IPexxilletoxi. TROUWE LIEFDE. RECHTZAKEN. II UIT EX LAv\ esten, warme ondersteuning, wij hopen dat 9 leden op dien avond voor hun ijver eene oede belooning mogen vinden in eene talrijke pkomst. lloedelienslterlce. Vrijdag werd op de ofstede van A. De P., op twintig minuten an de kom van het dorp gelegen, een begin an brand ontdekt. Eenig zaadstroo en krullen, kort bij den haard geplaatst, hadden vlam evat en, als niet de timmerlieden, die daar evallig werkzaam waren, onmiddellijk hulp adden verleend, hadden de gevolgen beden- elijk kunnen zijn. Nu bepaalt zich de schade ij eene niet noemenswaardige som. De hof- ede is verzekerd. Donderderdagavond, toen de trein uit eeland 'te Bergen-op-Zoom aankwam, had de ationschef aldaar lastgegeven omeenaanko- end reiziger te surveilleeren, vanwien per legraaf bericht was ontvangen, dat hij de rmoedelijke dader van een even te voren ge leegden diefstal aan boord van een schip te emeldiDge was. Toen de trein stilstond ging e verdachte, achter het station om, aan de aal, doch werd spoedig achterhaald en aan houden om de spoorwegovertredingen te unnen constateeren. Inmiddels was de politie waarschuwd en gekomen de verdachte ge resteerd zijnde, werd i.og in 't bezit van het utvreemde gevonden en zijn naam kwam k nog in het Politieblad voor wegens scheeps- esertie. (.V. v. d. D De beetwortelsuikerfabrieken te Bergen- -Zootudie voor eenige dagen het werk oesten staken wegens gebrek aan water, heb - en den arbeid weder kunnen hervatten. Tengevolge van de vroeger reeds gemelde pheffing van 17 gevangenissen is o. a het olgende bepaald. De huizen van arrest te Eind- oven, Nijmegen, Leiden, Brielle, Hoorn en mersfoort worden opgeheven en bestemd tot uis van arrest en tot huis van bewaring. De uizen van arrest te Deventer, Corinchem, Goes, neek en Appingedam worden, onder benaming an cellulaire gevangenis, bestemd tot straf- evangenis voor veroordeelden tot eenzame op- luiting en tot huis van bewaring. De be- mbten in dienst bij de gevangenissen te Mid- elburg, Utrecht, Zwolle, Groningen, Assen en "aastricht, behouden hun rangen en jaarwedden. De thans bestaande samenstelling en bezol- iging van het personeel der beambten bij de evangenissen te Deventer, Gorinchem, Goes, neek en Appingedam blijven, ofschoon de be- temming dezer gevangenissen is gewijzigd, van racht. De commissiën van administratie over de bur- erlijke en militaire huizen van verzekering te "iddelburg, Zwolle, Groningen en Maastricht n over het huis van arresten justitie te Assen, orden ontbonden en vervangen door colleges an regenten. De vice-presidenten en de overige eden van genoemde commissiën van admini- tratie blijven, als vice-president of als lid van et college van regenten, belact met het bestuur an het huis van arrest, aan welke collegiëo, uet betrekking tot het aan de commissiën van dministratie toegekend abonnement van f 600 sjaars, tot goedmaking der schrijüoonen en ndere kleine onkosten, een jaarlijksch abon- ement verleend wordt ten bedrage van f200. Dit besluit treedt lo. Januari 1878 in werking. Als aanvulling op het in ons vorig no. edegedeelde omtrent het wetsontwerp tot her- iening der kiestabel, diene nog het volgende Het nieuwe district Bergen-op-Zoom bestaat itde gemeenten Bergen-op-Zoom, Nieuw Vosse- eer, Halsteren, W'oensdrecht, Ossendrecht, utte, St. Philipsland, Oud-Vossemeer, Tholen, oortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, Stop- Een roman in acht boeken. I. Het was een van die lauwe, zoele November- vonden, waarin men in ons land zoo recbt plei- ier kan hebben. Duizend millioenen sterren schitterden aan den hemel oor hare afwezigheid, als de liberale kiezers bij ommige stembussen of de gouden willems in de eurs van een minimumlijder. De zachte Noord- esterstorm had zoo pas den twintigsten schoorsteen p de straatsteenen neergevlijd en vermeidde zich nu, rillig als hij was, een weinig met de kale druip- atte boomen te stoeien. De nachtegaal logeert gewoonlijk niet in Novem- er in ons land, maar als hier zijn vast ver lijf was geweest, had men -zyn zoet liefdegekweel est kunnen hooren. II. Mijnheer de bankier was sedert een veertien dagen p reis en werd morgen thuis verwacht. Hij was en voortreffelijk mensch; van niet meer dan vier aatschappijen commissaris en van twee maatschappijen irecteur. Hij gevoelde volstrekt geen behoefte om e „springen"kortom 't was een edel mensch. Mevrouw zit thuis voor hare piano en speelt valsch peldijk, Honteniase, Hulst, Graauw en Laugen- dam, St. Jansteen en Clinge. Daarvoor zijn de volgende wijzigingen noodig Het district Middelburg, 105,495 zielen tel lende, staat aan het district Bergen-op-Zoom afStoppeldijk, Hontenisse, Hulst-, Graauw en Langendam, St. Jansteen, Clinge en blijft 90,502 zielen. Het district Goes telt 57,838 zielen en staat aan Bergen-op-Zoom afSt. Philipsland, Oud- Vossemeer, Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland en blijft 46,163 zielen. Het district Breda telt 104,620 zi< len en staat aan Bergen-op-Zoom af: Bergen op-Zoom, Halsteren, Nieuw-Vossemeer, Woensdrecht, Os sendrecht, Putte, rest 85,197 zielen en ont vangt van Tilburg Zevenbergen, zoodat het blijft 91,643 zielen. Het district Tilburg blijft dus 96,J37 zielen. Op Maandag 29 dezer zal in de kweek school voor zeevaart te Leiden eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedieESt wenschen aan te gaan. Het departement Middelburg van het »Nut" heeft de volgende subsidies toege kend f 355 aan de beide bewaarscholen. f 170 aan de bibliotheek, 25 aan de volks- zangvereenigiug, f 100 aan de herhalingsschool voor //Volksonderwijs." Vooral over dit laatste subsidie had in de vergadering van Woensdag een nogal levendige discussie plaats. Te Middelburg zullen met 1 November op de twee scholen voor min- en onvermo- genden schoolspaarbanken worden opgericht. Aan burgemeester en wethouders van Zierikzee is door drie raadsleden een plan in gediend van een progressieve heffing van boof- delijken omslag. De N. 11 Ct. verneemt, dat Zaterdag op 74jarioen ouderdnm aldaar overleden is de heer mr. F. De Greve, president vaD den Hoogen Raad der Nederlanden. Volgens het U. D. zou het plan, het welk bjj de hcogleerareu aan de Utrecbtsche universiteit bestond om gezamenlijk hun ont slag in te dienen, toe te schrijven zijn aan de benoeming van een hoogleeraar buiten weten van het coll ge van curatoren Naar bet Aardrijk.sk. Wkbl verneemt, heeft het hoofdcomité te 's Gravenhage voor den ontworpen tocht naar Nova-Zembla ƒ22,000 a f 23,000 bijeengebracht. Op Zaterdag 6 October jl had te Amster dam een zitting plaats van het comité tot plech tige herdenking van het leven en werken van Carolue Linnaeus. De voorzitter deelde mede, dat de geldelijke steun, in den lande onder vonden, om hst geweuschte doel te bereiken, groot genoeg is geweest om daaraan uitvoering te geven. Het comité besloot in de eerste plaats een L»it!a«i/s-fonds te stichten, waarvan de renten moeten strekken tot tegemoetkoming of beloo.ning aan verdienstelijke studenten aan onze universiteiten. De senaten der universiteiten en bet bestuur van het Kon. Zoöl. Genoot schap »Natura Artis Magistra" zullen worden uitgenoodigd elk daartoe voor bet eerst en ook voor het vervolg een persoon aan te wijzen. Op 10 Januari 1878 zal door prof. Oudemans een rede worden gehouden, terwijl dr. tleinze voor deze gelegenheid, een cantate componeerde en de heer De Dull de toepasselijke woorden daarvoor schreef, beiden geheel belangeloos Een flink orkest en koor zal deze cantate voor de inschrijvers ten gehoore brengen. Verder zal op dien dag te Amsterdam een tentoon stelling woiden gehouden van alles, wat op Linnaeus betrekking beeft. Het bedrag, door De Tijd voor den bon- maar haar hart ia zuiver en hare liefde ia reinis 't dan niet voor den bankier, dan toch voor ziju eer sten boekhouder. De deur der kamer wordt zonder gedrui-ch geo pend, want de scharnieren waren eerst dezen morgen gesmeerd. Een schoone jongeling met een allerliefste mou stache boven, en een glimlach om den mond, treedt binnen. Hij had de hand op zijn vest, en daaronder zijn bart en daarin zyne liefde voor mevrouw, plus die voor eene zekere blikken doos van den bankier. III. Regina! riep hij met sidderende stem, en zijn oogen schoten een blik, waarin vuur genoeg lag, om een kruilmolen in de lucht te doen vliegen. „Archibald" suisde het van hare lieve lippen, en ze wilde zich aan zijn wit piqué vest werpen. Hij trad twee schreden terug; niet om het vest, maar om zijn liefde. „Hebt gij den sleutel, Regina?" vroeg hij met iets meer dan 70 procent teederheid in zijn stem. „Hier is hij." Weder breidde de schoone pianiste haar armen uit en weder trad de schoone jongeling twee schreden achteruit. „Is 't wel de rechte sleutel?" vraagt hij opdien sympathetiseh melancholieken toon, die edele zielen zoo goed kleedt. Zij gaf hem dien over. „Ja, 't is de sleutel van de brandkast zeide hij, kom in mijne armen, engel!" En het geschiedde. gersnood op Aruba ontvangen, is tot 4554,075 gestegen. De Kruisheeren zullen, naar de Gelderlan der mededeelt, geen bescherming zoeken bij de rechterlijke macht. De lieeren verhuizen dus en de liegeering erlangt de vrije beschikking over de St. Agatha-goederen. TWEEDE KAMER Het voorloopig verslag der Kamer over de begrooting van Ned.-Indië voor het dienst jaar 1878 is verschenen. Het is geheel ingericht, alsof de ministeriëele crisis niet bestond, boewei het waarschijnlijk niet beantwoord zal worden door den Minis ter van Koloniën van dit Kabinet. Dit zal ook met de overige begrootings- verslagen 't geval zijn. Hoogstwaarschijnlijk zullen credietwetten de tegenwoordige wets voorstellen vervangen, zoodat de voorloopige verslagen ditmaal van minder belang zijn. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bij het op Zaterdag afgeloopen staatsexamen, eerste gedeelte natuurkundig, is: o. a. met goed gevolg geslaagd de student van den militairen geneeskundigen en pharmaceutischen dienst te Amster dam II. K. JDominicm Van den Bussche. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie te Vlissingen is benoemd de heer A. E. De Bruin, in genieur vaa den waterstaat. Te Zierikzee zijn aangekomen 7 nonnen, die werkzaam zullen zijn in de aldaar op te richten Roomsch katholieke bewaar-, brei- en naaischool. De Arrondissements-rechtbank te M.ddelburg heeft J. V. B., arbeider te 's Heer Areudskerke, schul dig verklaard aan diefstal van onderscheidene voor werpen, door hein als looubediende gepleegd ten na- deele van zijn meester M. L. B., winkelier te 's-Heer Heudrikskindereu, en hem veroordeeld tol 1S3 dagen gevangenisstraf alsmede in de kosten. (Jf. Ct LANDBOUW VEETEELT. Men verzekert aan htt Bad. dat het bericht, als zou teWageningen aan de Rijkslandbouaschool ten werktuig voorhanden zijn, dienstig tot verdelging van colorado-keveis, g< heel bezijden de waarheid is. Wel heeft men een werktuig aangekocht ter verdelging van rupsen enz., maar aau colorado-kevers is by den aankoop volstrekt niet gedacht. niMaBB—HBEggg—saga—a—aia—1 FRANKRIJK. De Zondag is rustig d. w. z. zonder wanordelijkheden voorbijgegaan; want geen rustige rust heerschte er in 't land De groote dag was aangebroken, waarop de kiezers moesten uitspraak doen In Parijs en het gansche departement der Seine heerschte groote levendigheid, maar ook volmaakte orde. De stembus werd te 6 uren gesloten, doch door de buitengewoon talrijke opkomst kon de opening der stembiljetten eerst laat in den avond zijn afgeloopeu De uitslag, voor zoover die bekend is, luidt als hieronder staat vermeld Er moesten 521 verkiezingen plaats hebben, en het valt ntoeie- lijk iets met zekerheid te zeggen, zoolang de uitslag van alle niet is bekend. Over de ge volgen, die de uitslag hebben zal, kan nie mand iets met zekerheid zeggen. Men mag vreezen en lwpen, men kan geruchten meedee- len, dat Parijs en andere groote steden in Frank rijk in staat van beleg zullen worden ver klaard, als de uitslag tegen den zin der regeering uitvalt, maar die geruchten, ver spreid even vóór de verkiezing of geopperd gedurende de stemming, kunnen eer beschouwd worden als middelen om nog op het laatste IV. Middernacht sloeg: „Geef mij den sleutel, sprak zij. Ik wil de kast openen; gij zult rein blijven „geliefde!" Kan de liefde van eene vrouw meer doen? De deur der brandkast sproug open. „Waar?" vraagde zij. „Daar, die blikken doos!" sprak de zaakkundige Arehibaid. Een half uur later wareu mevrouw en de eerste boekhouder en de blikken doos en hunne réciproque liefde behouden op reis naar Londen. V. Twee dagen latef was het huis van den ongeluk - kigen bankier, die zyne vrouw en zijn doos en zijn boekhouder zoo plotseling moest missen, opgevuld m»t schuldeischers. De edele man gedroeg zich zjjner waardig! Hij wees op de nog openstaande brandkast en sprak dit eene woord gelaten uit Bestolen1 „Alzoo, faillissement?" brulden de schuldeischers. „Faillissement!" antwoordde de edele bankier, met het voorkomen van een versteenden martelaar. VI. In Charing Cross Hotel, kamer no. 95, vinden we de trouwe geliefden terug. Archi werkt met breekinstrumeuten op de cassetten en mevrouw met bare oogeu op Archibald. Daar springt het deksel open. Wat zien zij? Wat is er Twee kreten lossen zich op in éen schril accoord. oogenblik pressie uit te oefenen, of als uiting van de vrees, die sommigen koesteren. Het woord is thans uitsluitend aan de feitenen daarop alleen vestigen wij de aandacht onzer lezers. In het departement der Seine zijn 20 repu blikeinen tegen 1 conservatief gekozen. Daar onder zijn: Grevij, die met 12376, Louis Blanc, die met 12333, en Gambettadie met 13912 werden gekozen. Verder werden in de depar tementen Doubs, het departement du Nord, in dat der Beneden-Seine, te Bordeaux,Mar seille en Nice alle republikeinen gekozen, Nog zijn de navolgende telegraphische be richten daarover door ons heden ontvangen PARIJS, 15 October, voormiddags. Bij de afzending van dit telegram is de uitslag be kend van de stemming in 300 districten. Onder deze zijn 296, alwaar de definitieve beslissing is gevallen. Aldaar zijn gekozen 197 repu blikeinen, 99 conservatieven. Onder de ge kozenen zijn 1-30 republikeinen en 64 con servatieven uit de vorige kamer. In de overige 4 districten zal beden over 14 dagen eene herstemming plaats hebben. Onder de 296 districten, alwaar heden een definitief resul taat is verkregen, zijn er 13 waar bij ver kiezingen in het vorig jaar conservatieven doch thans republikeinen zijn gekozen en 27, waar toen republikeinen doch thans conser vatieven zijn benoemd. De heer l)e FourtouMi nister van Binnenlandsehe Zaken, is te Ribérac, departement Dordogne, met eene meerderheid van ongeveer 4000 stemmen gekozen. De hertog DecazesMinister van Buitenlandsche Zaken, is echter te Libourne, departement Gironde, in de minderheid gebleven. TWEEDE DÉPÊCHE. Thans is bekend de uitslag in 375 distric ten. Gekozen zijn 248 republikeinenen 117 con servatieven Daaronder behooren 227 republi keinen en 80 conservatieven uit de vorige kamer. Tot nu toe hebben de republikeinen 30, en de conservatieven 14 plaatsen verlo ren; in 8 districten moet herstemming plaats hebben. (Namiddag 2% uur.) Tot nu toe gekozen 147 conservatieven. In 11 dis tricten herstemming, waarvan 10 gunstig voor de conservatieven. Van 12 districten is de uitslag nog onbekend. Naar berekening zal de nieuwe kamer bestaan uit ongeveer 320 republikeinen en 210 conservatieven. De hertog Decazes is te Puget-Théniers, departement Alpes Maritimes gekozen. Gisteravond was er op de boulevards en in bet Quartier Latin een buitengewone toeloop. Hier en daar hoorde men den kreet: Leve de republiek Eenige personen zijn onder den voet geraakt; in zonderheid vond zulks plaats voor het hotel „Figaro." De politie dreef de menigte uileen. Ongeregeldheden van ernstigen aard hebben niet plaats gehad. ENGELAND. Verklaarde onlangs de Minister van Marine, dat er volgens hem eene verrassing was te wachten, zijn collega van Buitenlandsche Za ken, Lord Salisbury, schijnt daaromtrent met hem in gevoelen te verschillen. Bij gelegen heid van een bezoek aan Bredford, waar hij tegenwoordig was bij het inwijden van een huis voor herstellenden, ontving hij o. a. een adres van de Kamer van koophandel, waarin hulde werd gebracht aan de pogingen, die Lord Salisbury had aangewend om den oorlog tusschen Rusland en Turkije te voorkomen. De Minister antwoordde daarop het volgende: »Het is hier de plaats niet over de houding der regeering te spreken. Onze inmenging was vruchteloos, zult ge zeggen, maar zij be wees, hoe ernstig wij er naar streefden den vrede te bewaren. Wat de toekomst aangaat, de vooruitzichten zijn niet aanlokkelijk voor- Oude kranten klonk het. Oude krantenl InderdaadDe tffeclendoos van den edelen bankier bevatte niets dan oude „oprechte Haarlemmers." Regina viel in onmacht! De boekhouder viel niet. Hij snelde den trap af, rende aan boord van een stoomboot en voer naar Amerika. „En al mijn liefde vruchteloos!" riep hij uit, toen 't schip afvoer. VII. Toen Regina uit hare onmacht ontwaakte, stond de edele bankier voor haar. „Regina-lief, leven van mijn leven!" zei by. Ze sloeg haar schoone oogen op. „Regina-liefklonk het weder. „Ge zyt een vrouw uit duizend 1 Dat ge met Archibald doorgaan woudt, had ik reeds lang gemerkt Ik nam daarom de bank noten zelf, want waarom zou hij ze hebben? Men is zich zelf het naast. Gij gingt er van doorde boekhouder ging mee, de effectendoos ging ook mee. Ik ben voor God en de wereld een eerlyk man al heb ik „failliet" gemaakt, maar de effecten liggen veilig in de Engelsche bank. Regina-liefl leven van mijn leven 1 Ik vergeef u alles, doch onder één voor waarde: als ik weder bankroet wil slaan, moet gy weer met mijn boekhouder er van doorgaan. Ge weet nu, hoe gij dat aanleggen moet. Belooft gij my dat? „Grootmoedige man, ik beloof het u VIII. Moraal: laat u geen scheurpapier voor effecten in de handen stoppen. (Wil. KtnBgm

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2