15,74,90 tataren WISSCHEBOSCH, Zaai- en Weilanden, De voor den Landbouw nuttige en schadelijke dieren. De Bijen. BURGERLIJKE STAND COES ADVKRTKNTIEN OPENBARE VERKOOPING op Dinsdag den 16 Oclobei' 1877, 1°. Zes Vaten Meekrap, 2o. Zeven Dito, OPENBARE VERKOOPING op Woensdag den 24 October 1877, Op Woensdag 28 November 1877, publiek veilen ea verkoopen, VERPACHTEN: UIT 1 HUD TE KOOP Te Utrecht Aal, naar het D. vernrenrt, iu de kazernen het tonnenstelsel ingevoerd worden. Zondag hebben eeu viertal kolonialen, waar- onder twee korporaals, zich vermaakt met het schie ten met revolvers op het schietterreiD onder Harder wijk. Op den terugweg wilde de korporaal B., den ronsel van zijn geladen revolver draaien, en had hy bet ongeluk bij die gelegenheid den baan, die gespan nen was, los te laten, tengevolge waarvan het schot afging en den soldaat S. ter hoogte van het rech teroor trof. Na geneeskundig behandeld te zijn is de verwonde naar de infirmerie overgebracht. Voor het oogenblik bestaat er geen gevaar voor zyn leven. Sedert eenigen tyd hebben te Schinneu (Lim burg) ernstige baldadigheden plaats gehad. Onder anderen worden de ingezetenen aldaar midden in den nacht gewekt; men verspert de wegen door bet plaat sen van allerlei voorwerpen en men gaat zelfs zóó ver van het hooi uit de beemden te halen om het in brand te steken. Tusschen Houthem en Meerssen is de woning van den barrièrewachter van den Grand Central Beige spoorweg in afwezigheid der bewoners geheel afgebrand. Te Westzaan is een man in hechtenis genomen, die pakjes blauwsel rondventte, en, waar hij zyn kans schoon zag, by de boeren kaasjes stal om die aan ande ren te verkoopen. Dinsdagavond viel te Botterdam een 14-jarige jongen in bet water. Hoewel betrekkelijk spoedig er uit gebaald, constateerde de inmiddels geroepen ge netsheer den dood van den jongen De politie is, naar men aan bet Vaderland meldt, de twee onlaDgs uit de gevangenis in Den Haag ontvluchte misdadigers op het spoor. Aangaande zoogenaamde baroraeterhloemen, die met den vochtigheidstoestand der lucht in zooverre medtgaan, dat zij als deze af of toeneemt van kleur veranderen, is dezer dagen opgemerkt, dat zij geen nieuwtje zijn. Zij zouden reeds van het jaar 1737 dagteekenen. Utrbelot ontdekte toen de eigenschap van eene verbieding van choolzuur en kobalt om van kleur te veranderen in vochtige en droge lucht. En volgens de „Dietionnaire d' amusements" heeft men van die eigenschap in 1792 op dezelfde wijze als nu partij getrokken. De in den loop der tydea in ver getelheid geraakte Ontdekking zou wat uit den aard der zaak lichte lijk gescheiden kon, een lOtal jaren geleden opnieuw /ijn gedaan door Dupille. Te Pierre Rue, arrondissement Saint- Hons, is een luchtsteen gevallen, ter groote van een houwitser van groot kaliber. Desteen viel op den berg St, Michel, een van de hoogste hergeu derstreek. Erh'.d eene zware ontploffing plaats, die schrik verspreidde onder de geheele bevolking van den omtrek. Iedereen verliet zijne woning en bij onderzoek bleek.dat drie groeue eiken, staande bij de plaats waar de steen neerkwam, geheel zijn verbrand. In Parijs is brand ontstaan in een hoedenfabriek, tengevolge waarvan ook de pianofahriek van de firma Saury Erard is afgebrand. Zoo hevig hebben de vlammen gewoed, dat de gebouwen over een op pervlakte van 100 meters in bet vierkant gebee! zijn verwoest. De schade wordt op 1,500,000 frs. begroot. Een brand te Bordeaux in een houtzaagmolen ver oorzaakte een schade van 300,000 frs. -By eene uitspraak der jury te Bulla tegen een moordenaar vond de voorzitter der jury, toen hij de stemmen opnam, een briefje waarop geschreven stond ja of neen. De voorzitter telde deze twijfelachtige stem bij die ter gunste van den beschuldigde en juist deze stem besliste voor diens vrijspraak. Op de vraag hoe de gezworene tot zulk een zonderlinge invulling van zyn biljet was gekomen, antwoordde bij zeer naief, dat in de instructie voor de gezworenen stond„de gezworene moet met/a of neen antwoorden." De man, die blyk gaf van zooveel scherpzinnigheid, was nog wel lid van den gemeenteraad. Dezer dageu is te Londen een zeer gevaarlijke, even behendige als vermetele gauwdief en inbreker gevangen genomen, die, zooals thans is gebleken, op 12 No vember van het vorige jaar ongeveer 100,000 pond sterling aan elfecten had gestolen. Op aanwijzing van den directeur van politie te Pesth, den beer Engelbac/t, heeft die te Londen den verdachte doen surveilleeren. Een geheim agent, die voorgaf bankier te zijn, wist het vertrouwen van den verdachten persoon te winnen en ontving van hem effecten, teneinde ze te gelde te maken. Deze bleken afkomstig te zijn van den roof op 12 November jl. gepleegd. De gauwdief is eigenaar van eeu aantal kapitale huizen te Londen. Fer volg.) De mannetjes, die zich om den bouw en het inzamelen niet bekommeren, maar slechts verteren wat anderen met moeite bijeenbrachten, ziet men tegen den middag eenige beweging nemen. Wei nige dagen na den intocht der koningin volgt de paring en deze begint nu eieren te leggen, gedu rende de 4 a 5 jaren haars levens jaarlijks 50 60,000. Bij het leggen wordt de voorste raat en de voorwand der volgende in den regel nog niet gebruikt; de bovenste rijen van al de raten zijn van deksels voorzien en bevatten honing, onder deze vindt men de broedcellen. Bij dezen arbeid wordt de koningin door werkbijen vergezeld, die haar het voedsel aanreiken en haar de meest mo gelijke attenties bewijzen. In elke cel, waarin zij een ei zal leggen, kruipt zij eerst met den kop vooruit naar binnen, als het ware om zich te overtuigen of alles in orde is, dan komt zij weder te voor schijn, schuift het achterlijf naar binnen, en is zij gereed, dan ziet men achter in de cel op den bodem het ei liggen. Het is melkwit, doorschij nend, iets meer dan 2 mil. lang, en eenigszins gekromd. Terstond na het leggen wordt door de werk- bjjen een klein hoopje eener witte gelei, bestaande uit honing, stuifmeel en water, bij het ei gelegd. Na drie dagen komt de larve te voorschijn als een geiiug wormpje, Made genaamd, verteert het voedsel en wordt vervolgens door de werkbijen verder gevoed. Eerst is dit voedsel wit en brij achtig, later is het helderder en geler, en einde lijk ware boning. Na 8 dagen is de larve reeds volwassen; dan strekt zij zich recht uit met den kop naar de opening der cel toe, en zij wordt door de werkbijen met een dun dekseltje van was inge metseld. De maden omgeven zich daarbinnen met een zijdeachtig hulsel; in dit spinsel veranderen zij na drie dagen in poppen, waaruit na zoven da gen eene nieuwe werkbij te voorschijn komt. De geheele ontwikkeling duurt dus twintig dagen. De eieren, die koninginne-larven zuilen opleveren, worden in de bovengenoemde groote, niet zeshoe kige, cellen gelegd. Deze larven krijgen een ge heel ander voedsel dan die der werkbijen, bet is smakelijker en zoeter. Merkwaardig is het ver schijnsel, dat larven van werkbijen, dit voedsel ont vangende, geene werkbijen maar wijfjes voortbren gen. Indien dan ook een korf zijne koninginne- larven verloren heeft, maken de werkbijen van dit middel gebruik om uit larven van werkbijen an dere te maken. Zoodra eene nieuwe koningin op het punt is uit de pop te voorschijn te komen, laat zij een eigenaardigen toon hoorendie de bijenkweeker nhet toeten" noemt. Nog vóór de nieuwe verschijnt verlaat de oude koningin met een gedeelte van het volk den korf, hangt zich met al hare tra wanten in een klomp aan een boom of tak op en kan dan gemakkelijk in een nieuwen korf worden overgebracht. Men noemt dit het zwermen, hetgeen in ons klimaat in Mei en Juni geschiedt; de eerste zwerm in het jaar wordt voorzwerm ge noemd. De jonge koningin verlaat door de mannetjes gevolgd evenzeer den korf, verheft zich boog in de lucht, en paart daar met een mannetje. In den korf teruggekeerd, neemt zij bet bevel over het volk aan en begint eieren te leggen; wordt echter nog eene tweede koningin geboren, dan verlaat de eerste weder den korf met een deel der werkbijen, om een nieuwen staat te gronden. Deze emigratie is het eigenlijke zwermen. Kan een wijfje niet zwermen, tengevolge van aanhoudend slecht weder, dan behoudt zij de heerschappij in den korf, terwijl zij hare zusters zonder mede- doogen doodt. Ontwikkelen zich echter de overige eieren nog vóór de koningin zwermen kan, dan houden de werkbijen deze princessen zoolang ge vangen, en voeden haar tot zoolang als het zwer men kan plaats hebben. Overigens zorgen de werkbijen steeds, dat de koninginne-eieren zich na elkander ontwikkelen Eene koningin kan een ouderdom van 5 jaren bereiken. De werkbijen worden in den zomer meestal slechts 6 weken oud, en dan door een nieuw broedsel vervangen. De mannetjes worden zoo lang in den korf geduld, als er nog hoop is op de ontwikkeling van nieuwe koninginnen. Dan wordt er op eens een moord gepleegdalle man netjes worden namelijk op één dag afgemaakt. Met waren lust tot moord vallen de werkbijen de man netjes aan, trekken hen aan sprieten, pooten en vleugels, en brengen hun eindelijk met den angel doodelijke wonden toe. Nadat de lijken uit den korf verwijderd zijn, keert alles weder tot de vorige orde terug en allen zijn weder even bedijvig als te voren. Wel is waar is dan de beste tyd reeds voorbij en wordt de voorraad, in betere tijden verzameld, aangespro ken, of de lust tot stelen ontwaakt. Zij dringen een anderen korf binnen en plunderen de volle raten. Gelukt het aan een of twee om binnen te komen, dan brengen zij een volgenden keer meer kameraden mede. Ook de broeicellen worden klei ner in aantal, boewei nog tot. in October, bij gun stig weder althans, werkbijen geboren worden. Men moet echter niet gelooven dat nu, terwijl de voor het uitvliegen bepaalde tijd voorbij is, ons volk tally ker is dan op het oogenblik toen de maat schappij ontstondintegendeel, het kan bij on gunstig weder zelfs afgenomen zijn in getalsterkte. En dit heeft geene betrekking op de mannetjes, maar op de werkbijen, die langzamerhand sterven. De geheele levensduur eener bij toch is slechts 6 weken. Behalve de reeds genoemde cellen wordt door de werkbijen nog een ander soort van cellen ge bouwd, uitsluitend bestemd als bewaarplaatsen voor het voedsel. Deze voorraad van voedsel bestaat uit stuifmeel en honing. Het stuifmeel wordt met de voorpooten gegrepen, van daar naar het tweede paar pooten gebracht, en daarna in een verbreed en verdiept gedeelte der aebterpooten gebracht, waar men het, in den vorm van kleine balletjes, gemakkelijk kan waarnemen. Dikwijls gebeurt het, dat het geheele lichaam van de bij met stuifmeel bedekt is, indien de bezochte bloem groot is, daal de lange haren het gemakkelijk vast houden. Bij eiken strooptocht verzamelen zij slechts éene soort van stuifmeel. Zijn zij daarmede in den korf ge komen, dan wordt het èf door haar gebruikt, öf zij noodigen, door de vleugels te bewegen, hare kame raden uit het van haar lichaam te verwijderen. Ook wordt het balletje soms in eene cel gebracht en daar met eene vloeistof goed doorkneed. Dit is het zoogenaamde «bijenbrood", dat zij uit voor zorg gereed maken, om in moeilijke tijden ervan te gebruiken en de larven te voeden. Een goed bevolkte korf kan dagelijks wel eenige hectogram men van dit brood vergaren. Doormiddel van den reeds genoemden snuit wordt de honing uit de bloemen gehaald en vervolgens in eene verwijding van den slokdarm, honingblaas genaamd, gebracht. Van tijd tot tijd wordt de in houd dier blaas in de honingcellen uitgestort, waarbij echter steeds eerst het dikke vlies verwij derd wordt, dat zich op den honing gevormd heeft, die reeds in de cel aanwezig is. Eenige brengen hem echter niet in de cellen, maar geven hem terstond aan hare arbeidende kameraden. Hare be geerte naar honing is zoo groot, dat zij in goede jaren zelfs de larven uit de cellen werpen, om des te meer ruimte te krijgen voor den honing. (Wordt vervolgd). VERKOOPINGEN h VERPACHTINGEN Datum Plaats Voorwerpen, Informatiên. 11 Oct. 's-H. Arendslierlie, meubelen, Polderman. 12 Driewegen, huis, tuin, enz, Pilaar. I1' Goes, meekrap. tan Dam IS 'a-Gravenpolder. vevp. weiland, I' Overman. 13 Ilr inkenszantl, meubelen enz., Karseboom. fc2j fJoe<, meub goedeieo, V*n I om. «Ï5 Nieuvvedorp, boni enz., Scli »llen Nov. Verp. Zaai- en VI e.land, hakebeeloj. 28 Kapolle, Wlssehebosch, Honw- Liebertj en Weiland. van 8 tot 10 October 1877. Geboren den 8, Martinus Philippus, z v. Fredrik Boogaard en Kornelia Johanna Kopmels. Overleden den 8, Tanna Pieternella, 11 m., d. v. Pieter Ossel en Maria Cornelia Eggen. 's HEERENHOEK. Geboren: den 5, Cornelis, z. v. Giljam Van Dijke en Joscpha Bal; den 9, Karei Lodewijk, z. v. Jo hannes Scheppers en Cornelia Chamalaunden 15, Adriana Cornelia, d. v. Abraham Smit en Maria De Regt; den 30, Dingenis, z v. Barend Boonman en Maria Poortvliet. Overleden den 5, Mattheus Scheppers, 3 j. den 20, Catharina Grim, 49 j., geh. met Jan Simouse. HOEDEKENSKERKE. Geboren: den 4, Cornelia, d. v. Geeraard De Jager en Adriana Goud; den 6, Adriaan, i. v, Laurus Langemuire en Maatje Raas; den 15, Maria, d. v. Jacobus Menheere en Margaretha De Jongeden 17, Jan, z. v. Pieter De JoDge en Helena Menheere. Levenloos aangegeven: den 21, een zoon van Cornelis Schrijver en Jacobus Scheuk. Overleden: den 2, Laurus Jan Van der Linde, 2 m.; Pierre Sinke, 66 j., weduwnaar van Dina Mol. KAPELLE. Geboren den 6, Jacob, z v. Pieter Vermaas en Pieternella Be Jonge; deu' 10, Janna, d. v. Marinus Glerum en Pieternella Bylo; Johannes, z. v. Pie ter Kloosterman en Bastiana Korstanje; deu 12, Maatje, d. v. Johannes Be Jonge en Bastiana De Jager; den 14, VYillemina Cornelia, d. v. Marinus Potter en Janna Scbaalje 'Je Vrieze; Hendrik, z. v Pieter Paardekooper en Elizabeth Schipper; den 15, Jacob, Cornelis, z. v. Burcht Marinus Van 't Veer en Cornelia Otteden 18, Adriaan, z. v. Marinus Landmanen Maria Snoep. Overleden den 24, Adriaan, z. v. Laurens Meul- broek en Maria Vereeke den 26, Pieternella, d. v. Dignus Sievense en Willemina Sturm. KLOETINGE. Geboren den 3, Neeltje, d. v. Adriaan Leen- dertse en Johanna Wager,aar; den 15, Geertruida, d v. Willem Van Litre en Catharina Hoffiu9; den 24, Pieter, z. v. Hendrik Oele en Pieternella De Winter; den 27, E'ne onechte dochter. .Overleden: deu 21, Carolina Hoilestelle, 67 j., geh. met Jan Zwartepoorte. KRUININGEN. Ondertrouwd: den 22, Jacob Van Stee, 28 j., met Hendrii a Catharina Markusse, 24 j. Getrouwd: den 27, Andries Staal, 22 j., jm., met Maria Van Hulle, 19 j., jd. Geboren den 6, Huibregt, z. v. Marinus Lacooy en Leuntje Blok; den 14, Uingenis, z. v, Marinus Kole en Paulina Van Kruiningenden 19, Willem, z. v. Marinus Sievense en Helena Van der Hart; Henriette Jacoba Johann-d. v. Anton Peter Robert Van Beusekom en Elisabeth Johanna Geertruida Wil- helmina Wilmar; den 20, Louis Cornelis Maria, z. v. Pieter Hendrik Carel Zentgraaff en Pauline Wil- helmine Caroline Gesthuijsen; den 21, Neeltje, d. v. Pieter Oosthoek en Willemina Franse; den 22 Neeltje, d. v. Hermanns Johannes Eliza Polderman fn Dina Mieras; den 25, Cornelis, z. v. Boudewijn Bouterse en Maria Waheke; Anna, d. v Adriaan Reyn- houl en Pieternella Blokpoel; deu 27, Elina Jacoba Resina, d v. Petrus Joannes Cornells en Catharina Goedemondt; Nicolaas, z. v. Cornelis De Jough en Wilbelmina De Koek. Overleden den 4, Adriaan Kole, 63 j., ecbtg, van Adriana Murre; den 7, Jacomina, 9 m., d. v. Jacobus Krijger en Maria Traas; den 9, Abraham, 4 m., z. v. Marinus Van den Berge en Tannetje Krij ger; den 13, Anna, 4 j., d. v. Framjois Abraharose en Maria Koenssanden 14, Neeltje, 3 j., d. v. Cor nelis Laroper en Jannetje Stroosnijderden 15, Pieter, 7 m.. z. v. Johannes Haraelink en Dina Franse; den 18, Jan Llirks, 74 j echtg. van Elisabeth llenne; Maria, 11 w., d. v. Jacob Van Nieuwenhuisen en Dina Sinke; den 27, Theodora Johanna, 3 m., d. v. Jan Dogge en Johanna Cornelia L-'ijks. OÜDELANDE. Bevallen: den 8, Neeltje Valkier, z.Maatje Van der Pijlz den 27, Jacoba Anthonijse, z.; deu 29, Calb. Dourlyn, d. Overleden: den 10, Antje Schuttevaer, 10 w., d.; den 20, A. Remijnse, 71 j., echtgen. van Jannetje Dregge. OVEZAND. Getrouwd: den 21, Jan Rijk, 40 j.,jm., met Cor nelia Rosseel, 38 j., jd. Geboren; den 21, Johanna, d. v. Johannes Ars en Anna Maria Be Roos den 27, Cornelia, d. v. Marinus Rijk en Jozina Verrnue; Jozina, d. v. Cornelis Tazelaar en Heillje Van 't Zelfde. WOLFA ARTS DIJK. Getrouwd: deu 27, Marinus Verweij, 23 j., jm., met Cornelia Steenbakker, 19 j., jd.; Jacobus Walhout, 45 j., jm met Neeltje Braam, 24 j jd. Geboren-, den 7, Maria, d. v. Engel Westfeer en Jacomina Ruster; den 13, Cornelis, z v. Paulus Nijsse en Jacoba Zadelaareen ODechte dochter; den 14, Sara, d. v. Jacob Minnaard en Johanna Melse; den 15, Cornelia, d. v. Pieter de Regt en Catharina Janse; den 19, Nicolaas, z. v. Nicolaas Valkier en Willemina Goetheer; den 23, Jan, z. v. Pieter Baijens en Jacomina Hoogenbootn; den 25, een onechte zoon; den 29, Maria, d. v. Jacobus kalle rneiu en Maria Geene. Overleden: den 6, Marinus, 11 d., z. v. Marinus Kaboord en Jannetje Versies; den 14, Lena Felius, 81 j., wed. van Pieter Vau der Bilt en daarna van Gerard Zoutendamdeu 19, Antbonina, 11 4* v' Dirk Looij en Janna Pieterseden 24, Jan, 14 j., z- v. Gerard Meeuivse en Elizabeth De Pree. YEUSEKE. Getrouwd: den C, Jan Van de Vtlde, 24 j., jm., met Cornelia Siuke, 18 j., jd deu 27, Jacobus Dek ker, 32 j jm., met Maria Kosten, 20 j., jd. Geboren: den 2, Stoffelina, d. v. Fraucois \au Stee en Neeltje Jagt; den 11, Catharina, d. v. Bou- dewyu Nieuwenhuize en Helena Everse; den 14, een onechte zoon den 18, Bastiana Maria, d. r. Adri aan Van der Vliet en Jacomina Van der Maïs den 19, Pieternella Adriaua, d. v. Johannes Goossen eu Sara Cornelia De Bruijne. Overleden: den 2, Izaak Authonij Bierens, 25 j'., jm.; den 10, Clazina, 9 m., d. v. Jan Minnaard en Wilhelmina Babbekoden 16, Simon Paauwe, 40 j., echtg. van Johanna Walraven den 26, Ca tharina, 7w.,d. v. Matthijs Van Hekke en Cornelia Oost dijk. J. ten overstaan van den Oud-Griffier Mr. P. J. A. VAN DAM, des middags te 12 uren, in bet logement „de ■Zoutkeet", bij den heerM.G. Vanden ENDE, van: teelt 1 873, netto wegeude 3564 Kilogram. teelt 1876, netto wegende 3601 Kilogram, liggende in de Meestoof „Nederland", bij s-Ileerenhoekaankomende de erven vau wijlen de eerzame Adriana en Willem Hoondert. Monsters te verkrijgen bij den Droger in ge noemde Meestoof. ten overstaan van den Oud-Griffier Mr. P. J. A. PAN I 'AM, des voormiddags te 10 uren iu het logement „de Prins van Oranje van eene groote partij MEUBILAIRE en verdere KOERENDE GOEDEREN. Wie genegen is daar ZINDELIJKE GOEDE REN bij te voegen, vervoege zich bij gemelden heer VAN DAM en S. DE W1ATER, te Kloetinge. des voormiddags elf uren, in het Gemeentehuis te Kapelle, zal de Notaris rnr. L1EBERT te Goes, ten verzoeke van zijne principalen, in zeven perceelen: als: lo. 2,75,80 BOUWLAND, gemeente Kapelle, aan den Eliwerve-weg. 2o. 1,36,73 BOUWLAND, aldaar Weelmeet, in pacht bij Willem Van Strien. 3o. 2,55,90 WISSCHEBOSCH, aldaar, in St. Jan Heerenland. 4o. 1,74,70 BOUWLAND, Kattendijke, aan den Wemeldingschen zandweg eu hoogeupad. 5o. 1,85,40 BOUWLAND, aldaar, aan den hoo- genpad, in pacht bij P. C. Dekker. 6o. 1,23,10 WEILAND, in 's-Heer Abtskerke, onder Baarsdorp en Danielshoek, in pacht bij wed. H J Dribdijk. 7o. 4,23,27 WEILAND, gemeente Schare en Vlake, in den Hoek van Jan Braamse. Verdere informatiên te bekomen bij den No taris mr. LIEBERT voornoemd. De Notaris KAKEBEEKE zal in de eerste helft van de maand NOVEMBER aan staande publiek EENIGE PERCEELEN gelegen in den polder van Krabbendijke, en een perceel WEILAND in den Kruiningerpolder nader te adverteeren. Een voor twee jaren geheel nieuw ge- fp!| bouwd WOONHUIS, staande in de nabijheid van de Kaai te Yerseke. Te bevragen bij Mr. P. J. A. VAN DAM x te Goes.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3