BUITEKLAXD. GEMENGDE BERICHTEN. adfipiraflt-landoietor bij het kadaster de heer C. Wonder gem, te Cortgene. Te Middelburg hebben Maandag de zomer- schietoefeningen der dd. schutterjj plaats gehad, die Dinsdag werden besloten met een schiet wedstrijd oin prijzen, waarvan eene door den Burgemeester der gemeente was geschonken. Een zestigtal ondercfiicieren en manschappen hebben aan dezen wedstrijd deelgenomen. Met de muziek der schutterij aan het hoofd keerden zij 's avonds in de stad terug. Langs een der kaden van 's Rijks haven werken te Vlissingeu ziet men een groote hoeveelheid nieuw spoorwegmateriëel opgesta peld. Hoe geheimzinnig men met. de herkomst en bestemming van dit materieel ook moge geweest zjjn, toch kan gemeld worden, dat dit alles bestemd was voor den aanleg van een spoorweg in de Transvaal, maar door de ver wikkelingen aldaar niet verzonden is geworden. Door tusschenkomst van den betrokken consul is het daarvoor benoodigde terrein van het Rijk in buur genomen voor /G25 'sjaars. Gemelde consul bevindt zich thans sedert eenige dagen te Londen, teneinde met de Engelsche Regeering nopens de overneming van dit spoorwegmateriëel onderhandelingen aan te knoopen. (Vad.) Aan twee schepelingen van het wacht schip aldaar zijn medailles uitgereikt: een hunuer een zilveren* voor 24 jaren en den ander een bronzen voor 12 jaren trouwen dienst. Ook aan den commandeur le kl. van 's rijks werf te Amsterdam W. F. Frits, tijdelijk als opzichter aan de werf der maatschappij de Schelde werkzaam, is eene bronzen medaille voor I2jarigen dienst toegekend. Tegen niet minder dan 26 neringdoende personen te Vlissingen is proces-verbaal op gemaakt wegens bet voorhanden hebben van niet herjjkte of afgekeurde maten en ge wichten, welke laatste alle in beslag zijn ge nomen. Hoevelen zullen te Goes in zulk een voorrecht deelen Mr. II. Goeman Borgenus is definitief tot candidaat geproclameerd van de kiesver- eeniging De Grondwetin het hoofd-kiesdistrict Winschoten. Het verzoek om den verkiezingsdag van een lid der Tweede Kamer in het district Win schoten uit te stellen wegens de Zuidlaarder- markt, is afgewezen, omdat art. 101 der kieswet zich verzet tegen het bepalen der verkiezkg op den 23n of den 30u October a. s De heer mr. J. J. Van Angelbeek heeft zich tot den Ministerraad gewend om herstel te vragen van de grieven, die bij vermeent te hebben. Afschrift van zijn adres, waarin zware beschuldigingen tegen den Minister van Kolo niën worden aangevoerd, heeft hij aan de Tweede Kamer gezonden. Vad.) Van Zr. Ms. lustslot »Het Loo" is eene groote bezending huisraad en kostbare voor werpen naar 's Hage gebracht, om het door den Koning aangekochte buitengoed W elgelegen, bij Rjjswijk, ter bewoning in te richten. Z. M. heeft toegestaau het verzoek van de Koninklijke Vereenigiög van gepensioneerde officieren om aan de actief dienende officieren van gezondheid der landmacht te vergunnen genees- en heelkundigen bijstand te verleenen aan gepensioneerde officieren van het leger hier te lande, in of zeer nabij garnizoens plaatsen woonachtig, en aan de bij hen in wonende leden van hun gezin. Tot beteugeling van het misbruiken der wapenen door militairen heeft de Minister van Oorlog, na machtiging van den Koning, als maatregel daartegen genomen de ontzeg ging van het dragen van sabel of bajonet bui ten dienst voor een tijd en het onthouden van elke gunst, zooals verlof enz. Het Spinoza-comité heeft beslist, dat geen der modellen aan het doel beantwoordde. Derhalve zal binnenkort een nieuwe wedstrijd uitgeschreven worden. (Fad.) De hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht hebben, volgens het Utr. Dagblad, den van hen, gevorderden eed slechts onder protest afgelegd, daar zij van oordeel waren, dat geene nieuwe eedsaflegging vereischt wordt van hen die reeds onder de oude regeling aan de hoogeschool verbonden waren en volgens de nieuwe wet de bevoegdheid tot het geven van onderwijs behouden, zoodat zjj dan ook niet zjjn afgetreden of herbenoemd. Een hun ner, prof. Vreede, naar het Vad. ver neemt heeft zelfs geweigerd den eed af te leggen. Volgens het U. D. is aan het „groen- loopen" bij het Utrechtsche studentenkorps voor goed een einde gemaakt. Te 's-Hertogenbosch heeft zich op uit- noodiging van den Burgemeester ook eene sub commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor een op te richten gedenkteeken ter eere van wijlen H. M. de Koningin Sophia der Nederlanden. Terwijl in vele gemeenten de kermis is of wordt afgeschaft, heeft de gemeente Peursum en Neder-Slingerland er een in het leven ge roepen. In deze week zal aldaar voor de eerste maal kermis gehouden worden. Van de opgeroepen jongelingen voor het instructiebataljon te Kampen zijn 63 ais vo lontair goedgekeurd en na het afleggen van examen in diet st gesteld. Dit getal is veel grooter dan in lang het geval was. De Tijd heeft voor den hongersnood op Aruba reeds ƒ1694 ontvangen. Het onderzoek der justitie in zake het lijk, dat te Nieuweroord gevonden is, heeft de gedachte aan een gepleegde misdaad niet bevestigd. Nieuwe Uitgaven. Bij den heer A. Thieme, te 's-Hage, is het eerste Dommer verschenen van nEigen Hulp", orgaan van de vereeniging. De prijs is voorloo- pig tot 1 Juli 1878 op ƒ1,gesteld, waarvoor men vermoedelijk 18 nummers zal ontvangen. De vereeniging heeft dus ook nu een eigen orgaan, en in het belang van de goede zaak is het zeker wenschelijk, dat dit in stand blijve. Eene alge- meene verspreiding is daartoe noodig, terwijl de prijs gering is. Vooral om bij de uileenloopende gevoelens tot eenheid te geraken, achten wij zulk een orgaan zeer goed. Een gewoon dag- of weekblad, dat zijne andere eischen en verplichtingen heeft, kan niet in handen van al de leden komen en zich niet met de belangen der vereeniging uitsluitend bemoeien, waartoe zulk een orgaan nu geheel is bestemd. TWEEDE KAMER Door de afdeeliagen vau de Kamer zijn be noemd tot rapporteurs vau de begrooting voor het Departement van Koloniën de hoeren Mees, i art Kerkwijk, Vau Ueukelom, Verniers V. d. Lo jj en Alirandolle. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De kerkerand der Hervormde gemeente te Goes heeft afwjjzend beschikt op het verzoek van lih. kerk voogden lot afstand van het kerkgebouw aan de jubilee-zangers, teneinde daarin eene uitvoering te ge ven. Hoofdzakelijk moet dit besluit een coueequent gevolg genoemd worden van én voor eenige jaren genomen beslissing, waarbij ain een geacht ingeze tene geweigerd werd om ir et zijn zanggfzeischap eene uitvoering in de ke:k te geven. Ter vervanging van dr. E. Mollals Emeritus ontslagen, is met, den 1 dezer ds. J. Enderlé Te., pred. te VVemeldiuge, als scriba en questor van het Classicaal Bestuur van Goes opgetreden Ds. Albeit li agedie op 30 Sept. te Zuidzande afscheid predikte met 1 Joh. 2: 18a, is den 7 dezer te Baarland bevestigd door zijn vriend, ds. J J. Six Uijlcstra, pred. le Kadzand, met Mare. 16: 15, intrede doende met 2 Cor. 45a. Na 9 vergeefsche beroe pen is die sinds 23 Mei 1875 vacante gemeente alzoo nu weder vervuld. Womsdag 17 October zal ds. <7. AT. £o»»er, te Lei den als zendingdirector worden geïnstalleerd door de Algemiene Zendingseorum issie der Christelijk Gerefor meerde Kerk. Te Zierikzee overleed den 4 dezer plotseling de lieer Wijnand Top Wz., rustend hoofdonderwijzer aan het Instituut voor jonge heeren aldaar, in den ouderdom van bijna 79 jaar. Geboien te Elburg 23 Dec. 1798, kwam hij op 26jarigen leeftijd derwaarts, als opvolger van den hoogbejaarden Inslituteur, den heer J. De Ligny, en aanvaardde daar, na zijne be noeming uit 5 sollicitant:u, den 20 Juni 1825, in het bezit van den 2 n rang en met admissie voor de Franscbe, Engelsche en Hoogduitsche taal, zijne be trekking. Bij de invoering der wet van 1857 be haalde hij, op 60jarigen leeftijd, bij het najaars examen van 1858 in Zeeland, nog de akte voor wis- en natuurkunde, vo'gens art. 72 der wet. Na 40jarige volijverige werkzaamheid, waarvan het aantal bekwame personen, door hem gevormd, kan getuigen, werd hij n.et 31 Juli 1865 eervol ontslagen, onder genot van een pensioen van 666, en bleif hij sedert voortdu rend een warm voorstander van het openbaar onder wijs. Door zijn innemend karakter algemeen geacht en bemind, zal, bij het waardeeren van zijn bijzon dere bekwaamheden, zijn naam gewis in dankbare her innering blij-en. Bij het examen in Zuid-Holland op den 8 dezer in de Fransche taal zijn o. a. geslaagd de heeren 11. Van Strie/i Cz. en M. Mierns Dz., beiden res pectievelijk 5 April 1857 en 14 Maart 1858 te Wol- faartsdijk geboren, en ook beiden hulponderwijzers aan de opeub. schooi van den heer G. B. Lalleman te Moordrecht. (Jit de gemeente Gasselte klaagt men, dat som mige scholen gedeeltelijk ontvolkt zijn, omdat de kinderen gebruikt worden om aardappelen te rooien eu anders laudbouw-werkzaambeden te verrichten. Er zijn kinderen die, gedurende de laatste drie maauden, meer dan honderd lessen hebben verzuimd. Door den gemeenteraad van Heeren veen is op de lagere school te Jubbega ten kwetkeling aange- stGd tegen een talaris van ƒ400 'sjaars. De onderwijzerstood moet wel groot zijn, indien men een dergelijk honorarium (het wettelijk minimum voor een hoofdonderwijzer) aan een kweekeling zon der eenige bevoegdheid gaat uitkeeren. Vad.) LANDBOUW VEETEELT. In de afgeloopen week heeft het te Utrecht zoo hard gevroren, dat zeer vele aardappelen, die men gerooid had en op het veld lagen om geraapt te wor den, bevroren zijn. UIT ONZE KOLONIËN. Blijkens een bij het Liep. van Koloniën ontvangen telegram zijn den 23sten September jl. door een storm groote verwoestingen op het eiland Curacao aange richt. Ook het eiland Bonaire heeft geleden, doch Aruba bleef gespaard. FRANKRIJK. Gambetta heeft Dinsdag te Belleville in een besloten vergadering gesproken voor 7000 men- schen, die met groot enthousiasme hem aan hoorden. Er heerschte een volmaakte orde Gaat dus die vurige redenaar voort met spreken en schrijven zonder zich te storen aan kleingeestige vervolgingen en dwaze von nissen, ook de regeering zal zeker tot den laatsten dag toe volharden bij hare tactiek om de republikeinen tegen te werken. De Minister De Fourtou heeft de prefecten thans aangespoord om toch vooral te letten op de gesprekken, die in koffiehuizen enz. worden gevoerd. Het is nu zelfs verboden een repu- blikeinsch blad hardop te lezen. Men zou wanen in de dagen der inquisitie te zijn. En dan doen de heeren ultramoutanen ziöh over al elders zoo lief en onschuldig voor! Het gouvernement heeft bovendien een nieuw middel uitgevonden om de republikeinselie manifesten onschadelijk te maken. Zoodra ergens een dergelijk manifest wordt aange plakt, komt er een beambte om er een ma nifest van een officiëelen candidaat over te plakken. Zelfs het dineeren met eenige vrien den wordt den republikeiusclien candidaten moeielijk gemaakt Voor een hunner was niet éen hotelhouder te Champs bereid een diner klaar te maken, daar de prefect met sluiting had bedreigd als zij dit deden. Van de 363 republikeinselie afgevaardigden zijn er nu 351 over. Van de overige 12 zijn er eenigen gestorven, en hebben anderen bedankt. Thans wordt weer verzekerd, dat de kei zerlijke Prins Zondag Parijs heeft verlaten, en bij gevolg wel in Frankrijk is geweest. De overleden senator Bovrbeau, van wiens dood wij melding maakten, was tentijde van het keizerrijk Minister van Onderwijs. SPANJE. De vrouw, die in 1868 Madrid verliet, uit gejouwd en beleedigd door vrouwen en kin deren; de Koningin, die eenmaal de roos der deugd ontving, terwijl hare daden bij het volk voor alles behalve deugdzaam bekend stonden, is thans opnieuw in Spanje teruggekeerd. Eenige dagen geleden hield de ex-koningin Isabella haren luisterrijken intocht in Madrid, en het volk juichte. Hoe wispelturig is het volk toch! Zij was gezeten naast haar zoon, den Koning, die vroeger haar terugkomst zooveel mogelijk tegenhield, en ook hij zal dus hebben moeten zwichten voor den invloed van de geestelijk heid, van wie zijne moeder een gunstelinge schijnt. Zoo ziet men, dat dergelijke hooge per soontjes toch vaak ten slotte hun doel be reiken, als zij slechts geduld en geld hebben. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Belangrijke tijdingen zijn er niet te ver melden. De bladen zijn gevuld met beschou wingen, die geleverd worden om uit (e maken, wie er bij de laatste gevechten in Klein Azie, in de nabijheid van Kars, overwonnen hebben: de Russen of de Turken De juiste commentaar op het bericht over dit gevecht geeft de Daily News zeker: «Het doel, waarmede de Russen den aanval op Moukhlar- pacha's leger deden, is niet bereikt, maar ook de Turken hebben niets gewonnen, en de beide legers kunnen zich op niets anders tegen over elkaar beroepen dan op beider zeer aan zienlijke verliezen." Daar de Russen aanvallers waren, is er dus altijd nog meer reden om van een Russische dan van een Turksche nederlaag te spreken. Van Engeland uit wacht ons zeker eene verrassing. In een Maandag door Sir North- cote gehouden redevoering verklaarde deze, dat zich naar zijne meening wel eene verrassing zou kunnen voordoen, waardoor het algemeen verspreide denkbeeld gewijzigd werd, dat de oorlog niet dan na een tweeden veldtocht zou kunnen eindigen Welke verrassing dit zal wezen, zal door velen zeker met belangstelling worden tegemoet gezien. Te Cadzand is een hond afgemaakt, die dui delijk sporen van hondsdolheid droeg. Eenige beetwortelsuikerfabrieken te Bergeu op Zoom hebben wegens gebrek aan water den arbeid moeten staken, waardoor vele werklieden zonder werk loopen. Onder Berlicum naby 's-Hertogenbosch is in een sloot het lyk gevonden van een man, die den vorigen avond bij gelegenheid vau een brand vermist werd. Hij is vermoedelijk in de sloot gevallen en daarin verdronken. In de laatste weken is het te Roermond meerma len gebeurd, dat op de marktdagen, voornamelijk van damte, die hare inkoopeti kwaaien doen, de pot- tenaonnaies gerold werden. De dieven, maar al te goed bekend met de mode om de zakken boven op de japonuen aan te brengen, waarin ook de geld beurs wordt geborgen, laten die echoone gelegenheid om hun voordeel te doen niet ongebruikt. Het is dfr politie nog niet gelukt, n der gauwdieven tc ontdekken. HC't.) Even buiten Roermond had in den uacht van Maandag op Dinsdag in een herberg een vreese- lyke gebeurtenis plaats. Ue kermis te Maasniel lokt gewoonlijk een groote menigte menschen, omdat daar gelegenheid is tot dansen. In een der her bergen nu langs dien weg, maar nog tot het gebied der gemeente Roermond behoorende, kregen tegen half 3 penige opgewonden en ruwe gasten op de danszaal twist mrt twee dienstdoende marechaus- sé s. Terwijl de eene onder den voet raakte en ge wond werd door een paar messteken, maakte de andere van zijn karabijn gtbruik eu trof niet alleen een der vechtet sbazen, maar ook nog een bijstander. De eerste is, nadat geneeskundige en geestelijke hulp was ingeroepen, nog geen uur later overledende andere viel terstond dood neder. De gemeentelijke pulitie was weldra ter plaatse eu heeft een viertal aanranders, die liet hazenpad gekozen hadden, in hech tenis genomeu. De Justitie heeft haar onderzoek be gonnen. De reuls vroeger aangekondigde wedloop door den met roem bt kenden iu 't rood gekleeden looper Bertaccini, bijgenaamd paarduitnscb, beeft Dinsdag te 's-Hage plaats gehad in de Maliebaan, Aan zijn uitdaging voor jiaarden en menschen om hem voor uit te komen op een alstand van 25 tn 20 mijlen, had uiemaud gehoor gegeven. Dat hij zijn krachten niet overschatte eu volvoerde wat hij beweerde, bleek bij den uitslag, daar hij binnen het uur, pl. m. in 55 miuuten, werkelijk tienmaal de geheele Maliebaan rondliep. Den eersten keer volbracht hy dien toer in ruim vier miuuteu, daatna iets kalmer. Van tijd tot tijd nam hij een raam en om als 't ware te toonen, dat zijn loopkracht niet ten eiude was, hegaf hij zich na voleindiging terstond in gestrek- ten draf naar een der tentjes iu het Bosch, waarschyn- lyk ter verpoozing van dien vermoeienden loop. Vad) Zondagnacht is de grootste van de zes op de romp van de afgebrande rytuigl'abriek der firma Her mans in den Haag overgebleven schoorsteenen door de kracht van den wind ingestort en kwam in het vernielde perceel terecht. Ter voorkoming van on gelukken her ft men de schoorsteenen omsteigerd. EeD groot deel der werklieden heeft den arbeid hervat in een loods. De heeren gebr. Horrix stonden een aan tal werkbanken af, terwijl een groote hoeveelheid gereedschappen door de werklieden der Anna-Pau- lowna-fabriek in bruikleen is gegeven eu een collecte aan laatitgen. fabriek, ten voordeele van de door den era dbe.ade.lde werkiieJeu cirot ƒ36 heeft opge bracht Voorts hebben, behalve het drukkersperso- neel, ook de zetters der Algen.eene Laudsdrukkeiij ecu belangrijke som beschik ba ir gesteld voor den wederaankoop enz. van gereedschappen. Zaterdagmorgen is nabij Hardenberg de wo ning vin een landbouwer mei den geheelen oogst een prooi der vlammen geworden. Te Utrecht bevinden zich thans ruim 400 groote en kleine huizen zonder huurders. Yóor eenige we ken was dit aantal in Den Haag nog grooter. Volgens waarnemingen te Utrecht is de afge loopen maand September de koudste geweest, die sedett 1849 is waargenomen. Te Amsterdam werd Zondag eene vrouw in bewusteloozeu toestand in het gasthuis opgenomen, die Maandag aan de gevolgen van misbruik v?n sterken drank overleed. Te Terheijden is levenloos uit een sloot ge baald een 56jarig arbeider, die bezig was die sloot schoon te makeD en, door een beroerte getroffen, daarin schijnt te zijn geraakt. Hy laat vrouw en twee kinderen na. De waterstand op den IJstl is, naar uit De venter gemeld wordt, zoo laag, dat vele schepen aan den grond vastzitten. Woensdag 11. heeft te Sappemeer een afschu welijk voorval plaatsgehad. De scheepstrekker P. kwam 's avonds thuis, we ar zijn vrouw hem met bet eten wachtte. Na het eten dronk hij een glas melk. Kort daarop gevoelde hij zich zoo ongesteld, dat er om een dokter gezonden werd. Deze kwam en meende al spoedig teekenen van vergiftiging te bespeuren. In dit vermoeden werd hij nog versterkt, toen de doch ter van P. hem op ziju zeggen, dat het er slecht met den vader uitzag, antwoordde: „wij hebben bem toch niet vergiftigd.'' Een uur na den maaltijd was P. een lijk. Zijn vrouw, naar men zegt, een zeer slecht bekend staand mensch, wordt als de schuldige aangewezen. Natuurlijk is de Justitie reeds met de zaak iu kennis gesteld. Er heeft een lijkschouwing plaats gehad. H'inschCt) Hel schoone geslacht is voor de vrouwen een titel met vry veel uitzonderingen en de naam vau het zwakke geslacht wordt ook nog al eens door de werkelijkheid gelogenstraft Maar op den eernaam van het deugdzame geslacht mogen zij, blijkens de officiëele statistieken, alle aanspraak doen geldem De gerechtelijke statistiek over 1875 brengt aan het licht, dat van 572 personen, die door gerechtshoven wegens misdaad werden veroordeeld, 480 tot het mannelijke en 92 tot het vrouwelijke geslacht behoor den. Ouder de zestien jaren was er maar éen meisje en 18 jongens. By de arrondissements rechtbanken was de verhouding nog gunstiger. 11,234 mannen werden veroordeeld en slechts 2076 vrouwen. Voor de kantongerechten is de deugd der vrouwen nog sterker gebleken aan 28,216 mannen en 4045 vrou wen werden straffen opgelegd. Onder deze cyfera zyn de vonnissen van den militairen rechter niet begre pen. ArnhCt.) Te Rotterdam is een 13jarige metselaarsjongen, werkzaam aan een in aanbouw zynd pand, van eene stelling der tweede verdieping naar beneden gestort, waardoor hij zeer gevaarljjk aan hoofd eu schedel is gewond.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2