1877. N". 119. Dinsdag 9 October. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. 0FF1C1EELE MËDËDÊÉLEfliGEN. BIXXEXLAXD. POSTERIJEN. RECHTZAKEN. GOESCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommere 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten «n de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DACJBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. I» ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van. NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Via TRIEST. 10 Oct., 1.— 's middags. Via BRINDISI, 12 Oct., 9.20 's morgens. Vi» NIEUWEDIEP, 12 Oct., 1,— 'smiddags. Via MARSEILLE, 19 Oct., 9.20 's morgens Via NAPELS, 21 Oct., 5.45 's avouds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Gaan wij de loopende geruchten na, dan wachten ons weer eenige goocheltoeren van den heer Heems kerk. In onze stad ging 't voor ons ongelooflijke bericht, dat het Ministerie, vóór het heenging, nog de Schoolwet zal behandelen. Dit gerucht kwam uit een zeer goede bron. Wij leven daarom in nieuwsgierige verwachting, hoe zulk een tour-de- force - et d' adresse vooral - zal worden uitgevoerd. Maar wat een der correspondenten, die gewoonlijk goed ingelicht is, aan de Middelburgsche Courant schrijft, is nog ongelooflijker. Hij meldt n. 1.: «In de politieke kringen der hofstad is men er niet gerust op, dat de ministerieel© crisis een nor maal verloop zal hebben. Men ducht zelfs groote abnormaliteiten. Zeker is het niet zonder beteekenis, niet alleen dat de ministers, die ontslag heeten gevraagd te hebben, voortgaan met wetsontwerpen in te dienen, maar zelfs een ontwerp tot herziening der kiestabel hebben iugezonden. De kiestabellen hebben in de geschiedenis van het tweede ministerie-Heemskerk eene groote rol gespeeld. De nu ingediende editie kan wel eens ten doel hebben om èn het votum d?r Kamer van 25 September èn de behandeling der Schoolwet te écarteeren. „Aan de oprechtheid der ontslag-aanvraag van 27 September gelooft niemand meer." Dus «een nieuwe goocheltoer met blijk en schijn." En dan durfden wij in Maart 11. nog wel schrijven, dat goocheltoeren niet meer helpen. De heer Heemskerk schijnt van eene andere opinie. Doch tegelijkertijd schreven wij, wat door de feiten later maar al te zeer is bewaarheid en nu nog van kracht is: «En toch, wjj vreezen dat de heer Heemskerk zoolang het hem slechts mogelijk is, dien strijd zal trachten te ontwijken." Nu echter ontwijken niet meer mogelijk is, zal hjj beproeven voorgoed alles te doen verdwijnen, wat hem hinderlijk is in zijne bewegingen op den zetel, waaraan hij zoozeer is gehecht. Onze Ver tegenwoordiging zij op hare hoede; zjj heeft te dioen met een man, die, om zichzelven te redden, geen middel ontziet. Zij denke om de circulaire met gekleurde randjes. Z. M. heeft met ingang van 1 Oet. 11. bij de Rijkstelegraaf benoemdtot telegrafist 2de klasse O. Verhaqen, thans leerling. Z. M. heeft aan mr. W. F. Van Deinse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over bet huis van arrest te Brielle. GOES, den 8 October 1877. Zekere W. uit Vlissingen stelt in de Middelburgsche Courant voor om te Middelburg, Vlissingen, Goes enz. inteekenljjsten te laten circuleeren voor een eventueel concert, om die dan (natnurlgk indien de deelneming dit ver oorlooft, 't geen volgens hem hoogst waar schijnlijk is) in tjjds meteen beleefd schrgven •an Mile' Agar te doen toekomen. Wjj zjjn daar even Bterk tegen, als wjj zonden wezen tegen een voorstel om het Rotterdamsche tooneel gezelschap nit te noodigen tot het geren van eene acrobatische voorstelling. Ons dankt, dat Mile Agar, die als tragedienne beroemd is, van de Zeeuwen al een zonderlingen indruk krjjgen zou, wanneer men haar verzocht een concert te komen geven. 's-Heer Arendskerke. De Coöperatie wint ook hier meer en meer veld; in eene vergadering, Zaterdag 11. alhier gehouden, is he 's] Zla Goesche Courant 1877 no. 35. sloten tot het oprichten eener werkmansver- eeniging. Wel bestond ze reeds jaren ten halve, daar vele arbeiders uit deze gemeente zich bjj de vcreeniging te Heinkenszand hadden doen inschrjjven, maar thans is men van plan zelf standig te gaan werken. Het beginsel der ver- eeniging is: door samenwerking den minge- goeden tegen goedkoope prijzen aan goede steenkolen te helpen. Een 50tal hebben zich verbonden en uit de aanwezigen is een bestuur gekozen. Wolfaartsdijk. Eene vrouw, die Zater dag, door vallende ziekte aangetast, in eene sloot was geraakt, is tengevolge daarvan Zondag morgen vroeg overleden, haren man met 3 jeugdige kinderen achterlatende. Cortgciie. Bij beschikking van den Minister van Justitie is de alhier gestationeerde rijks veldwachter (brigadier titulair) 1. Eckebus be noemd tot rijksveldwachter der 2e klasse, met den rang van brigadier. Blijkens het verslag, uitgebracht in de te Middelburg gehouden vergadering der Coöpera tieve Voorschotvereeniging met Spaarbank, be droegen de ontvangsten dier Yereeniging f 19,507,395 en de uitgaven 19,497,45. In plaats van mr. J. li'. Lazonder, die wegens veelvuldige bezigheden ontslag had gevraagd als contrólenr der Vereeniging, werd als zoo danig benoemd mr. J. P. Van der Feen, ad vocaat aldaar, die zich deze benoeming liet welgevallen. Het bestnur van het //District Middel burg en omstreken" van Eigen Hulp heeft van het hoofdbestuur te 's-Gravenhage kennisgeving ontvangen, dat het aangeboden reglement voor genoemd district in zjjn geheel is goedgekeurd, hoewel het hoofdbestuur liever had gezien, dat een reglement was gemaakt overeenkomstig het uit 's-Hage overgezonden concept. (M. Ct.) De winterdienst op verschillende spoor wegen zal den 15 dezer aanvangen. Vad Jhr. mr. H. A. ridder Van Rappard, pro- cureur-generaal bjj het gerechtshof te Arnhem, oud-lid der Tweede Kamer, is Donderdag over leden. Met zekerheid kan het N. v. d. D. mede- deelen, dat het tjjdstip van de slniting der tentoonstelling van kunstnijverheid te Amster dam bepaald is op 18 October e. k. Sluiting en uitreiking der verworven bekroningen zullen zonder ceremonieel geschieden. De heer H. J. Van den Brink, architect der Nederlandsche hoofdcommissie voor de inter nationale tentoonstelling te Parjjs in 1878, zal te Amsterdam voor heeren inzenders over eta lages enz. te spreken zijn op Donderdag en Vrjjdag den llden en 12den October, van 's morgens 10 tot 's namiddags 5 nren, in het hotel Het Rondeel. Tengevolge van het afbranden der fabriek van de firma Herman» <Sr Co. te 's-Hage zjjn een 80tal werklieden zonder werk. Eene com missie heeft zich gevormd om giften te ver zamelen, teneinde in hunne eerste behoeften te voorzien. Z. M. de Koning ging met eene flinke gift voor. Te Rotterdam wordt er ernstig aan ge dacht om stappen te doen, teneinde te komen tot een bespoedigde uitvoering van het werk ten behoeve van den nienwen Rotterdamschen Waterweg. Zooals men weet, is voor bedoeld werk op de begrooting voor 1878 1,100,000 uitgetrokken. Mr. Van Lier uit Groningen zal aan de werklieden aldaar een cnrsas geven over de Nederlandsche staatsinrichting. H. K. H. prinses Marianne heeft aan de commissie voor de oprichting van een gesticht voor oude visschers op Urk 100 doen toekomen. KERKELIJKE ZAKEN 8c ONDERWIJS. Voor het te Middelburg bereids aangevangen najaars-exaraen voor het lager onderwijs bestaat de commissie uit de heereu schoolopzieners van het le, 2t-, 5e en 6e district, terwijl tot plaatsvervangers zijn aangewezen die van het 3e en 4e district. De uitslag van dat examen is tot dusverre als volgt: Geëxamineerd 11 hoofdonderwijzers, waarvan toe gelaten G. J. Castenmiller, van Vlissingen, A. J. Dekker, van Middelburg, J. Jobse, van Meliskerke, L. H. Dormaar, van Axel, T. K. Dulmond, van Schoondjjke, F. A. Rosendaal, van Breskens, S. J. Van Wjjek, van Ter Neuzen. Huisonderwijzeressen in bet schrjjvenGeëxamineerd en toegelaten H. G. Gatzin, van Middelburg, M. C. J. Lomans, van Middelburg. Onderwijzer in het teekenenGeëxamineerd en toegelaten I). J. Meeusen, van Middelburg. Onderwijzeressen handwerken. Geëxamineerd 9. Toe gelaten: mej. J. M. Buisonjé, van Vlissingen (fraaie), H. G. Gatzen, van Middelburg (nuttige), J. Karreman, van Zierikzee (nuttigè), D C. Keulemans, van Mid delburg (nuttige en fraaie), J. B. Van Kootea, van Middelburg (nuttige en fraaie), M. C. J. Loomans, van Middelburg (nuttige), C. A. Sterk, van Middel burg (nuttige en fraaie). De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot reorganisatie van bet gymnasium aldaar, volgens de nieuwe wet op bet booger onderwjjs, mits door de Regeering eene subsidie wordt verleend van 11000, waartoe de noodige aanvraag zal worden gedaan. De inwerkingtreding is bepaald op 1 September 1878. Voor de openb. school te Ter Neuzen is be noemd tot hulponderwijzsr de heer Heter Jacob Fan de Sande bevorens als 2den hulponderw. aldaar in func tie, en thans te Waddinxveen. Bjj den Rotterdamschen gemeenteraad is inge komen een adres van 23 predikanten, verzoekende wjjziging der schooluren met het oog op het gods dienstonderwijs van leerlingen op de openbare scholen. In Virginië is een gewezen schoolmeester, Gregg genaamd, gestorven, die aan de stad Indianapolis, waar hij zijn vermogen vergaard had, 80 duizend dollars tot bevordering van het onderwijs vermaakt heeft. Het zal toch wel alléén in de Nieuwe wereld zjjn, dat men rjjke schoolme-eters aantreft! Op een dorp in het district Löbau, provincie Pruisen, heefteen onderwjjzer alleen 450 leerlingen voor zijne rekeüing. (Fad.) LANDBOUW VEETEELT. Omtrent den aardappeloogst vernemen wij uit het Westelijk gedeelte van Zaid-Beveland, dat het rooien grootendeels is afgeloopen. Over het algemeen is de opbrengst beneden het middelmatige, ofschoon bjj deze en gene het beschot niet tegenvalt. Van de ziekte heeft men vooral bij de blauwe weinig of niets opgemerkt. Men vermoedt, dat de groeikracht te veel was afgenomen, toen de ziekte zich openbaarde. De qualiteit laat niets te wenscben over. Ze zijn echter niet groot van stuk. In de prjjzen wordt eenige ver mindering waargenomen. Wolfaartsdijk. Van de uitmuntend geslaagde roode en witte kool, door de landbouw-vereeniging alhier tot eene proefneming geplant, zal binnen kort eene verzending naar Engeland bewerkstelligd wor den, om alzoo met die expeditie, ook voor andere pro ducten in het vervolg, meer en meer op de hoogte te geraken. Een reiziger door Drente deelt 't volgende mede betreffende den aardappeloogst 't Is tegenwoordig een prachtig gezicht de werk zaamheid der Drentsche bevolking gade te slaan, wat aangaat het rooien der aardappels, die alhier op groote velden, uren aan elkander, verbouwd worden. Alom treft men gansche scharen rooiers aanmannen, vrou wen, knapen en meisjes. Of de wet op den kinder arbeid in deze streken nauwkeurig nagekomen wordt, betwijfelen wjj zeer, daar op vele plaatsen een massa jong volk wordt aangetroffen, die tegen 35 a 40 ct. daags en den kost achter de ploegen aanloopeD, om de aardvrucht op te zamelen, en zoodoende den gewo nen arbeid zeer vergemakkeljjken. Er zjjn landlie den, die voor meer dan 8000 aardappels verbou wen. De stroopfabrikanten koopen massa's op voor 1,50 a 2 per HL. De rijkslandbouwschool is door aankoop in het bezit gekomen van een spuittoestel, tot verdelging van den Colorado-kever en andere schadrijjke insecten. Bij een tuinder te Overschie vindt men een boom, die als tweede vrucht van dezen zomer een twintigtal rjjpe witte pruimen te zien geeft. Uit Zwolle wordt gemeld: Gedurende de eerst- verloopen 9 maanden van 1877 zijn uit de noorde- ljjke provinciën naar België en Frankrjjk verzonden p. m. 200,000 stuks vee, uitmakende eene waarde van p. m. 20,000,000 Een ander bericht luidt: 't Vette vee heeftin de Noordeljjke provinciën thans grooten aftrek. Een massa kooplieden uit Holland en Brabant doen belang* rjjke aankoopen. 't Meeste aangekochte wordt bjj bon derden tegelijk met het spoor verzonden. Men besteedt tot zelfs 300 voor puike soort. De vetweiders, die nog gras in overvloed hebben, doen ook nu weer goede zaken; er zjjn er, die dit jaar pl. m. 5000 verdienen. Het Kantongerecht alhier heeft Vrjjdag 5 Oc tober de navolgende vonnissen gewezen tegen: lo. L. B., 38 j., arbeider te Rilland, veroordeeld in eene geldboete van 3 wegens het rooken uit een pjjp zonder dopje in een schuur. 2o. J. A. 52 j., herbergier te Wolfaartsdjjk, veroordeeld in eene geldboete van 5 wegens het openhouden zijner herberg na bezetten tijd. Vrijdag 11. stond voor de rechtbank te Middel burg terecht J. V. B., arbeider te 's-Keer Arendskerke beklaagd van verschillende diefstallen, in dienstbaar heid gepleegd, en ter, nadeele van den winkelier M. L. B., te 's Heer Hendrikskinderen. Het O. M., bjj monde van den heer mr. J. Van Doorn, achtte de toepassing eener zware straf noodzakelijk en requireerde eene cellulaire gevaugenisstraf voor den tijd van een jaar. De uitspraak werd bepaald op 12 October a. s. Mede stonden aldaar terecht P. B., J. F. B., G. F. D. en P. Z., allen arbeiders te 's-Heer Arepds- kerke, wegens het zonder vergunning loopen langs en over den spoorweg. De eiscb van het O. M. was voor dezen eene geldboete van 3 of 3 dagen gevan genisstraf. TWEEDE KAMER. Vrijdagavond zjjn aan de leden der Kamer rond gedeeld de wetsontwerpen omtrent de militie en de schutterij, waarvan wjj vroeger de hoofdstrekking reeds mededeelden. Er is ook een wetsontwerp bij de Kamer in gekomen, dat de strekking heeft om, in afwachting eener gebeele herziening van de wet van 7 Mei 1856, als maatregel van urgentie aan den bjj art. 25 van bovengenoemde wet op de tucht der koopvaardijschepen ingestelden raad van tucht een organisatie te geven, waardoor eensdeels de leemten zullen worden weg genomen, die de ervarir.g in den werkkring dezer in stelling beeft aangewezen, anderdeels een lichaam zal worden verkregen, geschikt voor het instellen van een onderzoek naar de oorzaken der zeerampen, welk on derzoek de Regeering zeer noodzakelijk acht en waar voor zij tegeljjkertjjd machtiging vraagt. De voorgestelde wijzigingen betreffen: a. de samen stelling van den raadb. de indiening der aanklacht c. de behandeling der zaak. Voorts is bij de Kamer ingekomen het verdrag tusschen Nederland en Luxemburg tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, den 21n Juni 11. in Den Haag gesloten. De Minister van Justitie heeft een wetsont werp ingediend tot wjjziging van art. 345 van het Wetb. van Koophandel. Aan dat artikel weoscht de Minister toe te voegen de volgende bepaling: „Hij (de schipper) staat mede niet in voor schade, „ontstaan door een ramp, waarvan de oorzaak, na een „van staatswege ingesteld onderzoek, niet is ontdekt, onverminderd ieders bevoegdheid om die oorzaak als nog te bewijzen." Dit ontwerp is noodzakeljjk geworden door de be kende rechterlijke beslissingen, genomen naar aanlei ding van de ramp, waardoor het stoomschip Willem III werd getroffen (Weekbl. van het recht no. 3824; 3926). OPENBARE VERGADERING van den BAAD der OEMBESTfi GOES, op MAANDAG den 8 OCTOBER 1877, des namiddags te half 3 uren. Tegenwoordig 12 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer jhr. M. J. De Marees Van Swinderen, wegens ongesteldheid. I. De notulen der vergadering van den 3 Sept. jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor no tificatie worden aangenomen: a. dat op Zaterdag den 22 Sept. de aanbesteding heeft plaats gehad van de levering der benoodigde steenkolen ten dienste der gem»erte voor het jaar

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1