geval, dat die zich noemende liberalen nog zoo dom niet zijn en van de gelegenheid weten te profiteeren. En waarin bestaat nu die schoone ge legenheid? Luistert: „De wet op het booger onderwijs treedt juist heden in werking. Zelfs de oppositie gevoelde, dat alleen Heemskerk het zoover kon brengen, dat hij in dit opzicht onmisbaar was voor de (men wordt verzocht niet te lachen) in werking- treding. Zooals men ziet heeft men, nu dat tijdstip aangebroken is, niet lang geaarzeld." Nu, de heer Heemskerk heeft zijne onmisbaar heid schitterend bewezen. Men vrage 't slechts aan Amsterdam en dr. Cosijn. Nog vroolijker wordt men gestemd, als men leest, dat op het gebied der defensie de baan geëffend is voor de opvolgers. De paraplu-circulaire is zeker hier in het spel. In ieder geval, een nieuw kabinet kan dan ge rust op zijn lauweren gaan rusten. Nog grappiger wordt die onbekende schrijver, als hij ons de ge heimen ontsluiert, hoe de liberalen aan de tegen woordige meerderheid in de kamer zijn gekomen. „Niet het minst door de houding der thans iri de meerderheid zijnde partij. Ieder zal zich herinne ren, hoe een deel der „„liberale"" pers het den licht- geloovigen kiezers diets maakte, dat, wie het toen reeds zoo populaire kabinet-Heemskerk wilde steunen eigenlijk hare „liberale" candidaten moest stemmen." Wat is ons geheugen toch slechtWij herin neren ons niets van die tactiek en nog veel minder van de populariteit van het ministerie-i/eemsto'A. O, grappige wijsgeer! wie zijt gij? Kom te voor schijn, want zulk een wonder man als gij zijt, dient men te kennen. Van al die duizenden kiezers, die hunne stemmen op liberalen uitbrachten, is er niet éen zoo slim geweest als gij, want zij lieten zich allen misleiden Maar hoe onverantwoordelijk, «dat gij daartegen niet vroeger waarschuwdet, en het land niet zijt rondgegaan, om luide te verkon digen, dat men werd misleid! Wij gelooven echter, dat gij dan wel halverwege uw reis zoudt gestaakt hebben, want dat gij tot de overtuiging zoudt gekomen zijn een benauwden droom gehad te hebben. Gelukkig, dat er anderen zijn, die u wakker kunnen schudden, als gij in zulk een onaangenamen toestand verkeert. Wij houden ons aanbevolen, als gij nog eens iets weet, want wezenlijk uwe droomen vermaken ons. Jam mer, dat wij u uit dankbaarheid de hand niet kunnen drukken, want gij volgt het voetspoor uwer voorgangets van anonimiteit. Wij vermoeden ten minste, dat wij met een anderen schrijver te doen hebben, want het trof ons, dat in uw stuk de stijl veel beter was, en er veel minder fouten in waren dan in vorige zoogenaamde hoofdartikels. Verras ons nu ook eens een volgende maal met eenige nieuwe uitdrukkingen. De oude deden lang genoeg dienst, en gij kunt daardoor den lof ver dienen van origineel te zijn geweest. Naar aanleiding van het woord, dat wjj in ons blad van Zaterdag tot het Zeeuwsch Dagblad richt ten, schrijft de redactie van dat blad in haar notnmer van Woensdag „Een woord aan de Goesche Courant van ons kan zeer kort zijn. Aangezien wij ten duidelijkste verklaard hebben, dat wij niet verantwoordelijk waren voor het ingezonden stuk van den heer J. begrijpen wij niet hoe de redactie der G. Ct. zich het recht heeft durven aanmatigen een zedepreek aan ons adres te richten, over eene zaak die eigenlijk haar in 't geheel niet aangaat. In het opnemen van ingezonden stukken zijn wjj, wanneer er niet gelasterd wordt, zeer vrijgevig. Hoewel we het stuk van dhr. J. wat scherp vonden, hebben wjj er echter niet in gezien wat de Goesche Ct. er wel in heeft gezien." Tusschen ons schrijven en haar antwoord ver liepen dus vier dagen. Trouwens, over zulk een kernachtige repliek mag men wel eenigen tijd naden ken. Wij constateeren dus nu, dat de redactie voorde rubriek ingezonden stukken niet zoozeer op den vorm let. Als het er slechts eventjes door kan, is zij vrijgevig voor een ieder. Zij beroept zich op het schitterend onderschrift, gevoegd bjj het stuk van den heer Janssenom toch vooral te doen blij ken, dat zjj ten duidelijkste verklaarde er niet voor verantwoordeljjk te wezen. Dit behoefde volstrekt de bedoeling niet te zijn; een ieder weet, dat voor den inhoud van ingezonden stuk ken een redactie dit nooit isen bovendien was die verklaring van hare zijde totaal overbo dig, omdat steeds boven de ingezonden stukken staat Buiten verantwoordelijkheid der redactie Neen, baar onderschrift getuigde van hare verle genheid; het maakte op ons den indruk, dat zij ter wille van een mjjnbeer Janssen hare zelfstandig heid had prjjs gegeven, en hem niet durfde wei geren, wat zjj anderen wel zou doen. Daartegen meenden wij haar te moeten waarschuwen, niet uit bemoeizucb m°.ar voor ons aller eer en uit belang stelling voor sen blad, dat, hoe verschillend, vooral vroeger toen het nog Nieuwe Middelburgsche Cou rant was, onze gevoelens ook waren, altijd in kiesche vormen was gestoken, en ook aan ingezon den stukken eischen stelde. Nu de nieuwe redac tie dit niet doet, nu zjj een polemiek op zulk eene eigenaardige wjjze voert, nu zjj meer prjjs stelt op de personeele grove uitvallen van een mjjnbeer Janssen dan op haar eigen waardigheid, zullen wjj verder ons wachten met haar in aanraking te komen. Dit is dan ten minste het eenige voordeel, dat voor ons die polemiek heeft opgeleverd. OFFICIEELE MEDENEELINGEN. Bij beschikking van 30 Sept is, ingevolge mach tiging des Konings, de Nederlandsche Hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia in 1876, ontbonden, met ontheffing van haar beheer en dankbetuiging voor de bewezen diensten. De Minister van Financiën maakt bekend, dat voor een kapitaal van tien millioen gulden aan munt biljetten in omloop is. Voor den dienst in" Ned.-Indië zullen in den loop van dit jaar nog benoodigd zijn eenige onderwijzers der 3e kl., bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van 24 jaren, en geneigd zich als onderwijzer der 3e kl. aan 's lands dienst in Ned.-Indië te vei binden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven aan het Dep. van Koloniën gericht en aan den heer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Hol land, te 's Gravenhage, franco in te zenden request. De St. Ct. no. 220 bevat verdere bijzonderheden. Z. M. heeft tot ridder grootkruis in de orde van den Nede/landschen leeuw benoemd den Gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië, mr.J. IF. Van Lansberge GOES, den 3 October 1877. Wij ontvingen ter bespreking -, mr. J. A. Can Gilse: De Oosteesche quaestie en het hedendaagsche volkenrecht." Plaatsgebrek belet ons ons gevoelen daarover breeder uiteen te zetten. Voorloopig vestigen wij de aandacht op dit belangrijk geschrift. Men schrijft ons: Dezer dagen wordt weder de jaarlijksche inspectie op de maten en gewichten gebouden. In vele gemeenten is zjj reeds afgeloopen, waar zij een menigte pro cessen-verbaal heeft opgeleverd wegens on- herijkte of afgekeurde voorwerpen. Aangezien de ijk en herijk kosteloos geschie den en de overtredingen met betrekkelijk hooge boeten worden gestraft, mag het vreemd heeten, dat belanghebbenden zoo slordig in deze zaak te werk gaan. 's-Heer Arendskerke. Dinsdagmid dag had de persoon van J. B. alhier bet on geluk met zijn rijtuig in aanraking te komen met een voertuig, waardoor de veren van zjjn rjjtuig braken, terwijl de ingezeten L. B. met zijn cbais is omgeslagen, uelukkig hadden daarbij geen persoonlijke ongelukken plaats. 't Is opmtrkeljjk, dat dergeljjke onheilen zel den 's morgens plaats grijpen. Blijkens de begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen voor 1878, die, zooals we reeds meldden, 12 millioen bedraagt, is voor de lijn hoosendaalVlissingen uitgetrokken f 269,000, (verbetering dar marinesluizen en marinehaven te Vlissingen). Volgens de toelichting zijn de werken aan het buitenslnishoofd met de schutkolk aan de marinehaven te Vlissingen voortgezet, doch zul len deze vermoedelijk eerst tegen het einde van het jaar 1878 gereed komen. Men verneemt, dat de wagendienst, die zonder stoom of paardenkracht zou oudurno- nien worden tusschen Steenbergen, Tholen en Bergen op Zoom, onbepaald is uitgesteld we- gens belangrijke verbeteringen, die de onder nemer zal aanbrengen in de mechaniek, waar door de wagen in beweging moet gebracht worden. De uitvinding dier verbeteringen is door hem gedaan slechts enkele dagen voor dat de proefrit zou gehouden worden. (N. R. Ct.) In den Haag loopt bet gerucht van een huweljjk van den Prins van Oranje met eene dochter van den voormaligen koning van Han nover. Z. K. H. Prins Alexander heeft aan de commissie voor de oprichting van een gesticht voor oude visschers op Urk /50 doen toe komen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning in de Orde vau de Eikenkroon benoemd tot officier den heer J. H. Verschoorkapitein der infanterie, gedetacheerd bij de Koninklijke militaire Academie. Maandag was het 50 jaren geleden, dat de heer mr. Lagemans aan de Staats-courant is verbonden geweest. De Regeering heeft hem bij die gelegenheid het ridderkruis van den Red. Leeuw geschonken. De stichting van het Spinoza-standbeeld nadert allengs het oogenblik der verwezenlij king. De modellen, die aan het comité zijn ingezonden, worden Vrjjdag en Zaterdag a. s. tentoongesteld en spoedig mag men dan zeker de keuze van het beste ontwerp en de uit voering tegemoet zien. Eenige. maanden geleden werd door Z. M. den Koning het besluit genomen om aan de mindere geëmployeerden en werklieden bij de verschillende Marinewerven medailles toe te ken nen voor langdurigen trouwen dienst. Die me dailles zijn te Amsterdam aangekomen en reeds aan eenige werklieden aldaar en te Nieuwediep uitge reikt. De vorm van de medaille is ovaal; voor 34-ja- gendienst van goud, voor 24 jaren van zilver, voor 12 jaren dienst van brons. Aan de voorzgde be vindt zich de beeltenis des Konings. De medaille wordt aan een oranjelint gedragen. Bij de gouden wordt tevens 100 en bij de zilveren medaille f 50 als gratificatie geschonken. Ook de afdeeling sWildervank" van de kiesvereeniging De Grondwet, in het kiesdistrict Winschoten, beeft den heer mr. 11. Goeman Borgenus tot candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer. De afdeeling Win schoten van Volksonderwijs" heeft besloten de candidatuur van genoemden heer te ondersteunen. De afdeeling van „Volksonderwijs" te Stads kanaal heeft daarentegen air. J. Kerdlk te Delft candidaat gesteld. Daar de afdeelingen Veendam en Wildervank ditmaal samengaan, schijnt de verkiezing van den heer Borgesius vrij zeker. De plechtige opening van de te Apeldoorn opgerichte koninklijke hoogere burgerschool, ge 'UaamdPrins Hendrik der Nederlanden, heeft Maandag plaats gehad en werd bijgewoond door Z. M. den Koning, vergezeld van Z. K. H. prins Hendrik, den Minister van Binnenlansche Zaken, en den Commissaris des Konings in Gelderland. Men schrijft uit Noord-Brabant aan het Vad., dat zich te Wessem opnieuw een Ver- eeniging van Duitsche geestelijke zusters van Onze Lieve Vrouw heeft gevestigd, die zich zoo niet uitsluitend, toch in 't bijzonder met 't geven van lager onderwijs zullen bezig houden. Te Capelle (Noord-Brabant) heerscht, zoo wel in de kom der gemeente als daarbuiten, eene epidemische ziekte van typheusen aard, waardoor op het oogenblik minstens een vijf tigtal ljjders zijn aangetast. Gelukkig is de ziekte niet van de gevaarlijkste soort, zoodat de gevallen van overlijden betrekkelijk gering kunnen geacht worden. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. 1 Io Je avondgodsdienstoefening in de Israëlietiscbe Kerk van jl. Zaterdag te Goes, werd aan den heer M J. Cohen, die gedurende de afgeloopen feesten belangeloos bij de godsdienstoefeningen bad geadsis- leerd, door het kerkbestuur een kostbaar tallos (bid kleed) vereerd, met een gepaste toespraak van den voorzitter, den beer N. Emanuel. (Vad) Wij betreuren 't, dit bericht uit een Haagsch blad te moeten overnemen. Waarom werd ons niet me- dedeeling gedaan van dit voorgevallene? Zoo dik wijls verzoekt men ons plaatsruimte voor berichten, en slechts zelden weigeren wjj die. Wij houden ons bij eenieder in het vervolg aan bevolen. Heinkenszand. Beroepen tot predikant bij de Chr. Geref. gemeente L)s. Chr. S/e/cetee te And ij k. Dr. A. Kuyper heeft voor zijne benoeming tot pred. bij de Ned. Herv. gem. te Amsterdam nog niet beduukt, maar eenig uitstel vau de door hem te neineu beslissing verzocht. (N. R. Ct.) Rilland. De l October was voor deze gemeente een ware feestdag. En geen wonderl)e algemeen geachte hoofdonderwijzer, de heer P. Wensch, vierde dien dag zijn vijf en twintigjarig jubileum als on derwijzer in deze gemeente. Reeds vroeg in den morgen wapperde de nationale driekleur van vele woningen, en getuigde reeds bij voorbaat van de algetueene deelneming in het te vieren feest. Om streeks half tien stelde de hulponderwijzer de school kinderen in orde, voorzag hen van vlaggen en maakte met hen een wandeling over het dorp tot vóór de woning van den jubilaris. Hier werd door de jeugd, ten getale van 120, het „Wien Neerlaods bloed", en het oude, maar aitjjd schoone „Wilhelmus van Nas* souwen" gezongen. Na door dhr. Wensch en familie begroet te zijn, begaf de stoet zich naar de in aan bouw zijnde nieuwe school. Door de werklieden was een der lokalen opgeruimrL en zooveel mogelijk voor de ofliciëele ontvangst van den dag ingericht. Nadat de kinderen, altijd nog voorzien van hunne vlag gen, in orde geschaard waren, kwamen de burge meester met een paar leden van den gemeenteraad, benevens eene oommissie van oud-leerlingen, waarna een paar leerlingen hun onderwijzer aan zijne woning gingen afhalen. Zoodra de jubilaris zijn eerste schre den in het tot ontvangst gereed zijnde lokaal zette, werd hem door de jeugd een welkomstlied toegezon gen. Daarna werd hij gecomplimenteerd door den burgemeester, vervolgens door een zijner oud-leer lingen, die hem als een aandenken aan dezen dag, namens vrienden en oud-leerlingeneen prachtige colis tafel aanbood. Vervolgens werd de jubilaris door den oudsten zyner tegenwoordige leerlingen toegesproken op eene wijze, die allen, daarbij tegenwoordig, met innige belangstelling vervulde, terwijl hjj zijn geachten on derwijzer, ook namens zijn medeleerlingen, zes stoe len met fauteuil aanbood, als een bewijs hunner erkentelijkheid en hoogachting. Daarna nam de heer De Feij het woord en sprak zijn geachten patroon toe, niet alleen als hoofd der school, maar voornamenlijk als vriend, en bracht bet feest van heden in verband met het feest, dat hij den heer Wensch, met vele familieleden, vrienden en vriendinnen, slechts eeuige dagen geleden had helpen vieren, n. m. diens zilveren bruiloft. Na afloop hiervan nam de jubilaris zelve het woord, bedankte eerst den burgemeester, daarna de commissie co de schoolkinderen voor hunne door slaande blijken van erkentelijkheid en belangstelling en eindelijk ook in krachtige, uit een welwillend hart voortkomende vriendentaai, zijn hulp- en medeon derwijzer, den heer De Veij, ta drukte daarbij hoofdza kelijk zijn wensch uit nog vele jaren diens hulp en bijstand, en vooral zijne raadgevingen, te mogen erlangen. Ten slotte werd den jubilaris door zijne leerlingen een beilweusch toegezongen, die door de goede eu gepaste uitvoering op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. Hierna verliet de jubilaris, met den burgemeester, de leden van den Raad enz. enz. het geïmproviseerde feestlokaal en begaven zich gezamenlijk naar diens woning terwijl de school kinderen en eene menigte toegestroomde gemeente- naren op eenige ververschiugen werden onthaald, wat echter met de schooljeugd in het eind dezer week zal worden herhaald, daar tijd en plaats ter zelfder stond niet best beschikbaar waren. Na den middag kwamen eenige ambtsbroeders, behoorende tot het onderwjjzersgezelschap Krabben- dijke hun feestvierenden collega complimenteeren en boden hem, bjj monde van de heeren Bakker en De Feij, als commissie daartoe benoemd, een prachtig, met zilver gemonteerd inktstel aan, terwjjl een schrij ven van den heer schoolopziener diens lecdwezeu uitdrukte, niet bjj de festiviteit tegenwoordig te kun nen zijn. Al de ouderwijzers, en niet het minst de jubilaris, betreurden dan ook de afwezigheid van hun algemeen geachten schoolopziener, maar moesten zijne redenen alleszins billijken. De feestvreugde echter, zoo binnen als buiten de woning van den heer Wensch, duurde evenwel voort, waartoe vooral de gulle ontvangst van den jubilaris niet weinig bijdroeg. Jammer, dat bet uur van schei den reeds te negen uren inviel, daar alle ambtge- nooten, op éene enkele uitzondering na, weder per spoor huiswaarts moesten keeren. Maar spraken wij tot zoover over persoonlijke be langstelling, ook de schriftelijke mogen wjj niet ver geten. Van heinde en ver is die den jubilaris dan ook ruimschoots geworden en onder tal van geluk- wenscUen, naamkaartjes en briefkaarten mogen wij vooral niet onvermeld laten, die van den heer P. liwekkeboom, onderwjjzer te Arnemuiden, die den heer Wensch op een briefkaart zijne gelukweuschen aanbood, waarvan de keurige, prachtige en nette cal- ligrapbische bewerking elks verbazing en verwonde ring opwekte. SÈUITElYLAm FRANKRIJK. Vóór een paar dagen stapte een persoon uit de Engelsche boot te Havre aan wal met een zwaar valies bij zich, dat hij zelf droeg. Nu laten de tolbeambten in den re gel het "passagiersgoed" gemakkelijk door. Zij vragen den reiziger eenvoudig, of er in zijne bagage ook iets is, dat bij het belas tingkantoor moet worden aangegeven. Luidt het antwoord neen, dan laat men den reizi ger gaan, tenzij zijn uiterlijk verdenking wekt. Een der tolbeambten nu zag den be doelden persoon voor een Pruis aan. Vandaar dat hij een bijzonderen ijver ontwikkelde. De verzekering, dat het valies niets belastbaars bevatte, mocht niet baten. De tolbeambte wilde zelf onderzoeken. De reiziger ziende, dat tegenstand niet kon baten, verklaarde toen dat er photographieën in het valies waven. „Photographieën antwoordde de tolbeambte, zijn aan een recht onderworpen. Bovendien zijn er onzedelijke photographieën, en, nog erger, er zijn staatkundige photographiën. Ik ver zoek u dus mij naar het tolkantoor te volgen en daar het valies te openen." De reiziger had geen keus. Aan liet kantoor gekomen, werd het valies geopend. Er kwamen eene menigte photographieën van den keizerlijken prins uit, zoomede een groot aantal exemplaren eener proclamatie aan het Fransche volk. Er viel niets aan te doen, de photographieën en de pro clamatie moesten in beslag worden genomen. De tolbeambte had zijn ijver wel willen ver vloeken want hij begreep, dat hij den Mi nister De Fourtou een leelijken trek had ge speeld. Wie was die reiziger De hertog van Feltre, Bonapartistiseh candidaat. Hij was van Chisle- hurst gekomen. Die ijverige tolbeambte zal zeker wel zijn straf ondergaan, evenals de adjunct-maire te Garches, die iemand, welke de portretten van Napoleon III en zijn zoon colporteerde, in verzekerde bewaring nemen en door een gen darme naar Versailles brengen liet. De ijverige adjunct werd deswege door den prefect ont slagen. In Parijs zijn geruchten in omloop over aftreding van de ministers van justitie en oorlog, nl. de heeren Be Broglie en Berthaut. Al daar zou, volgens de Etoile Beige, de zoon van Napoleon III zijn aangekomen in streng incog nito. Frankrijk heeft juist nog behoefte aan zulk een intrigantje. Meer en meer blijkt de geringe sympathie, die het manifest van den gewezen president opwekt. Uit Toulouse wordt gemeld, dat vele kie zers aldaar, die het per post ontvingen, het aan de brievenbestellers teruggaven, na op de keerzijde van het adres geschreven te hebben „geweigerd; terug aan den afzender." Prins Jerome Napoleon heelt zich candidaat voor de kamer gesteld te Ajaccio met de herinnering aan de woorden van Napoleon I, toen deze op St. Helena zijn einde voelde na deren „binnen vijftig jaren zal Frankrijk re- publikeinsch wezen." Hij gelooft, dat de Cor- sicanen hem getrouw zullen blijven en ook nu, gelijk vroeger, „hem als burger zullen op beuren, toen de gebeurtenissen als prins hem getroffen hadden." Sedert 25 Sept. worden dagelijks ten post kantore te Parijs, op last van het ministerie, de buitenlandsche bladen eerst een halven dag nadat zij zijn ontvangen aan de geadresseerden bezorgd. ITALIË. Kardinaal Riario Sforza, die men voor den vermoedelijken opvolger van den Paus hield, is plotseling overleden. Z. H. Pius IX moet zeer getroffen zijn over diens dood. De over ledene was vooral in de stad Napels zeer ge zien, daar hij tijdens het heerschen der cho lera in 1856 en 1857 zich door zelfopoffe rende liefde, met verachting van eigen levens-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2