1877. N°. 116. Dinsdag 2 October 64ste Jaargang. UITLOTING OBLIGATION. BHANUWËEIt POSTERIJEN. Vertrek dep brievenmail naar Oost-lndië. OFFICIEELE MEDEDEEL1NGEN. BIlVI\[Ei\LAi\P. RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Veijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwaitaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke Dommere 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst." Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende' en contant betaald, 20 ct. Bij d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de, bij art. 9 van het plan eener geldleening van ƒ44,000, en bij art. 9 van het plan eener geldleening van 10,000,— beiden ten laste van deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad, het eerste den 12 Febrüaki 1866 en het tweede den 25 Febbuaki 1869, bepaalde en bij bekendmaking van den 22 dezer aangekondigde open bare uitloting van aandeelen in die geldleeningen, op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, en dat daar bij zijn uitgeloot van de eerstgenoemde leening de nommers 67 en 70 en van de laatstgemelde het nom- mer 14, welke uitgelote obligatiën in de maand Janu ari eerstkomende ten kantore van den gemeente-ont vanger zullen worden afgelost. Goes, den 29 September 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BL A AU BEEN. De Secretaris, H A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter openbare kennis, dat het regis ter van de ingeschrevenen voor den dienBt der Brand weer ter viBie zal liggen van Maandag den 1 October tot en met Woensdag den 10 October a. s.dat L)E LOTING zal plaats hebben op OOIVl>Eït- DAG DEN 18 OCTOBER, des namid dags te 12 uren, terwijl de Commissie tot onderzoek van reclames, gebreken of vrijstellingen eene zitting zal houden op Donderdag den 25 October daaraan volgendedes middags te 12 uren, alles ten Raadhuize der gemeente. Goes, den 29 September 1877. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 5 Oct., 9.20 's morgenB. Via TRIEST, 10 Oct., 1.'s middags. Via BRINDIS1, 12 Oct., 9.20 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 12 Oct., 1,— 'smiddags. Via NAPELS, 21 Oct., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riou.v, Banka en Palembang niet aan. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand September. 1. A. Snoek, Fijenoord. 2. I. P. Muller, 't-Gravenhage. 3. D. Jaappe, West zaan. 4. A. Verburg, Workutn. Van J2 Augustus tot 8 September 11. zijn in het Rijk door longziekte aangetast 53 runderen, waarvan 1 in Zeeland, tegen 35 in het vorige tijdperk van vier weken. In April van het volgende jaar zal het examen,plaats hebben voor de betrekking vsn commies-verificateur ▼oor den actieven dienst der directe belastingen enz., waarvoor 20 plaatsen zijn opengesteld. Voor de betrekking van leerling-consul zal een examen worden gehouden aan het Dep. van Buitenl. Zaken op Maandag den 12n Nov. e. k., des voormid dags te 10 uren en volgende dagen. Nadere bijzon derheden meldt de St. Ct. Z. M. heeft tot Staatsraad in buitengewonen dienst benoemd jhr. C. Harteen, oud lid van de Eerste Kamer. GOES, den 1 October 1877. Per telegraaf. Bjj de heden gehouden premiëntrekking van Rotterdamsche loten zjjn uitgekomen de volgende nos. met de daarachter gevoegde prjjzen: 34153 10,000; 8326 en 25805 1000; 56922 en 18267 500; 13745, 33509, 71374, 30613 en 61951 ƒ300; 69332, 49953, 11119, 16961 en 42842 ƒ200. Ove rigens 134 obligatiën a 100. Wjj vestigen de aandacht op het inge zonden stak, in dit nommer voorkomende, en geschreven door den landbouwer A. Nijssen, van Kapelle. De belangrijke quaestie van den tiendenafkoop in onze omgeving verdient voor zeker ernstige overweging, en elke poging om te trachten hiar op eene voldoende wijze op te lossen, bepaald krachtige ondersteuning. De paardenarts 3e klasse van het O. I. leger J. De Jongh zal den 24en October naar Java vertrekken met het stoomschip Holland. Mil. Agar, de bekende Fransche trage dienne, zal achtereenvolgens in verschillende plaatsen van ons land optreden. OokNijmegen en Breda zullen dat voorrecht genietendoch Zeeland zal door haar niet worden bezocht. Middilburg valt zulk een eer zelfs niet te beurt. Op het gebied van tooueel wordt onze pro vincie steeds slecht of in het geheel niet bedacht. Zjjn er in onze hoofdplaats geene wakkere man nen, die willen beproeven aan dat gemis te gemoet te komen? Dit zou ook voor de be woners van Goes en omstreken, zjj 't met meerdere kosten, de gelegenheid kunnen geven, om iets waarlijk schoons te aanschouwen. De Staats-Courant bevatte dezer dagen eene circulaire betreffende de Sophia-stichHng, welke circulaire aan vele bladen, doch tot ons leedwezen niet ons ter opname werd toegezonden. We bepalen ons daarom slechts tot de ver melding, dat het plan bestaat ter nagedachtenis van H. M. de Koningin in den Haag een kin derziekenhuis op te richten. Aan het hoofd van de commissie staat jhr. mr. G. C. J. Van Reenen, vice-president van den Raad van State, terwjjl verder lid zijn de heerengeneraal Van Muiken, mr. D. Polak Daniels, dr. Blom Coster, kapitein ter zee Van Goens, ds. Gunning, de leden der Tweede Kamer: mr. J. L. De Bruyn Kops en Fransen Van de Putte, mr. J. J. Van Meerbeke, C. J. v. d. Oude.rmeulen, de minister van Staat Philipse, de landsadvocaat De Pinto, dr. Ramaer, P. J. B. C. Robidé Van der Aa, baron Du Tour Van Bellinchave, jhr. mr. F. A. P, Wittert, jhr. J. D Six, mr H. J. Dijckmeester, de beide laatsten secretarissen. Te Rotterdam is overleden de heer mr A. Hoynck Van Papendrecht, oud-lid der Tweede Kamer,gewezen lid der Rotterdamsche rechtbank, sedert 1866 wethouder der gemeente en com missaris der Nieuwe Rotterdamsche Courant. De Midd. Ct. verbetert, dat niet de heer W. A. baron Van Lijnden, maar mr. J. C E. graaf Van Lijnden, rechter in de arrondissements rechtbank te 's-Hage, als ondste zoon, namens de echtgenoote en de kinderen van den over ledene bet woord heeft gevoerd bjj de onthulling van het gedenkteeken op het graf van wijlen mr. R W. graaf Van Lijnden. Te Middelburg is Donderdagmiddag aan gekomen H. K. H. prinses Marianne, met ge volg. H. K. H. heeft haren intrek genomen in het hotel //Abdij" en daarna Vlissingen be zocht. Vrijdagochtend heeft zij het raadhuis bezichtigd en is per trein van half tien weder vertrokken. Op hare terugreis heeft zij zich te Breda opgehouden, aldaar de groote kerk bezichtigd eu is vervolgens naar Ginneken ge reden, om per spoor naar Holland terug te keeren. Het stoomschip Snaefell, tijdeljjk in dienst der maatschappij Zeeland,, is Zaterdagmorgen tengevolge van den dikkeu mist bij Nieuwe- sluis aan den grond geraakt, doch na des mid dags te 4 uren vlot gekomen te zjjn, omstreeks 5 uren te Vlissingen aangekomen. De heer A. De Rooij, die in Juni 1876 den heer F. W. S. Von Staedel als burgemees ter van St. Philipsland heeft vervangen, heeft, zooals door ons met een eokel woord reeds vroeger werd gemeld, tegen dezen zjjnen ambts voorganger, alsmede tegen een der wethouders, proces-verbaal opgemaakt wegens het voltrek ken van huwelijken en het doen van inschrij vingen in de registers van den burgerlijken stand, zonder daartoe de bevoegdheid te bezit ten. Al spoedig na het aanvaarden zijner be trekking mede ontdekt hebbende, dat er tevens in het beheer der gemeente-financiën verkeerd heden waren gepleegd, waarvan lietn de feiten bleken, is toen ook door hem tegen den ge meente—ontvanger proces-verbaal opgemaakt, tengevolge waarvan deze zaak bereids bij de arrondissements-rechlbank te Zierikzee ter in structie aanhangig is. Laatstgenoemde is sedert, op zijn verzoek, door den gemeenteraad ont slagen, onder voorbehoud, dat later blijken moet, of dat ontslag al dan niet eervol zal kunnen zijn. Uit Philippine wordt aan de M. Ct. als een bijzonderheid gemeld dat Woensdagna middag binnen de haven stoomde de boot As sistant", met een diepgang van circa 6 voet, van het bestuur der visscherjjen op de Zeeuw- sche stroomen, welk feit te meer merkwaardig is, dewijl dit het eerste stoomvaartuig is, dat ooit die haven binnenkwam. Reeds 30 u 40 jaren ligt de Braakman onder het vooroordeel van een onbeduidend vaarwater te zjjn, waarom noch ton noch baak den schepeling deu weg wijst, en nu, na verloop van dien tijd, "toornt nog een boot zonder slag of stoot de haven binnen, eeu bewjjs dat de opdroging toch een zeer tragen gang beeft, en het vaarwater bruik baarder is dan men buitenaf wel zou deuken. Tot de geschenken, aan de Rjjkslandbouw- school aangeboden en met erkentelijkheid aau- genomen, behooren ook een hand-aanaardploeg van den heer De Borst Verdoorn, te Oosterland, en een keurig uitgevoerde photographie van de inzending op de wereldtentoonstelling te Phi ladelphia, van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. De iugediende begrooting voor den aan- l»g van staatsspoorwegen bedraagt 12 millioen, zjjnde 0i/» millioen, uitgetrokken op hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1878, en het ver moedelijk batig saldo van den dienst der spoor- wegbegrootiug voor 1877, ad 2 Va millioen. De memorie van toelichting, nader aange vuld door eene bjjlage, geeft een overzicht van hetgeen aan de onderscheidene spoorwegljjnen reeds gedaan is of nog te doen valt. In dit jaar is eene totale lengte van 885,522 meter voltooid en in exploitatie, terwijl 33,573 meter in aanleg is. Wat Rotterdara-Willemsdorp betreft, zjjn ook de onderscheidene gebouwen op het station te Feijenoord gereed, met uitzondering der goede renloodsen. Ook zijn voltooid de bruggen over 't Mallegat en over de Varkenoordsche sluiskil. De te Veendam gevestigde afdeeling der kiesvereeniging De Grondwet heeft tot caudi- daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer verkozen den heer mr. 11. Goeman Borgesius, hoofdredacteur van liet Vaderland, te 's-Gra- veuhage. Van den onbekenden weldoener der Maat schappij van Weldadigheid, die sedert 1864 herhaaldelijk vorstelijke giften aan deze inrich ting schonk, is thans weder de aanzienlijke som van 8000 ontvangen. Als een bewijs, hoe zeer de verkorte verbinding van Amsterdam met de Noordzee, door het Noordzeekanaal, teD bate der scheep vaart strekt, meldt het Hbl-, dat het stoomschip Tynemouth Castle, van St Petersburg, Zondag 11. te lJmuiden aangekomen, na zjjn lading van ongeveer 850 last graan te Amsterdam in het Oosterdok te hebben gelost, reeds Donderdag avond weder te IJmniden tot vertrek nuar zee gereed lag. De directeuren der Hollaudsche suiker raffinaderij te Amsterdam hebben Zaterdag 15 Sept. hun werklieden, ten getale van ongeveer 300, gelegenheid gegeven de tentoonstelling te bezoeken; elk gehuwde kreeg 4 kaartjes, elk ongehuwds 2. Zaterdag 22 Sept. hadden de werk lieden een dag vrjj om »Artis" te bezoeken, met behoud van loon en 2 extra. Het des nachts mechanisch schoonvegen der straten door zoogenaamde rolveger?, door paarden getrokken, voldoet te Rotterdam goed. Men zal daarom 15 rol vegers aanschaffen, elk van ƒ900, die voldoende zjjn om de stad eiken nacht te vegen. Het schoonhouden der stra ten enz., thans geheel onder beheer der ge meente, komtjaarljjksop een bedrag van ƒ26000 a 28000 te staan. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. In de Zondagnamiddag-godsdienstoefening nam dr. E. Moll, na 31 jaar als predikant in Goes te zjjn werk zaam geweest, afscheid van de gemeente. Hij had tot tekst gekozenIe Algemeene Zendbrief van Johannes, 2e hoofd stuk vers 28, en wel deze woorden „En nu kinderen blyft in hem." Voor het verlaten der kerk zongen de aanwezigen hem staande toe: Psalm 134: 3. Ds. J. Kromsiqt, pred. te Kortgene, die voor Zuilichem c. a. bedankt heeft, is 19 Sept. jl. te Sprang in N.-Brab. beroepen. Ds. W. Fliegenthart, pred. te Enschedé, werd, na het ontvangen beroep naar Vlissingen, 25 Sept. jl. ook te Linschoten beroepen. Te Bruinisse is, in de sinds 9 Juli 1876 be staande vacature, als 9e poging, beroepen ds D. Wie- landt, pred. te Ginneken c. a. Naar het N. v. d. D. verneemt, moet dr. A. Kuyper voornemens zijn het te Amsterdam op hem uitge brachte beroep tot predikant niet aan te nemen. Voor de openb. school in de kom der gemeente St.-Philipsland is eindelijk, riu het tractement op 700 gebracht werd, tot hulponderwijzer benoemd de heer Jacob De Jongh, thans te Assendelft. Aan deD hoofd onderwijzer Johannü Ferliagedie intusschen zoo lang alleen zijne talrijke school beeft moeten bedienen, heeft de gemeenteraad den 27n Sept. jl. eene grati ficatie van 100 toegekend. Aan de Köln. Zeit. wordt uit Jena van den 26n bericht: Professor dr. Em.il Bahrens (eeu Keule naar van geboorte), heeft het professoraat in de let teren te Groningen aangenomen. Sedert David Ruhnken, die in de vorige eeuw een professoraat te Leiden be kleedde, .verd, zoover met weet, geen Duitseh philo- loog aan een Hollaudsche universiteit beroepen. Na langdurige procedures is eindelijk bij von nis der Arrondissements rechtbank te Amsterdam van 26 dezer eene beslissing gevallen in de zaak van het R. K. gesticht de Voorzienigheid tegen D. Fan Sitferen en echtgenoote. Regenten van het gemelde gesticht hadden opgeëischt eene minderjarige, geboren uit ouders van verschillende godsdienstige gezindte eu verpleegd ten huize van Fan Sitteren, die door den kantonrechter tot voogd aangesteld was nadat het kind, vroeger in het gesticht opgenomen, daaruit was teruggenomen. De vordering der regenten grondde zich op art. 421 B. W. De rechtbank besliste, dat de voogd het recht heeft om het verblijf van een kind in een gesticht te doen eindigen, wanneer het hem goeddunkt, zoodat de voogdij van regenten voor iedere andere voogdij wjjken moet. Mitsdien werd de ordering ontzegd. LANDBOUW VEETEELT. w olfaa.btsdijk. Men heeft hier eene proef geno men met het loof der aardappelen af te snijden, zoo dra zich daarop de bekende sporen van het kwaad vertoonden, behalve van een paar rijen, om den uit slag te kunnen onderscheiden. Thans is bij het rooien overtuigend gebleken, dat bij de eerstgenoemde de knollen eene voldoende grootte hebben en geheel on besmet zjjn, terwijl van de onafgesaedene rijen de knollen veel kleiner en gedeelte]jjk van het kwaad aangetast zijn. Men stelt zich nu voor zulks ten volgenden jare op grooter schaal te herhalen, en dan, na het afsnijden van het loof, de stoppels een weinig met aarde te bedekken, zooals van elders wordt aam bevolen Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee zijn ingekomen eenige belangrijke rap porten van onze consulaire vertegenwoordigers in Amerika, Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië, op de vragen betreffende de alizarine, de meekrap en de garancine, op verzoek der Kamer door den Minister van Buitenlandsche Zaken aau de consulaten gedaan. Vooral de Duitsche rapporten zijn inzonderheid be langrijk door hunne uitvoerigheid en degelijkheid. Over het algemeen zijn die rapporten zeer ten gunste van de alizarin? en we kunnen het er voor houden, dat het doodvonnis over de meekrap is uitgesproken. In de laatste twee weken is voor ongeveer 18000 aan peren en appelen uit de Bommelerwaard naar Engeland en Schotland verzonden.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1