BUITENLAND. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. en der zoons van wijlen den commissaris des Koniügs, de heer W. A. Baron Van Lijn den, betuigde namens de echtgenoote en kin deren zijne erkentelijkheid aan allen, die tot de oprichting van het gedenkteeken hebben meegewerkt. Ook de heer mr. B. C. Cau bracht, als oudste lid der Provinciale Staten van Zeeland, mede hulde aau de nagedach tenis van den ontslapene, en dankte namens de Zeeuwen voor de verwezenlijking van het plan, om de nagedachtenis van Baron Van Lijnden door een big vend gedenkteeken in eere te houden. Het monument bestaat uit een liggend en een staand gedeelte. Het heeft eene lengte van 1,60, eene breedte van 1,14 en eene hoogte van 2,75 M.. boven den beganen grond. Het is in eenvoudigen stijl, geheel van hardsteen en wit marmer opgetrokken. Op de voorzijde bevindt zich een wit marmeren plaat, waarop in vergulde letters het volgende inschrift is gebeiteld: De Zeetjwen aan mr. Rudolph Willem, graaf Van Lijnden, Commissaris des Konings in Zeeland, 1860 1876 overleden 19 April 1876. Boven deze plaat bevindt zich het wapen van den overledene, mede in wit marmerterwgl onder de plaat een immortellenkrans demi-bosse is uitgehakt. Het liggende gedeelte van het monument heeft den vorm eener sarcophaag, springt voor uit en draagt op een der bovenzijden in ver gulde letters de woorden: Psalm 103." Het geheel is door een eenvoudig hek om geven. In een Maandag gehouden algemeene ver gadering van leden van het district Middelburg en omstreken van „Eigen Hulp" is het regle ment voor het district vastgesteld, dat in dier voege is ingericht, dat verschillende coöpera tieve ondernemingen kunnen worden gedreven. Met belangstelling wordt de uitspraak van het hoofdbestuur over dit reglement tegemoet gezien, daar het als zgn gevoelen had te kennen ge geven, een zoodanig reglement niet te kunnen rgmen met de wet op de coöperatieve veree- nigingen. Men schijnt echter n;et geheel vreemd te zgn aan het denkbeeld van geheele afschei ding van het hoofdbestuur, ingeval dit groote bezwaren mocht opwerpen. Vad Er is een overeenkomst tot stand ge komen tusschen den Staat en de stoomboot maatschappij Zeeland, waarbij deze zich verbindt twee nieuwe stoomschepen in de vaart te bren gen tusschen Vlissingen en de Theems, van zoodanigen bouw en stoomkracht, dat de over tocht binnen acht uren verzekerd zij. Wan neer die dienst, gelijk verwacht kan worden, in het begin van het volgend jaar zal zgn aangevangen en behoorlijk wordt voortgezet, verbindt de Staat zich, voor het vervoer van de brievenmalen jaarlijks te betalen de som van ƒ151,000. Z. M. de Koning heeft Woensdagna middag ten paleize ontvangen de Commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbie ding van het adres van antwoord op de Troonrede. Men schrijft 't volgende aan de N. R. Cl.-. Hoe noodzakelijk strengere strafbepalingen en geregelde controle tegen het vervalschen en het verkoopen van voor de gezondheid schade lijke levensmiddelen, vooral van spek en vleesch van gestorven of zieke dieren, zijn, kan uit de omstandigheid blijken, dat van al de duizenden aan de varkensziekte gestorven of daaraan lij dende dieren sedert jaren geen exemplaar meer begraven wordt, maar alles in consumtie komt. Een groot deel gaat naar de steden, een kleiner deel blijft op het platteland, waar die kwade practgken eerder gevaar loopen van ontdekt te worden, omdat de verbruikers in de omgeving wonen. Varkens worden soms bjj 3 en 4 stuks in den nacht naar de steden gebracht, waar van de minste qualiteit in den vorm van worst of gebakt wordt verkocht en datgeen, wat op het oog het minst geleden heeft, onder het spek en varkensvleesch van gezonde dieren wordt gemengd. Ook wordt van het vleesch van oude, zieke en soms gestorven paarden en het bedoelde spek veelvuldig worst gefabriceerdterwgl men koeien, jonge beesten en kalveren ook wel ge durende de laatste perioden der ziekte of zelfs na den dood voor de leus nog den hals afsnijdt en dan een der koudslachters uit de stad per telegraaf of briefkaart ontbiedt, om het rom- melzoodje in ontvangst te nemen. Naar de over komst van die laatsten wordt nimmer te vergeefs uitgezienze zjjn met den eersten trein geregeld ter plaatse. De besturen der gezamenlijke Ambachts scholen in Nederland hebben wegens gemis aan den vereischten geldelijkeu steun besloten geen gevolg te geven aan het voornemen, om op de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 deze inrichtingen van volksonderwijs te vertegenwoordigen. De regeering wil een oogheelkundigen inspecteur aanstellen op een jaarwedde van f 3000 teneinde de kleurenblindheid van spoorwegbeambten, die op seinen moeten let ten, te onderzoeken. In de gemeenteraadszitting van Amster dam is Woensdag de quaestie der benoeming van professor Cosijn ter sprake gekomen. De wethouder De Koninq legde den raad de ge voerde correspondentie over, waardoor feitelijk werd gestaafd, dat de heer Cosijn de benoe ming te Amsterdam had aangenomen, doch geweken was voor den invloed des Ministers van Binnenlandsch9 Zaken. Het dagelijksch be stuur had den heer Heemskerk gewezen op de gevolgen van de niet-goedkeuring der benoe ming en de aanstelling van prof. Cosijn te Leiden. Doch niets mocht baten qualification of commentaren achtte de heer De Koning bij deze feitelijke mededeeliugen overbodig. Niet alzoo de leden van den raad. De heer Engels veroordeelde de handeling des Ministers in de allerscherpste bewoordingen terwijl de heer De Vries ook de houding van den heer Cosijn meende te moeten gispen en hem geen be ginselvast man noemde. De heer Van Lennep constateerde ten slotte, dat de flinkheid van het dagelijksch bestuur in deze zaak en overigens de gedane keuzen, waarover men zich mocht verheugen een woord van waardeering verdienden. De huizen van arrest te Eindhoven, Nij megen, Leiden, Brielle, Hoorn en Amersfoort zullen, te rekenen van 1 Januari 1878, worden opgeheven. TWEEDE KAMER Bij de Kamer zijn o. a. ingekomen twee wetsont werpen, waarvan een tot herziening van art. 25 der wet op de tueht aan boord van koopvaardijschepen, betrekkelijk het onderzoek naar de oorzaken van zee rampen, en een tot wijziging der artikelen 345 en 753 van het wetboek van koophandel In de Donderdag gehouden zitting beeft de voor zitter het antwoord des Konings medegedeeld op het Woensdag aangeboden adres van antwoord. Z. M. betuigde eenvoudig zijn dank, met verzoek die be tuiging aan de Kamer over te brengen. Tot rapporteurs voor de Indische begrooting zijn benoemd de heerea Mees, Van Kerkwijk, Van Heukelom, Van der Loeff en Mirandolle. Aanstaand n Maandag zal de nominatie tot ver vulling der vacature in den lfoogen Raad opgemaakt en Dinsdag het onderzoek der staatsbegrooting in de afdeelingen aangevangen worden. De Kamer heeft goedgekeurd, dat de verhoeren, afgenomen door de commissie van enquête betrekkelijk de longziekte onder het rundvee, openbaar gemaakt zullen worden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland is heden aanbesteed de herstelling van hoor den langs het Kanaal door Zuid-Beveland. P. J. Visser, te Hansweert, was de laagste inschrijver, voor 10,236. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Wilhelminadorp. Maandagavond is in het kies college besloten in de aanstaande vacature te voor zien door het beroepen van een caudidaat. (IV. O. CL) Beroepen te Dussen ds. A. Renier, pred. te Wilnis. De Kerkeraad der Hervormde <-emeente te Zie- rikzee heeft besloten, indien het kiescollege mocht voortgaan met het beroepen van een orthodoxen pre dikant en eindelijk slagen, zooveel mogelijk te zorgen le. dat bet vrijzinnig denkende deel der gemeente geen schade lijde van het voldoen aan dien „eisch der billijkheid"; en 2e. dat de belangen der reclit- zinnigen dan ook volledig worden behartigd. De kerkelijke gemeente zal, met het oog op de moderne predikanten, in drie wijken worden verdeeld. De orthodoxe predikant vindt zijn wjjk of bijzon deren werkkring bij z(jn geestverwanten, verstrooid over de gebeele stad. Voor dezen zal hij optreden op eiken zon - en feestdag des voormiddags, beurte lings in de Nieuwe en in de Kleine kerk, voorts zoo dikwerf het hem, in overleg met de zynen, en behoudens de vereischte goedkeuring van Kerkeraad en Kerkvoogdij, zal goeddunken. Ook zal hij afzon derlijk voor de zijnen avondmaal houden, lidmaten bevestigen enz. ZN.) Baarland. Woensdag was het feest voor de school jeugd te dezer plaatse. De ambachtsheer, de heer E. Van Hoboken, in 't jachtseisoen hier tijdelijk op zijn jachtslot verblijf houdende, had den onderwijzer zijn voornemen te kennen gegeven andermaal zijne leerlingen in de school te onthalen, en hun, die 't getrouwst de school bezoeken, een boekje of prent te schenken. Uit voorstel werd door den onderwijzer met daukbaarheid aangenomen en 't feest werd bepaald op den namiddag van dezen dag. Kort na één uur trad gemelde heer met zijn gezelschap, alsmede bur gemeester en wethouders alhier, de school binnen, waar zij met gezang door de kinderen ontvangen werden. Daarop sprak de onderwijzer den beer Hoboken toe en zeide, dat het hem altijd aangenaam was, als hij zag dat de aanzienlijken des volks het onderwijs trachtten te bevorderen, en dat hij het een zeer geacht oud schoolopziener volmondig nazeide, dat het onderwijs ook een voorwerp van de aanhoudende zorg der natie moi'flt zijn, opdat zjj in een constitutioneel land, als 't onze, de regeering, zoo zij in hare zorg voor 't onderwjjs mocht te kort schieten, zou nopen den rechten weg te betreden. De heer Hoboken dankle den onderwijzer op har telijke wijze voor 't gesprokene, en deed vooral uit komen, hoe hij met groot geno"gen vernomeu had, dat er sprake was hier een nieuw schoolgebouw te stichten, waaraan ook zijns inziens groote behoefte bestaat. Hij hoopte, dat het plan geen schipbreuk zou lijden, want het zoo hem hoogst aangenaam zijn wanneer in 't vervolg, als hij weder de leerlingen be zocht, dit in een nieuw lokaal zou plaats hebben. Nadat hij eenige proeven van 't onderwijsgeven gezien had, kwamen de versnaperingen opdagen en had de uitreiking van prentenboekjes en prenten, onder gfpaste toespraak van den beer Hoboken, plaats. Hij drukte er vooral op, dat het meerder of minder aantal schoolverzuimen de maatstraf was, waarnaar de roeerder of minder mooie boekjes of prenten toegekend warm en spoorde ten laatste tot trouw schoolbezoek aan. Na nog eens gezongen en den geachten gever voor zijne belangstelling bedankt te hebben, verlieten de kiuderen in een opgeruimde stemming de school. De burgem., de weth. en de onderw. begaven zich op uitnoodiging van den ambachtsheer naar zijn jacht slot en brachten daar nog eenige oogenblikken ge- moegelijk door. Middelburg. Daar aan alles, wat het onderwijs betreft, niet genoeg belangstelling kan worden gewijd, zal ook voorzeker buiten deze gemeente met ingeno menheid kennis worden genomen van een Woensdag namiddag alhier gehouden feestelijkheidde uitreiking namelijk door bet Comité tot wering van schoolver zuim (voorzitter de heer Lnti) van de belooningen voor getrouw schoolbezoek gedurende het laatste jaar aan de kinderen der school voor on vermogenden. Met genoegen zij geconstateerd, dat er weder merk bare vooruitgang te bespeuren was. In het vorige jaar werden van de ruim 450 kinderen 195 bekroond voor niet meer dan 5 verzuimen, en daaronder slechts 16 met 0 verzuim. Thans kwamen op ongeveer gelijk aantal kinderen 218 kinderen met niet meer dan 5 verzuimen voor beloouing in aanmerking, waarvan 94 met 0 verzuim. De prijzen bestonden in spaarbankboekjes en geld van ƒ2,50 tot 50 cent afdalende (het comité had over ƒ234 te beschikken), benevens getuigschriften. Ook werden aan eenige kinderen, die zich door ijver ouderscheiden hadden, doch overigens niet naar be looning in aanmerking konden komen, uit naam van een belangstellende boekjes of platen geschonken. Toespraken van den voorzitter en den hoofdonder wijzer, alsmede het zingen van een lied door de kin deren, wisselden op toepasselijke wijze de uitreiking der belooningen af. Voor de in October a s. in Zuid-Holland te houden akten examens bij het lager onderwjjs hebben zich voor alle vakken te zaaien, zoowel vrouwelijke als mannelijke, 500 candidaten aangemeld. Met September jl. is het getal der kweekelingen aan de kweekscholen te 's-Hfrtogenboscb, Haarlem en Groningen op tachtig (het maximum) gebracht. Te Middelburg en te Deventer is het tol veertig geklom men; bij beide scholen zullen met September 1878 twintig nieuwe kweekelingen worden toegelaten, terwijl de mogelijkheid bestaat dat op dat tijdstip de zesde kweekschool zal worden geopend. Me j herinnert zich, dat in 't vorige jaar uit de afd. Amsterdam van 't N. O. G. eene Commissie werd belast met de taak, éénheid in de keuze der schoolliederen te bevorderen. Wij vernemen thans, dat p. ra. 200 briefkaarten en brieven, zoo van onder wijzers als autoriteiten, aan de Commissie het bewijs geven van veler sympathie; voorts dat de liedjes, in Maart gekozen, en bjj Gebrs. Belinfante zeer goed koop verkrijgbaar gesteld, veel aftrek vinden, en, wat althans Amsterdam aangaat, allerwege door de jeugd gezongen worden. Aardig was 't bijvoorbeeld te hooren, hoe de kin deren, die de laatste leesten van Floralia in 't Park aldaar bywoonden, onder de directie van een knaap uit vrijen wil onderscheiden schoolliedjes zongen, waaronder ook eenige door de Commissie aanbevolen. Het een en ander boezemt der Commissie vertrouwen genoeg in, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Weder zullen bij Gebrs. Belinfante de liedjes ver krijgbaar zijn, die zij voor 't nu beginnende halfjaar aanbeveelt. Zij zijn alle drie uit den In bundel der bekende verzameling van Nederlandsche liederen, na melijk No. 1 Twee Voerlui, no. 5 Triomfantelijk lied van de Zilvervloot, en no. 16 2» de Haven. (N. R. Ct.) LANDBOUW VEETEELT. Men meldt in de N. R. CA uit Bath: De aard appeloogst is in den oosteljjken hoek van Z.-Beveland in volleü gang. Over 't algemeen valt hij erg tegen, nog meer door bet weinige beschot, dan wel door de ziekte. Door de rechtbank te Middelburg werd Maan dag een bevel van gevangenneming verleend tegen J. ff., oud 57 jaar, verdacht van een reeks van diefstallen' in dienstbaarheid gedurende verschillende jaren gepleegd en oplichtingen. l)e verdachte was vroeger tuinman bij den heer C te Heinkenszand, en werd onlangs als zoodanig ontslagen. (Z. In het voor het gerechtshof te 's-Gravenhage aan hangig rechtsgeding van diakenen en den kerkeraad der hervormde gemeente te Krabbendijke, als eischers, tegen den heer C. C. Van den Brink, administrateur, als gedaagde, waarin, na de gehouden pleidooien van mr. ffA. Van Hoek voor de eischers en jhr. mr. E. N. De Brouw voor den gedaagde, door bet hof een rapport van deskundigen was bevolen, heeft het openbaar ministerie, nadat dit rapport is uitgebracht, ter Woensdag gehouden terechtzitting van het hof geconcludeerd tot toewijzing van de hoofdvordering der eischers tot ontzetting van den administrateur, op grond van bewezen ontrouw, met bepaling dat deze laatste rekening en verantwoording zal hebben te doen aan zijn opvolger. Het hof bepaalde voorts de uitspraak op 29 October e. k. (M. Ct.) De 14jarige Bakker uit Huizen, die in de vorige week, ter zake van moedwilligen doodslag op een zij ner kameraden, voor de correctioneele kamer der ar- rondissemeuts-rechtbank te Amsterdam terecht stond, is gister deswege veroordeeld tot opsluiting in een verbeterhuis gedurende vjjf jaren. UIT ONZE KOLONIËN. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, van 25 dezer, heeft ook de radja van Merdoe (noordkust van Atchin) zich thans on derworpen en alle hem gestelde voorwaarden aan genomen. De bevelhebber in Atchin heeft, onder dagteekening van 21 dezer, aan de Indische Regeering bericht, dat te Samalangan de zaken uitmuntend gaan. Volgens een bij het Departement van Koloniën ontvangen bericht van den Gouverneur van Suriname is op den 29sten Augustus jl. te Paramaribo aange komen het Engelsche stoomschip Clive, van Calcutta, met 324 immigranten. Gedurende de reis hebben 4 geboorten plaats gehad; een der jonggeborenen was kort daarna overleden. Voor het overige zijn geene sterfgevalleu voorgekomen. FRANKRIJK. Tegenover het manifest van Thiers is ver schenen een manifest van het comité der legitimistische rechterzijde, ter ondersteuning van Mac-Mahon en zijne politiek. Het manifest van den president bestaat uit 670 woorden Op de dezer dagen te Parijs gehouden tentoonstelling van het instituut voor stenographic waren onder de verschil lende werken drie gestenographeerde afschrif ten van het manifest te zien, door de steno grapher! van den Senaat op de keerzijde van een postzegel geschreven. Het is in .Parijs rustig op politiek ge bied; men zou niet zeggen, dat men aan den vooravond van den verkiezingsstrijd stond. De officiëele candidaten worden overal aan geplakt als rd.e candidaten van de regeering van Mac-Malion, president der republiek." De repu blikeinen houden zich echter kalm; vergade ringen worden er bijna niet gehouden, 't schijntdat eenstemmigheid toch reeds be staat, zonder dat men door bijeenkomsten licht aanleiding behoeft te geven tot willekeu rige handelingen van de regeering. OOSTENRIJK. In de Kamer van afgevaardigden verklaarde de miuister-president, prins Auersperg, Donder dag in antwoord op de interpellatie van den afgevaardigde Fux c. s., dat de regeering ook heden nog op het standpunt der volkomen neutraliteit en der handhaving van de Oos- tenrijksch-Hongaavsche belangen stond, en in elk geval daarbij het denkbeeld buitengeslo ten was, dat zij partij trekken zou voor de eene of de andere oorlogvoerende partij. Om trent de houding der Monarchie tegenover eene mogelijke deelneming van Servië aan den oor log kon de regeering zich van te voren niet uitlaten. VAN HET 00RL0GST00NEEL. De toestand bij Plewna schijnt nog dezelfde te blijven. Wel meldt een particulier bericht, dat de Russen een aanval op de versterkin gen der Turken deden, en met een verlies van 7000 man werden teruggeslagen, doch men mag hieraan niet onvoorwaardelijk ge loof slaan. Meer vertrouwen verdient de tijding, van Russische officiëele zijde gedaan, dat den 22n 10,000 man Turksche infanterie met uit Sofia komende artillerie door de Russische cava lerie heenbraken, en Plewna bereikten. Na dere berichten daaromtrent zijn nog niet bekend. De correspondent der Daily News in het Rus sische hoofdkwartier voor Plewna meldt, dat de moedeloosheid en ontevredenheid meer toenemen dan men had verwacht. Men ziet onder den tegenwoordigen Generalen Staf weinig succes te gemoet. Elke nieuwe phase in den veldtocht levert nieuwe bewijzen van de onbekwaamheid der chefs en men vreest, dat het aantal zieken in het ongunstige seizoen groot zal zijn. Onder de vele kostbare voorwerpen op de his torische tentoonstelling te Leeuwarden trok de bij zondere aandacht een zoogenaamd stel oud Japansch rood porselein, bestaande uit vijf stuks, voorgekomen uit de nalatenschap van mevr. de wed Looxma, ge boren Botman, verleden jaar overleden. Dat stel i9 dezer dagen verkocht aan een Amsterdamsch koop man voor f 8400. Woensdagmiddag viel bij de in aanbouw zijnde Koninklijke stallen te 's-Hage een jeugdige knaap, die als timmermansleerlicg dienst deed, van een hoogen steiger roet het ongelukkig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Maandagavond heeft een bijna 3jarig knaapje te Dordrecht, tijdens de afwezigheid zijner moeder ge heel alleen te huis zijnde, door het omvallen eener petroleumlamp zoodanige brandwonden bekomen, dat het den volgenden morgen aan de gevolgen daarvan is overleden. De moeder vau het knaapje heeft bjj hare pogingen, om het aan de vlammen te ontrukken, mede niet onbelangrijke brandwonden aan het hoofd en aan armen en handen bekomen. Te Amsterdam zal in de eerste dagen der vol gende maand een tweede Skating-rink worden geopend.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2