BU1TEKLAAD. GEMENGDE BERICHTEN. Naar aanleiding van de rede, waarmede de heer Dullert het voorzitterschap der Tweede Kamer aanvaardde, schreef de Midd. Ctver gissen wij ons niet, dan straalt in deze woorden meer de wensch door om met de tegenwoor dige Regeering te blijven samenwerken dan het vooruitzicht eener veraudering van be wie dslieden, door welke waarschijnlijk vele der wets voor drachten van overwegend gewicht," die op het einde der vorige zitting ingediend zyn, zou den vervallen." Dit wordt door enkele ministriëele bladen aangehaald als een bewijs, dat zelfs de liberalen van het gevoelen zijn, om het ministerie Heemskerk te blijven steunen. Nu echter de heer Dullert zelf stemde voor de bewuste 9e paragraaf uit het adres van antwoord, zal men en zeker ook wel de Middelburgsche Courant zelve eenigszins teruggekomen zijn van deze veronderstelling en in ieder geval moeten toe stemmen, dat, mocht de voorzitter der Kamer de hem toegedachte bedoeling gehad hebben, hij die samenwerking zeker niet verlangt ten koste van zijne beginselen. De bewering van den berichtgever uit '8-Hage aan de Zutphensche Courant, dat het tegenwoordige Ministerie geen veertien dagen meer aan het roer zal blijven, heeft alle kans van bewaarheid te worden. Volgens zijn zeggen noemt men reeds als Ministers in het nieuwe Kabinet-Kappeyne de hh. Kappeyne (Binnenlandsch Bestuur en Onderwas), Tak Van Poortvliet (Openbare Werken), Fransen Van de Putte (Buitenlandsche Zaken), Ver niers der Loeff (Financiën), De Roo van Alderwerelt (Oorlog), Van Erp Taalman Kip (Marine) en Mees of Mirandolle (Koloniën), ter wijl voor de portefeuille van Justitie nog geen namen worden genoemd. Zooals uit deze opgave blijkt, zal het De partement van Binnenlandsche Zaken worden gesplitst. Maandagavond is rondgedeeld het wets ontwerp betreffende de registratiebelasting. Het ontwerp beoogt hoofdzakelijk vervanging van bijna alle onderscheidene vaste registratierech ten door een uniformrecht van 1; en 2o. be perking van de evenredige registratierechten tot die op aannemingen en op den overgang van roerend en onroerend goed. Het door de schatkist te lijden verlies wordt opgewogen door een belasting op de successie en den over gang in de rechte linie, waardoor bovendien 't equivalent gedeeltelijk zal worden gevonden voor de vermindering van het tarief der regis tratierechten. Het successierecht wordt bepaald als volgt: le. door bloedverwanten in rechte Nederland- sche linie, van bloedverwanten in rechte op gaande linie, of door den eenen ech.genoot van den anderen, indien kinderen of afstammelingen aanwezig zjjn, een percent; 2e. door bloedver wanten in rechte opgaande linie, van bloed- verwa -en in rechte nederdalende linie 3 pOt. 3e. door den eenen echtgenoot van den anderen, zonder kinderen of afstammelingen 4 pCt-4e. door broeders en zusters, van broeders en zusters 4 pCt.5e. door neef en nicht, naneef of na- nicht, van oom of moei, oudoom of oudmoei m omgekeerd 6 pCt. Op 't geen in de gevallen b no. 4 en 5 meer wordt verkregen dan aandeel bij versterf zou hebben beloopen, mits gaders in alle onvoorziene gevallen 10 pCt. De opbrengst zal vermoedelijk zijn aan suc cessiebelasting /2,145,710 en aan overgangsbe- lastir.g f 199,623, te zamen 2,345,333. Per telegraaf. Bij de te Eindhoven ge houden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer is gekozen de heer Harry Barge (ul- tramontaan) met 722 stemmen. De N. R- Ct. meldtIn het reglement voor den dienst op de spoorwegen schijnen belangrijke wijzigingen aanstaande te zijn. Al thans het advies der spoorweg-maatschappijen hier te lande is door den Raad van toezicht op de spoorwegen dezer dagen ook gevraagd omtrent verscheidene daarin aan te brengen veranderingen, die in het algemeen de strekking schijnen te hebban vele voor de exploitatie be lemmerende bepalingen op te heffen. Met 1 October a. s. worden op de Ne- derlandsche spoorwegen de nieuwe seinregle- menten ingevoerd. Op last der Regeering is ook aan het treinpersoneel verstrekt eene r> Hand leiding tot het verleenen der eerste hulp bij spoorwegongelukken welke, op haar bevel ontworpen, is goedgekeurd bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dd. 24 November 1876. Deze handleiding geeft, behalve eene lijst der geneesmiddelen en genees kundige werktuigen, die op alle stations en treinen aanwezig moeten zjjn, in beknopten en duidelijken vorm tal van practische wen ken over het opwekken der onderdrukte levens- werkdadigheid, het stuiten der bloeding en het verbinden en vervoeren van gekwetsten. De Staatscourant van 26 dezer bevat den tekst van het tusschen Nederland en Luxem burg op 12 Juni 1877 te 's-Gravenhage ge sloten verdrag tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Met 1 October zullen de werkzaamheden aan 's Rjjks munt waarschijnlijk weder een aanvang nemen. De commissie van enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee heeft nu 35 deskundigen gehoord en is voornemens nog enkele anderen te hooren, waartoe echter in de eerste maanden geen gelegenheid zal be staan. Daarom stelt zij voor reeds nu de voor- loopige resultaten publiek te maken, teneinde die vóór de behandeling van de begrooting ter kennis van de Tweede Kamer te brengen. Het harmoniegezelschap Accelerando te Middelburg heeft den 22n dezer zijn tienjarig bestaan gevierd. Bjj deze gelegenheid wenscht het gezelschap aanstaanden Zondag een concert te geven, waarvan de opbrengst ten voordeele zal strekken der Vereeniging tot het bezoeken der armen. De werkende leden van het harmonie gezelschap Kunst en Eer te Zierikzee hebben den 23n dezer hunnen directeur, den heer D. H. Ezerman,. op zijn geboortedag eene sierlijke mahoniehouten muziekkast vereerd, met toe passelijke ornamenten en inschrift, vergezeld van een vleiend schrijven, als blijk van hoog achting en waardeering zijner verdiensten. Ongeveer zeventienhonderd officieren van het leger hebben, als blijk hunner waardeering van 's Konings belangstelling in het lot der gepensioneerde officieren, Z. M. een allerprach tigst album, voorzien met hunne handteekenin- gen aangeboden. Omtrent den diefstal bij de firma Alber- dinqk fy Zonen te Amsterdam meldt men nader, dat deze plaats had in de oliekokerij buiten de Willemspoort, niet aan de patentoliefabriek van dezelfde firma op de Brouwersgracht. De dieven dreven de brutaliteit zóóver, dat zij meer dan 1000 kilo's gestolen waar tegelijkertijd durfden vervoeren en aan den man brengen. Een persoon, die veel van het gestolene op kocht en heelde, is in hechtenis gebracht. Een brand, die verledou jaar gedeeltelijk dezelfde fabriek verwoestte, wordt thans ver moed in verband gestaan te hebben met een aanmerkelijk tekort aan olievaten, dat destjjds bestond. Zondag werd Onze Lieve Vrouwe van het heilig hart te Sittard weder door twee processies bezocht. De eerste, komende uit Grevenbiecht, was begeleid door een muziek korps. Onder de pelgrims bevonden zich meisjes, gekleed in het wit, en een pastoor, die een groote sehilderjj, voorstellende O. L. V. van het heilig hart, om den hals droeg. De tweede processie kwam uit Maastricht en werd vooraf gegaan door een man, die een groote waskaars droeg; deze vrome schare trok zingende en bid dende de stad door. 's Namiddags keerden de bedevaartgangers weder huiswaarts. TWEEDE 'KAMER In de Dinsdag gehouden zitting is de alge meens strekking van het adres van antwoord op de troonrede men zie het hoofdartikel die door den heer Wintgens als een votum van wantrouwen werd bestempeld, aangenomen met 53 tegen 15 stemmen. Paragraaf 9 gaf aan leiding tot eene politieke discussie. De Minis ter Heemskerk betoonde herhaaldelijk, dat de aanneming ervan de behandeling der onder wijswet onmogelijk maakte. De paragraaf werd niettemin aangenomen met 44 tegen 28 stem men, met verwerping van alle amendementen. Het geheele adres is daarna eveneens aan genomen met 44 tegen 28 stemmen. De vergadering is daarna uiteengegaan. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. STATISTIEK OVER AUGUSTUS 1877. Op de School 1e klasse waren gedurende deze maand 171 kinderen. Onder dezen waren 143 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 25 van 1 10 verzuimen, en 3 n n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 22/to percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen 27/io percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 2" klasse waren 194 kinderen, waar onder 166 zonder eenig verzuim, 20 die van 1 10 verzuimen, en 8 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 27/,0 percent tegen 24/in percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 3<- klasse waren 200 kinderen, waaronder 108 zonder verzuim, 51 met van 110 verzuimen, 41 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 15a/i 0 percent tegen 124/i0 percent over dezelfde maand in 1876. Op de Weezen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 47 kinderen, waaronder 33 zonder eenig verzuim, 11 met 110 verzuimen, 3 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5s/m percent tegen 123/,o percent over dezelfde maand in 1876. Op de bijzondere School waren 184 kinderen, waarvan 113 zonder eenig verzuim, 57 met van 1 10 verzuimen, 14 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 6VW percent tegen 5'/io percent over dezelfde maand in 1876. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Augustus 1877 bedroeg 59/io percent tegen 52/i0 percent over 't zelfde tijdvak in 1876. De nieuwe openbare school te Rilland nadert haar voltooiing, 't Is een fraai gebouw en Btrekt niet weinig tot versieriug van deze meer en meer in bevolking toenemende gemeente. (M. Ct.) LANDBOUW VEETEELT. Als een zeldzaamheid wordt ons het volgende gemeld: Nabij Goes werd iu 1876 een appelboom geënt, die, in 1877 verplant, l.et zelfde jaar vrucht heeft gedragen en heden in vollen bloei staat. Mr. A. Becktringh, te Onderdendam, schrijft aan de Landbouw Ct., dat hij in 1827 de boerenplaats Saaxemburg kocht, waar voortdurend ziekte onder de varkens beerschte. Hij begon toen 's morgens en's avonds een pijpketel zwavel onder bet voeder te roeren en bad vijf jaren lang gezonde varkens. In 1833 stierven er echter aan de ziekte; bij onderzoek bleek, dat de nieuwe boerenknecht de zwavel niet iu het voer had gedaan. De eigenaar zorgde daarvoor van toen af zalf en had tot 1839, toen hij de plaats verliet, geen schade, me,er door de varkensziekte. Ook bier bleek zwavel dus een universeel middel. In Frankrijk zijn proeven genomen met het poten van aardappelen in den herfst, en wel met het einde van Oetoher. In het begin van Februari werden de planten behakt. Tegen het eind van Mei oogstte men een ruime hoeveelheid gezonde, meest zeer groote en goede aardappels. Zulk een herfstverbouw stelt het gewas niet bloot aan de hitte en de droogte des zomers en levert om die reden meer zekere en hoogere opbrengsten dan het poten in het voorjaar. Een landbouwer vau Philippeville schryft aan den gouverneur van Namen over de aardappelziekte, dat, teneinde die plaag te tveren, het voldoende is de aangetaste struikeu aan den grond af te snijden, de overblijvende stoppels met een laag aarde te be dekken en het afgesneden kruid van bet aardappel veld te verwijderen De afsnijding moet geschieden, zoodra men bruine vlekken aan liet loof bespeurt. Die landbouwer, zekere Al. Derene, zegt dat hij dit middel herbaalde malen en telkens met goed gevolg heeft aangewend. FRANKRIJK. Aangezien den 14 October de opneming van den uitslag der stemming voor de nieuwe kamer van afgevaardigden zal plaats hebben, is den 22 September het verkiezingstijdperk aangevangen, namelijk de twintig dagen, ge durende welke in openbare vergaderingen de candidaten mogen besproken worden. Men verwacht, dat dit tijdperk menig belangrijk incident zal opleveren. De regeering doet alles, om de republikeinsche propaganda tegen te gaan en heeft een streng toezicht op die open bare vergaderingen verordend. Zij zullen da delijk worden ontbonden, wanneer er iets on aangenaams voor de regeering gezegd wordt. De geloofsbrieven der candidaten zullen aan een streng toezicht worden onderworpen en alle geschriften, welke de zege van Mac-Ma- hons candidaten als eene bedreiging des lands voorstellen, of andere onaangename dingen be vatten, zullen worden verboden en de schrij vers vervolgd. In het manifest van Thiers, dat door alle re publikeinsche bladen wordt openbaargemaakt, zonder dat de minister De Fourtou dit, naar het schijnt, durft te beletten, wordt de ont bonden nationale vergadering krachtig verde digd. Thiers zegt daarin dat zij niet radicaal, maar zeer gematigd was. 16 Mei is niets anders dan een poging om de republiek te vernietigen ten bate van eene der monarchale partijen. Deze partijen vermogen echter niets. Een koninkrijk onder Chambord, een katholiek Frankrijk, is een droom; de Orleanisten heb- zich in 1873 de handen gebonden en de Bo- napartisten vertegenwoordigen het brutaal geweld. Alleen de republiek is in Frankrijk mogelijk. Zij zal binnens- en buitenslands ons den vrede geven. Europa erkent dit. Het weet, dat voor Frankrijk de tijd van het persoonlijk gouver nement voorbij is. De republiek vertegenwoordigt den geest der 19de eeuw: in de staatkunde de natio nale souvereiniteit; in het burgerlijk leven degelijkheid voorde wet; op wijsgeerig ge bied de vrijheid van geweten; op weten schappelijk gebied de vrijheid van onderzoek; op philantropisch gebied de verbetering van het lot der groote massa. Niets natuurlijker, dan dat de vrienden van Mac-Mdhon over dit manifest uit hun hu meur zijn. DUITSCHLAND. Bismarck is te Berlijn teruggekeerd en men schijnt niet zeer gerust te zijn over den loop, dien de Oostersche zaken kunnen nemen. Men vreest voor Oostenrijk. Tot nutoe hield dit rijk zich onzijdig, doch wanneer Rusland eene overwinning behaalt is 't de vraag, of het bij die houding zal volharden. Engeland en Frank rijk zouden zich dan daarbij voegen, en een Europeesche oorlog was dan te verwachten. Aan den anderen kant wordt weder gemeld dat Oostenrijk, Duitschland en Engeland ge zamenlijk een herhaald en nu zeer scherp pro test tot de Porte zullen richten, omdat zij voortgaat de conventie van Genève te schenden. Zoo is het b. v. door de Rumeensche regeering met de stukken bewezen, dat Osman-pacha een troep Circassiërs, met bijlen gewapend, heeft uitgezonden om de gewonde Rumeniërs te vermoorden. ENGELAND. Het wrak van de Forest, waarvan wij vroe ger melding maakten, is eindelijk uit den weg geruimd. Na nog een paar vergeefsche pogingen om 't te vernielen op de plek, waar 't aan den grond zat, heeft men het in diep water gesleept, om beter de ontploffingsmid delen onder den romp te kunnen aanbrengen. Zondag deed 't buskruit zijn werk De los gesprongen brokken werden door de Defence en de Galatea naar de reede van Portland gesleept, en 't Kanaal is thans weer vrij van deze gevaarlijke versperring. l)e Jury, die naar de oorzaak der zeeramp een onderzoek instelde, is tot de uitspraak gekomen, dat 't ongeluk en 't daaruit voort gevloeide verlies van inenschenlevens moeten worden toegeschreven aan ,,eene aanvaring"; of er echter een onderzoek naar de oorzaak van die aanvaring zal worden gedaan, meldt men niet. NOORD-AMERIKA. Te Washington is Maandag brand uitge broken in een gebouw, bevattende de bu reaux der brevetten van uitvindingen. De bovenste verdiepingen met 75,000 modellen zijn alle verbrand en daaronder waren van hoogst gewichtige uitvindingen. Van de la gere verdiepingen is nog een groot aantal gered, maar de verliezen zijn niettemin zeer groot. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Er blijkt thans uit de berichten, zoowel van Russische als Turksche zijde, dat Vrij dag 11. tusschen de Jantra en de Lom een gevecht heeft plaats gehad, waarbij de Turken een aanval deden op de Russische stellingen, doch langs de geheele linie werden terug geslagen. Omtrent Plewna komt het voor de Tur ken zeer gewichtige nieuws, dat Achmed Ilijzi Pacha er in geslaagd is inet een konvooi le vensmiddelen en ammunitie het kamp van Osman Pacha te bereiken en den dapperen verdediger van Plewna bovendien eene niet te verachten vermeerdering zijner strijdmacht te brengen met 20 bataljons infanterie, 2 batterijen ar tillerie en een regiment cavalerie. Eene depêche van Chefket Pacha meldde aan de Porte deze heugelijke tijding, aan welker juistheid wel niet te twijlelen is, nu het Rus sische hoofdkwartier bericht, dat de Russische cavalerie westelijk van Plewna tot tweemalen toe op 't enkele gezicht van Turksche infanterie terugtrok. Aan de Polit. Corresp. wordt uit Bucharest- gemeld, dat Maandag eene Turksche strijd macht een van nature sterk en door het geschut van Silistria gedekt punt op Rume- nischen bodem tegenover Silistria bezette, met 't doel om eventueel den spoorweg van Galatz naar Bucharest te versperren. De Tur ken versterkten de brug, welke den Turk- schen oever en Silistria met het eiland Dolgav verbindt. Te Biela zijn aangekomen drie divisiën garde-infanterie. Twee daarvan zijn tegen Plewna, éen is naar Jantra gedirigeerd, terwijl bijna de geheele garde-cavalerie naar Tirnova gezonden is. Sinds twee dagen belet aanhou dende regen de operatiën. Treurig moet het lot der gewonden zijn. Tusschen Basardjik en Sofia liggen niet min der dan 8000 gewonden zoo goed als onver zorgd. Een aantal Duitsche officieren van ge zondheid moeten verlof aangevraagd hebben en zullen naar het oorlogstooneel vertrekken om hulp te bieden. Maandag had een der werklieden, werkzaam aan het te Middelburg in 't droogdok liggend schip, het ongeluk van de stelling in het dok te vallen. Naar het Z. D. verneemt, heeft hij vrij ernstige kwetsuren bekomen en werd hij onder hevig bloedverlies weg gedragen. Onder de mariniers, te Amsterdam in garni zoen, moeten eenige personen ontdekt zjjn, indertijd aangeworven op valsche documenten, waarschijnlijk vervaardigd door den verdachte, op wien de vorige week daar ter stede de hand gelegd is. Aldaar heelt een onverstandige moeder, terwijl zy bezig was brood te snijden, in drift met een mes naar haar zoon geworpen, maar haar dochtertje onder het oog getroffen, dat daarop naar het gasthuis is vervoerd. De bovenglazen van vijf stadslantaarns te Am sterdam, op verschillende plaatsen der stad, zijn wit geschilderd, by proefneming, ten einde te onderzoeken of ook aldaar deze, in enkele steden van het buitenland gevolgde methode, algemeen zal worden toegepast, waardoor het lichtgevend vermogen niet alleen grooter zou worden, maar het licht tevens beter zou vallen op de straat en minder afstralen naar de hoogte. Tijdens de tentoonstelling te Philadelphia werden aldaar proeven genomen met eene yerbeterde wijze

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2