OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bm\mAND. RECHTZAKEN. BUITEXLAXD. GEMENGDE BERICHTEN. Wie de feestelijkheden, uitgebreider beschreven dan het bestek der courant toelaat, zich later r.og eens voor den geest terug wil roepen, vindt daartoe gelegenheid door het Gedenk schrift, dat van onze hand bij de uitgevers het licht zal zien. Wij bevelen ons bij allen aan tot het ont vangen van mededeelingen en inlichtingen, ten einde dit Gedenkschrift zoo volledig mogelijk en daardoor tot een waardig souvenir aan de Blaaubeen-feesten te maken. In 187S kunnen worden aangesteld vijftien sur numerairs der directe belastingen, in- en uitgaande rech ten en accijnzen. In Maart van dat jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal het vergelijkend examen worden afgenomen. Adres vóór of uiteiiijk op 1 Febr. 1878 bij het Dep. van Financiën. Men zie voorts de Sl.-Ct. no. 220. GOES, 24 September 1877. Wij hebben eene zeer aangename mede- deeling te doen. Onze lezers weten uit het verslag der feestviering, hoe onze Burgervader vaD verschillende zijden sierlijke blijken van waardeering ontving, hetzij in den vorm van een bouquet, een krans of een medaille enz. Om nu iedereen in de gelegenheid te stellen dit alles eens te zien, heeft de heer Blaaubeen de vriende lijke attentie om een en ander, van Dinsdag a. s. af tot Vrijdag a. s. toe, van des morgens 10 tot des namiddags te 2 uren, in de trouw kamer op het stadhuis voor een ieder ter bezichtiging te stellen. Voor zulk eene harte lijke beleefdheid mogen wij zeker wel uit aller naam onzen Burgemeester dank zeggen. Wolfaartsdijk. Het postwezen heeft hier weder eene belangrijke uitbreiding en ver betering ondergaan door de aanstelling van rijkswege van twee bestellers, nl. P. Wagenaar voor de bebouwde kom en haar naaste om geving, en Janus Sandee Jz. voor de verder aanpalende polders. Deze treden met 1 Octo ber in functie, op eene bezoldiging respectie velijk van 200 en 300 gulden. Kruiniiigen. Bij de opening der stem bus van de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, Vrijdag gehouden, is gebleken dat van de 127 kiezers 87 zijn opgekomen, en dat gekozen is de heer C. Der Weduwen met 46 stemmen. De candidaat der tegenpartij verkreeg 31 stem men, terwijl de overige stem men over verschillende personen verdeeld waren. Ellewoutsdïjk. Bij de Vrijdag gehou den verkiezing voor een lid van den raad hebben van de 36 stemgerechtigde leden 29 hunne stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen J. Van der Werf 19 en F. Rijnberg 10 stem men, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Het gedenkteeken op het graf van wijlen mr. R. W. graaf Van Lijndenhetwelk geplaatst is op de algemeene begraafplaats te Middelburg, zal den 27en September a s., des namiddags te 11/2 uur, op de meest eenvoudige wijze wor den outhuld. Te Middelburg heeft zich eene subcom missie gevormd tot stichting van een kinder ziekenhuis te 's-Gravenhage, als nationaal ge denkteeken voor wjjlen H- M. Koningin Sophia. De officier van justitie te Middelburg ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht van Jan De Ruijterbijgenaamd Jantje Bitterdie wegens bedelarij en landlooperij veroordeeld is tot 3 maanden celstraf. Hij zwerft veelal rond op Zuid- en Noord-Beveland en op Walcheren. (Z. D.) Een brief met een geldswaardigen inhoud van p. m. f 300 aan bank- en muntpapier en coupon, den 14en September jl. door een koop man te Vlissingen aldaar eigenhandig in de brievenbus van het postkantoor geworpen, gea dresseerd aan een ingezetene te Hilversum, is niet terechtgekomen. Ook is een oit Veghel verzonden brief, in houdende een accept groot ƒ477,25, betaal baar bjj de kassiersfirma N. Sf Co- te Amster dam, aan het adres vaa den heer E. te Keulen, zoek geraakt. Naar de Zierike. Ct. verneemt, is door de commissie voor het herinneringsfeest van Jacob Cats te Brouwershaven besloten voorloopig geen verdere stappen te doen tot 't houden eener algemeene nationale feestviering op 10 Novem ber a. smaar dit uit te stellen tot gunstiger seizoen in het volgend jaar. Toch zal de 10 November 1877 niet geheel onopgemerkt voor bijgaan, maar door een locaal of zoogenaamd huiselijk feestje worden herdacht. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Winschoten, noo- dig door het aannemen der benoeming tot hoogleeraar aan de Hoogeschool te Leiden door dr. W. J. A. Jonckbloet, zal plaats hebben op Dinsdag 16 October e. k.de herstemming, zoo noodig op Dinsdag 30 October d. a. v. Men verneemt, dat wijlen H. M. de Ko ningin onder hare testamentaire beschikkingen ook de Sophiaschool te Amsterdam heeft be dacht met een legaat van duizend gulden. In verschillende groote steden van hel buitenland bestaan asyls voor dieren. Thans is door eenige dames het initiatief genomen om ook hier te lande, en wel te 's-Gravenhage, een toevluchtsoord voor dieren op te richten. Gisteren (Zondag 23 Sept.) herdacht de kap.-directeur van de Koninklijke kapel van het regiment grenadiers en jagers te 's-Hage, de heer Dunkierzijn 50jarige artistieke loopbaan. De gewone muziekuitvoering aan de Koninklijke militaire kapel ving aan met eenJubileum- Marsch (18271877,) door den kapitein Götz aan den jubilaris opgedragen. De leden van de kapel hebben Zaterdag reeds een blijk hun ner belangstelling aan den jubilaris geschon ken. Toen de heer Dunkier de repetitiezaal binnentrad, werd hij met een krachtige fanfare begroeten de kapelmeester Völlmar bood daarna met een gelukwensch aan den kapt.- directeur, namens de leden der kapel, een prachtige pendule en bloemtafeltje aan. Gis teren zou den heer Dunkier door eeu groot aantal kapelmeesters en toonkunstenaars bier te lande eeD souvenir worden aangeboden. Het Vaderland geeft het volgend overzicht van Dunkier's loopbaan: In 't jaar 1816 te Namen geboren, outviDg Dunkier te Luik, waar zjjn vader de betrekking van kapelmeester bij het 11e regement. bekleedde, zijn eerste muzi kale opleiding. Reeds op jeugdigen leeftijd bleek zijn muzikale aanlegzoodat hij als knaap van elf jaren reeds werd geëngageerd als muzikant eerste klasse. In het jaar '29 vertrok hij naar 's-Hage met zijn vader die toen bet korps aldaar formeerde, waarvan Dunkier zelf later de directeuren de roem zou wezen. Nadat zijn vader pensioen bekomen had, werd Dunkier in het jaar 1847 tot kapel meester benoemd. In 1861 werd hem de rang van officier geschonken, terwijl hij later tot zijn tegenwoordigen rang van kap tein op klom. Op zijn dertiende jaar schreef hij zijn air varié op het Volkslied, en deze eersteling opende de rij van een tal van werken, die van Dunkler's ontzettenden ijver, moeite, vlijt en groot talent getuigen. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den alom geachten onderwijzer H. J. Van Lum mel op de gemeentebegraafplaats te Utrecht bijgezet. Het plan is door vrienden en leer lingen van den overledene beraamd om op zijn graf een monument te doen verrijzen. Uit Deventer meld.t men, dat een trein, die Vrijdagmorgen uit Arnhem vertrokop 300 schreden van het station aldaar gederail leerd is. Persoonliike ongelukken hebben niet plaats gehad, en het ontsporen heeft slechts voor een trein een paar uren vertraging ver oorzaakt. Thans loopen de treinen weder ge regeld, doch de passagiers kunnen eerst op 300 passen afstand van 't station instappen, daar de locomotief nog in den grond zit. Er is da delijk werkvolk uit Zw file gekomen en men is bezig het gevaarte te lichten. De oorzaak van het déraillement is onbekend. EERSTE en TWEEDE KAMER. De commissie uit de Eerste Kamer, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troon rede, is Zaterdag door den Koning ontvangen. Z. M. verklaarde de gevoelens van het adres op hoogen prijs te stellen en verzocht de eonmissie zijn dank voor het adres aan de Kamer te betuigen. In de zitting der Tweede Kamer van Vrydag is nog ingekomen een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarhy wordt ingetrokken het wetsontwerp tot herziening der kieswet, alsmede een brief van den heer De Roo van s.ilderwerelttot in trekking van zijn voorstel betreffende de bevordering der officieren. PER TELEGRAAF. In de hedeu gehouden zit ting heeft de heer Jonckbloet kennis gegeven, dat hij, wegens zijne benoeming tot lioogleeraar, ophoudt lid der Kamer te zijn. Het voorstel Godefroi c. s., om eene enquête in te stellen omtrent de veiligheid op de spoorwegen, is ingetrokken. De commissie voor het adres van antwoord op de troonrede heeft haar concept ter tafel gebracht, dat, alleen voor de leden gedruktnaar de afdeelingen tot onderzoek is ge zonden. De zitting is daarop geschorst tot half vier uren, toen de Minister van Financiën zijne begrooting indiende met een Millioenenspeech waaraan het volgende is ontleend 't Saldo van '74 bedraagt circa 6 millioen doch zal noodig zijn tot afsluiting, gedeeltelijk althans, van de diensten '76 en '77, waartoe ook zal dienen 't batig slot dienst over'75 ad. 926,325. De dienst over '76 wijst voorloopig een te kort aan van 3,716,000. Niettegenstaande de meerdere opbrengst der middelen boven de ra ming wordt het tekort van dien dienst geraamd op ƒ6,450,000, vooral ook omdat de O I. bijdragen, berekend ad. circa 10 millioen voor dat dienstjaar, grootendeels ontvallen door de hooge uitgaven ten behoeve van den oorlog op Sumatra, loopende in '75 tot ruim 21 en voor '76 tot ongeveer 26£ millioen, welk cijfer voor '77 niet veel minder zal zijn. Anders hadden alle diensten gaaf kunnen afgesloten worden, eu het batig saldo van '75 en '76 den dienst van '78 ten goede kunnen komen De Regeering spreekt echter met vertrouwen de verwachting uit, dat er zeer spoedig eene belangrijke vermindering in de be zetting- en blokkadekosten te maken zal zijn, zoodat voortaan weder de gewone uitkeering aan de Neder- laDdsche schatkist zal plaats hebben. Voor '78 zijn de uitgaven geraamd op 121,102,000 of 1,220,800 meer dan voor '77, en zulks tengevolge van de rechterlijke inrichting, het hooger onderwys, en het kadaster, alle nieuwe organisatiën, of van de ruimer opbrengst der middelen, zoodat het */s van het per soneel, aan de gemeenten uittekeereu, mede hooger wordt, voor 't postwezen enz. Overigens is de opbrengst der middelen in de laatste jaren belangrijk vooruit gegaan. Zoo was in '76 de opbrengst ruim 4,600,000 hooger dan in '75. De raming der middelen in '78 bedraagt 113,791,000, zijnde 7,310,000 minder dan de uitgaven. Of echter de dienst in '78 een te kort zal opleveren is nog onzeker, maar de Regeering ziet geen reden hoegenaamd om de voltooiing der spoorwegen en van het vestingstelsel nu te beperken, ook al zullen ten slotte daarvoor buitengewone midde len noodig zijn. Eerst later kan voor dat doel en tevens tot dekking van vermoedelijke tekorten eene leening gesloten worden. Als sluitpost der begrooting voor '78 wordt 7,400,000 aan schatkistbiljetten uit getrokken. Met 't oog op de begrooting voor '78 en op de verwachte betere toestanden in het Noorden van Sumatra nieent de Minister, dat onze financiën geen groote zorg behoeven te baren en dat de toe komst met gerustheid mag worden tegengegaan. Be halve de reeds aangeboden ontwerpen betreffende de belastingen wordt gereed gemaakt eeue algeheele her ziening der wetten op het personeel en het patent, vooral tot ootheffing der raingegoeden, zonder nadeel voor de inkomsten der schatkist. Nadat dc Minister van Financiën zijue rede had uitgesproken, heeft de commissie voor het adres van antwoord haar gewyzigd ontwerp ter tafel gebracht en is de discussie daarover bepaald op morgen te 11 uren. Naar men verneemt wordt in dat adres van ant woord, onder bereidverklaring om verbeteringen in de wetgeving te helpen tot stand brengen, te kennen gegeven, dat aan zoodanige verbetering voor alles de wet op het lager onderwijs behoefte heeft, doch dat dit gewichtig volksbelang schade lijdt door het oe- mis aan overeenstemming tüsschf.n regeering en vertegenwoordiging, heigeen algemeene en diepge voelde teleurstelling opwekt. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Br. E. Moll is voornemens op aanst. Zondag, 30 Sept., des namiddags zijne afscheidsrede te houden. ZEw. was sinds 5 Maart 1837 pred. te Hengelo, 4 Juni 1843 te Vollenhoven en 13 Sept. 1846 te Goes. Nisse. l)s. Th. II. Van Dolder is voornemensin de laatste helft van October afscheid te prediken, als leroepen naar Oude Tonge. Blijkens bij den Kerkeraad te Amsterdam in gekomen kennisgeving heeft ds. T. Modderman Az. zijn ambt als predikant nedergelegd en tevens elke be- Irikking tot de Ned. Herv. Kerk verbroken. Rilland De heer P. Wensch, hoofdonderwijzer aan de openb. school, die den 22 dezer zyn zilveren huwelijksfeest mocht vieren, hoopt op 1 Oct. e. k. mede zijn 25jarigen schooidienst aldaar te gedenken. Bij de toelating van 18 jongelingen, zal het studenttntal aan de theol. school te Kampen nu eerstdaags tot 84 gestegen zijn. Te Leiden zijn bevorderdtot doctor in de geneeskunde de beer A. hebree Moens, van Zierikzee tot doctor in de wis-en natuurkunde de heer^/ J. C. Snijders, van Neuzen. Benoemd tot schoolopziener in het achtste school district van Groningen: dhr. E. Euizinga, te Veendam. LANDBOUW VEETEELT. Wilhelminadorp. Als eene bijzonderheid dient gemeld, dat in een tuin alhier een zoogenaamde „gouden regen", die in het voorjaar sterk heeft ge bloeid, thans weer met meer dan 40 flinke bloem trossen prykt. De 24jarige werkster L. P., te Westdorpe, ver voegde zich in den avond van den 19den Februari 1876 bij den wachtmeester der marechaussee te Sas van Gent, zich beklagende, dat zy door den tapper Vermoethbij wien zij werkzaam was en die in be schonken toestand verkeerde, met beide handen in den hals was vastgegrepen en met geweld met het hoofd tegen een houten portaal was geduwd. Zij klaagde over pijn en verlangde, dat de dader zou vervolgd worden. Toen de tapper als beklaagde voor de Rechtbank te Goes verscheen, legde de mishandelde eene met hare aanvankelijke opgave geheel strydige verklaring af, waarbij zij, zelfs na herhaalde waarschuwing, volhardde. Het bleek echter, dat de voor de Rechtbank afge legde getuigenis het gevolg was eener bedreiging door den beklaagde, maar vermits de getuige bij hare te genstrijdige opsave bleef volharden, werd tegen haar, op last der Rechtbank, eene instructie geopend wegens het afleggen van valsche getuigenis ten voordeele van den beklaagde. Dientengevolge stond de jeugdige vrouw Zaterdag voor het Gerechtshof te 's-Hage terecht. Snikkende beleed zij hare schuld, opgevende dat zy, uit vrees voor Vermoeth, die gezegd had dat, indien 't roet zyne zaak niet goed eindigde, het met haar ook niet goed zou afloopen, de waarheid niet had gesproken. Adv.-gen. mr. Gregoryhoewel van oordeel dat voor het afleggeu van valsche getuigenis eene zware be straffing wordt vereisebt, achtte deze hier, de om standigheden in aanmerking nemende, niet noodig en eisebte eene gevangenisstraf van 3 maanden. Ook de verdediger mr. Schouten wees het hof op verzach tende omstandigheden. Het hof veroordeelde de raein- eedige tot 45 dagen celstraf. UIT ONZE KOLONIËN. Omtrent de krijgsverrichtingen in Satnalangan is nader nog door den Gouverneur-Generaal bericht, dat de kolonel K. Fan der lleyden (tijdelyk militair en civielbevelhebber in Atjeb), die de expeditie aan voerde, in een der gevechten is gewond en dienten gevolge een oog verloren heeft, maar desniettemin het bevel is blijven voeren totdat de groote moeielijk- beden, waarmede onze troepen te kampen hadden, wareD overwonnen en de expeditie tot een goed einde gebracht was. De kolonel Van der lleyden is tot kommandeur van de Militaire Willemsorde benoemd. FRANKRIJK. Het manifest van den president geeft nu stof tot aardigheden, en waarlijk, men moet de Franschen bewonderen, dat zij, niettegen staande al de plagerijen en willekeurige han delingen, waaraan zij blootstaan, toch nun bon hv.meur niet verliezen. De XlXe Siècle steekt op de volgende wijze den draak met de bedreigingen, die in het manifest voorko men „Als wij nu eens, om op te luchten, wat gingen zitten lachen? Niet, dat wij uwe be doelingen niet voor ernstig houden. Integen deel, wij houden ze voor hoog ernstig. Maar wat wij nooit ernstig gelooven, zijn uwe ver wachtingen; de gevolgen, die ge u van deze hoog ernstige bedoelingen voorstelt. Ge zet een barsche stem op, dat hooren wij wel. En we zien, dat ge de vuisten in de zij zet en wijdbeens gaat staan. En dan zien wij ook, dat ge u een angstwekkenden valschen neus aanbindt en valsche knevels met een krul a la deux Décembre. Ge denkt zeker, dat ge er nu uitziet om de kinderen naar bed te jagen In het geheel niet! De Fransche natie is niet zoo bang voor groote woorden en ge zwaai met houten sabels Le premier, qui vit un chameau, s' Enfuit eet objet nouveau, zegt de dichter. Maar wij hebben al zoo veel kameelen gezien." Waar men zoo ironisch kan schrijven, moet men wel overtuigd wezen van de zekere over winning der zaak, waarvoor men strijdt. De indruk van het manifest wordt echter eenigszins verdrongen door het proces tegen den heer Gambetta, een zaak die meer de re geering dan den ex-dictator compromitteert. Zaterdag diende zij voor de rechtbank te Parijs, maar daar slechts rechtsgeleerden en jour- nalististen werden toegelaten, was er niet veel volk op de been. De heer Gambetta verklaarde, dat het hier een politieke zaak gold, waarbij de uitspraak der kiezers moest worden afgewacht. In af wachting daarvan had hij zijne verdediging aan den heer Allou opgedragen, die twee uren lang een schitterend pleidooi leverde om te betoogen, dat de rechtbank onbevoegd was in deze zaak uitspraak te doen, en wel zede lijk, omdat dit proces, dat geheel van staat kundigen aard is, alleen beslist kan worden door de kiezers, en dat hun oordeel spoedig te wachten is; juridisch, omdat de wet van den 25sten Maart 1825 niet van toepas sing is, maar indien er een vergrijp bestaan heeft, dit zou vallen onder de termen der wet van 29 December 1875, als ophitsing tot haat en verachting van het Gouvernement, hetgeen als misdaad zou moeten bepleit wor den voor het Hof van assises, en dus door de jury zou moeten worden beslist. In beide gevallen dus uitspraak door het volk, en niet door den rechter. Al had nu echter de verdediger tien uren en honderdmaal welsprekender gesproken dan hij heeft gedaan, toch zou de uitspraak dezelfde zijn geweest als zij nu was, n. 1. bevestiging van het vonnis, in eerste instantie gewezen. Thans zal een hoogere rechtbank opnieuw deze zaak moeten behandelen. VAN HET 00RL0GST00NEEL zijn in de laatste dagen zulke verwarde tij dingen gekomen, dat het moeielijk is iets met zekerheid te vermelden Wij dienen dus eerst nadere berichten af te wachten. Op een dorp in den omtrek van Goes wordt liet Gemeentehuiseen overigens fraai gebouw, zeer ontsierd, door de in den gevel van het balkon, met leelyke letters geschilderde woorden: GEMEEN TE HUIS. Vrydag is te Vlissingen een schepeling van een Belgisch barkschip uit de bezaansmast op het dek gevallen, en tengevolge der bekomen wonden en kneu zingen weldra overleden. Uit Sint-Philipsland meldt men aan het Vad., dat tegen een der ingezetenen aldaar proces-verbaal is opgemaakt wegens het voltrekken van huwelijken en het doen van inschry vingen in den burgerlijken stand, zonder daartoe bevoegd te zijn. De eigenaar van een der voornaamste maga zijnen van goud- en zilverwerken te Rotterdam is het slachtoffer geworden van eene behendige oplicht- ster. Een meisje, oogenschijnlijk van twintig,jarigen leeftijd, eenvoudig maar netjes gekleed en met een hoogst onschuldig gezichtje, kwam in bet magazya het bericht brengen, dat zekere familie in de Jonker-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2