64stc Jaargang. DANKBETUIGING. Zij, die zich met 1 October op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen die reeds van dit nommer af. BELASTING OP i)E HONDEN. GEMEENTE- VERSLA UITLOTING VAN OBLIGATION. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar öost-lndië. EEN BURGERFEEST GOESCHE De uitguve dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en V'kijdacavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75 Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a ƒ,1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende ^en contant betaald, 20 ct. Bij cl it eet e opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STËINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle boekvertoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het Sup pletoir kohier der BELASTING OP DE HONDEN over 1877 door Heeren Gedeputeerde Staten van Zee land, bij hun besluit van den 14 September 1876 no. 46, is goedgekeurd en op heden aan den gemeente ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder aan geslagene zijnen aanslag ten gestelden tijde zal moeten voldoen. Goes, den 22 September 1877- Burgemeester en Wethouders voornoemd, SI. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het uitvoerig en be redeneerd Verslag van tien toestand der gemeente over 1876, hetwelk den 29 Mei 11. aan den rand is aangeboden, thans gedrukt en lei- secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage neder- gelegd is, terwijl exemplaren daarvan tegen betaling van f 0,50 verkrijgbaar zijn bij de gemeente-drukkers F Kleeuwens Zoon. Goes, den 22 September 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, ter voldoening aan art. 9 van het plan eener geldleening van ƒ44,000 ten laste van die femeente, dd. 12 Februari 1866, goedgekeurd door eeren Gedeputeerde Staten den 16 derzeltde maand en ter voldoening aan art. 9 van het plan der geldlee ning van 10,000,dd. 25 Februari 1869, no. IX, goed gekeurd als boven den 5 Maart daaraanvolgende, op ZATERDAG DEN 29 DEZER, des namiddags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize, in het openbaar zal plaats hebben DE UITLOTING VAN TWEE AANDEELEN in eerstgemelde geldleening, ten bedrage van vijfhonderd gulden ieder, en DE U1TLÓT1NG VAN EEN AANDEEL in laatstgenoemde geldleening, ten bedrage van twee honderd en vijftig gulden. Goes, 22 September 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER der gemeente Goes brengt ter openbare kennis, dat hij zeer gevoelig is voor de blij ken van genegenheid en de betuigingen van achting, hem van verschillende zijden, zoo van binnen als van buiten de gemeente, op den dag zijner vijf en twintig jarige ambtsvervulling ten deel gevallen. Hij verklaart volgaarne, dat de goede afloop van het aan hem en de znnen bereide feest hem met ge noegen aan de dagen der vorige week doet terugdenken. Die afloop is voornamelijk toeteschrijven aan den goeden geest der burgerij, die door samenwerking en eene uitmuntende houding de taak der politie gemakkelijk heelt gemaakt en oorzaak is geweestdat nergens eenige wanorde of mstverstoring werd opgemerkt. Hij betuigt daarvoor gaarne openlijk zijnen dank, met den wensch, dat diezelfde geest steeds bij de bur gerij zal voortleven en dat het de aan zijn bestuur toevertrouwde gemeente bij voortduring moge welgaan. Goes, den 24 September 1877- De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Via TRIEST, 26 Sept., 1.'s middags. Via BRINDISI, 28 Sept., 9.20 's morgens. Via NAPELS, 30 Sept., 5.45 's avonds. Via MARSEILLE, 6 Oct., 9.20 's morgens Via NIEUWEDIEP, 12 Oct., 1,'smiddags. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. door H. G. HARTMAN Jz. IV. (Slot.) Toen in 1875 voor het eerst in Goes een festival zou worden gehouden, vroeg menigeen nieuwsgierig wat dat was; doeli ae uitslag was zoo gunstig, niet het minst door de ijverige en onvermoeide zorgen van deu toenmaligen directeur der Goesche harmonie, den lieer M. Kdzard Grefe dat, het Comité voor Volks vermaken besloot het jubilé van onzen burge meester met een dergelijk festival op te luisteren en daarvoor den tweeden dag van het feest bestemde. Tien gezelschappen, waaronder drie Belgische, hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het Comité otn deel te nemen. Twee waren reeds des Maandags hier, en anderen in den morgen van Dinsdag gearriveerd, terwijl van éen bericht was ontvangen, dat het eerst met den middagtrein kon komen. De gezel schappen, die door den voormiddagtreiri wer den aangebracht, zouden worden afgehaald. Daartoe verzamelden zich de leden van het feestcomité met de eerewacht en de reeds aan wezige korpsen tegen half elf aan het station, waar zich ook eene overtalrijke menigte bevond. In optocht begaven de korpseu zich naar de concertzaal, waar de bestuurders door den heer Busing werden verwelkomd met een hartelijk woord over de beteekems van het feest, en met de verzekering, dat het bijzonder vereereud voor ons was, zoo van Noord en Zuid maatschappijen bijeen te zien, tot den wedstrijd der harmonie. De heer Clémence 1de beantwoordde dit welkom met eene toespraak, waarin hij vooral het nut der muziek deed uitkomen, terwijl de heer Van der Bilt La Motthe een woord van hulde en dank bracht aan den Voorzitter van liet feestcomité voor zijne onvermoeide en opofferende zorgen. Nu zette zich de stoet weder in beweging om naar de Markt te gaan, waar de kiosk de gezelschappen beurtelings wachtte, die elk twee stukken van het programma zouden uitvoeren. Hier hebben we de tooverkracht der muziek opnieuw gezien. Er zijn menschen, die de Markt niet verlaten hebben, maar zich steeds in de nabij heid der kiosk bevonden, zoolang de uitvoering duurde. En dat wil nog al wat zeggen, als men bedenkt, dat het eerste gezelschap te 12 uren begon en het laatste ongeveer te 5 uren met het volkslied eindigde. Door de gezelschappen, die niet aan de beurt van uitvoering waren, werden muzikale wandelin gen gedaan, zeer tot veraangenaming en opluiste ring van het feest Jammer dat de Commissarissen, die hen begeleidden, niet in overleg met el kander getreden waren over de route, die men nemen zou. Daardoor zou voorkomen zijn de klacht, dat in eenige buurten, bijv. de Joannes Antonides vau der Goeskade, de 's-Heer Hendriks- kinderenstraat (gedeeltelijk) enz. geen muziek gehoord is, terwijl andere straten veelmalen die eer genoten. De uitreiking der herinnerings-rnedailles en der eeremetalen had des avonds te 7 uren plaats in de schouwburgzaal. De geachte jubilaris was met zijne familie daarbij tegenwoordig en in het midden der leden van het Comité gezeten, terwijl de vier meisjes, die hem den vorigen dag met bloemen bestrooid hadden, almede aan wezig waren. De Voorzitter van het comité opende de plechtigheid met eene toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat de uittereiken gedenkpenning werd aangeboden als een zichtbaar herinneringsteeken aan de zeldzame en boven anderen zoo schoone feestviering van het hoofd dezer gemeente, terwijl hij er zich van verzekerd hield, dat de ver- eeniging in Goes den band van Noord en Zuid nauwer zou toehalen. Den Voorzitters der gezelschappen werden nu achtereenvolgens de medailles uitgereikt, en door de lieve kleinen met een lint om den hals ge hangen, waarna op dezelfde wijze de eeremedail les werden toegewezen, t. w. aan dat van Wille broek met 75, als het verst afkomende, en aan dat van Borgerhout een voor het grootst getal werkende leden en een voor den fraaisten stand aard. Elk der voorzitters bedankte op hartelijke wijze voor de ontvangen eereblijkeu. De heer La Motthe richte nu tot de gezel schappen de uitnoodiging, om den avond verder op te luisteren door de uitvoering van een paar stukken in den muziektempel der sociëteit Hiertoe verklaarden zich bereid Eensgezindheid van Vlis- singen. de Volharding van Goes, de leerzuchtige Broeders van Zele, Constantia van Borgerhout en Accelerando van Middelburg. Daarop volgde de uitloting der premiën, die onder de meest mogelijke voorzorgsmaatregelen ter eerlijke bepaling plaats had, en die ten deel vielen aan de Nieuwe Harmonie van Bergen op Zoom 100, aan Accelerando van Middelburg ƒ50 en aen Constantia van Borgerhout 25. De Voorzitter van het feestcomité verklaarde, dat nu aan het programma was voldaan, doch dat hij' zich gedrongen gevoelde nog een woord van dank te brengen aan de eerewacht en aan de commissarissen, die zooveel luister toegebracht eu onverplichte diensten bewezen hadden aan het feest. Zijne toespraak eindigde met deze woorden: a En nu, M. H! ons feest spoedt ten einde, maar wij blijven elkander gedenken. Zegt het, teruggekeerd in uwe woonplaatsen, dat gij hier een broederkring gevonden hebt, die er trotseh op was u in zijn midden te ontvangen, en mocht het u een blij herdenken zijn, wat onze trots is dat gij met ons het Blaaul»een-feest hebt gevierd." Een daverend applaus gaf antwoord op deze hartelijke taal. Nog een indrukwekkend schouwspel wachtte ons De achtbare en zoo zeer geachte jubilaris verzocht een woord te mogen spreken. En toen hem dit volgaarne vergund wasbetuigde hij behoefte te gevoelen, om persoonlijk zijnen dank bij dien des Voorzitters te voegen voor de me dewerking der gezelschappen tot, opluistering van zijn feest. Hij kou geeue woorden vinden om dien dank op de wijze, zooals hij gaarne wilde, te uiten: zijn gevoel ouverrneesterde hem bij de gedachte aan de eer en de hulde, hem en zijnen kinderen dezer dagen bewezen. Doch hij riep het allen toe: verkondigt het wijd en zijd, dat ge hier een bijna tachtigjarig grijsaard hebt gezien, die als burgemeester gedachtenis vierde van zijne vijf en twintigjarige ambtsbediening en als een vader door zijne burgerij werd ge- eerd en vereerd, zoodanig, dat hein geeue woor den overblijven, om te zeggen, wat er in zijne ziel omgaat. Tevens voegde hij er de openlijke verklaring bij, reeds in engeren kring afgelegd, dat zoolang God hem krachten, deu Koning hem zijn vertrouwen en de burgerij hem hare onder steuning schonk, hij zou blijven aan het hoofd van de hem zoo dierbare gemeente Goes, Aan de toejuichingen, waarmede deze verkla ring werd begroet, scheen geen einde te zullen komen. In de zalen der sociëteit en onder de wa rande in den tuin (het ongunstige weder belette in dezen laatste zelve te vertoeven) had zich eene dicht opeengepakte massa verzameld. Toen de Burgemeester eu zijne familie met di leden van het feestcomité en eenige dames aldaar waren aangekomen werden zij door den Voorzitter der sociëteit, den heer Fan der Bilt La Motthe, welkom geheeten, en werd hun een glas wijn aangeboden. Dat welkom getuigde vau 's sprekers innige gehechtheid aan den jubilaris, niet minder dan van zijne liefde voor de kunst en van zijne zorgen voor het welslagen van het feest. In gezelligen kout werd de avond verder doorgebracht. Aangezien de lokalen en de tuin voor iedereen waren opengesteld, kwamen vele zitplaatsen te kort en bewoog zich voortdurend eene bonte menigte dooreen, terwijl de muziek tempel prachtig was geïllumineerd en daarvoor nu en dan eenig vuurwerk werd afgestoken of bengaalsche verlichting werd aangebracht. In dien tempel werden door de bovenvermelde gezelschappen stukken uitgevoerd, terwijl het manuenquartet llaydn in de zaal eenige nommers van zijn zang-programma ten gehoore bracht. Dit laatste scheen vooral den jubilaris en zijne familie hijzonder te bevallen De directeur werd verzocht een stukje, dat de heer Blaaubeen vroeger eens gehoord had, nog ten beste te geven, waaraan bereidvaardig werd voldaan. De uitvoering moet echter, door de beweging en het leven in de zaal, misschien ook door de min gunstige standplaats der zangers, niet aan de verwachting beantwoord hebben, waarom de heer Blaaubeen de vraag deed, of het quartet dit niet nog eens, bij gelegenheid, ten zijnen huize wiide zingen. Natuurlijk verklaarde de directeur zich daartoe bereid /,al was het morgenavond", waarop de jubilaris echter de vrijheid nam, den avond van Vrijdag aan te wijzen. Wij ver melden dit tot rectificatie van een bericht elders, als zou het mannenquartet op een partijtje ten huize van den Burgemeestergenoodigd zijn geweest. Waren des Diusdagsavonds reeds enkele ge zelschappen vertrokken, andere waren ge bleven. Des Woensdagsmorgens werden door deze laatsten bij deu jubilaris en bij de leden van het feestcomité nog aubades gebracht. Des middags te half twee uren zouden de fanfaren- maatschappijen van Zele en Borgerhout de terug reis aannemen Haar werd uitgeleide gedaan door de Goesche Harmonie. De Burgemeester met zijn zoon, den Voorzitter en een lid van het feestcomité in een open rijtuig gezeten, bevonden zich mede in den stoet, die door de onvermoeide eerewacht geopend werd. Op het perron van het station werd door de Goesche Harmonie als afscheidsgroet de Bra- bamjonne aangeheven, wat door) de Belgische gezelschappen met het Nederlandsche volkslied beantwoord werd. Inmiddels had nog eene andere plechtigheid aldaar plaats De Burgemeester en de Voorzitter van het feestcomité werden dooi de harmonie „Constantia" van Borgerhout tot eereledeu benoemd, hetgeen liet enthousiasme der aanwezigen niet weinig vermeerderde. Eene korte afscheidsgroet van den jubilaris en een wedergroet van den heer Clemence 1de, secretaris der harmonie van Zele, ende trein opende zijne waggons. De broeders van het Zuiden stapten in, en niet dan uoode werd menige hand, ten afscheid, neen tot weerziens gedrukt, losgelaten. Zoolang de trein in het gezicht was, zag men de vertrekkenden uit de portieren met hunne doeken wuiven, en wederkeerig werd van het perron een hartelijk „vaarwel" toegewuifd. De eerewacht en de harmonie begeleidden daarna het rijtuig vau den Burgemeester naar diens woning. Des avonds zouden de rederijkerskamers» Aurora» eu „Ons Genoegen» metopenbare opvoeringen het feest besluiteu. En ofschoon, door de ziekte van een lid der eerstgenoemde Kamer, de opvoering veel aan volkomenheid en juistheid leed, werden die uitvoeringen door een talrijk publiek bijge woond. Ook de jubilaris en zijne familie ver toefden eenigen tijd in elk der lokalen van beide kamers. In „Aurora" werd hij, ook tengevolge der ongesteldheid van den president, den heer Mol hoek, toegesproken door een der censors, den heer Joh. L. Van der Pauioertin „Ons Genoe gen" werd hem een huldelied toegezongen. In de groote sociëteit was door de bemoeiingen van eenige jonge lieden een bal voor de leden en hunne dames georganiseerd, dat zeer geani meerd mocht heeten. en door den Burgemeester en zijne familie almede voor een gedeelte werd bijgewoond. Eveneens was er in de lokalen der beide rederijkerskamers gelegenheid tot dansen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. En daarmede werden de feesten besloten. Wie ze niet mede vierde, kan zich geen denkbeeld maken vau de geestdrift, die er heerschte, van de vreugde, die alles kenmerkte, zonder dat ergens of op eenigerlei wijze de orde verstoord werd. En zij, die feestgenooten waren, zullen zeker ten volle instemmen met de verklaring, dat Goes nog nimmer zulk een hoogtij vierde en dat de herinnering daaraan tot in lengte van dagen bewaard zal worden.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1