BUTEiVlAXD. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. In ons vorig no. tneldden wij reeds, dat de heer J. De Deckerna zijne vrijspraak, Dins dag te Middelburg was aangekomen. Des avonds begaven zich honderden personen Daar het station, alwaar hij bij aankomst van den trein met daverende hoera's werd begroet. In- tusschen had zich eene talrijke menschenmassa vóór zijDe woning verzameld, en toen het rij tuig, dat weder door honderden gevolgd was, daarvoor stilstond, kwam er geen einde aan de jubelkreten, die eerst ophielden toen de heer De D. zich op de stoep aan het publiek ver toonde. De mailboot Stad Middelburg heeft Woens dag den dienst weer hervat, doch heeft, volgens een telegram uit Ostende, op zee haverij aan de machine gekregen. Te Ylissingen zijn onder geleide van een lid van het Roode Kruis uit Engeland per mailboot Stad Vlissingen aangebracht 377 kis ten met wijn en andere versnaperingen, be nevens pluksel, bestemd voor de gewonden in Bucharest. Op 31 Dec. 1876 bedroeg het aantal te legraafkantoren binnen Nederland 335, waar van 162 rijkskantoren en 173 van bijzondere ondernemingen. Onder de rijkskantoreu waren er 85 met vereenigden post- en telegraafdienst. Op dienzelfden datum bestonden er 12 hulp kantoren. De uitkomsten van het verkeer van de Rijks telegraaf over 1876 waren als volgt: Verzonden telegrammen (binnenl.) 1,416,302, (buitenl.) 328,052; ontvangen (buitenl.) 366,857; verzonden kaarttelegrammen (binnenl.) 187,473, (buitenland) 6749; ontvangen (buitenl) 1392; doorgezonden telegrammen 30,758; dienstte- legrammen 19,407. Totaal 2,376,990. De werkelijke opbrengst was 788,758,50'/a. Het internationale congres voor genees kundige wetenschappen, thans te Genève ver gaderd geweest, zal in 1879 in Nederland bij eenkomen. H. K. H. Prinses Marianne heeft aan de Commissie tot ondersteuning der oude vis- schers te Urk 100 gezonden. De algemeen geachte en als schrijver van vele kinderwerkjes gunstig bekende onderwijzer H. J. Van Lummel, te Utrecht, is overleden. De uit Pruisen afkomstige kloosterzus ters van deu H. Carolus Baromeus zullen zich voorgoed te Oeffeit vest:geu, wanneer de col lecte voor een te bouwen nieuw huis naar wensch slaagt. Vad.) EERSTE en TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer is het concept-adres van antwoord op de troon rede, een weerklank op die rede, even hol als zij zelve is, zonder algemeene of bijzoudere beraadslaging, in al zijne paragrafen met algemeene stemmen aan genomen. Daarna is met eenparigheid vau stemmen tot griffier der Kamer benoemd de commies-griffier Jhr. De Jonge, tot wien de voorzitter een hartelijke toespraak richtte, hem begroetende als een waardig opvolger van een waardig voorganger. Later zal een commies-griffier benoemd worden. De Kamer is op reces gescheiden. Bij de Indische begrooting over het aanstaande dienstjaar zullen gelden worden aangevraagd tot het aanleggen, voor staatsrekening, van spoorweghjnen van buitenzorg naar Tjitjalengka en van Madioen naar Blitar. De kosten van aanleg worden geraamd voor de eerste lijn op twintig, voor de tweede op negen tien millioen gulden; de eerste zou in acht, de tweede in vijf jaren voltooid kunnen wezen. Zoo mogelijk wenscht de Regeeriug in het begin van 1878 met den aanleg te doen aanvangen. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting der Tweede Kamer is ingekomen een Konink lijk besluit tot benoeming van den heer Dullert tot voorzitter der Kamer. Deze aanvaardde de betrekking met eene korte toespraak, waarin hij dankte voor de hoogst eervolle wijze, waarop hij gekozen was. Hij riep den steun der Kamer evenals vroeger in. Hij wees op de gewichtige verandering in de verhouding der Kameris daardoor verandering in de verhouding tusschen de verschillende staatkundige richtingen ont staan, ongetwjjfeld is er geene verandering gekomen in de zucht van allen, om met vereende krachten samen te werken tot bevordering van het algemeen belang. De heer Hingst werd daarop beëedigd en heeft zitting genomen. 19 reeds bekende wetsontwerpen zijn inge komen en voorts: wijziging der wet op de militie tot regeling der schutterden, begrooting uitgaven voor het vestingstelsel, afschaffing van den accijns en wijzi ging van het invoerrecht op zeep; twee ontwerpen betreffende de registratie-belasting en het recht van successie. Maandag zal de aanbieding der staatsbe grooting door den Minister van Financiën plaats hebben. Ingekomen is een aanbevelingslijst voor den Hoogeu Raad ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Lantsheer, beslaande uit de heeren Pols, vice-president der rechtbank te Rotter dam Van Bel, raadsheer bij het hof te Amsterdam De Jonge, raadsheer bij het hof te 's-HageLoke, raadsheer bij het bof te 's-Hage; Thieme, officier van justitie te Groningen en Feith, rechter in de rechtbank te Amsterdam. Daarna zijn de nieuwe af- deelingen samengesteld. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Gevers, Kappeyne, De Bruyn Kops, De Boo, Cremers. Tot onder-voorzitters de heeren: Gratama, Id- terda, Smidt, Van Houten, Van de tutte. Tot leden der commissie voor bet adres van antwoord werden ge kozen de heeren Gevers, De Bruyn Kops, Heukelom, Van der Loeff, Kappeyne. De zitting is verdiagd tot Maandag 1 uur. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Waarde ds. W. Beekhuis te Loenen, (op de Veluwe.) In eene te Middelburg gehouden vergadering van afgevaardigden uit de collegiën van kerkvoogden en notabelen der betrokken hervormde gemeenten, ter verkiezing van 3 leden in het provinciaal college van toezicht, die met 1 Januari e. k. zouden aftreden, zjjn de aftredende leden, ul. de heeren mr. J. P. Van der Bilt, J. P. 1. Buteux en M. Mazure, met groote meerderheid van stemmen herkozen. In eeue aldaar gehouden vergadering van moderne protestautsche gemeenteleden is besloten naar de in Amsterdam te houden vergadering van het comité van moderne predikanten een gemeentelid af te vaardigen, waartoe bij acclamatie werd gekozen de heer B. z1Fokker en tot plaatsvervangers de hh. J. J. Van der Harst en B. J. Verhei], Voorts werd, eveneens bij acclamatie, verklaard, dat men zich kan vereenigen met de door de synode aangenomen belijdenisvragen, waarover in die vergadering te Amsterdam zal wor den beraadslaagd. De Synode der Chr. gereformeerde kerk in Ne derland heeft o. a. besloten, dat ren brauder geen kerkeraadslid mag zijn en geen vrijmetselaar tol lid der gemeente worden aangenomen dan na te hebben bewezen, dat hij ziju lidmaatschap bij de I.oge heeft opgezegd. N v. d. D Van de 217 adspiranten voor den eersten eursus aan de K. M. academie hebben 63 voldaau. 56 zijn voorgedragen tot plaatsing bij het wapen hunner keuze. De overige 7 zullpn wellicht bij een ander wapen ge plaatst kunnen worden. Het gebeele aantal cadetten bedraagt thans 158. Middelburg H t opeubaar ministerie alhier heeft cassatie aaugeleekeud van de zaak der Toolsche vis- schers, onlangs in appel voor deMiddelburgsche recht bank behandeld. Het gerechtshof te 's-Hage heeft gisteren o. a. A. F., te 's-Heer Areniiskerke, wegens diefstal in een bewoond huis met behulp van buitenbraak en iuklim- ming, te. Ovezande gepleegd, 5 jaren tuchthuisstraf opgelegd. UIT ONZE KOLONIËN. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal vao Nederlandsch-Indië, dd. 17 dezer, zijn de aan den radja van Samalangan gestelde voorwaarden van onderwer ping door bem aangenomen en beëedigd. LANDBOUW VEETEELT. Te Philippine (Zeeuwsch-Vlaanderen) is op de hofstede van den landbouwer B. Buijsse, gelegen in den Clarapolder, in die gemeente, de besmettelijke longziekte uitgebroken. Tengevolge daarvan zijn 19 stuks rundvee onteigend en afgemaakt, waarvan bet goedgekeurde vlcesch en de huiden publiek zijn verkocht. Men meldt uit Deventer: Men is thans bezig met het rooien der late aardappelen. De ziekte heeft op de zware kleigronden zeer veel schade veroorzaakt. Op de lichte klei- en zandgronden is het bederf van weinig beteekenis. De opbrengst mag evenwel nog zeer ruim genoemd worden, zoodat men niet verwacht dat de prijzen voor de winteraardappelen zeer boog zullen worden. De aardappelen worden in deze om - streken door de schippers opgekocht tegen 3 per hectoliter. Op de algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw is besloten een adres tot de Regeering te richtenstrekkende om een onderzoek in te stellen welke de voor alle vakken van ons volksbestaan meest geschikte tijd is voor de oefeningen der miliciens, teneinde, naargelang van den uilslag van dat onderzoek, daarin aan den landbouw tegemoet te komen. FRANKRIJK. Francisque Sarcey herinnert, dat in 1870, weinige dagen na den slag bij Reichshofen, maarschalk Mac Mahon zich in een toestand bevond, volkomen gelijk aan dien, welke door Gambetta onlangs is aangeduid met de sedert beroemd geworden woorden se soumettre ou se démettre Dien veldslag verloor de maar schalk kort vóór den veldslag van Sédan, welken hij zon verliezen. Te Chalons had hij zich opgehouden om een leger te herstel len, dat als Frankrijks laatste aangemerkt werd. Toen het leger, zoo goed en zoo slecht het was, weder kon handelen, rees de vraag: wat er mede zou kunnen gedaan worden? Men moest het naar Parijs terugbrengen en daar de Pruisische flanken bedreigen. Zou men den vijand te gemoet gaan en eene uiterste poging doen Er viel niet lang over te den ken. Napoleon III zelf heeft in zijnen brief aan Burgogne erkend, dat in dien hachelij- ken toestand niets anders mogelijk was dan de aftocht naar Parijs, om daar den verderen loop der gebeurtenissen af te wachten. Mac- Mahon kori de oogen niet sluiten voor het geen door bevoegde mannen als een uitgemaakte zaak was verklaard; hij wist zeer goed welk lot hem en zijn leger wachtte, indien hij Parijs niet kwam dekken en daar een steunpunt zoeken. Maar hij kreeg bevel op te rukken naar Sédan, om zich bij Bazaine aan te sluiten. Van wien kwam dit bevel Van den minister van oorlog, die om redenen van persoonlijke politiek zoo handelde, die Frank rijk op een worp van dobbelsteenen zette, om den onvermijdelijken val der dynastie eenige dagen op te houden, die het vader land aan den keizer opofferde. Maarschalk Mac-Mahon moest toen se soumettre ou se dé mettre Hij aarzelde, doch besloot zich te onderwerpen il se soumit, mais il ne se démit point. Voor hem en voor ons, zegt Sarceywas dit een groote ramp Misschien zou hij, als hij op het gesehikte oogenblik zich niet. ou derworpen had, den minister er toe gebracht hebben, zijn bevel in te trekken, misschien zou hij het lot van den veldtocht ten eenen- male veranderd hebbenmaar zijn soldaten- plicht ging vóór alles; zich onderwerpen be schouwde hij als meer overeenkomstig met dien plicht Met te meer reden zal de maar schalk zich onderwerpen, wanneer de natie zal gesproken hebben. Wanneer men echter het opgeschroefde mani fest van den maarschalk aan het Fransche volk leest, en vooral zijne verklaring, dat hij blijven zal, al komen de 363 republikeinsche afgevaardigden, wellicht nog versterkt, weêr terug, dan is er alle reden om te vermoeden, dat De Sarcey zich vergist De voornaamste zinsneden uit het bewuste manifest luiden als volgt «Men zegt u, dat ik de Republiek wil om verwerpen. Gelooft het niet De Constitu tie is toevertrouwd aan mijne hoede en ik zal haar doen eerbiedigen. Wat ik van u verwacht, is het samenstellen eener Kamer, die, zich ver heffende boven de partijtwisten, zich vóór alles gelegen laat liggen aan de behartiging van 's lands belangen. Bij de vorige verkie zingen heeft men misbruik gemaakt van mijn naam. Er waren onder de candidaten, die zich mijne vrienden noemden. Velen hunner hebben echter niet opgehouden mij te bestrijden. Ook thans nog spreekt men u van de gehechtheid aan mijn persoon en beweert men enkel mijne ministers aan te vallen Weest geen dupes van die kunstgrepen. Om die te verijdelen, zal mijne Regeering onder de u voorgestelde can didaten diegenen aanwijzen, welke alleen ge rechtigd zijn zich op mijn naam te beroepen. „Ik zal trachten de orde van binnen en den vrede naar buiten te bewaren. Toen ik beiden bedreigd achtte, maakte ik van mijn constitioneel recht gebruik, om een beroep op het land te doen De quaestie van den staatsvorm is hier buiten alle discussie." Volgens de Times is dit stuk slechts een voorlooper geweest, en zal het gevolgd worden door een tweede, dat zeker in opgewonden heid niet voor dit zal onderdoen. OOSTENRIJK. P rins Bismarck en graaf Andrassy, de Oosten- rijksche premier, hadden Woensdag te Salz burg eene conferentie, die 4 uur duurde. Des anderen daags keerde laatstgenoemde naar AA eenen terug, na een zeer hartelijk afscheid van den Duitschen rijkskanselier. Wat die heeren besproken hebben is een geheim. Al leen meldt de Deutsche Zeitung, dat Bismarck besloten zou hebben, het programma van Rus land, betreffende de emancipatie der Christe nen in Bulgarije en Bosnië en de opening der Dardanellen, te verdedigen Daarentegen zou hij aandringen op afdoende waarborgen voor de vrijheid van scheepvaart op de Donau en de onafhankelijkheid van Rumenië. Voorts zou er sprake zijn van erkenning van Oos tenrijk als beschermende mogendheid ten op zichte der Donau-vorstendommen. VAN HET 00RL0GST00NEEL. De schitterende overwinningen, waarvan de Turken melding maakten, als door hen behaald, blijken onwaar te zijn geweest. De toestand bij Plewna en den Schipka-pas schijnt dezelfde te blijven, en in de laatste dagen verneemt men dan ook niets belangrijks. Alleen de Montenegrijnen behalen op de Turken vele voordeelen door het vermeesteren van ver schillende forten, o a. in den Duga-pas. In den nacht tussehen Dinsdag en Woensdag heeft men de deur van de St. Rosa-kapel te Sittard opengebroken en de offerbus geledigd. Onder Achttienhoven bjj Utrecht is een boerin op klaarlichten dag op den weg aangerand door een onbekend man, die haar gouden horlogeketting haar afrukte en er mede op den loop ging. Te Harlingen stoeiden een paar knapen, waar door een van hen met het hoofd tegen de planken viel. Aan de hersenschudding, welke hierdoor ont stond, is de knaap den anderen morgen bezweken. De beruchte inbreker Theodoras Schut is uit Zwolle naar Leeuwarden getransporteerd, teneinde aldaar zijn 20jarige tuchthuisstraf te ondergaan. Te 's-Hertogenbosch is gevankelijk binnenge bracht een landbouwer, oud 66 jaren, woonachtig te, Nuenen, beschuldigd van onzedelijke handelingen tegen over een 12jarig meisje. Na een onderzoek van eenige dagen is aan een vrouwelijke bestedeling in de kolonie Frederiksoord der Maatschappij van Weldadigheid door den Burge meester van Vledder de bekentenis ontlokt, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan het stichten van brand, door middel van een lucifer, in de woning van den vrijboer aldaar, die op Zondag 9 dezer een prooi der vlammen is geworden. De vermoedelijke schuldige, die de daad moet bedreven hebben uit tegenzin in haar leven als bestedelinge bij genoemden vrjjboer, is onder geleide der politie aaar Assen vervoerd. Maandagavond is te Assen een ongeveer 15jarig meisje op erge wijze mishandeld. Zij werd voor dood van de straat opgenomen. Later is zij rchter weer bijgekomen en naar de woning van haren vader over gebracht. Naar den dader wordt door de justitie ijverig gezocht. In het Heldersch kanaal is het lijk opgevischt van een marinier, behooiende tot de rol van het wachlschip aldaar. De Maastrichtsche stoomboot is Zondag jl by Veghel in de Zuid-Willemsvaart gezonken, tengevolge van een bekomen lek. Te Werkendam vielen een voerman en twee jougeus met eene bespannen kar van den dijk. De eerste werd zoodanig gewond, dat de dood onmid dellijk volgde. De jongens bekwamen geen letsel. Nabij Enschedé is een huis totaal uitgebrand. De oorzaak, zegt men, moet gezocht worden in het werpen van heete asch in den koestal, zoodat die met stroo in aanraking is gekomen. In den tijd van drie jaren is dit reeds de derde maal, dat den eigenaar zoodanig ongeluk lr<ft Door de politie te Hattem is in beslag genomen etn valsch muntbiljet, groot 10, no 739 B B, ge- dagteekend 1 November 1371, voorzien van de naam- tepkening Van Bcsse, terwijl de heer Van Bosse des tijds minister van koloniën en de heer Blussé minister van financiën was. De valschheid is voorts te her kennen in de kleur van het papier, in het ontbreken van den rechtervleugel in het beeld, ter rechterzijde van 's rijks wapen aangebracht, en in het ontbreken der watermerken. Omtrent de ontvluchting van de bekende twee gevaarlijke personen uit de gevangenis in Den Haag verneemt men nog de volgende nadere bijzonderheden: De ontkoming is niet het gevolg van een oogenblik- kelijken inval om hun verblijf te ontsnappen, maar schijnt de uitvoering van een sinds lang bij hen ge. rijpt plan Om hunne ontvluchtiug te vergemakkelijken gebruikten zij een touwladder, die zij kunstmatig hadden gevlecht van verschillende eindjes touw, die, verbonden door koordjes, het uitbrekingsmiddel vorm den. De beide gedetineerden, die in een der cellen van de bovenverdiepingen opgesloten waren, moesten op de plaats water halen tot reiniging van hunne verblijfplaats, welke corvée in tegenwoordigheid van een bewaker behoort verricht te worden maar dit maal zonder toezicht werd vervuld. De weg om te ontsnappen lag dus open de avond en de afwe zigheid van den schildwachtdie eerst te 8 uren zijn post op de binnenplaats betrekt, bevorderden hun plan. Vermoedelijk is de ladder herhaalde malen naar de hoogte geworpen ten einde een daaraan bewerkstelligden haak vast te zetten en toen dit eindelijk gelukte, mag men aannemen, dat langs de trap het dak bereikt werd, vanwaar langs goten of muren een vrij terrein werd opgezocht, waarna de tocht verder is voortgezet. Te Zwolle hadden drie jongens, de oudste was nog geen 12 jareD, Woensdagmiddag onder schafttijd de brutaliteit met een handwagen het ongesloten pakhuis van een uitdrager binnen te gaan, eeuige ijzeren voor werpen, die zich daar bevonden, op den wagen te laden en daarmee naar een anderen koopman te rijden, wien zy de aldus ontvreemde voorwerpen voor een gulden verkochten. Dit geld werd verdeeld en versnoept. De veelbelovende knapen zijn in hechtenis genomen en ook de koopman, die het gestolen goed kocht, zal worden vervolgd. Uit's Hertogenbosch begaven zich Dinsdagochtend vele bedevaartgangers, ouder geleide vaneen geestelijke, na ir het naburige Bokhoven, waar de Heilige Cornells, de beschermer tegen jicht, stuipen enz., vereerd wordt. Bokhoven wordt jaarlyks door honderden uit verschil lende gemeenten bezocht Te Almelo is eene aanzienlijke dame, die geheel alleen een groot huis bewoonde, dood op hare leger stede gevonden. Toen men haar aldus vond, was zij, volgens geneeskundige verklaring, reeds 24 uren dood. Bij haar testament heeft zij o. a. de volgende legaten gemaaktals20,000 aan het Geref. weeshuis, 6000 aan de Geref. armen, 2500 aan de R.-K. armen, 1250 aan de Israël armen, allen aldaar; 2000 aan het Doofstom men-Instituut te Groningen en f 2000 aan het Blinden-Instituut te Amsterdam. Woensdag heeft de politie te Amsterdam een zeer belangrijke arrestatie gedaan. In een grooten oliehandel werd sedert langen ijd van den voorraad vermist, zonder dat de firma, die de hulp der politie ingeroepen had, de aanleiding ervan kon ontdekken, totdat eindelijk Dinsdagnacht het vinden van een vat olie op de Brouwersgracht de politie op het spoor bracht. Het ingesteld onderzoek en verhoor bracht zooveel aan bet lichtdat de meesterknecht en 3 knechts van de firma naar het huis van arrest zijn overgebracht, evenals de koopman in olie, die onders hands de gestolen waar opkocht. De laatste wordt beschuldigd de heler in de eerste hand te zijn. Daar echter het komplot vrij groote hoeveelheden verhan delde, moet ook nog uit de tweede, hand zijn om gezet, en wel aan verve sbazen. Te Toulouse is een lijkdienst gehouden ter eere van Thiers in de kerk Saint Sernin. Ongeveer 10,000 personen waren óf in de kerk of op het plein daarvoor bijeen, 5 rijen van kransen prijkten op de katafalk; al de autoriteiten van Toulouse, af gevaardigden van naburige gemeenten en tal van dames woonden de plechtigheid by, die in de grootste orde afliep. Te St. Leonards (gr. Sussex) heeft een schei kundige twee uur na den dood zijner vrouw door blauwzuur een eind aan zijn leven gemaakt. Een Engelschman te Petersburg schrijft, dat daar eenige dagen geleden last is ontvangen opnieuw 200,000 man naar het oorlogstooneel te zenden, en dat de Regeering paarden opeischt tegsn een bepaal - den prijs, die slecbts de belft is van de werkelyke waarde. De „Vérité" van Konstantinopel geeft de vol gende levensschets van Osman Pacha. Zijn broeder, professor in het Arabisch aan de voorbereidingsschool voor militairen te Konstantinopel, liet hem als knaap van Tokat daarheen komen en Osman ontving daar zijn eerste opleiding. Osman bezocht daarop de krijgs school; rijn patent als luitenant wees hem voor alle

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2