1877. N". 112. Zaterdag 22 September. (i4slu Jaargang. S=BINNENLAND. Ministerie van Bimienlaiulsclie Zaken. RIJKS-WATERSTAAT AANBESTEDING EEN BURGERFEEST tÜp»P~ in—i t GOESCHE l>e uitgave dezur Courant geschiedt J1 a an Dag-, Woensdag- cn Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommcrs 5 et., met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a /J. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende *en contant betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 28 September 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het herstellen van boorden langs het kanaal door Zuid-Beveland. Deze aanbeste.ding zal geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. Het bestek ligt ter lezing "aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 22 en 24 September 1877 wordt de noodige aanwij zing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere in lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Wilhelminadorp. 's-Gravenhage1 September 1877. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VOLLENHOVEN, l. S.-G. door H. Gr. HARTMAN Jz. III. Vóór wij onze schets van het feest vervolgen, moeten wij de aandacht vestigen op een in dit nommer voorkomende advertentie, waarin de uitgave van ons verslag wordt aangekondigd. Die uitgave geschiedt met toestemming van den jubilaris en heeft voornamelijk twee redenen tot oorzaak. Vooreerst vertrouwen wij, dat ieder ingezetene van Goes (en mogelijk ook nog wel bewoners van andere plaatsen) gaarne eene ge schiktere herinnering aan het feest, dan een verslag in verschillende nommers der courant, in bezit zullen willen hebben. Andersdeels zijn wij daardoor in staat ons verslag voor de cou rant zelve te bekorten, daar wij anders te lang een gedeelte van hare kolommen zouden innemen. Wij ziju nog op de receptie ten raadhuize. 4o. Eene deputatie van de confrérie St. An- dries, te Wemeldinge. Ook buiten de gemeente geniet onze geachte burgemeester de algemeene sympathie. De genoemde confrérie had besloten daarvan eeu bewijs te geven en een drie tal zijner leden afgevaardigd, om den feestvie rende een groet te brengen. Met een kort woord werd hem eene oorkonde overhandigd, keurig net gedrukt (liet werk van onzen stadgenoot S. J. De Jonge) luidende: „Wij Hoofdman, Dekens, Schrijver en Schutters der Confrérie van den Edelen Handboog „Sint Andries," te WemeldingeCondt gedaan zijnde, dat inr. Martinus Pieter Blaaubeen, Eerelid van de Koninklijke Confrérie Jacoba Van Beijeren, in Ter Goes, gedachtenis viert van zijne vijf en twintig jarige Ambtsbediening als Schout van der Stede van Ter Goes, Hebben gere-olveerd en verstaan, gelijk wij resolveren en verstaan bij dezen Aan gemeldeu Schout mv Martinus Pieter Blaaubeen onzen hert- grondigen broedergroet aan te bieden en hem daarvan deze oirkonde over te reiken, welke wij met onze handteekening bekrachtigen. Gedaan in onze bijeenkomst te Wemeldinge, den 17 van Herftsmaand 18 77." Ook kunnen wij vermelden, dat de konink lijke handboogschutterij Jacoba Van Bijeren den jubilaris vereerde met eene photographie der werkende leden in sierlijke lijst en eeu calli- graphisch omschrift. De photographie is van den heer J. J. Prins en de calligraphic van den meergemelden heer Van Hoek Riemens, die ook hierin zijne bekwaamheid zeer heeft doen uit komen. Onder de particulieren merkten wij nog op de burgemeesters van Kruiningen en Oudelande, be nevens het oudste lid van den raad der gemeente Heinkenszand, een grijsaard van 92 jaren. Toen de audiëntie was afgeloopen, deed de jubilaris een rijtoer door de stad om de versie ringen der straten op te nemen. Hij was daarbij vergezeld van de leden van het Comité voor volksvermaken, thans feestcomité. Overal vielen hem de meest hartelijke toejuichingen ten deel. De namiddag van Maandag zou volgens het programma een schouwspel opleveren, dat nog Dimmer, althans niet bij mensehengeheugenis, in Goes gezien was Eenige jongelieden hadden reeds vóór weken een plan beraamd om het feest luister bij te zetten door het houden van een hisforiseben optocht, en een der geschiedenis zeer kundig ingezetene had een programma daarvoor ontworpen. Plan en programma vonden alge- meenen bijval en een 80lal van de Goesche jongelingen schonken hunne bijdragen, terwijl ook van vele ingezetenen giften voor de ver wezenlijking van het plau aan de Commissie wei den ter hand gesteld. Met den heer Durivou vaD Rotterdam werd eene overeenkomst ge sloten tot het leveren van de costumes, doch, zooals men vernam, had deze eene voorwaarde gesteld, waardoor het bijna onmogelijk zou zijn den optocht te houden, wanneer niet uitstekend schoon weder het feest begunstigde. En het weder was afwisselend. Nu eens zonneschijn, dan weder betrokken lucht, soms zelts een regenbui, ja een stortvlaag. Wat wonder, dat iedereen angstig naar de lucht zag en de vraag telkens herhaald werd: zou de optocht doorgaan? Moeder natuur scheen zich weldra te ontfermen over de feestgenooten. De lucht klaarde op en het gelukte, ook door de pogingen van den heer Harinck, die een zijner panden beschikbaar had gesteld tot kleeding der deelnemers om een schikking met den costumier te verwerven. Ongeveer te half vier uren zette de optocht zich in beweging. De stoet was samengesteld uit de volgende vijf groepen en leverde een in drukwekkend gezicht op Eerste Groep. Feestelijke optocht ter gele genheid eeuer Opschote, door de schutterij van den edelen Cruijsboog St.-Joris te Goes, gegeven ter eere van gravin Jacoba Van Beijeren in 1428, waarbij de gravin den hoofdvogel getroffen had en als Koningin was uitgeroepen. Tweede Groep. De intocht van den Spaati- sehen kolonel Mondragon in Goes, tot ontzetting der stad, bij het beleg door de Watergeuzen, 21 October 1572. Derde Groep De pensionaris Jacob Valcke, terugkeerende van een gezantschap in Engeland, door de confrérie van St.-Joris luisterrijk ontvangen. Vierde Groep. Optocht van de schutterij van den edelen Handboog St.-Sebastiaan, bij gelegen heid eener feestviering ter eere van Albert Joacliirni. Vijfde Groep. Fragment van een optocht, zooals die door onderscheidene broederschappen gewoonlijk op H. Sacramentsdag werd gehouden: a De rederijkerskamer „de Nardusbloem b. De confrérie van St -Adriaan, of der Co- luvreniers. Vooral de eerste groep was zeer prachtig. De nauwe betrekking, welke er tusschen ons en haar, die de gravin Jacoba Van Beijeren voor stelde, bestaat, laat niet toe dat wij hier in het breede uitweiden, maar toch moeten wij, als het algemeen oordeel van wie haar zagen, vermelden, dat zij zich uitmuntend van hare niet gemak kelijke taak kweet. Gedurende den optocht werden haar op verschillende punten der stad bouquetten toegeworpen, welke door de pages en schildknapen werden opgeraapt. Allen, die een deel van den optocht uitmaak ten, verdienen een woord van lof voor de wijze, waarop zij hunnen plicht vervulden. De stoet bewoog zich door de in het pro gramma omschreven straten en was te half zes op de plaats van uitgang terug, waar hij ont bonden werd. Door de weifeling of de optocht zou plaats hebben, waardoor hij ruim een uur later begon dan bepaald was kou geen gevolg- worden gegeven aan een opgevat voornemen, om de Rdeu eenige oogenblikken te doen ver toeven in de lokalen der sociëteit Eensgezind heiden den jubilaris gelegenheid te geren persoonlijk met hen kennis te maken. Aan den historischen optocht hadden zich eenige eorporatiën uit de gemeente aangesloten. Ouder deze verdient de Kolfsociëteit „de Prins van Oranje" eene afzonderlijke vermelding. De wagen, die deze sociëteit vertegenwoordigde en eene kolfbaan voorstelde, maakte een goed effect. Hij was vervaardigd door dhr. A. Lmdhout, terwijl dhr. f/ Gingnagel het schilderwerk had op zich genomen. Beiden zijn zeer gelukkig ges'aagd in de uitvoering van het besluit dier sociëteit Ook moeten wij mededeelen, dat de meisjes der so ciëteit „Eensgezindheid" met een rijtuig in den stoet waren, en deze den jubilaris, toen hij aan de Foebariière den stoet liet passeeren, een bouquet toewierpen. Terwijl alle feestvierenden zich in koffiehuis en sociëteit, of op de straat vermeiden, was in- tusschen de tijd aangebroken voor het officieel dinee dat de leden van den gemeenteraad den jubilaris zouden aanbieden, en waarop de hoofd ambt-maren der gemeente, de zoon en de schoon zoons van den burgemeester en de oud-wethouder G. M Kakebeeke genoodigd waren. Een der laatste was door ambtsbezigheden en een lid van den raad door ziekte verhinderd, tegenwoor dig te zijn. De tafel was zeer net in de groote zaal van liet raadhuis opgesteld, en het dinee, dat door de zorg van den heer M. G. Van den Ende Cz. geleverd werd, was zeer goed. Die heer heeft doen zien, dat men voor dergelijke zaken niet meer naar elders behoeft te gaan maar door een stadgenoot kan geholpen worden. Wij bevelen hem met volle gerustheid, bij voor komende gelegenheden, aan. Gedurende het dessert werden door het mannen- quartet „Haydn" eenige zangstukken uitgevoerd, terwijl de Harmonie „de Volharding" zich ook van tijd tot tijd deed hooren. Aan tafel heersehte een prettige gezelligheid en een aangename toon. De jongste wethouder, inr. J. G. !>e Witt Hamer, opende de rij der toasten met een heil dronk op den burgemeester, waarin opnieuw de verdiensten van mr. Blaaubeen in die betrek king werden in het licht gesteld. De jubilaris antwoordde daarop, met een deel van die ver diensten aan de wethouders, den raad en den secretaris over te dragen, in welk antwoord hij tevens enkele ontslapen raadsleden, vooral de heeren J. J. Van Kerkwijk en It. B. Van den Bosch, herdacht. De heer dr. Callenfels sprak, als oudste raadslid, over het vele goede dooi den heer Blaaubeen als raadslid gedaan en de harmonie, die er steeds tusschen hem en zijne mederaadsleden heeft bestaan. Al de toasten te vermelden is, met het oog op onze ruimte, niet mogelijk. Wij nemen nog slechts kort den inhoud van een viertal op, omdat zij van de hoofdambtenaren waren en een nieuw licht wier pen op het karakter van den jubilaris. De heer dr. Piccardt, archivaris, sprak over de humaniteit van den jubilaris en betuigdedat de heer Blaaubeen niet minder als mensch dan als burgemeester, de achting verdiende, die hem in zoo ruime mate ten deel viel. De secretaris trok een kleine parallel tusschen de verdiensten van Thiers tegenover Frankrijk, en die van mr. Blaaubeen, met betrekking tot Goes, en schetste den burgerzin en de liefde tot de burgerij van den laatste als de groote oorzaak van den vasten band, die er tusschen den burgemeester en de burgerij bestaat. De lieer Van den Bus- sche, commissaris van politie, bcStnigde steeds met het grootste genoegen onder den burgemeester als zijn chef op het gebied der gemeentelijke politie te zijn werkzaam geweest en deed uit komen, hoe ook in dit opzicht het hoofd der politie de belangen der ingezetenen behartigd heeft. De heer Van der Bilt La Motthe eindi- lijk schetste den heer Blaaubeen als meer de vriend, dan de chef zijner ambtenaren, en wees er op hoe hij, altijd even minzaam, liever wen ken dan terechtwijzingen gevende, dan ook de toegenegenheid van die amb'euaren in ruime mate bezat en verdiende. De jubilaris verzocht, toen de tijd van schei den was aangebroken, nog even het woord, en betuigde een zeer aangenamen avond te hebben doorgebracht. Hij bedankte allen voor de hem toegesproken woorden en verklaarde voorts, dat hij, zoolsng hem de ondersteuning van raad, wethouders en ambtenaren en 's Konings ver trouwen geschonken bleven, hij zijne betrekking zou blijven waarnemen en de belangen zou behartigen van het hem zoo dierbare Goes; terwijl hij eindigde met de verzekering, dat het zijn hoogste geluk zou zijn en blijven als inenseh en als burger onder de burgers te verkeeren. Deze verklaring werd met uitbundige toejui ching begroet Op de straten was nog altijd eene vroolijke menigte bijeen. De versieringen der onderschei dene wijken en vele huizen waren óf met lam pions, óf a la giorno, óf met gas verlicht en alles had een recht vriendelijk en opwekkend aanzien. Nu en dan werd eenig vuurwerk af geschoten en klonk het gezang door de lucht of weergalmden de tonen der muziek. Het was de juiste uitdrukking van eene onbedwongen en goed geplaatste feestviering. Van wanordelijk heden was geen sprake; de politie had niets te doen. Dit zou ook de feestvreugde des volks en het vertrouwen van den jubilaris in zijne burgerij geschokt hebben. Wél voldaan over alles, wat men gezien en gehoord had, en tevreden over de deelneming aan het feest, vertrokken velen, die van elders gekomen waren, naar hunne woonplaatsen terug en zij, die bleven, genoten nog eenigen tijd van het gezellig samenzijn, om vervolgens in den slaap nieuwe krachten op te doen voor den feestdag van morgen. Met de beschrijving van dien en den daarna komenden dag hopen wij in een volgend nom mer onze schets voor de courant te kunnen besluiten. GOES, 21 September 1877. Maandag 11. (Grooten Verzoendag,) is ia de kerk der Israelietiscbe gemeente alhier het voorrecht, dat den heer Blaaubeen te beurt viel, op plechtige wijze herdacht. Zeker wel eeu bewijs, dat ook bij dit deel der burgerij onze burgervader in hoog aanzien en dank baar aandenken staat. De heer Commissaris des Konings zal aanstaanden Dinsdag de gemeenten Wemeldinge, Yerseke, Kruiningen, Schore en Kapelle be zoeken. Ovezand. Maandag 11. had alhier, bij gele genheid der kermis, een concours plaats met den handboog naar den vasten vogel. Dit was uitge schreven door de handboogschutterij „Victoria" alhier, en daaraan werd deelgenomen door de na volgende boog3chutteipen„Victoria" met 7, „Willem Teil" met 9, „St-Sebastiaan" met 3, „Amicitia" met 3 leden. Deze zijn allen te Ove- zand. Verder door „Soranus" van Heinkenszand, met 8, „St.-Barbara", „St.-Sebastiaan" en „Con cordia" van 's-Heereuhoek, de beide eersten met 4, de laatste met 3 leden, „De drie Ko- renbloemkens" van Kruiningen met 1 lid, ter wijl uit Kwadendamme nog waren opgekomen „St.-Sebastiaan" met 4 en „Victoria' met 2 leden. De fraai zilveren vergulden medaille, door de Sociëteit uitgeloofd voor den hoofd vogel, werd behaald door J Priem, lid van „Victoria" te Ovezand. De arrondissements-rechtbank te Mid- delbnrg heeft den deurwaarder J. M. Elzevier Stokmanste Goes, uit zijne betrekking als zoodanig bij die rechtbank ontslagen.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1