BUITENLAND. VAN HET OORLOGSTOONEEL. GEMENGDE BERICHTEN. De voor den Landbouw nuttige en schadelijke dieren. De Mieren. BURGERLIJKE STAN3 GOES ADVERTENTIËN. zijne onbekendheid met het telegram van 18 Oct. volhouden. De advocaat-generaal mr. Van der Hoeven zeide, dat de alles bebeerscbende vraag deze is Was be klaagde den 14n October, toen hij de assurantie wilde sluiten, bekend met het telegram, inhoudende stranding van de Oceanus? Hij concludeerde, na de feiten te hebben nagegaan, dat beklaagde daarmede wel bekend was. Zonneklaar achtte hij het den beklaagde ten laste gelegde be wezen en requireerde bevestiging van bet vonnis der rechtbank te Botterdam. De verdediger, mr. Van Gigh, wees op het vroeger leven van den beklaagde, op de talrijk overgelegde verklaringen, dat kapitein Nicaise een gezworen vijand van beklaagde was. Het was volstrekt niet bewezen, dat het telegram van den 13 October dien dag besteld is. Ook is het juris evidentiae vast, dat de order van het sluiten der assurantie door beklaagde van Nahuijs pas den I4n October is gegeven en dat is 't domi- neerend punt. Al zijn de feiten bewezendan is beklaagde nog niet strafbaarmaar heeft hjj slechts oneerlijk gehandeld. Heden had de voortzetting van het pleidooi (ju- ridiek gedeelte) plaats, waarna de rechtbank de uit spraak bepaalde op 18 dezer. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Men verzoekt ons te melden, dat bij de aan besteding voor het plaatsen van een oxaal in de Christelijk Gereformeerde kerk, alhier, door J Snoep was ingeschreven voor 525, doch dat die som daarna door hem op verzoek is gebracht op 500, waarvoor het werk hem werd gegund. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAI) der aSUnKESTB ClOKS, op DONDERDAG den 13 SEPTEMBER 1877, des namiddags te half 3 uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving, wegens ambtsbezigheden, de heer J. A. Bevier De Eouw. I. De notulen der vergaderingen van den 29 Augus tus en den 4 September jl. worden gelezen en goed gekeurd. II. Aan de orde is de benoeming van leden in be sturen en van commissiën, tengevolge van de peri odieke aftreding en het vertrek van sommige leden van den raad. De Voorzitter wijst tot Btemopneraers aan de hee- ren Van Asperen Vervenne en Quist. Bij de opening der briefjes voor de verschillende stemmingen blijkt, dat zijn gekozen of benoemd: a. tot voorzitter van het bestuur van het gasthuis de heer jbr. L. C. Van der Eeltzmet 8 stemmen, (de heeren: Den Boer 2 stemmen, Busing en Van der Hoek elk eene stem); 5. tot hoofdcommissaris der vereeniging van werk lieden de heer B. M. Den Boer met.ll stemmen, (de heer G. Van der Hoek 1 stem); c. tot leden der tinanciëele commissie de heeren W. F. Busing en jhr. M. J. De Marees Van Swin- deren, ieder met 11 st. (telkens 1 stem op den heer J. A. Bevier DeFouw) en de heer J. A. Bevier De Fouw met 10 stemmen (2 stemmen op den heer jhr. L. C. Van der Feltz); en tot voorzitter dier commissie de heer W. F. Busing met 10 stemmen (2 stemmen op jhr. M. J. L)e Marees van Swinderen) d. tot leden der commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen, waarvan de burgemeester ambts halve lid en voorzitter is, de heer jhr. M. J. De Ma rees van Swinderen met 11 (1 op jhr. L. C. Van der Feltz) en jhr. L. C. Van der Feltz met 10 stemmen (1 op de heeren G. Van der Hoek en W. F. Busing) e. tot loden der commissie voor het fonds van ka zerneering, waarvan de heer dr. G. T. Callenfels voor zitter is, de heeren B. Quist met 11 (1 op jbr. De Marees van Swinderen) en B. Van Asperen Vervenne met 9 stemmeu (1 op elk der heeren Busing, jhr. De Marees van Swinderen en Den Boer). Al de tegenwoordig zijnde leden nemen de benoe ming aan. III. De Voorzitter zegt nu, dat B. en W. er prijs op stellen, dat de commissie tot voorlichting bij het opmaken van het kohier van den hoofdelijken omslag die, eveneens ten gevolge van de periodieke aftreding der leden als leden van den raad, niet meer bestaat, weder in het leven geroepen worde. De diensten, door die commissie bewezen, worden volgaarne door het dagelijkscb bestuur erkend. Hij vraagtof de raad de benoeming zelve wil doen, dan wel de aanwijzing aan hem overlaten? Tot dit laatste besloten zijnde, wijst de Voorzitter tot leden van die commissie aan de heeren B. M. Den Boer, jhr. M. J. De Marees van Swinderen en G. Van der Hoek, die zich die aanwijzing laten welge vallen. III. Nog deelt de Voorzitter mede, dat zijn ingekomen a. eene kennisgeving van den heer J. M. Kakebeeke, dat hij de benoeming tot lid der commissie van toe zicht op de inrichtingen van middelbaar onderwijs aan neemt. Voor notificatie aangenomen. b. een adres van de vereeniging „Help u Zeiven", om afstand van grond naast de woning van den beer C. J. Van Sluys. Gerenvoyeerd aan Burg. en Weth. om pneadvies. De vergadering is daarna gesloten. FRANKRIJK. Zooals reeds in ons vorig no. werd gemeld, is Gambetta door de correctioneele rechtbank van Parijs, in hare zitting van den 11 Sept., veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 2000 francs boete. De behandeling der zaak en de veroordeeling geschiedde bij verstek, dewijl Gambetta niet verschenen was, en zijn advocaat door eene plotselinge ziekte niet kon tegenwoordig zijn. Een gevraagd uitstel werd niet verleend. Het misdrijf van Gambetta werd genoemdmedeplichtigheid aan het beleedigen van den president der Fransche republiek. Zijn medeplichtige, de verantwoordelijke uit gever van de République Francaise, werd tot dezelfde straf veroordeeld. Weldra zal nu, daar Gambetta in verzet komt, de zaak opnieuw voor dezelfde rechtbank behandeld worden in zijne tegenwoordigheid, en vermoedelijk volgt weder gelijke veroordeeling. Zeer zeker komt hij van het te verwachten tweede vonnis in hooger beroep en terwijl dit hangende is, wordt hij verkozen tot lid der nieuwe kamer. Waarlijk, een zonderlinge samenloop van gebeurtenissen. BELGIË. In eene particuliere correspondentie uit Brus sel wordt in herinnering gebracht, wat België aan Thiers verschuldigd is. Het beweren, dat de Belgen aan Thiers de bemachtiging van Antwerpen in 1832 te danken hebben, wordt eene groote dwaling genoemd. Het was Bode wijk Füips zelf, die, ondanks de oppositie van Thiers en andere ministers, den 14 Nov. 1832 het Fransche leger in België liet rukken, om de kroon van Leopold I te redden, welke vorst den 9 Augustus van dat jaar zijn schoonzoon was geworden. Toen de citadel was overge geven, wilde Thiersdie altoos een voorstander van België's inlijving bij Frankrijk is geweest, dat het Fransche leger in België zou blijven, en eerst toen het Britsche Kabinet tusschen- beide kwam en dreigde aan Frankrijk den oorlog te verklaren, werd tot het vertrek van dat leger bevel gegeven. Koning Leopold wei gerde dan ook Thiers in dien tijd zijne rid derorde te schenken Thiers ontving ze eerst in 1836, bij het sluiten van het Fransch-Bel- gisch handelstractaat. De inname van Plewna door de Russen schijnt op handen te wezen. Een officiëel telegram uit Petersburg meldt Uit Poradim is van 12 dezer, 's avonds 10,40, het volgende bericht ontvangenGisteren hebben wij sedert het aanbreken van den dag tot des namiddags Plewna beschoten en vervolgens storinge- loopen. Tegen den avond waren drie redoutes op het zuidelijk front door generaal SJcobeleff en de groote Grivica-redoute door generaal Rodionoff genomen, welke laatste een lichte wond bekwam. De commandant Schlitar en generaal Drobowolshy zijn gesneuveld. Heden, 12 dezer, is met het aanbreken van den dag weder over de geheele linie een heftig vuur geopend. Onze troepen staan, in het gezicht der Turksche fortificatiën, in de gisteren ge nomen positien. Gisteren zijn ruim 5000 man gekwetst. Het aantal dooden is nog niet bekend. Dit bericht wordt bevestigd door een tele gram in de Weener Politische Correspondenz. Naar de M. Ct verneemt, is Woensdag op het raadhuis te Middelburg een paartje, dat zich in bet huwelijk zou begeven, ongetrouwd huiswaarts moeten keereu, aangezien de moeder van een der belanghebbenden bare toestemming voor het huwe lijk niet wil verleenen. Volgens nader bericht is het st. Prins van Oranjevan Duinkerken naar Rotterdam (zie ons vorig nummer,) gezonken, na aan den grond te hebben gezeten. Men hoopt het te lichten. Eene dienstbode te Haarlem is gearresteerd we gens het ontvreemden van ƒ140 ten nadeele van haren meester. Zij had reeds vroeger wegens gelijke handeling gevangenisstraf ondergaan; twee maanden geleden was zij uit de gevangenis ontslagen. Te Dirkshorn is bij het beproeven van het nieuwe stoomgemaal in den polder Woudmeer de machinist tusschen het raderwerk der machine ge raakt, vreeselijk verminkt en een half uur later overleden. Zondag is in de ringvaart van Haarlemmer meer door den wind een schuitje omgeslagen, waarin een man, vrouw en kind gezeten waren. Man en vrouw zijn met moeite gered, maar het kind is bij het ongeval omgekomen. Onder Raaite is een hooiberg met ruim drie honderd duizend pond hooi door brand vernield. Al het verbrande was tegen brandschade verzekerd. Te Sloten (Friesland) is een man van een trap gevallen, met het gevolg, dat hij den nek brak en twee dagen daarna een lijk was. De buitenplaats Bese, te Dalfsen, heeft met inbegrip der boomen in publieke veiling opgebracht ƒ136,217. Voor omstreeks dertien jaren was zij ondersbands voor 105,000 verkocht. De Arnh. Ct. bevat het volgende ingezonden stnk uit Zwolle: Vóór eenige weken vermeen ik in uwe courant eene waarschuwing te hebben gelezen, dat het toepassen van zoete of slaolie bij patiënten, die bij ongeluk kalk in de oogen krijgenevenzoozeer was af te raden, als het onmiddellijk uitwasschen met water. Onze stadgenoot, de heer Klijsen, leeraar in boetseeren en teekenen aan de teekenschool alhier, heeft de erva ring niet van é:n, maar van verscheidene patiënten, waaronder sommigen allertreurigst hebben geleden, dat allen in zeer korten tqd door enkel toedienen van nizza- of genua-olie geheel zijn genezen, terwijl bij anderen, die roekeloos met water zijD te werk gegaan, totale of gedeeltelijke blindheid is gevolgd. Een spekslager te Purmerende heeft dezer dagen een voordeelig varken geslacht. Hij haalde een onge schonden bankbiljet van 25 uil de maag van het beest. Een huzaar, te Breda in garnizoen, die deze week naar de klasse van discipline zou worden over gebracht, heeft in de arrestkamer de twee eerste leden van zijn rechterwijsvinger afgesneden, waardoor hij hoopte de hem opgelegde straf te ontgaan. Hij is thans ter behandeling in het hospitaal, om na zijn herstel te worden getransporteerd. Te Breda is een driejarig kindje, dat op de rails voor aardvervoer aan de geslechte terreinen speelde, door een volgeladsn zandwagen overreden en een uur later bezweken. Volgens geruchten zou Woensdagochtend te Nijmegen een jongman van 23 jaar met een mes doodgestoken zijn. Naar men zegt, deed hij zijne moeder, eene getrouwde vrouw, die in ongeoorloofde betrekking met een anderen man leefde, deswege ver wijten, en zou daarop laatstgenoemde op aansporing der moeder den jongman vermoord hebben. Een bericht in de Amst. Ct. geplaatst betref fende het vinden eener doopakte van Rubens, ge- dagteekend 's-Hertogenbosch 1594, wordt door de Prov. Noordbr. Ct. in zoover tegengesproken, dat daaruit volstrekt niet volgt, dat de groote schilder niet te Antwerpen zou zijn geboreu. Wel is Rubens op 17jarigen leeftjjd te 's-Bosch gedoopt, mbar, zegt de Prov. N.-Brab. Ct., in de akte staat geen woord, waaruit men kan vermoeden, dat Rubens niet bij zijn geboorte is gedoopt. Het doopen op 17ja— rigen leeftijd moet veeleer worden toegeschreven aan de godsdienstige begrippen zyns vaders. Het docu ment zal spoedig openbaar worden gemaakt, tegelijk met tal van bijzonderheden over de familie Rubens te 's-Bosch. Een werkman te Arnhem viel van het dak der in aanbouw zijnde remise van de Nederlandsche Rijnspoor met het hoofd naar beneden. Ofschoon zijn schedel was gespleten, hoopt men hem in het leven te kunuen behouden. Te Nieuwediep is Maandag een proef geno men met een nieuwe te Engeland gebouwde torpedo- stoomboot. De snelheid der beweging was verwon derlijk men schat baar op 18 mijlen. Het schip liep even snel vooruit als achteruit. Opmerkelijk vooral was het snelle wenden eu het eensklaps stoppen in volle vaart. Naar men verneemt, staan nog zes van die torpedo-booten in Engeland, voor rekening der Nederl. Regeering, op stapel. Woensdag is te Boskoop uit een sloot opge- vischt het lijk van een man, die veel misbruik van ster ken drank maakte. Een vrouw, die op den Boulevard Voltaire de begrafenis van Thiers zag voorbijgaan, beviel op straat van een jongen, die den naam Adolphe ontving. Bij het beklimmen van den Lijskam by Zermatt zijn twee Eugelschen met hun drie gidsen door bet barsten van een gletscher, waarop zij stonden, in den afgrond gestort. Alle vijf bleven op de plaats dood. In de vorige week is nabij Zurich op klaar lichten dag en op den publieken weg een postwagen bestolen. De dief, die zich van frs. 39,000 had meester gemaakt, is te Londen gevat. De snelste reis over den Oceaan is onlangs gedaan door de Brittannia van de White Star Line. In 7 dagen, 10 uren en 15 min. stoomde dit schip van Queenstown naar New-York. Dat is 44 minuten korter dan de snelst bekende reis. Hetzelfde stoomschip heeft in December van 't vorig jaar de reis van New-York naar Queenstown in 7 dagen en 12 uren gedaan. De gewezen kapitein Geyling, beschuldigd van pogingen ter omkooping van Duitsche officieren, met oogmerk om geheimen omtrent de Duitsche armee aan buitenlandsche diplomaten te verraden, is vrijgesproken, doch onmiddellijk daarna opnieuw gearresteerden thans uit het Duitsche Rijk verbannen. Te Chalcis op Eubéa leven Turken, Cristenen en Israëlieten vreedzaam met elkander en hebben ge lijke rechten. Eene Turksche weduwe oefent aldaar met den besten uitslag de chirurgie uit en heeft veel Christenen tot patiënten. Godsdiensthaat is er onbe kend. Mocht men in Rusland en Turkqe dit schoone voorbeeld navolgen! Te Berlijn sneed dezer dagen een bruigom zich op de bruiloft met eeu wijnglas in den vinger; twee uren later zwollen hand en arm op, zoodat 's nachts een geneeskundige werd ontboden. Deze constateerde phosphorvergiftiging, ontstaan bij het afstrijken van een lucifer, en adviseerde afzetting van den duim; de patient weigerde de amputatie, in weerwil van het smeeken der bruid, en was 43 uren daarna een lijk. (Slot.) Tot de zeer schadelijke behoort eene zeer kleine mie rensoort, die we de „huismuur" zouden kunnen noe men, omdat zij, evenals onze zwarte mier, de huizen binnendringt. Bij ons komt deze mier niet voor, maar in Engeland heeft zij, een veertigtal jaren geleden, groote schade aangericht. Zq huisden in de keuken, die zij geheel onbruikbaar maakten, en maakten zich meester van alles, wat daar gewoonlijk bewaard wordt. Vooral op de bakkers en de kruideniers hadden zq het gemunt, die door de millioenen mieren, die zich in hunne woningen genesteld hadden, daaruit ver jaagd werden. Weder eene andere soort van mier verwoestte in het midden der vorige eeuw alle suikerplantages op het eiland Grenada. De mieren hadden hare nesten onder de wortels van het suikerriet aange legd, waard oor het onraogelqk werd bevonden suiker te planten. Eene som van 240,000 werd uitge loofd voor hem, die een middel ontdekte tegen de verwoesting, maar elk middel stuitte af op het ont zaggelijk groot aantal mieren. Als overstroomingen daalden zq van de heuvels in de vlakte, en alle plantages zoowel als iedere weg en ieder pad waren mijlen ver met mieren volgepropt. Verbazend veel vee eu andere viervoetige dieren bezwekeu aan haar gekriewel Ratten, muizen, allerlei soort van krui pend gedierte, ja zelfs vogels werden door haar ge dood. Water hield haar niet tegen, want de in het water gevallenen vormden een brug, waarover de overlevenden heentrokken. Ook het vuur bleek een middel te zijn, dat niet kon worden toegepast, want bij duizenden en duizenden vielen zij erin en bluschten het vuur, zoodat de overigen ongehin derd konden voorttrekken. Ongeloofelijk schijnt het, maar toch bevat het verhaal volkomen waarheid. Wat de meusch niet vermocht te beteugelen werd door de altqd werkzame natuurkracht beteugeld. Een ge weldige orkaan brak los, die ook veel schade ver oorzaakte, maar met zulke verschrikkelijke stortregens gepaard ging, dat door deze Grenada van de mieren bevrijd werd. Tot de zeer schadelqke mieren behoort ook de Trek-of Visile mier, in geheel Zuid-Amerika onder den naam Saueba bekend en gevreesd, omdat zij meestal de belangrijkste aangeplante boomen (koffie- en oranje- boomen) van hun loof berooft eu in streken, waar zij zich in groote massa's veitoont, den landbouw bijna onmogelijk maakt. In vele opzichten stemt hare leefwijze met die der andere mieren overeen. Zij bonnen wel niet zeer hooge, maar toch zeer om vangrijke heuvels in de koffie- of andere plantages. Deze heuvels zijn het uitwendig dak, dat een diep in den grond zich in alle richtingen uitbreidend stelsel van gangen overwelft, en waariu vele openin gen voorkojncn, die gewoonlijk gesloten zijn. De heuvels bestaan uit losse aarde, die door de mieren wordt opgegraven eu daarom eene andere kleur heeft dan de omgeving Verder zwerven de Loloniën evenals de ouze, tegen den avond, eu wei begin Januari en Februari. Behalve de schade, die zij door het ontbladeren der bovenvermelde boomen aanrichten, veroorzaken zq nog eene andere, doordien zij 's nachts de huizen binnendringen en zich meester maken van de provisie der bewoners, uit een soort van meel bestaande, voor de bewoners van groote waarde. Aan den anderen kant zijn zij soms zeer nuttige wezens. Men verhaalt ten minste, dat de inwoners van sommige streken bijzonder op de bezoeken der vi site-mier gesteld zijn. Zoodra zij in aantocht zijn, worden kisten en kasten geopend, omdat zij ratten, muizen, kakkerlakken, spinnen en andere schadelijke dieren vernielen. Ten slotte wensch ik nog éene soort van mier te bespreken, die in zekere mate het bedrijf van land bouwer uitoefent, en daarnaar haren naam draagt. Het is eene groote bruine mier, die eene soort van stad bouwt, van geplaveide straten voorzien. Wanneer zq eene plaats voor haar verblijf heeft uitgekozen, boort zij, indien de bodem droog is, een gat, en maakt daar omheen een wal van eenige duimeD hoogte Wanneer de woning is aangelegd op eene plaats, die overstroomd kan worden, dan verhoogt zij den wal in den vorm van een spitsen kegel, en maakt den ingang van het nest in de nabqheid van den top, ook dan wanneer op het oogenblik, dat zq met den bouw begint, de grond geheel droog is. In beide gevallen wordt de grond rondom den wal door de mieren goed onder houden en tot op een afstand van 3 a 4 voet vóór den ingang glad gemaakt en geplaveid. Behalve een enkel koomgeveod gras wordt binnen deze omgeving geen enkel groen blad geduld. Twee a drie voet van het midden van den wal verwijderd wordt dit gras door het insect geplant en roet groote zorg onderhou - den, daar het alle andere grassen en plantjes, die tusschen het graan toevallig opschieten, afbijt. Het gekweekte graan groeit flink en levert eene rijke op brengst van kleine, witte, kiezelharde zaden, die veel op rqst gelijken. Wanneer het rijp is, wordt het zorg vuldig geoogst en door de werkmieren met het kaf in de voorraadkamer gedragen, waar het van het kaf ontdaan en bewaard wordt. Het kaf wordt buiten de grenzen der woning gebracht. Bq ons te lande vindt de mier in mollen, wezels lijsters, nachtegalen en vele andere vogels, in allerlei insecten, voornamelijk de mierenleeuw, geduchte vq- anden. Dordrecht. L. POSTHUMUS. van 12 tot 14 September 1877. Ondertrouwd: den 12, Johannes Re Graag, 37 jjm., met Cornelia Fuijkschot, 22 )d. Pieter Reijnhout, 28 j, jm met Margrietta Meul- meester39 jjd. Getrouwd: den 13, Jan De Pree, 26 j jm., met Jannetje Glerum, 28 j, jd. Geboren den 12, Geertrui Maria Jacoba, d. v. Paulus Willem Den Boer en Jacoba Pieter- nella Gerredina Huijsse; den 13, Blazina, d. v. Jan Van Luyk en Blazina Reijnout. Overleden: den 12, Philipe Paul, 17 m., z. v. Augustus Spinnack en Johanna Van der Reit Ondertrouwd J. De GRAAG met C. FUIJKSCHOT. Goes, 12 Sept. 187 7. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde moeder L. FELIUS, weduwe van G. Zoutendam, aan een langdurige verzwakking van ruim 7 maan den, in den ouderdom van 81 jaar en circa 5 maanden. Wolf aartsdijk, den 14 September 1877. P. Van der BILT Pz.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2