1877. N°. 109. Zaterdag 15 September. 64ste Jaargang. SECRETARIE. BINNENLAND. Uithoofde der feesten zal het nommer genomen. In bun eigen belang is 't zeker der Courant, dat Maandagavond zou moe ten verschijnen, Maandagmorgen vroeg het licht zien. Advertentiën voor dat nom mer worden tot Zondagmiddag drie uren aangenomen. AFSTEKEN VAN VUURWERK. Commissie» en Besturen van Gemeenle- instelliugc». OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Oost-Indeè. Ontheven: eervol, van de waarn. der fuoctiën van rooimeester in de afd Bonjonegoro, de arch. 2e kl. bij den waterstaat F. W. Witte. LANDBOUW VEETEELT. RECHTZAKEN. GOESCIIË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct.met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetnigingen van 18 regels a ,1. f Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende eu contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. raadzaam, dat zij onzen weok opvolgen, maar BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen ter openbare kennis,datopaanstaandenilfAAiY/MG en DINSDAG den 17 en 18 September, uithoofde der fees ten, de secretarie der gemeente GESLOTEN en alleen van 9 tot 10 uren des morgens gelegenheid tot het doen van aangifte voor den Burgerlijken Stand zal zijn. Goes, den 13 September 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van Goes richt door deze publicatie tot de ingezetenen en de bezoekers der ge meente de uitnoodiging, om, ter voorkoming van ongelukken en storing; der feestvreugde op de dagen van 17, 18 en 19 Sept. a. s., geen voetzoekers ofander klein vuurwerk aftesteken, noch met kanonnetjes, snaphanen, pistolen, donderbussen of ander geweer te schieten. Goes, den 13 September 1877- De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de raad der ge meente in zijne openbare vergadering van don 3 Sep tember jl. ter vervulling der vacatures, die door perio dieke aftreding of vertrek van raadsleden zijn ontstaan, heeft benoemd a. tot leden der vaste commissie voor het financie wezen de heeren: W. F. Busing, tevens voorzitter, jhr. M. J. De Marees van Swinderen en J. A. Bevier De Fouw. b. tot leden der vaste commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen, waarvan de Burgemeester ambts halve lid en voorzitter is, de heeren: jhr. Af. J. De Marees van Swinderen en jhr. L. C. Van der Feltz. c. tot leden der commissie voor het fonds van kazer-- neering de heeren: B. Quist en B. Van Asperen Vervenne. d. tot voorzitter van het bestuur van het Gasthuis den heer jhr. L. C. Van der Feltz. e. tot hoofdcommissaris der vereeniging van werk - lieden den heer B. M. Den Boer; terwijl tot leden der commissie van voorlichting in zake den hoofdelijken omslag zijn aangewezen de heeren B. M. DenBoer, jhr. M.J. De Marees van Swin deren en G, Van der Hoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De opbrengst der rijks-middelen (hoofdsom en op centen) over Augustusl877 bedraagt/7,997,349.63 tegen 8,758,627.06 over dezelfde maand in 1876. De raming voor twaalf maanden bedraagt/89,389,038, voor éen maand 7,449,086.43. Opbrengst over de acht eerste maanden vnn 1877 ƒ60,353,958.76. Id. over de acht eerste maanden van 1876 f 60,220,377.94. In Augustus 1878 zal een examen plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. GOES, 14 September 1877. Met betrekking tot de aanstaande fees ten hebben wij nog enkele opmerkingen, waarop wij de aandacht der betrokken personen ten zeerste vestigen. Zoo heeft men ons opmerk zaam gemaakt, dat bij eene vorige feestvieri Dg men meent het Meifeest ook een talrijk publiek aanwezig was, doch er toen ten slotte bleek, dat er niet voldoende was gezorgd voor brood en vleesch. Nu er, bij gunstig weer vooral, a. s. Maandag en Dinsdag eene ont zaglijke massa vreemdelingen wordt ver wacht, geven wij bh. bakkers en slagers den welgemeenden raad, om te maken, dat een dergeljjk verschijnsel weer niet worde waar- ook voor de eer van onze stad vinden wij 't een eerste vereischte, dat de vreemde lingen hier voor hun geld 't noodige kunnen krjjgen en geen gebrek behoeven te lijden. De genoemde neringdoenden zullen dus goed handelen met de noodige maatregelen te ne men, om aan de eischen te kunnen voldoen. In het belang van den optocht verzoeken wij den ingezetenen vriendelijkwanneer de stoet voorbijgaat, de vlaggen eeuigszins in hunne vrjje beweging te belemmeren liefst door ze bij éen der punten naar binnen te halen teneinde aan zjjne naaste b'^ren het gezicht niet te benemen, en tevens, om te voorkomen, dat de vaandels van den stoet in aanraking met de vlaggen komen, en daardoor een van beiden worden beschadigd. Wij zijn verzocht ook de aandacht daarjp te vestigen, dat de eerste groep van den Histo- rischen Stoet niet wordt geopend door een trompetter en twee poortersmaar door een tiompetter en twee paukeks. Verder, dat Frank Van Borssele niet was graaf van Oosterwanb maar van Ooster Vantterwjjl er verzuimd is daarbij te vermelden, dat deze persoon te paard zal zitten. Tegelijkertijd vestigen wij de aandacht der deelnemers aan dien stoet op de advertentie die in ons blad voorkomt. Aan al de leden van de rederijkerskamer Aurora" is ons verzocht te melden, dat na afloop van de voorstelling op Woensdag a. s. door den heer Koens een bal gegeven zal worden, uitsluitend bestemd voor hen met recht van introductie. Aan den heer E. Van den Bosch, alhier, is op de Wageningsche tentoonstelling toege kend een zilveren medaille voor eene collectie graszaden. Kruittiugeii. Op den 21n September a. s. zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid van den Raad, in plaats van den heer W. Nieuwenhuijse, die zijn ontslag heeft genomen. Het Handelsblad wijst er op, dat, door de nalatigheid der Regeering om een wetsont werp tot wijziging van de kiestabel in te dienen, de Tweede Kamer weder onvolledig zal bijeen komen, daar het aantal van 80 leden wel vol doende is voor eene bevolking van 3,600,000, doch niet voor eene van 3,800,000 zielen. Dinsdagavond veegde een hevige regenbui de Amsterdamsche straten heg. Nadat de regen had opgehouden, zag men hier en daar eenige zingepde troepen, vooral in de richting van het huis van den burgemeester. Ongere geldheden kwamen niet voor. Een viertal per sonen, die lastig waren en weigerden de be velen der politie ts gehoorzamen, werden in arrest genomen. Omtrent de oploopen van Woensdagavond meldt het HandelsbladDe politie joeg een hoop jongens uiteen op de Leliegracht. Vóór het huis des burgemeesters verspreidde zich eveneens een hoop jongens, van welke vijf in bewaring werden gebracht. Omstreeks 10 uur dreef zij met de blanke sabel een volksmenigte uiteen op de HeereDgracht tusschen Koningsplein en Vijzelstraat, nadat daar in vier perceelen glasrui ten waren ingeworpen. Het gerucht wil, dat een heer, die zich onder de menigte bevond, door een sabelslag zijn bovenlip is kwijt geraakt. In het Burgergasthuis werd een jongen, die door een houw een hoofdwonde had bekomen, verbonden. Hij kon huiswaarts keeren. Op het Koninsplein stationneeiden alweer mensehen. Door de politie der 2e sectie is procesverbaal opgemaakt tegen een man, die onder verdenking ligt den steen tegen de glasruit van het huis des burgemeesters te hebben geworpen. De man is vroeger meermalen veroordeeld en ont kent het feit te hebben bedreven. Het is nog de vraag, of genoegzame bewijsgronden zullen kunnen worden gevonden om hem te vervolgen. Donderdagavond hebben zich eenige zingende hoopjes jongens door de strateu bewogen, doch zonder veel moeite zijn zjj door de politie uit eengedreven. Na elf uur was alles rustig. Men meldt uit Katwijk van 13 Sept. H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden is heden gelukkig aan een ernstig gevaar ont komen. Een rijtuig, waarin de Prinses gezeten was, is omgeslagen. De koetsier van H. K. H. had een vroegeren rijweg ingeslagen, onbewust dat deze niet meer als zoodanig werd gebruikt. Toen hij het ontdekte moest hij wenden; een der wielen van het rijtuig zakte in den omge- werkten grond en dit had tengevolge, dat het rijtuig omsloeg. Gelukkig echter heeft noch de Vorstin, noch een van de leden van haar gevolg eenig letsel bekon.en. (A7. R. Ct.) Ingelanden van den polder Ooster- en Sirjansland hebben besloten tot het oprichten van een Stoomgemaal in dien polder, dat zal worden geplaatst nabjj Vianen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ovezavd Men verneemt, dat de in December 11. alhier plaats gehad hebbende verkiezing in een tweede vergadering op eer. eu denzelfden dag, waarbij een ouder ling en diaken werd benoemd, door het provinciaal kerkbestuur is vernietigd met bepaling, dat eene nieuwe wettige stemming moet gehouden worden. 's-Heerenhoek. Dat de schrijver zijn bericht in de Goesche Courant van Zaterdag den 8n dezer niet krachtiger omschreven heeft, daarvoor meent hij ge gronde reden te hebben. Of liever hij gelooft, dat men zijne bedoeling wel heeft kunnen begrjjpen. Maar wat de eerste berichtgever met zijn bezwaar bedoelt, dat de kerkeraad en kerkvoogdij de gelden deelen, die zjj gezamenlijk collecteeren als er hier onbevoegden prediken, verklaart hij niet te weten. Gaarne wenschte hij hiermede bekend gemaakt te worden. Te Vlissingen is beroepen ds. IV. Vliegenthart, te Euschedé. Kloetinge. Donderdag had alhier in tegenwoor digheid van den schoolopziener en den burgemeester de uitreiking plaats van de jaarlijksche premiën en getuigschriften vau getrouw schoolbezoek. Er waren 43 kinderen, die in 1876 minder dan 10 keeren de school badden verzuimddeze ontvingen ieder een getuigschrift, 22 van hen kregen bovendien een premie van ƒ2.50. Vier van deze premiën waren door de Provinciale Staten en achttien door het gemeentebe stuur beschikbaar gesteld. Acht kinderen kregen bij hua getuigschrift ieder een prentenboek, omdat zjj geen enkelen keer de school hadden verzuimd en, als ge goed, voor geen premie in aanmerking konden komen. Het gewone jaarlijksche schoolfeest had ditmaa' geen plaats. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Pijnacker de beer A. W. Sic art, hulponderwijzer te Leiden. Het college van curatoren te Middelburg beeft aan burgemeester en wethouders een plan tot reor ganisatie van het gymnasium ingediend, door welks verwezenlijking daar een flinke inrichting van hooger onderwijs zou tot stand komen. Men schrijft in de N. R. Cl. uit het Westelijk gedeelte van Zuid Beveland: Omtrent de verschillende uitkomsten van den oogst in deze streken kan ge meld worden, dat deze de verwachting geenszins heb ben overtroffen integendeel, over het algemeen heeft men minder stroo dan in vorige jaren en valt het beschot bij het dorschen tegen. De gedurige regen vlagen in den tijd van inzameling habben bij som mige landbouwers bet nog op het veld in schoven staande graan doen schieten, waardoor de quah'teit zeer in waarde is verminderd. De tarwe had hier. het meest te lijden; rogge minder, doordien deze vroe ger in de schuren kon gehaald worden. Erwten zijn op de meeste plaatsen zelfs beneden het middelmatige, maar daarentegen zijn de verschillende soorten van boonen goed te noemen. De aardappelen zijn, vooral de vroege, zeer sterk door de ziekte aangetast, zóo zelfs dat dikwijls de kosten van het delven niet vergoed kunnen worden. Appelen en peren zyn er zeer weinig. Wat den veestapel betreft, deze is gezond en vindt Een belangrijk vonnis werd heden door de rech'" bank van Middelburg gewezen. In het begin vaJ October 1876 waren er eenige honderde proces-ve balen tegen de Thoolsehe en Clingsche visscbers op gemaakt wegens het visschen van oesters, beneden de wettelijke maat op verboden terrein in de Oos- terscheldc. Zij stonden terecht voor het kantonge recht van Goes, waar hun verdediger mr. M. J. De Witt Hamer de onbevoegdheid van den kantonrech ter beweerde, op grond dat de plaats, waar het mis drijf zou zijn gepleegd, het verdronken land van Zuid-Bevelaud, niet behoorde tot het kanton Goes, terwijl ook de woonplaats van de beklaagden niet in dat kanton gelegen was, zoodat de ambtenaar van het openbaar Ministerie van Goes onbevoegd was de zaak aan te brengen en derhalve ook de kanton rechter om er recht over te spreken. Bovendien trachtte de verdediger aau te toonen, dat het tetreir, waarop gevischt was niet behoorde tot de terreineu, waarop het verbod vau oeatervis- schen toepasselijk wis, terwijl ook het bewijs niet zou geleverd zijn, dat er oesters beneden de maat gevischt waren. De kantonrechter van Goes was van een andere meeuing, overwoog dat het verdronken land van Zuid-Beveland wel degelijk tot het kanton Goes be hoorde, nam ook aan dat het bewijs der geïncrimi neerde feiten geleverd was en veroordeelde al de vis scbers voor iedere maal, dat zij gevischt hadden, tot twee geldboeten ieder van twintig gulden, bij niet- betaling te vervangen door eene gevangenisstraf van zeven dagen voor iedere boete en in de kosten. Eenige dier vissehers kwamen in appel bij de rechtbank van Middelburg, welke rechtbank heden zich met de gronden, door den verdediger ook in hooger beroep aangevoerd, vereenigde, den kanton rechter van Goes onbevoegd verklaarde om over deze zaak te rechten en bet vonnis vau dien kan tonrechter derhalve vernietigde en de zaak verwees daar, waar het behoorde. Sedert meer dan een halve eeuw stonden die vissehers van Tbolen en Clinge voor overtredingen van de reglementen op de vis- scherijen, in de Ooster-Schelde begaan, te recht voor den Goeschen rechter, ofschoon deze onbevoegd was daarover recht te spreken, en eerst nu werd door het vonnis van ds arrondissements rechtbank te Mid delburg aan deze abnormaliteit een einde gemaakt. Heinkenszand Deze week zijn alhier eene menigte personen, naar men heeft nagegaan plus minus een twintigtal, als getuigen gehoord in eene aan J. W eertijds tuinier bij dhr, v. C., ten laste gelegde zaak. In aanmerking genomen bet aantal getuigen moet het niet zeer gunstig staan voor den beschuldigde, maar volgens hetgeen deze en gene heeft publiek ge maakt, betreffen de getuigenissen meest voorrechten van den beklaagde, die als zoovele misbruiken van vertrouwen beschouwd worden. Voor het Gerechtshof te 's-Hage is Donderdag o. a. behandeld de zaak van R. F., arbeider te 's-Heer- Arendskerke, beschuldigd van op )4 Juni jl. in de woning van den landbouwer M. De Jonge, te Ove- zande, te zijn ingebroken en aldaar eenige gouden en zilveren voorwerpen te hebben ontvreemd. Hy was in den voormiddag van dien dag gezien in de nabijheid van voormelde woning en werd door on derscheidene getuigen zeer positief herkend als de persoon, die in den namiddag van dien dag de ge stolen voorwerpen te Goes had verkocht, terwijl even eens bewezen werd, dat hjj, die bad bekend zijn wo ning zonder geld te hebben verlaten, van 14 tot 17 Juni hier en daar rondzwervende, nogal vertering bad gemaakt. In de instructie schijnt hij te hebben verklaard die gelden te hebben geleend van iemand, dien hij niet noemen mocht. Ter terechtzitting echter heeft hij dienaangaande geen opgaven gedaan, maar bij bleef pertinent ontkennen aan den diefstal schul dig te zijn. Zoowel de adv.-gen. mr. Van der Hoeven als zijn verdediger mr. \J. Beelaerts van Blokland ver klaarden, dat ze aan de ontkentenis van den be schuldigde niets hechtten. De tegen hem gerequi- reerde straf van 5 jaren tuchthuis achtte de verdediger echter wel wat zwaar, daar z. i. niet was bewezen, dat de beschuldigde den diefstal met hebulp van inbraak gepleegd had. Uitspraak 20 Sept. (Vad.) Woensdag werd voor het Gerechtshof te's Hage de behandeling der zaak van dhr. J. De Decker voort gezet, en werden gehoord de getuigen Nicaise, Nahuys en Alberts, alsmede de beklaagde. De president wees den beklaagde op de verzwarende verklaringen der getuigen. Pertinent bleefoeklugIj

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1