1877. N". 107. 64'" Jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. BINNENLAND. Vertrek der brievenmail naar öcst-iiuiie. Mengelwerk. CAUSERIE. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen ran 18 regels a ,1.—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende {en contant|;betaald, [30 ct. GOESCHE De uitgave (leicr Courant geschiedt MaakD&G-, Woenshag- en Vrijdaqavoni», uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes,/ 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Bü d irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs, A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kpnnis, dat als leerlingen tot de BURGER-AVÖNDSCHOOL zijn toegelaten: Tot de Eerste Klasse: J. Schouwenburg; P. Den Hollander; J. Van Riet; L. M. Kogelenbeig; H. Koole; S. Dekker; J. De Kater; J. P. Wijtenburg; M. Hoogesteger; G. Hoogesteger; J. Van Immerzeel; A. W. A. Ross; 11. A. Ramondt N. De Lange; A. Van der Hoel; F. De Dreu; A. Luik; E. Moll. Tot de Derde Klasse: J. Visser, die tevens als toehoorder in de 2e klasse der Hoogere Burgerschool is toegelaten. Goes, den 10 September 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via TRIEST, 12 Sept., 1.'s middags. Via BRINDISI, 14 Sept., 9.20 's morgens Via MARSEILLE, 21 Sept., 9.20 's morgens Via NIEUWEDIEP, 21 Sept., 1,'siniddags. Via NAPELS, 30 Sept., 5.45 's avouds. De Fransche pak ketbooteu doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. GOES, 10 September 1877. 's-Heer Arendslcerke. Verleden Don derdagmiddag kwam niet ver van deze gemeente een rijtuig, waarvan de koetsier door den slaap was overmeesterd, in botsing met een wagen, wiens bestuurder niet in staat was genoegzaam uit te wijken. Met eenige materiëele schade aan het rijtuig en natuurlijk ontsteltenis bij de passagiers, liep dit ongeval ten einde. Te 's-Heer Arendskerke is dhr. H. De Jonge tot Wethouder herbenoemd. Door de enquête-commissie betrekkelijk de besmettelijke longziekte is Vrjjdag o. a gehoord de heer jhr. mr. C. Van Citters, bur gemeester van Heinkenszand. Scliore. Tot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerleken Stand is herbenoemd de heer K. De Jonge. Kruiniugeii. Tot Wethouder alhier is benoemd de heer M. Wondergem, in plaats van den heer W. Nieuwenhuijse, die als zoo danig zijn ontslag heeft genomenherbenoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand M. Wondergem voormeld. Krabbemlijke. Tot Wethouder en Amb tenaar van den Burgerlijken Stand is herbe noemd de heer D. Blok en benoemd tot Amb- tenaar van den Burgerlijken Stand de heer D. P. Dominicus. Den 8en November a. s. zal het examen plaats hebben voor het personeel, dat reeds in dienst is der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. {M. Ct.) Bjj het onderzoek naar de kleuren-blind- heid van het trein- en wegpersoneel der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen dat thans geëindigd is, is gebleken, dat er velen aan kleurenblindheid ljjdende zjjn. Deze zul len in andere betrekkingen bij de staatsspoor wegen geplaatst worden. Eenige dagen geleden is aan het post kantoor te Vlissingen aangehouden een gou den tienguldenstuk dat, naar het oordeel van den ambtenaar, beschadigd scheen te zijn. Don derdag is het goudstuk doorgeknipt terugge komen en aan den eigenaar teruggegeven. Een ieder zjj dus voorzichtig bjj het aannemen van tientjes en hoede zich voor schade. MCt) De maatschappij Zeeland" heeft, ter vervanging van het stoomschip Stad Middel burg, dat wegens het springen van een cylin der buiten dienst is gesteld, tijdelijk het schip Snaefell gehuurd, totdat de beide nieuwe boo ten gereed zjjn. De lijn Vlissiugen-Queensboro begint hoe langer hoe meer reizigers te trekken. In de laatste dagen komen te Vlissingen aan en ver trekken van daar gemiddeld honderd rei zigers per dag. In de acht afgeloopen maan den van dit jaar zjjn in het geheel 17950 per sonen vervoerd. Ook het goederenvervoer bljjft zich ontwikkelen, dank zij de ijverige pogin gen, daartoe door de exploitatie-maatschappij aangewend. Het Vad. verneemt nader, dat H. M. de Koningin bij uiterste wilsbeschikking aan het geneeskundig gesticht voor minder jarige idioten te 's-Hage heeft vermaakt twee onuitgelote aandeelen in het renteloos voor schot voor die instelling, ieder groot f 250. Bjj koninklijk besluit is een tjjdeljjke rijkscommissie belast met het instellen van een onderzoek naar, en het uitbrengen van IX. Een paar nummers geleden spraken we van het portret eener Friesche pop, thans staan we voor het voorwerp zelf, in de zaal der kleederdrachten. Terecht wordt deze pop in den gids eene kostbare genoemd, want hoogst elegant ziet ze er uit in dat costuum van ongeveer 1840; echt-gouden oorijzertjes en hoofdbedeksels, echte kant en fijne zijde hebben gediend om deze pop de volmaaktste van haar soort te doen worden. Men fluisterde, dat eene beminde vorstin eens aldus zich getooid had, toen zij Friesland bezocht; de bescheiden lezer echter weet, dat deze mededeeling (publiek) geheim moet blijven. Of deze gefluisterde toe voeging waar zij of eene fantasie, dit is zeker dat men die pop niet bezien kan zonder te wenschen in staat gesteld ie worden zulk een exemplaar voor een lief nichtje of vriendinne tje te koopen. Naast deze pop vinden we eene andere met eene Duitsche muts en zonhoed, welke hoed door den allerzonderlingsten vorm wel 't meest de aandacht trekt; stel u voor de helft van 't ronde blad van een nieuwer- wetsch speeltafeltje, in welks midden een bol steekt en ge hebt een idee van 't fatsoen van dit buitenmodelsche hoofdbedeksel. Praktisch mevrouwtje, enorm! In dit vertrekje hangt ook tot ieders ver wondering eene prachtige schilderij van den kunstschilder S. Kool, voorstellende een Friesch boeren-binnenhuis; deze plaatsing, evenals die der modellen in de pronkkamer, werpt een vlekje op de commissie, doch dat vlekje wordt zoo microscopisch klein, wanneer we denken aan hare zware taak, die ze zoo uitstekend vervuld heeft en aan de duizenderlei bezwaren, waarmee zij te kampen heeft gehad en die ze vol moed overwonnen heeft, dat we beter deden onze oogen voor die kleine foutjes te sluiten; doch levendig begrijpen wij, dat in zulke gevallen teleurstelling den inzenders ten deel valt. De weg tot de schilderijen voert ons langs eene groote kast, gevuld met voorwerpen en platen, betrekking hebbende op harddraverijen, hardzeil- en kaatspartijen. Gouden zweepen, enkelen door hun zwaarte en vorm zeer on handig, doch uiterst fijn van bewerking, zil veren voorwerpen konings- of gemeente- prijzen kunnen we niet stilzwijgend voor bijgaan. Trouwens, wedstrijden als de zooeven genoemde hooren bijna uitsluitend in Friesland te huis; we dienden dus op voorwerpen, daar een verslag aangaande den toestand van de hedendaagsche nijverheid, uii het oogpunt van kunst en smaak beoordeeld, alsmede omtreut de middelen, welke tot verbetering en ont wikkeling dier kunst-industrie aan te wenden zjjn, een en ander naar aanleiding van de thans te Amsterdam geopende tentoonstelling van kunst, op nijverheid toegepast. Iu de kweekschool voor zeevaait te Leiden zal op Maandag 24 September eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Volgens de N. Bred. Ct. is Zaterdag te Teteringen een geval van hondsdolheid gecon stateerd. Het hondje is onmiddellijk afgemaakt. De honden, die verdacht worden met het aan getaste dier in aanraking te zjjn geweest, zjjn doodgeschoten. Ook zou bedoeld hondje Woens dag jl onderscheidene honden te Breda, alsmede zjjn met ster, in de hand gebeten hebben. Werd er een gerucht verspreid, dat Rus land den October-coupon niet betalen zou een gerucht, dat het meest afdoende démenti ontving door de rjjzing van de Russische effec ten eene aangename tjjdiug kan de Arnh. Ct. aan de houders van Spaansche schuld mede- deelen. Het dienstjaar 1876 —1877 heeft ruim 37 millioen gulden meer opgebracht dan het jaar 1875 —1876. Met 37 millioeu kan Spanje zjjne schuld wel niet betalen, maar die meer dere opbrengst der belastingea getuigt voor toenemende welvaart, en dit is voor de hou- deravan Sp mnsche schuld een veel of althans iets belovend vooruitzicht. Zaterdag is te Amsterdam de tweede alge- meene vergadering der Vereeuiging voor Ijjken- verbranding gehouden. Uit het jaarverslag bleek o. a dat de vereeniging 1250 leden telt. Onder da punten van behandeling is o. a. goedgekeurd het voorstel, om een bedrag van 110 te besteden voor kosten van vervoer naar Gothaindien een van de leden der Vereeniging bij eventueel overljjden mocht bljjken beschikt te hebben, dat voor zjjn lpk van de gelegenheid tot crematie aldaar moet worden gebruik gemaakt. Aangenomen werd een voorstel tot het uit loven van een prjjs van 200 voor eene we tenschappelijke, in algemeen bevatteljjken vorm en in de Nederlandsche taal geschreven ver handeling, hoogstens 5 vel druks groot, over de ljjkenverbranding. op betrekking hebbende, te wijzen. Kolossale sommen worden nog jaarlijks besteed om die Friesche spelen in stand te houden, 't geen we uit de volgende opgaaf afleiden kunnen: 't Paard Sophie won in zes jaren vier premiën en 32 prijzen, waaronder ruim 3500 in geld, 2 prachtige pièces de milieu, 3 koningsprijzen en ook dien, welke door de provincie uitgeloofd was, tijdens Zr. Ms verblijf in dit gewest. Waarlijk niet gering! Heeft voor een deel der bezoekers de Hin- delooper-kamer de meeste aantrekkelijkheid, minstens een even groot deel zal zaal XII (schilderkunst) als 't neusje van den zalm beschouwen. De groote, prachtige collectie meesterstukken, die men hier tentoongesteld ziet, moest ieders verwachting overtreffen; wij hielden ons dan ook het langst in deze zaal op en ,r't was noode dat we scheiden (1)" von den we hier van toepassing, toen we door vader Tijd eene vermaning ontvingen Was 't ons gegund geweest eene keuze te doen, waarlijk we hadden ons in een moeielijk parket be vonden en de strijd, dien we gevoerd hadden, was grooter geweest dan die van Walter Gay, toen hij besloten was Florence Juffrouw Dombey" te noemen. (1) Brederode. De afdeeling Amsterdam deed het voorstel de gemeentebesturen van Nederland aan te schrjjven om het daarheen te leiden, dat de overblijfselen, door ruiming van grafruimten en begraafplaatsen verkregen, verbrand worden, welk denkbeeld werd goedgekeurd. Een voorstel om het hoofdbestuur te mach tigen een transportabelen ljjkoven aan te schaf fen met het oog op het voorgaandeen voortgevloeid uit dat voorstel, werd aangeno men met algemeene stemmen. Ds. Herderschee, lid van het hoofdbestuur, wees ten slotte op de wenscheljjkheid, om steeds meer het stre ven te dienen der Vereeniging, door het hou den van voordrachten en lezingen over de zaak. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. OuDELANirE. Zondagmorgen maakte onze predi kant, de heer J. S'.hulteoaer, der gemeente bekend, dat hij bedankt had voor de beroeping naar St. An- thonie-polder, en verbond zich opnieuw aan de Gemeente naar aanleiding van Philippensen 2 vers 2, De Gemeente betuigde hare blijdschap door het zin gen van Psalm 134 vers 3. 's-Heerenhoek. Het bericht, opgenomen in de Goesche Courant van Zaterdag den 8 dezer, is geheel bezijden de waarheid. Het bedrag, dat bij de collecten der prediking van de zoogenoemde onbevoegden in deze gemeente wordt gecollecteerd door kerkerand en kerkvoogden wordt, na aftrek der benoodigde onkos ten, verdeeld aan de diaconie en kerkvoogdg, deelende de eerste altijd in de grootste helft der ontvangsten. Beroepen te 's-Heerenhoek ds. P. Huet, te N unspeet. Aan den heer M. C. Fan der Toorn zjjn, bij de viering van zijn 25jarig jubilé als hoofdonder wijzer te Rboon, vanwege 't gemeentebestuur en de bevolking aangebodeneen geheel ameublement, twee ankers wijn, 3000 sigaren, een beurs met tiengulden stukken gevuld, enz.; zijn collega's uit de afdeeling Hhoon offreerden hem een p-achtige tafel en een hanglamp. {Vad.) Toelatingsexamens: H. B. S. te Wageningen 9 candidaten, toegelatea 6; Rgkslandbou wschool le kl. afd. A 7 cand., toegel. 6; le kl. afd. B 2 cand. toegelaten. Afd. A telt thans 50, afd. B 12 en de afd. H. B. sehool 32 leerlingen. Daar enkele leerlingen, welke men terug verwachtte, niet zijn op gekomen, berekent men dat de nieuwe cursus zal aanvangen met 94 leerlingen. LANDBOUW VEETEELT. Als eene bijzonderheid schrijft men ons, dat bij den wissel wachter rlSpijk, te Biezelinge, een geit twee maal in éen jaar, en wel 9 Maart en 4 September, gelamd heeft en alt(jd door melk heeft gegeven. Zouden we la pièce de milieu; C. Bisschops' aquarelteekening //De morgen voor de brui loft kiezen, waar we aan de rechterzijde een Hindelooper jongman (wellicht de bruidegom?) de snaren eener viool zien tokkelen, en aan de linkerzijde hetzelfde jongmensch bezig zien zich te raseeren? Of prefereeren we het Da mesportret, dat daar ginds aan den wand hangt, dal lieve gezichtje, zoo vol leven en uitdrukking met bruine lokken, Lippen, nimmer moe of bang Om te kussen en te jokken Heel het lieve leven lang;» (2) Of zou onze keuze zich bepalen tot'den jeug digen „Benjamin Franklin," die met een pels mutsje op zijn schrander gelaat voor een lek ker vuur zich zit te koesteren? doch zou „De aangeboden brief' nog niet fraaier zijn? We kwamen tot de conclusie, dat het gelukkig was, dat ons de keus niet gelaten werd. Behalve in deze zaal vinden we in bijna alle vertrekken schilderstukken; op en kele reeds vestigden wij de aandacht. De schoonste, op welke wij wijzen willen, vin den we in de zesde en zevende zaal, die lang niet van meesterstukken misdeeld zijn. CSlot volgt) (2) De Genestet: Egoisme.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1