BINNENLAND. Mengelwerk. CAUSERIE. BUITENLAND. GOES, 7 September 1877. Misse. Tot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand is alhier in de raads vergadering van den 5 September 11. herbenoemd dhr. J. Nieuwenhuijse. Te 's-Gravenpolder moet bij gelegenheid der Goesehe Kermis door zekeren J. F. uit Hoedekenskerke twist zijn gezocht tegen een ingezeten uit eerstgemelde gemeente, en aan dezen met een mes verwonding zijn toegebracht. Naar wij vernemen, zullen met ingang van 1 Nov. e. k. de volgende verplaatsingen geschieden van het personeel van den Water staat, t. w. de heer C. J. Van Sluip, opz. 3de kl. te Goes, wordt verplaatst naar Hansweert; de heer J. F. Rayut, opz. 1ste kl., te Hans- weert, naar Kruiningen en de heer A. J. Augus tijn, opz. 3de kl., naar Goes. (NGoess. Ct.) Volgens koninkljjk besluit van 1 Sept. 1877, houdende nadere bepaliDg van het maxi mum van het getal notarissen in ieder arron dissement, bedraagt hun getal in het arrondisse ment Middelburg 34 en in het arrondissement Zierikzee 9, evenals tot dusver. Men meldt uit Tholen, 6 September Heden had alhier de verpachting plaats van het pontveer over de rivier de Eendracht, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren, voor een som/4025'sjaars. De vorige verpachting bracht slechts ruim de helft op van hetgeen thans bedongen werd, zoodat de financiën der gemeente er aanmerkelijk mede gebaat zijn. De zaak van de overbrugging der Eendracht, onlangs druk besproken, schijnt geheel te rusten. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Eindhoven, uoodig door het ontslag van den heer mr. P. J. A. Smitz, zal plaats hebben op Dinsdag 25 Sep tember, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 9 October. Naar aanleiding van de tegenstrijdige ge ruchten betrekkelijk het spoedig indienen van wetsontwerpen tot regeling der levende strijd krachten door de Reaeering, schrjjft i-uen aan de M. Ct, uit den Haag, dat een nieuw wets ontwerp op de nationale militie brj den Raad van State in behandeling geweest en dezer dagen aan den Minister van Oorlog teruggezonden is. Het moet in hoofdzaak overeenstemmen met het ontwerp van den minister Klerck; van afschaf fing der dienstvervanging is daarin volstrekt geen sprake. De Nederlandsche Hoofdcommissie voor de Internationale Tentoonstelling in 1876 ver zoekt ieder, die vermeent nog iets te vorderen te hebben van of verschuldigd is aan genoemde Hoofdcommissie, hiervan opgave te doen vóór den 12n Sept. e. k aan den voorzitter/?.//. Van Baumhauer te Haarlem; zullende na dien datum geen vorderingen meer in aanmerking komen. Heden zouden de miliciens der lichtin gen van 1874 en 1875, die den 4den der vorige maand in activiteit zijn opgetreden, weder met groot verlof huiswaarts vertrekken. Dinsdag 11. overleed in den Haag, na VIII. We besloten nu even een kijkje te nemen in het daaraangrenzende vertrekje, levens het laatste (no. XIX); we behoefden dan in dit ge deelte van 't gebouw niet weêr te scharrelen, zei Pas. Doch de deur van 't kamertje was gesloten; we klopten, doch ons werd niet open gedaan en we vernamen, dat het nachtslot eerst te drie uren van de deur gedaan werd; tevens hoorden wijdat de hooge ingenomenheid met de voorwerpen en de groote voorzichtig heid van den samensteller dezer kamer de redenen waren, dat niemand zonder geleide toegelaten werd. Toen we later een kijkje mochten nemen, vonden we er niet veel van onze gading, we bekennen dit eerlijken onmogelijk was 't voor ons te begrijpen, waarom men met dit kamertje een onderscheid gemaakt had wat 't openen der deuren betreft. Eenige oude histo rieplaten, portretten en borstbeelden van vor stelijke en beroemde personenportefeuilles met groote teekeningen, enkele bijzonderheden, waaronder drie kastjes, genaamdoud-afge beeld en beroemd Friesland, vol oude staats stukken, kaarten en portretten van vermaarde landgenooten, waren niet geschikt onze aan dacht lang gespannen te houden; wellicht voor den oudheidkenner een zeer groote schat, - had dit kamertje voor ons leeken weinig aantrek kelijks. Aardiger vonden we op de naaste trap het gekleurd steenen beeld van Wijbren Dolken een eersten Tom Pouce die zich in een kortstondige ongesteldheid, de heer mr. M. F. Lantslieer, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. B. en W. van Amsterdam hebben giste ren van den Min. van Bin. Zaken het bercht ontvangen, dat er bij Z. M. den Koning geen bedenking bestaat tegen de verordening tot regeling van de Universiteit, zooals zij den 29sten Augustus jl. door den Raad is vast gesteld. Tn de gisteren te Leiden gehouden ge meenteraadszitting is aangenomen de voor dracht tot oprichting eener inrichting ter opleiding van Oost-Ind. ambtenaren. Tot lid van het curatorium over die inrichting werd o. a. benoemd de heer L. Af, De Laat de, Kanter. De in het afgeloopen jaar gedane strand- metingen, vergeleken met die van 1857, toonen aan, dat in Zuid-Holland de duinvoet is afge nomen 575 meter, de koog-6D laagwaterlijnen duinwaarts respectievelijk zijn ve'plaatst 8 en 9 meter, en dat de duinvoet 0.19 meter is verlaagd. De strandmetingen in 1376, vergeleken met die van 1843, toonen aan, dat in Noord-Holr land de duinvoet is afgenomen 6.30 meter en de hoog- en laagwaterlijnen zeewaarts respec tievelijk 2.15 en 1.64 meter zijn verplaatst. Gedep. S'.aten van Gelderland hebben in een aan den burgemeester van Arnhem, mr. F. AL C. Fels liijcken, gerichtea brief hun bijzondere tevredenheid betuigd wegens zijn flinke houding en de krachtige maatregelen, bjj de beteugeling der onlusten van de laatste dagen. De glasverzekering-Maatschappij „Pruden- tia" bptaalt de gebroken glazen te Arnh'tu. Er waren reeds lieden, die verhaal op //de stad" wilden zoeken, omdat hun vensters waren stukgegooid door stadsoproerinakers." Een dezer laatste is door de Arnhemsche rechtbank, wegens feitelijk en gewelddadig ver zet tegen een bed eneud beambte, gepaard met verwonding, tot een gevangenisstraf van twee jaren veroordeeld. Tegen andere oproermakers wordt thans ten crimineele geïnstrueerd. Heden werd een bjjzonder hooge vloed verwacht, de hoogste van dit jaar. TWEEDE KAMER Een stippletoire begrooting van Financiën is ingediend, strekkende om de noodige fondsen be- sciiikbaar te stellen voor vergoed innen wegens ver lies van inkomsten van sommige hypotheekbewaarders en voor toelagen aan de bewaarders voor het be zoldigen van klerken. Daarmede blijtt de inrichting van den kantoordienst, zooals die onlangs is vastgesteld, onveranderd, doch wordt alleen gezorgd voor het noodige hulppersoneel in het belang van den dienst. Voorts is een som uitgetrokken voor blijvende vestiging van sommige kantoren, waar mogelijk, iu rijksgebouwen. Wegens kosten van verpachting van visscherijen in de Ooster-Schelde en in de Eendracht en voor de versterking van het politietoezicht op de Zeeuw- sche stroomen, is mede eene nadere som aangevraagd. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Uit 's-Heerenhoek verneemt men, dat aldaar sedert (Ie vernieuwing van den kerkeraad, hij het eindigen der godsdienstoefeningen, die geleid worden door onbevoegden, de gewone collecten vanwege kerkvoogden worden gehouden, waarvan de opbrengst in eene speciale kas wordt gestort en aan de in komsten der diaconie-ai men outtrokken. Te Sluis werd den 30 Ann. jl. de 34e alge- raeene vergadering der onderwijzers-vereeniging van 1778 in Blaauw Jan te Amsterdam vertoonde. (Wellicht vindt de lezer het niet ongeurig te vernemen, dat Blaauw Jan de oorsprong is geweest van het zoo beroemde „Artis;" daar toch werden toen ter tijde vreemde menschen, beesten en voorwerpen vertoond; later heeft het gebouw dien dwazen naam verwisseld te gen „Middenhof;" van 1838 af draagt het den bekenden naam „Artis," dit tusschen twee haakjes.) De beeltenis van den dwerg met die zijner lange vrouw, voorzien van een En- gelsch onderschrift, hangt onder zijn steenen beeld; een zijner kluchten was, dat hij plot seling verdween onder de rokken zijner eega. Zonderling maar waar is het, dat toen Sam en ik de zaal doorgingen, vol herinneringen aan de voormalige Friesche hoogeschool te Franeker, wij beiden tegelijk dachten aan het bekende »Wat nu een kerkhof is, was lang geleên Een vroolijk marktplein door Pas gevarieerd in Waar thans een dolhuis staat, stond lang geleên Minerva's tempel Want, zooals een ieder weet, onderging het vroeger zoo geroemde academiegebouw de grootste en zonderlingste gebruiksverandering, die men zich voorstellen kan, toen het bij de opheffing der academie in 1843 tot een krank zinnigengesticht werd ingericht. Daar, waar eertijds vlugge tredjes der spes patriae zich vermengden met de deftige stappen der Hooggeleerden, daar bevinden zich nu de door moeder natuur zoo weinig gezegenden waar voorheen het vaste brood der wetenschap zelve door de voorvechters dier wetenschap Piet Paaitjens. Aan Hedwig. Zeelands 5e schooldistrict gehouden, waarbij evenwel de schoolopziener, door ambtsbezigheden ie 's-Hage opgehouden, niet tegenwoordig ko i zijn, maar die door den 'heer insprcteur werd bijgewoond. De heer G. A. Vorsterman van Ogen, hoofdonderwjjzei ie Aar denburg, hield eene voordracht over „de kerk der toekomst." Bij den wedstrijd tot het inzenden van eene verzameliug inlandsche planten, met de Latijnsche en Nederlandsche benamingen, werden bekroond de hulponderwijzers J. WII. F. Buijze en C. Brakman van Oostburg en Groede, benevens nog 4 kweeke- lingen. De verzameling van den heer Buijze, geboortig van Zaamslag, wa9 zoo schoon, dat de inspecteur verzocht ze hem toe te zenden, om ze als voorbeeld te doen dienen voor andere inrichtingen van ouderwjjB. De wedstrijd voor het volgende jaar zal zich bepalen tot eene verzameling van insecten. Na den afloop der werkzaamheden werd eeu rytoei tje gemaakt naar Heijst, in West-Vlaanderen. Aan de Rijkslaiidbouwschool wordt op een jaarwede van 1800 een leeraar in de staatsweten schappen en het boekhouden verlangd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd, zich met overlegging hunner bewijsstukken aan te melden bjj den inspecteur van het middelbaar ouderwijs, dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage. Dat er nog altijd miniumlijders zijn, bewijst het volgende feit: In zekere gemeente iu Friesland heeft een onder wijzer, die aan 't hoofd eener school staat, een gan- sciien nacht de bas gespeeld in een logement ter gelegenheid van een kermisbalDe man heeft een zeer groot gezin en moet wel de nachtelijke rust opofferen om zooveel mogelijk in tic behoeften zijner viouw en kinderen te voorzien. Dat het onderwijs en de onderwijzer er door in waarde en achting rijzen, zal iutusschen wel niemand bewertn. {Pad.) LANDBOUW VEETEELT. Wolf a arts dijk. Met het rooien van aardappelen voor de winter-provisie is hier bereids een begin gemaakt door den broodbakker L. Palkisr. Het be schot laat nog al veel te wenschen over, naardien de opbrengst maar half zoo groot is nis het vorige jaar, doen de qualiteit is gunstig, en het kwaad van ge ringe betetkenis, tervvyl de besmette knollen, als be- pavld rotachtig, zich gemakkelijk doen kennen, hetgeen anders bij de blauwe soort zoo licht niet te ontdekken is. Borssell. Bij deo landbouwer J. Op 't Hof alhier prijkt eeu appelboompje voor de 2e maal in dit jaar met tal van bloesems, waarvan sommige zich reeds tot vrucht gezet hebben. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Borssf.LE. Donderdag is alhier aanbesteed het maken van werken tot oeververdedising aan den calamiteusen polder Borssele, waarvan W. M. Schram, te Sliedrecht, aannemer geworden is voor ƒ33000. Door de volgende heeren zijn insohrijvingsbiljelten ingeleverd: F. J. Van Remortel, te Hontenisse, voor 35,090 C. De Wilde, te Kattendijke, voor 35,000; J. Van Male, te Breskens, voor 34100; J. Leis, te 's Heer Arendskerke, voor f 34000 J. Kole, te Huisweert, voor 33,600; J. Kraayeveld, te Hans- weert, voor ƒ33,400; M. De Vriend, te Borssele, voor 33,400 D. De Jong, te Neuzen, voor 33,350 W. M. Schram, te Sliedrecht, voor 33,000. FRANKRIJK. Al het nieuws uit dit land wordt natuur lijk beheerscht door den dood van den heer Thiers. Mevrouw Thiers heeft van verschil lende zijden blijken van deelneming ontvan genzelfs van mevrouw AJac-Mahon en van den president, die zijn reis naar Bordeaux, met het oog op de begrafenis van zijn edelen voorganger, heeft uitgesteld. Het eerste tele gram, dat mevrouw Thiers ontving, kwam aan de hongerigen van geest toebedeeld werd, daar slijten nu ongeveer 200 der minvermo gende Friezen, van de wereld afgescheiden hun nutteloos leven. In deze kamer zien we de portretten in olieverf der viri clarissimi et speet atissimit) naar de faculteiten gerangschikt, die eenmaal de Friesche hoogeschool tot roem verstrekten; hunne konterfeitsels, voorheen in de senaats zaal hebben later eene plaats gevonden in 't Eraneker stadhuisook enkele portretten van doorluchtige studiosi vinden we hier, ook eenige alba en souvenirs van oude Friesche gezelschappen, (bijvoorbeeldeene conditie- schel door Bacchus gedekt op een wijnvat, waarop het randschrift: „Deze klank roept om drankverder de antieke stoelen der se naatszaal en het zoogenaamde houten boek een mahoniehouten kistje, door den senaat ge bruikt bij 't lezen der stukken. Daar springen we van 't ontzaggelijke hoo- ger onderwijs in 't nederige dal van 't lager," zei Pasmij eene groote collectie Friesche schoolboekjes en een paar handplakken (die goede oude tijd wijzende, welke kentee- keneu der meesterlijke macht ons deden denken aan Piet Vluchtigs treffende schets „meester;" dat arme schoveltje „Wat wilt ge?" schreeuwt meester, „een koek of een wafel Men hoort hethet kind heeft de keuze, want de eene zijde der plak is gekarteld, de andere niet. Geen antwoord; bevend wordt het handje uitgestoken(soms vastgehouden door een f) Illustre professoren. Nederland 1877, no. 6. van den koning van Belgie, daarna kvvam dat van Mac-Alahon en vervolgens een van den Czaar van Rusland. Uit de stad Toul, van de El- zassers van Hohwald, van de werklieden van Anzin, van den burgemeester van Napels en van de Franschen te Pera ontving zij o a. condoleance—telegrammen. Groot was het aantal bezoekers, die hun namen in het sterfhuis te St. Germain deden inschrijven. Het lijk is naar het hotel van de familie Thiers, te Parijs, vervoerd, waar het ontvan gen werd door eene onafzienbare menigte. Thans is het in de kapel voor het publiek tentoongesteld. De regeering kon in dit geval natuurlijk niet anders doen wilde zij ten minste niet het Fransche volk geheel tegen zich in het harnas jagen, dan bonne mine a mauvais jeu maken; zij vaardigde een decreet uit, waarin werd bekend gemaakt, dat de begrafenis voor rekening van het land zou geschieden. Mevrouw Thiers nam die medewerking Van de regeering aan, doch op uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij vrijheid behield om de bijzonderheden der begrafenis te regelen en dat de afgevaardigden, die tot de 363 be hoorden, in den lijkstoet onmiddellijk achter de familie zullen volgen. Voorts wilde zij de personen aanwijzen, die de slippen van het lijkkleed zullen dragen en bij het graf zullen spreken. Zonder inwilliging van die voorwaarden zou mevr. Thiers op eigen kosten haar echt genoot ter aarde laten bestellen. Hiermede kon het Gouvernement geen ge noegen nemen, en daar mevrouw Thiers van die voorwaarde niet wilde afwijken, heeft de regeering het decreet van de begrafenis in getrokken en besloten geen deel aan de lijk— statie te nemen, dan alleen voor zoover betreft de militaire eerehewijzen, waarop Thiers als lid van het Legioen van Eer en gewezen hoofd van het Gouvernement recht heeft. Wanneer de begrafenis zal plaats hebben is nog niet bekend. De overledene heeft in zijn testament, dat bij een notaris te Lausanne berust, daaromtrent voorschriften gegeven, en men moet dus wachten op de opening van zijn laatsten wil. Reeds Dinsdag, 's daags na den dood van Thiers, had er, onder voorzitterschap van Gam- betta, te Parijs eene bijeenkomst plaats van alle in de hoofdstad aanwezige republikein- sche senatoren en oud-afgevaardigden, om te overwegen aan wie thans de leiding der partij zou worden toevertrouwd. Er werd besloten Jules Grévy naar Parijs te ontbieden en hem de leiding optedragen. OOSTERSCHE QUAESTIE. De Times betoogt, dat de Europeesche mo gendheden gerechtigd zijn te zeggen, dat een oorlog, gevoerd op de wijze, zooals de tegen - woordige Rnssisch-Turksche oorlog gevoerd wordt, onduldbaar is, en dat vrede moet worden gesloten op de eenige voorwaarde, waarop zij zou kunnen gehandhaafd worden: zekerheid voor het bestaan der Christen-be volking. J/eAö-pacha, Turksch ambassadeur te Wèenen, is uit zijne betrekking ontslagen. Meer dan drie weken geleden ontbood de Sultan hem grooter kind); smeekende oogjes richten zich angstig op meesters perkamenten gelaat, waarop wreedheid te lezen staat; doch geen genade! Zwaar daalt het verfoeielijke voorwerp op de vingertopjes, die zich rood verven, als schamen ze zich over hunne machteloosheid. „Ook dit beulswerk hoort tot het verledene, Goddank „Zou soms een liniaal of een zakdoek met drie stevige knoopen minder effect doen vraagt Pas. Ik wil hem antwoorden doch struikel over een keurig beschilderde priksleê, van welke men in de gangen een groot getal exemplaren zien kan, de een lichter en netter dan de andere. Van de Friesche taal- en letterkunde is zoo bijzonder veel niet voorhanden; alles is echter in de beste orde in vitrines tentoongesteld. Zoo ziet men er gelegenheidschriften in diverse dialecten, bijvoorbeeld: „De roskam voor de schurftige boeren" en „'t vermaak der slach terij," welke pennevruchtenvolgens Pas meer opgang maakten dan jonkheer Mock's rede; iets verder kinderwerkjes alsDe blide bernstjes, tt). In boekje mei mooije printsjes en rimkes der bij daar liggen de liedeboeken, vol geliefde Friesche zangen; hier hebben we tooneelstukken, om er maar een te noemen Mal üt, mal thfis; kluchtspil in twagedoentens! natuurlijk eenige werken der voornaamste dichters en prozaschrijvers, ook enkele hand schriften en, laten we toch het veel besprokene „Oera Linda Bok" niet vergeten Beckering Vinckers zou 't ons niet vergeven. (Wordt vervolgd) ft) Kindertjes.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2