Mengelwerk. CAUSERIE. BUITEXLAAD. RECHTZAKEN. Uit Vlissingen wordt aan de M. Ct. gemeld: Onze goede rustige stad Vlissingen heeft Maandagmiddag te 2 uren een tumult opgeleverd, zooals gelukkig zelden bier gezien wordt. Zekere J. Ve V., werkman aan de werf s>de Schelde" alhier, was achterlijk in de betaling van zijn hoofdelijken omslag, zoo hp beweert, omdat hjj niet betalen kan. Na dat de gebruikelijke vervolgingsmiddelen zonder resultaat gebleven waren, werd eindelijk het middel parate excutie aangewend en zou heden middag te twee uren de openbare verkooping plaats hebben. Tegen den tijd der verkoo- ping had zich eene dichte menigte verzameld bij de woning van den nalatigen belasting schuldige. De politie was mede aldaar tegen woordig. Doch nauwelijks waren de eerste voorwerpen ten verkoop opgeroepen, of men begon van achteren te zingen en te dringen, zoodat de tafel overhoop ging en de politie bijna onder den voet geraakte. Nadat de poli tie eenige militaire macht had gerequireerd, wilde men weder voortgaao, doch het was totaal onmogeljjk de verkooping verder voort te zet ten, hetgeen trouwens ook niet meer noodig was, daar de commissaris, om er een einde aau te maken, het eerst aangeboden voorwerp, een boekenrekje, voor veertig gulden aankocht. Deze som was toereikend om da belasting en de kosten te kwpten, zocdat deze zaak voor heden en voor dit geval geëindigd was, en het volk zingende de stad doortrok. Als maatregel van bezuiniging hebben burgemeester en wethouders van Zierikzee den raad de opheffing der nuttelooze kamer van koophandel voorgesteld. Eoe treurigzegt het Vaderland. Te Zierikzee is van elders ontvangen een valsch bankbiljet, groot honderd gulden, zoo goed nagemaakt, dat bijna niemand bij den eersten opslag de onechtheid kon opmerken. De voornaamste teekenen dier ouecktheid zijn het papier ietwat steviger; de grond der vier hoeken, waarin de cijfers 100 staan, te donker die cijfers zelf glimmend in plaats van dof; het beeld der maagd niet zuiver afgewerkt, de neus schtefwatermerk en strafbepaling op de keerzijde flauw gedrukt, enz De justitie doet onderzoek. Vad.) De tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zater dag 15 September 1877. Naar de Stoompost meldt, heeft de Regee - ring bij den Raad van State een wetsontwerp ingezonden, dat bepalingen berat, volgens welke door geen spoorwegmaatschappij in Nederland een gedeelte of een geheelen spoorweg mag verkocht worden, zonder toestemming der Re geering en waarbij aan deze tevens de macht wordt gegeven, om de vereischte maatregelen te nemen, indien een spoorwegmaatschappij in strjjd daarmede handelt. Maandag is door de commissie uit de Tweede Kamer, benoemd tot het instellen eener enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee, een aanvang gemaakt met het verhoor van deskundigen. Den ?9 van de volgende maand zullen de miliciens van de lichting 1876, die nog by het 8e regiment infanterie in dienst staan, met onbepaald verlof huiswaarts gaan. Vad.) De Landbouwcourant bevatte dezer dagen eene opmerking van den heer G. Tan den Bosch, te Wilhelminadorp, over het tijdstip, waarop onze miliciens voor hetj| bijwonen der herhalings-oefeningen worden opgeroepen. De lichtingen der m'liciens worden in den regel VII. Vóór we de Amelander-kamer binnen treden, dien ik iets te zeggen van de vroe ger besproken porseleinen bakjes en koppen, welker gebruik in friesland nog algemeen is. De dikbuikige melkkan mist men name lijk op 't koffie- of theeblad; in plaats daar van gebruikt men eer porseleinen kop of kom, gewoonlijk met room gevuld, waaruit moeder de vrouw, met een zilveren schepper gewapend, de om haar geplaatste kopjes voor ziet, evenals een vrouw in een poffertjeskraam het deeg in de vormpjes giet; bijna dezelfde handigheid wordt vereischt, vooral als 't ge tal harer gasten wat groot is. Onze stijve suikerpot met oortjes zoekt men er ook te vergeefs; in plaats daarvan vindt men in de meeste huishoudens eene groote porseleinen kom, waarin een kleinere dito, met suiker gevuld, geplaatst is. De Amelander-kamer is met de Hindeloo- per niet te vergelijken, een heel ander idee ligt hier ten grondslag. Was 't doel der Com missie bij de zoo even bezichtigde om eene binnenkamer te laten zien, zooals men die in de buizen der Hindeloopers vond, geheel ingericht en gemeubileerd naar hun gebruik, opgertv pen in Augustus, juist waaneer alle handeu noodig zijn voor het binnenhalen van den oogst. lu andere landen worden de herfstmanoeuvres gehouden na den oogsttijd, ter wijl er ook soldaten ter beschikking van den landbouw worden opgeroepen. Zijn wij wel ouderricht zegt de N. li. Ct. dan zou bij het legerbes.uur in de laatste jaren reeds herhaaldelijk het voorne men hebben bestaan, de groote manoeuvres zoo laat mogelijk iu het jaar, d i. in het begin van den herfst, te doen houden, doch zou de uitvoering van dit voornemen telkens zijn verijdeld door landbezitters" eu „land bouwers", die weigerden de terreinen, waarop moest worden gemanoeuvreerd, omstreeks dien tijd voor de troepen beschikbaar te stellen. Het W. v. h. R. herinnert, dat de ad vocaten in de maand September hunne akte van beëediging moeten laten viseeren t r griffie van het college, waarbij zij zijn ing schreven. Yan de 76 zeilschepen welke, volgens Veritasin Juli verongelukt zijnwaren 4 Nederlandsche. Onder de 9 verongelukte stoomschepen kv\am geen Nederlandsch voor. TWEEDE KAMER Gister is het ltegeeringsantwoord verschenen o het voorloopig verslag der Kamer over het «ets- ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs. lie Minister beklaagde zich in dit stuk ernstig over het geir is aan toenadering zoowel van de meer derheid, die alles eenzijdig wil, als vau de minder heid, die niets wil of alles. Over het wetsontwerp zijn nader de Gedeputeerde Staten en de inspecteurs van het middelbaar- en het lager onderwijs gehooid. Dit nader verslag heeft niet tot ingrijpende wijzigingen geleid. De Regee ring handhaaft haar ingenomen grondwettig stand punt en wijzigt slechts eenige punten van onderge schikt belang. Wat zou zij anders doen tegenover de critiek Deze was niet opbouwend. Evenmin als de Regeeriug wil de mcerderh id hetzij restitatiestel- sel, hetzij openbare gezindheids-scholen en slechts bij het bestaan van deze zou de leerplicht (die overigens niet ongrondwettig wordt geacht) mogelijk zijn. Wil men dus noch het een i.och het ander en gaf men toe aan al de in het verslag uitgedrukte wenschen, dan zou er eigenlijk niets overblijven tot wezenlijke verbetering van den toestand van het lager onderwijs. Intusschen laat de Minister voorloopig vervallen (om dat beginsel tot bij de herziening van de wet op het middelbaar onderwijs aau te houden) de afscheiding van het meer uitgebreid van het lager onderwijs. In art. 16 is nader en duidelijker om schreven, wat verstaan moet worden onder de be vrediging van de behoefte aan ouderwijs in de gemeenten. De moderne talen, de wiskunde en de fraaie handwerken zijn uit de verplichte vakken ver vallen. Daarentegen is liet zingen daaronder opge nomen. Geen subsidiën wil de Min. aan bijzondere scholen, docb de thans genoten wordende subsidiën blijven gehandhaafd. Ook de kweekelingen blijven behouden, maar deze zullen niet langer dan tot 18- jarigen leeftijd mogen werkzaam zijn, of, bij mislukking vau hun examen als hulponderwijzer (dat reeds op löjarigen leeftijd mag worden afgelegd) tot 19ja- rigen leeftijd. De inspect urs en schoolopzieners blij ven behouden. Alie overige beginselen in het ont werp worden gehandhaafd, ook art. 26, dat het godsdienstonderwijs raakt. De woorden „eerbied ver schuldigd aan de godsdienstige gezindheden," worden verauderd in: „eerbied aan den godsdienst." KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Zuilichem en Nieuwaal ds. J Krom- sigt, te Kortgene. De Synode der Ned. H.«rv. kerk heeft in hare zitting van Woensdag 29 Augustus de volgende nieuwe redactie van de belijdenisvragen, voorko mende in art. 39 van het reglement op het gods dienst-onderwijs, Vastgesteld (in welk plan de commissie zoo uitstekend geslaagd is) zoo vindt men iu de tweede ge noemde kamer uitsluitend bijzonderheden, van 't eiland Ameland af.omstig, zonder dat die voorwerpen met het vertrek een passend geheel vormen kaarten van 't eiland, Ame- landsche schilderijen, teekeningen, minne- en Paaschbrieven, dichterlijke ontboezemingen, (wie weet van hoeveel literarische waarde?) gesneden houtwerk, bijzonder fraai gebeeld houwde kerkstoven met vogels, bijbelsche voor stellingen en opschriften (te mooi voor de pedes apostolorumvindt men in dit vertrek verspreid. Van gezelligheid, zooals in 't voor gaande, geen sprake. De keuken, onder toezicht eener dame ge arrangeerd, zou iedere huishoudster een kreet van verrukking ontlokken; completer keu keukengerei is niet denkbaar. Hoe blinkt ons dat net gepoetste koper- en blikwerk tege moet Hoe smakelijk schijnt ons die volle rechtbank! Hoe stevig is die zware eikenhouten tafel en hoe vreemd zijn voor ons die antieke potten met zeven oorenDe nijvere huis vrouw zwaaide er haar scepter, ze heeft haar gezag in haar rijk doen gelden, daarna gaat ze, van een |stofdoek voorzien, haar slaapka mer binnen, om haar niet te bedwingen poefslust te voldoen. Terwijl ze daarmee druk bezig is, nu eens eene schilderij, dan weer een stoel, 't vol gende oogenblik een talel onderhanden nemende, zien wij het stemmige vertrekje (stijl 17e „Verklaart gij u te veleenigen met allen, die Go 1 aanbidden als hun llemelscheu Vader, Jezus Christus vereeren als den zoon Gods, hun leidsman tot den Vader en z'ch door den Heiligen Geest willen laten besturen „Hebt gij het ernstige voornemen de zonde te verzaken en matig, rechtvaardig en godzalig te leven, gelijk het aan ware cbriste: eu betaamt? „Belooft gij euz(zooals de 3e vraag in het thans geldende art. 39 Na in de zitting van 30 Aug. ook eene nieuwe redactie van a t 38 en 40 te hebben vastgesteld, is de vergadering gesloten. Zondag II. ontving de heer P. M. Snickers, als bisschop van Haarlem, de wijding. Te 10 uur ving de plechtigheid aan, die plaats had in de kapel van liet seminarie te Warmond eu verricht werd door den heer A. I. Schaepman, aartsbisschop vau Utrecht, waar bij, naar kerkelijk gebruik, twee bisschoppen vau elders adsistetrden. Voorts waren legeuwocrdig de nuntius, het kathedraal kap'ttel van Haarlem, de dekens, eenige andeie ge stelijkeu uit het bisdom en van elders, de familie vau den heer Snickersbeuevens studenten der semiuariëu. Door A. R. Evenkuis is cassatie aangeteekend van het arrest van het Hof te Leeuwarden,waarbij hij wegens moedw iltigen doodslag tot 20 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. LANDBOUW VEETEELT. Uit het noorden des Inuds wordt bericht, dat men wil hebben opgemerkt, hoe varkens, gevoederd met een kooksel van lijnzaad, aangemengd met gerstemeel, niet alleen uitstekend groeien, maar ook vrij wel bevrijd blijven van de varkensziekte, die op vele plaatsen elk jaar zooveel schade teweeg brengt. Het voederen met karnemelk daarentegen zou vaak nadeelig zijn. Als een uitstekend preventief midd 1 tegen de varkensziekte wordt aanbevolen het aanwenden vau ruw karbolzuur in de varkenshokken, die daarbij zoo zindelijk mogelijk gehouden moeten worden. OPENBARE VERGADERING VAN DEN K 14« der 34 M Bi K X T K O K 8, op DINSDAG den 4 SEPTEMBER 1877 des namiddags te 3 uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Biaaubeen. Tegenwoordig eerst 7, later alle (13) leden en de Secretaris. I. De Toorzitter opent de vergadering en stelt, om den woeligeu kermisdag, voor zich te bepalen tot de beëediging der herkoztn eu gekozen leden, en zelfs de resumtie der notulen van de vorige vergadering tot de volgende zitting aan te houden. Dit voorstel wordt zonder hoofdelyke sti mming aan genomen. II. De Toorzitter noodigt nu den Secretaris uit, de bedoelde leden binnen te leiden waaraan deze voldoet. III. De heereu B M. Den Boer, W. F. Busing, jhr M. J. De Marees van Swiuderen, jhr. L. C. Van der Feltz, J. A. Bevier De Fouw en Van der Hoek nemen tegenover den Voorzitter plaats en leggen achter eenvolgens in diens handen de eeden af, voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet en art. 39 der Gem entewei, waarua zij op hartelijke wijze w orden toegesproken eu uitgenoodigd zitting te nemen. IV. De beëedigde leden teekenen de presentielijst en worden door deu Voorzitter bekend gemaakt met '8 raads besluit, om heden geene zaken te behandelen. De vergadering is daarna gesloten. FRANKRIJK. Het gansche land zal zeker vevkeeren onder den diepen indruk van het geleden verlies, nl. van den ex-president Thiersdie, zooals wij Dinsdag per bulletin in de stad reeds meedeelden, Maandagavond te 6 uren plotseling te Saint- eeuw) rond. Lachende staan we voor een kapitaal stuk vol snaaksche eu koddige voor stellingen van boeren-Breugel; we bewon deren de antieke, geborduurde stoelen en de fraai bewerkte ijzereu geldkistjes met stevige sloten we springen even op het geschilderde voetbankje (met 't. jaartal 1691 en't vreemde opschrift: „Gaat niet te bed of neemt ons met") om beter de bedsteêkast te kunnen zien, die een model van fraai snijwerk oplevert Geheel overeenkomstig daarmeê is de bedsteê, welke 3 medaillons van vrouwe- en manskoppen vertoont en op den rand leest men in groote letters het volgende opschriftChrist is voer ons ghestorven, daer doer hebben wij ghenade verworven. De slaapstee trekt in dit vertrek wel de meeste attentie en wordt door ken ners als een kunststuk geroemd; misschien ook zijn er onder de bezoekers eenigen, bij wie de lust om, na de vermoeiende wandeling, (wat is vermoeiender dan het afleggen van tentoonstellingsvisites) van deze slaapplaats gebruik te maken, niet gering is! Moeke had haar zuiveringsproces geëindigd; ze verzocht ons, na met zekeren trots den Hoogduitschen bijbel van 't jaar 1564, met vele kantteekeningen, getoond te hebben, die op een massieve tafel opengeslagen lag, haar naar de pronkkamer te vergezellen, waarvan we ons ook weder eene andere voorstelling Jan Breugel, geb. 1530, schilder, bijgenaamd boe- ren-Breugel, wegens 't genre zijner stukken. Germain en Laye (departement Seine et Oise) is overleden. De Temps deelt omtrent zijn overlijden de volgende bijzonderheden mede: De heer Thiers had den Zondagavond met vrienden zeer opgewekt doorgebracht en eene goede nachtrust genoten. Na vroeg te zijn opgestaan, arbeidde hij tot half acht in den morgen daarop ging hij eene kleine wande ling maken en naar zijn paarden zien. Te acht uur keerde hij naar huis. Te twaalf uur ontbeet hij. Tegen 't einde van den maaltijd hooide men hem eenige woorden stamelen. Men bracht hem te bed, en de geneesheeren zagen dadelijk 't ernstige van zijn toestand in. Moslerdpleisters werden hem aan de beenen, bloedzuigers aan den hals geplaatst. De lijder scheen geheel gevoelloos. Nadat hij twintig minuten aldus gelegen had, werd dokter Barthe ontboden. Een bul letin meldde 't bedenkelijke van den toestand. Te 6 uur 10 minuten was alles voorbij. Het lijk is in den salon op een bed gelegd, met ontblooten hoofde, de rechterhand op de borst, den linkerarm langs de zijde. Nog zijn de trekken niet veranderd. De doode schijnt te slapen. Woensdag zal het stoffelijk overschot naar Parijs worden vervoerd. Op de korenbeurs is besloten geen zaken te doen op den dag der begrafenis Volgens La France zou die dag op Vrijdag vallen. President Mac Hahon heeft bevolen, dat de begrafenis plaats hebbe op kosten van den Staat. Geheel Parijs is onder den indruk van 't verlies. Men verwacht een nationaal rouwbetoon. De raad van Marseille besloot eenstemmig aan mevrouw 'lhiers een telegram te zenden tot 't betuigen van leed en deelneming. Maarschalk Mac Malum zal Bordeaux bezoe ken Op zichzelf zou dit feit niet zulk eene afzonderlijke vermelding waardig zijn, bij den reislust die den president schijnt te bezielen; maar men brengt het in verband met de vervolging van Gambetta. Bordeaux was het. toch, waar Gambettana den val van het tweede keizerrijk, een zoo belangrijke rol speelde. Of de maarschalk er eene rede zal houden is nog niet bekend, maar wordt door sommigen voor hoogst noodig geacht, opdat hij nog eens zijne politiek uiteenzette en door zijne woorden zijne ministers dekke. De misdrijven, voor welke Gambetta en de verantwoordelijke uitgever der République Frun- gaise, vervolgd worden, zijn door het Bulletin des Communes, het nieuwe officiëele orgaan der regeering, waarvan zij zich voornamelijk be dient om op de verkiezingen te werken, open baar gemaakt. De beklaagden zijn schuldig verklaard aan „het beleedigen van den maarschalk-president der republiek en het honen van de ministers." Het regeerings- blad voegt er bij, dat „de persoon van den maarschalk boven de partijtwisten inoet blijven en door allen geacht en geëerd worden. Dit heeft de heer Gambetta ver geten en daarom is hij geroepen om aan de justitie rekenschap van zijne woorden te geven." Ook wordt de volgende herinnering medege deeld: „Krachtens de drukperswet van 1849 is het verboden berichten betreffende het proces- Gambetta openbaar te maken." VAN HET 00RL0GST00NEEL. Met betrekking tot de deelneming der Ru- manen aan den Russisch-Turkschen oorlog is te vermelden, dat zij reeds slaags zijn ge weest met een detachement Bachi-Bozuks. Het Rumaansche leger is vereenigd met een Russisch korps en deze strijdkrachten vormen het Russische westerleger, onder het opper. gemaakt hadden, 't Is niet een pronkzaal (salon) uit een deftig, adellijk huis, 't is een vrij groote zaal vol sierlijk bewerkte meu belen en ornamenten, hier en daar geplaatst; op een bijzonder fraai kastje van schildpad, een galerij voorstellende, met kostbaar hout omkleed, werd ieders aandacht gevestigd. Het geheimzinnige der geheime laadjes had ook hier iets bekoorlijks; een kostbare spiegel en een antieke kristallen kroon deden den smaak der Friesche voorvaderen niet weinig eer aan; aan de wanden dezer kamer vond men de portretten, „ten voeten uit" der Friesche prin sen en prinsessen, welke zeven tableaux moeie- lijk betere plaatsen hadden kunnen verkrijgen. Wat ons eenigszins be reemdde was, dat in deze pronkzaal ook tentoongesteld waren de dubbele steiger en kop van de nieuwe Haven van Harlingen, (op 1\i-0 der ware grootte) welke modellen, hoe schoon ook van uitvoe ring, daar niet op hunne rechte waarde kon den geschat worden, omringd door al die fraaie meubels, tusschen die Chineesche en Indische voorwerpen in. Ook waren op een tafel de pbo- tographieën uitgestald der Hindelooper-kamer en der Friesche pop (waarover straks). We wilden Moeke onze verwondering over het bijzonder gebruik dezer pronkzaal betuigen, doch tegelijk met onze illusie was ook zij verdwenen. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2