BUITENLAND. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. Wolfaartsdljk. Ter meerdere bevestiging van het vermoeden, elders ontstaan, dat on rechtmatig gebruik wordt gemaakt van paarden, diene dat ook hier bij een landbouwer een paard is vermist. Vanwege den eigenaar moet met behulp der politie een onderzoek per rij tuig zijn ingesteld. De brigadier der rijksveldwaclit Corn. Verpoorte is van Brouwershaven naar Colijns- plaat verplaatst. {Z. D.) Men schrijft ons uit Westelijk Zeeuwsch- VlaanderenKlachten over aardappelen- en varkensziekte, hoe verschrikkelijk reeds, zijn nog niet de eenige. De bijenteelt, bijna af- geloopen, is voor dit jaar bijna totaal mis lukt. De meeste bijenhouders hebben hunne korven voor eenige weken over de grenzen naar de boekweit bezorgddoch zonder eenige uitwerking. Velen hebben nauwelijks honig voor eigen gebruik. De honig is natuurlijk reeds veel in prjjs gerezen. Middelburg. Evenals de vorige week was een talrijk publiek getuige van bet vertrek van een der mailbooten der maatschappij Zeeland", zijnde de Stad Middelburgdie in het»Prins Hendrik-dok" alhier schoongemaakt en geverfd, en Zondag naar Vlissingen teruggekeerd is. De vrij hevige wind maakte het passeeren der bruggen in 't kanaal nog al lastig, zoodat schadevaren onvermijdelijk was. 't Bedrag is natuurlijk nog niet bekend. Naar de Midd. Ct. bericht, zullen op de lijn Vlissingen—Queensborough twee nieuwe stoomschepen in dienst gesteld worden, die de bestaande in ruimte en doelmatige inrich ting nog zullen overtreffen. Ze zullen heeten Prinses Marie en Prinses Elisabeth. O. a. zullen de schilders Mesdag en Heemskerk van Beest medewerken tot versiering van de waaden. Het voornemen bestaat voorts den dienst ook des Zondags te doen plaats hebben. Door het Middelburgscbe comité van het Roode Kruis is aan het hdpfdbestuur te 's-Gra- venhage verzonden f 250, waaronder begre pen zjjn de ontvangsten van particuliere giften, als bjjdrage voor de verpleging van gewonden in den oorlog tusschen Rusland en Turkije. Het Comité Wageningen van bet Roode kruis heeft weder ƒ75 ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld. Vrijdag heeft Z. M. de Koning eene revue gehouden over het garnizoen van den Haag, na afloop waarvan Z. M. het regiment grenadiers en jagers naar de kazerne verge zelde. De Koning betuigde zijne bijzondere tevredenheid over de troepen, en benoemde den Min. van Oorlog tot zjjn buitengewoon adjudant. Naar men verneemt, zullen de trakte menten der kapiteins bij het leger op de volgende begrooting verhoogd worden. De treinen, die Donderdag te half 9 uren van Rozendaal naar Moerdijk en vice- versa liepen en te Oudenbosch moesten wis- Belen, waren in vollen aantocht tot op zeer korten afstand genaderd toen de heer Van Bentum, commies bij den Grand Central Beige, bemerkte dat beide treinen zicb op dezelfde rails bevonden. Dadelijk vloog hij naar het station, gaf van het gevaar kennis en onmid dellijk begaf men zich nu aan het werk, om door signalen de machinisten op het gevaar opmerk zaam te maken, doch te laatbeiden waren reeds den wissel gepasseerd. Groot was de paniek, die op het station heerschte, en ieder vlood wegalleen de chef Peetere en Van Bentum bleven op het perron moedig vlogen zjj elk een der aankomende treinen te gemoet en na veel moeite en inspanning gelukte het den chef en den machinisten een der treinen te doen stilstaan, welke vervolgens met den meesten spoed achterwaarts stoomde. Het ge vaar was nog in tijds geweken de treinen bleven Blechts eenige meters van elkaar. {Fr. Mr. Ct.) Tot op 21 dezer is voor den brand te Almkerk c. a. aan giften ingekomen voor een bedrag van f 9494,09. Men rekent nog om streeks ƒ5500 noodig te hebben tot herstel van het hoogst noodzakelijke. Volgens het 55e verslag over den toe stand van het toevluchtsoord voor weezen te Neerboscb, bij Nijmegen, was het bedrag der giften in geld van 1 Juni 1876 tot 31 Mei 1877 gestegen tot de aanzienljjke som van 63,552,53 V2 en voor de drie maanden ver schenen 30 Juni 11. 14,806,44Va. De drukkerjj van het gesticht leverde een voordeel op van 9,578,12 en tot onderhoud der 450 weezen was 158,702,70l/2 uitgegeven, behalve 9,818,19 voor de gebouwen. Op 1 Juni 1863 stond de stichter alleen en sedert werd die instelling uitgebreid en onderhouden door dageljjksche giften, terwjjl zjj thans in onbezwaarden eigendom bezit de gebouwen en gronden, meubilair en het te veld staande gewas, met een inventaris der weezendrukkerjj, tot een bedrag van 20,110,75. In bet Angustns-nommer van het Tjjd schrift van N.-I. leest men onder de rubriek Varia" een beschouwing over den toestand van Atchin, waarin de heer H. W. Van Waey aantoont, dat, als het gewest eenmaal onder een humaan bestuur tot vrede zal zijn gebracht, er dan ook spoedig een koopstad zal verrijzen, die na verloop van tijd met Batavia zal mededingen en wellicht bet een maal zal overtreffen. Atchin leverde toch reeds voor den oorlog den wereldhandel peper en betelnoten. Verder heeft het olifantstanden, kamfer, benzoïa, tabak, welke laatste uit Deli, dat kortbij ligt. Zijn rust en vrede eenmaal hersteld, dan zal Atchin ook koffie kunnen voortbrengen, terwijl het mede in aanmerking komt voor indigo, kaneel, vanille, cochenille, cacao en notemuskaat. Ook zal het suiker kunnen voortbrengen, doch volgens den schrij ver zal rnen daarmede met groote omzichtig heid moeten te werk gaan en is het veeleer te wenschen, dat aan de rijstcultuur de meest mogelijke uitbreiding worde gegeven. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. 's-Gravenpoldeb. Zoudagmorgen werd alhier door den heer Reigers, pred te Boxmeer c. a., tot pre dikant bij deze gemeente bevestigd de candidaat fF. F. A. Winckeldie des namiddags zijne intrêe/> rede hield, waarbij hij tot tekst had gekozen Matth. 9: 36 38. Ds. Th. II. Fan Doleer, predikant te Nisse, is beroepen te Oude Tonge en ds. A. Renier, pre dikant te Wilnis, te Elhurg. Bedankt voor het beroep naar Schore en Vlake door ds. T. J. Ringelingte Bleskensgraaf. De heer A. Ilage, predikant te Zuidzande, die het beroep naar Baarland heeft aangenomen, hoopt den 9 September e. k. gedachtenis te vieren van zijn 30jarig verblijf in eerstgenoemde gemeente. Ds. J. Doorenios Jz., sedert 1872 predikant te Blitterswijk en bevorens gedurende bijna 26 jaar te Oudelande, is beroepen te Helvoirt. De beroepen candidaat Wff' al zink. bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Colijnsplaat, is daarna ook beroepen te Geesteren. In de zittingen der Christelijk gereformeerde Synode te Utrecht is o. a. de zending onder Israël besproken. Uit het verslag bleek, dat 1178 bijeen was en er een traktaatje was gedrukt om onder de Israëlieten te worden verspreid. In beginsel werd aangenomen om iemand te benoemen, die bepaald met den arbeid onder Israël zou worden belast; de benoeming zelf werd tot een volgende Synode verdaagd. Uit het verslag van den toestand der Theologische school bleek, dat er 70 studenten te Kampen zijn; dat sedert de laatste Synode 77 stu denten tot predikant zjjn bevorderd, 4 zijn gestor ven en nog 4 om verschillende redenen de school hebben verlaten. Bij het 14e vraagpunt „De Synode ontwerpe vragen, ten gebruike bij het afleggen van belijdenis," nam zij bij acclamatie dit voorstel aan: „Aangezien er in onze kerk, Gode zjj dank, geen ver schil omtrent de belijdenis bestaat, acht de Synode het onnoodig, vragen bij het afleggen der belijdenis te ontwerpen." Voorts besloot zij nog ten krach tigste bij de hooge regeeriög pogingen aan te wen den, opdat aan onze schutters en miliciens dezelfde vrijheid worde verleend, die den Israëlieten wordt vergund. Hoedekenskerke. Donderdag heeft alhier de uitreiking van getuigschriften en premiën wegens getrouw schoolbezoek in 1876 plaatsgehad. Bij de 3 premiën, door de provincie verstrekt, werden uit de gemeentekas nog 3 andere gevoegd. Zij werden uitgereikt gedeeltelijk in den vorm van spaarbank boekjes, gedeeltelijk in kledingstukken. Een en ander was met een schoolfeest verbonden, 't welk een geruimeu tijd door heeren burgemeester en wet houders en den gemeente-secretaris werd bijgewoond. Ruimschoots werden de kinderen onthaald, terwijl zij verder den dag onder leiding van den hoofdonderwij zer met genoegen doorbrachten. Eindelijk is dan nu het besluit genomen tot het bouwen van eene geheel nieuwe school te Baar land, waaraan, zoo ergens, dan wel sinds jaren reeds aldaar, eene dringende behoefte bestaan heeft. Een gedeelte van het kerkgebouw uitmakende, heeft hel een bijna vierkanten, of liever gezegd, ztsboekigen vorm, en is, met het oog op bet getal schoolgaande kinderen, veel te bekrompen, zoodat die der laagste klasse op bankjes, langs de .wanden geplaatstzitting moeten nemen. Sedert het gemeentebestuur in 1827 de hoog noodzakelijke verbetering ter hand genomen heeft, om het toen uiterst slechte en bouwvallige school vertrek, met zijne ramen in 't lood, in eenigsr zins bruikbaren toestand te brengen, en tevens van de hoogstnoodige schoolmeubehu te voorzien, is het tot op heden nog steeds onverauderd gebleven. Dat de verdienstelijke onderwijzer, sinds 1839 aldaar in functie, zonder hulp en bij eene betrekkelijk schrale bezoldiging, den moed behouden heeft, om in zulk een ondoelmatig lokaal zijne taak niettemiu volijverig te vervullen, mag dus wel bewondering opwekken. De heer II. M. Uubreght Az., geboortig van Driewegen, gemeente Biervliet, in 1872 hulponderwij zer te Goes en thans te Leiden, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Wageningen. De heer P. II. J. F an der Plaat, gedurende 3 jaar hoofdonderwijzer aan de openbare school te Paulu9polder, gemeente Stoppeldijk, is nu als zooda nig werkzaam aan de Roomsch-katholieke bijzondere school te Aardenburg. Als een doorslaand bewijs van echte neutrali teit deelt men mede, dat in de openbare school van den heer Jansen te Harlingen werkzaam zijn een gereformeerde en twee roomsche hulponderwijzers, een mannelijke kweekeling, die doopsgezind is, en een vrouwelijke kweekeling, die Israëliet ia, terwijl de hoofdonderwijzer zelf tot bet Luthersche kerkgenoot schap behoort. LANDBOUW VEETEELT. Wilhelminadoisp. Als eene bijzonderheid dient vermeld, dat in den polder alhier een zeug 15 big gen her.ft geworpen, terwijl zij een voorgaand jaar moeder werd van een veertiental. Als een bewijs hoe kolossaal de vruchtenteelt in de omstrekeu van Breda is, kan dienen dat alleen door de tirma A. Jansen en Zoon van 11 Juni tot 10 Juli verzonden zijn 24,347 liter aardbeziën en van 2 Juli tot 4 Aug. 37,967 liter frambozen, benevens duizenden kilo's zwarte en roode bessen en walbessen; een en ander naar Holland, België en Engeland. Aan de provinciale besturen in Nederland wordt door de Landbouw-Cl in overweging gegeven om provinciale beurzen toe te staan, al ware het er voorloopig slecht9 é^n, teneinde enkele bekwame, doch onbemiddelde jongelieden uit den boerenstand in de gelegenheid te stellen aan de Rijks-landbouw- school een wetenschappelijke laudbouw-opvoeding te ontvangen. Dit denkbeeld, waarvan de uitvoering op geen bezwaren van fiuanciëelen aard kan stuiten, verdient ongetwijfeld ernstige overweging. Het gerechtshof te Arnhem heeft de twee per sonen, die uit Pruisen naar ons land waren over gekomen om 300 valscbe muntbiljetten van 10, in een daartoe te Sterkvade opgerichte fabriek ver vaardigd, uit te geven wat bun te 's-Heerenberg reeds bij een herbergier was gelukt ieder tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. Het plan voor de a. s. reis van Mac-Mahon (want hij schijnt nu eenmaal president Bode wijk Napoleon te willen navolgen en de ver schillende streken des lands met een bezoek te vereeren) is in den ministerraad vastgesteld. Met wijziging eener voorloopig bepaalde route is St.-Etienne geschrapt van het lijstje der steden, die den maarschalk in haar midden zal zien. Waarom? De gemeenteraad van St.-Etienne heeft met 26 tegen 4 stemmen geweigerd een krediet van 15000 fr., dat aan gevraagd was ter bestrijding der kosten, aan Mac-Mahon's bezoek verbonden. Die straf is te gevoeliger, daar de stad in de onmiddellijke nabijheid der plek ligt, waar den 4 Sept. de groote manoeuvres van het leger in tegen woordigheid van den president zullen uitge voerd worden. Men wil thans met zekerheid weten, dat den 23 September de verkiezing der nieuwe kamerleden zal plaats hebben. De partijen wetlen reeds hare wapenen; de strijd zal hevig zijn, want elke partij zal hare beginselen tot het uiterste verdedigen. Twee brieven zijn al vast openbaar gemaakt. De eene is van Ernile Olivier, de ex-minister a coeur légerdie meent, dat eene volksstemming noodzakelijk is. Die meening stemt moeielijk overeen met de pogingen door den briefschrijver aangewend, otn onder de regeerings-eandidaten te worden opgenomen. De andere brief is van den mar kies Franclieu, legitimist met hart en ziel. Hij waarschuwt tegen elke andere partij dan de zijne, en treedt krachtig op voor Hen drik F. De verheffing van den graaf Van Chambord tot koning zou, volgens zijn denk beeld, de beste en vrijzinnigste oplossing van de crisis zijn, want Hendrik V zal het ancien régime niet herstellen." De regeering gaat intusschen voort elke uiting van denkbeelden, die tegen haar en tegen het katholicisme gericht zijn, te onder drukken. Als een staaltje van dit laatste diene het volgende: De heer Pawl Bouchard, oud- maire van Beaune, is tot de Protestantsche kerk overgegaan en heeft in eene brochure Eenvoudige brief aan mijne medeburgersreken schap gegeven van dien overgang De bro chure werd te Genua gedrukt, doch de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onmiddellijk den invoer in Frankrijk verboden. Het Journal de Rouen was wegens beleedi- ging van den Minister De Fourlou tot 16 frs. boete veroordeeld Het Openb. Ministerie kwam van het vonnis der Rouaansehe rechtbank in hooger beroep en het hof van appèl veroor deelde den Parijschen correspondent van het blad tot 15 dagen gevangenisstraf en 500 frs. boete en den verantwoordelijken uitgever tot 500 frs. boete. Het gouvernement vervolgt met de meest mogelijke bitterheid de vrijmetselaars. Men schat hun getal in dit rijk op 600 duizend, waardoor dus het getal der vijanden van het gouvernement der „zedelijke orde" met even veel tegenstanders is vermeerderd. In den ministerraad is besloten, Gambetta voor de rechtbank te vervolgen wegens zijne aanvallen op Mac-Mahon in zijne te Rijssel gehouden rede. Het gouvernement schijnt te vergeten, dat, om in figuurlijken zin te spre ken, het bloed der martelaren liet zaad voor de revolutie is. OOSTERS CHE QUAESTIE. Het schijnt, dat Duitschland plan heeft zich in de quaestie te mengen en dat de reis van Bismarck, eerst naar Berlijn en vervolgens naar Babelsberg, waar de keizer zich bevindt, daarmede in verband staat. De Duitsche rijksregeering heeft althans pro test doen aanteekenen tegen de Turksche gruwelen, en de andere mogendheden uit- genoodigd zich bij dezen stap aan te sluiten. De Russische Golos bevat daarover een ar tikel, waarin men o. a. leest: „Hoewel de taak, om aan de Porte de nakoming van de overeenkomst van Genève in herinnering te brengen, aan Engeland scheen te behoo- ren, dat met zoo groote zorgvuldigheid waakt voor de nakoming door Rusland van de in ternationale wetten, is die stap uitgegaan van Duitschland, dat zich daardoor verdien stelijk heeft gemaakt tegenover Europa-" De uitnoodiging van Duitschland zal gewis gun stig worden opgenomen door Oostenrijk, Italië en Frankrijk. Wat zal Engeland doen? Zal het zich weder isoleeren? De Oostersche quaestie heeft, behalve veel beroering, veel hoofdbrekens enz. ook reeds veel geld gekost en nu de oorlog tusschen de twee hoofdpartijen is uitgebroken, zullen die kosten zeer hoog worden. De Turksche militaire overheid, tot buiten gewone maatregelen gedwongen om bet leger aan te vullen, ledigt de gevangenissen om de gedunde gelederen te versterken. Moet een dergelijk hulpmiddel reeds op zich zelf ver ontwaardiging opwekken, die verontwaardi ging stijgt nog als men verneemt, dat de Turksche regeering zich niet schaamt, de drie raddraaiers van den moord, op de consuls gepleegd, mede op vrije voe'en te stellen. ITALIË. Nieuwe verklaringen van eene der getuigen in het proces Lambertine-Antonelli, die onlangs pro futura memoria gehoord werden, zijn bekend geworden. Het gansche personeel van het huis des kardinaals heeft vele jaren geloofd, dat Antonietta Marconi de moeder van Lorela was. De vrouw zelve heeft in een oogenblik van vertwijfeling het geheim ontsluierd, op den dag toen zij van Antonelli een klap had gekregen, bij gelegenheid dat zij hem den raad gaf zijne dochter aan een der zonen van Garibaldi uit te huwelijken. Voorts is door Tamlerlani, den ex-majordonms van het huis van Antonelli, verklaard, dat, toen tijdens de ziekte van den kardinaal gravin Lambertini hem bezocht, zij altoos binnenkwam met de woorden: come state papa en de kardinaal, in plaats van op te staan, zooals hij gewoon was, als hij een vreemd persoon ontving, eenvoudig ant woordde, terwijl hij haar eene sofa aanwees „ga zitten" en voortging met schrijven. In hare woning bezat de gravin vele por tretten en borstbeelden van den kardinaal, die zij den bezoekers vertoonde met de woorden: „Quello papa mïo!" VAN HET 00RL0GST00NEEL. Aan den Balkan wordt thans weer een droevig schouwspel vertoond. Met alle macht willen de Turken de Russen uit hunne stel lingen daar verdrijven, en, volgens een telegram uit Parijs van Zondag, zou het hun gelukt wezen den Schipka-pas te hernemen. Dat er hevig gevochten wordt, bewijzen de berichten, ook officiéél van Russische zijde ge zonden. Donderdag moet er aan den Schipka- pas ernstig gestreden wezende Turken werden toen herhaaldelijk afgeslagen, 's Avonds kwam de geheele Russische tirailleur-brigade met zes stukken geschut. De tirailleurs bestormden de hoogten, en een vreeselijk gevecht dunrde tot middernacht voort, maar de Russen behielden al hunne posities. Hoofdzakelijk bepaalde de strijd zich tot dien Schipka-pas, want bij Plewna werd geene beweging waargenomen. Zaterdag, des morgens, werd dan ook de strijd met geduchte hef tigheid voortgezet. De Russen sloegen wel de herhaalde aanvallen af, doch hun generaal Doroschinsky, die de verdediging van den Schipka- pas bestuurde, sneuvelde. Hunne verliezen moeten, vooral wat die aan officieren aangaat, nog al aanzienlijk wezen en rekent men dan hoe het bericht uit Parijs ook voor hen na- deelig luidt, dan zien wij dat de Russen thans zeer ongelukkig zijn. Te Rhoon heeft een jongeling een met kei— steenen geladen geweer uit scherts op eene dienstbode aangelegd, met bet gevolg dat het schot afging en het meisje ernstig aan het hoofd gewond werd. Vol gens eene andere lezing zou het ongeluk gebeurd zijn doordien de knaap het geweer liet vallen. In den nacht tusschen 24 en 25 dezer is eene der grootste en nieuwste boerderijen te Haarlemmer meer, met inbegrip van bet daarbjj staande woonhuis, afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het broeien van het hooi. De bewoners hebben zich met moeite gered. Te Rotterdam viel een negenjarige knaap nit een raam eener derde verdieping, en bekwam slechts geringe kwetsuren. Te Amsterdam is een 14jarige knaapje van de vierde verdieping van een huis op de straat gevallen. Het kind brak zijne beide beenen. Een persoon uit Beusicbem, die bekend heeft een hooimjjt te Giessendam met drie lucifers aangestoken

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2