1877. N°. 101. Dinsdag 28 Augustus. F-AJTEnSTTEIIISr. PATENTRECHT. Mengelwerk. CAUSEIUE. AANBESTEDING Vertrek der brievenmail naar öost-lndië. OFFICIËELE MËDEDEELINGEN. BINNENLAND. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen al9 buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a ,1- f Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende 'en contant betaald, 20 et. Bij di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der fiEnBEK'TE GOES, op WOENSDAG den 29 AUGUSTUS 1877, des namiddags te 3 uren. Goes, den 27 Augustus 1877. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Aanbieding der begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1878 II. Vaststelling van het Suppletoir Kohier van den Hoofdelyken Omslag over 1877. III. Idem van dat der Belasting op de Honden. 'IV. Vankrachtverklaring der Verordening tot handhaving der orde op het Stationsplein enz. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de PATENTEN over het dienstjaar 1877/78, loopende van 1 Md 1877 tot ultimo April 1878, alsmede de suppletiebladen en de patenten van het le kwartaal, ingevuld gereed liggen en ter Secretarie afgehaald kannen worden: van Dins dag den 28 dezer maand tot en met Woensdag den 12 September a. s., uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags 9 lot des namiddags 2 uren. Wordende de belanghebbenden vermaand om die af- haling in persoon te verrichten en zich den bepaal den tijd ten nutte te maken, teneinde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits volgens art. 2 van Z. M. besluit van den 17 October 1820 de onafgehaalde paten ten oi de afschriften daarvan door den Deurwaarder der Directe Belastingen onverwijld aan de patentplich- tigen moeten worden uitgereikt tegen betaling vau 10 cents, waartoe dan den 14 Sept. en volgende dagen zal worden overgegaan. Goes, den 25 Augustus 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De BURGEMEESTER VAN GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat hetle kwartaals-kohier van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1877—1878, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestelden tijde te vol doen. Goes, den 27 Augustus 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. VI. Pas was weder in 't vuur zijner improvi satie, dank zij zijne groote liefde voor zijn landdank zij zijne warme ingenomenheid met deze tentoonstelling; mijn luat om hem te storen was gering, daar ik naar hem luis terende kalm mijn déjeuner kon verorberen; hij speechte dus ongestoord voort, nu en dan zijne woorden verdrinkende in een kop koffie. „En de commissie heeft succes van haar werk, geloof dat! In alle dag- en weekbladen,ook in tijdschriften wordt haar arbeid geprezen, de bazuin van den lof, die haar zoo onverdeeld toekomt, gestoken. Een druk bezoek loont hare moeite; gemiddeld worden er 300 kaarten per dag genomen, ja er zijn dagen geweest, dat 't aantal bezoekers meer dan 450 bedroeg; de inwoners van Leeuwarden en omstreken, vooral de vaste marktbezoekers, nemen door- loopende kaarten tegen vijf gulden. Uit alle oorden des lands komen de liefhebbers op dagen. Engelands zonen, met hun bekende voorliefde voor tentoonstellingen en oudheden, laten zich door den afstand niet afschrikken; Belgen en Franschen blijven ook niet achter wege; natuurlijk zijn de meeste bezoekers Friezen, hunne provincialistische gevoelens worden hier gestreeld, 't is een genot voor hen om al wat Friesland voor schoons, eigen aardigs en kunstigs opgeleverd heeft, bijeen en bewonderd te ziengeen welgestelde Fries of Friezin, die al niet een kijkje genomen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op Zaterdag den 1 September aanstaande, des namiddags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zullen trachten aantebesteden Eenig baggerwerk in de Haven der Gemeente. Bestek en voorwaarden liggen ter Secretarie voor een ieder ter inzage op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren, terwijl in lichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-bouw meester. Goes, den 27 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via TRIEST, 29 Aug., 1.'s middags. Via BRINDISI, 31 Aug., 9.20 's morgens. Via NIEUWEDIKP, 31 Aug., 1,'smiddags. Via MARSEILLE, 7 Sept., 9.20 's morgens. Via NAPELS, 9 Sept., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooteu doen Rioutv, Banka en Palembaug niet aan. Benoemd tot lid in het bestuur van het water schap voor de uitwatering door de sluis in de Piet jbr. mr. C. Fan Citterslot gezworen in het bestuur van den Schengepolder A. Louwerse. Bij Kon. besluit van 17 Juli jl. zijn met het ge zondheidsonderzoek van schepen belast iu Zeeland de volgende geneeskundigen: voor Brouwershaven dr. J. Moolenburgh; voor Vlissingen de heer F. J. Stewart Schultzvoor Neuzen de heer J. Van Pienbroek. Met ingang van 15 September e. k. wordt, ook in verband met de nieuwe rechterlijke indeeling, eene nieuwe regeling der brigades van de Rijks veld wacht ingevoerd. De Minister van Oorlog heeft bevelen uitgevaardigd om de miliciens, die in dit jaar bij de troepen te paard zijn ingelijfd en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, tegen 2 October a. s. in wer- kelijken dienst te stellen. Die manschappen zullen, voor zooveel zij niet tot aanvulling van ontbrekende vrij willigers onder de wapenen moeten blijven, tegen 2 Octo ber 1878 met onbepaald verlof worden gezonden. Bij de regimenten huzaren en veldartillerie en bij het regiment rijdende artillerie zullen de manschappen der militie van de lichting van 1876, voor zooveel zij tengevolge van het ontbreken van vrijwilligers niet op 2 October a. s. met verlof vertrekkenuiterlijk tot 1 Mei van het volgend jaar en de plaatsvervangers dier lichting uiterlijk tot 1 Juli d. a. v. onder de wapenen worden gehouden. heeft of er zich op spitst eentje te nemen. Zijn er, die er niet heen gaan om hun smaak te veredelen of om zich eene voorstelling te geven van Friesland, zooals het was, dan worden ze er door eene te verschoonen nieuws gierigheid heen gedreven om te zien, welke plaats hunne inzendingen innemen, of die van tante, nicht, buurman of buurvrouw; on verschilligen, anti-tentoonstellingslui, eeuwige mopperaars zijn gedwongen de gesprekken vol loftuitingen aantehooren, ze lezen de nauw keurige beschouwingen der couranten, hun critiek over 't voor hen onbekende (over die! tentoonstelling ook!) wordt zachter, ze mengen zich in de gesprekken, zonder zich te kanten tegen de lofpredikaties, langzamerhand voelen zij snaren in hun Friesch gemoed trillen, laten zich overhalen, gaan in alle stilte er heen en komen er met bijzonder veel ophef van daan. De vorige week was ik bij de familie Romke, bij wie ik dikwijls kom, zooals je weet't lieve zoontje, een adolescens sua opi- nione sapiens had in zijne hooge wijsheid besloten er niet heen te gaan; wat konden hem die oude prullen schelen Als hij schilde rijen en musea zien wilde, kon hij beter in Holland terecht! enz. enz. Maar pa en ma Romke dachten er anders over; hun provin cialistisch gevoel was beter ontwikkeld dan dat van 't zoontje, ze forceerden hem mee naar Leeuwarden te gaan, want zeide zijn vader: „Een echte Fries mag niet te huis blijven; ik zelf, meneer! zou niet gaarne willen, dat éen mijner huisgenooten de expositie niet zag, hoewel ik met mijne inzendingen niet gelukkig Een neuswijs jongeling. GOES, 27 Augustus 1877. «Door een medebestuurder eener coöpe ratieve verbruiks-vereeniging" wordt iu de Middelburgsche Courant een voorbeeld aange haald om te doen zien, hoeveel voordeel men zich door doelmatige coöperatie kan verschaffen. Wij zijn voorstanders van coöperatie, wij zijn ten volle overtuigd van het nut daarvan, doch of het voorbeeld aangehaald door dien medebestuurder, wel bijzonder kan meewerken om anderen, daarvan niet overtuigd, tot betere gedachten te brengen, betwijfelen wij zeer. Vol gens zijne berekening zou door coöperatie te Middelburg de levering van steenkolen kunnen plaats hebben tegen ,79 per hectoliter vrij aan buis, waarvoor men dan den leden van s Eigen Hulp" zuivere, onvermengde kolen, verscb gedolven, zooals de mijn ze oplevert, zou kun nen verschaffen. De berekening is genomen naar 5 wagens steenkolen, te zamen bevattende 590 hectoliters kolen. Thans levert men te Goes, volgens annonces in ons blad geplaatst, de steenkolen vrij aan huis voor f ,60, —,62 en f ,65 per hec toliter. Over het geheel genomen zijn de kolen van goede qualiteit; bij verschillende personen na men wij daaromtrent inlichtingen, die zeer gunstig luidden. Nu heeft men daarbij nog het voordeel dat men per hectoliter tegelijk kan nemen, ter wijl bij coöperatie de massa het voordeel op levert, en toch niet iedereen bergplaats heeft voor eene groote hoeveelheid. Voor het opslaan van die kolen, ter verdere bewaring, dient men dus nog een som uittetrekken, wat door dien medebestuurder niet op zijn begrooting is ge bracht. 't Is waar, men betaalt ook in Goes de kolen iets duurder, wanneer men ze later nit het pakhuis haalt, misschien, dat dit ongeveer met elkander overeenkomt; maar bovendien zou het bestnor van Eigen Hulp" de zorg op zich moeten nemen voor controle over juiste maat en goede qualiteit, en bedenkt men dan, dat geweest ben, want 't porselein en 't zilver werk stuurden ze terug, daar de toevloed daarvan reeds te groot was, en mijne schilde rijen hangen niet erg voordeelig; altemaal geen reden om de zaak niet zooveel mogelijk te steunen." Zóo denkt niet éen, zóo denken bijna alle Friezen „Jammer, dat je die oratie niet in 't licht geett," plaagde ik Pas; „daar je nu juist aan een punt zijt, stel ik je voor onze wandeling te beginnen, je kunt dan van avond of morgen je gevoelen je welsprekendheid verder luchten!" We begonnen met te besluiten ons niet aan de volgorde van den Gids te storen, maar eerst die kamers te bezoeken, die ingericht en gemeubeld waren naar de bestemming, door hun naam aangeduid. Zoo hadden we de Hindelooper- en Amelanderkamer, een keuken, een slaap- en een pronkkamer. Toevallig das begonnen we met 't neusje van den zalm. Van de Hindelooper-kamer was de meeste lof en roem verspreid; de Amsterdammer bijvoorbeeld schreef, dat dit vertrek alleen een bezoek naar 't hooge Noor den overwaard was. Met eene onavolgbare stiptheid was dit koninklijk zaaltje in een Hindelooper-kamer getransformeerd; de in druk was alleraardigst en in zulk een ver trek te resideeren moest ons gezellig stemmen. De muur met de vierkante, blauwe steentjes is 't eerste waarop ons oog valt; we ver gisten ons deerlijk, er was geen sprake van ingevoegde steentjes, de muur was kunstig zóo beschilderd, met welk fijn werk de kun stenaar ongeveer een half jaar bezig was geweest. »De geringste kleinigheid was niet een leverancier voor al die moeite dient be loond te worden van zulk een man kan men dat alles niet kosteloos vergen dan springt dadeljjk in 't oog dat de berekening van dien schrjjver niet zoo gunstig is. 't Is zeker, dat men ook hierbjj door onder vinding zal leeren, dat men later wellicht voor- deeliger en even solide kanalen zal kunnen vinden; maar wij zonden het daarom beter ge vonden hebben, nog geen berekeningen in het licht te geven, die zeker nog menigeen eer zullen afschrikken dan aanmoedigen. Na afloop der kermis leverden wij verleden jaar een paar artikelen, waarin wij ons gevoe len blootlegden over de wijze, waarop men die zou kunnen inrichten om tevens eenigszins praktisch nut op te leveren, en haar tot een degelijk volksfeest te maken. Dit jaar staat de kermis weêr voor de deur in het oude gewaad. Dat niemand de handen aan het werk sloeg om uitvoering te geven aan het door ons ge opperde plaD, zullen wij nu nog niet toeschrij ven aan weinig sympathie, maar meer aan de zorgen, die men besteedt aan een ander feest, dat aanstaande is. Wij hopen nu maar op een volgend jaar, doch wij verheugen ons toch, dat de handboogschutterij Jacoba Van Beieren" alhier haar jaarljjksch plan ook nu weer vol voert, en een concours zal honden. Dit zal Donderdag aanstaande plaats hebben, en met ingenomenheid wigzen wij daarop, boogschut- terijen in Zuid- en Noord-Beveland tot deel neming uitnoodigende, en andere eorporatiën aansporende in volgende jaren dit voorbeeld te volgen. Wg wenschen Jacoba Van Beieren" goed succes en een vrooljjken dag, flinken schutters waardig. Met 1 October a. s. zullen, ongetwijfeld ten genoege van vele reizigers, de wachtka mers van het station der staatsspoorwegen te Goes van buffetten voorzien worden. MCt.) Kloetingc. Dezer dagen had een straat jongen de baldadigheid een steen te werpen naar de paarden van een voorbijtrekkend rjjtuig en trof daarmede juist een der passagiers tegen het hoofd. vergeten en alles had zijn vaste plaats," verzekerde ons de wachter, „want: zet ik nu die stoven hier in plaats van ginds en er komt een Hindelooper binnen, of hij gauw zeggen zal: „Boas! dit stoat net op zin ploats." Deze trouwe wachter was ook tevens een gedienstig en beleefd explicator, die nu en dan, om zich te verzetten, het publiek eens deed schrikken. Men moet weten, dat in den linkerhoek van de kamer vier levensgroote poppen, man, vrou\V, meisje en kind, in Hindelooper kostuum (die phan- tastische, bonte dracht! zoo levendig eu smaakvol!) aan een theetafel met theegoed geplaatst waren. De wachter nu zette zich vaak, 't zij om te rusten, 't zij voor de grap, 'tgeen ik waarlijk niet weet, bij dit amu sante gezelschap; stond hij nu plotseling op, dan was 't niet zelden 't geval, dat eene schoone bezoekster verschrikt eenige stappen achterwaarts deed met den uitroep: „Ach God, hij leeft!" waarop dan een algemeen gelach volgde; we hadden het geluk zulk eene vertooning bij te wonen. Prachtige porseleinen borden, koppen en bakjes vond men op alle plaatsen, zoowel op den schoorsteenmantel als aan de bed- schutting, in groot aantal verspreid; een net gesneden kastje met porselein en zilverwerk ontbrak ook hier niet, evenmin als een groote ouderwetscne bijbel en twee engel tjes bij de bedstêe, die buitengewoon moeielijk te bereiken was, zoodat men zich van een trap (bodstroppen) bedienen moest. „Hier kunt ge waarlijk je geliefde uitdrukking „in den bedboom klimmen" gebruiken, zei Pas leuk weg. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1