1877. N°. 100. Zaterdag 25 Augustus. 64ste Jaargang. OFFICIEELE MEDEDEEL1NGEN. BINNENLAND. Mengelwerk. CAUSERIE. RECHTZAKEN. (JOIOTE He uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. couuvr. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst." Geboorte-, huwelijks- en doodberichten «n de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a .1. f Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende "en contant [betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER,*te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Financiën bepaald, dat het overseinen per telegraaf van berichten, vermel dende den uitslag der verkiezingen van leden der Provinciale Staten door de voorzitters der hoofdkies districten van het provinciaal bestuur, voortaan zal kunnen geschieden in afrekening, waarna de kosten op driemaandelijksche declaratie aan de provinciale be sturen worden in rekening gebracht. Deze kosten, die tot dusverre ten laste der gemeenten kwamen, zul len alsnu worden eekweten uit de provinciale begroo ting voor zooveel Tiet Rijksbestuur is. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor hel verkrij gen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woens dag 3 October a. s. en volgende dagen; dut zij, die een dezer examens wcnsclien ai te leggen, zich uiterlijk voor 12 September bevorens belmoren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte die zij verlangen en ovenegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, terwijl de dag en plaats hun door den schoolopzie ner zullen worden bekend gemaakt. GOES, 24 Augustus 1877. Wolfaartsdijk. Onlangs vernam men uit de Goesche Courant van 9 Aug. 11., dat de Min. van Binnenl. Zaken het verzoek van een Burg. en Secret, eener gemeente in Noord- Brabant, waaraan hunne arabtgenooteu van deze gemeente adhesie hadden betuigd, heeft afge wezen, met verwijzing naar art. 73 en 104 der gemeentewet. Zoolang deze artikelen bestaan, zal derhalve langs dien weg van Rijkswege nimmer iets worden gedaan tot verbetering der traktementen van gemelde titularissen en be looning voor diensten ten behoeve van het Rjjk, wat zeer onbillijk blijft, maar toch zou veel kunnen worden verbeterd als de betrokken Minister eens kon goedvinden een afzonderljjke wetsvoordracbt in te dienen, die natuurlijk wet zou moeten worden, waarbij alle openbare ge- meentestukken, zooals registers van den Burger lijken Stand, Journalen enz. enz. vrij van zegel wierden verklaard, met welk bedrag alsdan de jaarwedden konden worden verhoogd. Daarbij zou nog op de eene of andere wijze knnDen gevoegd worden betgeen de gemeenten aan het Rijk moeten uitkeeren voor de heffing van opcenten op de grond-en personeele belasting, waardoor evenmin onbillijkheid zou gepleegd worden als voor de vrijstelling van het 4/s der personeele belasting. 's-Heer Arendskerke. Hoorde men verleden week, dat bij een landbouwer in een naburige gemeente een paard, na eene ver missing van een paar dagen, weder in de weide teruggevonden werd in een toestacd, alsof het V. Daar we nu toch even stilstaan bij de advertenties, aanwijzingen, vermaningen, ver zoeken of hoe men die boiden met plakletters ook noemen wil, dien ik even te wijzen op de groote attentie der commissie om, tot 't meeste gemak van de bezoekers, bij iedere kast of bij zeker getal voorwerpen de pagina van den catalogus aantegeven door middel van smalle reepen papier, waarop met groote letters te lezen staat: „zie den gids, pag „Dit is de nieuwste en beste verbetering" zei een wachter; 't viel niet te ontkennen. Of 't Pas onmogelijk was om het idee van een ververschingszaal van zich te zetten, weet ik niet, maar wel hoorde ik hem een oppasser verzoeken hem een pas de conduite naar de restauratie te geven en voelde ik me bij mijn arm getrokken en door een gangetje in eene kamer geduwd, die men den weidschen naam zwaren arbeid had verricht, thans verneemt men dat alhier bij een laüdbouwer eveneens een paard afwezig is geweest, zonder dat eene onvoldoende sluitiug de oorzaak van het weg voeren kan geweest zijn. Het heeft allen schijn, alsof men Ss nachts de vrijheid neemt de paarden weg te halen en terug te voeren, teneinde daar mede bij dag werk te doen Een ieder zij op zijne hoede! Kruiningen. LI. Dinsdagavond werd het kind van M. v d. B. door een molenwiek het armpje stuk geslagen. Onvoldoend toezicht was hiervan de oorzaak. In den voormiddag van dienzelfden dag is het kind van Ph. C. verdronken gevonden in een sloot. Ook dit was gedeeltelijk weder toe te schrijven aan te weinig oplettendheid. Z. M. de Koning heeft Woensdag de Nijverheidsteutoonstelling te Amsterdam be zichtigd. Z. K. H. prins Alexander heeft aan den Raad van State ten portret van wijlen H. M. de Koningiu vereerd ter plaatsing iu de ver gaderzaal. De troepen, die op dit oogeublik deel nemen aan de groote manoeuvres, zullen den In Sept. a. s. weder naar hunne garnizoenen terugkeeren die uit Vlissingen komen in twee treinen. Het le bataljon komt te Vlissingen te 1.5 u. en bet 3e te 7.30 u. aan. Die detachemen ten, welke gediend hebben om de diensten gedurende de afwezigheid in de verschillende garnizoenen waar te nemen, zullen den vol genden dag naar hun vorige standplaatsen op marsch gaan. De heer De Jonge Van Ellemeet te Mid delburg, voorzitter der commissie van het ge- denkteeken voor den schilder Jordaens, dat eergisteren te Putte werd onthuld, is door Z. M. den Koning der Belgen benoemd tot ridder van de Leopoldsorde. Naar de M. Ct. verneemt, zal aan het personeel der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, dat zich bij den brand aan het station te Vlissingen heeft onderscheiden, vanwege de Maatschappij eena gratificatie worden toegekend. De stoomkanonneerboot Hydra ia, na Ter Neuzen, Sas van Gent en Aulwerpen be zocht te hebben, Woensdag te Vlissingen terug gekeerd. Ingelanden van den polder de Vier Ban nen in Duiveland hebben besloten, om aan de Noordzijde des polders, bp de Stevensluis, een Stoomgemaal op te richten en in de daar uit voortvloeiende buitengewone uitgaven te voorzien door eene geldleening van hoogstens 1 90,000. van ververschingszaal gegeven had. 'k Zag er, nadat we in een hoek een plaatsje bemachtigd hadden, eenige tafeltjes en stoelen en een groote nis, waarin een man stond met een miniatuur toonbankje voor zich, vol kopjes, borden en glaasjes, en boven die nis een rood vuil lapje met gouden sterren, bij manier eener deco ratie, welk lapje volgens Pas tot versiering had gestrekt van een kamerheerenbed, terwijl ik 't hield voor een achtergelaten stuk van een of ander paardenspelgordijn; verder zag ik, zoover de rook 't permitteerde, want hier was 't hatelijke „net smaokje" niet te vinden, aan die tafeltjes en op die stoelen menschen van allerlei naties, ('t leek er wel de Babylo nische spraakverwarring) met hongerige magen en begeerige blikken naar den man in de nis kijken, die aan een heel oud en aan een zeer jong ventje ijselijk veel bevelen gaf. „Nu zullen we eerst wat eten," zei Pas, dan hoeven we de eerste uren hier niet weer te komen, vindt ge dat niet 't beste?" Met graagte stemde ik toe, want van dat rijden, sporen en bierdrinken had ik honger Mj. Laoaleye te Maastricht, die f 21000 aan gestichten en kerken vermaakte, heeft aan haar behoeftige bloedverwanten toch ook een legaat toebedeeld, nl. f 2500 met hun allen. Zij was sedert eenigen tijd in het gees telijk gesticht van St. Jozef, waarvan een ge deelte als logement en kosthuis is ingericht, verpleegd. Vad.) REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Op het alphabetisch gestelde twaalftal ter voor ziening in de predikant9-vacature te Vlissingen komen o. a. voor ds. J. Kromsigt te Cortgene en ds. W. Xliegenthart te Enschedé. Een 14de beroep in de sedert 25 Oct. 1874 vacante gem. te Arnemuiden is uitgebracht op ds. J. Th. F. U. Lauts, pred. le Eeinnes-buitendijks, een 2de beroep le Souburg op ds. G. Van Dorssen, pred. te L'ksmond. Ds. M. I.otzpred. te Schelluinen, en aanvan kelijk te Ellewoutsdijk van 1 Aug. 1S52 24 Maart 1S56, gedacht op 60jarig<n leeftijd den 5 dezer zijn 26jarigen dienst bij 3 gemeenten, met 1 Cor. 3 9. lie opleidingsschool te Zetten, de eenige inrichting voor bijzonder gymnasiaal onderwijs hier te lande, zal, na de invoering der wet op het hooger oudcrwjj9, volgens De Standaard een bijzondere inrichting blyven. De directeur, ds. Van Lingen, gaat met 't begiu van den nieuwen cursus met zijn echtgenoote in het gym nasium wonen. De heer C. C. A. L. Johngedurende ruim 3 jaar predikant hij de Vlaanr.sche Evangelische ge meente te Gent, en bevorens te Zierikzee, heeft den 5 dezer van die gem. afscheid genomen met Joh. 16: 7. Tol Directrice van het Asyl Steeubeek is, in plaats van wijlen Mej. F. Voute, benoemd Mej. Johanna Ilendrika Krujff. Te Stavenisse is lot hulponderwijzer benoemd de heer J. Snijderthans te Workum. De heer Matthijs Kalf, oud-hoofdonderwijzer te Leur, gem. Borgharen, in Gelderland, genoot den 22 dezer het zeldzame voorrecht den dag te herdenken, waarop hij vóór 70 jaar tot ouderwijzer aldaar benoemd werd, en in welke betrekking hij volijverig werkzaam was, tot dat hij, in 1857, na öOjarigen dienst, met pensioen eervol ontslagen werd. Geboren den 9 Oet. 1790, behaalde hij in 1827 nog den 2den onderwijzersrang en is sinds 1817 nog voortdurend voorzitter van het onderwjjzeisgezel- schap, terwijl hij tot op den huidigen dag voortgaat met nuttig werkzaam te zijn door het geven van kosteloos onderwijs aan kinderen van onbemiddelde ouders. Ten bewijze, dat het werk der heeren Moens Kerdijk en andere leiders der liberale richting op het gebied van het onderwijs althans bij sommigen hunner tegenstanders vvaardeering vindt, dieue on derstaande brief, door den heer R. Husen, hoofdon derwijzer der hervormde diaconieschool te Utrecht, geschreven aan den heer Kerdjk, naar aanleiding van diens verzoek om mede te werken tot het ver krijgen van juiste gegevens betreffende de uitvoering der wet op den kinderarbeid De heer Ilusen is gekregen, hoewel ik best voorzag, dat Pas geen uren dit hokje zou negeeren. Aangezien ik hem nog niet geheel op zijn dreef vond, dacht ik hem eens „op te wekken" door te beweren, dat 't vrij verwaand was otn in de zoo even genoemde aanwijzingen de Friesche taal te gebruiken; „misschien is 't eene aardig heid voor deze tentoonstelling", zei ik, „maar 't blijft toch verkeerd om „patois" te gebruiken in plaats van Nederlandsch 1" „Zou jij dat denken vroeg Pas lang niet vriendelijk. „Ik geloof, dat jij, Sam! wel weten zult dat de Friesche taal eene taal is, die op zich zelf staatdie reden van bestaan heeft en even oorspronkelijk is als jouw Hollandsch en dat de commissie voor deze echte Friesche expositie geen betere dan de landtaal kou ge bruiken; stel, de taal heeft geen raison d'etre, dan toch blijft 't eene groote attentie om de Friezen te verrassen met eenige woorden van dat dialect, dat zij begrijpen niet alleen, maar dat zij grondig kennen, dat zij steeds in hunne gesprekken gebruikenonveranderd gelijk hunne vaderen en voorvaderen het bezigden. een warm voorstander van het bijzonder onderwijs, wiens naam bij de anti-revolutionairen zeer hoog staat aangeschreven. „Wel verre,schrijft hy, van te vreezen, dat mijn opgaven u een weinig zouden helpen aan het bereiken van hetgeen door u in bet belang van het onderwijs noodzakelijk geacht wordt, zou niets mij aangenamer zijn dan te zien, dat elk Nederlander verplicht was, en dat niet alleen zedelijk maar ook wettelijk, om zijn kinderen te doen onderwijzen in nuttige en noodzakelijke kundigheden. Het liefst zag ik, dat bij de vaststelling van den leerplicht ook de godsdienstige behoeften van Christenkinderen tot haar vervulling konden geraken; d. i. dat Christen kinderen Christelijk onderwijs mochten ontvangen. Maar zij dit vooralsnog voor het grootste deel onzes volks onbereikbaar, dan wensch ik niets liever dan de algemeer making der grootste volksweldaad: on derwijs. En omdat, ik die atgemeeumaking alleen mogelijk acht door de wet, daarom ben ik, wat ik sedert laug was, voorstander van den leerplicht. Waar de Christelijke school die ik liefheb, on mogelijk blijkt, daar brenge eenvoudig de school aan ieder kind van ons volk dat minimum van ontwikkeling en kennis, 't welk het in staat stelt een gelukkige plaats iu onze samenleving in te nemen." LANDBOUW VEETEELT. De uitvoer van granen in Oostenrijk en Hon garije heeft nu reeds een kolossale uitbreiding ver kregen. Vreemde koop^rs zijn voortdurend aanwezig en koopen tarwe en gerst in groote hoeveelheden op Van de andere zijde wordt echter ook met deu grootsten ijver gedorsoht, zoodat nieuwe waar voldoende wordt toegevoerd,en daar de producenten verkooplustig blijven worden de koopen zonder zwarigheden gesloten. Bij zonder veel vraag is er naar gerst voor Wurtemberg, Baden, den Elzas en zelfs voor Frankrijk, terwijl tarwe vooral door Beiersche en Zwitsersche kooplieden wordt opgekocht. In Weenen alleen bedraagt de totaalom zet voor den uitvoer nu reeds meer dan 600,000 centenaars, een afzet, die in de eerste maand na den oogst nog nimmer bereikt werd. Gok de oogst van haver en maïs zal, zooals zich laat aanzien, beter uitvallen dan men voor korten tijd nog kon verwachten, zoodat de geheele oogst voortreffelijk kan genoemd worden. NR. Ct.) Betreffende den veehandel in Duitsehland meldt men, dat er in den runderhandel meer leven begint te komen, tot klimmende prijzen. De paardenhandel, vooral in weeldepaarden, blijft voortdurend, tengevolge van net verbod van uitvoer, gedrukt. Den lln September zal voor het Gerechtshof te 's-Hage behandeld worden het hooger beroep van den reeder Be Decker, die door de Rechtbank te Rotterdam wegens oplichting to' celstraf is veroordeeld. Voor een paar maanden werd bij eene schiet oefening te Kampen een korporaal-titulair bij ongeluk door een zijner kameraden doodgeschoten. De dader is door den krijgsraad te Leeuwarden thans vrijge sproken. Maar 't is een taal zoo goed als ieder andere en van «patois" geen sprakeHebben we geen grammaire? Is de taal niet aan regels onderworpen Hebben we geen literatuur geen Friesche schrijvers en dichters? Zie je, Sam dat is waar dat er vele Friezen zijn, die beter Hollandsch spreken dan hunne moe dertaal maar dat is spijtig genoeguit offi- ciëele stukken is natuurlijk Friesch geban nen, Friesche journalisten schrijven Hollandsch, dood jammer zeg ik, maar de spreektaal blijft voor niet-Friezen Hebreeuwsch, dat vind ik een gezellig idee en 'k hoop dat het zoo blijven zal tot aan den nieuwen zondvloed! 't Is geen taal zooals 't Zeeuwsch, waarin slechts enkele woorden verschelen met 't Nederlandsch, waar bij men de a wat harder en de o wat doffer uitspreektjij praat dan, om voorbeelden te geven van 't zelfstandige der Zeeuwsche taal, van „kacheltje," „stute," „dulve" en „puut" en je vervoegt het werkwoord hebben op jou manier „ik jie eit, ie eit, wulder julder „zulderê," (je ziet ik heb 'tgoed onthouden, dank zij je eeuwige repetitiemaar wijs mij je

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1