Rijtuigen te koop. Bunk van Leening. 1°. een hecht, sterk en welbe- timmerd WOONHUIS, ZO MERHUIS, TUIN en ERVE 2°. Een ZOMERHUIS, TUIN en ERVE, aldaar aan den Singel nabij de voormalige Oostpoort, wijk E nu mero 37, groot 07 a. 46 c. en op denzelfden GEMENGDE BERICHTEN. op Donderdag den 28 Augustus aanst., OPENBARE VERKOOPING. op Maandag 27 Augustus 1877, De OPPERVRÜCHTEN OPENBARE VERKOOPING. op Maandag 27 Augustus 1877, OPENBARE VERKOOPINGEN op Zaterdag den 8 September 1877, Zaterdag den 8 September, en voor water ondoordringbaar is. Aanvankelijk is dit nest, waaraan slechts éene wesp, die overwinterd heeft, gewerkt heeft, zeer kleinen bestaat inwendig uit eenige weinige cellen, waarin de moederwesp die we aldus noemen, omdat zij werkelijk de moeder der nieuwe kolo nie is eenige eieren legt, waaruit eerst larven geboren worden, die door de moeder met groote zorgvuldigheid worden opgekweekt, en die daarna, 11a den poptoestand doorloopen te hebben, in arbeidsters veranderen, die dit eigenaardige hebben dat zij noch wijfjes noch mannetjes zijn. Deze arbeidsters help u nu de moeder het nest vergrooten, nieuwe cellen wordeD gebouwd, waarin door de moederwesp weder eieren gelegd worden, en in de opkweekiug der daaruit gekomen larven staan de ar beidsters als flinke helpsters naast de moeder. Tegen het midden van den zomer worden ook mannetjes en wijfjes geboren, zoodat op bet einde van het jaargetijde de ko lonie vele duizenden zielen telt. Het nest is naar gelaog van de vergrooting der kolonie eveneens vergroot en komt in gedaante overeen met eene savooische kool inwendig bevat het nest 8 10, uit zeshoekige cellen bestaande, verdiepingen, die koeken of raten genoemd worden. Deze verdiepingen zya door verscheidene dunne pilaartjes aan elkander verbonden, tusschen welke eene voldoende ruimte openblijft, zoodat de wespen zich gemakkelijk kunnen bewegen. Tusschen het stelsel van raten en den binnenwand van het papierachtig omhulsel is eveneens eene ruimte opengehouden, waardoor de dieren zich vrij van het eene gedeelte van hun gebouw naar het andere kunnen begeven. In het hulsel vindt men, meestal tegenover elkander, een in- en een uitgang, zoodat de in- en uitvliegende wespen elkander om zoo te zeggen niet tegen het lijf loopeu. Van uit het nest vliegen zij nu naar alle kanten op buit uit, bezoeken de vleeschwinkels, waar zij vet en voornamelijk stukjes lever en milt stelen, overvallen de honingbijen, die zij van het met houing gevuld achter lijf borooven, komen door open vensters onze woningen binnen, en trachten daar den suikerpot of de met zoete vochten gevulde glazen en flesschen te plunderen. Bo vendien doeu zij, zooals bereids gezegd is, schade aan rijpe pruimen, abrikozen en andere zoete vruchteu, vooral aan druiven, en de door haar aangerichte schade kan in sommige jaren werkelijk buitengewoon groot zijn. Uit hare nesten zijn zij niet gemakkelijk te verdrijven, het best nog door boven of bij het nest een houtvuurtje te stoken, opdat de rook door de openingeu in den grond naar binnen dringe, waardoor zij hetzij gedood hetzij verdreven worden. Aanbeveling verdient medicijn- fleschjes, met wat boning gevuld, aan de boornen op te hangende wespen, door den zoeten honing verlokt, kruipen daarin maar kunnen er niet meer uit. De beste tijd om aan de wespen den oorlog te verklaren, is de lente; zij zijn dan nog gering in aantal en bezig om aan hekken en hagen met de kaken zacht hout af te knabbelen om daarmede hare nesten te maken. Dat wespen door hare steken voor menseh en dier ge vaarlijk kunnen worden, wanneer zij in een groot aantal en vereenigd den aanval doen, is bekend. Zij zullen echter niet aanvallen, wanneer zij niet öf toevallig of met opzet tot deD aanval worden aangezet. Brehm deelt het volgende verhaal mede: „Op eene weide, waarin lal (,van molshoopen voorkwamen, graasden eenige koeien. „Op een der molshoopeu had de bond, die den herder in „de bewaking der kudde moest helpen, plaats genomen. „Plotseling laat hij een vreeselijk gebuii hooren ea „springt als in vertwijfeling in het water, dat langs de „weide stroomde. De herder, in het eerst niet begrij pende wat gebeurd was, ijlt naar zijnen hond om hem „te helpen en vindt hem met wespen als bedekt. Ter- „wijl hy bezig is de door het water wat afgekoelde „beesten van den hond te verwijderen, bemerkt bij niet „dat bij zelf als het ware op een vulkaan staat. De tot „woede geprikkelde wespen klauteren tegen zijne beenen „op eu ook hij is verplicht te water te gaan om eenige „verzachting te zoeken tegen de hem toegebrachte ste- „ken. Al grooter en grooter wordt de verwarring. Het „blijkt, dat de molshoopen de woonplaatsen zijn van „wespenkoloniën. Ook de koeien bleven niet ver schoond, de wespen vlogen ook op deze af en brachten „haar pijnlijke steken toe. Een vreeselijk brullen der „gepyuigde beesten volgt, alle springen te water en het „mocht slechts aan de iuspanning van vele krachten ge- „lukken de orde weder te herstellen." (Wordt vervolgd.) Te Warffum werden Vrijdagmorgen twee dag- looners, zoo mede vier vette ossen, die in de weide liepen, door den bliksem gedood. De arbeiders waren vreemden; er waren drie gevlucht van het veld en stonden in de geopende schuurdeur; den middelste er van is alleen het baar gezeDgd. Een lljarige knaap te Dokkum, die terecht stond, beschuldigd van opzettelijke brandstichting, zal tot zyn 18de jaar in een verbeterhuis worden geplaatst. De „Anatomische les" van Rembrandt is met het beste gevolg door den beer Hopmante Amsterdam, verdoekt. Maandagmorgen is een huzaar, van een trans port cavalerie, dat per Rynspoorweg vervoerd werd, door een troepenpaard, dat in den waggon, waarin hij dienst deed, schichtig werd en losbrak, op ver- scbillende plaatsen van zyn lichaam geslagen en ge beten en voor dood naar de garnizoens-iufermerie te Amsterdam gebracht. Maandag is te Rotterdam een zesjarige knaap van het dek van een lichterschip over boord ge vallen en verdronken. Te Gulpen is Zaterdag een boerenwoning met schuur, stallen en inboedel, op eenige buismeubeleu na, geheel afgebrand. De schade wordt op 10,000 berekend. Te Zierikzee is een meisje van zeven jaar al spelende in destads-buitengracbt gevallen en verdronken. Laatstleden Woensdag, voor Amsterdam een dag van pleiziertreinen en kwartjesdag op de tentoon stelling, was de drukste die de Amsterdamsche Om- nibus-maatsehappij ooit heeft beleefd. Zij vervoerde bijna 2S.000 personen op dien éénen dag, eu de tentoonstelling werd dien dag door ruim 10,000 men- schen bezocht. De tallooze witte insecten, welke sedert eeDige avonden in Arnhem rondyliegen, zijnde gewone haft (ephemera), een diertje dat als larve langen tijd in rivieren leeft, doch als gevleugeld insect slechts een balven dag, terwijl het zich vooral bij warme zomeravonden, in dien toestand, in de lueht begeeft en dan spoedig overal neervalt om weldra te sterven. Te Kerkerade is een huis met den geheelen inboedel, schuur, stallingen en verdere aanhoorigheden benevens eene hoeveelheid veldvruchten verbrand Te Oostermeer (Tietjerksteradeel) en te Muiden zijn tengevolge van hooibroeien boerenhuizingen ge heel afaebrand. Zaterdag is een werkman, te Arnhem woon achtig en werkzaam aan de spoorweglyn Arnhem- Nijmegen, onder de zandwagens geraakt, met het ongelukkig gevolg dat zijne beide beenen en een arm verbrijzeld werden en bij des middags reeks bezweek. Het plan bestaat om te Amsterdam een pano ramagebouw op te richten in den geest van dat te Parijs. Men zal aan de gemeente demping verzoeken van het doodloopende water der vest Plantage-Prin sengracht, en den te verkrijgen grond voor dit doel trachten te koopen of te huren. Zoudagnacht is te Brakel een hevige brand uitgebroken op eeo bouwhoeve in den hooiberg. Zes huizen, bewoond door negen gezinnen, vier hooibergen en een schuur zijn afgebrand. Nabij het station te Zevenbergen is Zaterdag nacht een stationsarbeider van den Grand Central Belve door een voorbijsnellenden trein aangereden, met het noodlottig cevolg dat hij op de plaats dood bleef. Te Berkhout is een veehandelaar van den wagen gevallen, waarschijnlijk tengevolge van een ongelijk heid in den straatweg. Hy kwam met het hoofd op de steenen terecht en was onmiddellijk dood. Als een niet onaardig staaltje van stroopers-slim- heid strekke hetgeen men aan de Amst. Cour. uit Texel schrijft. Een strooper, die zijn strikken nazag, had een konyu gevangen. Vóór hij dit opraapte, beklom hij echter langzaam en voorzichtig een duin heuvel en liet zijne blikken over den omtrek gaan, om te bespieden of bij ook gesurveilleerd werdzijn scherpe blik ontdekte spoedig verraad. Zonder prooi terug te keeren, lag nochtans ni t 111 zij 1 smaakde strooper was gekleed met een hoed, weike hoed ge zien was door zijo bespieders, die zicti verscholen hielden tusschen de struiken en slechts wachtten op het gunstig oogenblik, om den strooper van naderbij op hecterdaad te kunnen betrappen. De veldwachters hielden hun blik voortdurend op den hoed gericht, welke even boven de kruin van het duin uitstak, maar onbewegelijk bleef. Een uur verliep, en toen daarop nog geen verandering kwam, werd men onge duldig en besloot, tot een gemeenschappelijken snellen aanval naar bet punt hunuer boop. Doch, helaas, groote teleurstelling I De strooper had zich verwijderd met het wildbraad, maar zijnen ouden hoed, tot dekking van zijn aftocht, achtergelaten. De hoed had den strooper gered. Een gezin, waarin een treurige eenstemmigheid heerscht. Een 70jarige vrouw te Kralingen, door het gebruik van jenever reeds bedwelmd, werd Zondag nacht door haar mede beschonken dochter om sterken drank uitgezonden, terwijl de dochter in gezelschap bleef van een eveneens dronken persoon. De vrouw strompelde voort tot aan den Ouden Dijk, waar ze te water viel. Eenige voorbijgangers hoorden haar geschreeuw wel, maar de Rotterdamsche kermis had ook op hen zooveel invloed uitgeoefend, dat zij zich om 't geschreeuw niet bekreunden. De politie haalde kort daarna het lijk der 70jarige vrouw op en bracht het huiswaarts bij de dochter. Een uur daarna werd de echtgenoot der omgekomen vrouw in volslagen dronkenschap door de politie huiswaarts gebracht. Te Rotterdam zijn Maandag twee achtjarige knapen (tweelingen), die met hun ouders uit Amster dam waren overgekomen, jammerlijk verdronken. De biljartbal lendief, die te Amsterdam is gear resteerd, heeft getracht in de cel van bet politie— bureel, waar hij tijdelijk opgesloten was, zich met een kous te verworgen. Men kwam juist tijdig ge noeg om hem dit nog te beletten. Een ingezetene van Vlissingen solliciteerde naar de betrekking van veldwachter in eene kleine gemeente van Noord-Brabant. Namens den Burgemeester werd hem geantwoord, dat hij, om zijn kans te vermeer deren, maar in persoon moest overkomen. Onder aan den brief leest men „N. B. Voor de betrekking komen alleen in aan merking zy, die den R. K. godsdienst belijden." Het postscriptum is met potlood, maar blijkbaar met dezelfde hand geschreven als de brief. (Ead.) Een inwouer van Amsterdam, een kapitalist, ging dezen zomer op reis en liet zich ambtshalve aanslaan in de inkomstenbelasting. Van de reis te ruggekeerd, vond hij zyn aanslagbiljet en begaf zich naar den wethouder van financiën om zijne bezwaren tegen den aanslag in te dienen. Hy was te laag aangeslagen, en verklaarde niet te wenschen dat an deren ter wille van hem méér zouden moeten opbrengen. Een welgekleed man meldde zich dezer dagen aan het hotel van Mac Mahon aan en vroeg om den president te spreken. Deze was echter op reis, het geen den bezoeker zeer teleurstelde. Hij begaf zich daarop naar het telegraafbureau en bood er een tele gram aaD, waarin hy den president uitnoodigde de Kamers dadelijk bijeen te roepen, teneinde weder orde in de zaken te doen komen. Hij was, zoo telegra feerde hij, de Koning der Zon en door G cd gezonden om het land te redden en de 363 booze republi- keiusche afgevaardigden te vernietigen. De man is naar het krankzinnigenhuis overgebracht. Zyn iden titeit is onbekend. Hij zelf beweert rechtstreeks uit China te komen. Een twaalftal werklieden waren bezig een riool te Parijs te herstellen, toen door een breuk in een der verbindingsbuizen plotseling een groote massa bedorven lucht naar binnendrong, die hen dreigde te verstikken. De opzichter, die buiten stond, bemerkte het en poogde met hulp van anderen de werklieden te redden. Elf werden levend uit het riool gehaald de twaalfde was een lijk. Het Israëlietisch kerkbestuur te Parys doet on derzoek naar het volgende feit. Een Joodsche vrouw zat opgesloten in de gevangenis van St. Lazare. Zij had een kind bij haar van drie jaren, dat plotseling ernstig ziek werd. De aalmoezenier weigerde het kind een goede verpleging en geneeskundige behandeling te doen geven, tenzij het eerst werd gedoopt. Met het oog op de ziekte van haar kind gaf de moeder toe; het kind stierf 11a den (loop le hebben ontvangen. Hel champagnejaar 1877 moet, wat qualiteit betreft, een der beste zijn van deze eeuw. In het laatst van 1876 werd te Noifolk (Ca- lifornië) een spoorweg in exploitatie gebracht, die zelfs de goedkoopste tot dusverre geconstrueerde baan met smal spoor in eenvoudigheid overtreft eu in aanleg slechts 6000 gulden per kilometer moet kosten. De geheele bovenbouw bestaat uit oen van planken gemaakte prisma, 400 mM. hoog en aan de basis 700 mM. breed. De bovenkant draagt de eenige rail. De wagens hebben slechts 2 raderen achter elkander en de passagiers zitten op twee ryen met de gezichten naar elkaar toe, in bakken, die aan weerszydeu afhangen. Op soortgelyke wijze is ook de locomotief samengesteld, 't Is echter wel waarschijnlijk, dat wagens en machine behalve de draagraderen, ook nog horizontale raderen hebben evenals by de éenspoorbaan Le Roy-Stona. Volgens een mededeeling in de San Francisco Examiner vol deed de proefrit in alle deelen en toonden de wa gens, trouwens om licht te begrijpen redenen, zich stabiler na^mate de snelheid van den trein groo ter was. In een der verslagen van de plechtige ont vangst van Mac-Mahon wordt verhaald, dat de vrederechter te Lisieux zich in de armen van den president wierp, met tranen in de stem uitroepende: „wij zullen slagen; de verkiezingen zullen goed uitvallen." Tranen in de stem, zegt de Rappel-, er ontbreekt maar aan, dat de vrederechter speeksel in de oogen had. Een Üuitsch ambtenaar in den Elzas, die be- wyzen wilde, dat hij de landtaal meester was, richtte dezer dagen aan zijne vrienden den volgenden com municatie brief: nAnton R Königiicher Kaiserlicher Ober- Hauptzoll Amt Assistant a M. se donne l'honneur de vous déclarer que sa femme a couchée cette nu it avec un beau garijon." Etn nieuw werktuig om glas te. snijden. Tot DUloe heeft men zich altijd bij het snijden van glas van een diamant bediend, en men weet dat slechts een geoefende hand met den glazemakers-diamant eene rechte en juiste snede kan geven. Met een door Legrady in Ottakring by Weeneu uitgevonden in strument kan echter ieder, zonder eenige oefening, een zekere en volkomen gelukte snede in bet glas maken. En waaruit bestaat nu het nieuwe werk tuig Doodeenvoudig uit een klein stalen radertje van de grootte eeuer erwt. Dit werktuigje is het eerst op de Weener-wereldtentoonstelling geëxposeerd, waar Legrady met zijn instrumentje een l'/a decimeter dikke glasplaat zeer gemakkelyk in twee deelen door sneed, tot groote verwondering van allen, die bij de proef tegenwoordig waren. Een beambte van den spoorweg Londen-Brigh- ton stak in den tunnel tusschen de St. Leonards en Boneep stations zyn hoofd buiten den wagen. Hij kwam daarbij in aaurakiog met een anderen trein, die juist passeerde en werd gedood. Vrijdag begaven z:ch 1650 bedevaartgangers, waaronder 150 zieken, van Parijs naar Lourdes. INGEZONDEN. M. de R,! Als bewys hoe eene zekere geloofspartij hier ter stede zich beijvert zieltjes te winnen, kan het vol gende staaltje dienea: Deze week kwam ik by een apotheker alhier een kleinigheid koopen, ter waarde van 0,02i. Bij het ontvangen van het door mij verlangde ontviDg ik tot cadeau een boekje, getiteldPaasahfeest, Groote Verzoendag, Ballingschap, uitgegeven door de Com missie der Chr. Geref. kerk voor de zending onder Israëldus bij de betaalde geneesmiddelen voor het lichaam, ontvangt men (indien men Israëliet is) voor niet geneesmiddelen voor de ziel. M. de R., nu wilde ik door middel van uwe Courant aan dusdanigen zielwervenden apotheker dezen raad geven, dat hij zich voortaan onthoude aan Israëlieten (vooral aan die te Goes) zulke ge schenken te geven, daar die lui, trots alle moge» lijke nieuw uitgevondene middelen, steeds by het oude blijven. Door het plaatsen dezer regelen zult u zeer ver plichten Goes, 21 Aug. 1877. Uw Dw. Dienaar, Een Israëliet 294ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. 13e lijst. Nos. 3020, 3446, 7977, 13726 en 18048 elk f 1000. Nos. 385, 867, 3521, 10424, 10474, 17026 en 20531 elk f 400. Nos. 2540, 5061, 8354, 10835 en 20891 elk 200. Nos. 724, 843, 2020, 10956, 14475, 15137, 16691, 16753, 17092 en 18468 elk f 100. In den avond van den 17 dezer over leed, tot diepe droefheid van mij, mijne kin deren en kleinkinderen kalm en zachtin de hope der zaligheidmijne door ons allen zoo zeer geliefde en teer beminde echtgenoote CHRISTINA CORNELIA LECOINTRE, in den ouderdom van bijna 83 jarenwaarvan ik er bijna 61 in een zeer gelukkigen echt met haar mocht verbonden zijn. Nieuwdohp. M. HUIJPE. Betrekkingen, vrienden en bekenden ge lieven deze algemeene ook als bijzon dere kennisgeving aantemerken, Heden overleed, zacht en kalmmijn geliefde zoon CORNELIS, in den ouderdom van 16 jaar eu 7 maanden. Schore WILLEM POLDERMAN. 20 Augustus 1877. Tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen overleed hedenin den ouderdom van bijna 72 jaren en na een sukkelend leven van 4 jaar, mijn geliefde echtgeuoot ANTHONI JO HANNES'KRU1JSSE. Krabbkndijke, 21 Augustus 18 77. Mede uit naam mijner kinderen, Wed. A. J. KRUIJSSE, geb. E. Van Gust. Hartelijke dankbetuiging aan de inge zetenen der gemeente Nissewegens de over- groote eerebewezen aan moeder en ook aan grootmoeder CAROLINA Van WEELEN. C. BAKKER en Kinderen. Door vertrek naar elders worden TE KOOP AANGEBODEN: een Calèche, een Barouchet, benevens een Tentwagen voor éen en twee paarden. Adres met franco brieven onder letter A aan het bureau van het Zeeuwsch Dagblad, te Mid delburg, VERKOOPING DER PANDEN OVER HET LAATSTE KWARTAAL 1875, des namiddags te 2 uren, in het koffiehuis de Prins van Oranje." D. J. SCHOLTEN, Notaris te Ellewoutsdijk, zal des voormiddags te 10 uren, in het gemeen tehuis te Baarland, ten verzoeke van Fran- eina Goossen, wed. M. Schipperin het openbaar te koop aanbieden in de boomgaarden van de Erven P. TRAAS, bij het dorp Baarland; breeder bij biljetten omschreven. De Deurwaarder DE FO<S, te Goeszal des voormiddags te tien uren, voor het huis, bewoond door Daniël li tt er hoe ven, in de gemeente 's-Heerenlioekin het openbaar en aan den meestbiedende, tegen gereede betaling, verkoopen, eene partij HUISHOUDELIJKE en andere ROEBERTBE GOEDEREN-als: HANGKLOK, SECRETAIRE, LADETAFEL, TAFELS, STOELEN, BLIK- en AARDEWERK en'tgeen verder zal te voorschijn word en gebracht. des avonds te 7 uren ten ver zoeke van de Kinderen en ver dere Erfgenamen van wijlen den heer P. Van Dalenin het koffiehuis bewoond door den heer Hartman, op de Groote Markt, te Goesvan: staande en liggende in de Lange Vosstraat, te Goes, wijk C numero 241, groot 02 a. 26 c. Te bezien Vrijdag den 31 Augustus 1877 en Zaterdag, Maandag en Dinsdag daarna, van des voormiddags 10 tot 3 uren. des voormiddags te 10 uren, in voormeld koffie huis van den heer Hartman, van eene groote partij zindelijke en goed onderhouden waaronder KABINET, SECRETAIRE, PENDU LES, BEDDEN met TOEBEHOOREN, SPIEGELS enz. KIJKDAG daarvan Vrijdag den 7 Sep tember e. k van des voormiddags 10 tot 4 uren. Informatiën te bekomen bij den heer 1. J. PAARDEKOOPER, te Goes en Notaris A, KAKEBEEKE Jz.t aldaar.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3