BUITENLAND. NIEUWE UITGAVEN. De voor den Landbouw nultige en schadelijke dieren. Vestigd, waarvan het getal toegetreden leden 94 bedraagt. NTisse. Het was geen koningsfeest, ver jaardag van een der vorstelijke telgen; het was geen komst van den Commissaris des Konings, waardoor ons dorp Maandag een fees telijk aanzien had; neen, het gold een veel eenvoudiger wezen. Het was een arme weduwe, die haar 80sten jaardag herdacht. Daaraan was het te wjjten, dat uit vele huizen de drie kleur wapperde, en dat voor hare eenvoudige woning eene groene versiering was aangebracht. Daaraan was het te danken, dat uit onder linge bijdragen voor haar ongekende versna peringen zijn bijeenverzameld, en eenige ge schenken haar zijn gezonden. Het was haar jaardag, die vele ingezetenen bewoog haar hunne gelukwensehen aantebicden, en dat de school jeugd, wier vriendin zjj is, omdat zjj van hare armoede de kleinen dikwijls op wat lekkers weet te onthalen, voor hare woning een toe passelijk lied zong. Algemeen was de sym pathie voor de oude vrouw. Des avonds ging het vroolijk toe en was hare woning het centrum onzer dorpgenooten. Eene eenvoudige verlichting was aangebracht, de jeugd flaneerde met chineesche lantaarnen in het duister, teerpotten brandden, Bcngaalsehe vlammen gaven eene aangename afwisseling, en het »leve Calorina!" deed zich uit alle monden hooren. Het was voor ons dorp een ongekend gejoel; en mogen pessimisten over een en ander hunne afkeuring te kennen geven, laat dit de be- tergezinden niet ontmoedigen, maar aansporen, om met het sty re te breken, en het leven te genieten als daartoe de gelegenheid wordt aan geboden. De 80jarige vrouw was dankbaar. Én zeker heeft zij niet kunnen droomen, dat men hier de armen ook niet vergeet. Mejuffrouw Lavaleye, te Maastricht on langs overleden, heeft behalve legaten aan vijf liefdadige inrichtingen, aan drie kerken (St. Matthijs, St. Marten en Onze Lieve Yrouw) f15,900 en aan drie kloosters f24,000 ver maakt. Haar nabestaanden, behoeftige fabrieks arbeiders, kregen niets. Op Urk zijn Zondag drie rijksveld wachters aangekomen, die daar eenigen tijd zullen blijven om de orde te handhaven on der het werkvolk, dat gebezigd wordt ter verbetering der haven. De oproerige beweging onder de polder gasten aldaar had baren oorsprong in een eisch om hooger loon. Dit ging gepaaid met het onmatig gebruik van sterken drank, ver volgens baldadigheden op den openbaren weg en jegens de vrouwen en meisjes. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. 's-GRAVENPrLDEE. De naar hier beroepen eandidaat, de heer J. P. 6. Winckél, zal a. s. Zondagmorgen als predikant bij deze gemeente bevestigd worden door ds. Reijers te Boxmeer, terwijl de bevestigde des na middags zijn intreerede zal uitspreken, Ds. R. W. Fethake, pred. te Wilhelminadorp, heeft bedankt voor het beroep naar Bruinisse. Beroepen bij de Chr. Gekef. gem. te Colijnsplaat de beer W. Wolsinkcand. Uit Arnemuiden wordt aan de M. Ct. gemeld; Men zal zich herinneren, dat kerkvoogden alhier gedurende geruimen tijd aan vier ringpredikanten den predikstoel hebben verboden tot het houden van open bare godsdienstoefeningen. Het classioaal bestuur heeft dezer dagen, tot groot genoegen van alle wei denkenden, die over deze verregaande willekeur ver ontwaardigd waren, de zaak in handen van een rechts geleerde overgegeven, met dat gevolg, dat kerkvoogden, een proces vreezende, na eenige dagen bedenkens, schrif telijk hebben verklaard, ook voor die vier predikanten de kerkdeur te zullen ontsluiten, zoodat de godsdienst vrede in dit opzicht is hersteld geworden. Ook wenscht men, dat kerkvoogden de nalatigen in het voldoen van den kerkelijken omslag over 1876 rechterlijk: vervolgen, opdat anderen later, door dit voorbeeld aangespoord, niet iosgeljjks weigerachtig mogen blijven. Omtrent de werkzaamheden van de Synode bevat het jongste nummer van de Kerkel. Cour. nog het volgende: De Synode heeft niet kunnen treden in het twee ledig voorstel der classicale vergadering van Amsterdam, om aan vacante gemeenten de bevoegdheid te geven tot bet kiezen van haar eigen consulenten, en om de Dat oude grijze land, vol wijsheid en vol (grootheid Dat voor elks oog als pronkbeeld zich vertoont, Is Friesland! Is ons vaderland!" In Frieslands hoofdplaats gekomen, ont sloten zich eindelijk Pas' lippen; de eerste woorden, die hij geliefde te spreken, waren me bijzonder welkom„jongen, Samwe moesten eerst een klein glaasje bier pakken, om ons wakker te maken, in dat nieuwe café bij 't Postkantoor." Abdul," zei ik „je blijft de onverander lijke!" (Abdel Bierpul was de morgen Abdel Maagbitter de middag Pas de avond- naam, tevens de meest bekende voor den zoon des heeren Hubstra, hoewel ik hierbij verzekeren moet, dat hij noch van 't bier noch van 't bitter zoo heel veel gebruikte, maar een bijnaam is spoedig gevonden en gegeven, is oud-HoUandsch voor elas. kerkgebouwen te sluiten voorde prediking van leeraars, die een audere richting dan de gemeente zijn to ge daan. De aanneming van het laatste kwam haar voor in strijd te zijn met de bevoegdheid tot Evangeliepre diking voor de gemeente, aan allen toegekend, die in de Ned. Hervormde Kerk als Evangeliedienaren zijn toegelaten. Een voorstel, om predikanten van de Christelijk Gereformeerde Kerk, die aan de Hoogeschool te Kampm hun opleiding hebben genoten, beroepbaar te stellen, behoudens huu onderwerping aan een colloquium doctum, werd door de Synode in handen gesteld van de com missie, benoemd ter zake van bet Hooger Onderwijs en het ktrkelijk examen. Het rapport omtrent het voorloopig aangenomen reglement op bet Hooger Onderwijs, naar aanleiding van de daaromtrent gegeven consideratiën, is door de daartoe benoemde commissie uitgebracht, en zal spoedig aan de orde van behandeling komen. lu de morgenzitting van Zaterdag en de mid- dagzitting van Maandag van de Chr. Ger, Synode weid de zendingszaak behandeld. Onder anderen is beslo ten om een zendiugsdirecteur aan te stellen en daartoe benoemd de heer J. C. Donner, predikant te Leiden, die nu reeds met de opleiding der zenliugkweeke- lingen is belast. LANDBOUW VEETEELT. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat' Maan dag de eerste nieuwe tarwe uit den Houtrak polder, iu het voormalige IJ, te Haarlem is verkocht, en wel ongeveer 100 hectoliter, voor/ 13,50 per hectoliter. De Arnh. Ct. bevat het volgende ingezonden stuk: Een doodvijand van den Colorado kever. Wat door velen vermoed en uitgesproken is, schijnt bewaarheid te zullen worden. De natuur zelve zal den mensch helpen om den gevreesden kever te be strijden. Een Amerikaansch natuuronderzoeker, prof. Riley, heeft eerst iu den Staat Ohio en daarna iu Poug- keepsie, in den staat New-York, op liet lichaam van den kever tallooze myten ontdekt, die parasitisoh op de huid leven en den dood van het insect ver oorzaken, op dezelfde wyze als ook iu ons laud eene myt, Gamasus Coleoptratorum, verschillende kevers langzaam doodt De myt i3 genoemd Vropoda americana en is na verwant aan eeu Europeesche soort ürepoda vegetans Het achtpootige dier heeft aan de buikzijde in een gleuf een paar werktuigen liggen, die in holle scharen eindigen en waarmede hit dier de huid van den kever doorboort en vervolgens voedingssappen opzuigt. De myt hecht zich op het lichaam vast met behulp van een langen zuiger, eveuceus aan de buikzijde nabij het achterlijf gelegen. Het is zeker, althans zetr waarschijnlijk, dat de colorado-kevers, die in Europa worden overgebracht, ook wel hunne parasieten zul len meebrengen en de voortplanting van mylen is zeer sterk. Het vermoeden is dus gewettigd, dat wij met schrik, misschieu met weinig schade van den beruchten indringer zullen verlost worden. Stemmen over Staatkundige en Maat schappelijke Vraagstukken. No. 6. Het Nederlandsch Ultramontanisme door dr. H. J. E. Van Iloorn. Met groote ingenomenheid lazen wij bovenstaande. Billijk en rechtvaardig wordt de groote tegenstan der der moderne maatschappij beoordeeld, en de uitvoering van het vonnis, over hem uitgesproken, daarbij opgedragen aan allen, die tegen hem strijden. Wat wij reeds zoo menigmaal als ons gevoelen openbaarden, vinden wij weêrgegeven door dr. Van Hoorn in keurigen vorm, opgehelderd door een uitvoerige beschrijving van hetgeen het Ultramon tanisme wil, en wat het vroeger deed en nu nog doet, oin zijn doel te bereiken. Het is echter niet alleen uit sympathie met het geschrevene alleen, het is ook en vooral in de overtuiging, dat zulk een ernstig woord in deze dagen moet gehoord en overwogen worden, dat wij de lezing van deze brochure allen aanbevelen. FRANKRIJK. De maarschalk-president heeft Saint Lö en Cherbourg bezocht, heeft toespraken aange hoord en beantwoord, werd met geestdrift ontvangen en vleiend uitgeleide gedaan en is waarschijnlijk nu weder te Parijs terug om zich voortebereiden tot een ander tochtje, te weten naar het departement Gironde, waar hij de gast zal zijn van hertog Becazesminister van buitenlandsche zaken, op zijn kasteel de la Grave. hoe weinig toepasselijk somtijds). Met 't vooruitzicht op een frisch glas van Cambrinus' vocht, stapten we stevig door en bereikten spoedig het prachtige café. Vóór wij ons laven mochten, verzocht de proprié- taire ons eerst eeu kijkje te nemen in fcijn établissement, wat waarlijk de moeite waard was, een flinke, ruime zaal, vol beelden, spiegels en gaskronen, welke men in de re sidentie te vergeefs zou zoeken een prachtig uitgesneden buffet, waar onder een ijskelder voor 't bier en een ijskeldertje voor den je never, den lievelingsdrank der vrije Friezen. Na onze be - en verwondering betuigd en na de frischheid van 't bier geroemd te heb ben, gingen we naar het paleis van onzen vorst, voor deze expositie welwillend afge staan. Het gebouw maakt niet den minsten indruk, ft geen niemand ooit zal kunnen be weren, hoop ik, want ft ziet er van buiten Intusschen is nog niets met zekerheid be kend, wanneer een einde zal komen aan den inconstitutioneelen toestand, dat er geene volks vertegenwoordiging is, terwijl de regeering voortgaat met de ambtenaren te handelen als de kinderen uiet het kegelspel, waartegen over de natie machteloos is. De burgerlijke rechtbanken van Amiens en Pau hebben zich onbevoegd verklaard kennis te nemen van de klachten der daar verschij nende bladen tegen de prefecten. De beroemde dr. Conneau, vriend der jeugd en lijfarts van Napoleon 111is op het eiland Corsica overleden. OOSTERSCHE QUAESTIE. Het gaat met de quaestie zooals altijd en in alle quaestiën De berichten van vroeger worden heden tegengesproken en wat men heden verneemt, is morgen weder niet waar. Zoo meldt het Journal des Bébats uit goede bron, dat Rusland nooit stappen heeft gedaan om van de regeering van Servië vergunning te verkrijgen tot het trekken zijner troepen over Servie's grondgebied. Wat de Serviërs betreft, deze trachten te vernemen hoe de mogendheden over hunne tusschenkomst en den oorlog zouden oordeelen. Oostenrijk zou toestemmen, op voorwaarde, dat het tooneel van den strijd niet wierde gebracht nabij de Oostenrijksche grens, in Bosnië en de Herze- gowina Te Londen ziet men deze inschik kelijkheid met leede oogenmen had meer standvastigheid van graaf Andrassy verwacht. Dat het gewichtig onderwerp besproken is geworden door keizer Wilhelm en keizer Frans Joseph bij hunne jongste samenkomst te Ischl is zeker. Havas meldt uit Berlijn, dat Oosten- rijk-Hongai ije niets ten nadeele van Rusland ondernemen zal, en dat Duitschland geen onverschillig aanschouwer zou zijn van Rus- land's vernedering. Voorloopig alzoo zal er geen sprake wezen van een Oostenrijksch- Engelsch bondgenootschap, en de onzijdigver- klaring in Engeland, kort vóór de sluiting van het parlement, moet daartoe als het duidelijkst bewijs worden aangemerkt. TURKIJE. Dezer dagen zijn veischenen drie besluiten van sultan Aldul-Ilamed. Het eerste bevat de voorwaarden der door de kamer van afge vaardigden goedgekeurde gedwongen leening. Bij het tweede wordt de oprichting eener na tionale garde te Konstantinopel gelast. Het derde strekt tot samenstelling van den krijgs raad, voor welken moeten terecht staan Redif- pacha, ex-minister van oorlog, Abdul-Kerim- pacha, ex-opperbevelhebber van het leger van Schumla, eenige hoofdofficieren, die onder hem den Donau en den Balkan slecht verdedigd hebben en ifossafi-pacha, ex kommandant van Ardahan. De organisatie der nationale garde heeft aanleiding gegeven tot bezwaren van den kant der niet-Muzelmansche kerkgenootschappen. Deze, uitgenoodigd hunne leden in afzonder lijke bataillons bijeen te brengen, deden hier tegen opmerkendat zij moesten gemachtigd zijn, de openbare orde te handhaven naast en met de Mahomedaansc'ne onderdanen van den sultan, zonder dat op hunnen oorsprong of op hunnen godsdienst gelet worde. ITALIË. Men schrijft uit Rome, dat de paus bij het vernemen, dat de onlangs afgelegde verkla ringen van de pro futara memoria gehoorde getuigenniet gunstig zijn geweest voor de zaak der broeders van kardinaal Antonelli gezegd heeft„Zooveel te beternu zullen die gierigaards een gedeelte moeten teruggeven van het geld, dat zij met al te veel moeite zich verschaft hebben." Op het Vaticaan zou men overtuigd zijn, dat de gedragslijn door de broeders van den kardinaal gevolgd een uit vloeisel is van de hoopwelke zij hadden, dat de paus liever het geld zou geven, ver- eischt om de Lambertinis tevreden te stellen, dan het schandaal door de uitbarsting van een proces te doen toenemen. BELGIË. Voor de Rubensfeesten te Antwerpen, welke Zondag zijn aangevangen, hadden de treinen ten minste niets vorstelijks uit, doch 't ware schoone zal men ook hier in 't innerlijke moe ten zoeken. De bezoekers der tentoonstelling zullen echter niet veel van dat innerlijke schoon (wat de vertrekken aangaat) mêedeelen, daar de kamers voor de expositie afgestaan niets fraais, niets elegants, niets vorstelijks hebben; integendeel 't zijn meest kleine, vier kante ruimten met slechte plafonds en dorre ouderwetsche behangenéen kamertje slechts trok onze aandacht door een buitengewoon be hang en de pronkkamer (zaal 18) had iets zaal achtigs, doch sierlijk, grootsch en netjes is an ders. Maar natuurlijk zijn er nog zeer vele ver trekken, die voor ons oog verborgen bleven, welke zeker veel schoons zullen bevatten, doch zoover wij konden oordeelen (en we kwamen den linkervleugel in .fladderden door degeheele lengte van ft middengedeelte en kropen den rechtervleugel weêr uit) is het gebouw den duizenden vreemdelingen aangebracht; binnen Autwerpen's muren waren nageuoeg alle nationaliteiten vertegenwoordigd. Het feest werd Zaterdagavond geopend met eetie prach tige cantate, gedicht door J. Be Geijterge componeerd door P. Benoit. Op de groenplaats uitgevoerd, in de open lucht vóór het stand beeld van Rubens, door een koor van ongeveer 1000 dames en heeren, knapen en meisjes, met een flink orkest begeleid, maakte dit werk een overschoon effect. In den toren van den Cathedraal, die nabij de Groenplaats is gelegen, hadden zich eenige musici veree- uigd, die door de koperinstrumenten telkens het motief van het orkest overnamen, 't geen zeer verrassend klonk. De avond werd be sloten met een fakkeltocht door de muziek korpsen van het garnizoen. De orde, die bij die overtalrijke menigte heerschte, was voor beeldig. Optochten, wedstrijden door liedertafels, wedstrijden door allerhande maatschappijen te Antwerpen gevestigd, militair schermspel, openstelling van tal van musea, tentoon stellingen enz. enz alles lokte een overgroote menigte. Des avonds was er verlichting der praal bogen, terwijl in het Theatre des Variétés en en het Alhambra groote nachtfeesten werden gehouden. De uitslag van den gehouden zangwedstrijd is voor de Nederlandsche afdeeliog de volgende Ceciliauit Den Haag, eerste prijs, en tweede prijs voor uitmuntendheid; Breda's Mannenkoor te Breda, tweede Zanglust, te Amsterdam, derde, en Kunst en Vriendschapte Amsterdam, vierde prijs. De Burgemeester van Antwerpen, Leopold Be Wael, is tot officier der Ned. Orde van de Eikenkroon benoemd. De groote buitengewone tuinbouwtentoon stelling, die bij gelegenheid der feesten wordt gehouden, is naar wensch geslaagd. Vele in zendingen uit het buitenland zijn er ingekomen; ook uit Nederland is de deelneming niet on belangrijk. Dinsdag te éen uur werd de optocht, die Maandag wegens stortregens en onweder was uitgesteld, gehouden. Vooral de wagens van Rubens en Platijn waren prachtig. VII. Onder de schadelijke insecteu mogen we niet ver geten melding te maken van de Wespen, die, als zeer stoutmoedige roofsters, het vooral gemunt hebben op zoete, saprijke en overrijpe vruchten, zooals ons ooft en de druiveo, maar die, zooals byv. de Horzelwesp of het Hoorntje, ook in een ander opzicht groote schade kunnen aanrichten. In ons land tellen we 5 verschil lende soorten van wespen; we zullen alleen de Gewone wesp (in Zeeland onder den naam van Perenbij alge meen bekend) en de Horzelwesp bespreken. We behoeven, wat de eerstgenoemde betreft, geene beschrijving van het insect te gevenieder toch kent die vlugge en levendige dieren, geel en zwart gekleurd; bijna ieder gaat voor hen uit den weg, uit vrees voorden wespenangel, dien hij zelf door slaan met de handen of door zwaaien met een doek te voorschijn roept, maar die rustig in het acbterljjf van bet dier verborgen zou blij ven, indien men de wesp maar rustig haren gang Het gaan. Onze gewone wesp leeft niet alleen, maar zij vormt met andere eene maatschappij, die uit mannetjes, wijfjes en arbeidsters of werkwespeu beslaat. Die maatschappij of kolonie heeft slechts ren tijdelijk bestaan, want eik jaar, wanneer het koude jaargetijde begint, sterven de meeste wijfjes, mannetjes en arbeidsters en er blijven slechts enkele wyfjes over die, de kiem voor een volgend geslacht in zich dragend, den winter in een soort van winterslaap doorbrengen. Merkwaardig is de wijze, waarop zy die lange rust genieten; zij haDgen zioh na- melyk hier of daar aan de kaken op, en deze kaken blij ven het voorwerp, waaraan zij zich hebben vastgebeten, innig vasthouden, totdat de zonnestralen weder eenige warmte beginneD te verspreiden en de knoppen der plan ten uitbotten. Dan zoeken zy eene plaats op onder den grond, die daar bijzonder geschikt schynt voor den bouw van haar nest; bouwstof wordt geleverd door hout, dat hier en daar afgeknaagd, vervolgens gekauwd wordt, en dat, met haar speeksel vermengd, eene brij oplevert, die, hard wordende, veel overeenkomst heeft met grauw papier naam van paleis onwaardig. »Sit venia ver- bo, t) als ft kind maar een naam heeft" zei Pas. Het eerste wat (nadat we kaartjes genomen en nog een lijvig boekdeel voor de notities gekocht hadden) mijn oog ontmoette en wat ik bijzonder karakteristiek vond, was een ge drukt biljet, waar we in 8 verschillende talen konden lezen, dat rookers hier belet zouden krijgenwelke vermaning begon met het Friesche »net smoakje," terwijl ook ft verzoek om de voorwerpen met rust te laten ft eerst aan de Friezen gedaan werd, want er stond »neare net oankomme." Vatte, wie ft kan Verder kon men aan alle hoeken der gangen en kamers lezen, als eene zaak van buiten gewoon gewicht: Ververschingszaal beneden! de oppassers zijn verplicht den naasten weg naar die zaal te wijzen Wordt vervolgd t) Er zij verlof voor 't woord.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2