1877. N°. 99. Donderdag 23 Augustus. 64s,e Jaargang. ONZE KIESWET. RINNENLAND. Kennisgeving. Opening Jacht op Klein Wild. Mengelwerk. CAUSERIE. 0FFIC1EELE MEDEDEELINGEN. GOESCHE De uitguve dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst." Geboorte-, huwelijks» en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a ,1- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende'en contant {betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De COMMISSARIS des KONINGS in ZEELAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Sta ten van 17 dezer, no. 81; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 185 7 (Staatsblad no. 87); maakt bekend dat de opening der jacht op klein wild in de provincie is bepaald op Zaterdag 8 September eerstkomende-, oortsdat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijksmet uitzondering van den Zondag, en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zater dag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst en afdrukken in plano zullen aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, 18 Augustus 18 77- De Commissaris des Konings voornoemd, W. SIX. De Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlanasche volk. Art. 74 der Grondwet. II. Een gevolg van hetgeen wij meedeelden om trent den invloed van het platteland op de verkiezingen is, dat in vele districten de onont- wikkelden de keuze der meer ontwikkelden be- heerscheu. In de steden is het onderwijs over het geheel veel beter dan op bet platteland, maar waar dit bij beide op dezelfde hoogte zich bevindt, daar werken andere omstandighe den mee, om de vruchten van het onderwijs op het platteland minder rijp te laten worden. Maar nog niet eens behoeven wij alleen zulk eene vergelijking te maken. Ook in de steden zelve hebben wij voorbeelden te over, om te bewijzen, dat bij de tegenwoordige censusbe- paling de ontwikkelden niet eens hun stem kunnen uitbrengen, maar menigeen, die lezen noch schrijven kan, geroepen wordt om 's land's bestuur te helpen kiezen. Een weinig geluk in de wereld, door Fortuna ons in den schoot geworpen, een erfenis of een goede prijs uit de eene of andere loterij, ja nog ergerde hulp van een belangloos persoon, die voor u een patent als schipper of handelsreiziger betaalt, maakt u tot een gelukkig kiezer. Maar ook zelfs onder die gefortuneerde geluk kigen wordt de billijkheid niet altijd betracht. Eén voorbeeld slechts. In Goes moet men f 40 betalen om kiezer voorde Staten-Generaal en de Prov. Staten te wezen en dus evenveel als in IY. Toen ik u beloofde, Mijnheer de Redacteur eenige losse opmerkingen over de Friesche tentoonstelling te zenden had ik geen idee dat mijn pen zóó onwillig zich zou toonen en dat de taak, mezelven opgelegd, mij zoo zwaar zou vallen. In Friesland, speciaal in Leeuwarden, zag ik toch zooveel schoons, zoo veel indrukwekkends, zooveel ouds (voor mij nieuw), zoovele zaken, voor den historievor- scher van 't grootste belang en van de grootste beteekenis dat 't mij moeielijk viel uit die keur eene keus te doen. In die verlegenheid wendde ik mij tot mijn vriend uit Boskoop, de eeuwige hulpvaardigheideen' grooten dienst bewees hij me, door van 't aanloopt een aan looppp te maken mij daardoor tijd latende om mijne gedachten te verzamelen en u mijne indrukken eenigszins geregeld mee te deelen. Het «nimium uocet" 1) staat duidelijk (1) Al te veel schaadt. Arnhem. De laatste stad is veel meer eene plaats van weelde en men zal toeh moeten toestemmen, dat daar wel eene andere maatstaf genomen mag worden om een zekere gegoedheid aan te wijzen dan in onze gemeentewaar voor zeker over weelde niet te klagen valt. Er is dus en waarlijk het i9 reeds jaren lang, dat daarop wordt gewezen stof genoeg om zich te beklagen over de wijze, waarop in ons land de kieswet het recht van stemmen ver leent. En hoe moeielijk 't valt om op dien grondslag daarin verbetering te brengen be wijzen de vruchtelooze pogingen, door verschil lende ministers, o. a. Fock en Geertsema, aan gewend om dat doel te bereiken. En ook nu weer is eene nieuwe poging aan hangig, die, te oordeelen naar het voorloopig verslag in de afdeelingen, zeker eveneens schip breuk lijden zal. Dat verslag kenmerkt zich door een mengel moes van opiniën, even bont van kleur en ver schillend van opvatting als het gansche ont werp, door den Minister Heemskerk ingediend. Maakte men vroegeren ministers een verwijt, dat zij niet genoeg gelet hebben op plaatselijke ge steldheid, ook onze tegenwoordige premier kan dit verwijt niet ontgaan Eigenaardig is 't dan ook, dat hij de onbillijkheid tusschen Arnhem en Goes wil laten voortduren, en bij beide de census op ƒ36 wil brengen. En bovendien staat dit in zonderlinge evenredigheid tot steden als Middelburg, Dordrecht of Delft, waar men J 48, en tot Zaandam, Gorinchem, Haarlem en Leiden, waar men ƒ40 zou moeten betalen om kiesbevoegde te wezen Doch welke is de oorzaak van een derge lijke onbillijkheid? Met een maatstaf als de gegoedheid in de hand, zoo afwisselend naar de plaatselijke gesteldheden, komt men allicht in de verzoeking om zich door andere motieven te laten leiden dan door dat eenige, wat in de Grondwet is neergelegd: «de Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche volk." Men kan nu vau het kiesrecht beu uit sluiten, die men, van welke partij ook, niet gaarne het recht van kiezen in handen zou geven, omdat het de overwinning van die partij zou tegenwerken. Men kan het door schikken en plooien misschien brengen tot een gunstig resultaat, en menigeen, van wie de be paling van een census afhangt, komt daartoe licht in verzoeking. Door de gegoedheid als maatstaf te nemen, zooals dit nu geschiedt, wordt het licht eene speculatie, een kunst om te geven en te nemen, zoolang totdat men zelf de zekerheid heeft van te overwinnen. En dit achten wij tegen het belang van ons land, dat meebrengt, om in het Binnenhof te 's-Hage zooveel mogelijk met groote letters voor mij geteekend; uwe waarschuwing klinkt nog steeds in mijne oorenraison de plus om kort te zijn. Ik wil dan ook niet met u en uwe lezers de negentien kamers, door de expositie in beslag genomen, geregeld doorwandelen; we zullen niet iedere glazen kast (vitrine) openen; we zullen niet ieder voorwerp afzonderlijk be tasten en bewonderenmaar hier en daar zullen we een greep doen bij A even stilstaan, B een goedkeurenden blik toewerpen en C stil zwijgend passeeren. Hoewel mijn plan was boven deze aanteekeningen den gezochten naam van tentoonstellingsbrief" te plaatsen, zoo ben ik daarvan teruggekomen en lever nu een ver volg op de causerie van mijn vriend J. O. S. Pas en ik werden den morgen na mijne aankomst vroegtijdig gewekt, daar wij met den eersten trein naar Leeuwarden zouden trekken.«Dat eeuwige storen in iemands eersten slaap" zooals mijn vriend opmerkte, wekte zijne ontevredenheid zoozeer op, dat hij brom mende opstond, grommende zich kleedde, mop perende ontbeet en, voor niemand te spreken, zich in een hoek van het tentwagentje liet eene getrouwe afspiegeling van den geest, die de bevolking bestuurt, te zien gegeven. Waar gegoedheid en bevoegdheid om te kie zen zoo vaak elkaar ont'oopen, daar dienen wij naar een anderen maatstaf om te zien, waar naar de kiesbevoegdheid kan worden afgemeten. En die andere maatstaf is neergelegd in een nota, door den heer Van Houten gevoegd bij het verslag op de aanhangige kieswet. Eene zekere mate van ontwikkeling moet vol gens zijn voorstel gevorderd worden van de kiesbevoegden, terwijl dit hoofdzakelijk neer komt op de volgende bepalingen: lo. Dat als kiezers op de kiezerslijsten zul len worden ingeschreven alle meerderjarige, man nelijke ingezetenen, Nederlanders, die in het volle genot z:jn der burgerlijke en burgerschaps rechten, in de drie laatste jaren geen bedeeling van eenig burgerlijk of kerkelijk armbestuur hebben genoten, gedurende het laatste jaar hun hoofdverblijf in het kiesdistrict hebben gehad en door inlevering van een eigenhandig ge schreven en geteekend verzoek of op een andere bij de wet te bepalen wijze het bewijs hebben geleverd, dat zij de schrijf kunst hebben geleerd. 2o. Dat aan de verkiezingen geen deel zal worden genomep door: a. de vrijwilligers in het leger beneden den rang van officier b. de miliciens gedurende den tijd, waarin zij zich onder de wapenen bevinden. 3o. Vernieuwing der Tweede Kamer in eens, en niet, zooals thans geschiedt, bij helften. 4o. Vaststelling der kiesdistricten voor eens. 5 o. Uit de voorwaarden voor de verkiesbaar heid voor de Eerste Kamer het voorkomen op een lijst van hoogstaangeslagenen te doen ver vallen. 6o. Opheffing der uitsluiting van geestelijken en bedienaren van den godsdienst van het lid maatschap der Staten-Generaal. Zulk eene ingrijpende maatregel moet natuur lijk gepaard gaan met grondwetsherziening, en dient, om het goede beginsel, dat daaraan ten grondslag ligt, en dat geheel in den geest van onze grondwet is, wel ernstige overweging. Van 15 Juli tot 11 Augustus 1877 zijn in het rijk door longziekte aangetast 35 runderen, tegen 52 in het vorige tijdperk van vier weken. GOES, 22 Augustus 1877. Op de tentoonstelling van Landbouw te Antwerpen zijn o. a. bekroond onze stadgenoo- ten Wed. Massee Sf Zoon, a. voor werktuigen: met vallen, waarmee wij door Cato naar het station te Wgebracht werden. U moet weten, dat Pas een lijder der gevreesde mor genziekte is, en dat zulk een ongestelheid haar verloop moet hebben. Ik verdiepte mij dus in de aangename lectuur van den «Gids voor de bezoekers der Historische tentoon stelling van Friesland, gehouden in Zr. Ms. Paleis te Leeuwarden, in den zomer van 1877," ons door Pas' vader te leen gegeven, 't Is een lijvig boekdeel, dat verzeker ik u, de catalogus alleen telt 316 bladzijden; daarbij komen nu nog 55 pagina's voor eene voorrede, voor de namen der commissie, der correspon denten en der inzenders (maar even 1491) en dan nog 20 bladzijden voor advertenties, plus twee plannen der expositie, en men kan begrijpen, dat men met zulk een boek «op reis" is. Doch de uitgave is flink, royaal en correct; de grijs-blauwe omslag is eenvoudig doch netjes, met een zweem naar 't antieke; het Friesche wapen ontbreekt op het titelblad niet. Ik bladerde het boek wat door, trachtte eenige bekende namen onder de inzenders te de zilveren medaille en 50 fr., de zilv. verg. med. en 30 fr.b. buiten mededingingzilv. ve»g. med. voor verzameling werktuigen, en c. zilv. med. voor alijpsteenen. E. Van den Bosch, buiten mededingingzilT. med. voor gras- en klaverzaden. Baarland. By de Vrjjdag 11. gehouden verkiezing voor een lid van den raad hebben 18 kiezers gestemd. Kom. Schipper verkreeg daarvan 13 stemmen, terwijl op Joh. Koole en C. Zeevaart elk 2 stemmeD, en op J. Nieuw en- huize 1 stem waren uitgebracht. middelburg. Het sinds Januari jl. hier vertoefd hebbende driemastschip Utrecht," kapt. A. K. Zweede, is heden (Woensdagmor gen) in ballast naar Shields vertrokken, om kolen in te nemen, met bestemming naar Java. Maandagmorgen waren eenige kinderen op een bovenwoning te Middelburg aan het spelen, toen de moeder eensklaps een laid ge schreeuw vernam en bemerkte, dat haar 4V2jarig kind in brand stond, tengevolge van het spelen met lucifers, waarvan verscheidene op den grond verspreid lagen. De kleine werd terstond in een deken gewikkeld, terwjjl zoo spoedig mo gelijk geneeskundige hulp aau het geheel met brandwonden overdekte kind werd verleend, wiens toestand zeer zorgwekkend is. Volgens nader bericht zou het kind reeds overleden zijn. De opgaven in verschillende bladen der schade, door den jougsten brand by het haven station te Vlissingen veroorzaakt, loopen van f 40,000 tot f 240,000 uiteen. De M. Ct. heeft nog geen reden om aan de juistheid harer eerste opgave, die ongeveer f 100,000 meldde, te twijfelen. Volgens het Handelsblad zal de rechtbank te Middelburg waarschijnlijk uitspraak moeten doen over de vraag, wie de schade dragen moet. Het wachtschip Hydra.", te Vlissingen, is Maandagmorgen te 8 uren geheel onver wacht buitengaats gestoomd en krnist thans op de Schelde in de nabijheid van Ter Neu zen. Met welk doel, is niet bekend. Naar aanleiding van het eerlang te vie ren 300-jarig jnbilé van den geboortedag van Jacob Cats zal binnenkort by de boekhande laars S. Ochtman fy Zoon te Zierikzee verschij nen: Jacob Cats, Tooneelmatige Schets met zang, in twee Tafereelen, door J. K. De Regt, lid van den Nederlandschen Tooneelbond. Wy vestigen hierop de aandacht van rederjj kers gezelschappen en verdere belangstellenden. Te Terneuzen is ook een districts-af- deeling van de vereeniging Eigen Hulp" ge- vinden en probeerde ook het Friesche gedichtje, dat voor de voorrede geplaatst is, te verta len. Dit. lieve versje van Mr. J. Gelinde Van Blom kan ik hier, dank zij eene vrien delijke hulp, vertaald inlasschen, vooraf ver schooning vragende voor enkele gedwongen regels «Kent gij het land vol groene weiden, Waar ruimschoots 't boterbloemke blinkt? Kent gij het land, waar 't zaad op d' akker, Als golven lieflijk rijst en zinkt Kent gij het land, waar 't zilvren vischje In 't vriendlijk meertje woelt en speelt. Waar 't jonge paar, het bootje mijdend, 't Aas d' uitgeworpen haak ontsteelt? Kent gij 't land, waar de vink in 't boschje Voor 't wijfje 't bruiloftsliedje zingt, En in de Meimaand, als een zienster, Door hemelenzaïig de aard verjongt Kent gij het land, dat twintig eeuwen Zijn zelfden naam behouden kon, Gelijk een rots, hoe stormen loeiden, En stukken van zijn massa spoelden, Op 't zelfde plekje onwrikbaar stond

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1