Bouwland en Uitweg, Bank van Leening. COCOS-ZEEP. ADVERTENTIES GEMENGDE BERICHTEN. De voor deu Landbouw nuttige en schadelijke dieren. BURGERLIJKE STAND GOES OPENBARE VERKOOPING. op Woensdag den 22 Augustus 1877, op Donderdag den 23 Augustus aanst., Sitsen, Dames-morgenjapons, witteRokken, stellen Kragen, Strikken, LAVALLIÈRES, Heeren-Crlact-E&ndschoenen e&g* \7Ved. J. G. Heijkam. Bramall in den nacht van den 11 van New- haven naar Konstantinopel is vertrokken met eene lading wapenen en ammunitie, ter waarde van 1.200000 dollars voor de ïurksche re geering en dat de Russische korvet. Crysar te Delaware Breekwat ligt, om op het stoom schip jacht te maken. SPANJE. Volgens loopende geruchten zullen de Cortes niet vóór Januari a. s. bijeenkomen tenzij eene vroegere oproeping noodig worde wegens het huwelijk des konings, welke aangelegen heid het ministerie ernstig bezig houdt. Vrij algemeen wil men, dat de ministers tegen die echtverbintenis zijnzij ontraden Alfonsus XII zijne nicht, de jongste dochter van den hertog van Montpensier, tot gemalin te nemen, doch de koning is van zijn besluit niet terug te brengen en dus is het niet onmogelijkdat het kabinet aftreedt, wanneer hij de infante Mercedet huwt. Dat er menschen zijn, die een hoogen leeftijd bereiken, ja bet zelfs tot eene eeuw brengen, is bekend, naar dat iemand meer dan twee eeuwen oud wordt, en nog werkzaam is als correspondent van een courant, is voorwaar eene oageloofelqke zaak. En toch schrijft de Belgische correspondent van het Dagblad van Zuid- Holland en 't-Gravenkage in zyn eersten brief over de. Rubensfeesten te Antwerpen, opgenomen in het no. van Zondag, «dat hg reeds sedert de oprichting van het Dagblad de betrekking van politiek eu artis tiek correspondent vervult." Aan het hoofd van het Dagblad leest men: «211e jaargang." Een behendige dief beeft zich de vorige week op bet gemeentehuis te Amerongen weten meester te ma ken van eenige gouden voorwerpen. De vermoedelijke dader is echter te Wageningen in hechtenis genomen door de nog behendiger politie. Te Haarlem is een.7jarig knaapje, op een vlot spelende, te water geraakt en verdroken. Een schippersknecht viel Woensdag jl. ter hoogte van het fort Loevestein van een vaartuig in de Waal en verdronk. Men meldt uit Hunzingo, dat Vrijdagmiddag de bliksem sloeg in een boerenplaats in den Noordpolder en twee werklieden doodde, die met anderen daar eene schuilplaats hadden gezocht. De schuur raakte in brand, doch men was de vlammen;spoedig meester. Onder Leens zijn een voerman en zyDe paarden door den bliksem getroffen. De paarden kwamen weder bjj; doch de man was oogenblikkelijk een tijk. Te Baak is Donderdag een huis, door den bliksem getroffen, geheel afgebrandook te Steenderen veroorzaakte het hemelvuur brand in een woning, die echter behouden bleef. Vrijdagmorgen is op den Oosterspoorweg onder onder Zutfen bet ljjk gevonden van een arbeider, die door den trein was overredende helft van zyn hoofd en zgn rechterhand waren verbrijzeld. De man had in beschonken toestand zgn weg langs het verboden pad genomen. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een specialiteit in het stelen van biljartballen uit koffiehuizen. Eén Duitsoher, die te Amsterdam eene betrekking zocht maar daarin niet slaagde, heeft van een jong- menech, die hem herhaaldelijk geld had geleend, uit dankbaarheid een horloge met gouden ketting ont vreemd. Hg beleende het en verdween daarop met de noorderzon. De politie had echter reeds den volgenden dag den ondankbare opgespoord, die nu vooreerst wel onschadelijk zal gemaakt worden. De heer M. S. Bromet te Amsterdam adverteert in De Standaard dat by, voor het christelijk publiek, ontvangen heeft „speeldoozen met Saafoy's liederen." De prijzen loopen van ƒ10 tot ƒ100. Voor ƒ10 kan men zich twee liederen laten voorspelen: «Witter dan sneeuw" en „Het hemelsch land." Voor 100 heeft men er 12, in 't Engelsch en Nederlandsch, als: Onward Christian tolditr, Jerusalem the golden, „Het hemelsch land", „'s Heilands kroonjuweelen" enz. „Men kan, zegt de advertentie, gemakkelijk de liederen zingen onder accompagnement der speeldoozen, waardoor men zioh een aangename verkwikking ver schaft." Te Maastricht is Vrijdagavond een knaapje van 4 jaren door een brouwerswagen overreden. Een wiel van den wageu, die in volle vaart eene hol lende straat afkwam, sneed het kind het hoofdje in tweeën. Te Wilp is Vrijdag een driejarig kind in de watering gevallen en levenloos daaruit gehaald. Uit Avereest wordt van 16 Augustus gemeld Gisterennacht te een nur keerden eenige jongelui, jongens en meisjes, die op de kermis wel wat lang hadden nageplakt, huiswaarts. Ter hoogte van het Leeuweriksvonder, gelegen over de Dedemsvaart, kwa men zg in aanraking met anderen en kregen weldra hevige ruzie. Een van ben, om hulp roepende, werd gehoord door zgn vriend, die aan de overzg der vaart vredig t'huis zat. Terstond te hulp snellende, moest hg bet vonder passeeren, had hg daarbg het ongeluk te struikelen en raakte te water. Door het plotse linge bad en de duisternis verward, was hjj niet in staat zich zelf te redden, en het klubje jon gens, hem wel iu 't water hoorende vallen, stoorde zich aan niets en riepen veeleer„laat hem verz. .1" Eene meid reikte hem nog eene paraplu toe, die hg echter misgreepde overigen zagen hem voor hunne oogen ziuken en in de diepte verdwijnen. In den nacht van 17 op 18 dezer is bg een kuiper te Deventer brand uitgebroken, die wegens den grooten voorraad hout zoodanig toenam, dat weldra het geheels gebouw een prooi der vlammen werd, terwgl het vuur inmiddels was overgeslagen op de belendende perceelen, waaronder dat van een land bouwer, hetwelk mede in vlam geraakte en waarin een groote voorraad hooi en stroo geborgen was. Men was het vuur binnen een paar oren meester. De schade is aanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. Een katholiek priester te Macclesfield (Enge land) weigerde dezer dagen het lijk van een zijner gemeentenaren op de katholieke begraafplaats te laten ter aarde bestellen, omdat de man vrijmetselaar was. Het stoffelijk overschot werd daarop in de Angli- caausche begraafplaats ter ruste gelegd, nadat door een Anglicaansch geestelijke de lijkdienst ervoor verricht was. Te Konstantinopel is een samenzwering ontdekt. De schtgenoote van den gouverneur van het eiland Cos, mevrouw Aristarchi, werd in hechtenis geno men en op haar brieven werd beslag gelegd. Het bleek, dat zij met het Bulgaarscbe hoofdkwartier in correspondentie stond door middel van Ignatuf. Zij briefde alles wat er te Konstantinopel omging over en stelde voor Youssouf Iziedin op den troon te helpen. Mevrouw Aristarchi is onmiddellijk naar Klein-Azië verbannen. Te Arques, in het dep. Pas-de-Calais, werd een bruiloft gevierd, ten huize van den vader der bruid, eeu welgesteld pachter. Men dauste op de maat der violen, doch de politie onder De Broglie is argwa nend, de commissaris trad eensklaps binnen en gelastte den dansenden paren heen te gaan. Natuurlijk wei gerden dezen aan het bevel te gehoorzamen. Zoover is het reeds in Frankrijk met de individueele vrijheid gekomen Een nieuwe mode te Parys is het dragen van ongelijke handschoenen, (een uitkomst voor velen, die uit hun verzameling oude handschoenen het dan wel tot een paar zullen kunnen brengen.) Nottingham, Cambridgehire, Warwichshire en Staffordshire hebben de vorige week zeer geleden door vreeselgke onweersbuien. Verscheiden personen zijn door den bliksem getroffen. De oogst heeft enorme schade geleden. De tgdingen uit Madras (Voor-Indië) luiden ver schrikkelijk. Op eene meeting aldaar gehouden zeide de hertog van Buckingham, dat de bedreigde streek 18,000,000 inwoners telt, wier dagelijksche voeding voor een groot deel afhangt van de werkzaamheid der personen, die belast zgn met het vervoer van granen naar die streek. De nood groeit dagelgks meer en meer aan. De chirurgijn-majoor Cornish, commissaris van den gezondheidsdienst, zegt dat nu reeds anderhalf mil- lioen inwoners zonder voedsel zijn. De toestand van Bellary, Kurnool, Cudapoli, North-Arcot en Chingle- put wordt van dag tot dag ongunstiger. Met 't einde van Juli waren reeds 500,000 menschen van honger gestorven. De meeting besloot, dat aan de mayors van Londen York, Dublio, Birmingham, Bristol, Manchester en Liverpool, aan de prevoosten van Edinburg en Glasgow en aan de overheden van Calcutta en andere steden in Indië per telegraaf hulp zou worden ge vraagd. Een der aanwezigen deelde mede, dat op een morgen meer personen dood gevonden werden in Madras dan gedurende den ganschen hongersnood in Bengalen. VI. (Vervolg.) De gevaarlijkste van alle ingewandswormen is de Trichine, die, hoewel vroeger reeds bekend, toch eerst sedert 1860 door een groot aantal natuuronderzoekers aan een nauwkeurig onderzoek is onderworpen. In het genoemde jaar volgden de trichine-epidemieën elk ander als het ware op, en stierven verscheidene per sonen aan die gevreesde ziekte. De Trichinen zijn van tweeërlei geslacht; de volwas sen wgfjes hebben eene lengte van 3 m. M., de mannetjes zijn slechts 1,5 m. M. lang. Zy leven in de darmen van den mensch en verschillende andere zoogdieren en vogels (Darmtrichine) en plauten zich daar door eieren voort. Deze, ongeveer 200 in getal, ontwikkelen zich nog ia bet moederdier. De jongen doorboren den darm en begeven zich, ten deele door den bloedstroom medegevoerd, naar de spieren (Spier- trichine), vooral die van den hals, het strottenhoofd en de oogen, de spieren die tusschen de ribben ge legen zgn en het middenrif, het spierachtig vlies dat borst- en buikholte scheidt. Zij rollen zich in de spieren in eene spiraal te zamen en omgeven zich door een hulsel van eene stof, die zich uit hun lichaam afscheidt. In dezen toestand kunnen zg jaren lang leven, totdat eiudelgk het hulsel verkalkt en bet dier sterft; de darmtrichinen bestaan echter als zoodanig slechts 5 weken. Is bet aantal spiertrichinen in het lichaam groot, dan doen zij niet alleen plaatselijke pgnen ontstaan, maar veroorzaken dikwijls den dood. De mensch krggt de trichinen voornamelgk door het eten van rauw varkensvleesch. De varkens zelf wor den in den regel door het eten van ratten aange stoken. Men kan niet genoeg zijne waarschuwende stem doen hooren tegeu bet vleesch, dat trichinen bevat. Het inzouten of pekelen, rooken of even koken van het vleesch doodt de dieren volstrekt niet, het vleesch behoort goed doorkookt te worden. Het eenige mid del om te voorkomen, dat de varkens door trichinen besmet worden is, dat men de ratten en muizen uit de varkenskotten verwijdert, terwgl men er voor be hoort te zorgen, dat de varkens de uitwerpselen van andere dieren niet opeten en de mesthoopen niet omwoelen, dat men geene lijken van dieren op de mesthoopen werpt en ze niet daar begraaft, waar de varkens er bg kunnen komen. Voor zoover mg bekend, heeft zich in ons land nog geen geval van trichiuenziekte voorgedaan. Men zou Kunnen vragen, of de trichine wel thuis behoort onder de dieren, die voor den landbouw schadelyk zgn. Zeer zeker daar, waar, zooals in Duitschland, nog al veel varkens door de landbouwers gehouden worden. Moge er al hier van geene schade gespro ken kunnen worden, toch heb ik gemeend niet geheel en al het stilzwggen te mogen bewaren over een dier, dat althans bij naam in ons land bekend is. Bij eene vroegere gelegenheid leerden we eene ziekte van de tarwe kennen, die veroorzaakt werd door eene schimmelplant, welke den inhoud van de kor rel in eene vuile, smerige stof veranderde. Eene andere ziekte van de tarwe, waarbij de korrel mis vormd en zwartbruin wordt, wordt veroorzaakt door microscopisch kleine diertjes, die den meelinhoud bederven. Ook deze diertjes behooren tot de Wor men en dragen den naam van Tarweaaltjes of Tarwe- aalwormen en zijn sedert 1743 bekend. Teneinde de oorzaak der ziekte nauwkeuriger te leeren kennen, moet men iets aan den inhoud van een zieke korrel met een droppel water onder het microscoop brengen. Na eenigen tijd ziet men kleine, draadvormige wezentjes zich langzaam heen en weer bewegen, dan allengs levendiger worden, den kop naar alle kanten zoekend heenwenden, zich oprollen en van de eene plaats naar de andere kruipen. Men vindt 8 a 10 in een korrel bij elkander. Zg bezit ten een taai leven, zoodat eene hitte, die bijna vol doende is om de kiemkracht van de korrel te dooden, en vorst hun geen nadeel doen, terwijl zij in zieke tarwe jaren lang als het ware schijndood kunnen blgven, tot zij door vocht en warmte weder opge wekt worden. In zieke tarwe zijn zg niet volkomen, maar verkee- ren in den larventoestand komt de tarwe, bg het uitzaaien, in den vochtigen grond, dan wordt door het rotten der zaadschil aan de levend geworden wormpjes de uitweg geopend. Het wormpje kruipt in den grond rond tot het een tarweplantje bereikt, dan kruipt bet langt het stengeltje naar boven, houdt zich bij droog weder in de scheeden der bladen op zonder zich te bewegen of eenig ander teeken van leven te geven, tracht, zoodra het weder vochtig wordt, naar boven te komen, bereikt eindelijk de hoogst gelegen bladscheede en de aar, die daar binnen begonnen is zich te ontwikkelen. De wormp jes dringen nu de toekomstige graankorrel binnen en zijn daar de oorzaak der abnormale ontwikkeling van de korrel. Er ontstaat een soort van ronde uitwas, binnen welke de wormpjes zich bevinden. De wgfjes leggen een groot aantal eieren en sterven dan evenals de mannetjes spoedig. De uitwas groeit door en bereikt, tegen dat de tarwe ryp is, bgna de grootte van een gezonde korrel. Het oude ge slacht is dan bereids gestorven, de jongen zgn reeds lang uit de eieren te voorschijn gekomen en maken nu als geslachtslooze larve den poeder- en vezelvormigen inhoud van de korrel uit. In de fijne worteluiteinden eu vezels der beetwortels of suikerpenen werd in Juni 1859 door een Duitsch natuur onderzoeker een groot aantal kleine witte lichaampjes ontdekt. Hjj deed zgne waarnemingen gedurende eene gebeelen zomer tot September en meent, dat zij vooral daar gevonden worden, waar men de beetwortelen jaren achtereen verbouwt zonder den grond rust te gunnen of den wisselbouw toe te passen, terwijl zg daarentegen niet gevonden worden daar, waar de cultuur der beetwortels roet die van andere aardvruchten afwisselt. De planten verkrij gen een ziekelijk voorkomen en blgven iu hare ont wikkeling terug. De vermenigvuldiging dier wortel- woekerdieren geschiedt uitermate snel. De witte lichaampjes ter grootte van een kleine speldekop zgn de met eieren opgevulde wijfjes van een zeer kleinen worm, dien men Beetwortel-aaltje genoemd heeft. Het lichaam heeft de gedaante van een vlie- zigen zak, die aan beide uiteinden eenigszins spits toeloopt. De eieren ontwikkelen langzamerhand en worden, als zij rijp zijn, na elkander gelegd. De wormpjes bezitten aan het voorste gedeelte van hun lichaam een staafvormig zuigsnuilje, waarmede zij zich vastzuigen. Mannetjes beeft men nog niet ge vonden. OA in andere planten, zooals in de Kaardebol, en in die van verscheidene Grassen heeft men dergelijke wormpjes ontdekt. De eerstgenoemde plant wordt bij ons in Noord-Brabant en in Limburg ge teeld. De bloemhoofdjes, die rondom met kromme stekels zijn voorzien, gebruikt men tot het kaarden van lakens, dekens enz. (Wordt vervolgd.) VEKKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Dalum. Plaats. Voorwerpen. Informalièu. '29 Aug. 's-Heerenlioek, bouwland en uitweg, Karseboom. 22 Krabbendijke, strandgoed. Burgemeester. •27 f.oes, verpachting bouw- en weiland, Pilaar. 27 Baarland, Vruchten, Scholten. 294ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. 12e lijst. No. 2947 1500. Nos. 4276, 6435, 7243 en 192C3 elk ƒ400. No. 2669 200. Nos. 952,3940,6278, 6306, 8415, 9403,10394,11013, 14127,14334, 14486,15051, 17485, 19089 en 20453 elk ƒ100. van 17 tot 20 Augustus 1877. Geboren: den 19, Jacoba Maria, d. v. Pieters Burgs en Johanna Steenbakker. Overleden: den 18, Jan, 12 w., z.v.Pieter Houtenaarde en Jacoba Bliek; den 19, een onechte dochter; den 20, een onechte dochter. Bevallen van een JONGEN: P. C. M. G. PERSANT SNOEP—Paulus. 's-Gravenpolder, 20 Augustus 1877. V Heden viert CAROLINA Van WEELEN, wed. van Simon Vleugel, haren 8©8ien ge boortedag. Namens kind en kleinkinderen, Nisse, 20 Aug. 1877. FRANS BAKKER. DANKBETUIGIM. De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank aan alle vrienden en bekenden voor hunne menigvuldige belangstelling betoond zoowel in het lijden van ruim 5 maanden als in het overlijden hunner geliefde dochter en zuster CORNELIA. Goes, Wed. J. J. BAKKER 20 Augustus 1877. en kinderen. Voor de achting en vriendschapmij op 17 dezer bewezen betuig ik bij deze mij nen innigen dank. Goes, 20 Aug. '77. B. KNIERIEM. De COMMISSIE tot de (ECONOMI- SCHE SPIJSUITDEELING te GOES geeft bij deze te kennen dat zij in het open baar in haar gewoon lokaal rekening en verantwoording van haar beheer zal doen op Woensdag den 22 Augustus 1877, 's namid dags te 2 uren. J. A. A. FRANSEN Van de PUTTE, Voorzitter. P. J. A. Van DAMSecretaris. De Notaris 1. KARSEBOOMte Heinkens- zand, zal des voormiddags te 10 uren, in de herberg van Albr. Rijk, te 's-Heerenhoek, publiek presen teeren te verkoopen, ten verzoeke van de weduwe en erven van Jan IMtvor.st, EEN PERCEEL gelegen in de gemeente s-Heer Arendskerke, kadaster sectie E nos. 253 en 294, te zamen groot 1.08.90 Hectaren. In 3 perceelen en in massa. Nadere inlichtingen te bekomen bij boven- genoemden Notaris. VERKOOPING DER PANDEN OVER HET LAATSTE KWARTAAL 1875, des namiddags te 2 uren, in het koffiehuis de Prins van Oranje." OPIU IMIXi VAS «uuiv1i, l'vvuuiuiuu u f Niets pleit sterker voor de voortreffelijkheid onzer COCOS-ZEEP dan de vele namaaksels, welke men door imitatie van étiquette en stempel tracht aan den man te brengen. „H. KERKHOFF, zonder C; H. KERCKKOFF, met K.K; H. KERCKHEFF, met E in plaats van O," en nog ineer andere zijn de nagemaakte stempels, waarmede men door verandering of weglating van eene enkek etter het publiek zoekt te misleiden, ten einde een slecht product te kunnen verkoopen. De goede, echte soort van het VERKOOPHUIS heeft den naam H. KERCKHOFF zoowel op de Zeep als op de étiquette. Buitendien staat op de étiquette onderaan gedrukt onze firma nT. von windheim cn., verkoophuis" te amsterdam. Wij verzoeken het geachte publiek op deze bijzonderheden wel te willen letten. Onze COCOS-ZEEP schuimt sterk, reinigt oogenblikkelijk, ontneemt alle scherpte aan de huid, maakt haar zacht en blank en geeft haar een jeugdig frissche tint. Men koopt een groot stuk voor 15 cent. Bij het wasschen van gekleurde goederen en zijden- en wollen stoffen doet zij, van eene zuiverder en minder scherpe loog bereid, de kleuren minder aan en maakt de wol niet hard. Zij onderscheidt zieh bovendien van ae nagemaakte soorten door hare witte en doorschijnende kleur, door droogte en hardheid in het gevoel. De nagemaakte gelijken in kleur en gevoel veel op eene vetkaars. Het P ERSISCH IXSEC'TEXPOEDER doodt oogenblikkelijk Weegluizen, Vlooien, Motten, Bladluizen Mieren en alle andere ongedierten. Wij verkoopen het in zakjes voor 50 Cents. PORTMAX'SCHE POLITOER- of URIJEIVAS, met gebruiksaanwijzing. Het flescliie kost 15 Cents VLIEEEXLIJMom Vliegen te vangen. Het fleschje kost 20 Cents. BRAB4XDERS STIJFSELOLAXS doet het Ijzer glad en gemakkelijk over het goed heenloopen en het goed krijgt een mooien glans. Een zakje kost 13 cents. De nieuwe MIX ERA LE LUM is kleurloos, doorschijnend als glas en hecht het gebroken voorwerp, hetzij van Porselein, Glas, Hout, Marmer, IJzer of ander Metaal zoo stevig aan elkander, dat het eer op eene andere plaats dan op de gelijmde breken zal. Een fleschje kost 30 Cents. Het VLEKKENWATER neemt alle mogelijke vetvlekken weg uit Zijden, Wollen en andere Stoffen, zon der de kleuren in het minst te veranderen. Prijs per flacon 40 Cts, groote flesch 1. Amsterdam, Verkoophuis. Goes, J. P. Van der Does Lz. Bergen-Zoom, D. Pouwels. Middelburg, A. J. Le Nobel, Sluis, Gez. Janssen. Vlissingen, A. Schout Velthuys. Zierikzee, J. L. Herstijn en in de bekende depots in de andere steden.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3