BUITENLAND. Yerseke. In de Zondagvoormiddag gehouden gods dienstoefening is ds. H. Vermaas bevestigd door zijn schoonvader dr. Nonhebei te Poortvliet, die tot tekst had Band. 8 vers 5 laatste gedeelte. Des namiddags deed de L nieuwe lteraar zijne intrede en had tot tekst Gorinthe II, hoofJstuk 4 vers 5; eene talrijke schare woonde deze plechtigheden bij. LANDBOUW VEETEELT. Boskoop, 18 Augustus 1877. zondere activiteit hebben geleverd, door bp het vertrek der boot uit Ylissingen vertraging van vrij geruimen tijd te veroorzaken, met het oog op formaliteiten ten aanzien van de zich aan boord bevindende verf, waarmede de boot moest bedekt wordenO Yan den heer A. AMes Gz. te Middelburg ontving de M. Ct. de mededeeling, dat 11. Maandag per spoor, aan het adres van den heer N. Vervenne te Goes, door hem zijn ver zonden acht en veertig flesschen, inhoudende roode bessenwijn, van welke de heer Vervenne er in de mand slechts een en veertig heeft gevonden. Een van de 40 bronzen 2 x/2 centsstuk ken, die als proef zijn geslagen, is in het be zit der redactie van 't Èbl. In het najaar zal deze nieuwe munt in omloop worden gebracht. De éene zijde vertoont een lauwerkrans, waar in het cijfer 2^2 cent. Aan de andere zijde is het Nederlandsche wapen, met het rand schrift Koningrijk (oude spelling) der Neder landen 1877. De stukken zijn iets dikker, maar niet veel grooter, dan onze tegenwoor dige centen. Ze hebben een gekartelden rand. Er zullen bij de aanstaande militaire manoeuvres aan officieren en een aantal man schappen veldflesschen van hardglas ter be proeving worden uitgereikt, teneinde die, zoo ze voldoen, later algemeen in te voeren. De aandacht van het publiek wordt ge vestigd op een persoon, volgens zijn naam kaartje J. Lovie Bruxelles, doch volgens in lichting Levie genaamd, die zich als handelaar in lijnwaden indringt bij Oostersche familiën, onder voorgeven dat bij door elders verblijvende Oostersche familiën wordt aanbevolenden handel in lijnwaden wil quitteeren en uit dien hoofde de nog voorhanden goederen tot zeer lage prijzen aanbiedt. Koopt men van die goederen, dan wekt hg opnieuw den kooplust op voor andere linnens en wordt dientenge volge de koopsom hoog, dan doet hg zich voor het verschuldigd bedrag eene acceptatie op 35 maanden afgeven. Na zijn vertrek heeft men bemerkt, dat de gekochte goederen de voorgewende deugdelijkheid missen. Het bestuur der koninklijke vereeniging van gepensioneerde officieren van het Neder landsche leger heeft een dankadres (een pracht stuk van calligraphie, in gothischen stijl) namens alle leden der vereeniging aan Z. M. den Ko ning overhandigd voor de welwillendheid, waar mede Z. M. het beschermheerschap van ge noemde vereeniging heeft aanvaard. Yan de totale maansverduistering waar van wij reeds vroeger meldden, dat die in den nacht van 23 op 24 Augustus in Nederland in haar geheel zichtbaar zgn zal, nog het volgende: Eerste aanraking met de bijschaduw 23 Aug. 8 u. 27 m. 1 sec. nm. Eerste aanraking met de kernschaduw 23 Aug. 9 u. 37 m. 1 sec. nm. Begin der totale eclips 23 Aug. 10 u. 42 m. 5 sec. nm. Einde der totale eclips 24 Aug. 0 u. 27 m. 1 sec. vm. Laat ste aanraking met de kernschaduw 1 u. 32 m. ontvallen; „ik dacht, dat gij reeds lang bij Pas zoudt zijn, of wat nog mogelijker was, op jacht!" Men moet weten, dat Waotersnipske een lid der familie Drente waseen ware Nimrod, de schrik der vossen, die zijn bijnaam te danken had aan zeker jachtverhaal, dat hij vaak en gaarne deed, „als zou hij in éen uur: neugen hoazen, zeuven patrieskes en éen woatersnipske getroffen hebben." „Den frisschen", zegt Nimrod, „zeker op weg naar de tentoonstelling? Nu, Pas heeft me mooi beet willen nemen en jou zeker ook door te schrijven, dat de expositie overmorgen ge sloten wordtik heb dadelijk naar een com missaris getelegrafeerd, die me in zijn bericht verzekerde, dat de Friesche oudheden nog zeker tot October te zien waren, en nu vat je, dat ik, op jacht van edeler wild (hierbij wees hij op het blondlokkige meisje, dat Snipke's arm terstond los gelaten had en nu in gesprek was met eene bejaarde dame,) de expositie nog wat laat rusten." „Die dwaze Pas", zei Sam met een zucht, „hij verveelt zich zeker en neemt nu deze manier te baat om gezelschap te krijgenmaar hij zal zich vergissen, want langer dan éen dag blijf ik niet bij hem, dan moet 't ventje met mij mee; doch laat ik je niet storen in je jachtbewegingen, goed succes! en van het beste' hoor!" Sam groette deftig, verliet de tent, kroop in den bedboom (om éen van zijne bijzondere uitdrukkingen te bezigen) en liet zich zacht schommelen in Morpheus' armen. Den volgenden morgen half acht vinden wij den reiziger aan 't station te Whij liet zijne bagage aldaar, telegrapheerde aan zijne zus „Beste Jeanne! 'k bevind me op't oogenblilt in die lijn, „Door Starter bezongen, als zouden daar de schoonste meisjes zijn en nam met den alpenstok op schouder de 5 sec. vm. Laatste aanraking met de bijschaduw 24 Aug. 2 u. 42 m. 5 sec. vm. Grootte der eclips (middellijn der maan gelijk 1) ,1,682. Men seinde Zaterdagavond uit Nieuwe- diep aan de N. R. Ct.Oorlog op Urk Eenige polderjongens hadden zich, gedurende de afwezigheid der visschers, onbetamelijk jegens de vrouwelijke bevolking van 't eiland gedragen. Toen gisterennacht de visschersvloot te Urk terugkwam, werd door de visschers revanche genomen, waarbij 't vrij ruw toegegaan schynt te zgn. Men zegt hier, dat waarschijnlijk een kanonneerboot naar het tooneel van den strgd gezonden zal worden." Het graf der Martelaren van Gorkum te Brielle is dit jaar door 9655 personen be zocht. De Christelijk-gereformeerde predikant té Aalten heeft den Gemeenteraad vrjjdom ge vraagd van tol, wanneer hg ambtshalve uit gaat. Dit adres gaf in den raad aanleiding tot een aardige discussie; vooral het punt van het moeilijk controleeren der herderlyke tochtjes was een bezwaar. Het rekest werd met 7 tegen 5 stemmen afgewezen, zoodat de herder even goed als zgn kudde, als hg uit jijden gaat, tol moet blijven betalen. Vad REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen het beroep naar Baarland dooi ds. A. Hage, te Zuidzande. Blijkens het tweede jaarverslag der Algem. Pre dikanten-weduwen- en weezenbeurs telt de vereeni ging 166 gewone leden. De contributie in 1876 bedroeg 1300, terwijl aan bijdragen ƒ1909,135 werd bijeengebracht; van begunstigers en buitengew. leden werd 755 ontvangen. Aan de nagelaten be trekkingen van drie in den loop van dit jaar ge storven leden zal waarschijnlijk het maximum der uit- keering op 300 's jaars kunnen worden gerekend. De algemeene synode der Nederlandsche her vormde kerk heeft de volgende voorstellen van ver schillende classicale vergaderingen verworpen, «als: 1. om in art. 4 van het reglement voor opzicht en tucht te bepalen, dal geen schorsing voor langer dan een half jaar zal mogen geschieden2. om aan de kerkeraden bevoegdheid te geven tot het opvragen van lidmaats-attestatie, als de lidmaten zeiven daar van geen werk willen maken 3. het voorstel, om gedu rende drie jaren de predikanten van andere gezindten beroepbaar te stellen in gemeenten met twee of drie predikanten, mits zij zich onderwerpen aan 't kerkelijk examen, en 4. het voorstel om aan de kerkelijke be sturen het recht van hooger beroep betreffende hunne uitspraken te geven. Nog werd afgewezen het voorstel van een lid der vergadering, om alleen wer kelijke leden der provinciale kerkbesturen zitting te doen hebben in de synode. Daarentegen achtte de vergadering zich niet alleen bevoegd, maar ook verplicht om het beheer der provinciale en classicale weduwenbeurzen zoo te regelen, dat zij aan hare bestem ming beantwoorden. Donderdag hei ft de nieuw benoemde bisschop van Haarlem aan het kathedraal kapittel de breve zijner wandeling naar Katteringa aan. 'tWas een heerlijke Zondagmorgen; de vrije Friezen in 't Zondagspakje maakten zich op tot de stichte lijke bijeenkomsten, Sam vriendelijk groetende, de atmosfeer met Friesche baai bezwange rende. Quintus stapte stevig door, zong nu eens 't hoogste lied op de maat van 't klokgebrom, sprak dan weer met praatlustige boeren pver 't weer, den oogst en den afstand, floot nu en dan een lustig deuntje, tot hij, na ruim anderhalf uur wandelens, twee aardige jongens, in luchtige witte zomerpakjes gestoken, op ponney's gezeten, ontmoette, die op een afstand gevolgd werden door een knecht in livrei op een forschen bovenlander. „Zou dat Meneer Sam zijn vroeg de jongste. „'t Is precies zijn portret" zei de oudste; terwijl Sam dacht „daar zal je een paar van de broertjes hebben, de jongste is krek Pas." Hij nam zich voor hen aan te spreken, toen de oudste heel beleefd vroeg„Of -Meneer Meneer Sam soms was?" Quintus bevestigde dit, waarop de jongste riep: „dat hij 't eerst gezegd had"; hij gaf Sam vriendelijk de hand en vervolgde vrijmoedig: „Ik ben Cato en mijn broer heet James, dien U hier ziet; Pas zei tegen ons: „Jelui moet maar eens gaan zien, of Meneer Sam soms met den eersten trein komt, daar is hij dwaas genoeg voor!" „Cato!!!" schreeuwde de oudste veront waardigd. «Komt gij van Ulica, Cato?" vroeg Sam. Of... „Dezelfde Meneer", zei 't ventje gevat; hij was kort geleden begonnen Latijn te leeren. Pratende en lachende kwam Sam, geleid door de twee ruiters, als een gevangene aan 't sierlijke buiten des heeren Hubstra, gelegen midden in een grootfen bloementuin. „Dit geeft me hier een ideetje van 't paradijs," dacht Sam, toen hij in 't gras een venijnig slangetje zag kruipen, beestjes in dit gedeelte van Friesland niet vreemd, en in een groot benoeming overgelegd en daarna bezit genomen van den bisschoppelijken zetel. De plechtige wijding van Mgr. P. M. Snickers zal op Zondag 2 September, door Z. D. H. Mgr. den ai rtsbisschop van Utrecht, te Warmond geschieden. Te Harmeleu staat een appelboom met bloem en knop beladen en die tegelijk volwassen appelen draagt. Reeds vroeger werd gemeld, dat in Amerika arseniczuur, koperoxyde, tegen den coloradokever werd aangewend. Iemand in Amerika, w:ens aardappelvelden vroeger door dien kever verwoest werden, vreest dit insect thans minder dan de aardappelziekte hier te lande. Op tien deelen gebluschte kalk gebruikte by één deel arseniczuur ter bestrooiing van de planten. De kever verdween daardoor met de larven in korten tijd. Voor de plant is de bewerking niet nadeelig. Indien intn de ziekte mocht bemerken in zijne druiven, zoo lezen wij in het Weekbl. t>. Z. VI. W. d., dan moet men die 's morgens, als de bladeren en vruch ten vochtig zgn van den dauw, bestrooien met zwa- velpoeder. Door dit een paar maal te herhalen zal de ziekte geweken zgn. Uit het noorden des lands meldt men, dat er ongetwijfeld in geen jaren zoo'u weelderige, hoogst- gunstige stand van weide- en nagras is geweest als thans 't geval is. 't Vee loopt tot over de kdieën in 't groen; daarenboven is 't gras door 't heerlijk malsche weêr uitmuntend geschikt voor de knelkerg en het boterproducter zijn landlieden, die bgna de helft meer boter karuen dan anders om dezen tgd van 'tjaar. De aangevangen hooioogst 2de snede, 'izoogenaamde etgroen, laat dan ook niets te wenscben over; als 't droogt binnenkomt, dan is er zeker ééns (tweemaal) zooveel hooi in de beide sneden gewonnen als iu 1876. De landlieden eu veehouders hebben dan ook alle reden tot tevredenheid. De rogge is naar verlangen, boèkweit belooft veelin tuin eu op akker staat alles overheerlijk. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Zaterdag 11. werd in het gemeentebuis te Kapelle, ten behoeve dier gemeente, aanbesteed: lo. Het bouwen van eene nieuwe school te Ka pelle, voor 304 leerlingen. Dit is aangenomen door W. J. v. d. Weert, te Goes, voor f 16968. 2o. Het bouwen van eene nieuwe school te Bie- zelinge, voor 204 leerlingeu. Door denzelfden aangenomen voor f12795, 3o. Het afbreken en weder opmetselen van een keermuur, en bet maken van een nieuwe Balie, en 4o. Het stellen van een nieuwe ijzeren pomp en het verplaatsen van een bestaande. Beide werden aangenomen door D. Klap, te Ka pelle, het eerste voor f 439, en het tweede voor f299. Een en ander is aan die twee personen gegund. FRANKRIJK. Men zoekt naar vergelijkingen tusschen nu en den tijd, dien de coup d'état van 2 De cember 1851 voorafging, en men kan ze ruim schoots vinden. Althans de reis van president Mac-Mahon heeft in herinnering gebracht de reis van president prins Bodewijk Napoleon Bo naparte in 1850. Den 3 Sept. kwam de prins president te Evreux, waar hij door de leden van den algemeenen raad van het Eure-depar- priëel 3 dames zag zitten in keurige morgen toiletjes, bezig met tapisserie of borduurwerk, luisterende naar de heldere stem van Pas, die haar uit „Familie en Kennissen", van Haver- smid, het bekende: „Hoe mijn oom aan eene vrouw kwam" voorlas. Juist was hij aan het gedeelte gekomen, waar de matrozen den brand in 't kruit staken, toen Sam, tot dusverre niet opgemerkt, een flinken slag op den schouder van zijn vriend gaf, waardoor deze dacht dat er werkelijk een kanon afgevuurd werd. De ontvangst was allerhartelijkst, de kennis met de familie spoedig en tot wederzijdsch genoegen gemaakt, zoodat Sam heel gauw op zijn gemak was. „Wat ben jij toch een vent" zei Pas, in bewondering zijn vriend nog eens de hand drukkende. «Ik ben zoo dwaas geweest" antwoordde Sam met bijzonderen nadruk; hij vertelde toen wat Cato gezegd had en hoe hij reeds van 't Woatersnipske wistdat de expositie zoo direct niet gesloten zou worden „en dat nog wel", voegde de bedrogene er klagend bij, „terwijl ik mijn eigen vader bezwoer, dat jij niet liegen hunt! Maar aan mij de wrake!" „Reist U zonder bagage?" vroeg Pas' vader. „PardonMeneer" zei Quintus „destationschef te W is er op 't oogenblik de trouwe be waker van, want 't was natuurlijk de moeite niet waard het hier mee te brengen, daar uw zoon nu toch verplicht ia of van middag óf van avond, óf uiterlijk morgen met mij mee te gaan naar 't doel van mijn tochtje; ik reis dan over „'t Planetarium" en over de nieuwe Haven t) terug „Dat kan je begrijpen" zei de oude heer lachende; „minstens 8 dagen houden we je hier; in dien tijd gaan we zeker ééns naar Leeuwarden; we laten je Friesland eens zien en als ik me niet vergis, hebben de dames een plannetje, waartoe zij je hulp erg verlangen!" tement, met den voorzitter I)e Broglie aan het hoofd, ontvangen werd. Bisschop Olivier zeide, dat hij, prins-president, de eendracht en den roem vertegenwoordigde. De prins-president antwoordde, dat zijn doel was„Kennis te maken met de bevolkingen en den godsdienst, het gezin, het gezag en de orde te beschermen." Thans werd de maarschalk-president te Evreux op zijn reis toegesproken door den Bonapartist Pougier-Quertier en moest hij vernetnen, hoe het land in hooge mate bekommerd is over hetgeen in het land gebeuren zal, doch gaf hij geruststellende verzekeringen. Den 4 Sep tember 1850 werd Caen bezocht: „Gij hebt de regeeringloosheid tegengehouden* riep de heer B'Houdetot den prins-president toe en deze antwoordde„Als overal de orde schijnt te herleven, dan zou hij wel misdadig wezen die zou trachten de ontwikkeling te belem meren door te veranderen wat thans bestaat, hoe onvolmaakt het moge zijn.» Thans werd te Caen alleen het woord gevoerd door den voorzitter van de Kamer van koophandel. De maire hield zich buiten spelwaarom De heer Bertauld, de bedoelde maire, wilde blijkbaar zijn persoon van zijn ambt gescheiden hebben. Bertauld toch, tevens lid van den senaat en voorzitter van het linkercentrum van dit staatslichaam, is persoonlijk een vriend van Mac-Mahondoch dit belette hem niet in den senaat de kamerontbinding scherp af te keuren. De minister Be Fourtou heeft nog niet den moed gehad dien vermetelen maire, vriend van den president der republiek, af te zetten. Zou er nu weder een Tweede December te wachten zijn, evenals in 1850? De geruchten omtrent oneenigheden in den boezem van het ministerie blijven aanhouden. Een der Parijsche correspondenten van de Indép. Beige meent te weten, dat Mac-Mahon tegen het afkondigen van den staat van beleg is, maar dat Be Fourtou het begeert, Brunet zijn ambtgenoot hierin krachtig ondersteunt en dat Be Broglie zal toegevenals het niet anders kan, doch dat generaal Berthaut, de de Minister van Oorlog, zich er tegen verzet. De president is er evenmin toe te bewegen en van daar het dralen en de besluiteloosheid. OOSTERSCHE QUAESTIE. Alle Bulgaren, die bij het algemeen bestuur te Konstantinopel of in de provinciën een post van vertrouwen bekleeddenzijfi door de regeering ontslagen. Zij, die zich aan de Grieksche kerk onderwerpen en in het bezit zijn van een bewijs van den Griekschen pa triarch, dat zij tot zijne gemeente behooren, zullen in hunne betrekkingen hersteld en ge handhaafd worden. Te Belgrado is eene wet afgekondigd, waarbij gelast wordt, dat van de Servische leening van 1876 het volle bedrag, namelijk 12 mil- lioen francs, moet gesfort worden. Tot dusver zijn 2.752 215 francs gestort. De grensdistric ten, die gedurende den oorlog geleden hebben, zijn van dezen maatregel uitgesloten. Een telegram uit Philadelphia van den 14 meldt dat het Engelsche stoomschip John »Te goed en te veel eerVoor zulke zwakke krachtenzei Sam, maar „Geen maren" viel Pas hem id, de rede „morgen gaan wij met ons beidjes naar de expositie, later nog eens met de dalnes; 's mor gens tot tien uren zijt ge vrij. ge kunt dan schrijven en lezen zooveel ge wilt, want ik vat welwelke je bezwaren zijn. Ja wel, PapaMeneer schrijft nu en dan „Dat weten we al, niet waar dames?" Quintus deed, of hij erg verlegen was. Na lang praten over deze netelige quaestie zei Sam „Nu, als dat alles zoo is, «n Pas na 8 dagen met mij meê naar de dierbare provincie gaat, dan zal ik zoo vrij zijn „Hoerrahriep Pas in extasie; Papa en de dames stemden lachende meè in dien uit roep. Aldus was de ontvangst van Sam Quintus in Friesland. Ziehier, Mijnheer de Redacteurde inleiding voor het verslag der expositie van mijn vriend Sam. Mijn werk is afgeloopen. Hij verzocht mij een „aanloopje" voor uw blad te schrijven en deelde my daartoe eenige gegevens meê; ziedaar er de uitwerking van. Langer heb ik bij enkele punten stilgestaan, dan mijn pian wasook maakte ik mij schuldig aan een paar opmerkingen over het mij onbekende Goes en noemde ik u een grijshoofd, doch die kleine buitensporighedengeheel buiten de mij opgedragen taakzult u mij wel willen vergeven, In de hoop u en uwe lezers niet te veel verveeld te hebben, roem ik mij den vriend van Sam Quintus. Met achting, Uw Dienstwillige, J. O. S. P.S. 't Zal mij verwonderen, of u Sam's bij drage reeds ontvangen heeft! Franeker. t) Harlingen.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2