1877. N°. 98. Dinsdag 21 Augustus. Personeele Belasting. ONZE KIESWET. CAL SERIE. BINNENLAND. POSTERIJEN. in. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a .1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant |betaald, 20 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Aanneming van Schoolleeelingcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op Woensdag den 22 Augustus s., dee middags te 12 uren, in een der zalen van het Raadhuis eene- zitting zal houden tot het inschrij ven van leerlingen voor al de scholen van lager on derwijs en de bewaarschool. De belanghebbenden worden hierbij opmerkzaam ge maakt, dat na deze zitting geene gelegenheid meer zal bestaan voor aangifte van leerlingen dan met 1 Maart 1878. Goes, dan 11 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het vol- jaars-kohier no. 2 van het PERSONEEL voor deze ge meente over het dienstjaar 1877—1878 op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 18 Augustus 1877- De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2è helft def maand Juli. '1. J. F. Blomte Amsterdam. 2. J. W. De Water, te Middelburg. 3. L. Willeboerte Rotterdam. 4. P. VoetRotterdam. Van het hulpkantoor te Ovezand M. Vermeidete Arnemuiden. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië. Via MARSEILLE, 24 Aug., 9.20 's morgens. Via TRIEST, 29 Aug., 1.'s middags. Via BR1NDISI, 31 Aug., 9.20 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 31 Aug., 1,'smiddaga. Via NAPELS, 9 Sept., 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka 'té Palembang niet aan. De Sta ten-Generaal vertegenwoordigen het g'eheele Nederlandsche volk. Art. 74 der Grondwet. I- Hoe goed van bovenstaande bepaling de be doeling ook geweest moge zijn, toch zat elk, die zich eenigszina met ons kiesstelsel bekend 3^©23.Q-elw©rlsL. De trein kwam stampende en stootende aan. Sam nam 't grootje onder den arm, liet. de «org voor zijn bagage aan 't nichtje, riep een conducteur en hielp zijn last voorzichtig in den hoogen wagen. „Welwel", riep de oude baker, „wat is dat hier mooi en zacht, we zitten verkeerd Mietje t" „Neen, neen", grinnikte Sam, „we zitten hier op onze plaats, maar zeg nu eens hoe is 't er mee?" „Als ze aan me vragen: Betje! hoe is 't met je, dan zeg ik altijd: dankje met God en Eere! daarover heb ik geen klagen, dank je wel Hoe typisch! dacht Sam hardop. Hij praatte voortdurend met haar, opgeruimd, vroolijk, niets willende weten van eenigen dank; hij stopte moeie nog iets klinkends in de bevende handen, 't nichtje stemde hij voor zich met iets zoets en te Vlake hielp hij haar weer behoedzaam uit de coupé; toen verdiepte hij zich in zijn pas gekocht boek, dat hij reeds grondig kende, doch de figuur van Sam Wel gemaakt heeft, moeten erkennen, hoe het er nog verre van af is, dat die woorden tot verwe zenlijking zijn gekomen. Wij weten niet, of men ooit gemeend heeft dit doel te bereiken door art. 76, vsn de Grondwet (bevattende de bepalingen omtrent de bevoegdheid tot uitoe fening van het kiesrecht) in het leven te roepen, maar de ervaring van ruim een vierde eeuw heeft voldoende geleerd, dat langs dien weg de' Staten-Generaal zeker nooit het geheele Neder landsche volk zullen vertegenwoordigen. Maar nog niet eens dit doel, zoo duidelijk iu de Grondwet neergelegd, willen wij in de eerste plaats bespreken. Het stelsel, om als maatstaf voor kiesbevoegdheid de gegoedheid der ingeze tenen op den voorgrond te stellen, heeft nu ge- ruimen tijd dienst gedaanhet is vaak besproken, beoordeeld en veroordeeld, en al stemmen wij toe, dat slechts het verleenen van algemeen stem recht grootendeels recht en billijkheid op dat punt zal bevorderen, toch zal ook zulk een stelsel zoowel als elk ander met bezwaren en onbillijkheden gepaard gaan. Maar dit staat op den voorgrond, dat er ten opzichte van het stelsel, zooals het nu wordt toegepast, ontzag lijk vele onrechtvaardigheden aan het licht zijn gebracht. Hoofdzakelijk danken wij de kennis daarvan aan een statistiek, opgenomen in de „bijdragen tot de algemeene statistiek van Ne derland." Uit een paar staten, daarin voor komende, blijkt, dat er tusschen de onderscheiden plaatsen van het rijk een groot verschil bestaat in het aandeel, dat de bevolking in het kies recht heeft. Ziet men die staten in, dan blijkt al spoedig, hoe ongelijk de bevoegdheid tot kiezer aan de bevolking wordt toegekend. Op de 0,000 inwoners worden er in de navolgende plaatsen zooveel kiezers geteld, als achter de namen van elk dezer is aangeduid Amsterdam 143, Rotterdam 173, Zaandam 191, 's-Gravenhage 217, Delft 219, Schiedam 219, Vlaardingen 239, Dordrecht 245, Vlissingen 247, Utrecht 261, Leiden 265, Haarlem 280, Mid delburg 288, Gouda 293, Sneek 303, Harlingen 305, Leeuwarden 306, Maastricht 311, Zierik- zee 318, Groningen 319, 's-Hertogenboseh 327, Zwolle 329, Meppel 330, Nijmegen 331, Go- rinchem 348, Bolsward 356, Arnhem 358, Brielle 363, Goes 386, Dokkum 399, Purmer- end 438 en Alkmaar 459.Voorzeker zou het onbillijk wezen, wanneer het district Goes klaagde, want dit heeft toch wel zijn deel in het kiezen; maar met het oog op het al gemeen levert die statistiek geen reden tot tevredenheid op. Er blijkt toch voldoende uit, Ier had voor dezen Sam zooveel aantrekke lijks, dat hij nooit moede werd de vernuf tigste passages te herlezen. Behalve eene kleine onaangenaamheid met een deftig heertje, dat beide raampjes der coupé openen wilde, waartegen Sam zich krachtig verzette, behalve ook eene onbeleefd heid van Quintus Jr. vis h vis een ambte naar der N. S. S. M. die, van een vrijbiljet voorzien, 't welk hij natuurlijk terstond aan Sam liet kijken, een gesprek met Sam wilde aanknoopen in den centraal, waarom Sam, daarin geep lust hebbende, maar zekere neiging tot slapen gevoelende, aan 't eerste station na Utrecht een conducteur riep en dien verzocht hem te Zwolle te wekken, en zich dood kalm te slapen vlijde tot groote verontwaardiging van den spraakzamen ambtenaar: behalve die twee incidentjes gebeurde er niets op reis, dat vermeldenswaard is. 't Was precies middernacht, toen Sam in de oude Overijselsche stad afstapte; maar wat eene drukte nog, wat een lawaai, geschreeuw, gebrul, gehos, gestamp, ge't was de kermisavond. In 't groote logement aange komen, vond Sam een ouderwetsch, gemoedelijk (om niet te zeggen: „hartelijk") onthaal van den hotelhouder, den eigenaar zelf. „Wel, Meneer Quintushoe gaat liet U, daar dat, hoe hooger het bedrag van den eensus is, hoe kleiner, iu verhouding tot de bevolking, het aantal kiezers thans is. Steden als Amsterdam en Rotterdam kunnen, in vergelijking met het district Goes, veel minder invloed uitoefenen op den gang van 's lands zaken. Het district Amsterdam nu bestaat alleen uit de hoofdstad van ons land, terwijl Goes samengesteld is uit onze gemeente en overigens uit het platteland. Blijkt daaruit reeds de invloed van de plat telandsbevolking op de verkiezingen, nog meer wordt die in het licht gesteld door de vol gende gegevens, ook aan die statistiek ontleend. Slechts enkele districten kunnen daartoe als voorbeeld dienen. Op de 10,000 inwoners wor den o a. het navolgend aantal kiezers ge vonden in het kiesdistrict Rotterdam, te Rotter dam; bij een census van ƒ100 17 3; in 1 gemeente, census/ 32179, en in 3 gem.,census/28278; in het kiesdistrict 's-Gravenhage, te 's Graven- hage, bij een census van J 100217, in 2 gemeenten, bij een census van 32371; in het kiesdistrict Leiden, te Leiden, bij een cen sus van f 50265; in 23 gemeenten, bij een eensus van 32864; in het kiesdistrict Gouda, te Gouda, bij een census van 44293, in 1 gemeente, bij een census van ƒ32—543; in 41 gemeenten, bij een census van ƒ28403 en ijl 2 gemeenten bij een census van 24—596. Geen wonder, dat de plattelandsbevolking de gelegenheid is gegeven om haren invloed te doen gelden, en dit zou nog niet zoo erg we zen, wanneer dat niet tevens gepaard ging met de grove onrechtvaardigheid, dat zij dit doet, terwijl zij nog minder betaalt, dan in groote gemeenten de ingezetenen moeten doen, om het recht van kiezer te verkrijgen. OFFICIKELË MEDEDEELINGEft. Bij kon, besluit van 15 Aug. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Fransen Van de Putte als 2e luit bij de dd. schutterij te Goes, en benoemd tot 2den luit. effectief W. J. Van Dam, thans 2de luit. a la suite. Bij Zr. Ms. besluit van 16 Aug. is ingetrokken de bij besluit van 1 Mei gedane benoeming van mr. J. G. De Witt Hamer Cz. en van mr. M. J. De Witt Hamer, beiden tot kantonr. plaatsvervanger te Goesmet ingang van 1 Sept. benoemd tot kantonr.-plaatsv. t.e Goes, J. M. Pilaar, not. aldaar, mr. K. Rembges, adv. te Kruiningen. Z. M. beeft met ingang van lo. September benoemd tot paardenarts 3e kl. bij het leger in Ned. Indië, den voor die betrekking opgeleiden veterinairen leerling J. De Jongh, van Goes. Bij Zr. Ms. besluit van 3 Augustus is bepaald, dat aan de pupillen der bij 's Konings besluit van 27 Januari 1877, no. 6, opgerichte pupillenschool, in geval van verpleging in een ziekenetablissement.als hospitaal soldij zal worden toegekend twee cent per dag. doet U goed aan, komaan, komt U ereis kermis- houden? hoe maakt de familie het? (tegen den gartjon „Jan, de mooie voorkamer voor Meneer Quintus, no. 3.") „Een half fleschjebest, heel best! Ja een heerlijke rib, een echt kermis- stuk" vervolgde de goede prater, toen Sam begeerige blikken sloeg naar een „vreeselijk" mooi stuk vleesch. („Jan! snijd voor Meneer een bord vol.") „Zoo, zoo, is de oude heer nog gezond! Jongen! wat een tijd is dat ge leden, dat hij hier geweest is. Wat" (zei hij eenige oogenblikken later toen Sam zijne plan nen meegedeeld had) „wat! morgen om 6 uur weer verder, dat spijt me; dus 5 uur op. (Jan, 5 uur wekken no. 3!)" „Ja", zei Quintus Jr., „mijn bezoek is kort, maar ik kom gauw weer, als ik hier in 't stadhuis wat snuffelen moet; geef me dus maar geen mooie kamer, 't is de moeite niet." „Dat kan je denken" zei de oude man „goed zult U en Uwe heele familie het bij me hebben, al kwam U maar 10 minuten." Sam dacht aan den tegenwoordigen exploitatiegeest! Sam dacht aan de vele groote en ook enkele kleine logementjes, die aan vele deftige, rijke heeren behooren, die een kastelein benoemen en kel ners piet zwarte rokken en mooie haren aan stellen, menschen, die geen begrip hebben van 't geen een' reiziger toekomt, om niet te Krachtens 'e Konings machtiging is dr. L. Mulder te 's-Gravenhage aangewezen, om als vertegenwoovdi- eer der Regeering Qp te treden bij de dezer dagen door de Maatschappij van het Noorden te Antwer pen te houden internationale tentoonstelling van werktuigen en voortbrengselen van land- en tuinbouw, enz. De miliciens der lichting van 1875, behoorende tot het bataljon mineurs en sappeurszullen den 21sten dezer bij' dat bataljon in activiteit optreden en 29 Sep tember daaraanvolgende weder in het genot van on bepaald verlof worden gesteld. De Minister van Oorlog heeft de kommandeerende officieren der korpsen gemachtigd om, namens hem, aan de milicien-verloigangers van de lichting van 1874, die daartoe aanzoek mochten doen, de vergunning te verleenen tot het aangaan van een huwelijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den Commissarissen des Konings verzocht hem te verstrekken eene naamlijst van de op 15 Augustus jl. in functie zijnde vaste gemeentelijke architecten in de provincie, met opgave van de voor ieder aan de betrekking ver bonden bezoldiging. GOES, 20 Augustus 1877. Helnkenszand. Jl. Zaterdag verloor de landbouwer C. K., alhier, het jongste zjjner kinderen, omstreeks zeven maanden oud, op noodlottige en tevens zonderlinge wijze. Door de moeder onbedachtzaam in de nabjjheid van een mierennest op den grond neergezet en daar eenigen tijd alleen gelaten, moet het zoo zeer door mieren gebeten en vermoedelijk in wendig vergiftigd zjjn, dat het binnen weinige uren een lijk was. Middelburg:. De vrees van pessimisten omtrent het ongebruikt laten van het droogdok, alhier, is Zaterdag op schitterende wijze onge grond gebleken. Een der grootste mailbooten op Engeland, de Stad Vlissingen', niet minder dan 290 Eng. voeten lang en CO Eng. voeten (over de raderkasten) breedis er zonder slag of stoot ingebrachtteneinde van vuil (zoogenaamde pokken) ontdaan en vervol gens geverfd te worden. Deze werkzaamheden werden met den meesten spoed verricht, waar aan het te danken was, dat de boot reeds Zondagmorgen het dok verlaten en naar de plaats harer bestemming, Ylissingen, terug- keeren kon. Dat het niet aan belangstelling ontbreekt, bleek op afdoende wijze uit het tal rijk publiek, dat bp bet vertrek zoowel aan het dok als aan de loskade als het ware zich verdrong, op gevaar af van met een of anderen tros op onzachte wjjze in aanraking te komen. Als curiositeit kan hierbij gevoegd worden, dat de ambtenaren der belastingen te Ylissin gen, naar verzekerd wordt, een bewijs van bij- spreken van eene nette, hartelijke ontvangst; wat kan 't een kastelein schelen, of er veel reizigers komen of niet, hij krijgt zijn trakte ment. Wat had die oude tijd toch veel goeds; hoe prettig en huiselijk voelt men zich hier! Zoo en nog veel meer dacht Sam onder zijn degelijk souper. „Mag ik nog even uit", vroeg hij lachende aan den eigenaar. „Gerust" antwoordde deze, we blijven van nacht op, maar denk U eens! 'tis nu ruim half éen en precies 5 uur moet U hier weer zitten te ontbijten." „Bah! zei Sam, dan slaap ik morgen wat langer, ik moet toch iets van je kermis zien; slaap wel!" Fluitende ging hij 't hotel uit en zag zich plotseling tegenover het be kende velocipèden-circus, dat in Goes 2 jaren achtereen zooveel opgang gemaakt had. Het feest daarbinnen was in vollen gangSam nam een kaartje en werd herkend door den baas van 't spel en door de muzikanten, die hem vriendelijk toeknikten, 't geen Sam heel aardig vondin ZwolleTerwijl hij op 't punt is nog eens een toertje mee te rijden, hoort hij achter zich zijn naam fluisteren verrast kijkt hij om en ziet voor zich aijn vriend het „Woatersnipske" met een blond- lokkig wichtje aan zijn arm. „Groote Grooneman! gij hier!" zegt Sam, éen van zijn geliefde uitroepen zich latende

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1