1877, N°. 97. Zaterdag 18 Augustus. 64sle Jaargang, BINNENLAND. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. jyCenQ-elwerls:. CAUSERIE. GOESCHE De uijgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1S regels a .L. f Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant Jbetaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau vau NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Z. M. de Koning heeft met ingang van 1 October a. s. aan dr. E. Moll, pred. bij de herv. gem. alhier, een pen sioen verleend van f 1165. Z. M. heeft bewilliging verleend tot wijziging der statuten van de naamlooze vennootschap Stoomvaart maatschappij „Zeeland", gevestigd te Amsterdam, op genomen in de „St.-Ct" van Woensdag. GOES, 17 Augustus 1877. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend strekkende ter vereeniging der ge meenten Rilland en Bath. De wenscbelijkheid der vereeniging is vooral gegrond op den toe stand van Bath. Die gemeente, welke voor de kosten van het openbaar lager onderwijs reeds door het Rijk en de provincie gesubsidieerd wordt, kan ook in andere gemeentelijke behoeften niet voorzien en is nu reeds met Rilland nauw verbonden. De vereeniging zal tot inkrimping van administratieve werkzaamheden en daardoor tot bezuiniging kunnen leiden. Oudelande. Alhier zal met 1 October aanst. een hulpkantoor der brievenpost worden gevestigd. Tot brievengaarder is benoemd de heer A. Lous, secretaris alhier. De coöperatieve Voorschot-vereeniging met spaarbank te Middelburg heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met ver zoek maatregelen te nemen, om de coöpera tieve vereenigingen te ontheffen van den fiuan- ciëelen last, die uit de toepassing van art. 16 alinea 3 der wet van 17 Nov. 1376t(St.bl. no. 227), eischende de deponeering der reke ning en verantwoording op de griffie van het kantongerecht, in verband met art. 42 en 43 der wet van 22 Frimaire an VII en van art. 18 der wet ven 31 Mei 1824 (St bl. no. 36), zou voortvloeien Bjj een uitgaaf' toch van 9539,90 zou de genoemde vereeniging over 1876 voor registratierecht ad 1ji percent en 38 opcenten op haar rekening en verantwoor ding een bedrag van f 32,90 Va schuldig zijn, terwjjl dit cijfer jaarlijks hooger zou worden. (M. Ct.) De troepen uit Vlissingen zullen op den 20 dezer vervoerd worden in twea treinen, waarvan de eerste vertrekt 's morgens te 4,45, de andere te 9,28 uur. ii. Terwijl Jeanne zijn valies pakte, een reis- meubeltje met een groot slot, dat ons denken deed aan Cats' rijmelarij: Zijt gij wijs of zijt gij zot, //Heb geen koffer zonder slot," rende Sam van den een naar den ander; met eene voortvarendheid hem eigen wist hij in een half uur van een paar buren een «God zegene U" en een Goede reis" af'te bidden; den knecht beval hij 't jachtwagentje in te spannenpaarden en honden werden even gestreeld; eene groote quantiteit vleesch met eieren versterkte hem tegen mogelijke ver moeienissen; op Jeanue wist hij een sierlijk gouden potlood te veroveren voor zijne ge wichtige aanteekeningen; Quintus Senior ver zocht hij zijn reiszak van de noodige sigaren en papieren te voorzien en zelf bestudeerde hij den reisgids, waaruit het hem duidelijk werd dat, wanneer de treinen dien dag een weinig geregeld mochten loopen, hij tegen mid dernacht in Zwolle kon zijn. Voortdurend, 't zij om het dejeuner te gebruiken, 't zij oin nog in weinig tijd het meest mogelijke (of onmogelijke) te babbelen, was zijn mond in beweging; nu eens citeerde hij met veel wee moed uit Racine's Phèdre Deze week werd te Amsterdam de 92e algemcene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden. Uit het ver slag bleek, dat het aantal leden beliep 17279, alzoo 251 meer dan het vorige jaar. Het aan tal departementen beloopt 330. De rekening en verantwoording sluit met een saldo van f 27,633,26 Het beschikbaar kapitaal ver minderde met f 2000. Op de prijsvraag over armverzorging zijn 13 antwoorden ingekomen, die in handen zijn ge steld eener commissie van 7 leden. De ant woorden, ingekomen op de prijsvraag over de opwekking van schoonheidsgevoel bij kinderen op de lagere school, zijn negen in getal. Zeven waren ter zijde gelegd. Aan de beide overigen wordt respectievelijk toegekend een gouden me daille en 200, en 100. Onder meer werden aangenomen Het voor stel van het hoofdbpstuur, dat ten behoeve van de stichting van een Nederlandsch schtolmu- seum uit de algemeene kas een bijdrage worde verleend van f 300. Het voorstel om het hoofd bestuur van de taak tot het doen opstellen van een werkje over de voordeelen van den vrede te ontheffen, werd aangehouden tot de volgende vergadering Over het voorstel van Assen om, aangezien door te beperkte middelen bet hoofd bestuur zijns ondanks herhaaldelijk gedrongen werd, aan verschillende departementale instel lingen door de Maatschappij zoozeer ge- wenscht, den geldelijken steun der algemeene kas te onthouden, deze moeielijkheid op te heffen door in art. 83 der wet te lezen: »een bij drage betaald van ten minste 1,60 en ten hoogste f 2, enz." werd breedvoerig gedis cussieerd. Ten slotte werd het met groote meer derheid verworpen. Een voorstel van het departement Almelo, dat het hoofdbestuur zich wendde tot de hooge regeering, met het verzoek om te bewerken lo. dat aan alle inrichtingen ter opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen (kweek scholen, normaalscholen, opleidingslessen) de gezondheidsleer in verband met de natuurleer van den mensch worde onderwezen2o. dat op de scholen voor lager onderwjjs de ken nis van de algemeene waarheden der gezond heidsleer door de meest gepaste middelen worde bevorderd, werd na langdurige discussie aan genomen. „Le dessein en est pris, je pars, cher Théramène, //Et quitte le séjour de l'aimable Trézène Dan weer, als wilde hij zijne zuster troosten, die om zijne grappen en zijn haast genoeg lijk zat te lachen, haalde hij de bekende schoone regels aan met eenige variatie (zin spelende op het wederzien): „Die hoop doet al ons leed verzachten, „Kom! lieve Jeanne! 't hoofd omhoog;" een oogenblik later, wijzende op twee heuvel tjes in hun tuin, declameerde hij uit Schillers Magd von Orleans //Lebtwohl! Ihr Berge, Ihr geliebte Triften, „Ilir traulich stille Thaler, lebet wohl 1 tot eindelijk de knecht met het rijtuig gereed was en aan al die drukte een einde kwam. Zijn afscheid was komisch maar hartelijk; zelf stuurde hij het fiere zwartspan en kwam veel te vroeg in Goes aan, doch hij wist met den tijd raad: bij een boekhandelaar kocht hij Dickens' Pickwick Papers; in het Verkoop huis schafte hij zich een alpenstok aan (voor de Friesche alpen, zooals hij zeide)een banket bakker verloste hij van een pak chocolade (men kon niet weten 1en last not least reed hij nog even bij den Redacteur van zijn courant aan De oude man kwam vlug naar buiten geloopen, beiden waren blijkbaar oude bekenden; verheugd elkander te zien, wis selden zij hartelijke handdrukken. „'k Heb wat haast geachte Redacteur", zei Sam, //'k ga naar Friesland zie je en nu Een vreemdeling, zich noemende Ilalsey heeft dezer dagen ten kmtore van eene firma te Rotterdam twee wissels op de Union Bank te Londen geïncasseerd, die later bleken valsch te zijn. In antwoord op het adres van de Kamer van Koophandel te Breda, om spoedige aan munting van bronzen pasmunt, heeft de Mi nister van Financiën te kennengegeven.dat eerst den 28 Maart 11. met het graveeren der stem pels een aauvang is kunnen worden gemaakt; dat de stempels voor het 21/a centstuk afge werkt zijn, doch dat die voor het centstuk niet voor 1 Nov. e, k zullen gereed zijn en die voor het halve centstuk nog later; dat, al hadden de stempels ook tegen 1 Juli gereed kunnen zijn, dan nog geen aanmunting van brons had knnaen plaats hebben, omdat in de eerste dagen dier maand herstel van de stoom ketels aan 's Rijks munt noodig werd en die ketels vóór 1 September niet weder bruikbaar zullen zijn. Intusschen vertrouwt de Minister, dat nu het aantal Nedarl centen veel grooter is dan vroeger, de vrees der Kamer, dat de Belgische twee centimesstukken weder zouden in omloop komen, vooralsnog voorbarig zal blijken. UIT ONZE KOLONIËN. Blijkens een bij het Dep van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlanschlndie, zijn uit Groot-Atchin drie bataljons naar Samalungan gezonden, om dit steeds vijandig gebleven landschap, welks kust onze oorlogsschepen nooit konden naderen zon der beschoten te worden, tot onderwerping te brengen. Een dier bataljons is, kort na de lan ding, den 10 en 11 dezer tweemaal met een groot aantal vijanden in gevecht geweest. De vijand werd afgeslagen en liet 66 dooden achter. Aan onze zijde sneuvelden de kapiteins 11. J. Jonk.r en J. I.ojengabenevens 15 minderen, terwijl 4 luitenants en 32 minderen gewond werden. LANDBOUW VEETEELT. In Ceres no. 24 lezen wij het navolgende, dat wij in ernstige overweging geven aan de Bevelandsche landbouwers De redactie deelt in hetzelfde nommer nog mee, dal de werkman, van wien daarhij sprake is, volkomen gerust is omtrent de geschiktheid van Zeelands bodem voor tabaksteelt en in 't minst niet vreest voor 't behoorlijk drogen. „En nu wil Meneer zijn blad weer steunen"', antwoordde de grijskop met een lachje. „Nu, heel gaarne hoor, want de aderen willen niet te best vloeien, er is te weinig leven hier, te weinig variatie, geen wrijving van idees, geen „'t Oude thema, mijn goede man! waar over we later nog eens heel lang zullen praten; maaréen ding: wil ik je uit het hooge Noorden iets zenden? Zou bijvoorbeeld een verslagje van de expositie soms welgevallig zijn?" De oude man krabde met de pen achter de ooren, kuchte een paar malen eu zeide: „niet al te zaakrijk en te uitgebreid, maar een los ideetje, dat zou zeer welkom zijn, want je begrijpt, waarde Sam! (als ik je zoo noemen mag?) dat de Zeeuwen voor de Friesche oudheden zich niet bijzonder interesseeren; maar non solum spero sed tarnen confido, voegde hij er goedig bij, „gij zult niet te geleerd en te stipt zijn!" „O, groote hatelijkheid!" gilde Quintus Junior; „adieu! over vier dagen de eerste bijdrage!" Voort reed hij naar 't station. Een kaartje eerste klasse Utrecht was spoedig genomen; in de wachtkamer was 't doodstroom comme a l'ordinaire; eene dame met twee aanvallige kindertjes waren de eenige passa giers. „Daar komt de chocolade al te pas" dacht Sam; hij riep de peuzels, gaf ieder hunner een flink stuk, waarvoor de dame hem een dankbaren blik in ruil gaf, want, zoo Niet alleen hoop ik het, maar 'k reken er op. Proeve van tabaksteelt in Kselaud. Op onze vraag aan een onzer vrienden om nadere bijzonderheden aangaande de proeve met tabak, vol gens eene mededeeling op de laatste algemeene ver gadering der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw dit jaar op net eiland Tholen genomen, ontvingen we het onderstaande antwoord: „De proef met tabakscultuur wordt hier genomen „door M. Van Pij/ce, landbouwer te Poortvliet, die „ongeveer 80 aren tot dit doel gebruikt heeft. Daar „hij niet met die teelt op de hoogte was, heeft hij „een werkman uit Nijkerk voor een geheelen zomer „bij zich genomen, teneinde liet gewas uaar eisch te „laten behandelen. „De kosten van zaad voor een hectare zijn niet „noemenswaard, wijl de hoeveelheid, daartoe noodig, „wel in een pijpekop geborgen kan worden. „Het uitzaaien heeft plaats gehad op 2 April jl. „en wel in een pot. Acht dagen later, toen bet „zaad gekiemd was, is het in een broeibak overge waaid. Den 22 April is een aanvang gemaakt met „het planten, dat door een persoon is verricht en „4 weken geduurd heeft. Het geheele terrein was „daartoe vooraf verdeeld in vakken van ongeveer 30 „vierkante Blooisehe roeden (1 Blooische roede „3,617 M.), om welke vakken, tot beschutting der „planten tegen den wind, dun wilgenhout ter hoogte „van 7 Blooische voeten (1 Blooische voet 0,301 „M.) werd geplant. Aan dit hout worden krombekken „geteeld, die voor 1,50 de 1000 peulen verkocht „zijn. De vakken zijn weder verdeeld in bedden van „1 meter breedte met voetpaadjes er tusschen. Op „ieder bed zijn twee rijen planten gezet. „Voor het plukken heeft men op bovengenoemde „oppervlakte noodig twee man en een kleinen jongen. „De eerste pluk, op 25 Juli aangevangen, levert in „de onderste bladeren tabak van mindere hoedanig heid. De tweede pluk, op 11 Augustus begonuen, „geeft van de middelste bladeren de beste tabak. „Wanneer de derde of laatste pluk beginnen zal, is „nog niet be.keud. Het geheele plukken duurt 6 weken. „Er moet zorg gedragen worden, dat de bloemen „nauwgezet worden uitgeknipt, behalve die van een „paar planten, welke voor zaad winning worden bestemd. „Tot bemesting van den grond is gebruikt 40 voer „schapenmest per hectare. Ook is er een proef ge- „nomen niet paardenmest. Tot dusverre valt er geen „verschil tusscben beide bemestingen optemerken, „hoewel bovengenoemde werkman beweert, dat de bla- „deren bij den laatsten mest lichter wegen. „De werkman, die zich 30 jaren met de tabaks teelt heeft bezig gehouden, zag nimmer zoo'n schoon „gewas. De grootste bladeren zijn 85 centimeters „lang et 44 centimeters breed. „Geplukt zijnde, heeft men de bladeren aan dunne „houtjes gestoken en in de Meestoof op uitstekende „wijze gedroogd. dacht Sam, de weldaad, den kinderen be wezen, wekt den dank der moeder. Juist wilde hij de dame aanspreken, toen de deur langzaam met veel gepiep geopend werd en een oud krom vrouwtje, bevende en hijgende, gesteund door een lief boerendeerntje van ongeveer achttien jaar, binnenstrompelde. Sam danste op haar toe en zong bij manier van welkomsgroet het bekende: „Goeden morgen tante Betje!" Goeden middag oome Jan!" en leidde het vrouwke naar een der matten banken. „En waar gaat dat heen?" vroeg Sam, „gaan de Winter en de Zomer op reis?" „Ja, Meneer Sam!" zei't grootje, bevende van vermoeidheid, dit is mijn nichtje! ik mag van vader en moeder („hoe aandoenlijk, een mensch van 85" dacht Sam) twee dagen vrij af en nu is die beste meid me komen halen; 't is een heel eind van 't Vrouwenhuis naai de statie, och! och! Tante en nicht zaten hand in hand. „Hebt ge al plaats genomen?" vroeg Sam. „Heeretnensch! dat had ik glad vergeten, moeie!" zei't nichtje. „Blijf maar bij je tante", zei Sam, „ik zal plaats nemen" en Quintus Junior nam twee eerste retours Vlake, uit liefde voor zijn oude baker. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1