NIEUWE UITGAVEN. BUITE1\LAÏ\D. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. wezig ia om alsmilitieplichtige dienst te doen heeft de heer Baarens van Kruiningen zich bereid verklaardhet gezelschap te Antwer pen te dirigeeren. De heer Benri Havard is nog steeds te Middelburg. In de vorige week bezocht hij slechts zeer korten tijd Goes; wij zijn nieuws gierig of hp dien korten tijd alleen voldoende acht om over onze stad te schrijven, en nog nieuwsgieriger wat hij dan wel melden zal. Den kiezers te Baarland herinneren wjj aan den plicht, die Vrijdag 17 Augustus op hen rust, om een lid van den raad te verkiezen. Volgens het Vad. blijkt, dat het bericht over de verbrande goederen aan het bavenstation te Vlissingen geheel onjuist is. De schade beloopt hoogstens 40 m. en er is geheel geen verschil gerezen over het dragen der schade omdat, doordien de verbrande goederen verze kerd waren, ze vergoed worden door de ver zekeringmaatschappij Vlissingen. In de zitting van den ge meenteraad alhier is hedennamiddag besloten tot toelating van al de bij de jongste ver kiezing gekozen raadsleden, zijnde de heeren: Th. Van Uije Pieterse, J. G. Hector, W. De Kruijff, J. J. P. Hector en J. P. Laernoes, allen aftredende leden, alsmede dr. J. Van den Beke Callenfels, nieuw lid. De gemeenterekening over 1876 is tot onder zoek gesteld in handen der commissie voor de financiën. Indien zij wordt goedgekeurd, sluit zij met een batig slot van f 3,522,39, daar de inkomsten 173,986,83 V2 en de uitgaven 170,464,44i/z hebben bedragen. Vorige reke ningen leverden wel eens een minder verblij dend resultaat. Te Walsoorden is sedert eenige dagen een stoomboot geankerd van het Belgische loodswezen, waarvan het personeel met een kleinere stoomboot peilingen verricht in het vaarwater der Westerschelde. Dezer dagen is ten nadeele van A. De Block, landbouwer te Clinge (Zeeland), op diens perceel land aldaar, een hoop, bevattende 20 roggeschoven door brandstichtiug vernield door 2 a 3 jeugdige knapen, van 9 tot 11 jaren oud is deze daad door middel van lucifers gepleegd. Door den wachtmeester der brigade maré chaussee te Hulst is proces-verbaal opgemaakt. Z. M. de Koning is gisteren uit Frankrijk in de residentie teruggekeerd en zal daar, naar men verneemt, tot het begin van October ver blijf houden. Uit het Loo zijn de kunstgewrochten naar Parijs overgebracht. Men heeft natuurlijk niet verzuimd verschillende gissingen daarop te bou wen. Er liep zelfs een gerucht, dat de Koning van den troon afstand doen zou Alsof zulk een gewichtig besluit op die wijze zou worden aangekondigd of liever verraden. Eene dienst bode die in 't geheim wil wegloopen laat misschien eerst haar kist wegbrengenmaar zelfs de minste ambtenaar en nog veel meer een vorst doet zulke dingen niet. Van eene zijde, die het weten kan, hoorden wij eene aan nemelijke reden gevende Kouing is voorne mens gedurende de tentoonstelling te Parijs in 1878 daar eenigen tijd verblijf te houden. Hij wenscht zijne omgeving in te richten in ver houding tot de hooge bezoekers, welke Hij daar ontvangen zal en in verband hiermede worden thans de voortbrengselen van kunst uit de zalen van het Loo naar Parijs overgebracht. ArnhCl.) Op den 20sten dezer zal een belangrjjk troepenvervoer over de Staats- en Rijnspoor wegen met bestemming naar Veenendaal en Ede plaats vinden. Onder anderen worden verwacht uit Breda 2300 manschappen, uit Bergen-op- Zoom 1800, uit Vlissingen 1800 en uit Am sterdam en Haarlem pl. m. 500 paarden. In de Kweekschool voor zeevaart te Lei den zal op Maandag 27 Augustus a. s. eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Ten behoeve van de Nederlandscbe Zee macht zal bjj de Stoomboot-maatschappij te Rotterdam een schroefstoomschip 4e kl. wor den gebouwd, dat den naam zal dragen van St. Eustatius. De werving, die in den laatsten tijd te Harderwijk slap ging, is thans gunstiger. Da gelijks komen vele vreemdelingen, begeleid door Belgische wervers, zich voor den dienst in de overzeesche bezittingen bij het koloniaal werf depot te Harderwijk aanmelden. De Gemeenteraad van Arnhem heeft af wijzend beschikt op het adres van een groot aantal tappers, slijters, enz. tot intrekking van zijn in 1876 genomen besluit tot afschaffing der kermis. Het mannen-comité van Het Roode Kruis te Rotterdam heeft 500, het comité te Leeu warden 300 en het vrouwen-comité te Gouda 50 ter beschikking van het Hoofdcomité gesteld ten behoeve der gekwetste krijgslieden in den Russisch-Turkschen oorlog. Het Hoofd comité dringt bij de comités aan op spoedige toezending van geld en materieel. Volgens het Jaarboekje voor het Nota risambt van 1877 zijn er in Nederland thans niet minder dan 1231 candidaat-notarissen. Wiewerd, het Friesch dorpje waar Anna Maria Scliuurmans woonde en stierf, bezit een merkwaardigen grafkelder. Die kelder heeft de eigenaardige en tot dusver nog niet voldoend verklaarde eigenschap, dat niets van hetgeen er in wordt neergezet, bederft; een versch ge slachte kip is er na acht of veertien dagen nog even versch en malsch als te voren. Na langen tijd eerst drogen de voorwerpen er u:t. Het stoffelijk oveischot der begaafde vrouw bevindt er zich dan ook in den toestand van een mummie. Een brief in de Purm. Ct. brengt deze feiten in herinnering. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor liet beroep naar Zierikzee door ds. J. Knottenbelt, pred. te Sluis. LANDBOUW VEETEELT. Het U. D bericht, dat de aardappelziekte op de akker9 in en om de gemeente Utrecht ook al van ernstigen aard is geworden de gevallen regeDS heb ben daaraan veel kwaad gedaan. In de omstreken van Deventer leveren de boom gaarden dit jaar bijna niets op. Door vreemde koop lieden wordt voor een hectoliter appelen of peren 8 a 1U bij de landbouwers besteed. Sedert de laatste dagen is de ziekte iu het loof der aard appelen zeer toegenomen. Totnutoe is de knol minder aangetast en bestaat er nog hoop op een zeer ruimen oogst. Door den geweldigen regen der laatste dagen is in Friesland het boezemwater plotseling belangrijk gestegen, zoodat veel hooi in het water drijft. In som mige polders staan vlas, aardappelen en granen meer of minder diep in het water. De schade hierdoor ont staan is groot; eeu flinke oostenwind en een droge nazomer waren dus te wenschen. In den theetuin „de dubbele Arend," tegen over Bronbsek, staat thans een appelboom voor de 3e maal in bloei en prijk1 met vrucht en bloemen tevens. Volgens de Gron. Ct. zal dezer dagen de com missie voor enquête nopens de longziekte onder bet rundvee in het gebouw der Tweede Kamer haar zit tingen houden. Sempervirens geeft tegen de wespen, vliegen, miereu en soortgelijk gespuis, die op onze abrikozen, perziken, enz. azen, 't volgende eenvoudige middel aan de hand, 't welk steunt op de verslaafdheid dier in secten aan den drank: Plaats eenvoudig fleschjes of andere glazen voorwerpen, gevuld met water, waarin zich bevindt een weinig roode wijn, het is reeds voldoende, dat het vocht rood gekleurd i9, in de provisiekamers en bij de vruchtboomen. Het i9 niet uoodig om de fleschjes tusschen de vruchten eu bet gebladerte aan de Tanken of takken te binden; inte gendeel, zet ze in de onmiddellijke nabijheid der boomen, zoo ver mogelijk boven den grond verheven, opdat ze in het oog vallen, en de uitkomst van dit eenvoudige middel za! boven verwachting verrassend wezen. Op het aardappelveld bij Schildau, aan de Sak sische grens, zijn bijjkeus nader bericht, behalve de larven, 150 ten volle ontwikkelde Coloradokevers ge vonden. Evenals te Mülheim is men aldaar overgegaan tot verbrand'ng en omploeging, niet slechts van dat eene veld, maar ook van omliggend terrein. In het Nieuws van den Dag komt het na volgend stuk voor, dat vvij voor de landbouwers nog al van belang vinden: Waarde heer Redacteur Vergun mij, naar aanleiding der vele en velerlei berichten in de dagbladen aangaande den Colorado kever, een paar opmerkingen omtrent dit zoo ge vreesde dier. Ik voor mij beschouw de komst en het inheemsch worden daarvan ook in ous land voor zeer waar schijnlijk, om niet te zeggen onvermijdelijk, en is er eenmaal een begin, dan zal het origineel het namaaksel spoedig genoeg in aantal overtreffen. Tijdens mjjn verblijf in Amerika heb ik persoonlijk de verwoesting, door dit insect teweeggebracht, ge zien, en heb het mijne gedaan die zooveel mogelyk te beletten. Daartoe werd het aardappelveld geregeld eiken morgen nagezien en de kevers met de blade ren, waaraan eieren gevonden werden, in emmers verzameld. Kleine blikken of ijzeren emmers zijn te verkiezen boven houten, omdat de kevers er niet zoo gemakkelijk uitkruipen. Door daarna den inhoud flink met kokend water te begieten, heeft de vol komen vernietiging van kevers en eieren plaats. Vooral daarom verdient dit eenvoudig middel aan beveling, omdat het zoo weinig kostbaar is en de zoo gevaarlijke aanwending van vergiften of petro leum geheel overbodig maakt. Nog wensch ik hierbij te voegen, dat daar toen verschillende, soms fabelachtige geruchten in omloop waren, als zou het insect zelf vergiftig zijn en en kele personen geheel blind gemaakt hebben door den bij het verbranden opstijgenden damp en rook. In hoeverre deze verhalen waarheid bevatten, kan ik niet beslissen; toch achtte ik het steeds raadzaam den opstijgenden damp van het kokend water te vermijden. Ten slotte raad ik onzen landbouwers aan, den Coloradokever eenvoudig te beschouwen als een zeer schadelijk en hardnekkig onkruid, dat telkens en telkens weder vernietigd moet worden, doch tevens diene tot geruststelling dat, in Amerika althans, werkelijke schaar9chte of duurte van den aardappel er nooit het gevolg van was. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dienstw., E. C. WILLEKES MAC DONALD. De Bron, te Apeldoorn. PER TELEGRAAF. Het gerechtshof te 's Hage heeft hedenmiddag veroordeeld: P. K., dienstbode te Middelburg, schuldig verklaard aan diefstal in een bewoond huis eu in dienstbaarheid gepleegd; tot 1 jaar eenzame opsluiting. J. H. D. sjouwer te Middelburg, wegens dief stal bij nacht in een bewoond huis, tot 15 dagen eenzame opsluiting. C. K. en vier anderen te Brouwershaven, wegens diefstal en medeplichtigheid, C. K. tot *2 jaar 6 maan den en de vier anderen ieder tot 2 jaar. M. H., dienstbode te Sas van Gent, wegens dief stal in dienstbaarheid door middel van een valschen sleutel, tot 6 maanden eenzame opsluiting. Uit het leven der dieren. Hun denken, willen, werken en gevoe len, door dr. Lonis Büchner. Uit het Hoogduitsch vertaald door R. E. De Haak. Nijmegen. Blomhert en Timmerman. Katholieke Illustratie, 11e jaargang. 1877/78, no. I. Bij 't verschijnen der eerste aflevering van eerst genoemd werk betuigden wij reeds onze ingeno menheid met deze uitgave. Sedertdien tijd is het werk geheel compleet, en de lectuur ervan verschafte ons menig oogenblik van genot. Wij kunnen ons begrijpen, hoe de vertaler schreef: nSehier van de eerste tot de laatste bladzijde heeft mij dit geschrift geboeid, en de vertaling zelf was mij eene bron van voortdu rend genot, iets wat voorzeker! niet altoos van dergelijken arbeid kan worden gezegd." De ver taler beweert, dat niet alles nieuw is, wat de schrijver te zien geeft. Voor hem moge dit't geval wezen en menig natuuronderzoeker, die zich op de kennis van de dierenwereld toelegde, moge hem dit nazeggen, wij gelooven, dat er nog velen, zeer velen zullen te vinden zijn voor wie Büchner's werk een schat van nieuwigheden bevat, waarvan de kennis haar nut kan hebben. Behalve dat de beschrijving van dat denken, willen, werken en gevoelen velen verrassingen bereidten hunne belangstelling opwekt, zal de kennis daarvan kun nen meêwerken om de dieren ter wille van dat denken, willen, werken en gevoelen meer te doen waardeeren, en ze niet alleen te doen beschouwen als redeloos vee, maar als redelijke schepsels, die ook rekenschap geven van hun doen en laten, die ook gevoelen, en die wij dus niet met minachting en vaak met wreedheid mogen behandelen. Wij zouden zoo menige bladzijde uit het werk kunnen aanhalen om onzen lezers een idee te geven van het belangwekkende van dit boek, maar zou de keuze reeds moeielijk wezen, nog lastiger zou 't voor ons zijndaartoe plaats te vinden. Elk neme dit werk, en na lezing zal hij ons dankbaar wezen, dat wij hem dien raad gaven. De heeren Blomhert en Timmerman zorgden na tuurlijk weer voor eene keurige uitvoering. Een dankbare toon spreekt uit het «Aan den lezer", dat in bet hierboven genoemd nommer van de Katholieke Illustratie voorkomt. De Maatschappij, van wie deze uitgave sinds een jaar uitgaat, heeft voldoening op haar werken gehad. De kring karei- lezers is nog uitgebreider en de lijst harer intee- kenaren is met eenige duizenden namen vermeer derd. De Directie zelve meldt ons dit, en wij ge looven haar. Die Illustratie, waarover wij in het vorig jaar ons zóo gunstig uitlieten, verdient van onze zijde nogmaals een woord van sympathie. De gravures zijn er nog beter op geworden, de tekst is nog onderhoudender, en de rubriek: nGeïllus treerd nieuwsis gebleken eene ware verbetering te zijn. Bij het Katholieke publiek zal zij steeds een welkome huisgenoot wezen in dien kring vooral bevelen wij haar aan. Maar ook anderen niet- Katholieken kunnen met gerustheid zich dat tijdschrift aanschaffen. Over enkele quaestiën, waar bij het standpunt van de redactie wat al te zeer mocht uitkomen, wordt toch steeds geschreven, zonder andersdenkenden te kwetsen. Dat schrijven in Katholieken geest is nauw aan dit weekblad verbonden, dit spreekt van zelf, en de Maatschappij, van wie zij uitgaat, zal dit ook wel bedoelen. Maar wetenswaardigheden en enkele novelles zullen niet-Katholieke ooren geenszinshinderen. Voor Katho lieken zij dit weekblad dus een onmisbaar huis genoot, voor anderen kan 't dikwijls een aangename, onderhoudende gast wezen. Zijn kring van lezers worde meer en meer uitgebreid ENGELAND. Het Parlement is gesloten. In de troon rede, waarmede dit heeft plaats gehad, werd o. a. gezegd: Onze betrekkingen met de buitenlandsche Mogendheden zijn vriendschappelijk. #De pogingen, welke ik van den aanvang af aanwendde tot behoud van den alge- meenen vrede, hebben, helaas! schipbreuk geleden. »Toen de oorlog uitbrak, heb ik verklaard, dat ik strikte neutraliteit in acht nemen zou zoolang de belangen van het land geen ge vaar zouden loopen. De omvang en de aard dier belangen waren nauwkeurig omschreven in de mededeeling, welke ik aan het Russische gouvernement liet doen, van hetwelk ik een antwoord ontving, dat blijken droeg van de vriendschappelijke gezindheid van Ruslaud. »Ik zal niet verzuimen mijne beste pogin gen in 't werk te stellen, indien een gun stige gelegenheid zich mocht aanbieden, om den vrede te herstellen op voorwaarden, welke vereenigbaar zijn met de eer der oor logvoerende partijen, met de algemeene vei ligheid en met de welvaart van de andere natiën. Indien gedurende den strijd de rechten van mijn Rijk mochten in gevaar gebracht wor den, zou ik met vertrouwen op uwe hulp rekenen om die te doen erkennen en te handhaven." DUITSCHLAND. Bij de laatst gehouden verkiezing van leden in het bestuur voor den bouw van den Dom te Keulen zijn eenige mannen, die jaren lang met toewijding hunne diensten aan dien bouw hadden bewezen, niet herkozen, omdat zij verdacht waren van gehechtheid aan Keizer en Rijk." Als men bedenkt, dat de Koningen van Pruisen altijd den Dombouw hebben bevorderd, en dat het rijk nog jaarlijks eene toelage geeft van 90 duizend gulden, dan pleit die verkiezing niet sterk voor de ultra- montaansche opvatting van welvoeglijkheid. OOSTERSCHE QUAESTIE. Men kan in het Britsche parlement maar niet tot eene geregelde discussie over de Oos- tersche quaestie komen. De regeering blijft weigeren uitvoerige mededeelingen te doen en vergenoegt zich met de reeds tallooze malen herhaalde antwoorden, waaruit weinig of niets is afteleiden. Eene vraag, dezer dagen in het Lagerhuis gedaan naar de toekomstige staatkunde in het oosten, werd beantwoord met de verzekering dat de regeering volkomen hare constitutioneele verplichtingen beseft, en de vraag of de Britsche gezant te Konstanti- nopel was opgekomen tegen zekere benoe mingen in Turkije, stuitte af op de verklaring, dat dienaangaande nog geen inlichtingen ont vangen waren. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Dat Servië niet in de worsteling der twee oorlogvoerende partijen zou betrokken worden is sedert lang verzekerd en men hechtte daaraan geloof, ofschoon zoo nu en dan eenige berichten het tegendeel deden vermoeden. Thans be helst de Globe een telegram uit Belgrado, lui dende: «Vorst Milan heeft het officiëele bericht ontvangen, dat Rusland troepen over Ser visch grondgebied zal laten trekken. Het onderstelde doel is, om eenige afdeelingen naar Sofia te zenden en dusdoende eene af leiding te maken ten behoeve der Russen." Vermoedelijk willen de Russen Osman-\>&c\\a, in den rug aantasten. Slagen zij hierin, dan zal hun toestand in het vijandelijk land aanmerkelijk verbeteren. Als een bewijs van de verhitte verbeel dingskracht der Muzelmansche bevolking van Turkije kan dienen, dat te Konstantinopel in allen ernst verzekerd wordt, dat Sulei- man-pacha voornemens is de Balkan-bosschen in brand te steken, om de Russen daaruit te verdrijven. Met dat doel zouden ladingen petroleum per spoor naar Jamboli zijn ge zonden. De Dailij Rews zegt, dat, wegens verzuim van de meest gewone voorzorgsmaatregelen, de gezondheidstoestand van het Russische leger in Bulgarije, vooral ook onder de leden van het Keizerlijk hoofdkwartier (0. a Igna- tieff) zeer ongunstig is, en dat de troepen in de Dobrudscha door moeras-koortsen en dyssenterie geteisterd worden. Nadere bijzonderheden zijn niet te melden. Volgens het beweren van grootvorst Nicolaas zal het nog wel 14 dagen duren, vóór de vijandelijkheden weer een aanvang nemen. BELGIE. De gemeenteraad van Brussel heeft aan enkele nieuwe straten of pleinen namen ge geven, waaraan de ultramontaansche pers zich zeer ergert. Men vindt er 0 a. thans het Geuzenplein, de Calvijnstraat, de Luther- straat, de Zwijgerstraat, de Pacificatiestraat enz. LUXEMBURG. De spring-processie te Echternach is dit jaar bijzonder bezocht geweest. Onder ande ren dansten 65 geestelijken meê. Een hevige windvlaag, die Zondagmorgen tus schen 10 en 11 uur zich oyer het westelijk deel van 's-Hage deed gevoelen, heeft op verschillende plaat sen aan verscheidene daken belangrijke schade toe gebracht. Te Alphen a/d. Maas en te Leeuwarden zjjn dezer dagen overtredingen geconstateerd van de wet op den kinderarbeid. Te Ureterp heeft men eenige koeien den staart afgesneden en twee hooirakken, behoorende aan den eigenaar dier koeien, verbrand.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2