Bank van Leening. BUITENLAND. RECHTZAKEN. PER TELEGRAAF. Renoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Goes Mr. De Jonge Van Ellemset, griffier bij liet kantongerecht te Woerden. GELENGDE BERICHTEN. ADYERTENTiËN- OPENBARE VERKOOPING. op Woensdag den 15 Augustus 1877, op Donderdag den 28 Augustus aanst,, juist te bloeien, als de bloeitijd van klaver en andere honiggevende planten eindigt, en verlengt daardoor den tijd van bonigwiunen minstens drie weken. Voor bijenhouders is dus de aankweeking van dien boom zeer aan te bevelen. Hij is bovendien wegens zijn spoedigen groei, zijn dicht loof en langdurigen leeftijd zeer geschikt voor lanen, wegen en openbare plaatsen, en het zachte hout, dat weinig van wormen te lijden heeft, is voor snijwerk gezocht en levert goede houtskool voor teekenen en buskruit. De lindebloesem eindelijk is een uitmuutend geneesmid del. Deze boom verdient om al zijne goede eigen schappen de opmerkzaamheid ook van gemeentebe sturen, zeker meer dan de voor den landbouw zoo schadelijke populieren. Een inzender in de Landbouw-Ctdeelt als resultaat eener langdurige ervaring mede, dat de walge lijke bijsmaak, welke vaak de geitenmelk bezit, alleen is toe schrijven aan vochtige ligging en te nat voer. Er moet zelfs gezorgd worden, dat de geiten alleen bij droog weder van stal worden gelaten om te grazen de minste regenbui, die de dieren treft, is voldoende om de melk sterk te doen smaken. Het is ook noodig om '8 zomers, wanneer er versch voer genoeg is, het gras steeds af te wisselen met hooi, terwijl by het uitmesten der stallen de geiten steeds daaruit verwijderd moeten worden. Door deze behandeling bekomt men goede melk, die zuiver is van smaak en zal het dwaze vooroordeel tegen het gebruik van geitenmelk van zelf verdwijnen. In de timmerwerkplaats en smederij van de land bouwkolonie Nederlandsch Mettray is onder toezicht van den directeur een verbeterde aardappelrooier ver vaardigd. De Landb. Ct. deelt mede, dat deze aar dappelrooier die van Corbett in zoover overtreft, dat bij het werken de aardappelen, in plaats van in dezelfde richting van den ploeg zijwaarts op den meer vlakken grond worden gebracht; hierdoor wordt de inzameling gemakkelijker en kan de omgeploegde voor meer vol doende worden onderzocht. FRANKRIJK. Opnieuw is eene aanschrijving openbaar geworden, doch nu niet van het ministerie of een zijner leden aan zijne ambtenaren, maar van kardinaal Simeoni, den staats-secretaris van den paus, aan den nuntius van Frankrijk. Hij verzoekt daarin bij mgr. Guibert, kardi naal-aarts-bisschop van Parijs, er vooral op aan te dringen, dat deze de verheffing van Napo leon IV ondersteune met alle hem ten dienste staande middelen. De kardinaal ziet zich tot deze aanbeveling genoopt, omdat de prelaten volbloed Bonapartisten zijnHendrik V in Frankrijk even onmogelijk is als don Carlos in Spanje, en de prinsen van Orleans hunne po pulariteit voorgoed verloren hebben. Eene andere keuze dan het keizerrijk of de repu bliek blijft dus niet over. De kardinaal betreurt voorts de hardnekkigheid van maarschalk Mac- Mahon om onzijdig'te blijven in de Oostersche quaestie, waardoor Oostenrijk tot dezelfde on zijdigheid gedrongen wordt, tot groot nadeel èn voor de zaak der orde èn \oor de kerk. Hoe betreurenswaard een Europeesche oorlog ook zou zijn, toch ware hij, volgens den kar dinaal, te verkiezen hoven den revolutionairen stroom, die de monarchie en den godsdienst zelve dreigt te verzwelgen. De binnenlandsche toestand der republiek wordt met eiken dag ongunstiger. De regeering gaat voort inet het afzetten van maires en andere ambtenaren en heeft het natuurlijk in de eerste plaats voorzien op hen, die tot het linker-centrum der voormalige kamer behoorden of de gevoelens dezer fractie zijn toegedaan. De spanning is dan ook zoo groot, dat er aan toenadering of verzoening niet gedacht kan worden. En wie van de leden der linkerpartij zich mocht laten verleiden tot aansluiting bij de politiek van den maarschalk-president, zou even fel bestreden worden als de officiëele regeeringscandidaten. De president zal eerstdaags zijne voorgeno men reis door een gedeelte der departementen beginnen.' Die reis heeft ten doel, hem en zijne ministers beter hekend te doen worden met den politieken toestand des lands. Aan toespraken en antwoorden zal het niet ont breken, en door het decoreeren van een groot aantal personen met de orde van het legioen van eer heeft Mac Mahon de aanleiding tot zijnen tocht geleverd. Hoeveel invloed de heerschende spanning op alle zaken en omstandigheden heeft, kar. daaruit blijken, dat men te Magron, het gedenk- teeken ter eere van den benoemden staathuis houdkundige Frederic Bastiat niet durft ont hullen maar dit heeft uitgesteld totdat de politieke spanning voorbij zal zijn. OOSTERSCHE QUAESTIE. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering ver keert in eene moeielijke positie. Terwijl zij zelve eene strikte onzijdigheid in acht neemt, doch altijd meerdere geneigdheid voor de zaak van Rusland dan voor Turkije schijnt te hebben, openbaart zich hij het volk eene tegen overgestelde neiging. Dezer dagen heeft te Lein- berg, de hoofdstad van Gallicië, in eene der vele meetings, die in den jongsten tijd worden ge bezigd om symphatie voor het Ottomanische rijk te betuigen, eene onstuimige demonstratie plaats gehad. De aanwezigen ontzagen zich niet te roepen: «Leve Polen! Dood aan Rusland!" De vrienden en de vijanden van Turkije in de monarchie van Frans Joseph staan scherp tegen elkander over. De Croaten roepen den Magyaren toe, dat het Turksche rijk niet nood zakelijk en niet mogelijk in Europa is en dat de val van het Ottomanische rijk een ruim veld zal openen voor de bevordering van ver schillende belangen, vooral van den handel. In het lagerhuis van Engeland is door een der leden de vraag tot de regeering gericht, of zij een tijdelijk bezetten van Konstantinopel door de Russen zóó onvereenigbaar acht met de belangen van Engeland, dat daardoor de vriendschapsbetrekkingen tusschen de twee mo gendheden verstoord zouden worden. De mi nister Northcote meende het antwoord op die vraag niet te moeten geven, waarop de inter- pellant verklaarde haar in anderen vorm te zullen herhalen. ZUID-AFRIKA. Volgens berichten uit Kaapstad doet Sir Th. Shepstone, luitenant-gouverneur van de Transvaal, thans eene inspectie-reis door dat gewest en vindt hij overal eene hartelijke ontvangst. De inlijving der gewezen republiek werd jl. Dinsdag in het Engelsche lagerhuis nogmaals ter sprake gebracht, doch geene nieuwe argumenten voor of tegen aangevoerd. Dr. Moffat, de bekende zendeling in Afrika, schoonvader van Livingstone, heeft aan een der leden van het parlement een brief geschre ven, waarin hij als zijn overtuiging uitspreekt dat de ondervinding zal leeren, hoe de Transvaal bij het Britsche gebied een onwaardeerbaar gewin is voor de kolonisten zoowel als voor de inlanders. ITALIË Het proces der gravin Lamhertini tegen de broeders van wijlen kardinaal Antonelli houdt de aandacht nog steeds in nooge mate bezig. Aan mr. Tajani, den advocaat der gravin, is op last van den minister van justitie mede gedeeld, dat de paus in een eigenhandigen brief aan koning Victor Emamtel verzocht heeft de verdere behandeling der zaak te doen staken, doch dat daarop geantwoord is. dat de koning hiertoe niet de macht bezat. Den 1 Oden dezer heeft de rechtbank te Rome den aartspriester Venditli en den heer Tam- bnrlani, kamerdienaar van wijlen Antonellia fuiura memoria in deze zaak gehoord. Bij het verhoor waren tegenwoordig twee advocaten van de eisclieres, en vier advocaten van de verweerders. Ofschoon de rechtbank besloten had het officieel verslag der door beide ge tuigen afgelegde verklaringen geheim te houden en tot in November (als wanneer het proces in openbare behandeling zal komen) onder zegel te bewaren, zijn de verklaringen in hoofd zaak toch bekend geworden. Immers anderen dan de rechters waren niet tot geheimhouding verplicht. Venditii's verklaringen waren minder stellig dan die van Tamburlani. Deze deelde zulke uitvoerige bijzonderheden mede, dat de rechters er een diepen indruk van ontvangen hebben. Hij zeide, dat in de jaren 1853, 1854, en 1855 eene jeugdige dame van een fijn voorkomen, klein, tenger, met prachtig haar en blauwe oogen het Vaticaau dikwijls was komen bezoeken. Zij kwam op de uren, ge durende welke Antonelli zich weinig met de aan zijne officiëele betrekking verbonden zaken bemoeide; gewoonlijk bleef zij eenigen tijd bij hem, en als zij zich hij Antonelli kwam aanmelden, gaf deze altijd bevel dat hij voor anderen, die komen mochten, niet was te spreken. Het heette dan, dat hij ongesteld was. Hij verklaarde verder, dat gravin Lamber- tinVs gelaat van boven eene treffende gelij kenis had met de bedoelde dame. Een aan hem vertoond portret herkende hij voor dat der dame. Ook Venditti wist te zeggen, dat de dame op 't portret de moeder was van Loreta (gravin Lambertini). Tamburlani ver klaarde wijders nog, dat vrouw Marconi, aan wie het jonge kind Loretater verzorging was toovertrouwd, op zekeren dag aan Anto nelli had voorgesteld zijne dochter uit te huwen aan Menotti Garibaldi en dat Antonelli haar toen een slag in 't gezicht had gegeven. Het verhoor van beide getuigen heeft niet minder dan zeven uren geduurd. De Romeinsche correspondent van de Daily News wil weten, dat advocaten van gravin Lambertini in 't bezit gekomen zijn van nieuwe en gewichtige, bewijsstukken. In de verzameling van het Nederlandsch Mu seum te 's Gravenhage zyn opgenomen een klokje en een bijbel, beide volgens overlevering toebehoord hebbende aan den admiraal M. A. De Ruyter, welke voorwerpen totdusver werden bewaard in het voormalig Ooatindisch hui9 te Amsterdam. Tusschen Hengelo en Oldenzaal is Vrijdag middag een beschonken passagier door onvoorzich tigheid uit den trein gevallen, en heeft daarbij slechts eeuige schrammen aan hoofd en handen be komen. Donderdagavond is te Haarlem een persoon door een zolderluik gevallen, waardoor hij zoodanig gewond werd, dat hij weinige oogenblikkeu daarna overleed Terwijl de predikant van Heerewaarden, bij Zalt-Bommel, Dinsdag 11. met zijne echtgenoote en kinderen en met eene dame van Zalt-Bommel reed, kantelde het rijtuig even voorbij het fort St. An drits om. De voerman had, terwijl het stikdonker w as, langs een kade rijdende, te veel naar die kade aangehouden. De predikant kwam gedeeltelijk onder bet paard terecht, en brak een arm. Van de vijf overige personen bezeerde zich de dame vrjj ernstig aan de beeneu, zoodat zij niet kan loopen De anderen kregen geen letsel. De 15jarige zoon van een trasmolenaar te Botterdam is van een geladen wagen gevallen, daaronder geraakt en over het hoofd gereden, met het ongelukkig gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Uit Zevenhuizen wordt gemeld, dat een vreem deling zich Donderdagnamiddag zonder verlof had nedergelegd in een hooiberg van een bouwman in den Zuidptaspolder. De bouwman gelastte hem voor den avond het erf te verlaten later niets meer van hem gewaar wordende en vermoedende dat hij zich ergens verborgen hield, ging men aan het zoeken en vond den man met afgesneden hals in een rijtuig, dat in een wagenschuur stond. Het mes, waar mede hij vermoedelijk zich om het leven heeft ge bracht, lag naast hem. Iu de beruchte Boterstraat te Utrecht werd Vrijdagavond eene gehuwde vrouw, kort na de terugkomst van haren man, die met eene andere vrouw eenige dageu in Amsterdam was gaan door brengen, dood in hare woning gevonden. Het is gebleken, dat verworging de oorzaak van haren dood was. De man, die haar vroeger meermalen mishandelde, had ook nu weder een hevigen twist met haar ge had en zich daarna uit de woning verwijderd om de hulp van zijne zuster te gaan inroepen, aan wie hij verklaarde, dat zijne vrouw plotseling ernstig ongesteld was geworden. Hij is nog dien avond laat door de politie in arrest genomen- Te Gouda is in voorloopige bewaring genomen een schrijver bij de bank van leening, verdacht van diefstal. Bij 't schijfschieten der huzaren op de Gel- dersche heide te Breda is Zaterdag een 18jarig korporaal, die te vroeg uit deD observatie-post te OJrsrhijn kwam, door een karabijnkogel in het linkerdijbeen getroffen, en kort daarop aan de ge volgen overleden. Zaterdagnacht is te Gouda een broodbakkery afgebrand. Een landbouwer, onder Aalten woonachtig, die des avonds met twee zijner kinderen en een knecht huiswaarts reed, had het ongeluk uit het rij tuig te vallen, met het noodlottig gevolg, dat een der wielen hem over de boist g:ng, en hij aan de beko.vieu kneuzingen overleed. Te Varsse>eld zijn van een kind, terwijl de ouders in den tuin werkzaam en 3 jeugdige kin deren alleen te huis waren bij een brandend vuur, de kleertjes in brand geraakt. De moeder, die op het hulpgeschreeuw aansnelde, wist den brand niet spoedig geuoeg te blussehen, en bet kind, deerlijk gehavend, bezweek weldra. Op de kermis te Waalwijk is de eigenaar van eene tent, waarin met bet zoogenaamde kamergeweer schietoefeningen werden gehouden, door een der bezoekers bij ongeluk iu de borst geschoten. De man is iu het gasthuis opgenomen en verkeert niet buiten gevaar. Favonins, het paard van baron Rothschild, dat bij den laatsten Derby-wedren den prijs behaalde, is gestorven. Men schatte de waarde van het edele ros op 12000 pd. st. De sneltrein van den Pruisischen Oosterspoor weg is Donderdag tusschen Nelzthal en Weissenhöhe ontspoord. De machinist en de remmer werden ge dood, een aantal passagiers gekwetst en vele wagens verbrijzeld. Een paar weken geleden is 's avoDds een ge sloten rijtuig, waarin de echtgenoote, zoon en schoon zuster van een industrieel te Lubeck gezeten waren, op den weg van die stad naar Travemunde omge slagen en in het water gekanteld. De zoon behield bij het omvallen genoeg tegenwoordigheid van geest om het portierraam te verbrijzelen en er zich door heen te wringen, met het gevolg dat hij, zwaar aan hoofd en handen gekwetst, boven water kwam. Ook de koetsier is gered. Daar er geen hulp in de na bijheid was, mislukten al de pogingen om de dames te redden. Eerst den volgenden dag mocht het ge lukken, het rjjiuig met de beide lijken op te halen. Een merkwaardige uitdrukking van een hoog geplaatst geestelijke. De bisschop van Mainz werkte, zooals bekend is, met ijver en groote voorliefde iu de journalistiek. Eens besprak hij de groote betee- kenis der pers in de maatschappij. „Als de heilige Paulus nog leefde," riep hij vol vuur, „dan zou hij ongetwijfeld redacteur worden van een krant." Dezer dagen werd te üusseldorf door ecu bedrogen kooper de lynchwet toegepast. Als krui den by de groenten worden op de markt kleine bundeltjes peterselie verkocht. Ook daarin bestaat echter bedrog. Bij het losmaken der bundel tjes vinden de koopers veelal van binnen brand netels iu plaats van peterselie. Een der gefopten ging den volgenden dag naar de markt, kocht een bosje peterselie en maakte het los in 't byzyn der verkoopster, 't Waren hoofdzakelijk brandnetels. De boerin werd niet eens verlegen met de zaak. „Gij moest", zeide de bedrogene, rten minste een kleur van schaamte krijgen en daar zulks niet het ge val is, zal ik u die bezorgen." Tegelijkertijd sloeg hy haar met de brandnetels links en rechts op 't ge zicht, en eer de boerin wist wat er met haar gé-* beurde, hadden de brandnetels onder luid gelach der omstanders hun plicht gedaan. De boerin zag er ontoonbaar uit, en verkoopt du onvervalschte pe terselie. In het Engelsche dagblad Saint-Crispin leest men, dat twee schoenmakers te New-York ieder ren paar prachtige laarzen in den handel gebracht heb ben, vervaardigd van menschenleer. Dit product komt van menschen, die na een toevalligen of nootlottigen dood in de ontleedzalen worden ge bracht. Men bereidt het op de navolgende wijze men legt de buid gedurende drie weken in eene oplossing van schors en hemlock (zeker kruid) en na deze bewerking is de huid veranderd in een zacht, buigzaam lichtbruin velzooals kalfsleer, maar poreuzer. Volgens die twee schoenmakers, eerste liefhebbers vau den vooruitgang (progressieve Crispins), is de huid van een mensch van middelbare leDgte groot genoeg voor de schachten en "net overleer van twee paar laarzen. Hoezeer soms af te keuren, moet men waarlijk zeggen Wij leven in een tijd, waarin men genegen is van alles partij te trekken. In de Harz ontstond gedurende een schiet wedstrijd een zwaar onweder. Een bliksemstraal doodde vier der aanwezigen, aaronder tweeling broeders. Alles had Jen beide broeders te zamen doorleefd geiyk geboren, gelijk gecoufirmeerd bij denzelfden meester in leer geweest iu een compa gnie den dienstplicht vervuld en den oorlog tegen Frankrijk medegemaakt en nu, op hun 35en ge boortedag, stierveu zij gelijk door eeu bliksemstraal. BURGERLIJKE ST AND GOES van 10 tot 13 Augustus 1ö77. Geboren den 10, eene onechte dochter; den 12, Pieternella, d. v. Geerard Timmerman en Machelina Martina De Wagter. JULI. NISSE. Ondertrouwd: den 20, Johannis Paauwe, 25 j., jm., met Elizabeth Boone, 21 j., jd. Getrouwd: den 11, Jan Gelok, 23 j., jm., met Pieternella Hoebeke, 19 j,, jd. Overleden: den 11, Cornelia, 4 m., d. v. Bas- tiaan Nieuwenhuyze en Christina Willemina Murre. 294ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prqzen van f 100 en daarboven. 8e lijst. Nos. 13285 en 13620elk 1000. No. 17782 400. Nos. 3436, 4872, 5351, 6176, 18491 en 20010 elk 200 Nos. 773, 1259, 1467, 3308, 4388, 5992. 6354, 6864, 7577, 8536, 9121, 10542, 12010, 12183, 14055, 16749, 17857. 17»96, 18457 en 19997 elk 100. CORRESPONDENTIE. Aan de liefhebbers der muziek te Kapelle. Thans kunnen wij u berichten, dat uw stuk in het volgende nommer geplaatst zal worden. Voor de ontvangen bewijzen van deel neming bij het overlijden van onzen vader en behuwdvader brengen wij onzen hartelijken dank. P. A. SPRUIJT— Van Dalen. Goes, A. C. SPRUIJT. 13 Augustus 1877. S. M. Van DALEN Steendijk. Daar 't ons niet mogelijk was zulks per soonlijk te doen nemen wij langs dezen weg afscheid van onze vele vrienden en bekenden op Noord-Beveland, en roepen aan allen bij ons vertrek naar Gelderland een hartelijk vaarwel toe. 5 Augustus 18 77. P. ROETERT TAK Sz. en Echtgenoote. Al degenen, die iets verschuldigd zijn aan of te vorderen hebben van den heer F. Roetert Tak gewoond hebbende te Wissekerkeworden verzocht daarvan betaling of opgaaf te doen uiterlijk vóór den 15 dezer, ten kantore van den Makelaar JAC. De KAN TER, Heerenstraat, te Middelburg. De Notaris VAN DEN BUSSCHE, geves tigd te Goes, zal des voormiddags te 10 uren, in den tuin en in de Concertzaal der Sociëteit „Van Ongbnuchten Vrij", in het openbaar verkoopen Eenige AFBRAAK, als: PLANKEN, RIBBEN, BALKEN, DEUREN enz Voorts: eene antieke Eikenhouten KAST, een LESSENAAR, 4 groote FAUTEUILS, 3 GAS- ORNAMENTEN, 6 KOLVEN, 2 KEUREKKEN, 34 GORDIJNEN met ROLLEN en ROEDEN, een groote DITO, 3 VUURKOMFOREN, BAL LONS, LAMPENGLAZEN, defecte DAM- en SCHAAKBORDENéen groote en 3 kleinere KACHELS, een KEUKENKACHEL, een Houten TOONBANK, ZINKEN PLATEN, enz. enz. KIJKDAGDinsdag te voren van 10 tot 1 uur. VERKOOPING DER PANDEN OVER HET LAATSTE KWARTAAL 1875, des namiddags te 2 uren, in het koffiehuis „de Prins van Oranje."

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2