Dinsdag 14 Augustus. 64s,e Jaargang. Inschrijving van Leerlingen MIDDELBAAR ONDERWIJS. Aanneming van SehooiJeerlingen. Vertrek der brievenmail naar Oesl-Sndie. ÜÊFICIEELE MMMÏË GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nomniers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1S regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant .betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLEE, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGII VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. voor het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de belanghebbenden, dat door de Com missie van toezicht op de inrichtingen voor raiddel- baar onderwijs op Donderdag den 16 Augustus a. s., des middags van 12 tot 1 uur, in het gebouw der Hoogere Burgerschool voor jongens eene zitting zal gehouden worden tot het inschrijven van leerlingen voor al de hier bestaande inrichtingen van middelbaar onderwijs. Van deleerlingen moetenmet juistheid de dagteekening en plaats van geboorte, alsmede de namen en voor namen worden opgegeven en voorts overgelegd een bewijs, dat zij met goed gevolg gevaccineerd zijn of de kinderziekte gehad hebben. Goes, den 11 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op Woensdag den 22 Augus tus a. s., des middags te 12 nren, in een der zalen van het Raadhuis eene zitting zal houden tot het in schrijven van leerlingen voor al de scholen van lager onderwijs en de bewaarschool. De belanghebbenden worden hierbij opmerkzaam ge maakt, dat na deze zitting geene gelegenheid meer zal bestaan voor aangifte van leerlingen dan met 1 Maart 1878. Goes, den 11 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. Via TRIEST, 15 Aug., 1.'s middags. Via BRINDISI, 17 Aug., 9.20 's morgens. Via NAPELS, 19 Aug 5.45 's avonds. Via MARSEILLE, 24 Aug., 9.20's morgens. Via NIEUWEDIEP, 31 Aug., 1,'smiddags. De Fransche pakketbooteu doen Riou-.v, Banka en Palembang niet aan. Oost-Indie. Verleend een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den gezagh. 2e kl. bij de gouv. mar. J. A. De Jongh. GOES, 13 Augustus 1877. Tengevolge van den uitslag van het on langs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als cadet in het 3e studiejaar op de Koninklijke Militaire Academie zal, met lo. September aanstaande, aan die inrichting o. a. als cadet worden ge plaatst voor de genie in O. Indië L. G. Krol Van der Hoek. Dhr. J. M. Kakeleeke alhier is o. a. benoemd tot lid der jury voor de internationale tentoon stellingen van bloemen, planten, landbouw en vee, die te Antwerpen gehouden zullen worden gedurende de Rubens-feesten, van 1826 Aug. De statistiek van den handel en de scheep vaart in ons land, gedurende de maand Juni, ligt aan ons bureau ter inzage. 's-Heer Areiidslcerlte. Werd er het vorige jaar in den Schenge-polder nog al veel zaadstroo vermist, dat óf ontvreemd öf per abuis weggenomen werd, zonder dat het destijds der politie mocht gelukken de daders te ontdekken, thans is het door de jjverige bemoeiingen van den alhier gestationeerden rijksveldwachter ge lukt tegen eenige personen, die zich aan ont vreemding van zaadstroo ten nadeele van een landbouwer schijnen te hebben schuldig gemaakt, proces-verbaal op te maken. Eén hunner moet zelfs zeer ongunstig in den omtrek bekend staan. Wolfaartsdijlc. De boerenzoon uit 's-Heer Arendskerke, aangeklaagd wegens schan delijke mishandeling, gepleegd aan de 21 jarige dochter van een landbouwer uit deze gemeente op Zaterdag den 4 dezer, is, ingevolge zijne bereids gedane bekentenis, jl. Donderdag ge arresteerd en naar Middelburg getransporteerd. Zaterdag jlhebben de werkende leden der Onderwijzers-Zaugver- eeniging alhier een rijtoer naar Domburg ge maakt. Den directeur, den heer J. Van Sluijs, werd, als blijk van erkentelijkheid voor de door hem aan de vereeniging gedurende haar lbjarig bestaan bewezen diensten, een album aange boden met photographieën van componisten en van tegenwoordige en vroegere leden, ook van elders. Te Domburg werd de dag vriend schappelijk doorgebracht De burgemeester dier gemeente, de heer Elout, gaf op ondubbelzinnige wjze blijk, dat hij de zangvereeniging op prijs stelt en haar bezoek aan Domburg waardeerde. De adjunct-ingenieur-werktuigkundige der Maatschappij tot exploitatie van spoorwegen W. E Kü/inen is van Vlissingeu overgeplaatst naar Zwolle eu zal op eerstgenoemde plaats vervangen worden door den adj.-ing. werktuigk. W. K. Van Deinse, thans te Luik. Naar men aan de N. R. Ct. uit Vlis- singen meldt, bestaat er verschil, of de onlangs nabij het havenstation verbrande koopmans goederen voor de verantwoordeljkheid komen van de maatschappij Zeeland," dan wel voor die van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen. De N. R. Ct. verneemt, dat bet regee- rings-antwoord op het vonrloopig verslag over de wet op het lager onderwjs thans op de staatsdrukkerij is en alzoo zeer spoedig open baar zal worden gemaakt. De »Ned. Spectator" stelt mr. Kappeyne voor, zittende in een gemakkelijke» leuning - stoel, met eenige kiezers tegenover zicli, die liem verwijtend toeroepen: wij hebben duideljk genoeg gesproken; waar blijft gij nut De heer Kappeyne zou er op kunnen ant woorden lk kan het toch werkelijk niet helpen, dat men m j alleen noodig heeft als ik zoek ben Zaterdag werd te 's-Gravenbage aan den kapitein der inf. van het O. 1. leger F. W. Beeckrnan met de gebruikeljke militaire eerbe wijzen de Militaire Willemsorde uitgereikt, ter belooning voor zijn moedig gedrag in den oorlog van Atchin, met name bij de operatiën tegen de Moekims in December tot April des vorigen jaars. Door wijlen H M. de Koningin is, be halve een som van 1000 vrij van successie recht aan het Luthersch weeshuis, ook een Lgaat aan het gesticht voor minderjarige idioten, waarvan zij beschermvrouwe was, vermaakt. Te Leeuwarden is overleden jhr. mr. S. W. II. A. Van Beyma ihoe Kingma, pre sident der arrond.-rechtbank te Leeuwarden, oud-lid der Tweede Kamer voor het hoofdkies district Dokkum. Bij den penningmeester van het Spinoza- coraité te 's-Graveuhage is van het subcomité in Nederl. Iodië ingekomen f 612,58, als eind- saldo der bjdragen voor het Spinoza-stand- beeld, ingezameld in Indië. Z. M. de Koning moet het voornemen hebben om morgen in de residentie terug te keeren. De Internuntius van den Paus te 's-Gra- venhage zal de plechtige kroning van het mirakuleuse beeld van O. L. Vr. in 't Zand te Roermond met zijne tegenwoordigheid ver eeren. (N. R. Ct.) Uit Amsterdam wordt gemeld, dat Don derdagavond in den Jodenhammenpolder om streeks elf ure eeu zware brand is uitgebarsten in eenige keten van polderlieden. De brand, ontstaan door bet omvallen van een petrole umlamp, tastte niet alleen de rieten woningen aan, maar ook de hoog opgestapelde takkebossen en het rjjswerk, waarbjj de keten stonden. Uren wijd waren de vlammen zichtbaar. Het was onmogelijk iets te redden. Een polderwerker heeft bij den brand zijn been gebroken. De man had zijn kind willen redden uit een brandende keet en een gesloten deur zoo krachtig opengerukt, dat deze uit de hengsels sprong en hem aldus verwondde. De manschappen van de Amsterdamsche brandweer vervoerden den verwonde naar het binnen-gasthuis. Naar het Handelsblad verneemt, is voor de voltooiing van de geul van het Noordzeeka naal op de benoodigde diepte niet veel meer te doen, zoodat dan ook de peilingen van re- geeringswege reeds zijn begonnen. Behalve de kostbare ringen worden uit 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden nog vermisteen sierlijk bewerkte halsketting, een gesneden steen en eenige kleine versiersels. Vreemdsoortigs kooplieden melden zich dezer dagen bij Utrtchts ingezetenen aan. Voor spotprijzen bieden zij diverse manufacturen aau men heeft slechts uit de massa stalen te kiezen om, bijna voor niet, eigenaar te worden van prachtig neteldoek, overschoon linnen enz. enz., dat den volgenden dag zal bezorgd worden. Ten slotte vertoonen zij nog een lap buffel of ratiné, geschikt voor winterjas of mantel, die zij natuurlijk dadelijk kunnen leveren en soms vrij duur verkoopen. Na hun vertrek bemerken de koopers, dat zij het gekochte te duur hebben betaald, en de afleve ring van de goedkoope stoffen laat natuurlijk op zich wachten. Ieder wachte zich dus voor schade. UtrDagbl.) Voor den noodlottigen brand te Almkerk is, volgens de laatste opgaaf, ingekomen een bedrag van ƒ5121,825, onder welke som ook giften voorkomen uit Goes en 's-Heer Abtskerke. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda lieeft zich tot den Min. van Financiën gewend, met verzoek spoedig krachtige maat regelen te nemen om de nieuwe brouzen pas munt in circulatie te brengen. De vrees schijnt gewettigd, dat op den duur de Belgische twee centimesstukken niet kunnen geweerd worden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Colïjnsplaat heeft de cand. J. J. Impeta, van Me- demblik, bedankt en dat naar 's Gravendeel aangenomen. Ds. C. D. L. Van Coevorden Adriani, predikant te Harderwijk, heeft voor het beroep naar Nieuw en St Jooslland, en ds. J. K. L. Th. Koch, predikant te Scherpenisse, voor dat naar Rozenburg bedankt. In de vacature te Nieuw- en St. Joostland, dagtee- ltenende van 20 October 1872, zijn nu reeds 21 ver- geefsche beroepen uitgebracht. Ds. H. A. Overman te Herwijnen is beroepen te Hellouw. De Synode der Nederl. Hervormde Kerk heeft een besluit genomen omtrent het in enkele adressen bij haar ingekomen verzoek, om de belijdenis-quaestie in het openbaar te behandelen en daartoe den toegang tot hare zittingen open te stellen, voor zooveel die aan de behandeling van deze zaak zullen gewijd zijn. Na langdurige en ernstige discussie heeft de Synode met 14 tegen 5 stemmen geoordeeld, aaD dergelijk verzoek niet te kunnen voldoen, zoolang het beginsel van openbaarheid der vergaderingen van Kerkelijke Besturen uiet is gereglementeerd. Nochtans heeft zij gemeend, aan dezen eisch des tijds gehoor te moeten verleenen en met 10 tegen 9 stemmen besloten langs kerkelijke weg in de Reglementen een bepaling op te nemenn waarbij aan de Kerkelijke Besturen, daar onder ook de Kerkeraden begrepen, alsook aan de Classicale Vergaderingen, de bevoegdheid wordt toe gekend, om, zoo dikwerf' zulks in het belang der kerk wenschlijk geacht wordt hunne zittingen in het open baar te houden. Eene desbetreffende ampliatie in de kerkelijke Reglementen zal aan de consideratiën der Provinciale kerkbesturen en der Classicale Vergade ringen worden onderworpen. Bereids is een afdruk van de notulen der zittingen van den 1 en 2 dezer, waarin deze zaak is behandeld, als Bijblad aan no. 32 der Kerkelijke Courant toegevoegd, en tevens voor het publiek verkrijgbaar gesteld, tegen franco overmaking van elf cents aan de uitgevers dier Courant. De afdeeling Zeenwsch-VIaanderen van het Nederl. Bijbelgenootschap heeft op 29 Juli jl. hare jaarlijksche vergadering gehouden te Retranchementbij welke gelegenheid in het kerkgebouw aldaar de opwekkende rede is uitgesproken door ds. J. Visserpred. te Schoondijkenaar Nehemia 8 4. Heden, den 13 Augutus, dagteekent de nog vigee- rende wet op het lager onderwijs haar 20jarig bestaan LANDBOUW VEETEELT. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nommer, dat iemand door middel van teerwater het ongedierte van zijn planten verdreef, meldt een vrien delijke hand ons, dat ook te Goes in dezen zomer een proef genomen is met ammoniac of teerwater. Een doornhaag, die met duizenden rupsen bezet was, en waarvan al het groen w s afgeknaagd, werd door het besprengen met teerwater in vier dagen geheel zuiver en tien dagen daarna weêr geheel frisch groen. Uit het provinciaal verslag over 1876 maakte de M. Ct. nog eenige becijferingen, waaraan wij het volgende ontleenen: Bij de openbare veilingen brach ten de gronden gemiddeld per hectare op: in Zuid- Beveland, van ƒ1180 tot 1840.in Noord-Beve land, bouwland, 1265, bouw- e n weiland 1330. De verpachtingen, meest voor 7 jaren, brachten op: in Zuid-Beveland, bouw- en weiland/ 105 tot 130; Noord-Beveland, bouw- en weiland 62.50. Uit enkele opgegeven vergelijkingen blijkt, dal bij vorige verpachtingen in Zuid-Beveland, bouw- en weiland vroeger 86, nu 105 opbracht. Het aantal landbouw-werktuigen van nieuwe vin ding i9 aanmerkelijk toegenomen Walcheren maakt in dit opzicht een zeer slecht figuur, dat bij alle andere deelen fan Zeeland zichtbaar afsteekt en tot de hooge koop- en pachtprijzen in slechte verhou ding staat. In den Wilhelminapolder waren twee stoomwerk tuigen voor de bewerking van den grond in Noord- Beveland wordt melding gemaakt van eeu „Cultivator" en te Oostburg van „kettingeggen," terwijl in de Bathpolders (Rilland, Batb, Krabbendijke) een draad- of vlugspoor, door stoom gedreven, gebruikt wordt tot het overbrengen van suikerbiet enz. van het veld naar de schepen. Het verslag van de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland 1877 luidt als volgt: De tarwe, meestal dun van stand en kort van sten gel, zal hoogstens een middelmatig beschot opleveren. In sommige streken wordt legering waargenomen. De rogge is beter ontwikkeld en laat eene ruime op brengst verwachten. Van de wintergerst kan slechts eene zeer matige graanopbrengst met weinig stroo wor den verwacht. De stand van zomergerst en haver schijnt mede slechts eene matige opbrengst te voor spellen. De paarden- of zwarte boonen 9taan vrij algemeen gunstig. Indien het aan deze vrucht eigen insect niet verschijnt, zal de opbrengst ruim kunnen zijn. Bruine en witte boonen staan voordeelig. Van de uilkomst kan over het geheel nog geene raming worden aangegeven, daar het gewas door late zaaiing achterlijk is. Van de erwten verwacht men een middelmatig beschot, met groote verschillen, naar ge lang van meer of minder vroeg afsterven en het al of niet verschijnen der bladluis. De opbrengst van het koolzaad zal voor een gedeelte vrij hoog, over het geheel middelmatig zijn. Het vlas levert over het geheel een slecht gewas, in enkele streken worden in- tusschen ook zeer voordeelig ontwikkelde stukken aan getroffen. Meekrap werd zeer weinig aangeplant; de twee en driejarige staan welig. Kanriezaad schijnt minder algemeen te zijn dan het vorige jaar. Hoewel eenigszins achterlijk, evenals de meeste zomervruchten, laat dit gewas eene matige opbrengst verwachten. De aardappelteelt ondervond veel nadeel van rotting kort na het poten doch het gewas heeft zich goed hersteld, zoodat de tot dusver gerooide soorten eene ruime opbrengst van goede hoedanigheid opleveren. De mangelwortels, suiker- en paardepenen staan zeer gunstig en zullen bij verdere voordeelige ontwikke ling een hoog beschot geven. Klaver, lucerne enz. waren aanvankelijk niet zwaar; later verkreeg men echter eene ruime snede en veel hooi. De weilanden waren, met enkele uitzonderingen door te lage ligging, bijzonder goed bezet eu de gemaaide oppervlakte heeft bijna het dubbele van een gewonen oogst, uitmuntend van hoedanigheid, opgeleverd. Biijkens officieel bericht uit Dresden zijn er colorado-kevers gevonden op een aardappelveld bij Schildau, in het Pruisische district Torgau, aan de Saksische grens. Hoe taai van leven de colorado-kever is, kan daaruit blijken dat een Engelschman uit Amerika aeht exemplaren in een blikken doosje heeft meege bracht. Twee maanden brachten de diertjes zonder voedsel in dezen engen kerker door. Toch waren ze bij 't openen springlevend, en zóo vlug ter been, dat 't moeite kostte ze te grijpen. De linde is de beste boom om honig te ver krijgen. Ook munt de honig, daardoor verkregen, in qualiteit boven andere uit. Die honig is uit muntend van smaak, zoo helder als bronwater en 1 viotdt dan ook bek duurst betaald. De linde begint

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1