1877. N°. 94. Zaterdag 11 Augustus. 64s,e Jaargang. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke noinmers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. COURANT. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor liet buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan liet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. GOES, 10 Augustus 1877. De zoo nuttige ambachtsschool alhier is eene nieuwe en gelukkige periode iugetredeu. Zij heeft de kleine localiteit op den Molendijk verlaten, oui een ruimer werkplaats te betrek- ken ii de Cornel s-E versdijkstraat, voormalige Stoufstraat. A He belangstellenden kuunen zich nu overtuigen boe groot die verbetering is, en hoo aangenaam tevens met bet oog op den dauuit op te maken bloei der school. Er zal nu gelegenheid be daan, om ook aan jon gens een «'der vak das het timmeren te loe ren, en mochten zich d artoe leerlingen aiu- inelden, dan zni ui-v. b. v. met de smede ij kunnen beginnen. Wij vestigen daarop in het bijzonder de aandacht van ouders, die voor hunne jongens eene geschikte gelegenheid ver langen tot opleiding in het een of ander vak Zooals uit een ook nu weêr in ons blad voor komende advertentie blijkt, bestaat er wtêr gelegenheid tot bet plaatsen van eenige leer lingen. Voor 14 Augustus kan meu zich daartoe aanmelden bij den heer JJOchtman. Elk, die das zijne kinderen een handwerk flink wil laten leeren, make vau die uitmun tende gelegenheid gebruik Het Utr. Dagblad heeft een artikel gewijd aan /Eigen Hulp". Juist omdit het nog al afwijkt vau onze beschouwingen, wenachen wij den korten iuhoud daarvan onder de oogen ouzers lezers te brengen. Het is o. a gericht aan het adres van hen, die, nu bet op de organisatie der Vereeniging Eigen Hulp" aankomt, er over klagen dat er geen vast plan is, dat de geheele zaak iets onbepaalds, iets onzekers beeft. In den aanvang, vóór de verspreiding van het be grip der vereeniging, was dit onzekere een voor deel, en het Utr. Dagblad toont aan, dat het tot op zekere hoogte een voordeel gebleven is. De hoofdzaak is, meent het Utr. Dagblad., vooral voor plaatselijke werkzaamheid, dat ver spreide krachten vereenigd worden en dat die allen een gemeenschappelijk middelpunt hebben. Men late het aan de ervaring over, de behoeften te doen kennen met de middelen om er in to voorzien. Men begiune met bet eenvoudige, met datgene wat weiuig omslag en weinig mid delen vereischt en waarvan het nut en het voor deel dadelijk kunnen overzien worden. Men zou b. v. reeds dadelijk in aanstaande districts vergaderingen kunnen vragen, wie eene zekere boeveelheid aardappelen voor den winter wil opdoen? Hetzij zich daarvoor slechts 10, hetzij er zich 50 of 100 personen aanmelden, die ieder hunne benoodigde boeveelheid opgeven, die allen zijn zoo goed als zeker, dat zij beter zullen sla gen, dan wanneer ieder voor zich zijnen voorraad opdoet. Zoo kon men met steenkolen, zoo wel licht met nog eenig ander artikel van dagelijk- sche behoefte doen. Gaat dit goed het be stuur of eene te benoemen commissie dient zich met de uitvoering te belasten dan zullen zij, die op deze wijze zich bevoordeeld hebben, zelven wel bedenken wat op dien weg meer is te doen. Leert men op dien weg door de ervaring de voordeelen van vereeniging van krachten ken- neu, dan zullen, naar gelang van de bestaande behoeften, allengs meer ingewikkelde vormen van samenwerking bedacht en in toepassing gebracht kunnen worden. Zoo zal »Eigen Hulp" eene kracht worden, die inderdaad den last des levens voor een aanzienlijk getal landgenooten aanmerkelijk verlicht. Men moet dus, dit is de slotsom der beschou wing, de vereeniging niet maken, maar laten worden; niet haar beschouwen als een gebouw, dat naar een vooraf gemaakt bestek moet worden opgetrokken, maar als een boom, waarvoor een stekje in de aarde is gezet, en die nu zal op groeien naar aard van bodem en luchtsgesteld- heid, mits kweekers en verzorgers de eischen van den grond en het klimaat in aanmerking nemen en niet tegen de natuur in willen werken. Het blad wijst er dus vooral op, hoe er, met het oog op plaatselijke werkzaamheid, een begin gemaakt kan worden. Dergelijke middelen tot het verkrijgen van go^dkoope levensbehoeften wor den reeds in onze omgeving toegepast, men denka slechts aan de bestaande koleuvereenigin- gfiü, maar daarvoor behoeven die deelnemers geen lid vau »i.igen Hulp" te worden, en nog ƒ2,50 te betalen, waarin een deel gaat naar bat hoofdbestuur. Voor meuige9n moge het betalen van zulk e !n som geen bezwaar opleveren, toch zijn er veel meer, die dat geld niet kunnen missen, wanneer zij er niets and rs voor ont vangen dan betecht van deelhebber in Eigen Hulp" te wezoö. De bezwaren onzerzijds golden hoofdzakelijk de samenwerking tusscben de ver schillende deelen van een district Goes. Moet elk deel zich tot plaatselijke werkzaamheid be palen, dan zijn de krachten te gering, en voor aaneensluiting bestaan nog groote moeielijk- kedeu met het oog op de uitvoering Juist oui het beeld te behouden, door het Utr. Dagblad gekozen omdat de natuur hier zoo ongunstig is, dient men eerst goed den grond en het klimaat te leeren kennen, opdat later, wanneer eenmaal een begin was gemaakt, men het pogen niet zou moeten stuken, wanneer het bleek, dat men tegen de natuur in heeft willen werken. Wo3faas,t»lij&. Ten opzichte van het uit deze gemeente in bet vorig nommer mede gedeelde geval, kan nader met meerdere zeker heid bericht worden, dat er geeue kwalijke behandeling beeft plaats gehad tengevolge van twist, maar dat die zaak, blijkens de volijverige nasporiï'.gen van den gemeente-veldwachter al hier, met assistentie van den rjjks- en ge meente-veldwachter van 's-Heer Arendskerbe van veel ernstiger aard scbijot te zijn. Trou wens, er moeten bli,ken bestaan van eene opzettelijk en met geweld gepleegde aanran ding der eerbaarheid van een boerenzoon uit 's-Heer Arendskerke op de dochter van een landbouwer uit deze gemeente, bij gelegenheid van den terugkeer van een bezoek aan de Mid- delburgsche kermiszoodat zelfs onder die worsteling bij het meisje bloedstorting ont staan is. Volgens approximatieve opgave van de waarde der Maandag verbrande goederen, ge bouwen enz. te Vl ssingen, zou de schade een som van ƒ235000 bodragen. Met het oog op de voortdurende uitbrei ding van bet goederenvervoer op de Zeeuwsche lijn zal eerstdaags op het station Vlissingen (haven) een stoouikraan geplaatst worden. (M. Ct.) Overeenkomstig een ministeriëele resolu tie is aan de verificateurs, belast met de visi tatie van koopmansgoederen, bij vernieuwing gelast zich te onthouden van uitventingen van benaderde goederen, als in de gevolgen nadeelig voor den winkelier en niet strookende met de betrekkingen van openbare ambtenaren Bij koninklijk besluit is bepaald, dat be looningen zullen worden toegekend aan ge neeskundigen, voor zoover zij niet tot de am b- tenaren van bet geneeskundig staatstoezicht b hoeren, belast met het gezondheidsonderzoek van schepen bedoeld bij de wet, houdende voorziening tegen besmetting van zeeschepen. Naar de N. R. Ct. verneemt, is in de aan bet Depart, van Binnenl. Zaken, onder presidium van den referendaris jhr. mr. G. De Bosch Kemper, gehouden vergadering der chefs van de provinciale bureaux voor statistiek, met groote meerderheid instemming betuigd met de door den Minister voorgestelde regeling van de statis tiek van bet schoolbezoek en het schoolverzuim. Slechts enkele wijzigingen werden vastgesteld. Men zal dus eerlang eene officiëele statistiek van het schoolverzuim mogen tegemoet zien, met opgave der redenen. De tentoonstelling te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt is gedurende de vier eerste weken bezocht door 100,631 personen. Woensdag heeft, een persoon, die wegens laudlooperij in het hulphuis van arrest op den Heiligen weg te Amsterdam zich bevond, bij het aardappelenscbillen een eollega-landlooper met een mes aangevallen en hem belangrijke verwondingen aan den hals toegebracht. Wraak was de aanleiding tot deze moordpoging. Nabij Sloterdijk stond Woensdagavond een volkstrein, zooals wel meer gebeurt, wan neer het terrein bij Amsterdam nog niet vrij i«. De sneltrein, die te 11.10 aankomt, naderde in volle vaart. De machinist, die natuurlijk had moeten stoppen, schijnt het sein niet te hebben opgemerkt, ofschoon de wachter uit al zijn macht niet de groene lantaarn gezwaaid had. Toen hij het gevaar zag, werd wel in allerijl bet sein tot remmen gegevendoch dit verhinderde niet, dat de buffers der locomotief tegen die van den achtersten wagen van di n volkstrein botsten, zoodat die wagen nog al schade heeft ontvangen. Voor het overige hebben er geen ongelukken plaats gehad, en de pas sagiers, wier angstgeschreeuw men bier duidelijk kon hooren, kwamen met een lichten schok vrij. Een onderzoek zal aan bet licht moeten brengen, aan wiens achteloosheid dit ongeval te wijten is, dat zoo ontzettende gevolgen bad kunnen hebben. Op de thans geëindigde kermis te Gouda waren ook een paar roodhuiden te zien, die volgens de bewering van den eigenaar der tent voor eenigen tijd met zeer veel moeite gevangen waren, terwij) zij nu nog telkens die genen, welke te dicht in hunne nabijheid kwa men, in hand of arm beten. Zij voedden zich met levende kippen, geiten enz. enz. Een dezer gevaarlijke roodhuiden kwam Dinsdag in de te Gouda bestaande zwem- en badinrichting, ontkleedde zich, ging te water, natuurlijk als roodhuid en kwam tot groote verbazing van het publiek daaruit weder te voorschijn als blanke. Tevens bleek dat hij, die in de tent slechts onverstaanbare klanken en gillen kon uiten, nu in goed Holiandsch zijne gedachten kon weer geven, daar hij, op de opmerking van som migen uit het publiek, dat hij de kermisvie- rende menigte dan toch leelijk voor den gek had gehouden, antwoordde: dat men dan maar niet zoo dom moest zijn zich voor den gek te laten houden. G. C. Een gehuwd persoon te Arnhem, vader van vier kinderen, is Woensdagavond, door bet overmatig gebruik van sterken drank, plot seling doodgebleven. Aan den heer mr. J. S. Duyvis, thans lid der redactie van de N. Rolt. Ct., is de betrekking opgedragen van hoofdredacteur van liet Bataviaasch Handelsbladter vervanging van wijlen den heer J. C. Van Lier. Naar men verneemt, heeft de heer Schu- bart ontslag genomen als president van het Nederl. Weerbaarheidsbond. LANDBOUW VEETEELT. Men wil in het noorden des lands hebben opge merkt, dat op de gronden, waarop nu voor het eerst aardappelen gepoot zijn, de ziekte althans tot nu toe zich niet heeft voorgedaan. De Maatschappij van nijverheid in het Westerkwar tier van Groningen heeft eene commissie benoemd tot beantwoording van de vraag: „Welke voorbehoedmid delen bestaan er tegen het uitbreken en verspreiden der varkensziekte?" Aan de Commissie is een krediet van 100 verleend tot het nemen van proeven met voor behoedmiddelen. De Commissie bestaat uit 2 veeartsen en 4 landbouwers. In de laatste 5 jaren, schrijft een inzender in de Chicago Tribune, verloor ik op mijn land geen komkom mer óf meloen, geen wingerd- of koolplant. Neem een vat met een paar gallons koolteer daarin en vul het verder met water; heb dit mengsel altijd gereed als't noodig is, en als het ongedierte voor den dag komt, geeft 't dan uit een gieter of op andere wijze met de hand van dat teerwater te drinken. Wascht de regen de bladeren weder af en keert het ongedierte terug, herhaal de bewerking dan. Ook op die wijze kunt ge den Colorado kever uitroeien. Voor 5 jaren vertoonde hij zich op mijne late aardappe len, en ik begoot ze met teerwater. Den volgenden dag waren alle kevers, die niet te best tegen 't teerwater beschut geweest waren, dood, en de andere, hoewel hun aantal legio was, waren verdwenen en sedert dat tijdstip heb ik er op mijn land geen weergezien. Natuurlijk zul len velen om mijn raad lachen, omdat't middel zoo goed koop en eenvoudig is. Welnu, zij mogen dan behalve aan hun eigen ongedierte ook nog aan dat van hun buur- man den kost geven I REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Comité tot woring van Schoolverzuim te Goes. STATISTIEK OV-EIt JULI 1877. Op de School T Masse waren gedurende deze maand 148 kinderen. Onder dezen waren 106 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 37 j: van 1 10 verzuimen, en 5 n i> meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 29/ir. percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden tegen 38/io percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 2" klasse waren 193 kinderen, waar onder 161 zonder eenig verzuim, 30 die van 110 verzuimen, en 2 n meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 1o pereent tegen 25/m percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 3" klasse waren 214 kinderen, waaronder 100 zonder verzuim, 65 met van 110 verzuimen, 49 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was lG'/io percent tegen 79/io pereent over dezelfde maand in 1876. Op de Weeeen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 50 kinderen, waaronder 30 zonder eenig verzuim, 11 met 110 verzuimen, 9 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 107/i percent tegen 109/ ,o percent over dezelfde maand in 1876. Op de bijzondere School waren 195 kinderen, waarvan 110 zonder eenig verzuim, 73 met van 110 verzuimen, 12 boven 10 Het gemiddeld verzuim was 57/io percent tegen 45/io percent over dezelfde maand in 1876. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Juli 1877 bedroeg 5 :/io percent tegen 4'J/i0 percent over 't zelfde tijdvak in 1876. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij C. Derijzer aan de spoorbrug bij Vlake, in dezen zomer zijn uitgebroed 102 kiekens van 102 stuks eieren. In de avonden en de nachten va 10 tot 12 Aug., kunnen wij, vooral hedenavond bij helderen heme1, weder het schoone schouwspel zien van een aantal elkander snel opvolgende schitterende meteoren, vallende sterren, afgewisseld door vuurkogels, die in lange banen door het luchtgewelf vliegen. Volgens vroegere waarnemingen beeft het den schijn alsof de meeste dezer meteoren uit het sterrenbeeld Perseus ontspringen, d-arom heeft men dit Augustus- luchtverschijnsel de Perseïden genoemd. Te Almelo is een man, pas 14 dagen getrouwd, bij 't zwemmen verdronken. In de provincie Limburg is een ultramontaansch wonder gebeurd. Eene dienstmeid uit Daenraedt namelijk heeft door het gebruik van water der won- derbron te Marpingen en het verrichten der hiertoe voorgeschrevene novene, van eene hartkwaal genezen, waaraan zij 34 jaren lang geleden had. NRott. Ct) In den nacht van Maandag op Dinsdag werd een vissclier, die met een roeiboot zijn visch naar Woudrichem zou brengen, ter hoogte van Rijswjjk door de Venlosche stoomboot overvaren. De visscher is verdronken. Hij laat eene vrouw met 4 kinderen na. De landbouwer onder Sloten, die vóór eenigen tijd de staarten van zijn kalveren sneed, moet nu en dan aan verstandsverbijstering lijden. Even buiten Maastricht is Maandag jl. een landbouwer, die op zijn wagen wilds springen, ter wijl het paard doorging, onder een der raderen geraakt en omgekomen. Aardappel water moet een patentmiddel zijn om zilver schoon te maken. 't Is te probeeren.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1