Varkensvoeder I Aanbesteding. De voor den Landbouw nuttige en schadelijke dieren. gurcfrlijke stand coes ADVRRTF1NT1ËN- openbare verkoopingen OPPERVRUCHiEN of APPELEN en PEREN, op Woensdag den 15 Augustus 1877, tn op Donderdag den 16 Augustus 1877, openbare verkooping. op Donderdag den 16 Augustus 1877, kapelle zuilen op Zaterdag den 18 Augustus e. k, 1». Het bouwen van eene nieuwe School te Kapelle voor 304 leerlingen. 2°. Het bouwen van eene nieuwe School te Biezelinge voor 204 leerlingen. 3°. Het afbreken en weder opmetselen van een Keermuur, en het maken van een nieuwe Balie. 4°. Het stellen van een nieuwe IJzeren Pomp en verplaatsen van een bestaande. C. DUVEKOF, Goes. Algemeen Advertentie-bureau van F. KLEELWENS <fe ZOON, Goes. BINNEN- en BUITENLANDSCHE BLADEN. arrest gei.timen en naar hei politiebureau fslcid. Een korenmolenaar te Utrecht was Maandag bezig met de assen boven in den molen te smeren. Terwijl hij zijn arbeid verrichtte, geraakte de molen plotseling in beweging, met het noodlottig gevolg, dat het boofd van den ongelukkige werd verbrijzeld. Omtrent den verkoop van de schilderijenverza- meliug der familie \an Loon verneemt het Handels bladdat baron Rothschild zal betalen J,5©O,U00, dat de koopsom binuen drie weken moest zijn ge kweten en binnen dien tyd (wegens het risico na tuurlijk) ook de schilderijen moeten zijn weggehaald. Voorts heeft ook dat blad vernomen, dat door par ticulieren ernstige pogingen zijn aangewend, om in later overleg met da Regeering de verzameling voor ons land te behouden. Eensklaps echter werd ver nomen, dat een bod van den heer Rothschild was aangenomen. Maandag is het lijk van een te Zwollerkerspel wonenden kastelein gevonden in de stadsgracht te Zwolle, die de kermis aldaar had bezochtDaar hij zich dikivyls aan sterkeu dia,,k te buiten ging, vermoedt men dat hij in dronkenschap te water is geraakt. De onlangs door het Gerechtshof te Arnhem wegens vergiftiging zijner huisvrouw tot levenslange tuchthuisstraf veroordeele ex-kastelein Thuis is 11. Za terdag in het huis van tuchtiging te Leeuwarden overleden. In de dagen van den jongsten verkiezingsstrijd te Roermond werd een heiligenbeeldje, op de open bare straat, geplaatst, beschadigd. Tal van zeer ha telijke veronderstellingen werden daaraan vastgeknoopt-, die den clericaleu niet tot eer strekten. Wat daar van zij,het herstellen v.ui het beeldje is, dank zij een openbare inschrijving, met grooten luister, met opiocht en muziek, geschied. Er bleef daarvan nog geld over en daarvoor heeft men een danspartij ge organiseerd, een zoogenaamd „Moeder-Godsbal." Dit bal is echter treurig afgeloopen, nl. met een proces verbaal der politie tegen iemand, die te midden van den dans onaangenaamheden kreeg met een ander feest genoot en eenige revolverschoten loste, waarvan er een zijn vriend een verwonding in 't aangezicht veroor zaakte. Tad). Te Bakhuizen (in Friesland) werd dezer dagen een zeldzaam verschijnsel waargenomen. Terwijl de maan even van achter de wolken te voorschijn kwam, zag men het benedeneind van een regenboog. Hoewel de kleuren niet zoo helder waren als bij zonlicht, kon men ze toch goed onderscheiden. Een firma in koffie en thee te Amsterdam beeft een vernuftig middel om reclame te maken uitge vonden. Zij laat nl. met een geheel Chineesch ver lakt en beschilderd wagentje den ganschen dag door de stad haar bestellingen bezorgen; het wagentje is zóo fraai, dat het spoedig spreekwoordelijk zal wor den en de firma tevens. Door de politie te Dordrecht is een persoon aan gehouden en overgebracht naar het huis van bewaring, ter zake van eeue ernstige verwonding, Zondag zijue huisvrouw toegebracht. Uit het getuigenverhoor is gebleken, dat de man zich dikwijls te buiten gaat aan het gebruik van sterken drank en dan de gewoonte heeft zijne vrouw, die voor hem het brood meet verdie nen, te mishandelen, waarvan verschillende malen de sporen op haar gelaat zijn waargenomen- In zijne wreedheid moet hij zoo verre zijn gegaan, dat hij de ongelukkige vrouw met kokend water en ook met vuur op het lichaam heeft geworpen. De verwonding, ter zake waarvan hij nu werd aangehouden, was ontstaan doordien hij eeue karaf en vervolgens een steeuen sigarenBlandaard op het hoofd zijner vrouw beeft stuk geslagen. Een oplichter heeft te Dortmund de muziekon derwijzeressen gefopt. Net gekleed bezocht hij haar achtereenvolgens en noodigde haar uit zijn dochter Ilildegarde te willen les geven. De prijzen vond hij overai zeer laag en bij verklaarde zich zelfs bereid, om telkens dat zijn Hildegarde verhinderd was les te nemen, toch te betalen. Hij deed zich voor als een beschaafd man, noemde zich Ton Kaschin, gaf een flinke woning aan het andere einde der stad als de zijne op en bleef nog een oogenblik praten over zijn rei zen. Den volgenden dag keerde hij terug met een vrachtbrief in de hand. Zijn meubelen waren juist aangekomen en nu ontbraken hem nog twee thalers voor de vracht. Het was de moeite niet waard daar voor naar huis te gaan. De juffrouwen zouden wel zoo goed zyu hem dien kleinen dienst te bewjjzen onmiddellijk zou hij het geld terug laten brengen. De juffrouwen waren zoo goed, doch de lieer Ton Kaschin voldeed niet aan zijn belofte en het opgegeven adres bleek valsch te zijn. Op den spoorweg van Parijs naar Trouville is aan de Grootvorstin Catharina_ gemalin van groot vorst Wladimir van Rusland, een reiszak ontstolen, eenige toiletbenoodigdheden en juweelen ter waarde van 60Ü00 franken, benevens de particuliere correspon dentie der Prinses bevattende. Eene dame, die met haar in hetzelfde compartiment gezeten heeft, wordt verdacht den diefstal gepleegd te hebben. Drie der voornaamste specerij-handelaars te Maintz ziju ieder tot eene boete van 33 mark vetoordeeld, wegens verkoop van gemalen kaneel, die vermengd was met ijzersteen en ijzeroxyde. De Times'' verhaalt, dat onlangs een net gekleed vrij bedaagd heer bij een der postkantoren te Londen inlichtingen vroeg betreffende het frankeeren van een brief. De juffrouw aan het bureel was allerminst vrien delijk; de bezoeker vroeg of zij deze wijze van de menscben te behandelen gepast achtte, waarop hij ten antwoord kreeg, dat zij beleefd genoeg was voor iemand als hij. De mijnheer bleef heel kalm en verzocht den naam der jonge dame te mogen weten; zij weigerde. „Nu dan zal ik u mijn naam zeggen," was het antwoord. „Wat kan mij uw naam schelen?" sprak de beleefde bureauliste. „Ik geloof dat ge u vergist, mejuffrouw", klonk het haar tegen. „Ik geloof dat ge daarmede wei degelijk te maken hebt, want ik heet John Manners, directeur generaal der posterijen." Tableau V. Iu een onzer vorige artikelen leerden we de Sluip wespen kennen als diereu, die tijdelijk het lichaam van andere dieren bewonen, waar zij zich ten koste van den gastheer te goed deen. Deze moet dan wel zijne gastvrijheid, eene onvrijwillige natuurlijk, duur, namelijk met den dood, betalen, maar de gastheer bleek een voor den landbouw schadelijk dier te zijn, en daarom verheugden wij ons in de wijze beschik king der natuur, die de sluipwespen tot vrienden en bondgenooten van den landbouwtr heeft gemaakt. Geheel anders is het gesteld met de dieren, die ons thans zullen bezighouden, die wel dit met de sluipwespen gemeen hebben, dat zij het lici.aam van andere die ren, van den meusch niet uitgezonderd, bewonen, maar van wie niet kan gezegd worden, dat zij voor den landbouw nuttig zijn. We bedoelen de War men, meer bepaald de zoodanigeu, die in de inge wanden of op andere plaatsen binnen het dierlijk lichaam worden aangetroffen. De naam „worm", meer nog de beteekeuis, die daaraan door het spraakgebruik gegeven is, wekt wel licht niet op tot een nader onderzoek. Waaneer toch iels verachtelijks, iets dat niet de moeite waard is te worden waargenomen, moet worden aangeduid, dan wordt van dien naam nog al eens gebruik ge maakt. Mtn deukt dan aan den Aard- of Regen worm, (Pier) die zich hulpeloos in het stof kromt, wanneer ten minste de ervaring uit het dagelijkscli leven niet de minder aaDgename herinnering aan bloedzuigers, lintwormen, trichinen enz., alle tot de wormen behoorende dieren, opwekken. Is de kennis making op die wijze begounen, dan voorzeker is het niet uioeielijk te verklaren, dat men eeue nadere kennismaking, eeue die meer het dier als zoodanig betreft, schuwt. Toch verdienen de woimen en we hebben nu al die dieren op het oog, die onder dieu algemeenen naam worden samengevat uit een wetenschappelijk oog punt wel een nader onderzoek. In verscheidenheid van bouw, leven en voorkomen overtreffen zij de meeste grootere afdeelingen van het dierenrijk. Som migen zyu zóo eenvoudig saamgesteld, zóo klein, dat zij veel overeenkomst vertoonen met die kleine diertjes, die in zulk een betrekkelijk groot aantal in een droppel water gevonden worden, en daarin slechts met behulp van het microscoop zichtbaar ge maakt kunnen worden, andere naderen meer tot de weekdieren, waartoe oester, mossel en slak behooren weder andere, zooals bloedzuiger en aardworm, zijn slechts moeilijk van de ware gelede dieren (insecten enz.) te scheiden. Men ouderzoeke den bodem der zee, het strand, de aarde, overal zal men wormen, in velerlei opzicht natuurlijk van elkander verschillend, in de hoofdzaken met elkander overeenstemmend, vinden, ja iu de hoornen der warme gewesteu vindt men zelfs wormen in de toppen der hoornen, en dat zij ook de ingewanden van alle mogelijke dieren bewonen is boren teeds gezegd. Voor ons doel kimen alleen de laatstgenoemde in aanmerking; achtereenvolgens zullen de Leverbot, de Lintworm met zijue tusschen wormen Blauworm en Draaiworm, de Trichine en enkele andere door ons besproken worden. 1. De Leverbot, die zulke schrikbarende verwoes tingen onder de schapen kan aanrichten, houdt zich gewoonlijk op in de galkaualen der talrijke planten- etende dieren, vooral in die van het schaap. Hij voedt zich met het bloed van zijn gastheer en met de stoffen, die aan den binnenwand der galkanalen zich bevinden. Dat de lever, waaiin zich die galkanalen als een veel- mazig netwerk verspreiden, door talrijk daarin verblijf houdende wormen langzamerhand geheel te niet gaat, ligt voor de band. De schapen verliezen gaandeweg hun eetlust, zy vermageren zichtbaar en worden wa terzuchtig. De schade, die hij onder de kudden aan richt, is groot genoeg om hem tot een der meest gevreesde woekerdieren te stempelen. Het dier brengt eene buitengewone massa eieren voort, die uit de galkaualen in de galblaas en uit deze, waar zij soms by millioenen in kunnen voorkomen, in de darmen komen, waarna zij het lichaam der schapen verlaten. Komen die eieren met water in aanraking, dan out- wikkeleu zij zich en veranderen in kleine diertjes, wier lichaam rondom bedekt is met haartjes, die in eene onophoudelijk trillende beweging verkeeren. Zonder ophouden zwemmen deze diertjes, die men met de larven der insecten zou kunnen vergelijken, in het om gevende water roud, nu eens rechtuit, dan eens in een boog of cirkel. In dien toestand heeft het lichaam eene kegelvormige gedaante en eene lengte van on geveer '/ao millimeter. Nadat die beweging ongeveer 20 a 30 minuten geduurd heeft, w ordt zy langzamer hand minder en houdt ten slotte geheel op. De haren worden stijf en vallen af, nadat het diertje zich tot eene kuotsvormige of ovale massa heeft saamge trokken. Van de verdere lotgevallen dezer larve weet men tot beden nog nietshet volkomen dier bezit een breed, bladvormig, circa 30 milimeter lang lichaam, dat aan het vooreinde kegelvormig uitloopt, dicht bij dat einde van twee zuignappen voorzien is, en aan zijne oppervlakte met talrijke op stekels gelijkende oneffenheden bezet is. Wordt vervolgd.) VEKKOOP1ISG1CN VERPACHTINGEN Datum. Plaats. 15 Aug. Goes, 15 Biezelinge, Voorwerpen, afbraak, oppervruchlen, 16 Wemeldinge, afbraak, 16 Wemeldinge, oppervruchlen, 16 's-Gravenpolder, l oomvruchten, 17 Kapclle, inspan, 21 's-Heerenhoek, bouwland en uitweg, Karsebooin Informatiên. Van den Bussche, Paardekooper lauden Bussche, Hembges, Paardekooper Van den Bussche. P. Overman. Paardekooper Van den Bussche. van G fot 8 Augustus 1377. Ondertrouwd den 1, Anthonie Feij, 35 j., jm., met Willemina Maria De Blinde, 34 j wed- van Gerard Verheule; Heter Cornells Kerpel, 24 jmmet Fieternella Fan lloof, 19 j-,jd. Gf.boken den 7, Cornelia, d. v. Johannes Hendrik Dekkeren Adriana Machalina Baas Johannes Frederikus, z. v. Petrus AdolJ Peimings en Beiendina Juliana Terheijden; Maatje, d. v. Maiinus Korstanje en Francina De Dreu. Overleden: den 7, Antonetta Leonora Johanna 11 w d. v. Joseph Pieter Larsen en Francisca Gertrudis Ilausmann. JUJLI. 's HEER A RENDSKERKE. Geboren: den 2, Maria, d. v. Cornelis Meuleuberg eri Catharina Van Maris; Elizabeth, d. v. Marinus Polderdijk en Erancina Proost; den 4, Johannes, z. v. Adriain Pieters en Adriana Magnus; den 6, Johannes, z. v. Daniël Walrave en Maria Magdalena Kloos terman;Sara, d. v. Jan Frans Van der Mei en Tannetje Bommelje; den 11, Sara Cornelia, d v. Izaak Reijuoudt en Dina Minnaard den 13, Jacobus, z. v, Pieter Woudergem en Johanna Speijkers; Leendert, z. v. Leendert Smit en Neeltje Otteden 15, Maria, d v. Pieter Kole en Fyna De Jonge; den 16, Maria Jozina, d. v. Cornelis Kole en Leuntje Kornelia Kriekaard; den 17, Cornelis, z. v. Antbouie Jobseri en Jozina Bommelje; den 25, Janna, d. v. Nicolaas Maat en Fieternella Traasden 26, Neeltje, d v. Marinus Almekinders en Geertruida De Jonge den 27, Cornelia, d. v. Jan Breeweg en Cornelia Stcenaard; den 29, Pieter, z v. Lambregt Zweedijk en Martina Maria Eversdijk; den 30, Hendrik, z. v. Nieolaas Steenblok en Tannetje Slabbekoorn. Overleden: den 9, Cornelis, 19 j., ongeh., z. v. Johannes De Fouw en Erancina Bliek; den 15, Jan netje De Vriend, 49 j., geh. met Jozias Noteboom; den 23, Johannes Marinus, 20 j., z. v. Pieter Marinus Verboom en Johanna Elizabeth Lense. 294ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prjjzen van f 100 en daarboven. 5de lijst. No. 17084 f15000. Nos. 3450 en 14310 elk f 1000 Nos. 2462 11975 12970 en 13303 elk f400. Nos. 8059 9985 en 18224 elk f 200. Nos. 95 465 2936 8399 11503 13890 18507 19208 en 20099 elk f 100. CORRESPONDENTIE. Be liefhebbers der muziek" te Kapelle kunnen weten, dat wij hunne namen moeten kennen, voor wij hun stuk plaatsen. Zij behoeven zich over hunne liefhebberij waarlijk niet te schamen. Onder de tandpreparaten, welke zich op alle wijze bewaren, neemt in elk geval het Ana- therin-Mondwater van den heer Dr J. G. POPP, K. K. Hoftandarts Bognergasse, No. 2, te Weenen, de eerste plaats iu. Dit Anatherin-Mondwater heeft zich meer dan 25 jaar goed gehouden en in duizende flacons naar alle werelddeelen verzonden, wordt het door vele geneesheeren bij tand- en mondziekten aanbevolen. Het plantaardige tandpoeder van Dr. J. G. FOPP, dat bij dagelijkschgebruikeen voortreffelijk middel is om de tanden te zuiveren en gezond te houden, is zeer aan te bevelen. De Ana- therin-Taudpasla, die geen stof inhoudt welke nadeelig kan zijn voor de gezondheid, is een der beste en daarbij het geschiktste der be staande middelen om de tanden te zuiveren. Holle, aangestoken tanden kan men het best met Tandenplumbage vullen, waardoor dan de Caries gestuit en het woekeren van het been verhinderd wordt. Wij maken ieder opmerkzaam, die een ge zonden mond met gezonde organen wenscht, op de Anatherinpreparaten van dr. J. G. POPP, k. k. hoftandarts te Weenen, Bognergasse No 2, die bij alle apothekers en in alle parfumerie- en ga lanteriewinkels verkrijgbaar zijn. Bevallen van een' ZOON: P. A. PENN1NGS—Terheijden. Goes, 7 Augustus 1877. Bevallen van een' ZOON C. KRAAIJENVELDVerheul. Hansweert, 7 Augustus 1877. Onze lieve ANTONETTE, oud 12 we ken werd ons heden door den dood ontnomen. J. LARSEN. a ,o„, F. LARSEN—Hausmann. 7 Aug 1877. Daar 't ons niet mogelijk was zulks per soonlijk te doen nemen wij langs dezen weg afscheid van onze vele vrienden en bekenden op Noord-Beveland, en roepen aan allen hij ons vertrek naar Gelderland een hartelijk vaarwel toe. 5 Augustus 1877. P. ROETERT TAK Sz. en Echtgenoote. Al degenen, die iets verschuldigd zijn aan of te vorderen hebben van den heer F. Roetert Tak Sz.gewoond hebbende te Wissekerkeworden verzocht daarvan betaling of opgaaf te doen uiterlijk vóór den 15 dezer, ten kantore van dm Makelaar JAC. De KAN TER, Heerenstraat, te Middelburg. Onder dankzegging voor het vertrouwen, door haren echt genoot gedurende 52 jaren genoten, geeft de eerstondergeteekende 3 kennis, dat diens zaken zijn overgegaan, te weten de ROOHinVEEKeitlJ op haren zoon WILLEM Van de PUTTE, en de BLOEUK1VEEKERIJ op haren zoon ABRAHAM Van de PUTTE, welke beiden zich bij deze beleefdelijk en ouder belofte eener stipte bediening aanbevelen in de gunst, vroeger aan hun vader geschonken. Wed. C. Van de PUTTE Cz. Middelburg, W. Van de PUTTE. 4 Augustus 1877. A. Van de PUTTE. NB. De vereffening der nog openstaande zaken blijft opgedragen aan den heer J. M. Van D1TMARS. van hangende in de Boomgaarden van A. Jleijaard, tEversdijk en anderen, waaronder rijk geladene, in de herberg te Biezelinge, bewoond door M. Corstanje, in het gemeentehuis te Wemeldinge, telkens des namiddags te 5 uren. Informatiên te bekomen bij den heer i. j. paardekooper, te Goes en hij den Notaris ii. k. d. van den bussche aldaar. De Notaris l. a. paardekooper over man, gevestigd te s-Gravenpolderzal des voormiddags te 19 uren in het gemeente huis te 's-Gravenpolder, in het openbaar ver- koopen de BOOMVRUCHTEN uit eenige Boomgaarden. Bij uitgezette biljetten nader omschreven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van des middags te 12 uren, in het gemeentehuis te Kapelle, trachten aan te besteden, met de levering van al de benoodigde materialen enz., in vier perceelen Het bestek met teekeningen en voorwaarden van aanbesteding ligt van heden af ter lezing in voornoemd gemeentehuis tot op den dag der besteding. De aanwijzing in loco zal geschieden op Za terdag den 11 Augustus e. k., des middags te 2 uren, beginnende te Biezelinge. Inlichtingen worden gegeven door den heer J. H. HANNINK, Architect te Goes. Kapelle, den 2 Augustus 1877. De Burgemeester, P. J. v. d. MANDERE. De Secretaris, J. OELE Hz., L.-S. Een MUILEZEL vlug en mak met TUIG en TENTWAGEN. Adres; F. J. Van Heulen, boekbinderMiddelburg. Maïs, Rogge, Erwten, Paarden- booneu, Haver en Gerst enz., alsmede: Maïs-, Rogge-, Erwten- en Rijstmeel tot concureerende prijzen, bij Aan dit Bureau kan men Adverten- tiën tei* plaatsing opgeven voor alle Deze Advertentiën worden tegen denzelfden prijs berekend, waarvoor zij hij directe opgaaf worden geplaatst. Men bespaart zich dan die moeite, daar éen afschrift van de annonce vol doende is, onverschillig voor hoeveel bladen zij opgegeven wordt.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3