GEMENGDE BERICHTEN. De genoemde houten loods, 60 nieter groot, waar van een compartiment was verhuurd aan de maat schappij »de Schelde" en de vier anderen aan de maatschappij Zeeland", een gedeelte van den overdekten gang, ter lengte van 120 me ter, en negen waggons zijn verbrand. De verbran de goederen waren opgeslagen in deloodsengroo- tendeels uit Engeland aangebracht met de stoom boot »Stad Breda." Zij bestonden uit verfwaren, katoen zijde, tapijten enz. Ook is een groote voorraad scheepsbenoodigdheden verbrand. De schade wordt globaal geraamd op ODgeveer 100,000, waarvan 30,000 voor het rijk en J 5000 voor de verbrande waggons. Het Zeeuivsch Dagbl. meldt nog: „Door de yverige bemoeiingen van het personeel der Staatsspoorwegen eu van den Waterstaat zijn de noodige maatregelen genotneD, waardoor de dienst geen de miiste vertraging zal onder vinden. De schade wordt op ruim 200,000 gulden begroot. Omtrent de oorzaak van het onheil verkpert men in het onzekere. Naar men ons mededeelt, verzekeren de. sluis wachters dat zij eenigen tijd vóór het uit breken van den brand een beschonken man met een brandende sigaar de sluizen hebben zien passeeren. Bij het wegruimen van de beschadigde wag gons derailleerde een locomotief. Reeds vroeg in den morgen bevond zich de Commissaris des Konings op de plaats des onheils." Hst expeditie-kantoor onder de firma Brasch Sf Rothenstein, General Vertreter für das Deutsche lleich," heeft zich thans te Vlis- singen geïnstalleerd, onder den titel van Dampf- schiffahrt-Gesellschaffc „Zeeland." Reeds heeft die firma zoowel hier te lande als in Engeland vele en aanzienlijke relatiën aangeknoopt, het geen de hoop doet voeden, dat ook deze on derneming veel tot den toenemenden bloei van Ylissingen zal bijdragen. Vad.) Middelburg. Dinsdagavond is alhier eene bijeenkomst gehouden, door dertig per sonen bijgewoond, waarin besloten werd tot de oprichting van een district Middel burg en omstreken van de vereeniging „Eigen Hulp." 'ersoiieifidie buiten Middelburg wonen, kunnen ook als leden toetreden. Het bestuur bestaat aanvankelijk uit vijf le den, zijnde de heeren P. J. Huijer, voorzitter, W. J. N. Landré, secretaris, J. W. De Raad, penningmeester, P. IJ. Van Moerkerken en H. Sasburg, leden. Aan dit bestuur is als eerste werkzaamheid opgedragen het maken van een concept-reglement. Aan het hoofdbestuur zal inlichting worden gevraagd, of het de bedoeling is, dat ook am bachtslieden als leden kunnen worden aange nomen. Maandagmorgen zijn van Middelburg ver trokken de miliciens der lichtingen van 1874 en 1875, die Zaterdag aldaar aankwamen, met het doel om met de miliciens der lichting van 1877 te vertrekken naar de verschillende veld- bataljons van het 3e regiment infanterie te Bergen-op-Zoom. Sedert eenigen tijd wordt met het beste gevolg van den dienst van een helmduiker ge bruik gemaakt tot het doen van nauwkeurige onderzoekingen aangaande den staat van den zeebodem, langs de dijken van het waterschap Schouwen. De duikingen geschieden thans vol gens een regelmatig stelsel, en naarmate men in deze nieuwe wijze van onderzoek verder komt, belooft zij voor het dijkwezen de beste vruchten. Bij den Raad van State is ingekomen het ontwerp-reglement voor de Koniuklqke Mi litaire Academie, terwjjl ook het nieuwe ont- werp-militiewet reeds eenigen dagen geleden aan dien Raad is toegezonden. Thans is ook bij de Tweede Kamer in gekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van overeenkomsten met de Ned.-Indische spoorwegmaatschappij Op de vraag, waar onze bronzen pas munt blijft, geeft een onbekende in de Leid- sche Ct. het antwoord, dat de oorzaak ligt in het gemis van bekwame stempelsnijders aan 's rijks munt. Er zijn dezer dagen belangrijke wijzi gingen gebracht in de exercitie-reglementen der infanterie. Aan het (thans in druk verschenen) ver slag der in dit jaar gehouden algemeene ver gadering van de vrouwenvereeniging »Tessel- schade" zijn de volgende bijzonderheden ont leend In de drie groote afdeelingen klom het ledencijfer, en dat der werksters klom het sterkst te Amsterdam. Naar verhouding der bevolking bebben Leiden en Dordrecht de meeste leden. Na de drie groote afdeelingen (Den Haag, Amsterdam en Rotterdam), heeft Delft de meeste werksters en liet ook de grootste som verwerken. Voor zoover aan de penningmeesters is opgegeven, werd in 't ge heel uitbetaald aan zuiver werkloon 16,797,06, en aan grondstof, als de Vereeniging die le verde, f 8524,07 x/2. Het debiet van voor werpen van kunst-industrie neemt zeer toe; aan werkloon daarvoor alleen werd 1358,72 uitbetaald. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch nationaal zangersverbond heeft machtiging ont vangen om aan een onzer componisten op te dragen eene compositie voor mannenkoor en orkest te schrijven ozer het gedicht David" van W. J. Hofdijken daaraan eene belooning van minstens 500 toe te kennen. Reeds 20 muziekkorpsen hebben zich aangemeld, om op 6, 7, 8 en 9 September aan den wedstrijd te Utrecht deel te nemen. De jury zal bestaan uit de heeren Dunklcr R. Hol, Nicolai, Heinze en Boers. De ge meenteraad van Utrecht heeft eene geldelijke subsidie van 400, met 10 zilveren medailles, beschikbaar gesteld. Men meldt uit de legerplaats bij Soes- terberg: In de afgeloopen week hebben de troepen veel lust gehad van den regen en den wind, waardoor ook nogal schade aan werken en materieel werd toegebracht. Er waren dagen, dat men tot aan de enkels door het water ging; thans heeft men door het graven van afwateringskanalen verbetering gebracht in den toestand De gesteldheid scheen van tuinder gunstigen invloed te zijn op de jonge soldaten ea velen klaagden over ongemakken op een morgen meldden zich o. a. pl. in 50 mau als ziek aan; de dienstdoende officier van gezond heid bevond echter, dat het, althans met de meesten, zoo'n vaart niet liep en oordeelde, dat zij wel konden blijven. Maandagmiddag is de stoomboot Katwijk aan Zee, komsnde van Sparendam tegen de spoorwegbrug bij het Bolwerk te Haarlem aangevaren, die gesloten was, wijl er een trein verwacht werd. Dientengevolge zijn verscheiden passagiers omvergevallen, heeft een hunner een woi.de in het aangezicht bekomen en zi:n ver schillende voorwerpen in het buffet gebroken. De brugwachter had den stuurman der boot gewaarschuwd. Naar men verneemt zal het provinciaal concours voor weerbaarheids korpsen ts 's-Bosch, waarbij tevens zijn uïtgenoodigd de konink lijke korpsen scherf schutters in Nederland, welk concours tengevolge van het overlijden van H. M. de Koningin iq Juni jl. is uitge steld, nu plaats hebben op 9 en 10 September e. k. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De beroepen pred. te Waarde, ds. A. A. Booy Van Caoipen, pred. te Urmond, sedert 30 Juli 1862, is op 4Sjarigen leeftijd plotseling overleden. Beroepen te Scliore en Vlake ds. T. J. Ringeling, te Bleskensgraafbij de Christ. Gerif. gemeente te Ter Netizends. P. Dif.rinanse, te Nieuw-Vennep. Het getal beroepen, aan ds. W. Krayenbelt te beurt gevallen, is n'et tot 40, maar nu tol 90 gestegen. In de vacature bij de Nederd, Herv. gem. te Vlissingeu, reeds den 29 Maart 1S74 ontstaan, is nu beroepen ds. M. J. Bonman Hz., sinds 10 Mei 1874 pred. te Hoogland, bij Amersfoort. Aan Ilarmen Gerbrands te Angerloo viel dezer dagen een zeldzaam voorrecht ten deel. Van de stichting dier gemeente af, in 1610, waren zijne voorvaderen in onafgebroken reels als onderwijzers, kosters en voorzangers aldaar werkzaam Zijn vader, Peter Ger brands, in Juli 1819 overleden zijnde, werd hij in Januari 1820 tot diens opvolger benoemd, doch met het einde van 1860 als onderwijzer eervol ontslagen, met behoud der kerkelijke betrekkingen, welke hij nog voortdurend veivult, iioezeer hij den 21 Juli jl. zijn 80slen verjaardag mocht beleven. Werd hem op dien dag door den kerkeraad, als blijk van hoogachting en waardeering, een aandenken aangeboden, op den dag daarna, Zondag 22 üilo, ontving hij in het mid den der gemeente, bij monde van den predikant, ds H. H. M Horst, hare zegenbede, met liet zin gen van het gewijzigde 3de vers van Ps. 131. De hoofdonderwijzer Willem Laurentius De Wilde aan de openb. school te Sasput, gem. Schoon- dijke, en geboortig van Kloetinge, mocht den 1 dezer de vervulling zijner 25jarige betrekking gedenken. Sedert 1 April dezes jaars wordt de betrekking van onderwijzer en koster te lloggow, district Prtnzlau, in Pruisen, vervuld door een kleermaker, die nog nooit eenig examen heeft gedaan. Hij ontvangt een jaar- ljjksch salaris van 70 a 80 thaler, en gaat bij de boeren om beurten in den kost. LANDBOUW VEETEELT. Omtrent den staat der veldgewassen in Schou wen en Uuivelar.d deelt men het volgende mede in den Zierikz. Nieuwsbode Wintertarwe belooft over 't algemeen vrij wel het stroo is kort, doch de aren zijn goed gevuld. Zomertarwe is weinig gezaaid, doch is goed. Win terrogge is goed en beeft heerlijk weêu om tot rijp heid te komen. Wiutergerst komt weinig voor en belooft een klein gewas, zoo ook Maartsche-, Cheva lier- en Zomergerst. Op verkoopingen worden dan ook voor die gewassen lage prijzen geboden. Haver staat bijna overal mooi en belooft een goed gewas. Erwten en Paardenboonen staan, op weinige uit zondei ingen na, zeer mooi en beloven een rijken oogst; de luis heeft tot beden niet veel kwaad gedaan. Kleine Boonea beloven goed, doch hunne vrucht moet nog afgewacht worden. Vlas is over het al gemeen tegengevallen. Winter- en Zomerzaad is wei nig gefieldhet eerste gaf een min gewas, terwijl bet laatste nog onbekend is Aardappelen staan thans schoon te veldedoor den laten groei kan men echter geen ruim beschot verwachten. Mangelwortelen, Sui kerbieten en Paardepeen staan overheerlijk te velde. De Hooibouw is gunstig afgeloopen en beeft veel en zeer goed- hooi opgeleverd, terwijl het nagras nog j goed beiooft. De Klavervelden staan gunstig. Met de Meekrap is het allertreurigst men ziet ze bijna niet meer en waar ze neg op enkele stukken land voorkomt, is het alsof de jonge plant zelf treurt over zijne plaatsing. Voor het eerst waren Maandag aan de weke- lijksche vlasmarkt te Rotterdam eenige monsters van het nieuwe vlasgewas, afkomstig uit Eikerzee (pro vincie Zeeland), ter bezichtiging aanwezig. De on gunstige berichten, die tot heden omtrent het gewas in Zeeland bekend waren, in aanmerking nemende, vielen zoowel lengte als kracht bijzonder mede. De heer dr. I. Mulder is officieel uïtgenoo digd op te treden als vertegenwoordiger der Neder- landsche Regeering bij de in deze maand door de „Société aaricole du Nord" te Antwerpen te houden tentoonstelling van werktuigen, voortbrengselen van land- en tuinbouw enz. enz en heeft deze vereereude opdracht aanvaard. Te Oranjewoud heerscht een besmettelijke ziekte onder de paarden. Reeds zijn eenige dezer dieren aan die ziekte bezweken. BOTEXLAXD. FRANKRIJK. De maatregelen, waai toe de ministers nog steeds en telkens opnieuw overgegaan, ver wekken overal in liet land, onder alle klassen en standeneen onbeschrijfelijk misnoegen. Tot zelfs in de kleinste gemeenten, waar tot dusverre aan oppositie niet gedacht werd openbaart zich verontwaardiging over de handelingen van het kabinet en over de mid delen, welke het aanwendt om zich aanhan gers te verschaffen. Thans hebben de vrede rechters weder den last ontvangen om aan den Minister van Justitie nauwkeurige be richten over deu zedelijken en politieken toe stand van hunne kantons in te zenden. Ook zij worden dus tot geheime poli tie-agenten gebruikt. Het regent circulairesaanschrij vingen, lastgevingen, bevelen, instructiën enz. enz. en men begint den draak t.e steken met den overvloed van die documenten, waarmede de ambtenaren overstelpt worden. Humoris tisch doet men de Regeeting opmerken, dat zij nog eenige categorieën van ambtenaren en be ambten vergeten heeftb. v. de spuitgasten en de kosters die met brandend verlangen uitzien., naar eene circulaire en niet weten, waarom zij van dusdanig eereblijk uitgesloten worden. Hoe meer pogingen intusschen de conser vatieve Regeering aanwendt, om tot adhaesie aan het feit van 16 Mei de bevolking op te wekken en aan te sporen, hoe minder kans van slagen zij zal hebben Allerwaarschijn lijkst zal niet éen lid van het linkercentrum worden overgehaald tot ontrouw .tan zijn vaandel en het is veeleer te verwachten dat onder de conservatieven enkelen tot- het besef zullen komen van de noodzakelijkheid om in het belang van den Staat en zijne in woners de Regeering niet meer te ondersteu nen. In de officieële kringen is men met die stemming in de departementen zeer goed be kend en daarom wil men de verkiezingen niet vroeger dan 14 October doen geschieden. Men heeft namelijk altoos nog hoopdat de stemming beter zal worden. De breuk tusschen de oude en de jonge Bonapartisten, waardoor aan de belangen der conservatieven almede veel nadeel wordt toe gebracht, heeft thans eene gewichtige betee- kenis gekregen door den brief van Napoleon IV aan Rouher, houdende goedkeuring van alles wat deze ex-vice-keizer tegen Paul De Cassagnac aanvoert en betuiging van adhaesie aan zijne politiek. Wat de Orleanisten betreft, zij hebben zich geheel in de armen der kerk geworpen. De Soleil, hun hoofdorgaan, ver klaart namelijk, dat, wil men het hoofd bieden aan het gevaar waarin de maatschappij ver keert, het niet genoeg is dat de Regeering tusschenbeide trede, maar dat. men ook toe vlucht moet nemen bij de kerk en haar de opleiding des volks toevertrouwen. OOSTERSCHE QUAESTIE. Midliat-paclta bevindt zich altijd nog te Weenen. De grootvizier heeft nit Konstanti- nopel bevel ontvangen die stad niet te verlaten, omdat zijne aanwezigheid aldaar onder de tegenwoordige omstandigheden noodzakelijk wordt geacht. Ernstiger dan tot dusverre het geval was, is de Porte, naar het schijnt, thans bedacht op de ontplooiing van het vaandel van den Profeet. Die maatregel is echter niet te wen- schen èn in het belang der Chiistenen èn in dat der Mahomedanen zeiven; want is eens de heilige vaan ontrold, dan is niemand zeker voor zijn leven. Moordis gewettigd; de minste verdenking van verraad niet slechts, maar zelfs verflauwing van liefde voor vaderland en gods dienst, het geringste vermoeden van sympathie voor de Christenen kan den dood tengevolge hebben en ieder Muzelman, die zulk een ver dachte uit het rijk der levenden doet ver dwijnen, verricht een Gode en den Proreet welgevallige daad. Men weet, dat de onlangs afgetreden sheikh-ul-islam in den ministerraad zich sterk tegen den maatregel verklaard heeft; zijn opvolger, het tegenwoordig geestelijk hoofd, is minder verdraagzaam en volgens sommigen behoort hij tot de meest dweepzieken onder de Mahomedanen. Rumenië's voorbeeld, om deel te nemen aan den oorlog tegen Turkije, zal nu misschien navolging vinden bij Servië en Griekeuland. De nederlaag der Russen gaf den Rumeniërs aanleiding om over den Donau te trekken, hetgeen door Oostenrijk met leede oogen werd gezien en nu de toestand van het leger des Czaars niet verbeterd is, heelt vorst Milan van Servië reeds bevel gegeven tot het maken van krijgstoerustingen en tot het doen oprukken van troepen naar de grenzen. De Oosten- rijksche regeering heelt echter het Servische kabinet verwittigd, dat de deelneming aan den oorlog onmiddellijk zou gevolgd worden door het bezetten van verscheidene punten van het vorstendom door Oostentijksche troe pen. En wat Griekenland betreft, de regee ring zet hare oorlogstoerustingen ijverig voort en zendt troepen met geschut naar de gren zen van Thessalië en Epirus. Volgens een telegram van de Times wordt oorlog als zeer waarschijnlijk beschouwd. Uit Konstautinopel wordt aan de Times ge meld, dat Kadri Beg aan graaf Ziclty zeide, dat de Porte genegen was vrede te sluiten, indien Rusland slechts de autonomie van Bul garije onder christen gouverneurs vraagt. Reuter seint dat er besloten is eene bijzondere keizerlijke wacht te vormen tot bescherming van Konstantinopel. De Engelsche vloot in de Besika-baai maakte toebereidselen tot een langdurig verblijf aldaar. De Russen hebben de stellingen bezuiden den Balkan ontruimd, behalve den Schipka-pas. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Uit Bucharest meldde men voor eenige dagen, dat Tirnova door de Russen was ont ruimd en door de Turken bezet zou zijn, maar dit bericht was valsch evenals de tijding, dat de Russen Plewna genomen heb ben. Wel wordt niets onbeproefd gelaten om dit belangrijke doel te bereiken, want. het verslaan van Osman-pacha is noodig voor de veiligheid der Russen in Bulgarije. Bij ukase van den Keizer van Rusland, van 3 Augustus, wordt de oproeping van 188,600 man der landweer gelast, en bij eene andere ukase is bevel gegeven tot mobilisatie van het geheele korp3 der garde en van eenige legerkorpsen. De Porte beeft de hooiden der Christen gemeenten uitgenoodigd tot het organiseeren van een Christen-militie, teneinde inet de gen darmerie mede te werken tot handhaving der openbare veiligheid. Eeu 5jarig kind te Vlissingen, dat bij gelegen heid van de kermis een verfdoosje ten geschenke ge kregen had, heeft een stukje van de verf ingeslikt en is Zaterdagmorgen tengevolge daarvan overleden. In den laalsten tijd zijn weder verschillende valsche geldstukken in beslag genomen, zooals te Leiden een halve gulden met het jaartal 1865, een 25 centssluk met het jaartal 1848, te Boxmeer een gulden jaartal 1846 en te Vreeswijk een gulden met hetzelfde kenmerk. Volgens waarneming te Frederiksoord viel er in de afgeloopen maand 56 millimeter regeD. De gemiddelde regenval van de vier vorige Juli-maanden was 61 m M. Het geheim van de „barometer-bloemen", die naar gelang van het weder van kleur veranderen, bestaat eenvoudig hierin, dat de stoffen, waaruit zij worden vervaardigd, van een oplossing van cobaltchlo- ruur doortrokken zijn. Met gewoon keukenzout heeft cobaltchloruur de eigenschap gemeen, dat het zeer ge voelig is voor vochtigheid, maar bezit bovendieu de eigenschap dat het een roode kleur heeft, wanneer het vochtig is, en een blauwe kleur wanneer het zich in een zeer drogen toestand bevindt De meerdere of mindere vochtigheid van den dampkring brengt bij zulke geprepareerde bloemen de kleuuvisseliug teweeg. „Weervoorspeliers" zijn deze bloemen niet. Evenals de bekende figuurtjes, die in hun huisje schuilen of daaruit te voorschijn komen, zeggen zij niet dat het vochtig of droog weer worden zal, maar dat het vocbig of droog weer is. „Sympathetische inkt" bestaat iu een zeer verdunde oplossing van cobaltchloruur. Een sjouwerman dacht jl. Zaterdag te Utrecht eeu boer, die aldaar geregeld met aardappelen de markt bezoekt, eens behendig beet te nemen. De boer was reeds ter markt, doch zijne aardappelen moesten nog met eene marktschuit aaukomen. Aan eenige zijner vaste kalanten, die zijne puike qualiteit kenden, ver kocht hij verscheidene hectol., welke hij na aankomst zou doen bezorgen, waartoe de genoemde sjouwerman werd aangewezen. Deze vond het echter voordeeliger bij een anderen boer aardappelen van zeer geringe qualiteit te koopen en die tegen betaling van den hoogeren pi ijs aan de kalanten te brengen. Reeds was hem dit bjj enkelen gelukt, toen de inmiddels gewaarschuwde boer, inet eeu politieagent, kwam aan rijden, juist op het oogenblik dat de sjouwerman weder bezig was, zijne aardappelen als die van den boer te slijten. De bedrieger werd onmiddellijk ia

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2