1877. N°. 93. Donderdag 9 Augustus. 64s'c Jaargang. EXTINCTEUttS. BELASTING OP DE HONDEN. BIXNENLAX'D. GOESCIIE l>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER der gemeente GOES brengt ter openbare kennis, dat in den laatsten tijd weder vier extincteurs aangekocht en op verschillende pun ten van de bebouwde kom geplaatst zijn; zoodat nu, bij onverhoopt kleine branden, de bedoelde blusch- middelen kunnen verkregen worden in het Raadhuis; in de Hoogere Burgerschool bij den generalen brandmeester mr. .1. L. H. Liebei t, Lombardstraat; M. Sterk, aan de Turf kade P. A. Van Acker, in „de Fortuin,'" 's-Heer Hen- drikskinderenstraat J. J. Ochtman, Wijngaardstraat; n P. Jo'nannissen, Klokstraat J. Bookelaar, Voorstad. Goes, den 6 Augustus 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOKS brengen bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat zij voorloopig hebben vastgesteld het. sup pletoir Kohier van de BELASTING OP DE HONDEN voor deze gemeente over den jare 1877, en dat genoemd Kohier ter lezing zal liggen ter Secretarie dezer ge meente van Donderdag den 9 Augustus tot en met I 'on derdag den 23 daaraanvolgende, van des voo middags negen tot des namiddags twee uren, alsmede dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij den Raad bezwaren kan indienen op ongezegeld papier. Goes, den 8 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMA N. III. (Slot.) Eene vereeniging van zulk eene omvangrijke strekking als „Eigen Hulp" mag zeker wel een beroep doen op de toekomstvóór men met eenige bepaalde zekerheid een oordeel over haar nut, kan uitspreken. Maar met het oog op bestaande vereenigin- gen zij 't ook van minder omvang en van eene minder wijde strekking had het zeker meer op den weg van de ontwerpers gelegen om te beginnen inet het openbaar maken van tarieven en reglementen voor verschillende fond sen. In de onlangs gehouden vergadering van den Raad van toezicht werd medegedeeld dat men bezig was daaraan de laatste hand te leggen. Ru kan het bij openbaarmaking van een en ander licht gebeuren, dat sommige deel nemers, ouder den eersten indruk lid geworden, zich zien teleurgesteld en zich dan onttrekken. Wij wenschen daartoe alleen een beroep te doen op de rubriek spaar- en voorsehotkassen De te Goes bestaande coöperatieve voot sehotvereeni- ging en spaarbank geeft 3 °/o. Wij durven betwijfelen, of, met het oog eene zekere belegging van het ingebrachte ka pitaal, er meer rente kan gegeven worden, en nu kan men moeielijk hen, die steeds gebruik maken van eene dergelijk bestaande solide in richting gaan overhalen om met dat doel lid van „Eigen Hulp" te worden. De daar omtrent verkregen inlichtingen zijn zoo vaag en in zulke algemeene termen vervat, dat men hoogst moeielijk met eenigen grond inlich tingen omtrent min of meerder voordeel kan verschaffen. Begrafenisbussen bestaan in de meeste gemeenten onder verschillende standen. Ginds heeft men eene corporatiezooals te Schiedam eene bestaande vereeniging van vroe gere diakens der hervormde gemeente, die op billijke voorwaarden ten voordeele der armen zich daarmede belasten, hier, zooals te Goes, bestaat eene vereeniging, waarbij men voor eene bijdrage van j 1,a j 1,50 per jaar de ze kerheid erlangt eene behoorlijke begrafenis te zullen krijgen. Heeft men nu eene groote gemeentewaar men over een uitgebreide menschenmassa kan beschikken, dan zal men daar stel dat de ta rieven gelijk zijn nog wel personen genoeg kunnen vinden om „Eigen Hulp" daarin te steunen; doeli in kleinere plaatsen zal, met het or g op de bestaande, de vereeniging óf moeten coucurreeren, óf te weinig deelneming ondervin den, daar velen niet zoo licht zullen veranderen, wanneer er niet meer voordeel aan verbonden is. In de eerste circulaire werd nog gezegd leder doordringe zich voorts van de nood zakelijkheid, dat eene kostbare administratie moet worden vermeden, en hij, die eenige betrekking bij de vereeniging op zich neemt, beschouwe deze als een blijk van vertrouwen cn als eene vereerende opdracht. Alles, wat maar eenigszins kanmoet strekken ten bate der leden." Dit klinkt zeker zeer fraai, maar zou eene dergelijke theorie lang stand kunnen houden, wanneer de werkzaamheden eens zeer uitgebreid werden? Zij, die daarmede zich belasten, zijn of belang hebbenden bij of belang stellenden in „Eigen Hulp." Voor eerstgenoemden is tijd geld, endoor van dim tijd veel op te offeren, terwille van het blijk van vertrouwen en van liet ver eerende der opdracht, hun gedaan, benadeelen zij hunne belangen, die zij aan de andere zijde weer trachten te behartigen. De belangstellenden in de vereeniging zijn zij, die, met het oog op hunne financien, geen lid au „Eigen Hulp" behoeven te worden, maar hunne krachten ten beste geven als blijk van instemming met het goede doel. Zal die belangstelling nu niet verminderen, wanneer de bezigheden te groot worden? En zal men ten slotte niet moeten besluiten, om meerdere kosten te maken? In eene plaats in het Noorden van ons land bestaat ook eene spaarbank, waarvan in het eerst de administratie kosteloos werd waargenomen, doch waarvoor men ten slotte een boekhouder heeft moeten aanstelleu. E i menig voorbeeld eeuer onderlinge vleeschhouwerij of andere vereeniging, ook in onze omgeving, kan bewijzen dat eene stelling, om a's eereblijk dergelijke posten waar te nemen, niet houdbaar is. Vinden wij daarin bezwaar, wij hopen vurig, dat de toekomst dit te niet zal doen en „Eigen Hulp" daarop geen schipbreuk moge lijden. De verklaring, dat de vereeniging zich, zooals er vermeld staat in de Economist, ook ten doel stelt om scholen op te richten of te ondersteunen, maakt het voor ons niet recht duidelijk, hoe de vereeniging daarbij zal kun nen en willen werkzaam wezen. Daarom was het zeker niet kwalijk te neinen aan de oproepers der te Goes gehouden vergadering, dat zij liet antwoord moesten schuldig blijven op eene vraag nof Eigen Hulpden schrijver, een bewoner van een achterhoek, ook de geleaenheid kon verschaffen, een fondsje bij elkander te krijgenwaardoor hij in staat gesteld zou worden, zijne kinderen eene goede opleiding te doen geven?" Wanneer men de tegenwoordige inrichting- van ons onderwijs nagaat, en bedenkt, hoe er eer verbetering is te verwachten dan achter uitgang, zal men de moeielijkheden moeten er kennen, die verbonden zijn aan het oprichteu van bijzondere scholen. Men weet tevens, hoe de reeds bestaande met moeite worden in stand gehouden en aan hunne beschermers handen vol geld kosten. Zal dat oprichten nu kunnen geschieden ten behoeve van den stand, waartoe de leden van „Eigen Hulp" zeker meest allen behooren en die nu ruimschoots van goed en goedkoop ouderwijs kunnen genieten Wij bekennen gaarne van het werken op dat ge bied ons geen begrip te kunnen vormente minder nu latere briefwisseling ons daaromtrent geen opheldering schonk. Te vergeefs zochten wij ook in de Econo mist en in andere stukken en brieven over „Eigen Hulp"naar inlichtingen over winkelvereenigingen, met het oog op een distriet als b. v. Goes en omstreken. In groote steden bestaan dergelijke corporatiën en wij kunnen begrijpen met uit stekend succesnu zullen groote districten van „Eigen Hulp", wanneer zij zulk eene vereeni ging explo;teeren, gaarne bereid wezen wij twijfelen er geen oogenblik aan om de klei nere optegeven, waar zij ter markt moeten gaan. Bationeel en 't voordeeligst zouden wij het dan vinden dat zij zich zeiven daartoe aanwezen, en de kleinere te gemoet kwamen maar in ieder ge^al worden de kleinere dan weer be zwaard met de vrachten. Voor een district als b. v. Delfshavendat, dicht bij Rotterdam, daarmee als 't ware een geheel vorintmoge dit zulk een bezwaar niet wezen, voor meer verwijderde wel. Zullen die kleinere in eigen kring de leveran ciers moeten vinden, dan zal daaraan nog een groote risico verbonden wezen. Het voordeel zit juist in de groote hoeveelheid, die men te gelijk neemt; zal nu het districts-bestuur het onverkochte voor zijie rekening nemen? En toch, liet aantal personen, dat ver verwijderd is van Goes, waar zulk een depot zou moeten ge vestigd worden maakt de expeditie kostbaar en het voordeel voor hen luttel. Wat een fonds voor geneeskundige hulp betreft, ook daaraan zijn voor zulk een distriet groote mof.iehjkhedeii verbonden. Plaatselijk zou een ziekenfonds kunnen werken distrieten, uit éen gemeente bestaande, kunnen dit toepassen, maar een dokter kan zich moeielijk belasten met het bezoeken van zieken in zoo ver van elkander verwijderde plaatsen, waar dan in elk nog wel licht slechts een paar leden zijn. Voor elke gemeente een afzonderlijken geneesheer aan te stellen zou zeker te kostbaar wezen. Bij de zorg voor geschikte woningen wordt de bepaling gereserveerdwaar de middelen der vereeniging en de omstandigheden dit mogelijk en wenschslijk maken." Die mogelijkheid vooral zal ook in kleine districten nog al moeielijk heden ondervinden. Uit eigen krachten wonin gen te doen bouwen zal bezwaarlijk gaanen bij het huren zal men afstuiten op de verhuur ders, die zeker niet ter wille van „Eigen Hulp" considiraties zullen gebruiken. Het zwaartepunt der voordeelen voor kleine districten ligt misschien in de levensverzeke ringen en pensioenfondsen De bepaling, dat nwie onverhoopt in de onmogelijkheid zou zijn, om eenige verzekering premie langer te voldoen, daardoor, zooals dit elders plaats grijpt, zijn gestorte gelden niet verliest, maar die terug ontvangt, onder korting van eenige administratie kosten", gaf aan een deskundige het recht, om aan de uitvoerbaarheid daarvan te twijfelen. De toekomst zal ook daarover uitspraak doen. Ons gevoelen is, dat „Eigen Hulp" in groote gemeenten uitmuntend kan werken, maar de deelnemers in kleine districten nog weinig voor deel daarvan zullen kunnen genieten. De min dere ambtenaren in groote districten kunnen door die vereeniging veel van hunne zorgen zien verminderen, maar de bijdrage van een min deren ambtenaar, die vaak bij den dag leeft en voor wien 2,50 reeds een groote som is, zal hem in kleine districten nog weinig vruchten doen plukken, en er hem doen tegen opzien, om, zonder eenige zekerheid omtrent hetgeen hij voor die som krijgt, lid te worden van „Eigen Hulp." Daarom zouden wij, hoezeer het goede doel beamende, dat wordt beoogd, nog aarzelen om dergelijke ambtenaren aan te raden lid te worden. Mogen spoedig ons gegevens worden geschonken, die ons bewegen kunnen, dit wel te doen Met 1 October a s. is er gelegenheid tot plaatsing van 19 leerlingen aan derijkskweekschool voor vroed vrouwen te Amsteidara. Zie verder de St. Ct. van 8 dezer. De scheepsklerk D. G. Krol Van der Hoek, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 24 Juli jl. in Nederland teiuggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Bij het gedetacheerde gedeelte van het 3e regi ment infanterie is te Vlissingen o. a. ingedeeld: bij de 3e comp. Ie bat. de 2e Init. P. J. Geilt; bij de3e comp. depot Middelburg de 2e luit. II. J. Van den Bussche. Voor den dienst der gouvernements-marine in Ned. Indië zijn benoodigd eenige <7er</estuurlieden. Jongeliedenbeneden den leeftijd van vier en twintig jaren, en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, die genegen zijn mede te dingen om als derde stuurlieden aan 's lands dienst in Ned. Indië te worden verbonden, kunnen zich tot het Departement van Koloniën wenden. De voorwaarden zijn vermeld in de St. Cl. van 7 dezer. GOES, 8 Augustus 1877. Kapelle. Dinsdagavond sloeg de bliksem iu de woning van J. Oele alhier, zonder evenwel brand te veroorzaken. Waarschijnlijk door het dak ingevallen, nam hij zijn weg over den zolder, waar hij een stuk hout splinterde, vervolgens ging hij naar beneden, om daar in een kamer op verschillende plaatsen het be- haugsel te verscheuren en eenig hout te splin teren. Wenieltliuge. Als een staaltje van on eerlijke concurrentie dient vermeld, dat zekere oestercompagnie de proefnemingen in zoo ruimen zin opvat dat zij, zonder vergunning, ten westen van het kanaal alhier 12 a 15000 (zegge twaalf a vijftienduizend) gekalkte pannen in zee gebracht en de plaats behoorlijk afgebakend heeft, even alsof het een gepacht perceel be trof. Zoo'n proefje schijnt ook in de Zand- kreek genomen te zijn. Ongelukkig echter voor die volbloed Nederlanders, die kosten en tijd veil hebben om voor het rijk de plekjes op te zoeken, heeft het bestuur der vissche- rijèn getoond te waken voor het belang der verschillende pachters, en onder opmaking van proces-verbaal de wegruiming van dat handje vol binnen 2 maal 24 uren bevolen, 't Is te hopen, dat het bestuur flinke maatregelen nemen zal, om den verderen lust tot zulke eerlijke proefnemingen te benemen. Yerscke. De gemeenteraad heeft besloten zijne zittingen voortaan te houden in de her berg van J. hamper, en den eigenaar te ver gunnen zijn huis hetgemeentehuis" te noemen. Baarland. De veikiezing voor lid van den Raad, die opnieuw uitgeschreven moest worden, is bepaald op Vrijdag 17 Augustus. L. Traas heeft bovendien, zooals te verwachten was, voor zijne verkiezing bedankt. Hoe<l<ek£iiskei*ke. A. G, die onlangs gearresteerd werd als verdacht van poging tot verdrinking op de dienstmeid uit Nisseis dezer dagen op vrije voeten gesteld. W oïfaartsdijk. Naar men verneemt moet een meisje uit deze gemeente die met een jongeling uit eene naburige gemeente Mid- delburgsche kermis had gehouden onder het naar huis gaan twist gekregen hebben met haar minnaaren door dezen in die mate kwalijk behandeld zijn dat er proces-verbaal is opgemaakt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft den burgemeester en den secretaris eener gemeente in N.-Brabant, die om vermeerdering van trakte ment vroegen uit hoofde hunner werkzaam heden voor 's Rijks dienst, verwezen naar de artt. 78 en 104 der Gemeenteweten hun verzoek op grond daarvan afgewezen. Omtrent den brand te Vlissingen wordt in de Midd. Ct. nader gemeld, dat die Zon dagnacht omstreeks half 3 uur is ontstaan in een met stroo geladen waggon. De vlam deelde zich mede aan de loods en den overdekten gang en weldra stond alles in laaie vlam. Daar in de loods een party goederen van de mail boot geborgen waren, waaronder licht brandbare stoffen, waren spoedig de loods met al wat daarin was, en een deel van den overdekten gang, ver nield. Het was doodstil, waardoor de pogingen tot stuiting van den braDd zeer bevorderd wer den. De zoogenaamde pontonhal en het ha venstation hebben niet geleden. Te vijf uren ODgeveer was men den brand meester.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1