BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. die 125 jaren, zoowel wat waarde van den grond als pachtprijs betreftThans hebben die goe deren bij verkoop eene waarde van ƒ500,000 en bij verpachting wel eene jaarlijksche waarde van 20,000eu zij worden aan de kloos- terheeren voor slechts f 1700 verpacht Het i3 dus meer dan tijd, dat de belangen der schatkist worden ter harte genomen. Hedenmorgen is, naar men ons meedeelt, brand uitgebroken aan het havenstation te Ylis- singen. Vier waggons, met geperst hooi gela den, en een deel van den overdekten doorloop is verbrand. De schade moet nog al aanzien lijk wezen. De oorzaak is onbekend. De heer Wintgens geeft in een nota, ge voegd bij het voorloopig verslag op de nieuwe kieswet, aan de Regeering in overweging 's-Gra- venhage te maken tot een driedubbel kiesdistrict. Thans heeft ook de wetsvoordracht tot wijziging in het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te water de Tweede Kamer bereikt. Jl. Donderdag is te Sleeuwijk overleden de heer H. E. Verschoor, oud-burgemeester van Sleeuwijk, sedert December 1864 lid van de Eerste Kamer. Bij de periodieke verkiezingen van dit jaar had hij verzocht buiten aanmer king te blijven. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, worden sinds eenigen tijd door de permanente mili taire spoorweg-commissie onderhandelingen ge voerd met de verschillende spoorwegmaatschap pijen hier te lande over het vaststellen van uniforme regelen voor het vervoer van krijgs volk en oorlogstuig over alle Nederlandsche spoorwegen. Het is met grond te verwachten, dat nopens deze vooral voor de militaire administration gewichtige zaak spoedig overeenstemming zal worden verkregen. Te Bergen-op-Zoom is wegens gebrek aan geschikte kazerneering door de le, 4e en 5e corap. 2e bat. 3e reg. inf., benevens door de 5e comp. le bat. 6e reg inf. een kamp betrokken, dat op een gedeelte van het exer citieterrein ia opgeslagen. Dezelfde compagnieën zullen, na afloop der najaarsoefeningen in Gel derland en Utrecht, dit kamp weder betrekken tot 7 September, wanneer de opgeroepen lich tingen weder in 't genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Men meldt aan het Utr. Dagblad: De werkzaamheden aan 's Rjjks munt zullen waar schijnlijk niet voor 1 Sept. een aanvang nemen; de stoomketels aan die rijksinrichting worden, zooals gemeld isnagezien en voor zooveel noodig hersteld. De werkzaamheden zullen aan vangen met den muntslag van zilveren pasmunt, waarop binnenkort de eerste aanmunting van bronzen speciën zal volgen. Naar de N. Rott. Ct. met zekerheid ver neemt, zullen de academische examina gedurende de maand September nog volgens de bestaande verordeningen worden afgenomen. Bij het Ministerie van Oorlog bestaat het voornemen om op de Oldebroeksche heide een artillerieschool op te richten. In verband hiermede zullen dan de tenten enz. door meer duurzame woningen worden vervangen. Dezer dagen had te 's-IIage een Verga dering plaats der leden van den Raad van Toezicht der vereeniging //Eigen Hulp"; op een na waren alle veikozeuen opgekomen. Zelfs de meest verwijderd wonende leden mr. Pické, Lid van de Eerste Kamer uit Zeeland, en J. Troelstra, Lid der Provinciale Staten van Fries land waren tegenwoordig. De Raad constitueerde zich en verkoos tot voorzitter mr. ConincJc Liejsling. Onder zijn leiding werd de aard en het doel dezer instel ling nader besproken. De werkzaamheden wer den voorloopig geregeld, om ten allen tijde voor den goeden gang van zaken te zorgen door een zoo onbelemmerd mogelijk toezicht op de handelingen en vooral op de comptabele ver antwoordelijkheid van hoofdbestuur en districts- besturen. Vervolgens trad een commissie van het hoofd bestuur onder presidium van generaal Weitzel de vergadering binnen om verslag te geven van hetgeen in het tijdsverloop van de maand Juli door dat hoofdbestuur was verricht; hoe se cretaris en commissiën ijverig bezig waren de een om de vorming van districten te be vorderen de anderen om de laatste hand te leggen aan verschillende reglementen zoodat de toegetreden leden gerust kunnen zijn, dat er in 't algemeen belang wordt voortgewerkt. Het bleek, dat een modelreglement van de spaar- en voorschotkassen, een lastig maar hoogstgewichtig onderwerp, ter perse was en dus eerstdaags ter kennisneming van de opge richte districten gereed zal zijn, en dat een soortgelijk reglement voor ziekenhulp en wat daarmede in verband staat, ook wel spoedig gereed zal komen, terwijl eenige discussiën werden gevoerd over de opvatting der taak van de afdeeliug levensverzekering en pensi oenen, waarbij op den voorgrond trad het denkbeeld om de vereeniging mogeljjk te maken van alle minder talrijke maar solide fondsen van dien aard, wtlke bereids voor ambtenaren in Nederland bestaan, en voor een duurzamen bloei den besten waarborg zouden vinden door een samensmelting in overweging te geven. Naar het Utr. Dagblad verneemt, worden te Utrecht plannen beraamd tot een waardige viering van den 300n verjaardag der Unie van Utrecht, op 23 Januari 1879. Zaterdag wa3 de eerste dag van het zoo lang verwachte Zangersfeest te Nijmegen. Het weder was alles behalve gunstig, 's Avonds 5'/2 uur werden alle zangers in het feestgebouw op plechtige wijze ontvangen en de Nijraeegsche zangvereeniging zong hun het Festgesang an die Künsller van Mendelssohn als welkomstgroet toe. Om 7 ure 's avonds had de eerste groote re petitie plaats, waar als ensemble-stukken werden gezongen I.iebe und Gnade, muziek van Fr Otto, en Vondel van W.J. II'ofdijk, muziek van Richard Hol. De componist, die als feestdirecteur zelf de leiding had op zich genomen, had de vol doening, dat zijn stuk grooten indruk maakte. De heerlijke toneu der sopraan, mej. WiUielmine Gips uit Dordrecht, zoowel als de voordrachten van den krachtvollen tenor, den heer B. J. De Goey uit Leiden, en van den baszanger, den heer W. C. Deckers uit 's-Bosch, werden her haaldelijk toegejuicht. De tweede algemeene repetitie heeft Zondag morgen en des avonds het eerste concert plaats gehad. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Baarland. Men vermoedt alhier oppositie tegen het uitgebracht beroep op den Heer A. Eage, pre dikant te Zuidzande, wegens vooronderstelden on wet tigen toestand van den Kerkeraad. Wilhelminadorp: Ds K. JF. Fethake is beroepen naar Bruinisse. Ds. IF. Kragenbelt, pred. te Bodegraven, zijne 7de standplaats, ontving in de afgeloopene week op nieuw een beroep naar Heenvliet en eeu naar Willige- Langerak, waarmede het getal van de door hem in zijne ruim 40jarige kerkelijke loopbaan ontvangene beroepen nu juist tot 40 gestegen is. In de zittingen der Synode van 25 Juli tot 1 Aug. is behandeld en voorloopig aangenomen om aan de provinciale kerkbesturen eu classicale vergade ringen te wordt n onderworpen een reglement voor het fonds voor noodlijdende kerken. Ook is besloten lot de jaarlijksche benoeming van een bekwaam bouw kundige ter beoordeeling van de bouwplannen der kerken, waaraan subsidie uit het fonds wordt verleend. In dit jaar werden uit het fonds van 47 noodlijdende gemeenten en aan 178 weduwen van predikanten toe lagen verleend ten gezamenlijken bedrage van/10305. Over een van verschillende zijden ingekomen ver zoek om de zittingen der Synode te dezen jare in het openbaar te houden, voor zoover zij gewijd zullen zijn aan de behandeling der aanhangige belijdenisquaestie, en den tijd dezer zittingen vooraf in de Kerkelijke Courantbekend te maken, is door den hoogleeraar Kuenen een rapport uitgebracht, dat door de vergade ring zoo spoedig mogelijk zal worden ter hand genomen. Op de elfde algem. vergadering der Onderwijzers- vereeniging in het 6e distr. van Zeeland, den 31 Juli jl. te Zaamslag gehouden, waren de heeren inspecteur en schoolopziener verhinderd tegenwoordig te zijn, zoodat die vergadering door den heer C. Fan Dijk, ondtrw. te Ter Neuzen, als vice-voorzitter geleid werd. I)e heer B. L. Oostdam, ouderw. op de Kauter, gem. Clinge, vervulde de spreekbeurt, en werd door gepaste bij dragen van de heeren W. Janssen en W. P. A. Fan der Eurck, onderwijzers te Graauw en te Sas van Gent, opgevolgd. Aau den wedstrijd tot het voor de vuist spreken werd door 4 hulponderwijzers deelgenomen, waarvan de uitslag was, dat de uitgeloofde prijs is ge deeld door de heeren Dermaar eu Luiten, terwijl de premie aau den heer De \os is te beurt gevallen. De besprokene onderwerpen over leerplicht, door den heer Fan Wijngaardenonderw. te Axel, over herhalings- onderwijs, door den vice-voorzitter, en over verplichte schoolgeldhefling, door den heer W. Goedhart, ondsrw. te Kloosterzande, gaven tot belaugrijke discussiën alles zins aauleiding. De vice-voorzitter gaf vervolgens een zaakrijk verslag van de door hem eenige dagen te voren bijgewoonde algem. verg. vau het Nederl. onderw. Ge nootschap te Utrecht, waarvan de preseutie-lijst, door hem ter bezichtiging medegebracht, stof gaf tot het bespreken van de autografische pers, waarna de pas verschenen atlas van de prov. Zeeland met belang stelling in oogenschouw we>-d genomen. Na eene wandeling over het ruime en fraaie dorp ver- eenigde men zich aan den vriendschappelijken maaltijd, waarbij ook de geest vergast werd op tal van toasten en bijdragen, o. a. op eene, welke door een oud-lid tot aan denken was ingezonden, inhoudende eeu verslag van hetgeen op wandelingen in al de gemeenten van het dis trict, zoo in vroegeren als in lateren tijd, ten opzichte van het schoolwezen aldaar viel op te merken. Tot laat in den avond was men alzoo gezellig bijeen en men scheidde met de overtuiging, dat deze aangename en nuttige bijeenkomst voorzeker belang rijke berinneringen zal achterlaten. LANDBOUW VEETEELT. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur van 's Rijks landbouwschool te Wageningen, is, naar de Lanctb.-Ct. meedeelt, belast met de voortzetting van het verslag van deu landbouw in Nederland, dat tot dusverre opgedragen was aan wijlen dr. Staring. In een tuin te Arnhem staat thans een appelboom voor de tweede maal van dezen zomer in den bloei. De heer E. Gerdes te Haarlem geeft in de Standaard in overweging te beproeven of de Colo- rado-kever niet zou zijn le vernietigen of te verdrijven door het planten van tegengiften tusschen het aardap pelgewas. Hij beveelt als zoodanig aan: vlas, wilde rosmarijn eu Betonica officinalis. Men schrijft aan de Lcidsche Courant: Het is geen bloot gerucht, door wiustbespieders op geworpen, maar de ziekte is in de late aardappelen. In weinige dagen is, tengevolge van het zoele weder met regen, het loof aaugetast en verspreidt zich van lieverlede het kwaad over den geheelen akker. Sedert de laatste dagen openbaart zich ook in de provincie Groningen de aardappelziekte op menige plaats. Deventer. De uitvoer van vee naar het buiten land, die in de laatste weken zeer groot was, krijgt steeds grooter beteekenis. Ook gedurende de vorige week werd er veel vooral voor België aangekocht, waardoor de prijzen eene verhooging ondergingen van 20 a 30 per stuk. De meeste veehouders wenschen zich tenge volge van den grooten voorraad gras, welke in de weiden ,s, nog niet van hun overtollig vee te ontdoen, waarom zij veel geld, naar zij meeneu, voor hunne koeien eischen, welke echter voor den gevraagden prijs vlug van de band worden genomen. Het laat zich alzoo aaiizien, dat liet vee in den herfst niet goedkoop zal zijn. De guste koeien zijn dit jaar bij uitstek gegroeid, zij zijn zeer zwaar in het gewicht en hebben veel binnen vet. Vele weiden leveren reeds zeer goed vet vee op. De vetweiders maken dit jaar goede zaken. FRANKRIJK. Het kabinet schijnt veel goeds te verwach ten van het vertoonen van den president aan de natie. Mac Mahon zal althans St. Etienne en vele andere plaatsen in het noor den en westen des lands bezoeken en het zal daarbij zeker niet aan verbeterde, vermeer derde en naar de eischen van tijd en gele genheid herziene éditie's van de te Bourges gehouden toespraak ontbreken. Als die édities echter evenveel uitwerken als de eerste, dan staat de beteekenis ervan gelijk nul De bedoelde rede heeft onderscheidene fractiën van de verschillende partijen eerder tegen de regeering ingenomen, dan ze tot krachtige aansluiting te brengen. En hoedanig zijn de handelingen van het kabinet niet in strij d met de milde beginselen, die door Mac-Mahon werden verkondigd! De openbare meening wordt onderdrukt weder zijn drie dagbla den veroordeeld, wegens uiting van denk beelden, die niet het gevoelen van de regeering waren. De ambtenaren, die de republiek voorstaan, zelfs de gematigde republikeinen, worden uit hunne betrekking verwijderd nog slechts weinige dagen geleden werd de maire van Cericy ontslagen, een man, om zijne coustitutioneele gevoelens algemeen ge acht. De prefecten hebben de strengste, orders, om te waken, dat de 16de Mei niet in veroor- deelenden zin wordt ter sprake gebrachtde maires in het departement Gironde hebben eene circulaire ontvangen, waarin zij worden uitgenoodigd, de onder hen gestelde personen en in het bijzonder de herbergiers en kofïie- huishouders te verwittigen, dat zij zich bloot stellen aan eene dadelijke inhechtenisneming, wanneer zij woorden bezigen, die geschikt zijn om de gemoederen te verontrusten over het geen den 16 Mei is geschied. En bijeenkom sten, waarin blijken van sympathie voor den president zijn gegeven, worden verzonnen en in de oflicieuse bladen daarvan melding ge maakt, zooals in de Moniteur Universel van eene vergadering van invloedrijke leden van het linkercentrum. Te oordeelen naar hetgeen die oflicieuse bladen melden, is het waar schijnlijk, dat alle vrijmetselaarsloges gesloten zullen worden. Waarlijk, eene regeering, die zich met. zulke middelen moet staande houden, zal in het verborgen veel tegenstand ontmoeten. Of zij dan ook bij de verkiezingen, waarvan de dag nog maar altijd niet bekend is, de overwinning zal behalen, valt te betwijfelen. Volgens eene berekening, die de republikeinen gemaakt hebben naar aanleiding van de be - richten uit de departementen, meenen zij met zekerheid er op te kunnen rekenen, dat de nieuwe kamer 400 a 410 republikeinen zal tellen. De voorzitter der Parijsche Gasmaat schappij heeft voor liet republikeinse!» ver kiezingscomité 200,000 francs beschikbaar gesteld. Nog andere aanzienlijke sommen zijn bij dit comité ingekomen. OOSTERSCHE QUAESTIE. Nadat de Russen zegevierend over den Bal kan getiokken waren, moesten in naam van Rusland aan de Porte openingen gedaan wor den, dat Rusland rechtstreeks met de Porte onderhandelingen wil over die vraagstukken, welke de twee mogendheden onmiddellijk raken. Wat betreft de punten over de orde van Europa, welke door den oorlog ter sprake zijn gekomen b. v. het gebruikmaken van de zeeëngten, de organisatie der christenpro vinciën enz., wil het daarentegen de mede werking van de andere mogendheden vragen. Inmiddels verlangt Rusland eene sterke plaats, b. v. Batum, te bezetten. Ook verlangt Rusland, dat de onderkoning van Egypte zich borg stelle voor de door Turkije te betalen oorlogs schadevergoeding. De Czaar en QortschaJcoff wenschten beiden een einde te maken aan de voor de oorlogvoerende partijen zoo nood lottige vijandelijkheden. Thans echter is het hoogst waarschijnlijk, dat, tengevolge van de nederlagen, door de Russen in de laatstverloopen dagen geleden, deze vredelievende stemming weder op den achtergrond geraken zaltotdat de Russen opnieuw het onbetwistbare overwicht erlangd zullen hebben. De Temps deelt het bovenstaande mede, onder bijvoeging, dat het waar is, en het Weener Fremderiblatihet besluit tot mobilisatie van een gedeelte van het Oostenrijksche leger be sprekende, zegt, dat al, wat thans op het Balkan schiereiland geschiedt, slechts voorloopig is en dat het Russische zwaard de oplossing der Oostersche quaestie wel voorbereiden, maar niet scheppen kan. Het geven van die oplossing kan niet anders zijn dan het werk van geheel Europa en het meest beslissende woord zal be- hooren aan dengene, die met den meesten ernst nagedacht, met de grootste voorzichtigheid ge wacht en met de nauwkeurigste voorzorg zijne maatregelen genomen zal hebben. Wanneer de oorlog ten einde zal loopen, wanneer poli tieke gevolgen uit den oorlog getrokken zullen moeten worden, wanneer het oogenblik ge komen zal zijn, om het nieuwe vredestractaat op te stellen en den toestand van al de volken van het Schiereiland voorgoed te regelen, eerst dan zullen Oostenrijk, Engeland en de andere staten, die bij de Oostersche quaestie belang hebben, in mora gesteld worden, om eene beslissing te nemen. GRIEKENLAND. De koning heeft een memorandum betref fende den militairen toestand van het land gezonden aan den minister van oorlog. Ko ning George is van meening, dat zoowei de land- als de zeemacht in gereedheid moeten worden gebracht en dat maatregelen behoo- ren genomen te worden tot verdediging der grenzen van Epirus en Thessalië, welke provinciën thans door roovers verontrust worden. Reeds zijn de staf van het leger en de kommandanten der brigadesregimen ten en bataljons benoemd. De opperrabijn van Corfu heeft zijne ge- loofsgenooten bij openbare aanschrijving aan gespoord als vrijwilligers dienst te nemen ter verdediging van het gemeenschappelijk vader land. De cellulaire gevangenis te Amsterdam is weder zoo vol, dat er niemand meer kan geborgen worden. Bij een twist tusschen twee jongelieden te Maas tricht loste de een twee revolverschoten op zijn tegenstander, doch trof niet dezen, maar een derde in de wang. Tegen deb woesteling is proces-verbaal opgemaakt. Te Hengelo is Vrijdag een öjarig knaapje in een pot met kokend water gevallen en Zaterdag aan de bekomen brand wondeu overleden. Een jong mensch zat, aan tafel met eenige dames te X., die er zeer aardig uitzagen. Waarom eet gij zoo weinig, vroeg zijne buurvrouw. Och zeide hij, een compliment willende maken, ia een gezelschap als dit verliest men zijn eetlust. Te Noordgouwe werd Woensdagavond het woonhuis van J. Fier- gever Dz., wiens schuur den vorigen dag was afge brand, een prooi der vlammen. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in bet stroo eener bedstede. De justie doet onderzoek. Den vermoedelijken dief van de onlangs ontvreemde 6 Egyptische rin gen uit het Museum vau Oudheden, te Leiden, meent men op het spoor te zijn. Hij zou een Duitscher, met name Ernest Mensching zijn, die te Hannover en te Londen de Egyptische ringen heeft aangeboden. Hij noemt zich ook E. Merling, E. Mersching en baron De Fregtag Esto^f. Volgens de Tijd heeft een rijk veefokker te Texel, die baat vond bij de teercapsules van Guyot maar wien een tweede flesch wat duur was, de teer in nalura gebruikt. Hij nam er een eetlepel vol van in, maar werd terstond daarop zoo ziek, dat er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Geen wonder! De teer, die hij van zijn buurman gekregen bad, was koolteer. De koopsom voor de verzameling schilderijen van de familie Fan Loon, aan den baron Rotschild te Parijs ver kocht, bedraagt naar men wil een miltioen gulden. Te Bergryk zijn Donderdagmorgen door een he- vigen brand twee huizen in de asch gelegd. Van de inboedels is weinig gered en een gedeelte van den oogst, dat reeds ingeschuurd was eu een varken werden mede een prooi der vlammen. Te Langendjjk is een molen door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegd. Omstreeks drie jaren geleden werd bij den heer S. te 's-Hage een belangrijke diefstal van geld en kostbaarbeden gepleegd, zonder dat de politie erin sli agde te weten te komen door wien. Thans echter is dit gelukt en bevindt de daderes zich in voorloopige hechtenis, die tevens wordt verdacht van nog twee later gepleegde diefstallen te Nieuwer Amstel en te Rotterdam. Een kolo niaal uit Harderwijk, die een paar dagen verlof had bekomen, om zijne te Arnhem wonende moeder goe den dag te zeggen, werd bjj het afscheid nemen zóo gevoelig, dat hij al de ruiten in hare woning stuk sloeg. Hij verwondde zich daarbij dermate aan den pols, dat de militaire geneesheeren van oordeel zijn dat zijne hand moet worden afgezet. Vrijdag ochtend is op het IJ een knaap door een hevige windvlaag uit een Urker visscberschuit geslagen en in de golven omgekomen. Als een vervolg op het bericht uit Eesveen wordt gemeld, dat de twee bankbriefjes gevonden zijn. Het meisje, door haar vader zwaar mishandeld, had de vlucht genomen bij een oom en tante in de buurt, maar deze wil den haar niet in huis toelaten, vóór zij gezegd had

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2