1877. N°. 92. Dinsdag 7 Augustus. 64 Jaargang. ste AFLOSSING VAN OBLIGATION. SCHUTTERIJ. Hoofdelijke Omslag*. POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-indië. OFFiClKELE MEÜEDËELI\'EE\. BINNENLAND. GOESCHE D® uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke noramers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende v dankbetuigingen van 18 regels a 1. f Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. |f BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen bij deze den belanghebbenden, dat de gewone t a binnen deze gemeente zal beginnen op Dinsdag den 28 Augustus, en eindigen op Dinsdag 4 September daarna, zullende met het opslaan der kramen enz. niet mogen worden aangevangen dan Maandag den 27 Augustus en deze moeten zijn afge broken en van de standplaatsen vervoerd op Woens- dag den 5 September a. s.; dat geen kwakzalvers, horoskooptrekkers en dergelijke toegelaten en alle JDraaiborden, Dobbelspelers, Rijfelaari en Bedelaars geweerd worden; dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven bedoelden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte in de Nederlandsche maat, zullen moeten geschieden aan de marktmeesters, aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toe gelaten, zijn patent zal moeten vertoonen, terwijl plaat sing van carrousels wordt verleend op de voorwaarden, die ter secretarie voor een ieder ter lezing liggen. Goes, den 4 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de hou ders der obligatiën van de gevestigde schuld ten laste der gemeente, die genegen zijn hunne OBLIGATIËN in den loop dezes jaars in de uitloting te doen deelen, zich in de maanden Augustus en September schrif telijk bij den Burgemeester moeten aanmelden, met opgave van dagteekening en nommer der obligatie en van het bedrag van het kapitaal. Zullende de aflossing geschieden op de volgende voorwaarden De obligatiën wegens achterstalligen interest, loopende ad I pCt., welke voluit betaald wordt, en die voor alle anderen zullen worden afgelost, tegen 39 percent de overige obligatiën (waarvan de interest met */3 betaald wordt): die uitgegeven ten intereste van 2 percent met 20 ten honderd; die ten intereste van S'/j percent met 25 ten honderd; die ten intereste van 3 percent met 30 ten honderd; die ten inte reste van 4 percent met 40 ten honderd, alle met uit betaling van den interest tot het einde van dat jaar. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie der gemeente. Goes, den 4 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, willende voldoen aan de circulaire van den heer Com missaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 18 Januari 1852, A no. 103, 1 afd. (prov. blad no. II) brengen ter kennis van belanghebbenden, dat jaarlijks moet ingezonden worden eene opgave van de in de gemeente zich bevindende officieren en verdere leden der schutterij, die in de termen vallen ter erlanging van het EERETEËEEN, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van den 5 December 1851, voor eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de Schutterijen, en verlangen daarmede begiftigd te worden. Burgemeester en Wet houders noodigen de rechthebbenden uit, om, met overlegging van eenen staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langer voor zich zeiven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aan houdend onberispelijk hebben gedragen, van hun ver langen om met het bedoelde eereteeken begiftigd te worden, aan bun college te doen blijken vóór of uiterlijk op den 15 Augustus eerstkomende, teneinde ten bepaalde tijde gevolg aan de bekomene aanschrijving te kunnen geven. Goes, den 4 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over dit jaar, in hunne vergadering van den 4 dezer, door hen voor- loopig is vastgesteld en dat dit kohier ter secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen van Dinsdag den 7 tot en met Dinsdag den 21 Augustus a. s. op eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, alsmede dat ieder aangeslagene gedurende dien tijd tegen zijnen aanslag bezwaren op ongezegeld papier Dij den gemeenteraad kan indienen. Goes, den 6 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Juli. 1. Gebrs. Benders, Amsterdam. 2. C. Melts, Walcheren. 3. M. Pieterse, Ouwetkerke. 4. J. AlderliefstePordamme. 5. J. Franse Sloten. Van de hulpkantoren Ellewoutsdijk. 6. Mevr. N. Alberts, Arnhem. 's Hef. ren hoek 7. C. Hoondert, Amsterdam. 8. H. Bos, Am sterdam. Via NIEUWEDIEP, 10 Aug., 1,— 'smiddags. Via MARSEILLE, 10 Aug., 9.20's morgens. Via TRIEST, 15 Aug., 1.'s middags. Via BRINDISI, 17 Aug., 9.20 's morgens. Via NAPELS, 19 Aug 5.45 's avonds. De Fransehe pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Z. M. heeft bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee den luit. terzee le klasse K. W. E. Vun Leschen. De heer J. A. Fokker is erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje te Vlissingen, op den voet van Nederlandsch onderdaan. GOES, 6 Augustus 1877. De Redactie der Middelburgsche Courant heeft de bedoeling van ons laatste artikel over Eigen Hulp" niet recht begrepen. Uit het derde artikel, dat Woensdag zal worden opge nomen, zal haar blijken, dat wij wel degelijk het practisch terrein als werkkring voor de vereeDiging zoeken, en dat juist onze bezwaren voortvloeien uit de vrees, dat veel van hetgeen de oprichters beoogen hoofdzakelijk in kleine gemeenten practisch onuitvoerbaar zal zijn. En wat nu onze bedoeling betreft met het Vrijdag geschrevene, wij merken op, dat naar aanleiding van het stuk in het Handelsblad, en met het oog op de beteekenis van eigen hulp, wij op den voorgrond stelden, dat de leden moesten beginnen met voor zichzelven het beginsel omtrent fatsoen voor te staan en zooveel mogelijk in praktijk te brengen, zonder dat dit evenwel in een reglement werde opgenomen. Door lid van Eigen Hulp" te worden wenscht men natuurlijk in de eerste plaats zich voordeel te verschaffen, en met 't oog op zijne financiëele middelen zooveel mogelijk te bezuinigen. Blijft men nu hechten aan die oude begrippen van fatsoen en stand, dan werkt men aan de eene zijde tegen, wat men aan den anderen kant beoogt. Nu eischen wp niet, dat als geloofartikel in een reglement die bepaling worde opgenomen; maar een vriendelijke wenk, om den leden dat vooral als grondslag voor hun streven aan te wijzen, kan zeker zijn nut hebben. De redactie zij overigens overtuigd, dat ook wij geheel meegaan met hare beschouwing over bonden, waarvan wij nog zoo weinig nut zagen. Wij vernemen, dat er zestig sollicitanten zpn voor de betrekking van griffier bij het kantongerecht alhier. Door vriendeljjbe mededeeling zijn wij in staat te berichten, dat als no. 4 op de rang lijst der 52 geëxamineerde jongelingen voor eene Rijksbeurs op de Kweekschool voor on derwijzers te Middelburg de leerling van den hoofdonderwijzer M. Beneker te Hoedekenskerke, P. Leijs, voorkwam, die echter ditmaal, wegens kortzichtigheid, door den geneeskundige is af gekeurd ofschoon hij bjj het vorige examen in Januari jl. gebonden, was goedgekeurd. De commissie, die op het getuigenis van den des kundige moest afgaan, kon daardoor tot haar leedwezen geene vrijheid vinden den verdien stelijken jongeling aan den Minister voor te dragen. Men schrijft uit Goes aan het Handelsblad Met genoegen hebben wij hier opgemerkt, dat de algemeene aandacht meer gevestigd wordt op de gebreken in het vervoer langs onze spoorwegen, niet het minst bij ons staatsspoor. Ook hier kwam het reeds meermalen voor, dat de verzonden goederen niet in ongeschon den staat aankwamen. Zoo bijv. werd voor eenigen tijd hier een mand wijn ontvangen, waarin eenige halve flesschen ontbraken, vol gens de daarbij gezonden factuur. Bij onder zoek bleek, dat de afzending in orde had plaats gehad en de afzender verzekerde, dat zulks hem reeds meermalen voorgekomen was. Toen werd daarvan geene openlpke melding gemaakt, maar nu wordt het ter kennis gebracht, omdat de overtuiging zich vestigt, dat slechts de vermelding van feiten tot verbetering zal kun nen leiden. Het is verre van ons de directie der stations voor een en ander aansprakelijk te stellen; maar juist omdat wij gelooven, dat dat de misbruiken plaats grjjpen buiten weten van de chefs, is het hoog tijd, dat vanwege bet hoofdbestuur een onderzoek ingesteld worde. En dat kan moeielrjk geschieden, zoo r.iet ieder bij treurige ervaring daarvan in het open baar spreekt. Bet goederenvervoer, bijzonder langs den staatsspoorweg, laat in meer dan een opzicht te wenschen over. flet is eene ver plichting, die op het publiek rust, de feiten aan te wijzen. Eerst dan kan men klagen, als men te vrrgeefs recht heeft gezocht. 's-Heer Areudskerkc. Donderdagvoor middag had de vrachtrijder G. V. uit 's-Hee- renhoek het ongeluk, dat bij het afrijden van een opril het zoogenaamde juktouw van den dissel losraakte, waardoor de wagen uit het spoor liep en in een sloot terecht kwam. Het gelukte den geleider evenwel zonder noemens waardige schade na eenige moeite zijne reis te vervolgen. Wolfaarlsdijk. Door den Burgemeester en den Secretaris dezer gemeente is aan Z. M. den Koning, aan de beide Kamers der Staten- Generaal en aan Gedeputeerde Staten van Zee land een adres verzonden, houdende adhaesie aan een door Burgemeesters en Secretarissen van gemeenten in Noord-Brabant aan Z. M. den Koning ingediend adres, behelzende verzoek om belooning voor de vele werkzaamheden, welke door hen ten behoeve van het Rijk worden verricht. Biervliet.. Zondag 12 Aug. zal de fees telijke inwijding plaats hebben van het zoo aanzienlijke gehucht Driewegen. De ingezetenen aldaar hebben nl. eene aanzienlijke som bijpen- gebracht, waarvan de volksvermakelijkheden zullen bekostigd worden, t. w. ringrijden, mast- klimmen, tobbetjerijden, kampstrijd met den bol enz. enz. De harmonie-gezelschappen van Bier vliet en IJzendijke zullen daarbjj hunne mede werking verleen en. Blijkens het provinciaal verslag over 1876 werd aan het Oud Archief o. a. afgestaan door de geïnteresseerden in de ambachtsheer lijkheid ^an 's-Heer Arendskerke c. a. het ar chief dier heerlijkheid, zijnde eene uitgebreide verzameling van registers, kaarten en andere bescheiden, waarin onder anderen worden aan getroffen a de notulen van 17341872 b de relatieven tot de notulen van 16341872; c de rekeningen van St. Joosland van 1770 1807, van Heinkenszand en 's-Heer Arends kerke van 18011807 en van 's-Heer Arends kerke c. a. van 1810—1871; en d kaarten van de eilanden bezuiden het kanaal van Eamrae- kens door Jan Monterou van 1675, gecopiëerd door II. Van der Leijc in 1763; de scheiding tnsschen Oud Sint Joosland en den Middel- burgschen polder door A. Smallegange en W. De Puijdt van 1770; het schor voor de Zuid- Noord- en Nieuwe Craaiert door L. Boeren van 1779 de suatie der binnenpolders van Heinkenszand van 1785, en voorts onderschei dene andere kaarten, meest kadastrale placs, van latere jaren. Vooral deze verzameling kan als eene be langrijke aanwinst voor het archief worden be schouwd, naardien toch 's-Heer Arendskerke tot die heerlijkheden in Zeeland behoort, door welke in de 3 laatstverloopen eeuwen zoo vele polders zijn bedijkt en de geschiedenis van het ontstaan van onderscheidene dier polders dus voorna melijk in deze verzameling te vinden is. De heer Henri Ilavard en zijne vrienden, de heer Constant Rebecque en de schilder Heems kerk Van Beest, zijn met hun pleiziervaartuig te Middelburg aangekomen. Men schrijft uit Vlissingen aan het Vad. Dagelijks neemt het vervoer van personen op de lijn Vlissingen-Queensborough toe; men kan nu reeds circa een 150-tal passagiers voor elke reis rekenen; zoodra de nieuwe stoombooten in de vaart zullen komen, zal ongetwijfeld het verkeer nog toenemen. Het is in 't oog vallend zoo tevreden als alle reizigers zijn met de be handeling en verpleging aan boord der stoom schepen alleen ze worden voor het vervoer van zooveel menschen te klein. Het is vooral te hopen, dat de directie goed nota neme van de klachten, welke soms zeer terecht worden in geschreven in de klachtenboeken van de Sta tionsrestauratie. Sedert 1 Juli, nu de exploita tie in handen der nieuwe directie is, kan men duidelijk zien, dat alles met zorg gesurveilleerd wordt. Het goederenvervoer neemt ook toe, maar niet in die mate als het personenverkeer. Komen de nieuwe stoombooten in dienst, dan schijnt het plan te zijn, de tegenwoordige steamers uit sluitend te bezigen voor het overbrengen van goederen en vee; het vervoeren van het laatste is thans nit t geoorloofd, omdat men den pas sagiers niet den overlast wil geven van vee- convooien. Het is dan ook niet gewaagd deze onderneming reeds in de naaste toekomst een goed succes te voorspellen. Te Zierikzee is Vrijdagnamiddag een kind, dat in de Nieuwe Haven was gevallen en groot gevaar liep te verdrinken, door een meer dan 60jarig mannl. J. Verschuurbeurtschipper op Amsterdam, met eigen levensgevaar gered. „Ods bericht," zegt de N. R. Ct., dat het „nieuwe" ontwerp-sehutterijwet reeds van den Raad van State terug is, schijnt het gevolg eener misvatting. Wanneer althans waar is, wat men ons ook nu nog bevestigt, namelijk, dat in den aanvang van het nieuwe parlementaire zittingsjaar een ontwerp-sehutterijwet zal wor den ingediend, en de mededeeling, aan Het Vaderland gedaan door „iemand, die het weten kan," juist is, dat het bijna twee jaren is geleden, dat de laatste schutterjj wet den Raad van State verlaten heeft, dan zou daaruit vol gen dat het „vroegere" regeeringsontwerp hetjjij onverander3, hetzij gewijzigd naar de inzichten van den teg«nwoordigen Minister van Oorlog, voor de behandeling in gereedheid is gebracht." Men schrijft aan de N. R. Ct. uit 's-HertogenboschMet genoegen heeft men hier gezien, dat de Minister van Financiën er eindelijk toe is overgegaan een einde te maken aan den ongehoorden toestand der rijks domeinen van St. Agatha, een toestand, die sedert zoo ontzettend lang duurt en zoo ont zettend veel tonnen gonds schade aan de schatkist heeft veroorzaakt. Die goederen wer den reeds in 1754 voor 2000 verpacht; toen waren de pachten zeer laag en vele landerijen ervan waren niet ontgonnen hoe geheel anders echter is de toestand geworden sedert

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1