1877. N°. 91. Zaterdag 4 Augustus. 64ste Jaargang. 0FF1CIEELE MEMEELINGEA BL\MLA\D. GOESCHE De nijgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEEVER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. II. Wij zouden den schrijver van het stuk in Int Handelsblad, waarmede onze lezers nu zeker kennis hebben gemaakt, alleen een verwijt kunnen maken van zijne misplaatste bescheidenheid Hij schrijft zich niet te zullen vermeten eene ver dediging op zich te nemen, die de vereeniging van hem niet behoeft. En die verdediging zou gelden de beschuldiging, dat de vereeniging ten onrechte den naam van Eigen Hulp draagt, daar al wal zij bedoelt, slechts door breede deelneming kan verkregen worden en men zich dus geheel van elkander afhankelijk maakt. In het begin van zijn stuk oppert hij 't zelfde bezwaar, maar laat voorafgaanoppervlakkig beschouwd. De redeneering, waartegen hij niet wenscht optekomen, getuigt dan ook van zulk eene oppervlakkige beschouwing, dat iemand, die dergelijke stelling uit, niet geschikt is om van zulk eene vereeniging lid te worden, en door wiens toetreden «Eigen Hulp" dan ook weinig hulp zou te wachten hebben. En tegenover zulk een oordeel zou alleen een medelijdend zwijgen passen, maar de vrees, dat vele onwetenden kunnen megesleept worden om zulk een vonnis mede uit te spreken, heeft den schrijver zeker gedrongen om toch wel de verdediging op zich te nemen tegenover die be schuldiging en door een paar voorbeelden aan- te toonen, dat eigen hulp wel degelijk op den voorgrond staat. Wij zullen die bescheidenheid, welke eindigt met ten slotte toch te doen, wat men zich niet vermeet, niet volgen. Integendeel, waar de vereenigiDg verdedigd moet worden, en wij kunnen dit naar onze overtuiging doen, daar zullen wij dit niet nalaten, omdat het groote beginsel van elk naar zijne krachten ook hier van toepassing is, waar het geldt door weder legging van verkeerde ideeën den vooruitgang der vereeniging te helpen bevorderen. Uit het geopperde bezwaar zou men kunnen opmaken, dat de naam verkeerd zou gekozen wezen. Wanneer men Eigen Hulp in verband tot de vereeniging beschouwt, dan toch past die titel volkomeu. Zij toch, zooals zij tot éea geheel is gevormd waarvau alle leden een deel zijn, wil door eigen hulp vooruit komen, en de moeielijk- heden bestrijden, die er in de wereld op finan cieel gebied te overwinnen zijn. En wie zal nu zoo dwaas wezen om te eischen, dat elk lid van zulk eene vereeniging op zich zelf handele, en den strijd aanvaarde tegen de zorgen, waarmee hij heeft te kaïnpen Het zou een ongelijke strijd zijn. Aan de eene zijde ien strijder, aan den anderen kant ontelbare moei lijkheden, en men behoefde waarlijk niet te twijfelen, of de eerste zou het onderspit delven. Neen, Eigen Hulp is niets meer dan een leuze, waaronder alle deelnemers zich scharen, een machtspreuk, die, wanneer zij eenmaal bij alle leden doorgedrongen is, ontzaglijk kan meewerken om het groote doel beter te bereiken. En zeer terecht wijst daarom de schrijver van het bekende sfuk op den eersten eisch, die aan de leden gesteld moet worden als eerste gevolg van die leuze, n. 1. die van te vermijden, wat onnoodig is. Menigeen gaat gebukt ouder fiuan- cieele zorgen als een gevolg van te groote uit gaven, die hij of de zijnen meeneo te moeten doen. En welke zijn de drijfveeren daartoe? Het zoogenaamd fatsoen, en de plicht, die volgens hun beweren op hen rust, om hun stand op te houden. En twee duurder geloofsartikelen zijn er in de wereld zeker niet te vinden. Eigenaardig, dat «Eigen Hulp" geboren is in de residentie, waar, zooals iedereen bijna weet die twee machtige drijfveeren een onbe paald gezag uitoefenen. Is er eene plaats in ons land waar de weelde, ter wille van fatsoen, een hoog standpunt heeft bereikt, dan is 't wel het vorstelijk 's-Hage. De minste ambtenaar behelpt zich thuis met zoo weinig mogelijk, om voor bet oog van de wereld in kleeding en door zaken van weelde te meer zijn stadgenooien de oogen te verblinden. En bleef 't slechts daarbij: konden zij altijd, door zichzelven in hui selijke zaken te beperken, dat doel bereiken, bet zou dan alleen eene quaestie tusschen hun maag en hun beurs wezen, die, hoe onverstan dig wij 't ook mogen vinden, zij zei en dienen uit te maken. Maar ongelukkig is dat hulp middel zoo dikwijls niet voldoende, en komt men zeer ligt er toe zich ter wille van zijn fat eoen tot over de ooren in de schulden te ste ken, om daarmee ten slotte een volgend geslacht te bezwaren, of zijn goeden naam mee te be smetten en de maatschappij te kort te doen. Niet in 't minst is dit in de ambtenaarswereld een heerschende kwaal. Maar wij zullen andere plaatsen daarvan niet uitzonderen. En waar nu „Eigen Hulp" in hare geboor teplaats vooral, en in al'e plaatsen, waar zij hare vertakkingen heeft, dit noodlottig verschijn sel kan waarnemen dat een kanker is, die het gaiische goede doel, hetwelk zij beoigt, kan te niet doen, daar ligt 't naar ons gevoelen op haar weg, om in de eerste plaats te beginnen met dat te bestrijden. Zoolang die kwaal niet is gekeerd, helpen al hare bezuinigingsmaatregelen niets; integendeel zullen zij misschien nog mee werken, om, in hetgeen men op die wijze wint, een aanleiding te vinden tot meerder weelde en genot. „Eigen Hulp" telt nu reeds duizenden leden. Wanneer die allen gezonde begrippen worden voorgehouden omtrent fatsoen en stand, wanneer die allen zich verbinden om het fat soen te zoeken, niet in het doen wat boven hun krachten gaat, maar in liet kiezen van een degelijk goed huiselijk leven boven het zooge naamd standophoudeu voor het oog der we reld, dan kan er voor de maatschappij van hen tevens een krachtige geest uitgaan, die welda- digen invloed op allen kan uitoefenen. Het eerst dus wat die ledeu moeten huldigen, en daartoe kunnen besturen van alle districten de leden aansporen is dit beginselLaat uw geluk u meer waard zijn dan di wereld. Uw fatsoen en uw stand zijn in dat geluk opgesloten, en dat bevordert gij alleen door met uw eigen mid delen te rade te gaanen aan anderer oordeel u niet te storen. Dan heeft, men een goeden grondslag, waarop men gerust kan voortbouwen. De le luit. W. F. L. Roskes is van het 4e bat. 5e reg-, infanterie te 's Bosch bij het algemeen depót van discipline te Naarden overgeplaatst. Z. M. heeft benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam mr. .4. JKarseboom, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissem. Amsterdam, voor de kantons Amsterdam (3e en 4e kan ton) en Hilversum. De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1877 zullen in den loop der maand October a. s. worden afgenomen. Zij, die zoodanig examen wenschen af te leggen, moeten zich voor I September a. s. schrif telijk aanmelden aan het Dep. van Binnenl. Zaken en daarbij nauwkeurig opgeven tot welk examen zij ver langen te worden toegelaten. GOES, 3 Augustus 1877. Yerseïte. De uitslag der herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad is als volgt: Getal kiezers 68. Ingeleverde biljetten 61. Gekozen J. Kriekaard met 32 en IF. De Jonge met 32 stemmen. A. Van der Burght verkreeg 30 en G. Schipper 25 stemmen. Uit het door Ged. Staten uitgebracht verslag van den toestand der provincie Zeeland maakte de Al. Ct. de volgende aanteekeningen en becijferingen, die wij hier overnemen: De bevolking is in het jaar 1876 toegenomen met 884 mannen en 600 vrouwen, en bestond dientengevolge bij het begin van het loopende ja sr uit 92017 m. 95029 vr., te zamen 187046 personen. Daarvan bevatten: Westelijk Zeeuwseh Vlaan deren 25288 personen; Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren 37004; Zuid-Beveland 34947; Walcheren 43203; Noord-Beveland 7134; Tholen 15757; Schouweu-Duiveland 23713 personen. Er werden 1451 huwelijken gesloten. O, der de huwenden bevonden zich 3 vrouwen en 3 mannen, die van hun echtgenooten ge scheiden waren. Er hadden geen scheidingen van tafel en bed, maar 5 echtscheidingen plaats, door welke 2 kinderen van hunne ouders ge scheiden werden. Het aantal leveud geborenen, tot de bevol king behoorende, bedroeg 7480 en 374 levenloos aaugeg-ven kinderen. Ouder de levend geboren kinderen waren 216 buiten huwelijk geboren of 2,8 pet.; onder de levenloos aangegevenen 23 buiten huwelijk geboren of 6,1 pet. Telt men het cijfer der levend geborenen in de vier meest bevolkte gemeenten (Middel burg, Vlissingen, Zierikzee en Goes) te zamen, dan vindt men op 1421 geboorten 57 buiten huwelijk, dat is 4 pet.waaruit volgt dat onder de 6059 geborenen op het platte land 159 buiten huwelijk voorkwamen, d. i. 2,45 pet. Onder de steden staat Middelburg, de meest bevolkte, in dit opzicht weder bet hoogst, met bijna 5 pet. Het aantal overledenen bedroeg 4135daar van waren 1583 kinderen beneden het jaar, of 21 pet. van het totaal geboren kinderen. Boven de 79 jaren stierven 290 personen, waar onder 21 een m er dan 90jarigen ouderdom bereikt hadden. Naar de godsdienstige gezindten bestond de bevolking uit 47599 katholieken, 531 Israë lieten, 432 tot geen bekende gezindte be hoorende en 138484 protestanten. Vau deze laatsten behoorden 126848 tot de Nederduitsch hervormde, 10194 tot de Christelijk gerefor meerde, 852 tot de Lut -rsehe, 322 tot de Doops gezinde en de overigen tot andere gemeen ten. Het aantal katholieken was in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen ruim 37 petin Oostelijk Zeeuwsch "Vlaanderen ruim 68 pet., iu Zuid- Beveland ruim 11, in Walcheren 10, in Noord- Bevelaud ruim 7, in Tholen ruim 16, in Schou- weD-Duivelaiid bijna 7 pet. van het geheel. Ce nieuwe bad- en zweminrichting te Middelburg voldoet, blijkens het druk gebruik dat daarvan gemaakt wordt, aan de verwach tingen. Van de werf der Koninklijke Maatschappij De Schelde," scheepsbouw- en werktuigen- fabriek te Vlissingen, is Woensdag met goed gevolg te water gelaten de schroefsleepboot Maasstroom 1V, gebouwd voor rekening der Rotterdamsche Ballastmaatschappij te Rotter dam. De machine voor deze boot wordt aan dezelfde fabriek vervaardigd. Uit 's-Hage schrijft men aan het Utr. Dagblad, dat de plotselinge reis van den Min. van Binnenl. Zaken naar het buitenland niet alleen ontspanning ten doel heeft, maar in ver band staat met regeeringszaken. Ook wordt Z Exc. uiterlijk reeds den 10 Augustus te 's-Uravenhage terugverwachtomdat de oude Kamer daarna tot afdoening van eenige urgente zaken vermoedelijk nog zal worden bijeenge roepen. Uit 's-Hage meldt men ons echter per Te legraaf: Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het gerucht omtrent de bijeenkomst der Tweede Kamer gedurende deze maand ten eeuen- male ongegrond is. Behalve de ontwerp-regeling van de sta tistiek van het schoolverzuim en het school bezoek zal in de eerlang aan het Departement van Binnenlandsche Zaken te houden vergade ring van de chefs der provinciale bureaux voor statistiek worden behand ld een door den Mi nister opgemaakt ontwerp-besluit tot regeling der inschrijving in rijks-bevolkings-registers van personen, samenwonende in gebouwen of sche pen, onder beheer of toezicht van het openbaar gezag staande. Eene algemeene herziening van de kon. be sluiten van 3 November 1861 Staatsblad nos. 94 en 95), die aanvankelijk was voorgenomen, is voorshands uitgesteld. Aau '8 rijks munt te Utrecht zijn dezer dagen afgeleverd 25,000 heele en 7000 halve centen, 't Zijn echter nog onze oude, koperen centen. Volgens de Stand, hoopt men half Augustus de bronzen te gaan slaan. De commissarissen van politie en de water schouten in de verschillende zeehavens heb ben van den Minister van Justitie dezer dagen de noodige instructiën ontvangen omtrent het toezicht op de schepen van oorlogvoerende mogendheden, en zulks naar aanleiding der aanwezigheid van de Russische oorlogskorvet Bogatyr te Vlissingen. Volgens opgave van Veritas zijn in Juni 11. verongelukt 131 schepen, waaronder 2 Ne- derlandsche, en 6 stoomschepen, waaronder geen Nederlandsche. Een totale maansverduistering zal in den nacht van 23 op 24 Augustus in Neder land in haar geheel zichtbaar zjjn. Binnen weinige dagen zal te Amster dam een dienst worden geopend tot vervoer van passagiers en goederen van Amsterdam naar iJmuiden. Een schroefstoomboot zal geregeld eiken dag driemaal van beide plaatsen vertrekken. Aan het eenigen tijd geleden geopperd plan, om in de verschillende landen en kolo niën comités te vormen van de Cobden-Club te LondeD, is thans gevolg gegeven. Reeds zijn de honoraire secretarissen voor Amerika, België, Frankrijk, Oostenrijk, Spanje en Zweden be noemd. Voor ons land is die waardigheid opgedragen aan den heer Fransen Van de Putte. Vad.) Bij een gegageerden militair te Harder wijk heeft zich een ziektegeval voorgedaan, dat volgens verklaring van een geneeskundige alle kenteekenen droeg van cholera asiatica. De ziekte heeft echter eene gunstige wending genomen, zoodat de patient thans buiten on middellijk levensgevaar is. Uit Deventer wordt gemeld, dat de lJsel zoodanig is gewassen, dat de hoogere uiter waarden met overstrooming worden bedreigd. Naar gemeld wordt zal de spinnerij der heeren Ter Kuile, te Enschedé, het vroegere ïTubantia," electrisch verlicht worden. Dit zou dan de eerste inrichting in ons land wezen, welke op die wijze verlicht wordt. Een belangrijke overwinning is door de liberale partij te Breda behaald. De anti- clericale candidaat voor den gemeenteraad, de heer Heylaerts, is met groote meerderheid van stemmen verkozen. Het hoofd van 't Bredasch clericalisme, de voorzitter van den „Katholieken Kring" aldaar, moest het ondeispit delven. Ook te 's-Hertogenbosch hebben de cle- ricalen een gevoeligen slag geleden. De hee ren mr. Eugène Tilman en jhr. mr. Louis Van Meeuwen, beiden liberale candidaten van den gemeenteraad, zijn verkozen. Men verneemtdat aan een postlooper op Gorinchem verlof verleend is des Zondags geen dienst te doeD, ten einde zijn godsdienstige plichten (de man is Roomsch-Katholiek) te kunnen vervullen. Op kosten van het Rijk worden zijn werkzaamheden des Zondags door een ander vervuld. Is deze laatste nu echter een Israëliet? (Vad.)

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1