BUITENLAND. GEMENGDE 3ERSCHTEN. door onze Harmonie zich beleedigd zal gevoe len, daar toch haar directeur thans het voor beeld heeft gegeven van erkenning der verdiensten van zijne Kruiningsche kunstbroeders. Een groot deel van het seizoen is voorbij, en nog hadden wij niet een enkele maal het genot van muziek in den, nu daarvoor zoo uitstekend geschikten, tuin. Men mompelt van tegenzin, die er bij de leden van de Harmonie bestaan zou, om een concert te geven. Wij kunnen daaraan niet gelooven. Het minder gunstig oordeel van deze of gene mag hen toch niet ontmoedigenal mogen sommige hoorders hunne eischen te hoog stellen, wij gelooven niet, dat allen uit het oog zullen verliezen, hoe de leden eerst kort weer onder goede leiding staan, en hoe men rekening moet houden met de omstandigheden. Het ver leden en het heden geeft reed3 stof genoeg, om van de toekomst iets goeds te verwachten. Maar daartegenover staat, dat openbare opvoe ringen tot dat doel uitstekend kunnen meê- werken. Zij wekken den lust op, om zooveel mogelijk uit te munten, en zullen zeker hun invloed op de repetities wel doen gevoelen. Verder vergeten de leden der Harmonie »de Volharding" niet, hoe zij aan een groot deel der Gossche burgerij en der leden van de sociëteit het voortdurend bestaan van hun ge zelschap hebben te danken. De lust tot onder steuning kon wel eens verflauwen, wanneer zij niet nu en dan een blijk gaven van goeden wil, om naar hun krachten eenig genot te verschaften. En dat zou ons leed doen. Baarland. Bij de herstemming voor een lid van den raad tusschen L. Traas (aftredend lid) en J. Koole Czn. zijn van de 39 kiezers 29 opgekomen. Gekozen is L Traas met 20; J. Koole Czn. verkreeg 9 stemmen. Daar de broeder van den gekozene bij de eerste stemming is verkozen, en deze de be noeming reeds heeft aangenomen, mag L. Traas niet in den raad worden toegelaten, en zal een nieuwe vrije verkiezing moeten plaats hebben. Ellewoutsdljk. Bij de Maandag alhier gehouden herstemming voor een lid van den raad heeft van de 34 uitgebrachte stemmen J. F. Prumers 21 en Mathijs Mol 13 stemmen verkregen, zoodat de eerste is gekozen. 's-Graveii]>older. De uitslag der Dins dag gehouden herstemming voor een lid van den raad is als volgtAantal kiezers 54. Ingeleverde biljetten 46. Gekozen is Jan Wou- tersen met 26 stemmen. J. Polderman ver kreeg 18 en J. Remijn 2 stemmen.*] g Hoedekenskerke. Bij de Maandag ge houden herstemming zijn 53 stemmen uitge bracht. uekozen is Stem met 29 stemmen. J. Schipper verkreeg er 24. Krabkendijke. Maandag namen aan de herstemming voor een lid van den raad 25 van de 46 kiezers deel. Gekozen is C. C. Welleman met 15 stemmen, terwijl 9 briefjes van onwaarde waren. Ovezaml. De uitslag der gehouden her stemming voor een lid van den raad is als volgt: Getal kiezers 46. Ingeleverd 38 stem briefjes. Herkozen is P. A. Rijk met 21, ter wijl Jan A. Huige 17 stemmen verkreeg. Wemeldiiige. Als vervolg op het be richt aangaande het openstoomen van de ka- naalbrug alhier kan gemeld worden, dat de beklaagde gezagvoerder is vrijgesproken, aan gezien het voorgeschreven licht destijds niet op de brug aanwezig was, hetgeen, vreemd genoeg, vroeger ook niet plaats had. Dat al de bepalingen der kieswet niet door alle gemeentebesturen naar behooren worden uitgevoerd blijkt uit het voorbeeld van een gemeente, wier naam wij niet zullen noe men waar wel een afschrift van het proces verbaal van de opening der stembriefjes, ofschoon alleen geteekend door den secretaris, was aan geplakt, maar geen afschrift van het proces verbaal van inlevering. Ook te Middelburg heeft zich een voor- loopig comité gevormd voor eene op te richten afdeeling der vereeniging Eigen hulp." Voors hands zal het geen bepaalde voorstellen doen, in afwachting van nadere inlichtingen van het hoofdbestuur. Volgens officiëele kennisgave van de com missie voor den schietwedstrijd te Zierikzee, zal de in de volgende maand aldaar, in vereeniging met de Middelburgsche, Vlissingsche en Goesche schutterijen te houden schietwedstrijd, bij ge brek aan de noodige gelden tot dekking der kosten, dit jaar niet doorgaan. Maandagmiddag werd in de Ronde Weel, nabij Zierikzee, het lijk gevonden van den koop man in manufacturen JL. Achteruitgang in zaken schijnt den ongelukkige tot deze wan hopige daad gebracht te hebben. Bij deze ge legenheid bleek opnieuw, hoe ingeworteld nog het oude volksbegrip is, dat geen drenkeling uit het water mag gehaald worden vóór de politie daarbij is. Een persoon, die de daad uit de verte aanschouwde, snelde daarheen en haalde den drenkeling op, doch liet hem voorover met de beeuen in het water liggen totdat de politie gewaarschuwd was. Z.ZN.B.) Haar men aan de N. R. Ct. verzekert, is het nieuwe ontwerp schutterij wet reeds van den Raad van State terug. De Min. van Justitie en van Financiën zijn in het laatst der vorige week van hun buiten- landscbe reizen in de residentie teruggekeerd. Vrijdag jl. werd dan ook weer een voltallige Ministerraad gehouden. De Minister van Ju stitie heeft zien thans naar zijn buitenverblijf begeven, terwijl die van Binnenlandsche Zaken voor drie weken naar het buitenland is vertrokken De Ned. Mail" deelt mede, dat vóór het vertrek van den Minister Heemskerk naar het buitenland de begrooting van Binnenlandsche Zaken reeds voorloopig is vastgesteld en dat bij dus niet aan aftreden denkt. Het Utr. Dagblad bevat naar aanleiding der door de Midd. Ct. geleverde beschouwin gen over «spoorwegdieverijen" de volgende op merkingen, die zoowel voor het publiek als voor de spoorwegbeambten behartiging verdienen: Voor alles moet bij de aflevering der goed-ren worden nagegaan of zij iu behoorlijken toestand verkeeren, en zoo niet, dan moet men door den aaubrengenden beambte (desgevorderd in tegen woordigheid van getuigen den slechten toe stand doen constateeren. Klachten na aflevering kunnen natuurlijk in dezen niets baten. Ook meer zorg voor stevige emballage en deugdelijke sluiting zij het publiek aanbevolen. Beide laten in den regel veel te wenschen over. Ieder herinnert zich zeker de onrustige Septemberdagen te Amsterdam van verleden jaar. Ook nu weer schijnen sommige gemoe deren aldaar alles behalve kalm te wezen. De Amst. Cour. schrijft ten minste: »Tot ons leedwezen moeten wij berichten, dat de onaangename uitingen van niet de besten onder onze bevolking tegen den burgemeester en de openbare macht in het algemeen in de laatste dagen weer zeer toenemen. Zoo be vatten de urinoirs allerleelijkste scheldnamen tegen het hoofd der gemeente, en hebben de agenten reeds vele processen-verbaal moeten opmaken tengevolge van ruwe bejegeningen, welke zij van het publiek te verduren hebben." Zeker om eenigszins tegemoet te komen aan sommige bezwaren wordt aan de kinderen weder vergund zich op de groote koopmansbeurs met trommelen en andere spelen te vermaken, en wel van Maandag den 6 tot en met Zaterdag den 11 Augustus e. k., des voormiddags van 8 tot 11 uren en des namiddags van 3 Va tot 7 uren. Het is te hopen, dat er nu niet zulke treurige tooneelen plaats hebben als toen voorvielen. Te Rotterdam wendt men pogingen aan om een verbond op te richten tot het tegen gaan van vervalsching van levensmiddelen. Moge dit voorbeeld overal navolging vinden In de voornaamste sociëteit der clericale partij te Roermond is een adres aan den Koning ter teckeniug gelegd, waarin de verplaatsing gevraagd wordt van zeker rechterlijk ambtenaar, zijnde deze om zijn handhaving van de wet op de kerkgenootschappen een doorn in het oog van hen, die bij de laatste gemeenteraadsver kiezing de overwinning behaald hebben. HaarlCt.) KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Baarland. Uit het drietal, bestaande uit de hh. A. Ragete Zuidzande, W. Te Geniptte Hoe- dekenskerke en J. Schuttevaer te Oudelande, is de eerstgenoemde tot predikant alhier beroepen. De Synode der Nederl. Herv. Kerk heeft in de week van 19 26 Juli hare werkzaamheden voort gezet. De commissie voor het rapport over de bjj de Synode iugekomen adressen betreffende de belijde nisvragen, door de Synode zelf gekozen, bestaat uit de heeren prof. KuenenDoedesDouwes, Luti en Schuurbeque Boeije. Ten behoeve van 't fonds voor noodlijdende kerken is 't noodzakelijk geweest bet kapitaal, op 't grootboek ingeschreven, aan te spreken, daar het be schikbare bedrag in de verte niet toereikend was om aan al de aanvragen te voldoen. Besloten is een aanschrijving te richten tot de kerkeraden iu de garnizoensplaatsen, om zich met de kommaudanten te verstaan over het kerkgaan der mi litairen. Een missive, te dezer zake tot den Minister van Oorlog gewend, heeft geen resultaat opgeleverd. Bedankt voor het beroep naar Meppel door ds. D. Rijnders, pred. te Middelburg. LANDBOUW VEETEELT. Evenals op sommige plaatsen in Zeeland, doet zich ook in de prov. Groningen op enkele plaatsen de epizoöti8che, kwaadaardige varkensziekte weer voor. Zoo zijn te Bierum binnen 8 dagen Dagenoeg alle varkens er door aangetast. Op de jl. Zaterdag te Voorschoten gehouden paardenmarkt «aren circa 1600 paarden van verschil lend ras aan de lijn. Het was een zeer drukke markt, ofschoon men toch weinig vreemde kooplui zag. De prijzen waren verschillend, van 100 tot 900 a 1000. De kever, op het landgoed van den heer Fan Lijnden onder Koudekerke gevangen, is bij nader on derzoek gebleken tot een minder gevaarlijke kever soort te behooren. (Fad) Zij, die voornemens zijn mede te werken tot het bijeenbrengen der collection inzending van landbouw- voortbrengselen voor de wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs, worden opmerkzaam gemaakt, dat van de granen enz. moet worden ingezonden 10 liter, terwjjl daarbij gevoegd moet worden eene schoof ongedorscht met de wortels, zoo min mogelijk beschadigd, eraan, alsmede een monster van den grond, waarin die is gegroeid. Bij den heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris der commissie voor de collectieve inzen ding, kan men nadere inlichtingen bekomen. FRANKRIJK. Ofschoon nog geenszins de belangstelling in de gebeurtenissen der republiek verinindeit, is het nieuws voor heden schaarsch. Evenwel is het daarom niet van gewicht ontbloot. De maarschalk-president heeft, zooals we reeds meldden, een uitstapje naar Bourges gemaakt, werd daar door den maire toegesproken en heeft deze toespraak beantwoord met een soort van manifest aan het volk. De beide redevoeringen pasten precies op elkander, zoodat men zou ge looven, wat sommige dagbladen verhalen, dat de twee stukken vooraf opgesteld en bestudeerd waren. Dit vindt te meer ingang, daar het bekend is. dat Mac-Mahon weinig oratorische talenten bezit, en hij daarvan ook te Bourges blijk gaf in zijn antwoord aan den president der rechtbank van koophandel. De toespraak tot den maire daarentegen was een flink stuk, altijd geredeneerd van het standpunt der regeering. De president verklaarde, dat hij de hem opge dragen taak tot het einde zal volbrengen met de mannen, welke tot dusverre zijne pogin gen gesteund hebben. Waar men hem van verdenkt: van het in gevaar brengen der buitenlandsche betrekkingen, van grondwets schennis, van bedreiging der gewetensvrijheid, van geheimen invloed der priesterregeering, dat alles is, volgens zijn zeggen, laster. Hij stelt vertrouwen in de natie; zij zal door de keuze van hare nieuwe gevolmachtigden een einde maken aan de verwarring, die er thans heerscht. Hij wil het liberalisme, in zijn mond het radicalisme, overwinnen, maar door welke middelen zegt hij niet. De berichten omtrent de hartelijke ont vangst, die Mac-Mahon te Bourges zou zijn te beurt gevallen, schijnen officiëele onwaar heid te bevatten. De geestdrift was lang niet groot. Een brief uit die stad aan het Journal des Débats meldt het tegendeel. Aan het spoorwegstation was wel is waar eene massa volks bijeengekomen, maar zij bewaarde een veelbeteekenend stilzwijgen. In de straat, die van de kathedraal naar de prefectuur leidt, zag men, toen Mac-Mahon die doortrok, hoogstens acht of tien personen bijeen, tegen een paar honderd soldaten. Onder die toeschouwers waren er drie, die uit al hunne longen riepen „Leve de maar schalk!" Die kreet werd door Mac-Mahon met een allerbeleefdsten groet beantwoord. Voor het overige, schrijft de correspondent, kan gezegd worden, dat de maarschalk bij deze gelegenheid getoond heeft een zeer min zaam hoofd des Staats te zijn; op de minste beweging volgde onmiddellijk een innemend hoofdknikken. Aan de hoeken der straten zag men meer menschen, maar daar nam men dezelfde teruggetrokkenheid of koelheid waar als overal elders. Toen Mac-Mahon den volgenden dag in een rijtuig op een dei- pleinen der stad kwam (zijn intocht had hij te paard gedaan), werd er geen enkele kreet gehoord. Dit nam echter niet weg, dat hij herhaaldelijk groette. De ijver, dien hij aan den dag legde om vriendelijk te zijn, was een bewijs van zijn verlangen om het volk te behagen. Men had intusschen niets verzuimd om geest drift op te wekken. De maires uit tal van omliggende gemeenten hadden eene uitnoo- diging ontvangen om te Bourges te komen, waar zij verzekerd waren van eene gereser veerde plaats bij het afsteken van het vuurwerk. Ook heeft men gezorgd, dat zij kosteloos per spoorweg vervoerd werden. Verder waren er pleiziertreinen georganiseerd tegen veel vermin derden prijs. Kortom, het was een magere ontvangst, die aan Mac-Mahon ten deel is gevallen. Intusschen nemen de misbruiken, de wets overtredingen, de schennis van beginselen, de willekeur enz.waarvoor de ministers niet terugdeinzen, nog toe, en geven voedsel aan het vermoeden, dat het hoofd van den staat met zulke raadsmannen, die om, bij en naast hem zoo durven handelen, al zeer licht hun dupe of hun slachtoffer zal kunnen worden. De Gaulois meldt, dat de hertog van Aumale zich op reis begeeft om den graaf van C ham bord te bezoeken, wien hijals legitiem pretendent naar de Fransehe Koningskroon, hulde wil brengen. Men weet, dat dit reeds door den hertog van Nemours is geschied. De verantwoordelijke redacteur van de Lanteme is door de correctioneele rechtbank te Parijs tot 5000 fres. boete veroordeeld ter zake van het opnemen van artikelen, geschre ven door personen, tot onteerende straffen ver oordeeld of uit het grondgebied van den staat verwijderd, door welk feit inbreuk is gemaakt op de wet van 1868. De schrijver van be doelde artikelen is Henri De Rochefort. In Algiers zijn 7 dagbladen wegens het verspreiden van valsche tijdingen en beleedi- ging van Mac-Mahon vervolgd. De Rappel" van Charente is tot 600 frs boete en 15 da gen gevangenisstraf veroordeeld wegens beiee- diging van l)e Fourtou en De Broglie, de „République libéralevan Ardèche om hetzelfde vergrijp tot 1600 frs. boete. OOSTERSCHE QUAESTIE. De terugroeping van Midhat-pacha is nog geen feit. Hij bevond zich althans den 29 Juli nog te Weenen, en was voornemensnaar Londen te vertrekken, dewijl hij voor zich het oogenblik nog niet gekomen acht om naar Konstantinopel terug te keeren. Hij gelooft grootere diensten aan Turkije te kunnen be wijzen bij de Oostenrijksche en de Engelsche regeering, dan te Konstantinopel zelf. Hij is overtuigd, dat de vrede niet zoo spoedig tot stand zal komen en dat de Sultan zeer oor logzuchtig gestemd is, maar meent te mogen verzekeren, dat het vaandel van den proleet niet zal ontrold worden. Naar zijn gevoelen kunnen Engeland en Oostenrijk nooit toestem men in een vrede, welke rechtstreeks tus schen Rusland en Turkije zal gesloten zijn. Wat het ontrollen van het vaandel van den profeet betreft, herinneren wij dat Bdhem- pacha, de groot-vizier, wiens afzetting wel verwacht wordt, doch nog niet een fait, ac compli is, in den ministerraad zich daar tegen verklaard heeft, omdat hij een gods dienst-oorlog allernoodlottigst acht. De Italiaansche regeering heeft hare ver zekering aan de mogendheden, dat zij vast besloten is neutraal te blijven, herhaald. VENEZUELA. In een officieel rapport van den 26 Juni 11. is door den Minister van Buitenlandsche Zaken der republiek Venezuela aan den pres-'dent voor gesteld »lo. over te gaan tot de hervatting der diplomatieke betrekkingen met het Neder- landsche hof; 2o. een gevolmachtigd minister naar Nederland te zenden, belast met het wederaauknoopen der relatiën tusschen de beide landen; 3o. andermaal een eisch bp het Neder- laDdsch Kabinet in te stellen, tot vergoeding der kosten van den opstand van Coro, in 1874 door ingezetenen van Curasao veroorzaakt4o. de onderhandelingen te openen over een modus vivendi, tusschen Venezuela en Curasao, waar van de noodzakelijkheid door den Nederland- schen minister is erkend." Het welslagen der onderhandelingen zal tot eerste gevolg hebben het weder openstellen der havens van La Vela de Coro en Maracaibo, voor Curasao van zoo overwegend belang. Op de Middelburgsche kermis zullen eetbare colo- rado-kevers (van chocolade) te verkrijgen zijn. Door den gemeenteraad van Doniawerstal is besloten res titutie van schoolgeld te verleenen aan ouders van kinderen, die om verren afstand van een der gemeen tescholen hun kinderen naar een openbare of bijzon dere in eene andere gemeente zenden. Op de stoomboot de Landbouw aan den Amstel is een werk man in den rug getroffen door den mast, die gestreken werd. Hij werd zwaar gekwetst. - Aan curieuse adressen blijft het nog steeds niet ontbreken. Dezer dagen werd te Amsterdam aan het volgende adres een brief ontvangen welke, dank zij het geduld der postamb tenaren, in de juiste handen kwam „Aan den meester schoen maaker van yge gemaakt werk en leeser land zien naa buite in bet kale gat bij de spui] straadt ten uoort zijde. J. van dam daar boven staande op zijn bort van tilburg, een ouder huis is bette Amster dam katte gat bij de spuistraat." Ter herinnering aan den 200en gedenkdag van het sneuvelen van Mi- chiel Adriaanszoon Be Ruijter is op een der zijden van het voetstuk van zijn standbeeld te Vlissingen een wil marmeren plaat, omgeven door een ijzeren krans, aangebracht met het opschrift, in gouden letters: „2(J April 1676—1876." Deze hulde is door een com missie uit het Vlissingsch departement tot Nut van 't Algemeen den grooten zeeheld gebracht. Zaterdag kreeg te Amsterdam een knaap van 12 jaar twist met zijn broeder van 14. De jongste stak den oudste met een zakmes zoo gevaarlijk, dat aan het leven van den gekwetste wordt gewanhoopt. Te Sloterdijk heeft Zondag tegen den avond een brutale inbraak plaats gehad in een boerenwoning, terwijl man en vrouw met hunne beide kinderen afwezig waren, en het huis dus onbeheerd stond. Waarschijnlijk is de dief door verbreking der afsluiting door een staldeur binnengekomen, heeft vervolgens de ruit van een gla. zen binnendeur stuk geslagen, die toen gemakkelijk kon geopend worden, en wist hy zich alzoo toegang tot een kamer te versohaffen, waaruit hy 30 a 4q

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2