buitexla;\d. GEMENGDE BERICHTEN. het raadsbesluit tot verhuring van lokalen in het raadhuis voor het kantongerecht goed te keuren, maar dat tegen in gebrnikgeving aan het rijk van een ge deelte van het raadhuis, bij wijze van vergunning en tegen vergoeding, geen bezwaar zou bestaan. Op voorstel van burg. en weth. woidt goedgevonden het vorige besluit in te trekken eu aan het rijk bij wijze van vergunning eenige lokalen in gebruik te geven tegen vergoeding van 500, zijnde met die som bereids door den Minister van Justitie genoegen genomen. V. Aan de orde is het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en gekozen leden van den raad, zijnde de heeren 15. M. Den l!oer, W. P. Busing, jhr. M. J. De Marees van Swindercn, J. A, Bevier De Fouw, jhr. L. C. Van der Feltz en G. Van der Hoek. De voorzitter benoemt eene commissie, bestaande uit de heereu mr J. G. De Witt Hamer, B. Van Asperen Vervenne en B. Quist, verzoekt dat die com missie baar onderzoek dadelijk instelte en schorst voor eenige oogenblikken de vergadering. De Commissie, die de zaai verlaten heeft, brengt na haren terugkeer bij monde van den heer mr. De Witt Hamer rapport uit, concludeerende tot toe lating der benoemden, met kennisgeving daarvan aan Ged. Staten en de belanghebbenden, welke conclu sie, wat de drie eersten betreft terwijl zij af wezig zjjn, wordt in behandeling gebracht en goedgekeurd. VI. Eindelijk, wordt door burg. en weth. over gelegd hunDe verantwoording van het comptabel be heer der gemeente over 1876, met bijvoeging der reke- niug van den ontvanger en het ontwerp besluit tot goedkeuring, luidende: in ontvangst93085.71 in uitgaaf-90667.68 Alzoo met een batig slot 2418 03 Deze rekening zal ter visie gelegd en met de bij. lagen gesteld worden in handen der finanoiëele com missie tot onderzoek en rapport. De vergadering is daaroa gesloten. FRANKRIJK. Een openbare oorlog is uitgebroken, doch niet eene die met de wapensmaar eene die, voorshands ten minste, met de pen ge streden wordt. De organen der verschillende partijen van de conservatieven hebben tegen elkander een veldtocht geopend en ware de zaak niet zoo ernstig, men zou er om kunnen la chen, hoe de mannen, die den coup d'état van 16 Mei toejuichten en ondersteunden, thans een gansch anderen toon aanheffen. De ver warring onder de fractiën en groepen, waar uit de Union conservative bestond, (aan haar dood twijfelt niemand meer) is onbeschrijfe lijk. De Orleanistische Soleil verklaart: //Wij hebben den 16 Mei niet gewenscht en behoe ven de verantwoordelijkheid er voor niet op ons ie riemen." De legitimisten zeggen //De 16 Mei is zonder ons toedoen gemaakt ge worden, wij zijn er dus niet verantwoorde lijk voor." De Conatitutionel, de Estafette, or ganen der zuiver-conservatieven, hebben reeds voor lang op verschillende wijzen geklaagd en den volke verkondigd, dat zij de //avon tuurlijke handeling" van 16 Mei en de ont binding der kamers slechts „met vertwijfe ling in het gemoed" goedkeurden. De Gau- lois, een Bonapartistisch blad, schrijft: //Blijk baar verkeerde de maarschalk in de hoop, dat hij eene nieuwe partij, de Mac-Mahonis- tische zou kunnen scheppen en gebrui ken. Tegen zijne tactiek komen wij op en als de man in het blijspel zeggen wij„tout est rompu, monsieur le maréchal." En Mac- Mahon Hij zelf moet geenszins tevreden zijn over den gang van zaken en nog dezer dagen verklaard hebben, dat zijne ministers niet doen en niet geven, wat zij beloofd hebben. Het ministerie wordt heen en weêr geslin gerd door zijne vrienden en officieuse raad gevers het zou dan ook niet tot de onmogelijk heden behooren, dat er nog vóór de verkie zingen een kabinets-crisis ontstond. Bourges, departement Cher, heeft de maar schalk met talrijk gevolg bezocht, en hij werd daar zeer luisterrijk ontvangen. Na tuurlijk is de president wel zoo verstandig zich alleen te wagen in een stad, waarvan hij weet, dat de bewoners hem gunstig ge zind zijn. Zaterdag hield hij aldaar een revue over de troepen. BELGIË. De bijzit van 'T Kimt Be Roodenbeke heeft te Londen een eisch tot schadevergoeding van 10000 francs ingesteld voor het geld en de dia manten die men haar ontstolen heeft toen men haar in Engeland in hechtenis nam. De dief zou niemand anders zijn dan Drascowitsch, de chef der geheime politie, die thans ter zake van andere diefstallen vervolgd wordt. ITALIË. De civiele rechtbank te Rome heeft ver gunning verleend tot het hooren van twee zieke en bejaarde getuigen in het proces der dochter van kardinaal Antonelli. De rechtbank erkende de noodzakelijkheid daarvan, omdat hunne verklaringen de intieme feiten uit het leven van den kardinaal betreffen. Een rechter zal die personen in de eerste dagen van Augustus ondervragen. Gravin Lambertini zal aan de rechtbank overleggen een lijst van documenten, waaruit blijkt, dat de kardinaal, sedert 1855 tot zijnen dood, meer dan twee millioen voor haar heeft uitgegeven. OOSTERSCHE QUAESTIE. Turkije heeft ook zijn Bazaine gekregen; zelfs zijn er twee bevelhebbers, die in het geval van den voormaligen Franschen gene raal verkeeren. Abdul-Kerim-pacha en Redif pacha, opperbevelhebber van het Donau-leger en minister van oorlog, zijn afgezet geworden wegens den voor de Porte zoo ongelukkigen uitslag der krijgsoperatiën in Bulgarije en de Dobrudscha en zij werden bij hunne terugkomst in de hoofdstad door het volk uitgejouwd. Zij zullen voor een krijgsraad terecht staan. De gebannen ex-grootvizier Midhat-pacha is teruggeroepen en op weg naar de hoofd stad, en elk oogenblik kan het ontslag van den tegenwoordigen grootvizier Edhem-pacha verwacht worden. Ook de Sheik-ul-Islam wiens invloed in den raad van 's lands be stuurders zoo groot is, heeft zich de ongenade van den sultan op den hals gehaald. Zijne hooge waardigheid is aan Kara-Effendi op gedragen. Terwijl alzoo gewichtige dingen op het bin- nenlandsch gebied van de Porte zijn voorge vallen, is de toestand van Turkije met be trekking tot het buitenland ook geenszins be nijdbaar, en zijn de berichten omtrent de krijgsoperatiën ook verre van gunstig. De vrees voor het verlies van Rutschuk, Silis- tia en zelfs Adrianopel blijft bestaan. De in laatstgenoemde stad gevestigde consuls hebben in een nota bij den gouverneur aangedrongen op de handhaving der openbare veiligheid en de Italiaansche consul heeft zijnen landge- nooten geraden de stad te verlaten. DeEngelsche vloot, die in de baai van Besika geankerd lag, is vertrokken, zonder dat men weet waarheen. De Russen nemen ter kuste van de Oostzee alle voorzorgsmaatregelen, door het leggen van torpedo's en het versterken der aarden werken. Zou men voor eene lan ding der Engelschen beducht zijn? Het eerste der Engelsche schepen, die versterkingstroepen voor de garnizoenen van Malta en Gibraltar moeten overbrengen, de Euphrates, heeft met 1500 man de reede van Portsmouth verlaten. Het gerucht van eene landing te Gallipoli wint veld en in verband hiermede wordt algemeen geloofd, dat Oostenrijk, tengevolge van Engelands houding, besloten heeft Bosnië en Herzegowina te bezetten. Dit geloof heeft te meer kans van bewaar heid te worden door de mededeeling, die on der Oostenrijk voorkomt. OOSTENRIJK. De Montagsrevue deelt eene belangrijke tij ding mee. De Minister van Financiën, baron Le Pretis, en de Hongaarsche Ministers Tisza en Szell waren naar Weenen ontboden en na men deel aan een Ministerraad met graaf An- drassybaron llofmann en graaf Bylandt, welke de vraag in overweging zou nemen, of niet 't oogenblik gekomen was om in de tot dus verre aangenomen passieve houding wijziging te brengen door het leger althans voor een deel te mobiliseeren, opdat Oostenrijk-Hongarije voor alle eventualiteiten uit een militair oogpunt gereed zou zijn? Graaf Andrassy, die dezen stap noodzakelijk acht, denkt daarbij niet aan eene verandering der Oostenrijksche politiek, welke niets an ders blijft beoogen dan de waarborging dei- belangen van de Monarchie. De aanwezigheid van Midhat-P ac\ia, die op zijn reis naar Kon- stantinopel daar vertoefde, staat in geen enkel opzicht met de voorgenomen maatregelen in verband. De politiek der Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie is ver verwijderd van elk denkbeeld van gebiedsvergrooting, maar zij kan niet dulden dat een nieuwe orde van zaken, zonder hare medewerking of tegen de door haar bekend gemaakte belangenin 't leven geroepen worde. Is dit bericht waar, dan zal zeker spoedig het oogenblik komen, waarin Oostenrijk een werkzaam deel zal nemen aan de wapenfeiten in liet Oosten. En zullen Engeland, Frankrijk en Duitschland dan rustig blijven VEREENIG DE STATEN. De berichten omtrent de werkstakingen luiden gunstiger. Behalve in sommige steden, o. a. te San Francisco, waar ernstige botsingen hebben plaats gehad, en de troepen moesten vuren, en te Chicago, waar een nieuw oproer losbrak, is het rustig. De grèvisten aan de Erie- en New-York-Central-spoorwegen heb- hen de reductie der loonen aangenomen. Het Comité der werklieden stelt een arbitrage voor om de werkstaking te doen eindigen. Op veischeidene lijnen naar het westen is het verkeer herstelden dat van Pittsburg af zullen de troepen verder vrijmaken. Te New- York is de militie naar huis gezonden. Te Johnston in Pensylvania werden 50 oproer lingen gevangen genomen. Er dreigt thans weer een andere werk staking, n. 1. van de mijnwerkers. Die in het Lackawanna-dal staakten reeds den arbeid de laatste berichten meldendat ook deze staking in omvang toeneemt. Dezer dagen kreeg een knaap, die bij een met selaar stond te kijken, een weinig kalk in zijn oog. De moeder wilde die er uit wasschen met water, waar door het oog geheel uitgebeten werd en onherstel baar verloren is. Had zij olie iu plaats van water gebruikt, dau zou bet ongeluk voorkomen zijn, omdat olie aan kalk bare bijtende kracht ontneemt. Men ont- houde dit! Vrijdagochtend werd te Utrecht in de Oude Gracht drijvende gevonden een in verregaanden staat van ontbinding verkeerende menschenarm. On middellijk is men met dreggen aan het visschen ge gaan, doch tot nu zonder gevolg. Te doorzijn twee Duitschers, beideu R.-kath., door den kapelaan in de sacristy betrapt op een poging om 't geld uit de offer bus vau de R.-kath. kerk te stelen. Op zijn komst namen zij de vlucht, docb werdeD door eenige inge zetenen achterhaald en aan de politie overgeleverd. Te Amsterdam is Donderdagmiddag eeu zesjarig kind - men beweerde in opgewondenheid dat 't er twee warea - in 't water gevallen en verdronken, ondanks de aangewende pogingen om de levensgeesten, na de redding door een negermatroos van de „Macassar"nog op te wekken. Op een diepte van 3 meter heeft men iu de Peel, bij Deurue, in een kleilaag been deren gevonden van eeu reusachtiganti-dilu- viaansch dier. Te Woudrichem is Vrijdagavond een persoon uit Andel, bij gelegenheid der kermis, dood op de straat gevonden. Hij had achter aaD het hoofd eene wonde. De Rechtbank te 's-Bosch heeft een onderzoek ingesteld. A. Dael, de in- en uitbreker bij uit nemendheid, die verledeD jaar, na op onderscheidene iubrakeu betrapt te zijn, als soldaat uit de politie kamer ie Arnhem wist te ontsnappen en later, na iu Dresden gevangen genomen te zijn, den nacht vóór zijne uitlevering uit de gevangenis te Emmerik wist te ontvluchten, is eindelijk te Andijk nabij Hoorn ge arresteerd en uaar Arnhem overgebracht, waar hij tevens als deserteur zal terecht staan. Hij had zich te Andijk als timmermansknecht verhuurd. Een stoomhout- zaagmolen op Kamstraburen, bij Leeuwarden, is in brand geraakt en gebeel door de vlammen vernield. Aan de Zijpe is eeu slang, waarschijnlijk een ringslang, gevonden, die een lengte van ongeveer een meter had. De hoogste prijs iu de HaaHemsche paarden loterij (een Landauer eu Berliner met 2 paarden) is teu deel ge vallen aan den heer Beije, landbouwer te Ooster- land. Vrijdagmiddag wilde een artillerist te Sche- veniug. u zich in zee verdrinken, daar hij zijn luitenant beleedigd had en voor straf vreesde; de luitenant reed ecbter dadelijk te paard zee in en haalde den dren keling er nog bijtijds uit. Zaterdag is nabij IJsei- monde een zandaak door de stoomboot Loreley over varen en gezonken. Uit Brouwershaven schrijft men in de Z. Z. Ct. Als waarschuwing tegen het gebruik van de tegenwoordig in den handel voorkomende fles- 8chen of karaffen, die men bezigt tot het gemaks- en voordeeishalve binnenshuis labnceeren van spuitwa ter, door toevoeging van de daartoe vereischte be- standdeelen in poeders, diene het volgende: Een in gezetene alhier, sedert eetrigen tijd met succes boven genoemde methode volgende, werd onlangs eensklaps door een sterken knal opmerkzaam gemaakt, dat er iets in de achterkamer zijner woning gaande was. Daar gekomen, ontwaarde hij tot zijne ontsteltenis eene groote schade aangericht onder de meubelen en voorwerpen in die kamer aanwezig, en wel tengevolge van het springen der spuitwater-karaf, waarvan het glas in duizend stukken uiteengespat en slechts een vorm loos ijzeren netwerk in zijn geheel bleef. Van de uit werking dier uitéénspatting kan men zich eenigszins een denkbeeld vormen, aangezien het marmer-blad van een buffet, waarop de karaf stond, zijnde ongeveer 2 '/s ceutimeter dik,, gebarsten, de spiegels geschon den en verschillende stukken glas iu de omringende meubeleu gedrongen waren. Zonder io eeu beoordeeling te treden, of de onvoldoende constructie der fiesch, dau wel de wellicht al te sterke toebereiding der poeders, vau dc2e ontploffing de oorzaken zijn, wordt toch een ieder, die van deze spuitwater-bereiding gebruikt maakt, de noodige voorzichtigheid aanbevolen. Z. M. de Koning heeft op zijn reis van Lyon naar Bagnères de Lunchon van een eerbied waardig geestelijke eeu verzoekschrift aangenomen. Met veel sympathie sprak Z. M. over den Maarschalk en over Frankrijk, waar bij met de autoriteiten zich onderhield. Overal werd de Koning door een groote menigte opgewacht en begroet met de kreten: „Vive Guillaume IIP. Vive la Hol lande 1' Dezer dagen is te Munchen eeu iu aanbouw zijnd buis iugestort, waarbij 5 personen het leveu verloren. Eenige dageo later had betzelfde ongeluk plaats iu een andere straat, met het gevolg dat drie werklieden werden gekwetst Thans is in een ander gedeelte der stad hetzelfde gebeurd. Bij de verbouwing van 2 panden had men, in weerwil der waarschuwingen van des kundigen, een stuk van deu ouden muur lateu staan en een nieuw stuk er tegenaan gemetseld. Dinsdag ochtend is het oude stuk bezweken en heeft het nieuwe medegesleept, met het gevolg dat alles instortte, waarna een werkman dool eu acht anderen gekwetst uit de puinhoopen zijn gehaald. In den Faubourg Saint-Antoine te Parijs is brand ontstaan in de werkplaat sen van een fabrikant van gereedschappen, welke brand is overgeslagen op het daarbij gelegen weezeugesticht, dat indertijd door keizerin Euyénie is tot stand ge bracht. De 330 meisjes, die er zicb in bevonden, zijn alle pered. Het bovengedeelte van het gebouw is geheel vernield. De schade wordt op 400,000 fr. begroot. Mallée heeft een nieuw soort vau vuur makers uitgevonden, die geen reuk geven en toch gemakkelijk met een lucifer kunnen aangestoken worden. De samenstelling is 80 kilo po'der van steenkolen, 20 kilo poeder van houtskolen, 5 kilo salpeterzuur, 2 kilo salpeter en 5 kilo gom. Van dit mengsel worden stukken of ballen gemaakt, die evenals de gewone vuurmakers worden gebruikt. Te Baben- hausen bij AschaffeDburg sloeg Dinsdagmorgen de bliksem in een regiment dragonders, dat bezig was te exerceeren. Een man en twee paarden werden op de plaats zelf gedood, een twintigtal manschappen werden min of meer ernstig gekwetst en verdoofd. Van al de talen, die er door de 1400 millioen bewoners onzer aarde gesproken worden, zijn er on geveer 3000 bekend. Het aantal godsdiensten, dat deze millioenen menschen belijden, wordt geschat op ruim 1100, hiervan omvat het christendom in zijn verschillende afdeelingen 340 millioen, het mohame- danisme 110 millioen, de israëlietische godsdieust 6 millioen en de verschillende vormen van het heiden dom ongeveer 815 millioen belijders. Het aantal geboorten, dat er jaarlijks plaats heeft, schat men op 412 millioen het aantal sterfgevallen (jaarlijks) op 330 millioen. Dagelijks sterven er gemiddeld 91000 menschen in elk uur 3700, in elke minuut 60, in elke seconde 1 menscb. De helft van alle menschen sterft vóór het 17e levensjaar 'U reeds voor den 7jarigen leeftijd bereikt te hebben. Men heeft berekend, dat van de 1O00 menschen onge veer 80 het 60ste, 2 het 80ste en 1 het 100ste levensjaar bereiken. De gemiddelde levensduur is 33 Vj jaar. Wat den tijd der geboorten en sterfge vallen betreft, beeft men opgemerkt, dat verreweg de meeste menschen geboren worden en sterven in den nacht. Uit Stokholm wordt, het overlijden bericht van Frangois Loisset, den ook hier te lande gunstig bekenden kunstrijder en eigenaar van een paardenspel. Een slag van een paard was de oor zaak van zijn dood. INGEZONDEN. Aan het einde van Juli of begin van Augustus gekomen, verneemt men bijna wekelijks, dat er zoogenaamde boerekoopdagen plaats hebben en wel voornamelijk in Noord-Beveland. Aldaar toch schijnt de gewoonte te bestaan, dat, wanneer de pachter of gebruiker, om welke reden dan ook, door een ander moet vervangen worden, men daartoe den genoemden tijd stelt, en uit dien hoofde alsdan den koopdag houdt. Het heeft mij al dikwijls bevreemd, dat de eige naars of verpachters van hofsteden zich aldaar aan den regel houden, om juist in dezen tijd van pachter of gebruiker te verwisselen, wijl zulks, mijns inziens, een min gunstig, ja zelfs schadelij k tijdstip is. Bekend is het, dat de pachtcontraeten voor eene hofstede gewoonlijk strenge bepalingen inhouden, en in den regel is daarin opgenomen, dat men volstrekt geen wit of zwart stroo mag verkoopen of vervreemden. Maar wat gebeurt er nu, wanneer de pacht op den gemelden tijd aan een ander overgaat? Dat nu al de vruchten te velde van de gansche hofstede, in perceelen, publiek geveild worden; terwijl men in den tegenwoordigen tijd ziet, dat, door de hooge prijzen, welke op die veilingen doorgaans besteed worden, de nieuwe pachter hoogst zelden in staat is tot het doen' van eenige iakoopen, en alzoo op het gebruik eener hofstede komt, welke van alles beroofd is. En aan iederen landbouwer is het toch overbekend, dat hij niets kan missen voor het op brengen zijner bedongene pacht, en ook geen enkel jaar kan overslaan om aan het land het noodige voedsel te geven, zonder er zelf groote schade bij te lijden. Geschiedt de verwisseling van pachter, gelijk op Zuid-Beveland, met primo Maart, dan staan de zaken geheel anders. Alsdan wordt het vee in den voorafgaanden winter bijzonder goed gevoederd, om het voor den koopdag in eenen gunstigen toestand te brengener is alsdan meer en beter mest ge maakt dan wel vroeger, en het overschietende wit of zwart stroo wordt zelden of nooit verkocht. Nu moge er door sommigen beweerd worden, dat bet voor een pachter voordeeliger is, om met Augustus dan wel met Maart eene hofstede in gebruik te bekomen, omdat men dan, geen oogst over te nemen hebbende, aanvankelijk minder geld behoeft uit te geven, mijns bedunkens, gaat die bewering ecbter niet op. Want als men eens goed narekent, welke uitgaven er van Augustus tot Maart benoodigd zijn, zal dit bedrag waarlijk zoo gering niet bevonden worden. Trouwens, men dient te rekenen voor het gebruik der gebouwen gedurende al dien tijd; voor de weiden, van Augustus totdat het vee naar den stal gaater moet voeder gekocht wor den voor de paarden en het weinige hoornvee, dat men alsdan houdt, deels van Augustus of wel van den tijd der stalling af tot Maart toe; er moeten in dien tijd ook knechts en eenige arbeiders in dienst zijnhet onderhoud der landbouwgereedschappen en het laten beslaan der paarden vorderen uit gaven; belastingen moeten betaald, er moet zaaigraan aangekocht en voor leeftocht van het gezin gezorgd worden. Wanneer men nu van al die uitgaven ge durende 7 maanden den interest eens berekent, waar voor bij, die met Maart begint, niets te rekenen heeft, terwijl de tijd van inkomsten te trekken in de beide gevallen toch zulk eeu groot verschil niet oplevert, dan betwijfel ik, of het beweerde voordeel wel gegrond zij. Wel is waar, dat hij, die met Augustus begint, in bet najaar zelf zijn oogst naar eigen goedvinden kan uitzaaienterwijl in het andere geval wel eens ondervonden wordt, dat een pachter in het laatste jaar daarin onverschillig is te werk gegaan, door minder geschikt land te bezaaien, dit niet behoorlijk te bewerken, of ook wel slecht zaaigraan te bezigen; docb ook dit bezwaar kan door stipte bepalingen in het pacht-contract voorkomen worden, en, in allen gevalle, wordt de te veld staande oogst in't voor jaar toch naar zijn waarde getaxeerd, zoodat van den meer of minder gunstigen toestand het bedrag der overname geheel afhankelijk is. Het voordeel, dat in het zelf bezaaien der landen gelegen is, kan alzoo geenszins opwegen tegen de nadeelen, welke, naar het mij voorkomt, noodwendig moeten ontstaan wanneer men omstreeks Au gustus, door het verkoopen der vruchten, eene hof stede van alles berooft. Ingevolge mijne meening houd ik het derhalve voor veel doeltreffender, wanneer een eigenaar zijne hofstede verpacht met Maart, dan wel met Augustus. Wolfaartsdijk, 28 Juli 1877. Een lid eener Vereeniging tot bevordering van Landbouw Veeteelt in Zeeland»

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3