RECHTZAKEN. De Middelburgsche stoomboot, die heden morgen van Middelburg naar Rotterdam voer, kon het, wegens een gebrek aan de machine, niet verder brengen dan tot het Catsche veer. De reizigers moesten daarop naar Goes rijden, vanwaar zij voor rekening der Maatschappij per spoor verder zijn gegaan. De obligatiënleening voor de Amster- damsche Droogdok-Maatschappij is Vrijdag ge heel volteekend. Onder de voorwerpen op de tentoonstelling in het Paleis van Volksvljjt te Amsterdam bevindt zich ook het model van een kotter met al zijn toe- behooren, ingezonden door een scheepstimmer mansknecht. Wat dit stuk vooral verdienstelijk maakt, is de groo'.e nauwkeurigheid van bewer king, zoodat geen klaviertje is overgeslagen, en de ijzeren volharding die er in een tijdvak van twee jaren aan ten koste is gelegd. Kwam de man 's winters van de werf naar huis, dan werd daar het gereedschap in handen genomen, en den gansehen avond, soms ook laat in den nacht, klonk in de nederige arbeiderswoning het getik en gehamer voort. Naar Bet Vaderl. verneemt hebben H.H. M.M. de Keizer en de Keizerin van Brazilië, na hun vertrek uit Haarlemmermeer aan mr. J. P. AmergfoOrdt hun ingenomenheid betui gende met alles, wat door hem in het werk gesteld was om het bezoek aan de Badhoeve zoo aangenaam te doen zijn, hem tevens ver zocht namens hen de schooljeugd, welke tot de genoegelijke ontvangst zooveel had bijge dragen, een prettigeu dag te bereiden. Ook de hoofdonderwijzer is door H.H. M.M. niet vergeten. De jaarvergadering der „Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland" zal van 20 tot 22 Augustus a. s. te Delft gehouden worden. In den ouderdom van 83 jaren is op zijn buitengoed onder Oegstgeest overleden jhr. mr. D. T. Gevers Van Endegeest, oud-minister van Buiteulandsche Zaken en oud-lid der Tweede Kamer. Tot oefening der zeemiliciens worden niet ingang van 16 Augustus a. s. eenige bodems, behoorende tot het gepantserd materieel, lig gende te Amsterdam, Willemsoord en Helle- voetsluis, in dienst gesteld. In de besluiten tot uitvoering der wet op het hooger onderwijs, is te gemoet ge komen aan de bezwaren, die ten aanzien van het afleggen van examens geopperd zijn. KEHKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Den 24 Juli 11. werd te Goes eene algemeene vergadering gehouden der leden en begnnstigers van de afdeeling Zuid-Beveland van het Ned. Bijbelge nootschap. Bij die gelegenheid werd verslag gedaan van den staat der afdeeling, en bleek het dat de Zon dagsschool te Goes, sedert 1863 geschorst, als opge heven kan beschouwd worden. Voorts is aan den secretaris en thesaurier, dr. E. Moll, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit die betrekkingen, en werd hem dank betuigd voor zijne bemoeiingen in deze. Daarna is besloten de kas en het archief der afdeeling te laten berusten bij den tegen woordigen voorzitter, dr. N. J. F. Verschoor, totdat in eene eerstvolgende daartoe geconvoceerde vergadering in de bestaande va cature van secretaris en thesaurier zal voorzien zijn. Eindelijk werd de heer R. W. Vethake, pred. te Wilhel- minadorp, benoemd als afgevaardigde der afdeeling tot de algemeene vergadering, die den 16 Augustus e. k. te Amsterdam plaats zal vinden. Wilhelminadorp. Ds. K. W. Vethake heeft voor het beroep naar Vreeswijk bedankt. jaloerschen echtgenoot, die op wraak was be dacht, was een pijnlijk stilzwijgen ontstaan; en als waren zij bewust wat er in elkanders hart omging, verwonderde zich geen van bei den over zulk een lang en zonderling stil zwijgen. Toen de zon eindelijk geheel was onder gegaan, slaakten beiden een diepen zucht, als na het verrichten van eene lange en moeie- lijke taak. Hun besluit was genomen. Zij zagen elkaar aan zonder vrees, ja zelfs zonder eenigen schroom. Damien sloeg zijn blikken op het kasteel en groette met vrijmoedigheid den ba ron De Mequinenza, die zijn oogen had ge vestigd op Carmelita; zij van haar kant groette den edelman met een natuurlijke ongedwon genheid. Damien, die dat gezien had, strekte al glimlachend zijn zieke heen uit, en sprak tot zijn vrouw„Waarlijk, ik voel me nu weer geheel en al beter; ik ga eens naar het dorp om te zien, of ik niet wat geld kan krijgen, dat men mij nog schuldig isik blijf van nacht daar en kom morgen ochtend bij tijds de vangst binnenhalen. Vaarwel, Car melita. Vaarwel Damien," was 't antwoord van Carmelita op kalmen toon. Nog nooit waren beiden zoolang van elkaar gescheiden geweest, maar daaraan dachten zij in 't geheel niet. Damien nam zijn hoed, een grooten stok, ging het houten bruggetje over en de helling langs de muren van het kas teel af. De laatste stralen der zon besche nen in de verte nog den top van een hoogen berg. Acht uren later scheen de zon weer Beroepen: te Batli en Rilland ds. G. Vlug,ie Heerjansdiimte Zierikzee ds. J. Knottenbelt, te Sluis. Ds. A. Van Griethuysen, pred. te Oversohie en vroeger te Yerseke, is beroepen te Hilversum en te Nijkerk. Het prov. kerkbestuur van Zeeland heeft aan den heer JP. Burgerhout, ouds.en predikant bij de Herv. gemeente te Tholen, eervol emeritaat verleend, met iDgang van 1 October a. s. Met het drukken van den Catalogus van het Syno daal Archief, door ds. II. Q. Janssen, pred. te St.-Anua ter Muiden, bewerkt, is een aanvang gemaakt, waarvan de uitgaaf echter eerst zal kunnen geschieden, wanneer de indices der oude Provinciale archieven voor den druk gereed zijn, om daarbij te worden opgenomen. De aanvragen om subsidie uit het fonds voor noodl. kerken en personen zijn ilitmaal zoo talrijk, en de be hoeften van kerken en pastorijen vorderen zoo driugende en spoedige voorziening, dat de daarvoor vereischte sommen het beschikbare bedrag met ongeveer/41000 ove.rtreffen, zoodat de Synode heeft moeten besluiten tot het aanspreken van het op het grootboek ingeschreven kapitaal. Naar men verneemt, zou bij de leden van het kiescollege der Herv. gemeente te Amsterdam bet voornemen bestaan, ter vervulling der bij die ge meente vaceerende predikantsplaats, beroep uit te bren gen op dr. A. Kuyper, emeritus-predikant en oud lid der Tweede Kamer. H einkenszand. Aan de bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier is als hoofdonder wijzeres benoemd mejuffrouw J. J. Cohen Stuart van Arnhem. JJ. Donderdag maakten de leerlingen van de scholen F en G te Middelburg een rijtoer naar Dom burg. Bij hunne wandeling door die plaats eu langs het oude badhuis werden zij door den burgemeester van Domburg uiigenoodigd zich te scharen vóór het badhotel, waar hij op gulle wijze de kinderen en hunne onderwijzers onthaalde. Eerst te half tien ver liet de jubelende kinderschaar onder een luid „lang leve de burgemeester van Domburg!" het badhotel, en keerde daarop naar Middelburg terug. De 34e algemeene vergadering der onderwijzers- vereenigiug in Zeelands 5e district zal den 30 Aug. te Sluis, en de elfde van die iu het 6e district den 31 Juli (dus morgen) te Zaamslag gehouden worden. De vorige week heeft te Utrecht het Nederl. Onderwijzersgenootschap zijn 32e algem. vergadering gehouden. Er werden onderwerpen van paedagogischen aard besproken, namelijk de wenscbelijkheid van on derwijs in handenarbeid voor kinderen en de bevor dering van aanschouwelijk onderwijs (stelsel Peslalozzi.) Bij de behandeling van een voorstel van de afdee ling Culemborg, om het orgaan des Genootschaps „Ons Ouderwijs" af te schriftenmet de amende menten 's-Gravenhage, Amsterdam en 's-Gravenpol- der aan de orde gesteld werden de amendementen 's-Gravenhage en 's-Gravenpolder na discussie door de meerderheid verworpen, terwijl dat van Amster dam overgenomen werd door de afdeeling Culemborg. Dit voorstel zal dus alzoo geamendeerd aan de afdee- lingen in stemming worden gegeven. Een voorstel van de Gewestelijke Vereeniging Friesland, om geza menlijk met andere Vereenigingen pogingen te doen tot het oprichten door gemeentebesturen van school bibliotheken, werd toegelicht en zal aan de nadere stemming der afdeelingen worden onderworpen. Als vergaderplaats in 1878 werd Leeuwarden gekozen, en als vergadertijd de laatste dag van Juli m-t de eer9te dagen van Augustus Na toelating met 1 Sept. e. k. van 22 jongelieden tot de lessen aan de Rijks-kweekschool voor onderwij zers te Haarlem zal de cursus 1877/78 worden ge opend met S6 kweekelingen. Wol e a arts dijk. Naar men verneemt, deed zich dezer dagen bij het kantongerecht te Goes het geval voor dat een getuige, die op zijn ambtseed proces verbaal had opgemaakt tegen zekeren beklaagde, bij het verschijnen van dezen moest verklaren, dat hij zich in den persoon vergist had. voorde deur der nut; zoo droevig en ernstig als zij was ondergegaan, zoo vroolijk kwam zij nu op Zij verscheen daar opnieuw, vroo- lijker dan ooit, rood als een brandende lakkei, met een schroomvalligheid zich verheffende, alsof zij voor 't eerst die baan moest afleggen, terwijl zij overal, waar hare stralen doordron gen, leven en vroolijkheid verspreidde. Het water schitterde, de hanen kraaiden, de nevel, die als een sluier over den Ebro hing, scheurde vaneen; de vogels vlogen onbeschroom der heen en weêr en de herders dreven hun kudden door de vallei. Het was werkelijk toch dezelfde zon, die in hare alwezigheid van 8 uur de zee was overgestoken, 's middags Amerika had bezocht, Gods heiligen naam had verkondigd aan de afgodische volksstammen in de Stille Zee, tal van huwelijken in China had zien sluiten, hare verzengende stralen in de woestijnen van Indostan had geworpen, de steenen van het heilig graf had gekust, het doodsuur had hoo- ren luiden voor de Grieken, en die nu als een nieuwsgierige kwam zien, wat er toch wel gebeurd zou wezen met die visschers uit Ar ragon, die zij den anderen dag had verlaten, terwijl zij voor hun hut zaten. Wat Damien betreft, ook hij scheen op dien ochtend veel tevredener dan den voorgaanden dag, als men ten minste afging op den vluggen en vroolijken tred, waarmee hij de helling van het kasteel opliep, gevolgd door eenige vis schers van het dorp, die uit alle macht in koor het gemeenste lied zongen, dat er in 't land bekend is. Zij kwamen aan de ophaal- LANDBOUW VEETEELT. In vele gemeenten van het voormalig vierde district en voornamelijk te Groede, is eene ziekte onder de varkens uitgebroken, waardoor deze plot seling worden aangetast en na een kort verloop sterven de lijken ontbinden zeer spoedig en hebben een blauw zwarte kleur. Ergerlijk is het feit, dat deze kren gen, in plaats van dadelijk bedolven en onschadelijk gemaakt te worden, worden opgekocht en naar België vervoerd, waar het daarvan verkregen vet gesmolten en in deu handel gebracht wordt. De waarde van kippenmest komt nagenoeg met die van Pern-guano overeen, behalve dat hij meer water bevat. Kippenmest geeft bij alle veldgewassen voortreffelijke resultaten. Men moet niet verzuimen om in den hoeuderstal gips, of als men daarvan niet heeft, droge aarde te strooien. Eene kip levert, naar men rekent, ongeveer 10 kilogr. mest gedurende een jaar in den stal. Het is daarom reeds voor land en tuiumau de moeite waard, dezen mest de noodige aandacht te schenken. Met den mest van 80 kippen kan men een hectare lar.d bemesten. landbCl.) Men schrijft uit Tholen aan de Z. Z. Ct.Een onzer landbouwers is begonnen tabak te planten. Het doet het hart goed van ieder, die bet met onzen vaderlandschen landbouw wel meent, als hij ziet, boe welig de breede, schoone bladeren groeien. Reeds is men aan 't plukken begonnen, en, naar 't getuigenis van een deskundige, belooft de oogst ruim en goed te zijn, beter dan op menige andere plaats in Utrecht en Gelderland, waar men met den tabaksteelt geheel op de hoogte is. Sprekende over de gevreesde aardappelziekte, zegt het Weekblad van Z. VI W. deelBemerkt men natuurlijk door van tijd tot tijd zijn land te onder zoekeu, dat de ziekte de knollen aantast, dan doet men alle aardappels uit en kookt ze in een fornuis. Door het koken wordt de ziektekiem onmiddellijk gedood. Na ze gekookt te hebben kuilt men ze op de gewone wijze in, met dat onderscheid, dat men ze zoo vast mogelijk op elkander trapt en per 100 Kg. een Kg. zout strooit; vervolgeus dekt men ze met omgekeerde graszoden (plaggen.) 't Gebruik van stroo is bij deze wijze van han delen niet aanbevelenswaardig, omdat stroo te veel lucht, dus te veel zuurstof in zich bevat, en alzoo aanleiding geeft tót bederf. Door zoo te handelen zal men geen verlies op zijue aardappels lijden, maar ze alle kunnen aanwenden tot een gezond beesten voeder; men zal daarmede var kens kuuuen vetten, door ze met graan of erwten op te voederen, dat het een lust zal zijn om te zien en 't geld, op deze wijze van de aardappels verkregen, weder omgewisseld tegen boonen, erwten en brood, zal voor den mensch een veel heilzamer voedeel zijn dan de aardappels, die per honderd kilogram 80 tot 85 kilogram water bevatten. Wacht men met dit inmaken van den aardappel tot bet najaar, dan is het te laat, dan heeft de ziekte zich al te ver uitgebreid; veel knollen zijn al verrot, vele andere al te ver aaugestoken. Om het met voordeel te doen, moet het gebeuren zoodra de ziekte zich openbaart. UIT ONZE KOLONIËN. Bij besluit van den Gouvernenr-Generaal dd. 11 Juni, is goedgevonden en verstaan EerstelijkAls voorloopige regeling van de gebiedsindeeling en van het Europeesch en In- laudsch bestuur in het aan het Nederlandsch gezag onderworpen gedeelte van Groot-Atchin te bepalen a. dat het door ons in bezit genomen gedeelte der voormalige Sagi XXV moekims wordt ver deeld in vier districten met name I. de IX moekims, II. de moekim misigit liaja, III. Marassa en de VI moekims, IV. de IV moekims en de daar bezuiden liggende ne derzettingen b. dat ieder dezer vier districten zal bestuurd worden door een inlandsch ambtenaarzijnde zoodanige ambtenaren in de sub II, III en IV brug, die reeds was gezakt, gingen het plein van het kasteel over, waar alles nog sliep, en kwamen aan het voorplein tegenover de hut van Damien. „De waterval maakt nog al geweld, riep een der visschers. Maar de kleine brug, vroeg Damien Hé, ja waarlijk, zie eens, zij is ingestort en nog wel aan beide zijden, er is geen spoor meer van te zien. Hoe is dat mogelijk Zulk een zwaren en stevigen balk van notenboomenhout, ant woordde Damien schouderophalend. Enfin, dan moet ik van daag maar een andere koo- pen. Komaan, mannen, helpt me een handje om die vischnetten op te halen, vóór zij te zwaar worden En op zijne gewone manier begon hij zelf de handen aan 't werk te slaan. „Duivels, die is zwaar, riep een visscher uit. Hé, hé, gij hebt een goeden slag geslagen, hoor man, op zen minst twee honderd vijftig pond, riep een tweede uit. Dat is een goede vangst. Nou, dat geloof ik, voegde een derde er bij, hij heeft den balk van de brug gevangen." Damien glimlachte. „Zeg eens, je beweert dat de jouwe zoo zwaar weegt, riep een andere visscher uit, die bezig was het tweede net op te halen. Welnu deze weegt niet minder, drie honderd pond, durf ik zweren. Och, het zijn stukken van de rots, die in de netten zijn gevallen, riep er een uit, die naijverig werd op de goede vangst. genoemde districten reeds in fu akten van aanstelling, door den Generaal onderteekend voorzien c. dat aan den militairen en civïelen bevel hebber te Atehiu worden toegevoegd drie con troleurs teneinde onder bevelen van den ad- sistent-resident te Kotta Radja met de leiding van het inlandsch bestuur te worden belast. De Javasche Courant deelde onlangs mede, dat aan den generaal-majoor Diemont, militair en civiel gezagvoerder te Atchin, wegens ziekte een binnenlandsch verlof van 3 maanden was verleend en de kolonel V. d. Heijden tijdelijk was belast met de functien van generaal Die mont. De geruchten, als zon generaal Diemont vervangen worden door generaal Schultze, zijn derhalve gebleken onjuist te zijn. Intusscben is het zeer wel mogelijk, dat werkelijk het ver zoek om definitief vervangen te worden is ge daan, doch dat de regeering er bezwaar in vond dat toetestaan. Van Atchin zijn sedert geene berichten ont vangen. (Bat. Handelsblad.) OPENBARE VERGADERING van den BitAE) der K SI JE K N T K O O K S, op MAANDAG den 30 JULI 1877, des namiddags te 2£ uur. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig de heereu dr. G. T. Gallenfels, mr. J. I. Del Baere en mr. J. A. Van Hoek, allen met kennisgeving. Eéne vacature. I. De Notulen der vergadering van den 13 Juli jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelin- gen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor notiftcatie worden aangenomen: a. dat door burg. ea weth. is benoemd tot om roeper Hubertus Batus, aan wieu eene instructie is uitgereikt, die gedrukt, en waarvan aan elk der raadsleden een exemplaar gezonden za! worden b. dat op advies van den generalen brandmeester eenige wijzigingen zullen worden gebracht in het regle ment op het Brandwezeu eu in de verordeningen op de persoonlijke diensten en de jaarlijksche aanvulling der manschappen van de brandweer, welke wijzigin gen van a. s. Maandag af ter visie zullen liggen, om iu de eerstvolgende vergadering behandeld te worden c. dat sedert de vorige vergadering is ontvangen het jaarverslag van de gemeente Leeuwarden en dat der provincie Zeeland, beiden over 1876, beneveos het verslag van den landbouw in Nederland over 1875, die alle in de bibliotheek geplaatst en voor de leden verkrijgbaar gesteld zijn. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht: a. Missives van Ged. Staten, houdende bericht hunner goedkeuring der raadsbesluiten tot het aan gaan eener overeenkomst met de armbesturen over het gebruik van bet Manhuis en met J. Pijke Jz. over den afkoop van jachtrecht, welke beide over eenkomsten bereids zijn opgemaakt; b. adres van het bestuur der vereeniging „Help u Zeiven" om afstand van grond aan den wal, tusscheu den Brouwersgaug eu het ravelijn „de Grenadier," dat gesteld wordt in handen van burg en weth. om on derzoek en prse-advies. c. Voorstellen van burg. en weth. lo. tot mach tiging om aan de klokluiders eene schadeloosstelling van 30 te verleenen voor het luiden bij bet over lijden van H. M. de Koningin, en 2o. tot oninbaar verklaring van de nog verschuldigde pacht van P. Wessel, bij onvermogen van den borg C. Wessel, welke voorstellen worden gerenvoieerd aan de finan- ciëele commissie om rapport. IV. Nog wo.'dt gelezen eene missive van Ged. Staten, inhoudende bericht, dat zij op grond van art. 1368 van het burgerlijk wetb. bezwaar hebben om Damien werd somber, ongerust; de zweet droppels parelden langs zijn voorhoofd. „Hoe! wat is dat? Het een even zwaar als het ander, sprak hij bij zich zeiven." En terwijl hij over de overblijfsels van de brug, zoo goed en zoo kwaad als hij kon, heenliep, kwam hij over den waterval en ging naar de hut. Het eerste net kwam langzamerhand boven water. Er zat inderdaad een balk van de brug in, wel niet in zijn geheel, dat is waar, maar alleen de helft. De brug was des nachts dodrgezaagd. De visschers waren nog niet van den schrik bekomen, toen zij plotseling met kreten van afschuw terugdeinsden. Op die kreten volgde een rauwe, akelige, hart verscheurende gil uit de hut en Damien ver scheen op den drempel, met recht opstaande haren; zijn oogen stonden verwilderd; hij lachte op een vreemde manier evenals een krankzinnige. De vissehers hadden onder in het eerste net het lijk van Don Jaime ont dekt. In de hut had Damien niemand ge zien; de sponde was onaangeroerd gebleven. Het lichaam van Carmelita vond men in het tweede net met het tweede stuk van den balk. „Zij ookdat was mijn bedoeling nietzij ook eene goede vangst riep Damien zoo luid mogelijk, eu hij sloot zich in zijn hut op. Toen de gerechtsdie naars kwamen om hem te arresteeren, was hij bezig zijn rechterhand af te zagen. Met een verschrikkelijken lach riep hij hun toe: „Een goede vangst, hé! hè Hij was krankzinnig.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2