Dinsdag 31 Juli. 34s'" Jaargang. Be Arrondisweiits-rechtbank te Middelburg, Een goede Vangst. GEMEENTE-REKENING. Vertrek der brievenmail naar Oosl-fadië. OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. BINNENLAND. GOESCHE Ue uijgave duzur Uoumiit geschiedt Maasüag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels .bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PATENTRECHT. De BURGEMEESTER VAN GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat de kohieren van het PATENTRECHT Primitief 2de en 3degedeelte voor deze gemeente, voor het dienst jaar 1877—1878, op heden ter invordering zijn gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze Semeente, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestel- en tijde te voldoen. Goes, den 28 Juli 1877. De Burgemeester voornoemd, if. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de REKENING en VERANTWOORDING van de INKOMSTEN en UIT. GA VEN dezer gemeente, over het dienstjaar 1876, aan den gemeenteraad overgelegd en voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd is terwijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. Goes, den 30 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Gelet op artikel 27 van het reglement Ibetreffende de wijze van eedsaflegging der onderscheidene rechter lijke ambtenaren enz., goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 14 September 183S, (Staatsblad no. 36) art. 8 van het Koninklijk besluit dd. 29 April 1877, (Staatsblad no. 90), Bepaalt de gewone zittingen worden gehouden 1°. die der Eerste Kamer: des Maansdags te 107? uren in raadkamer, ter behandeling van verzoek schriften, requisitoiren en verdere bij de Recht bank ingekomen stukken des Woensdags te 10'/3 urenter beëediging, ter behandeling van burgerlijke-, handels- en registratie-zaken, en gerechtelijke verkoopingen, en daarna in raadkamer ter behandeling van verzoekschriften en requisitoiren; 2°. die der Tweede Kamer: des Maandags, Vrijdags en zoo noodig ook des Zaterdagstelkens te tien uren, ter behandeling van strafzaken en van ad ministratie-zaken 23. des Dinsdags te tien uren zullen de zaken in kort geding voor den President behandeld worden. Aldus vastgesteld in de algemeene vergadering van den 31 Mei 1877. (Get.) A. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS, President (Get.) J. DE FREMERIJ, Griffier' Goedgekeurd bij beschikking van den 21 Juni 1877 no. 118. De Minister van Justitie, (Get.) VAN LIJNDEN VAN SANDENBURG. Voor eensluidend afschrift, De Griffier der Arrondissements-recbtbank te Mid delburg, J. DE FREMERIJ. Vin TRIEST, 1 Aug., 1.'s middags. Via BRINDISI, 3 Aug., 9.20 's morgens. Via NIEUWEDIEP, 10 Aug., 1,'smiddags. Via MARSEILLE, 10 Aug., 9.20's morgens. Via NAPELS, 19 Aug. 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. M;enQ"©l"w©r3sL. Eene Spaansche novelle ,naar de Fransche ver taling in de Revue des deux Mondesin het Nederlandsch overgezet door V. d. P. (Slot.) Don Jaime kwam dan ook terug, en zoo hij haar reeds in gedachten had bemind, be hoefde de baron Carmela slechts te zien, om smoorlijk verliefd op haar te worden. Damien ging middelerwijl met zijn handwerk voort. Evenwel, sedert baron De Mequinenza op het kasteel was teruggekeerd, werd hij onrustiger, de jaloezie maakte zich van hem meester; hoe diep ook bij hem, evenals bij al zijn familieleden, de eerbied geworteld was, dien hij aan zijn heer en meester was ver schuldigd, hij kon niet nalaten te denken, dat don Jaime wel verliefd was op zijn vrouw, en dat er tusschen het kasteel en de hut Benoemd tot dijkgraaf van den Anna-Frisopoldei', gemeente Wissekerke, J. L. Marcusse Mz.; en tot ge zworen in den Noord-Kraaiertpolder, gemeente 's-Heer Arendakerke, De Jager. Mr. B. Ort, ambt. van het openb. min. bij de kan tongerechten in het arrondissement Middelburg, stand plaats Ter Neuzen, zal voortaan Middelburg tot stand plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ter benoeming van hoogstens 25 adspirant-landraeters van het kadaster iu de maand September e. k. te 's-Gra- venhage een examen zal worden gehouden. De milicien-verlofgangers der lichting van 1874, behoorende tot het le, 2e, 4e, 5e, 7e, en 8e reg. infan terie, en die vun het le, 2e, 3e en 4e reg. huzaren, alsmede die van de beide compagnieën hospitaal soldaten, zullen den 4n der volgende maand bij die korpsen in activiteit optreden en den 7n September a. s. weder in het genot van onbepaald verlol gesteld worden. Van 30 Aug. tot 1 September worden door de veldbataljons van het 8ste regiment infanterie eenige practische oefeningen in den velddienst gehouden, tot welk einde door die troepen, gedurende eenige dagen, in de provincie Gelderland een bivak zal worden betrokken. GOES, 30 Juli 1877. De heer J. De Jongh, die oulaugs met gunstig gevolg examen voor veearts heeft af gelegd, is thans, ua een tweede examen, be vorderd tot paardenarts 3e klasse bij het Oost- Indische leger. Met ingenomenheid lazen wjj in Het Vaderland eene correspondentie uit Brussel over het aldaar gehouden concours, waaraan ook de Harmonie van Kruiuingen deelnam. Het zal zeker ook voor de Kruiningenaars en voor allen, die dit korps kennen en waar- deeren, even aangenaam wezen als het ons was, om te lezen Ook Eendracht maakt macht, van Kruiningen, kweet zich voortreffelijk. Niet velen zouden zulk een fiksck orkest in een Zeeuwsch dorpje gaan zoeken. Vooral een fan- taisie uit Webers Freischütz werd uitmuntend vertolkt. Ook dat korps g<f een bewijs van beleefdheid, dat blijkens de toejuichingen zeer werd gewaardeerd. Het besloot met een huts pot der volksliederen van Nederland en België." 's-Heereiilioelt. Als eene bijzonderheid omtrent belangstelling in oud porselein ver dient vermelding, dat onlangs bij een ingezetene alhier een schotel, voorzien van het wapen onzer provincie, is aangekocht voor de som van f 100. De benoeming tot geneesheer te Bath en Rilland is door den heer O. li. J. Steenberg, thans als zoodanig werkzaam te den Bommel, aangenomeD. MCt.) Voor de betrekking van hoofdopzichter van het Ambacht de Vier Noorder Koggen (N. Holland) is een viertal opgemaakt, waarop als no. 2 voorkomt de heer L. Kuiler, van Borssele. veel minder afstand was dan tusschen de hut en de vallei, vooral met 't oog op de reeds vermelde kleine brug. Ook Damien had toen onder voorwendsel, dat hij aan zijn rechter been last van rheumatiek had, een kleinen jongen aangenomen om de visch in de buurt te verkoopen en verliet zelfs de hut slechts in zeer zeldzame gevallen, en altijd voor zeer korten tijd. Om de waarheid te zeggen, zijn vrees was zoo geheel ongegrond niet. Don Jaime en Carmelita hadden reeds, zooals men tegenwoordig zeggen zou, genoeg de taal der oogen gesproken, zij waren smoorlijk op elkaar verliefd, wat zeer natuurlijk is tusschen lieden, die elkander wel zien maar niet spreken. De platonische liefde werd hun te zwaar, de verfoeielijke afstand, die kleine brug, was zoo gemakkelijk af te leggen, en zij wachtten met angst het oogenblik af, waarop Damien afwezig zou zijn, om dan een samenkomst te hebben. Vrjjdag moet op het goed van baron Van Lijnden ouder Koudekerke een insect zijn gevangen, hetwelk voor eeu aardappel-kever wordt gehouden. Het is naar Middelburg ge bracht om door deskuudigeu te worden on derzocht. Bjj deu burgemeester vau Amster dam is ook reeds door eeu paar personen aangifte gedaan van het vinden van colorado-ke- vers, dat echter bij onderzoek inlandsche tor ren waren, éen ongeveer 10 maal zoo groot als het aardappelloof-etend-kevertje. Dit is nog niet zoo erg als hetgeen te Grave werd verhaaldnamelijkdat er aldaar een was geschoten Fad.) Vrijdag is een soldaat van het garni zoen te Vlissingen in den waarnemingspost door een op het ijzer van de schijf afstuitenden kogel in de lies getroffen. De gewonde is buiten onmiddellijk gevaar. Het Russische oorlogsstoomkoi vet. Bogatyr, dat de vorige week in de haven van Vlissingen heeft gelegen, is Zaterdag weder naar zee ver trokken. liet was sedert geruimen tijd uit- landig en kwam laatst van Brest. Omtrent zijne bestemming lieten de officieren zich weinig uitzij wachttenzoo verzekerden zij op instructies. Bljjkeus nader bericht moet het doel slechts geweest zijn eenige kleine her stellingen te doen en een hoeveelheid steen kolen in te nemen. Met betrekking tot het verblijf van dat schip te Vlissingen lazen wij in de Midd. Ct. nog het volgende„Dat de herinnering aan de Hol- landsche zeelieden en scheepsbouwmeesters, aan wie de Russische marine haar ontstaan veischuldig l is, nog niet is uitgestorven, blijkt uit vele Russische zeetermen. Marsera, bramra, bezaansmast, kruiszeil, bootsman, stuurman, al deze woorden vindt men bij hen onveranderd terug De Hollandsche admiraal Kruijs, een hunner eerste bevelhebbers en de vriend van czaar Peter den Groote, de overleveriog zegt zelfs daf de Russische oorlogsvlag, het blauwe kruis op een wit veld, aan hem haar oorsprong dankt, doch hiervan willen de Russische offi cieren niet veel weten, is bij hen nog even goed bekend als onze Trompen en De Ruiters. ^Onaangenaam klonk ons, tegenover die her inneringen, de vraag in de ooren, door een der officieren in het Fransch, dat zij uitmuntend spreken, gedaan: „Tegenwoordig hebt gij g en oorlogsschepen meer, niet waar?" En toen wij hem vertelden, dat eene geheele vloot nog de Nederlandsche vlag doet waaien over zeeën en koloniën, op wier bezit zelfs de Russische alleenheerscher trotsch zou mogen zijn, en dat in 't Nieuwediep gepantserde schepen, naar het allerlaatste model, gereed liggen om den Neder- landschen bodem te verdedigen, toen was de wedervraag: „Hoe komt het dan, dat hier te Vlissingen niets ligt dan een kleine gepant- Dat alles, zij hadden 't elkaar reeds door teekens te kennen gegeven. Het was een heerlijke Mei-avond, eene ver rukkelijke avond zelfs. De beide echtgenooten zaten voor de deur der hut en aanschouwden daar de laatste stralen der ondergaande zon. De zon, die toen, een anderhalve eeuw geleden, onderging, is dezelfde die gij allen kent Ik be hoef u haar dus niet te beschrijven. Ik wil al leen opmerken, dat zij op dieri avond achter de bergen onderging, zoo langzaam en statig, alsof zij besloten was voor eeuwig onder te blijven. Het was éen dier verheven oogenblikken, waarop het schijnt, alsof de tijd stil slaat; éen dier feestgetijden in het heelal, waarvan de geschiedenis nooit iets vermeldt, éen van die prachtige en plechtige dagen, waarop men onwillekeurig tot de gedachte komt, dat de aarde voor het eerst ten toppunt van schoon heid is gestegen en dat het verleden voor haar slechts een tijdperk van verjonging is geweest, serde kanonneerboot?" „Inderdaad, hoe komt dat? Als men eene haven bezit als die van Vlissingen, waar de zwaarste oorlogsschepen ieder oogenblik kunnen binnenvallen, dan zou ook eeu behoorlijk oorlogs schip als men ze toch heeft beter figuur maken om de eer der vlag op te houden dan het zeemonster, dat nu in de Vlissingsche haven verscholen ligt." Naar de Midd. Ct. verneemt, is het plan van een kanaal van Vlissingen naar Venlo ook ter beoordeeling aan de Vlissingsche kamer van koophandel en fabrieken toegezonden, en deze heeft besloten, daarop te berichtendat, vermits aan eene communicatie te water, zij die ook in concurrentie met den spoorweg, voor het handelsverkeer altijd belangrijke voor deden verbonden zijn, het haar voorkomt dat de verwezenlijking van het plan wenscheljjk is; dat zij, althans zoolang haar geen nadere gegevens bekend zijn, noch over de financiëele, noch over de technische bezwaren, die aan het plan verbonden zjjn, kan oordeelen, en alleen vermeent te moeten opmerken, dat de reeds bestaande waterwerken, voor zooveel Zeeland betreft, de kosten zeer zouden verminderen. De heer Henry Havard is Vrijdagmiddag met zjjn reisgezel, baron Constant Rebecquein een tjalk van Dordrecht vertrokken, om een langdurigen kruistocht door Zeeland te doen. Bjj beschikking van den Minister van Binnenl. ZakeD zijn de vrachtprijzen voor het vervoer per spoorweg van reizigers en bagage tusschen Amsterdam en Breda, Bergen op Zoom, Goe3, Middelburg en Vlissingen via Utrecht gelijkgesteld met die via Rotterdam. Daar de uren van vertrek ea aankomst van en in ge noemde steden voor beide routes dezelfde zjjn, is het nu voor de reizigers onverschillig, of zjj van den Rjjn- of den Holl. spoorweg voor be doeld verkeer gebruik maken. Blijkens het jaarverslag van het Neder landsch gasthuis voor oogljjders, te Utrecht, zjjn in die inrichting in 1876 1786 Ijjders behandeld en 358 verpleegd (in het gasthuis zelf opgenomen). Uit Zeeland waren 50 be handelden en 40 verpleegden afkomstig. De inrichting beantwoordde volkomen aan haar doel. Bljjkens het thans verschenen 33e jaar verslag der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank is het drankverbruik in de jongste 25 jaren zoozeer toegenomen, dat het in 1876 drieëntachtig percent meer bedroeg dan in 1852. Het aantal verbruikte hectoliters be droeg in genoemde jaren respectieveljjk 378,298 en 206,138, makende een verschil van 172,160 hectoliters. 't Is zeker een treurig verschjjnsel dat een vereeniging, wier bedoeling zoo goed is, zoo weinig succes op haar streven heeft. terwijl de toekomst slechts verval en ouder dom zal opleveren, die haar in 't niet zal doen verzinken. Met verrukking aanschouwden Carmela en Damien die zon, wier laatste stralen den ho rizon met een tooverachtige tint kleurden. Hoe onbeschaafd en ruw hun aard ook was, beiden gevoelden toen, zeker als een gevolg van de overspanning, waarin zij verkeerden, dat het ondergaan der zon op dien avond hun niet zoo onverschillig kon zijn als vroeger 't geval was geweest; en al mocht hun beperkt verstand hen niet in staat stellen zich reken schap te geven van hetgeen zij ondervonden, noch hun doen begrijpen wat dat somber voor gevoel toch wel kon wezen, dat zich van hen meester maakte, toch vermeerderde hun angst, naarmate de zon dieper zonk; zij zwegen, om dat zij meenden hun gedachten te verraden, en durfden zelfs hun oogen niet opslaan. Tusschen de beide schuldigen, tusschen de vrouw, die over het verraad nadacht en den

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1