1877. N°. 88. Zaterdag 28 Juli. 64sl<' Jaargang. BINNENLAND. OFFICIEEIK MEMDEEW GOES, 27 Juli 1877. RECHTZAKEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleclits tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Bij koninklijk besluit zijn bij het wapen der infan terie benoemd: tot 2den luit. bij het le reg. de serg D. L. Jonquière, van het 3de reg.: bij het 3de reg. de serg. P. J. Geill en H. Van de.n Bussche, van het korp9. Aan t wee jongelieden van een gezond gestel, onder wijs genietende aan de polytechnische school te Delft, die, vóór zij hun 24ste levensjaar zijn ingetreden, in het bezit zijn van een der getuigschriften B, ariikcl 81—64 der wet van 2 Mei 1863, en zoo door betoonden ijver als door lust in de studie en aanleg, den waar borg geven dat zij kundige en degelijke ingenieurs zullen worden, zal eene toezegging worden gegeven van eenc benoeming tot adspirant-ingenieur der marine, nadat zij het diploma van scheepsbouwkundig ingenieur zullen hebben verkregen. Daartoe behooren zij, die daarvoor in aanmerking wensehen te komen, tijdig een verzoekschrift aan den Minister van marine in te dienen, met overlegging van: 1°. hunne geboorte akte; 2°. een certiticaat, afgegeven door een bevoegd geneesheer, waaruit blijkt dat de caiididaat een gezond gestel heeft. Tot adspirant-ingenieur benoemd, zullen zij onder het genot eener jaarwedde van f 1000 nog een jaar aan de polytechnische school blijven, teneinde zich tot het door h n at te leggen examen O voor werktuig kundig ingenieur te bekwamen, om vervolgens gedu rende twee jaren op dezelfde bezoldiging en een jaar op eene jaarwedde van 1500, zoowel op 's rijks als op sommige belangrijke buitenlandsche werven, in de gelegenheid gesteld te worden zich in de praktijk te oefenen en hunne studiën voort te zeiten en te vol brengen. Daarna zullen zij, bij voldoende geoefendheid, bevor derd worden tot iDgenieur 2de kl., op eene bezoldiging van 2000. Verdere inlichtingen kunnen worden verkregen bij het Departement van marine (afdeeling Materiëel). bij den Directeur der polytechnische school te Delft en bij den Hoofdingenieur, adviseur voor scheepsbouw te Amsterdam. Staatsblad no. 159 en 160 behelst het kon. besluit van den 17den Juli 1877, ter uitvoering van art. 118 en 119 der wet van 28 April 1876 (Staatsblad no. 102 tot regeling van het hooger onderwijs. Den 4n der volgende maand zullen de milicien verlofgangers der lichtingen van 1874 en 1S75 bij het regiment grenadiers en jagers en bij het 3e en 6e re giment infanterie in activiteit optreden en den 7n September a. s. weder in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. De miliciens der lichting van 1874, die den 12n dezer bij het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht in activiteit zijn opgetreden, zullen den 20n der vol gende maand weder met groot verlof huiswaarts ver trekken; de milicien verlofgangers der lichting van 1875 van gemeld bataljon zullen den 21n Augustus a, s. daarbij in activiteit komen en den 29 September d. a. v. weder met groot verlof huiswaarts vertrekken. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur der vereeniging «Eigen Hulp" hadden de heeren Van der Feite en Van der Pauwert eene oproeping gericht tot verschillende personen op Zuid- en Noord-Beveland, die zich reeds als deelnemers te 's-Hage hadden aangemeld, teneinde alhier eene vergadering te houden. Daarin zou worden besproken de wenscheljjk- heid van het al of niet oprichten van een district „De Bevelanden." Dinsdag 11. had al hier die vergadering plaats, en een vijftiental personen waren aanwezig. De heer Van der Feite begon met een inleidend woord om het doel der bijeenkomst niteen te zetten, en gaf daarbjj te kennen, hoe hem in deze zaak nog veel duisters was, en hoe op zijne tot den oprichter van //Eigen Hulp" gedane uitnoodi ging geene voldoende ophelderingen waren ver strekt. Ook de heer H. G. Hartman gaf daarna als zpn gevoelen te kennen, dat men, ten op zichte van de werking dezer vereeniging, nog te veel in den blinde rondtast. Ook hp ont ving op zijn verzoek niet de voldoende op helderingen. Uit de daarna gevoerde discussie bleek, dat alle aanwezigen nog niet waren overtuigd van het nut, om een district alhier op te richten. Met het oog op de verspreide ligging der verschillende gemeenten, en de daaruit outstane kostbare wijze van vervoer, zou zulk een district, hoe nuttig misschien ook voor groote gemeen ten, voor Goes en omstreken te weinig nut kunnen stichten. Er ontbraken daarbij nog te veel gegevens omtrent deze vereeniging, om met eenige zekerheid voor de toekomst tot zulk een stap te kunnen overgaan. Zooals de zaak zich nu nog liet aanzieu, zouden al leen de leden in groote gemeenten voordeel kunnen trekkeD, aan welk voordeel die van kleinere districten zouden kunnen bijdragen, zonder eenig profijt van hunne bijdragen te kunnen genieten. In het beroep op Oosten rijk, door het hoofdbestuur gedaan, werd slechts in enkele woorden op het gunstig resultaat gewezen dat daar werd verkregen, maar over de goede werking voor kleine districten vond men daarin nog weinig gegevens, zoodat men vreesde, dat ook daar zich het voordeel alleen tot groote plaatsen zou bepalen. Op nog an dere verschijnselen werd de aandacht gevestigd. Te Goes bestaat, een eeer goed werkende sp iar- en voorschotbank, het onderwijs is hier en in de meeste omliggende gemeenten zeer goed; de quaestie zou dus hoofdzakelijk over fondsan voor begrafenis- en ziekte-on kosten en over het oprichten van winkel-vereenigingen loopen. Over het voordeel van de eerste kon men niet oordeelen, zoolang daarvan geene tarie ven bekend waren, en die voordeeliger waren bevonden dan die der bestaande vereenigingen van denzelfden aard, en omtrent het laatste had men bezwaar met het oog op de kosten van vervoer naar de omliggende gemeenten, die het gansche djel, dat beoogd werd, zou den tegenwerken. De vergaderden besloten daarna de oproe pers uit te noodigen het hoofdbestuur met al die bezwaren bekend te maken en het om nadere inlichtingen te vragen. Na ontvangst daarvan zou opnieuw eene vergadering plaats hebben, om de quaestie verder te bespreken. Naar het schijnt heeft het bericht, on langs voorkomende in ons blad, dat, sedert de inwerkingtreding der nieuwe rechterlijke wetten, de deurwaarders belast waren met de dagvaarding van beklaagden voör het kanton gerecht, aanleiding gegeven tot eene verande ring in dien goeden maatregel. Men verneemt althans, dat die dagvaardingen nu weder be- teekend worden door de rijksveldwachters. De heer J. De Vos is Donderdag in de zitting der Arrondissements-rechtbank te Mid delburg als deurwaarder bij het Kantongerecht alhier beëedigd. 's-Heer Arendskerke. In het begin dezer week ondervonden de bewoners van een eenigszin8 afgelegen huis alhier het verkeerde en onaangename van eene zorgelooze sluiting der deuren, doordieD zij bp hunne tehuiskomst van den arbeid ontwaarden, dat eenige voor werpen waren verdwenen. De bezoeker moet zeker geen goede bekende geweest zijn, want het vermiste was van weinig waarde, terwijl eene kleine som gelds en zil veren voorwerpen ongemoeid waren gelaten. Wemeldinge. Raar men verneemt, heeft de behandeling eener strafzaak bij het kanton gerecht te Does in de vorige week tegen zeke ren gezagvoerder van een stoomschip, die eenigen tijd geleden door het kanaal van Zuid- Ëeveland varende een brug openstoorade, tot de kennis geleid, dat het voorgeschreven licht aan de brug des nachts niet altijd werd ont stoken. liet vermoedelijk gevolg zal zijn eene zeer lichte veroordeeling, op grond dat be klaagde weinig schuld heeft, maar tevens naar men mag verwachten een streng gebod, om de goede bepaling van het reglement stipt uittevoereD ter voorkoming van ongelukken. Uit Vlissingen is aan de Arnh. Ct. ge meld, dat aldaar een Russisch fregat was aan gekomen en er nog meer schepen verwacht wer den. Het doel van dit bezoek is onbekend. Met 1 Augustus a. s. zal door de j> Duitsch Algemeene Expeditie-Maatschappij Batch" te Berlijn, te Vlissingen een kantoor worden op gericht onder den titel van //Expeditie van de Maatschappij Zeeland". Reeds is de heer Basch persoonlijk daar ter stede aangekomen om een en ander te regelen. Vad Door wijlen H. M. onze geëerbiedigde Koningin is bij testamentaire beschikking o. a. aan 't weeshuis te Apeldoorn, waarvan zij be schermvrouwe was, een legaat van 1000, vrij van successierechten, vermaakt. (V. A. Ct.) Te 's-Gravenhage had Maandag de jt'.r- lijksche bijeenkomst plaats van de leden der Ned. Maitsch. voor tuinbouw en plantkunde, onder bescherming van Z M. den Koning. Het hoofddoel was de bezichtiging van de uitgebreide en prachtige landgoederen van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, waartoe Z. K. H. welwillend de vergunning had verleend. Ruim 100 leden waren opgekomen. Prachtig weder begunstigde den tocht, die in rijtuigen ten elf uur aanving en 's middags 6 uur eindigde. De schoonste gedeelten in het park en de zeldzaamste gewassen werden door Z. K. H. zelf aangewezen, die zich geruimen tijd met de leden onderhield en hun eindelijk een vor stelijk collation aanbood. De geestdrift, zich uitende in toasten op het welzijn van den be minden en geëerbiedigden prins en op het Vor stelijk Huis, was algemeen. Ook Z. K. H. prins Alexander heeft het eerelidmaatschap aanvaard van de Kon. Ver eeniging van gepensioneerde officieren van het Ned. leger. Er schijnt- zegt het N v. d. Dag- waarlijk een goede tijd aan te breken voor industriëele ondernemingen in ons lanl. Men begint er vertrouwen in te stellen en er zijn geld aan te wagen. Pas werd de leuning voor een stoom- sleepdierist dadelijk volteekend, en nu kunnen wij tot, ons groot genoegen mededeelen, dat de oprichters der Amsterdamsche Droogdokmaat schappij alle reden hebben over den uitslag hunner leeningen voldaan zijn. Het aandeelenkapitaal, groot 400,000, is geheel en de obligatieleening van ƒ500,000 bijna volteekend. Op de Onrust, bij Texel, is thans een reddingsbuisje geplaatst. Het staat vier meter boven volzee, op een paal, die door acht zware eikenhouten balken gesteunI wordt. Schip breukelingen, wien het gelukt is de Onrust te bereiken, kunnen in dat huisje een onderko men vinden en door een bol naar den wal om hulp seinen. Het huisje is door het Mi nisterie van Marine gesticht, op aanzoek van de sociëteit //Neptunus," te Oudeschild. Het bericht van de Zutfensche Courant, dat aan de Kruisheeren van St. Agatha tegen 1 Januaii 1878 de pacht is opgezegd, wordt door eenige katholieke bladen bevestigd. De Regeering moet van plan zijn te Breda een cellulaire gevangenis met rechtsgebouw te bouwen op een gedeelte der geslechte vesting- gronden, buiten de voormalige Boschpoort. Waarschijnlijk zullen reeds op de staatsbegroo- ting over 1878 de gelden daarvooi worden uit getrokken. ACt.) De heer Van den Bercli Van Heemstede heeft uit verschillende plaatsen aan giften voor het Groen-van-Prinsterer-fonds een som van ƒ5500 ontvangen. TWEEDE KAMER Aan de Kamer zijn aangeboden vier wetsontwer pen tot wijziging der crimineele wetboeken voor het krijgsvolk zoowel te land als te water, waarbij de lijfstraffen worden afgeschaft, als belettende voor al eene afdoende, duurzame verbetering van het personeel der zeemacht. Het ontwerp betreffende de afschaffing bij Marine is nog niet gedrukt. Dat omtrent de landmacht is in hoofdzaak het ontwerp van 1868, maar met zijn karakter tot partiëele wij ziging aansluitende aan het thans bestaande omtrent bet gemeene strafrecht. Als hoofdstraffen worden voor gesteld: doodstraf, militaire gevangenisstraf, cassatie en militaire detentie. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Woensdag is te Veenklooster het 7e Noorde lijk zendingsfeest gehouden. Er waren ongeveer 11,000 personen tegenwoordig. Het feest is in goede orde afgeloopen; alleen is een muziektribune ingestort, even wel zonder ongelukken te veroorzaken. Het eindexamen der hoogere burgerscholen, voor jongens alhier gehouden, is Woensdag afgeloo pen. Allecandidaten zijn geslaagd. Zij zijn: II. J. G. Hartman, L G Krol Van der Hoek en A. M. Peman Kakeheeke, allen van Goes; J. E. H. Bakhuis, van Amsterdam; A. F. De Boer en H. A. Van IJselstein, van Zterikzee; J. I, De Muijnck, K. F. Koning, A. L. Snouck Hurgronje en Clr. Pb. Rivière, allen van Middelburg, en J. F. Dekker, van Sliedrecht. Zooals onze lezers zullen weten, heeft de leerling Bakhuis voor het grootste gedeelte zijne opleiding aan de H. B S. alhier genoten. De Goesche Hoo gere Burgerschool heeft dus ook thans weer een uit muntend succes behaa.d, waarmee wij in de eerste plaats den leeraars en vervolgens de gemeente geluk wenscheu. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woens dag o. a. veroordeeld P. J. D en d. J. P., wegens diefstal van hanen en kippen te Sas-van-Gent, D. tot 3 en F. tot 2 jaren gevangenisstrafen J. V. I. te Zaamslag, ter z-.ke van kindermoord, tot 5 jaren tuchthuisstraf. GEIWIENGDE BERICHTEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag 11. is een varensgezel te Hellevoetsluis, waarschijnlijk uit wangunst, door twee personen zwaar mishandeld, zoo dat hij in bedenkelijken toestand verkeerde. Te Ber- kel werden Dinsiagavond de bewoners door het luiden der klokken en het geroep van brand uit hun eersten slaap gewekt. In een oogeublik waren allen, geheel of half gekleed, op de been, en rukte de spuit uit; doch nu kwam het grootste bezwaar, daar het mee- rendeel den brand niet wist te vinden. Spoedig kwam men tot de ontdekking van het alarm: een drietal vrou wen hadden een lijk in de kist gelegd, en niet wetende, wat met het bedstroo aan te vangen, het buiten de de kom van het dorp verbrand. Iu de buurtschap Halderen, gemeente Bemmel, is een huisje, door twee gezinnen bewoond, door het inslaan van den bliksem afgebrand. De bewoners hebben geen letsel bekomen. Over liet dorp Rheden trok Maandagavond laat een allerhevigste onweersbui, vergezeld van hagel en stort regen, d;e zeer groote schade heeft aangericht. Hagel- of liever ijssteenen, waaronder van vijf centimeter lengte, vielen met vreeselijk geweiduit het luchtruim, zoodat zeer vele glasruiten, inzonderheid op de serres en broeikasten van de omliggende buitenplaatsen, wer den verbrijzeld en het veldgewas erg werd geteisterd. Inzonderheid de tabak beeft veel geleden en moet hier en daar als verloren worden beschouwd. Door on- weder is dien avond te Doesburg een huis geheel afgebrand. Aan de Steeg en Dieren was het weder zoo dreigend, dat bijna niemand zijne woning durfde verlaten. De plasregens, die volgden, maakten het land schier tot eeD moeras. Ook te Sneek heeft tusschen Maandag en Dinsdagnacht een hevig onweder gewoed, vergezeld van hagelslag. Op onderscheidene plaatsen zijn stukken ijs als duiveneieren neergevallen. In en kele gebouwen werden twintig tot veertig vensterglazen ingeslagen. Woensdagmiddag is een wagen, waarop aan de overzijde van het kanaal, tegenover de Win- terstraat te Middelburg, aan den spoorwegdijk hooi werd geladen, door schrikken van het paard te water geraakt. De eigenaar heeft, door met een bootje zich naar het zwemmende paard te begeven, dit uit het water gehaald, waarna later ook de wagen weder op het droge gebracht is In een stoomspinnerij te Almelo is een jongeling met de hand tusschen den krasmolen geraakt, waardoor die is verbrijzeld en ter stond tot amputatie moest worden overgegaan. Te Arkel zijn een landman en zijn zoon, die hooi van het land gingen halen, tengevolge van het schrikken van 't paard, onder den wagen geraakt. Den vader werd een oor afgescheurd en den zoon werd de rechter arm verbrijzeld. Een winkelier te 's-Hage heeft in der haast in plaats van uit een voor hem gehaalde kruik bier uit een kruik, met olie en loog gevuld, eenige teugen genomen. Zijn mond en keel is hevig gebrand, doch door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp is het gevaar, waarin de man door inwendige verbranding verkeerde, nog geweken. De Utrecht- sehe politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een kroeghouder, die vier jongens van omstreeks 11 jaren zooveel sterken drank had getapt, dat zij beschonken naar hun woning moesten worden vervoerd. Dezer dagen werd onder Schoor! een alleenwonend man dood

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1