BUITENLAND. Middelburg. Aangenaam is het te mogen vermelden, dat heden (Woensdag) eindelijk is voorzien in de sedert het vertrek van mr. J. H. De Stoppelaar bestaande vacature van ge meente-archivaris alhier. De gemeenteraad heeft namelijk met algemeene stemmen als zoo danig benoemd den sedert kort hier gevestig- den advocaat mr. P. J. Van der Feen. RECHTZAKEN. GEiVSENGDE BERICHTEN. hem de denr der kerk liet openen. Bjj het binnenkomen ontwaarde men een sterke brand lucht terwijl de kerk met rook gevuld was. Hoewel men niet terstond de oorzaak daarvan ontdekte, bleek bjj onderzoek, dat een losse trap achter het orgel gedeeltelijk was verkoold en het vuur zich ook reeds aan een plank van den vloer had medegedeeld. Eenige emmers water waren voldoende om het vuur te dooven, daar er gelukkig nog geen vlam was ontstaan. Door de tijdige ontdekking is de kerk aan een groot gevaar ontsnapt. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid op te geven. Er was den vorigen dag op 't orgel gewerktde mogelijkheid bestaat, dat er alstoen onvoorzichtig met vuur is omgegaan. Zaterdag jl. overleed te Scheveningen na een korte, doch hevige ongesteldheid de heer P. Van Santen, een der beide oprichters van het Nieuws van den Dag. Eene hevige donderbui woedde Maandag avond en des nachts in de omgeving van Zutfen. Te Brummen sloeg de bliksem in een boom en te Doesborgh in een huis, dat bijna geheel afbrandde. In Vorden ontlastte zich eene hagelbui, die ontzettend veel schade aan richtte, vooral in de welig staande boekweit. Ontelbaar veel ruiten werden vernield; inzon derheid de Hervormde kerk en het raadhuis moeten veelgeleden hebben. Nabij Lnbith is een man binnenshuis door den bliksem getroffen. Hp was onmiddellijk een ljjk; de overige personen bleven ongedeerd. Te Herwen is een man door den bliksem gedood. Uit Waalwijk wordt gemeld: De leer handel ligt bijna geheel stil. Van prjjzen hoort men nauweljjks spreken. De looiers zijn andere jaren gewoon om dezen tijd hunne huiden voor het najaar in te slaanook hiervan hoort men zeer weinig. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Het Prov. kerkbestuur van Zeeland heeft ter algem. vergadering der Synode afgevaardigd de heeren Tl. Q. Janssen, predikant te St.-Anna ter Muiden en'jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, ouderlingde heer,/.L. Luti treedt op als afgevaardigde voor de zaken der Waalsche kerken. De Arrondissements-recbtbank te Middelburg heeft Maandag jl. o. a. J. De K. schuldig ver klaard aan het zonder vergunning loopen langs de spoorbaan, onder 's-Heer Arendskerke, eu veroordeeld tot 1 boete en in de kosten. LANDBOUW VEETEELT. Uit het noorden des lands ko nen zeer goede be richten nopens den stand van de aardappelen. Over het geheel belooft het gewas dit jaar veel. Van de bekende ziekte wordt nog weinig of niets bespeurd, ofschoon anders om dezen tijd des jaars hier of daar de ziekte zich pleegt te openbaren. Ook wordt soms het afsterven van het loof door gewone oor zaken verward met het voorkomen der specifieke ziekte, en wordt zoodoende vrees verwekt zonder reden. FRANKRIJK. Al wijder en wyder wordt de klove, die de con servatieven verdeeld houdt, en of de toestand van het kabinet verbeteren zal, als dit den tijd der ver kiezing heeft bepaald, valt te betwijfelen. Imperia listen, royalisten en Mac-Mahonianen bestrijden elkan der met de scherpste wapenen der polemiek, in stede van, zooals het wachtwoord luidde, de regeering te ondersteunen. Die regeering tracht wel door hare geen zooveel beteekent als de bekoorlijke, was op en top een juffertje, dat niet lezen kon en er ook geen behoefte aan had, maar dat zelfs den Heiligen Antonius in persoon had kunnen verleiden, indien die vrome klui zenaar door onzen lieven Heer daarvoor niet werd behoed. Dat zeg ik alleen maar, ooi u aan te duiden, hoe verleidelijk zij er uitzag. Zij was blond, zooals meestal 't geval is, klein van postuur, goed gevormd, en daarbij slank als de ceder en buigzaam als het riet. Hoe wonderschoon zag zij er uitWelke taille, welke schouders, welken blanken halsHoe fier hief zij dat aanvallig kopje omhoog! Wit als de sneeuw, purperrood en blozend als de mei-kers, frisch en gezond als de lucht, die over de bergen waait, lieftallig als de duif. Door haar glimlach, door een blik uit haar oogen, door haar poezelige armen, door haar kleine voetjes, die verleidelijk onder haar korte rokjes te voorschijn kwamen, was zij betooverend schoon! O, Carmen, Carmela, Carmelita! hoe kon de arme Damien anders dan u aanbidden, en u verbergen boven op een rots, waar gij van de wereld afgescheiden leefdet, waar nie- offieieuse organen tot eendracht aan te sporen en laat zelfs verkondigen, dat het noodzakelijk wordt, dat zij de partijen het zwijgen oplegt, doch audere bladen verwijten den ministers, dat zij de imperialisten verraden, de royalisten afvallen en de republiek van Mae Malion willeu doen vechten met de republiek van Thiers. Bijna in alle departementen hebben de Commissa rissen van politie ue bestuurders der vrijmetselaars loges doen ontbieden en van hen verlangd de lijsten van de leden en inlichting omtrent de samenstelling der besturen; doch overal werd op deze vraag een weigerend antwoord gegeven, zoodat het niet onwaar schijnlijk is, dat al die vereenigingen op hooger last gesloten worden. Een paar staaltjes van de willekeur der regeering in het „zuiveren" van liet aiubtenaarspersoneei ver dienen algemeene bekendheid. Etn jeugdig Leraar bij een der gymnasia, die de circulaire om de ver kiezing van cle ofliciëele candidaten e bevorderen, terugzond met de opmerking, dat hij geen kiezer was, dat zyne taak zich bepaalde tot het geven van onderricht in de Latijnsche taal en dat politiek hem vreemd bleef, werd te midden van eeue les outsla- gen. Een inspecteur van het laser onderwijs werd ontzet met deze woorden „Gij zijt een zeer verdien stelijk man, maar wij weten, dat gij u niet met de verkiezingen wilt bemoeien en op de ouderwijzers geen invloed wilt uitoefenen; wij moeten iemand hebben, die krachtiger aan onze zijde staat." Eeu brievenbesteller is geschorst en wacht zijn ontslag, omdat hij redevoeringen van republikeiusche afge vaardigden iu huis had. Eeu ontvanger der regis tratie verloor zijne betrekking omdat eene teekening, die ledeu der regeering iu een belachelijk daglicht voorstelde, op zijne tafel lag De maire van Sion deed aan een der ambtenaren het volgend schryven toenomen „Ik heb de eer u te berichten, dat de ouderprefect met spijt ziet, dat ge het Journal dt Chateaubriant leest. In uw be lang moet ik u aanraden daarmede op te houden." „Sion en Chateaubriant zijn in bet departement Loire-Inférieure gelegen," zegt de République Fran- qaise. „Zou men zich niet in Turkije wanen SPANJE. Volgens gerucht zal Alfonso XII, wiens huwelijk met zyne nicht, de infante Mercedes, naar men zegt, niet doorgaat, weldra in den echt treden met de tweede dochter van Leopold, koning der Belgen. l)e Ma- dridsche Epoca meent echter te weten, dat geen an dere dan donna Mercedes koningin van Spanje zal worden. Het blad meldt dat, op uitnoodiging van koning Alfonsode hertog van Montpensier, vader der prinses, met zijne familie op het einde van Augustus naar Ligranja, bij Madrid, zal gaan, en dat dan in den loop van het jaar de echtverbintenis zal tot stand komen. ZWITSERLAND. Volgens de Gazette de Lausanne is op den bodem van het meer Leman eeu verdronken stad van p. m. 20Ö huizen ontdekt en is de kantonnale raad voor nemens deze droog te doen leggen. Het praalgraf van Karei vau Brunswijk, den be kenden „diamanten-hertog", tot welks opr.chting hij bij testament zijne uuiverseele erfgename, de stadGenève, verplichtte, zal weldra vervaardigd worden. Het plan van het prachtige kunststuk, dat i.400.000 fr. kos ten en iu den Alpmtuin te Genève verrijzen zal, is ontworpen door den architect Franck, en met de uit voering zijn de beeldhouwers Vela en Cain belast. VEREENIG DE STATEN. Treurig zijn de berichten over de werkstakingen van het spoorwegpersojeel. Te Pittsburg, eene fabriekstad in 't wes en van Pensylvanië, hoofdplaats van het graafschap Alleghany, bracht men van Zaterdag op Zoudag een verschrikkelyken nacht door. De oproer makers, die zich vau geweren en kanonnen meester gemaakt hadden, scholen op de waggons en werk plaatsen en richtten kanonvuur op de loeomotieven- ioods, waarin zich de militie geretraucheerd had. 30 man sneuvelden, velen werden gekwetst, 125 loco motieven en 250 waggons werden vernield en het station stond in brand. l)e Sheriff vaa Pittsburg sneuvelde, de generaal der militie werd gekwetst; de militie slaagde erin op den zuidelijken oever van de rivier de Alleghany terug te trekkende muiters vervolgden haar; in de stad heerschte volslagen anar chie. Ue militie van geheel Pensylvanië is naar liet tooneel van het oproer gezonden. De bondstroepeu worden te Baltimore onder generaal Hancock gecon centreerd. De schade te Pittsburg wordt begroot op 3 a 4 millioen dollars. Er zijn vernield 125 locomotieven en 2000 waggons. Deze laat sten stonden allen met goederen mand u kon bezoeken, zonder dat het geheele dorp het wist en het in den geheelen omtrek bekend werd, noch rondom uw hut dwalen, dan opeen afstand van 1500 voet in de diepte! Maar zooals het met zulke lieve schepseltjes meer gaat, als niemand haar aanbidt, dan aanbidden zij zichzelven, en dat gaat even zoo goed als dat anderen het doen; en Carmen, al leefde zij ook alleen en al zag zij ook nie mand als haar echtgenoot, besteedde bijna de geheele opbrengst der vischvangst aan haar toilet en opschik. Zij was een echte pronkster. Misschien doordrongen van hare hoog e maat schappelijke positie, kwam Carmela dagelijks te voorschijn, alsof zij naar een bal moest en ging aan de deur der hut zitten. Daar zat zij dan ten aanschouwe van vogels, bloemen en het uitspanselgeen menschelijk wezen, dat haar zag. Het kasteel was geheel verlaten, toen Don Jaime de Mequinenza nog niet was terugge keerd, en in de vallei kon men de vrouw van den visscher niet onderscheiden van de bloemen, zoo schitterend was zij uitgedost. Carmelita wachtte dus zeker haar aanbidders van boven, indien zij ten minste een beminde beladen; zy zijn leeggeplunderd en vervolgens ver brand. De ingezetenen stelden eeu comité samen ter regeling eener surveillance om nieuwe gewelddadig heden te keer te gaan. Te Philadelphia hebben de oproermakers den loop der treinen naar New-York belet. De werkstaking breidt zich uit over alle spoorwegen van Pensylvanië en New-York westwaarts. De laatste berichten omtrent die werkstakingen lui den als volgt: NEVV-YORK, Maandagavond. Het spoorwegver keer is algemeen gesehorst. Er hebben gcene nieuwe ongeregeldheden plaats gebad, maar in vele steden maakt men zich ernstig ongerust; naar Philadelphia worden bondstroepeu gezonden. Algemeen maken de werklieden gem<ene zaak met de werkstakers. Te Pitt9burg hebben de burgers zich georganiseerd om hunne eigendommen te verdedigen. Een deel der op roermakers hetft te Pittsburg de wapenen afgegeven. NEW-YORK, Dinsdag. Te San-Erancisco heerscht groote agitatie. Overal heerscht onrust behalve te Washington. Philadelphia en Baltimore worden door de troepen beschermd De tusschenkornst der militie is nog steeds door bloedige tooneelen gevolgd; zij verbittert de bevolking. Men vreest 't ergste. Woensdag (heden) zal te New-York een monster meeting tot betui ging van sympathie met de werkstakenden plaats heb ben. Ook te Reading in Pennsylvanie zyn ernstige ongeregeldheden uitgebroken, lie regeering heeft be volen de gepantserde schepen te bewapenen. VAN HET 00RL0GST00NEEL.. Op liet oorlogstooneel iu Aziatisch Turkije blijft de toestand vooralsnog gunstig voor de Turken. Deze hebben het Russische kamp Kurukdara, teil noord oosten van Kars, na een hevig gevecht, bemachtigd. Om Ardahan en Batum worden de Russische troepen aanzienlijk versterkt; ook verneemt men, dat generaal Tetgukasoffdie over de grenzen gerukt is, na het garnizoen van Biyazid van den vijand te hebben verlost, door ongeregelde kavalerie versterkt zal worden. De heeren van de pers worden door beide oor logvoerende mogenheden als getuigen geroepen tegen hunne tegenpartij. Onlangs werd gemeld, dat eenige correspondenten van vreemde bladen een pro ces-verbaal hadden geteekend eu bij het Turksch gou vernement hadden gedeponeerd, om te getuigen, welke gruwelen da Russen en Bulgaren bedreven. Thans weer wordt gemeld, da' de correspondent van de Times ooggetuige is geweest van het volgende feit, dat officieel uit Tiruowa naar St.-Ptteisburg wordt geseind: Generaal Gourkho bericht van den 18deii, dat de Turken de witte vlag heschen en onderhan delingen aanknoopten, doch bij het naderen van den Russischen parlementair en van de troepen openden zy plotseliug hun vuur. Waar deze schennis plaats heeft gehad, wordt niet gemeld. Dat Turkije het moeilijk heeft bewijzen de berichten van de laatste dagen ovtrtuigend Officieel is nu bevestigd, dat de morilijke tocht over den Balkan door de Russen gelukkig is bewerkstelligd. Drie passen bij Skipka en Janiswy zijn in hunne macht. De Russen rukken nu verder het Turksche rijk in. Reeds zijn er 35.000 man den Balkan doorgetrokken en dagelyks zal hun aantal nu wel vermeerderen. De Russen zullen nu zeker direct op Adrianopel aanruk ken, eene vesting, die in allerellendigsteu toestand moet wezen. Kanonnen zijn er maar weinig. Die er moes ten wezen liggen nog bier en daar aan verschillende spoorwegstations te wachten, eu waarschijnlijk tevens te verroesten. De Turken echter stellen nu alles in 't werk om hun verzuim in te halen. De houding van Engeland wekt in Rusland groot ongenoegen. Uit Berlijn schrijft men ten minste aan de Daily A ews „De ambtenaren der Russische ambassade alhier ver klaren zonder schroom, dat door de openlijke hulp van Engeland aan Turkije de Czaar niet meer gebon den zou zijn aan de belanglooze belofte, welke hij te Livadia aflegde, en hij in staat gesteld zou worden zijn eigene vredesvoorwaarden te dicteeren. De Russen verwachten, naar men zegt, iu 't begin vau Augustus voor Konstantinopel te zullen zijn. Berichten uit St.-Petersburg melden dat de Russen, alvorens naar Konstantiuopel op te rukken, voorne mens zijn Gallipoli te bezetteu. De Russische pers is heftig in hare aanvallen op de „perfide politiek" van Groot-Brittannie en voorspelt ernstige, moeilijkheden." Zijn deze inlichtingen juist en denkt de Engelecbe Regeering er inderdaad ernstig over om Konstantinopel te dekken, dan zal 't de vraag wezen, wie 't eerst Gallipoli, dat den ingang der Dardanellen beheersoht, bezetten zal, de Russen of de Engelschen. Volgens verlangde! Maar, zult gij zeggen, hield Carmela dan niet van haar echtgenoot? Wat zal ik zeggen Alles, wat ik kan verzekeren, is, dat zij zeer lief was, en meestal alleen hare dagen sleet, want Damien bracht den meesten tijd door met zijn visch in den omtrek te verkoopen. Overigens was 't haar verboden, om, als hij uit was, in het gehucht te gaan, en zij ge hoorzaamde haar echtgenoot blindelings, omdat God het haar gebood, en ook omdat zulk een bekoorlijke dame zich niet kon inlaten met die lompe boeren. Nu zult gij zeggenmaar Damieri was toch ook een lompe boer, en kon toch Car melita ook niet bevallen? Welnu neen, hij behaagde haar ook niet. En hoe zou 't ook anders hebben kunnen zijn; vuil en slecht gekleed als hij was, met zijn door het werk vereelde, ruwe handen, zijn door de zon verbrand gelaat, terwijl men op vijftien passen al'stands de vischlucht kon ruiken, die hij bij zich omdroeg! Neen, 't was onmogelijk dat hij behagen kon aan haar, die zoo schoon, zoo bevallig, zoo een rapport van Engelsehe genie-officieren deelt dp Daily Telegraph mede, verkeeren de verdedigingswer ken, welke aldaar tijdens den Klim-oorlog door de Franschen eu Engelschen opgeworpen werden, in zulk een toestand, dat zij in een week tijds weder volko men bruikbaar gemaakt kunuen worden. Te Kralingen is een verver van een hooge ladder gevallen. Hij brak zijn beide beenen en een rib. Een nieuw artikel als grondstof voor de papierberei ding bestaat iu de bladeren van het suikerriet, die als voering of bekleedsel die.uen voor de kranjangs, waarin uit Java de ruwe suiker wordt ingevoerd. Een vertegenwoordiger van een Bredasehe firma in het Oldambt komt de eer toe de eerste te zyn, die aan de Groninger suikerfabriek Self help den afval als stroo geperst verzonden heeft. Zaterdag is gevan kelijk uit Twellonaar Zutfen overgebracht eene vrouw uit Twello, verdacht van poging lot vergiftiging van haren man. Zij had hem een pannekoek met luci ferskoppen voorgezet. De raau werd na het gebruik van dezen pannekoek htvig ongesteld, doch heeft er het leven nog afgebracht ln de gemeente Gemert is door een hevigen brand een huis met stal eu schuur in de asch gelegd. Twee varkens, een mestkalf en een schaap werden een prooi der vlam men. De schade is aanzienlijk, de oorzaak onbekend. De cipier der cellulaire gevangeuis te Roermond, die tengevolge van de eenige weken geleden voorge vallen geheimzinnige ontvluchting van twee gevan genen voorloopig geschorst was, is naar Doetiucbem overgeplaatst als Iste bewaarder. De bij die gelegen heid dienstdoende bewaarster is ontslagen en de be trokken bewaarder met zes weken suspensie gestraft. Maandagmorgen is te Middelburg op de werf „Middelburg's Welvaren" een löjarige weesjongen, werkzaam op het in aanbouw zijnde schip Burgemees ter Schorer, door het kantelen eener op de dek balken rustende plank, waarop hij was gesprongen, in het ruim gevallen. Hij was onmiddellijk een lijk; het hoofd was doormidden gespleten. fe Breust-Eijsden is de bliksem in den kerktoren geslagen de hierdoor veroorzaakte brand werd gelukkig door de ingezete nen spoedig gebluscht. Zaterdagavond is te Leiden een artillerist dood uit het water gehaald. Te Arnhem is het 3jarig zoontje van eeu schipper, langs de loopplank vau het schip naar den wal willende gaan, in de haven gevallen eu verdronken. Twee vrouwen, meestal van nog zeer jeugdige kinderen ver gezeld, liepen gezamenlijk gedurende den laatsten tyd verscheidene goudsmidswinkels te Amsterdam af, koch ten aldaar allerlei kostbaarbeden en deden in den re gel met opgave van een duidelijk adre9 het verzoek om het gekochte aan hare woning te bezorgen, waarna door de winkeliers steeds te vergeefs naar hunne be- guustigsters gezocht en tezelfder tijd ontdekt werd, dat een of ander kostbaar voorwerp uit den winkel verdwenen was. Op die wijze hebben beide vrouweu zich weten meester te maken van eenige horloges, gouden kettingen, oorbellen en halskettingen, totdat de politie haar eindelyk op het spoor kwam en zij Vrijdagavond in hare woning werden gearresteerd, alwaar nog eenige der gestolen voorwerpen eu de lombardbriefjes van het nog ontbrekende gevonden werden. Maandagavond heeft de Amsterdainsche politie in eene tapperij op het Rembrandtsplein de hand gelegd op eene bende spelers, die zij reeds vele weken in het oog hield in afwachting van het oogen* blik, geschikt om hen op heeterdaad te betrappen. Verscholen in een trap, hoorden de politiebeambten geldstukken op het biljart werpen, en juist was het spel begonnen, toen zij eensklaps met hun drieën naar binnen kwamen en alles in beslag namen, terwijl een vierde post vatte by de deur, om het ontsnappen der schuldigen en het uitdraaien van het gaslicht te beletten. Met behulp der inmiddels toegesnelde agenten van den politiepost op bet Rembrandtsplein werden 20 spelers, hoewel her-en derwaarts op zolder en achter kamer gevlogen, in hechtenis genomen. De vangst is van belang, omdat het vooral jongelieden waren, die hier tot het wagen vau groote sommen werden verleid. Te Leeuwarden werd Maandagnacht ruim 12 uur de kermisvreugde eensklaps op treurige wyze gestoord. Te midden van een zwaar onweder, dat reeds veel ontsteltenis veroorzaakte, ontstond er in eene kraam van byoulerieën enz. (van de firma Meerkotle Van Dijk, van Rotterdam) brand, doordien bet zeil met het gaslicht in aanraking was gekomen. Snel deelde zich het vuur aan de naaste kramen mede, en 't vond maar al te veel voedsel in de licht ontvlambare goe deren, die zich in de kramen bevonden. Zoo spoedig mogelijk was de brandspuit, in het nabijgelegen Ilaad- buisstraatje, die tijdens de kermis altijd gereed staat trotsch en opgeschikt was als eene fee. Het is waar dat, hoe zijn schoon vrouwtje er ook oneindig netter gekleed uitzag dan hij zelf, onze arme visscher wel wat meer zijn handen had kunnen ontzien, als zij maar wat meer had uitgevoerd, maar daardoor zouden haar handjes bedorven worden; het is ook waar, dat door de visch, die zoo leelijk stonk, toch de zeep en andere artikelen werden betaald, die zoo overheerlijk riekten. Maar met een vrouw, vooral een van 19 jaar, zoo lief, zoo lichtzinnig, zoo bekoorlijk als de kleu ren van den regenboog, valt niet te rede neeren. O! de erkentelijkheid is vooreen jonge vrouw een veel te ernstige zaak, en de rechtvaardigheid een veel te lastige ge waarwording voor een lachend beeld. De deugd wordt slechts veredeld door het ongeluk en Carmelita was immers zeer gelukkig! De eenige beteekenis, die aan dit alles ge geven worden kan, is deze dat het schoone kind verliefd was op Don Jaime De Mequi nenza, zoodra het gerucht door het dorp liep, dat de jonge meester als overwinnaar in zijn kasteel zou terugkeeren., Slot volgt.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2