1877. N°. 87. Donderdag126 Juli. BINNENLAND. Mengelwerk. Een g'oede Vangst. GOESCHË De uitgave dezei' Couiant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën jworden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- eu doodberichten en de daarop betrekking hebbende T dankbetuigingen van 1—8 regels a f 1. I^r Dienstaanbiedingen, r,iot meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij di ree te opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Z. M. de Koning heeft aan den heer Charles Gardiner, te Goring (Oxfordshire), die in 1876 een belangrijke verzameling voorwerpen, door Barentsz en Heemskerk na de overwintering van 1596 en 1597 op Kova-Zembla achtergelaten, heeft opgespoord en aan Nederland geschonken, als zichtbaar blijk en blijvend bewijs van HD. tevredenheid, vereerd een gouden fedenkpenning, dragendo aan de voorzijde 's Konings eeltenis, en aan de keerzijde een opschriit, ter her innering aan het door hem gedaan geschenk. Van 17 Juni tot 24 Juli jl. zijn in het Rijk 52 runderen door longziekte aangetast, tegen 91 in het vorige tijdperk van vier weken. GOES, 25 Juli 1877. Middelburg. In de Dinsdagnamiddag al hier gehouden vergadering der Kamer van koop handel en fabrieken is o. a. door de commissie voor de maand Juni rapport uitgebracht, be treffende de aan haar advies onderworpen vraag van Gedeputeerde Staten van Zeeland, hoe de Kamer denkt over een bij Ged^puteeide Staten van Limburg geopperd plan, tot aan leg van een scheepvaartkanaal tusschen Vlia— singen en Venlo. De commissie adviseert, dat de Kamer tot bedoeld plan niet zal medewerken, hoofdza kelijk op grond dat zij betwijfelt of, af gescheiden van technische of finacciëele be zwaren, met het kanaal het beoogde doel zou worden bereikt, veel minder of daarmede in eene gebleken behoefte zou worden voorzien. De beslissing over dit rapport, waar mede onderscheidene leden z:ch niet konden vereenigen, is aangehouden. De Midd. Ct. vernam in den laatsten tijd van verschillende kanten weder klachten over de onveiligheid van bestel- en passagiersgoederen op de Nederlandsche spoortreinen. Zij haalt daar van eenige voorbeelden aan, eu zegt ten slotte: »de wensch schijnt toch nietoverdrevend.it,even als de post-administratie de onschendbaarheid der brieven waarborgt, ook de spoorwegonder nemingen middelen mochten vinden om de goe deren die zij, lang niet goedkoop, voor ons vervoeren, ongeschonden tot ons te doen komen. Mochten onze groote dagbladen zich deze zaak eens, met de vele hulpmiddelen die zij tot hun beschikking hebben, aantrekken! Voor die daad van moed zouden zij beloond worden, eerst met een voornaam stilzwijgen, vervolgens met een schouderophalend gepraat over ffkranten- geschrjjf," daarna misschien met eenige ver betering van het euvel. Daarmede zou aan het publiek een groote dienst bewezen worden." Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer W. C. Van Goor als opzichter over de Rijksgebouwen onder beheer van het Dep. van Financiën, in de provinciën Zuid-Holland en Zeeland (standplaats Rotterdam) Multapatior betoogt in het Handelsblad van gisteren, dat de mindere klassen meer in de belastingen dragen dan de meervermogen- den, eu noemt op dien grond de geldelijke census voor kiesbevoegdheid eene onrechtvaar digheid. Volgens zijne berekening wordt ge middeld per hoofd door de belastingplichtigen ƒ24,80 of per gezin 91,20 betaald. Dit cijfer zou slechts door dat vau Engeland en Frankrijk worden overtroffen. Onder de verdere cijfers, die Multapatior mededeelt., verdienen de volgende opmerking. In 1876 bedroeg de circuleerende waarde vud Nederlandsche munt 214,329,000; in dat jaar waren bankbiljetten in omloop ter waaide van 177,047,240 en muntbiljetten ter waarde van ƒ3,445,920. De opbrengst van den oogst in 1873 werd geschat op eene waards van ƒ212,931,000; de waarde van den algemeenen handelsinvoer in 1871 bedroeg 785,000,000; van den invoer tot verbruik f 587,000,000van den algemeenen uitvoer ƒ649,000,000 en vau den uitvoer uit het vrije verkeery460,000,000 Het nationaal vermogen kau geraamd wor den op 5750 millioen, aldus verdeeld-. 2 milliard groudbezit. 11',2 aan buitenlandsche effecten. 800 millioen aan binnenlaudsche effecten. 300 schuldvorderingen. 394 contanten en papier-geld. 10 ^2 schepen. 79 koopmanschappen. 860 veestapel. 260 roerende goederen. De belast'ng, hiervan opgebracht, is in het loopende jaar81,891,816. En wel: De giondbel. ad ƒ10,480,826, der h. v. ruim 1/7 Personeel - 9,078,000, 1/9 Patent - 3,782,400, 1/21 Accijoseu -33,510,000, 1/2 Zegelrechten - 1,480,000, 1/55 Registratier. - 7,100,000, 1/11 Hypotheekr. - 680,000, 1/120 Successier. - 5,000,000, 1/16 38 opc. op de iudir. bel. - 5,418,800, 1/15 In- en uitvoer rechten - 5,361,790, 1/15 gedeelte van het geheel. Jl. Maandagavond is in het kanaal te Ter Neuzen een artillerist, aldaar in garnizoen, milicien uit de gemeente Hulstverdronken. Hij had op een afgelegen verboden plaats zich te water begeven, zonder te kunnen zwem men. Alle comptabele ambtenaren in Nederland zijn bij ministeriëele resolutie aangeschreven, alle muntbiljetten, die onduidelijk zijn en niet alle keuuieiken van echtheid a prima vista hebben, aan te houden tegen afgifte van een outvangbewjjs Die muntbiljetten worden dan door de bevoegde autoriteit gekeurd en, wan neer zij deugdelijk worden bevonden, aan den eigenaar teruggegeven. In 't tegenovergesteld geval worden zij vernietigd. Neemt men de vroeger vermelde kenteekenen vau valschlieid waar, dan moeten de biljetten worden gezon den aan den officier vau justitie; is een bil jet slechts verdacht, dan moet het rechtstreeks aau den Minister vau Justitie worden gezonden. De Standaard meent dat geen anti- revolutionnair Kamerlid het «zinkend Kabinet" nog langer kan steunen, maar zich in Sep tember móst verklaren voor elk adres of motie, waarin verklaard wordt dat het ministerie zijn raison d'etre verloor. Het bedrag der vergoiding wegen3 schat tingen en tellingen naar de wet op de personeele belasting aan de rijkschatters over het dienstjaar 1876/77, krachtens lett. c van art 3 van het Koninklijk besluit van den 3den Maart 1870, uit te koeren, is bepaald op 76 2/io ten honderd van het geheele beloop der kosten, voor die op nemingen verschuldigd In de verschillende garnizoensplaatsen cir- culeeren uitnoodigingea aau de officieren, ten einde bij genoegzame deelLeming aau Z. M. den Koning een album met adressen van dank en waarde: ring van de actieve officieren van het leger aan te bieden, wegens het opnieuw door Z M gegeven koninklijk blijk vau belang stelling (een gift van bijna 2 ton gouds) in de on langs opgerichte Vereeniging van gepensioneerde officieren. Bij h t dep vau koloniën is per telegram uit Indië het bericht ontvangen, dat de Sultan van Djokjokarta is overleden. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft bet eerelidmaatschap aanvaard vau de Kon. Ver eeniging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsche leger. Na Zondag Utrecht bezocht te hebben, zijn de Keizer en de Keizerin van Brazilië Maan dagmorgen te 4 uren te Arnhem gearriveerd, Eene Spaansche novelle ,naar de Fransche ver taling in de Revue des deux Mondesin het Nederlandsch overgezet door V. d. P. I. De Spaansche successie-oorlog was geëindigd; overladen met roem en bedekt inet wonden, maar zonder een cent op zak, zooals het toen met alle helden ging, kwam de edele baron De Mequinenza in zijn ontmanteld kasteel terug, om uit te rusten van de vermoeienissen des krijgs en in vrede te genieten van de sobere inkomsten die zijn heerlijkheid op leverde. Een paar wooiden over den krijgsman en zijn adellijk goed. Don Jaime De Mequinenza, baron De Me quinenza, die als kapitein had gediend in de legers van Lodewijk den XlVdes kleinzoon, was op dat tijdstip een man van 35 jaar, groot, welgevormd en schoon onverschrokken, be zield met een grooten ondernemingsgeest, wel slecht ontwikkeld, wat zijn geest betrof, maar dat gemis trachtte hij te vergoeden door veel te praten en veel van mooie meisjes te houden. Voeg daarbij, dat hij een wees was, en eenig erfgenaam van zijn geslacht, en gij kunt u een voorstelling maken van onzen Arragonschen ridder. Ten opzichte van het kasteel zij gemeld dat het, wat soliditeit betrof, precies op zijn eigenaar geleek, maar wat verlatenheid, el lendeen trotschheid aanging, bij God! daarvoor deed het ook voor niemand onder. Stel u dan voor en ik zeg vooralstel u dan voor, want het kasteel is al lang gesloopt stel u dan dit zonderlinge kasteel voor, half van steen gebouwd, half in de rots uitgehouwen, waai van de eene zijde door de Ebro werd besproeid en de andere kant. ge steund werd door een berg, waarvan de top tot hoog in de wolken zich verhief. Aan den voet van die rots stonden een twaalf tal huizen en huttendie door de vazallen van den baron werden bewoond of liever gezegd door de landbouwers der vier stukken gronds, welke zijn staten vormden. Van het gehucht tot aan het kasteel waren vijftien padendie uitliepen op een diepe gracht welke voorzien was van een ophaalbrug. Een greppel bij de Ebro gemaakt, op een halve mijl afstands van liet slot, voorzag die gracht van versch water en, door een waterval in een woedenden stroom herschapen, keerde hij tot zijn moeder de Ebro terug. Op een even ongenaakbaar punt van den berg door dien waterval van liet kasteel ge scheiden, en even als dit boven de Ebro zich verheffende, was een andere rotswaarop slechts een eenvoudige hut stondmet een kleinen boomgaard, een soort hangenden tuin, die daar gemaakt was door een onverschrok ken hand. Een zware balk verbond bij wijze van een brug het kasteel met de hut, en was het on mogelijk om als de brug was opgehaald het eerste te bereiken, nog veel onmogelijker was het om zonder behulp van dien balk bij de hut te komen. Op die verheven rots woonde dan, zooals wij reeds hebben gezegd, don Jaime De Me quinenza; wij moeten er nog bijvoegen, dat de andere rots, die als leengoed kon worden beschouwd, bewoond werd door een eenvou- digen visscher, die aardig bezig was om for tuin te maken, dank zij den vernuftigen in val, dien hij had gehad, om zijne verblijfplaats hier in die woeste en verlaten streek te kiezen. vanwaar zij zich des middags naar Keulen begaven, zoodat zij Nederland hebben verlaten. Omtrent den Keizer deelt de Haag- sche correspondent van de Zutph. Ct. nog mede: De groote bladen hebben reeds ver teld dat de keizer er dood eenvoudig, ja zelfs als een burgerman uitzag. Z. M. is anders lang geuoeg op den tioon geweest om voorname ma nieren over te nemeu. Vergis ik mij niet, dan is hij op zijn 9en jaar hij is thans 54 reeds als keizer gehuldigd. Brazilië geniet onder zijne regeering veel voor spoed eu de schatkist is zóó goed voorzien, dat er best een reisje naar Europa af kan. De Bra- ziliaansche effecteu behooren dau ook al meê tot de duurste, eu ze zijn zelfs door deze buiten gewone uitgaven voor keizerlijke Vergnügungs- reise volstrekt niet gedaald. Dit is de eerste maal dat de keizer Nederland, mair niet dat hij Eu ropa bezoekt. Z. M. onderscheidt zich in dit opzigt van gewone toeristeD, dat hij niet met een Baedeker reist. Hij zendt steeds een adjudant vooruit, die de bezienswaardigheden gaat zien en keuren. Voor scholen heeft de keizer een bijzonder zwak, maar ik durf het haast niet zeggen uit vrees de liberalen te ergeren hij heeft meer op met bijzondere dan met openbare scholen. Wij gelooven niet, dat een liberaal zich over die individueele meening van éen man, al i3 hij ook keizer, zal ergeren. De groote quaestie zou altijd nog wezen op welke wijze hij die bijzondere scholen inge richt zou willen hebben. Doch in ieder geval pleit eene opinie van een keizer of kouing zelfs niet tegen of vóór de beginselendie de liberalen op dat punt voorstaan. Te 's-Gravenhage heeft gisteren de plech tige uitreiking der toegekende eereblijken aan de Nederlandsche inzenders op de wereldten toonstelling te Philadelphia plaats gehad. De Min. van Binn. Zaken hield daarbij eene aan spraak, die door den Amerikaanschen gezant be antwoord werd. De heeren Von Baumhauer, Eigemann en Van Kerkwijk, leden der hoofdcommissie, werden be noemd, eerstgenoemde tot kommandeur en de beide anderen tot ridder der orde van den Neder- landschen leeuw. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag ontdekte een lantaarnopsteker, over de Groote Markt te Delft gaande, door het raam boven den ingang der Nieuwe Kerk eenig licht bin nen het gebouw. Daar hem dit verdacht voor kwam, gaf hij er kennis van aan de politie die onmiddellijk den kerkbediende wekte en Even als Damienzoo heette de visscher verzonnen had om die kleine brug te maken, zoo was hij op 't denkbeeld gekomen een groot net neer te hangen; het water van den waterval kon gemakkelijk door de mazen stroomen. maar de palingen, die, door den stroom meegevoerd gedwongen werden om daar door te gaan wilden zij de Ebro weer bereiken, kwamen in de netten van Damien. Onze visscher verkocht ze dan in de om liggende dorpen tegen een matigen prijs, het geen hij gemakkelijk kon doen, daar het hem niets gekost had om ze tè vangen. En nu wij ons op de hoogte hebben gesteld van de plaats waar onze geschiedenis is gebeurd zullen wij verder gaan. Wij hebben dan gezegd, dat Damien met zijne wonderbaarlijke visscherij veel geld ver diende, maar wij vergaten er bij te voegen, dat Damien nooit een cent overhield. Dat kwam, omdat Damien, evenals zoovele andere mannen, de dwaasheid had begaan om met een jong meisje te trouwen, dat er heel aardig, aanvallig en lieftallig uitzag, maar veel van opschik hield, in éen woord: dat zeer koket was. Carmela, verkleinwoord van Carmen, liet.-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1