6 Heet. BOUWLAND, een WOONHUIS Bouwland en Uitweg, Te koop: ADVERTENTIES GEMENGDE BERICHTEN. JBURGERLIJKE STAND GOES van 20 tot 23 Juli 1877. OPENBARE VERPACHTING Op Donderdag den 2 Augustus 1877, OPENBARE VERKOOPING op Donderdag 2 Augustus 1877, OPENBARE VERKOOPING. op Woensdag den 22 Augustus 1877, Crafton en zelfs nog verder. Het geheele goederenverkeer is belemmerd, meer dan 70 treinen zijn gestopt, en de troepen te Martins burg hebben gemeene zaak met de werkstakers gemaakt. Gedurende de schermutselingen van Dinsdag liepen de machinist en de stoker van een trein, dien de troepen poogden te doen afrijden, weg, waarop kolonel Faulkneraide de camp van den Gouverneur van West-Vir ginia, die het bevel over de troepen voerde, verklaarde, dat hij, als het spoorweg-personeel zijn post aan de treinen verliet, niets verder doen kon. De troepen marcheerden daarop naar het tuighuis en lieten de werkstakers in 't ongestoorde bezit van 't materieel. Eene andere compagnie soldaten, uit Wheeler opgerukt, kwam te Martinsburg aan, maar ver liet den trein, die hen had aangebracht, niet. Te Martinsburg is alles rustig, oin de eenvou dige reden dat niemand met de werkstakers om de macht twist, en deze wachten, nu zij alle treinen hebben opgevangen, af wat de spoorwegdirectie doen zal. Aan het gedeelte van Baltimore worden geen moeilijkheden ondervonden. De symphathie van de militie van West- Virginia voor de werkstakers is zoo duidelijk, dat de Gouverneur meent dat hij niet langer op zijne troepen bouwen kan, en hij heeft daarom naar den President om federale troe pen geseind; aan bet departement van oorlog intusschen vond men, dat de depêche van den Gouverneur niet genoegzaam opheldering gaf om die troepen af te zenden en werd hij verzocht meer inlichtingen te geven. Dit is de loop van zaken, volgens den correspondent van den Times Volgens eene Reu ter-depêche evenwel zouden 500 man naar Martinsburg zijn afgezonden. Ook in Pensylvanie zijn, volgens een later telegram, de werkstakers meester. De militie schoot op hendoodde 20 en kwetste 29 werkstakers. Op verscheidene plaatsen is brand gesticht. Het verkeer op den Pensylvanie-spoorweg is geschorst; waarschijnlijk zal de werkstaking zich nog verder uitbreiden een groot aantal lieden is gearresteerd VAN HET 00RL0GST00NEEL, Omtrent den doortocht der Russen door den Balkan schrijft men aan den Londenschen Standard uit Konstantinopel: „De doortocht is veel ernstiger dan men aan vankelijk meende. Overal vinden de Russen hulp en steun bij de Bulgaren, en ik weet van een zeer vertrouwd en goed ingelicht per soon, dat de Porte zich niet bij machte rekent, Adrianopel tegen de Russen te verdedigen. De af stand van Adrianopel naar Stambul is korter dan die tusschen Londen en Manchester en het land is geheel onverdedigd. Zoo de Engelschen de Russen niet in Konstantinopel willen zien, dan moeten zij handelen zonder een uur te ver liezen. Wij hebben hier eene groote christen bevolking van ten minste 1k millioen, onge wapend en hulpeloos. De Turksche troepen, geregelde en ongeregelde, zijn door het gedrag van de Kozakken en Bulgaren letterlijk dol geworden en worden de ongeregelde troepen weder hierheen teruggedrevendan kunnen wij gruweldaden zien gebeurenwelke de Turksche Regeering niet bij machte zal zijn te verhinderen." Of Engeland aan zulk een wenk gehoor zal gevenkomt ons onwaarschijnlijk voor. Nog onlangs werd in het Hoogerhuis verzekerd, dat Engeland neutraal zou blijven. Turkije is bovendien volstrekt niet geneigdden strijd op te geven; de verandering van ministeriëele personen heeft slechts de beteekenis van eene krachtige voortzetting. Bij Simnitza is Dinsdag een slag geleverd, die met hardnekkigheid werd gevoerd. De Russen behaalden de overwinning, en de Tur ken staan op drie uur van Philippopoli. Uit Turksche bron wordt echter gemeld dat de Russen in hun marsch naar die stad tot staan zijn gebracht. Een gevecht zou be gonnen zijn. Verder worden de navolgende overwinningen vermeld Men verzekert, dat de Russen, door 12000 Turken te Akalefere aangevallen, met groote verliezen zijn teruggeworpen. Bij eene poging om bij Lompalangan den Donau over Je trekken, werden de Russen teruggeslagen. Een stoomschip met gesloten orders is uit Konstantinopel vertrokken, naar men gelooft om Midkad-Pa.ch&, den verbannen grootvizier, terug te brengen. Te Rhijnsburg is een landbouwer door het hoilen zjjner paarden onder een mestwagen geraakt, zoodat hij het borstbeen en eenige ribben heeft ge broken. Het kind te Mjjnsheerenland, dat met een roes in de hand gevallen en daarbij boven het oog is gewond, is aan de gevolgen overleden. Vrijdagnacht is te Maastricht eene bakkerij, met den zich daarin bevindenden voorraad hout en meel, af gebrand. „Be statistiek is toch maar niets waard," zei iemand tot een vereerder van die wetenschap. „Waarom niet?" vroeg deze. „Wel, zij doet alle dingen maar ten halve, zij rekent precies uit dat or zooveel wijn op de aarde groeit, zoodat ieder mensch dagelijks een flesch zou kunnen drinken, maar wie mijn flesch uitdrinkt, zegt zij niet, en dut zou ik juist willen weteu." Te Zwolle is een zeer behoudend lid van deu raad, die eenige libe rale leden uit dien raad wilde écarteereu, bijkde ver kiezing zelf gevallen, terwijl alle anderen herkozen werden. De brand te Almkerk heeft, volgens de berichten van daar, groote verwoestingen aangericht en velen ongelukkig gemaakt. Hoewel terstond po gingen in het werk zijn gesteld om den slachtoffers zooveel mogelijk bijstand te verleenen, zijn de inge komen bijdragen nog verre van voldoende. In het Noordzeekanaal is een vlet in botsing gekomen met modderschuiten en daarbij een werkman tusschen de vaartuigen bekneld geraakt, die op de plaats dood bleef. De heer J. A. fteinbeck, op het Spui te Rotterdam, levert sedert goruimen tijd zoo boek- als «teendrukwerk, in ieder genre, zeer fraai op hout. Niet alleen heeft dit betrekking op adres- en visi tekaarten, maar ook huwelijksbrieven, in vitatiën, menu's, ja zelfs albums geheel gedrukt op hout, alles des- verkiezende in diverse kleuren het hout heeft de dikte van papier en is aan genoemd adres te be komen. Een hevige brand legde 11. Woensdagavond in korten tijd een bouwmanswoning in de Hooge- veen, onder Benthuizen, in de asch. De voorraad nieuw gewonnen hooi met birgoti, schuur en woon huis zijn zoo goed als geheel vernield. Een voor bijrijdend landbouwer van onder Zoeterwoude, den brand ontdekkende, heeft de bewoners, die reeds ter ruste waren, gewekt, waardoor dezen zich nog intijds hebben gered. Er loopen geruchten, dat de brand door kwaadwilligen zou zijn aangestoken. Op de Utrechtsche kermis deed zich Vrijdagavond een vermakelijk incident voor. Eenige studenten had- deD de aardigheid in een landauer met twee paarden gezeten, midden over het Vreeburg, langs tenten en kramen door het kermishoudeud publiek te lijden. De politie, die hieraan een einde wilde makeD, greep de paarden en gelatstte den beeren uit te stijgen, doch zonder gevolg. Na kort beraad werden daarna de paarden uitgespannen en van het plein gevoerd. Onze jongelui bleven echter rustig in hun rijtuig zitten, en daar dit de passage nog al belemmerde, sloegen een tiental politie-agenten de handen aan het werk en trokken het rijtuig onder luid gejuich der menigte eveneens van het kermis plein. l)e heeren lieten nu hunne paarden weder voorspannen en reden het kermisplein weer op. Na eenigen tij 1 werden zij opnieuw door de politie gegrepen en nu herhaalde zich wat kort te voren was geschiedde paarden werden uitgespannen en nu voorgoed weggeleid en het rijtuig met de jonge lui er in, weder door de politie-agenten, tusschen de juichende menschenmassa voortgetrokken tot voor het hotel Bellevue. Hier lieten de jongelui, die volstrekt geen haast schenen te hebben, zich eene flesch wijn brengen en dronken die in het rijtuig uit. Zij beweer den met rijtuig te zijn gekomen en zich ook alleen op dezelfde wijze te zullen verwijderen. Een inspec teur van politie bestelde daarop eene vigilante en ver zocht den heeren daarvan gebruik te maken. Deze be leefdheid werd niet van de hand gewezeu en zij stegen, buigende en dankende voorde „heusche behandeling'', uit hun landauer in de vigilante. Zaterdag is in het Scheur, nabij den Hoek van Holland, door Urker visschers drijvende gevonden het lijk van een 14-jarig jongeling (buitenlander) en te Maassluis aangebracht. Des nachts was bij van een ter reede aldaar liggend schip vermist. In den nacht tusschen 20 en 21 dezer is een der passagiers van de Venlosche stoom boot overboord gevallen en in de Maas verdronken. Volgens berichten uit de Kaapstad van 26 Juni, was de ex-president Burgers daar aangekomen en zou hij pogingen doen om lid van het Kaapsch Parlement te worden. De wijnoogst in Frankrijk is in het vorige jaar ongeveer 920 millioen gailoas geweest of juist de helft van hetgeue die in het vorige jaar heeft bedragen. Gedurende de laatste twintig jaren is het minste cijfer geweest 834 millioen gallons in 1856 en het meeste 1840 millioen in 1875. Het gemiddelde in de laatste tien jaren is 12(10 millioen gallons ge weest Van 19 Mei tot 13 Juli beeft de Fran- sche minister De Fourtou 54 van de 90 prefecten, 38 van de 90 secretarissen-generaal, 125 van de 287 onderprefecten naar huis gezonden. Te Parijs is een persoon in hechtenis genomen, die in een rijtuig rondreed met een driekleurige vlag, waarop geschre ven stond „Leve Napoleon IV, leve het leger; alles voor het volk." Te Bézier, waar in de kapel een standbeeld was opgericht voor Notre Dames de Lourdes, is een wonder gebeurd. Een meisje, dat kanker aan de borst had, is door eompressen met water van de wonderdadig^ fontein van Lourdes geheel genezen! Van 1852 tot 1876 zijn in Duitschland 249,152 boekwerken en kaarten uitgegeven, dus gemiddeld 9966 werken per jaar. In de laatste vijf jaren is het getal theologische werken verminderd, dat van paedagogische aanmerkelijk toegenomen. Dit laatste is ook het geval met de politieke geschriften, terwyl vermindering wordt waargenomen op geneeskundig wijsgeerig, historisch en aardrijkskundig gebied. Ook bij werken over bouwkunde, landhuishoudkunde, wis kunde en de handelswetenschappen wordt verminde ring opgemerkt. In het Schwarzwald heeft het de vorige week zoo hard gevroren, dat geheele aardap pelvelden verloren z(jn, Volgens de Vérité"een Turksch blad, dat zijn naam niet altijd eer aandoet, hebben eenige groote Engelsche financiers aan de Porte 21 millioen pd. st. aangeboden. In Hongarije is de oogst zoo groot, dat de gezamenlijke spoorweg* maatschappijen geen wagens genpeg zullen hebben om in de behoefte te voorzien. Daar er tegenwoordig veel over den coloradokever gesproken wordt, deelt de Arnh. Ct. een bericht mede, overgenomen uit een particulieren brief uit Noord-Amerika, Staat Mine- sota: „De coloradokever is bier maar alleen in de aardappels; hij is nog nooit in eenig ander gewas gezien. Verleden jaar beeft hij niet veel schade ge daan, maar vóór 2 jaar zijn al onze aardappelen er schoon door opgegeten. Men neemt hier 3 soorten waar: de eersten in 't voorjaar zijn gestreept; de vol genden, die meer in den zomer komen, zijn bruin de laatsten in den herfst hebben veel weg yan een wormdeze zien er vies uit, of ze nat Zynzij lozen ook een scherp vocht, en men vat ze bij 't vangen nimmer met de vingers aan. Waaneer wij hier in Minnesota te veel colorado-kevers op Potato-Bugs hebben, bestrooien we de aardappelplanten met een soort groene verfstof (Parish Green). Dit wordt ver mengd met meel, asch of ander dergelijk poeder, om den hoop wat grooter te maken. Om het enkel te gebruiken, is ook schadelijk voor de planten; ook zon het te duur komeo Gewoonlijk wordt het gedaan met een ouden blikken emmer met gaatjes in den bo dem, bij wijze van zeef. Dit moet er 's morgens vroeg opgestrooid worden, vóór dat de dauw opgetrokken is, anders valt het er dadelyk af. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik u verzoeken onderstaande letteren s. v. p. in uw veel gelezen blad op te nemen Daar ik mij voorstel, dat de inzender van het bericht uit deze Gemeente, voorkomende in No. 84 uwer Cou rant, Donderdag 19 11., betrekkelijk de hier opge richte Kiesvereeniging „Eendracht maakt macht", waarvan de heer Dominé W. Te Gempt, hoewel geen kiezer zijnde, tot voorzitter verkozen is, zeer goed weet, dat het hier geen strijd geldt tusschen het Ultramontanisme en het Protestantisme, maar be paald tusschen personeD, tot welks botsing door een gedeelte der Protestanten alhier de eerste stoot is gegeven, door hunne, mijns inziens, lage handelingen, waarom ik mij dan ook in dezen aan de zijde der R. K. heb geschaard, en werd door hen allen in eere gehouden, en door mij bijgewoonde vergadering met algemeene stemmen tot candidaat gesteld de Protes tant O De Putter en tevens op mijn voorstel het aftredend lid J. Steim, R. K., die de belangen dezer gemeente naar myne innigste overtuiging, voor zoover hij daartoe in de gelegenheid is geweest, trouw en eerlijk heeft behartigd, en die ik mij daarom dau ook niet zai schamen, bij iederen Protestant bij de aan staande herstemming aan te bevelen. Aangenaam zal het mij tevens zijn, wanneer de schrijver over de opgerichte kiesvereeniging, met den daaruit voortvloeienden strijd op politiek gebied, eenige aanmerking op dit mijn schrijven mocht willen maken, hetzelve Hink weg met zijn naam te onderteekenen. Hoedekenskerke, 21 Juli 1877. UEd. Dv. Dienaar, M. PAAUWE. VE.iliOOPlAGEN h VERPACHTINGEN. Datum ('laats. Voorwerpen, Informatiên. -.'4 Juli, Vlissiugen, keet, palen, enz Bouricins, Middelburg. •J5 Ellewoutsdijk, bouw- en weiland, Schollen. 25 Colijusplaal, inspan, V. d. Moer. '25 Kapelle, bolstede enz,, l'ilaar, 27 Wisselterke, inpnn, Koelof Van der Moer. 27 Kapelle, vruchten te velde, Paardekooper Overman. 30 Baarland, Woonhuis enz., V. d. Bussclie 31 Ooes, verp. weiden, Bilaal'. e." 3Wissekcrke, landbouwinspaii. Roelof Si V. d. 1 Moer. t fioes, verp. bouw- en weiland, Licbert 2 Oudclamle, verp. bouwland, Paardekooper Overman. 2 Wolfaartsdijk, verp. hofstede, bouw en weiland, Rembges. 2 Colijnsplaat, Woonhuis enz., V. d. Moer. 3 Waarde, verp hofstede en bouwland, Rembges. 22 's-Heerenhoek, bouwland en uitweg, harseboom. Ondertrouwd: den 21, Johannes Adrianus Schol, 27 j., jm., met Cornelia Jacoba De Hond, 22 jjd. Overleden: den 21Johannes7 m., z. v. Ni- colaas Verrijk en Lucia Johanna Brand. KAPELLE. Geboren: den 5, Klaziua, d. v. Ariaan Bliek en Johanna Hoogestegerden 8, Catharina Jacomina, d. v. Jan Johannes Van Willegen en Cornelia Van de Vrie; den 18, Maria, d. v. Jacob Ponseen Dina Lam per. OVEZAND. Geboren: den 22, Johannes, z. v. Marinus Rijk en JobtDa Verdonk; den 23, Adriaan, z. v. Bastiaan Rijk en Geertruida Smits; den 26, Aalbrecht, z. v. Cornelia Rjjk en Cornelia Rijk. Ovebleden den 10, Adriana Den Ronden, 41 j., jd. OUDELANDE. Geboren: den 1, Jacobus, i. v. C. Harthoorn en F. Van Boven; den 2, Johanna, a. v. J. Pantus en Joh. Bal; den 5, Johannia, i. v. J. De Lavienne en M. Molden 9, Jacob, z. v. J. Van Wingen en B. Burger; den 25, Jacob, z. v. P. Van Wingen en L. Van Liere. WEMELDINGE. Ondertrouwd: den 22, Jacobus Den Hollanderen Jacomina Koole. Geboren: den 7, Abraham, z. v. Jan De Schipper en Cornelia PikkaardCornells, z. v. Jan Heere en Pieternella Houtekamer; den 20, Johanna, d. v. Jan Kik en Hendrika Hoogesteger. Overleden; den 16, Cornelia Moelker, 58 j., vrouw van Josias Nyssen; den 22, Cornelis, 11 m., z. v. Marinus Van Van en Adriana Koster. Levenloos aangegeven een kind van de manne lijke kunne van Willem Van de Visser en Adriana Mieras. r25jarige Eclitvereeniging van NICOLAAS Van de PLASSE 7^ en PIETERNELLA HAASDONK. Nieuwe Craaiert, 23 Juli 1877. [r Hunne dankbare kinderen. V-os»——vsr#—iS'f.S- Getrouwd P. K. Van DA ALEN, vau Goes met M. KOERT, van Wilhelminadorp, die tevens, namens hunne wederzij dsche betrek kingen, hun hartelijke» dank betuigen voor de vele bewijzen van deelneming, bij hun huwelijk ondervonden en in 't bijzonder voor de belang stelling, in zoo ruime mate door de burgerij van Wilhelminadorp aan den dag gelegd. Wilhelminadorp, 20 Juli 1877. Heden overleed onze geliefde zoon JO- HANNIS, na een geduldig lijden van 22 weken, in den ouderdom van bijna 21 jaren. P. M. VERBOOM. T. I. VERBOOM—Meileb. 's-Heer Hendrikskinderen, 23 Juli 1877. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank aan allen die bewijzen van belangstel ling gaven bij hunne verkiezing tot leden van den gemeenteraad. G. Van der HOEK. J. A. BEVIER De FOUW. Het Kantoor van den Deurwaarder en Cand.-Procureur DE TOS te Goes, is van Eiusdag 1 Augustus af ge vestigd in de KEIZERSTRAAT, D. 18. voor den tijd van 7 jaren. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVER MAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal, ten ver zoeke van de wed. Johs. Mol Pzn., in het openbaar verpachten: des voormiddags te 10 uren, iti het gemeente huis te Oudelande, ruim gelegen onder de gemeenten Oudelande en Baarland. des avonds te 6 uren, in de herberg het f||ii||f| t/Wapen van Zeeland," te Colijnsplaat, ten overstaan van den Notaris L. VAN DER MOER, van: (waarin Timmermanswinkel) met SCHUUR, (tevens tot berging van Hout en andere Materia len ingericht)verdere TIMBERING en ERVE, aan de oostzijde van de Voorstraat in het dorp Colijnsplaat, sectie A nos. 140, 141 en 143, ter gez. grootte van 3 aren, 25 centiaren, in wélk perceel de Timmermans- en Metse laars-affaire sedert onheugelijke jaren met goed gevolg is en nog wordt uitgeoefend; te aanvaarden 1 November e. k. En nog van een WOOVHUIS met SCHUUR, verdere TIMMERITH en ERVE, staande en liggende als voren, sectie A no. 792, groot 2 aren, 69 c. Terstond te aanvaarden. Nadere inlichtingen ten kantore van genoem den Notaris. De Notaris 1. KARSEBOOM, te Heinkens- zand, zal des voormiddags te 10 uren, in de herberg van Albr. Rijk, te 's-Heerenhoek, publiek presen teeren te verkoopen, ten verzoeke van de weduwe en erven van Jan Uitvorst, EEN PERCEEL gelegen in de gemeente 's-Heer Arendskerke, kadaster sectie E nos. 253 en 294, te zamen groot 1.08.90 Hectaren. In 3 perceelen en in massa. Nadere inlichtingen te bekomen bij boven- genoemden Notaris. echte Zure MOREUEEV bij J. KRIJGER, tuinier, Molendijk Goes. Een Donkerbruine, Sjarige DEKHENGST, gekruist Bovenlandseh ras zonder eenig gebrek bekroond op de Tentoonstellin gen te Winsum en Warfum. Te bezien bij G. SIERSEMAte Winsum prov. Groningen.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3