EEi\ EEUWFEEST. GEMENGDE BERICHTEN. «T *ND C.OES van 17 t< t 20 Juli 187/. ADVERTENTIES Per telegraaf. Heden had een tocht naar IJmuiden plaats met twee stoombooten. Een keurig dejeuner werd aan boord aangeboden alles ging uit van de Haarlemsche afdeeling. trekken. Die opening rookte na eenige dagen als een schoorsteen. Het vocht van het hooi ontlastte er zich door in een dikken damp, gedurende vele dagen. Des win'ers was al het hooi, behalve een klein weinigje vlak bij den schoorsteen, friscb, droog en gezond en het werd met graagte door het vee gebruikt. UIT ONZE KOLONIËN. Omtrent de Djambi-expeditie is het vol gende bericht ontvangen: De leden der expeditie, belast met het on derzoek der hooglanden van midden-Sumatra, waren den 17den Mei te Datar, een kampong van pl. m. 15 armzalige buisjes, door Maleers bewoond met onbegrijpelijk stupide gezich ten. De natuur is er onbeschrijfelijk schoon; door het dal stroomt een kristalheldere rivier over een bed van kleurenrijke kiezel- en lei- steenen. Het is omringd door duizenden meters hooge bergen, die tot aan den top mei bosch zjjn begroeid. De kampong Grabak ligt een half uur van Datar, een even onbeduidende kampong; beide kampongs bevatten te zamen hoogstens een paar honderd bewoners, en toch begroetten de reizigers die kampongs met een vreugdevol en dankbaar hart, na eenige dagen door sombereen vochtige wouden, waar geen enkele zonnestraal kan doorbreken en een demo nisch concert der Oejoe-oejoe zich doet hooren, berg op berg af te zijn getrokken. Een negorij hutje met bladeren gedekt is het verblijf der reizigers. Binnenkort vertrekken ze naar Laboe- Toras, een nietig gehuchtje, uit een paar huizen bestaande, midden in een Urwald gelegen het pad daarheen voert aanhoudend door onmete lijke wildernissen. Te Laboe-Toras wordt een dag rust gehouden, om van daar naar Silago, op de grens van de onbeheerde landen gele gen, te gaan. Niettegenstaande de zware ver moeienissen genieten alle leden der expeditie een goede gezondheid. FRANKRIJK. Presideut Mae Mahon zal nu zeker zijne tegen woordige vrienden wel leeren kenuen. Tot 1880 zullen zij hem misschien dulden, zoo verklaren zij openlijk maar dan moet er of een keizer öf een koning op den troon. Die openlijke bekentenis beeft echter dit voordeel, dat de verschillende partijen elk voor hare eigen candidaten werken en er voor de re- publikeinen te beter gelegenheid zal bestaan om te overwinnen. Omtrent de verkiezing voor de kamer is nog niet met zekerheid te melden, wanneer zij zal plaats hebben. Het Bonapartistisch kiescomité, dat zich comité van uitvoering noemt, bestaat uit de hh. Rouker den hertog Van Padoua, Jolibois en baron De Mackau. Dit comité zal zich in verbinding Btellen met den minister De Fourtou. BELGIË. Tengevolge van de uitspraak der rechtbank, waarbij Marie Collart, de beruchte Lolo, niet medeplichtig is verklaard aan de diefstallen door 't Kint gepleegd, heeft zij zich dezer dagen tot de correctioueele recht bank gewend, teneii.de de voorwerpen terug te be komen, welke in hare woning waren in beslag ge nomen. De voorwerpen, welke erkeud zijn als toe te behooren aan Marie Collartzijn haar ter hand gesteld. De Meuse meldt, dat de expeditie, met de explo ratie van Midden-Afrika belast, binnenkort uit België zal vertrekken. Naar men verzekert, zal het bevel over deze expeditie door den koning aan kapitein Crespel, van Doornik, worden opgedragen. TRANSVAAL. Over de annexatie van de Transvaal sprikend, zegt Daily News" dat die gebeurtenis natuurlijk in Hol land groote sensatie heeft gemaakt, zoodat het voor de Hollanders moeielijk zal zjjn de beweegredenen te billjjken, die tot de annexatie voerden. „Toch moe- Door den afgevaardigde der afdeeling Goes ter algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. HL Reeds met een enkel woord werd gemeld, dat de eigenlijke viering van het eeuwfeestjl. Woensdag plaats had en uitmuntend geslaagd is. Hoe al de gevoelens weer te geven, die de afgevaardigden der departementen en de leden bezielden, toen zij in het ruime en schoone kerk gebouw kwamen en daar eene aanzienlijke schare van dames en heeren vereenigd vondentoen de tonen van het beroemde orgeldoor de vingers van den kuudigen Bastiaans aan het speeltuig ontlokt, zich deden hooren en tot feest viering maar vooral tot ernstige en plechtige feestviering, stemden? Weldra kwam Z. K. H. prins Hendrik in admiraalsuniform, vergezeld van de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Koloniën en Marine, benevens 's Kooings Com missaris in de provincie, terwijl de burgemeester en de leden van den gemeenteraad reeds aan wezig waren. Dr. A. Vrolik, de voorzitter der Maatschappij beklom het preekgestoelte en nu werd door het zangerskoor inet begeleiding van het orkest het eerste gedeelte der feestcantate van Ten Kate aangeheven, waarna de redenaar in flinke, breede trekken de geschiedenis der Maatschappij schetste, de vruchten die zij afwierp die van de boeren, namelijk die vau de inboorlingen en van de Engelsche koloniën. Er was weinig kans, dat de spoorweg naar de Delagoabaai tot stand zou ziju gekomen of dat de interest van de leening, door Burgers te Amsterdam gesloten, zou zijn betaald; het tegenwoordig bemind heeft er belang bij de financiën van de Transvaal behoorlijk te regelen. Wij durven verzekereu, dat er geen grond is voor de bewering, dat de Nederlandsche regeering een protest tot graaf Derby zal richten over de annexatie en wij vertrouwen, dat de Hollanders over een paar maanden eerlijk zul len erkennen, dat de boeren meer kans hebben op welvaart onder het nieuwe dan onder het oude stelsel.'" Aan de Zutph. Ct. wordt uit de Kaap geschreven: Het door Engeland brutale inpakken van de Trans vaal is hier nog steeds de meest besproken zaak bijna overal worden meetings gehouden om over die on rechtvaardige annexatie van gedachten te wisselen. Het resultaat dier vergaderingen is altijd om daartegen met alle kracht te protesteeren. Het belangrijkste is echter, dat niet alleen de Hollanders en de Kaapsche boeren hunne stem er tegen verheffen, doch ook een groot aantal aanzienlijke, oprechte Engelscheu hebben op die vergaderingen ten sterkste de handelwijze van Engeland afgekeurd; ja, zelfs is op eene vergadering te Malmesbury eeu Engelschman de leider dier ver gadering geweest, en heeft hij in eene korte, doch krachtige rede zich tegen de genoemde annexatie ver klaard (hij sprak zeer gebrekkig Hollandseh). De petitie, die hier in de kolonie (de Kaapkolonie) Ier teekening is rondgegaan, wordt heden naar de ko ningin verzonden. Ze bevat 6066 handteekeningen doch onderscheidene lijsten zijn nog niet ingekomen, o. a. nog geene van Malmesbury, het brandpunt der oppositie. De tot dusver ontvangen lijsten komen uit 42 verschillende plaa'sen. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Eigenaardig is de tactiek, die de beide oorlog voerende partijen volgen. Kenmerken de Russeu zich door hunne stoutmoedigheid, de Turken tooneo zich zeer laconiek. De Russen zjjn na het overtrekken van het Balkan-gebergte voorwaarts getrokken op weg naar Adrianopel. 7jj hebben Czernavoda bezet, nadat de Turken dit in brand hadden gestoken. Welke tactiek de zonen van het Ottomauische rijk nu beweegt, om de Russen ongestoord den Balkan over te doen trekken, is ons een raadsel. Of er eene ge heime politiek achter schuilt, die ten doel heeft den vijand in een hinderlaag te lokken, zal nog moeten blijken. In Azië zijn de Turken overwinnaars, en gaat het zoo voort, dan zal het zonderlinge schouwspel vertoond worden, hoe de Russen in Turkije en de Turken in Rusland de overhand hebben. Van ver schillende zijden wordt bevestigd, dat deze oorlog ontzaglijk veel mensclienlevens kost, en eraan beide zijden met woede grstredeu wordt. Men vecht zich liever dood, dan dat men zich overgeeft. Is 't te verwonderen, waar aan beide zjjden de godsdienst- quaestie op den voorgrond staat Natuurlijk worden de nederlagen aan de hoofden geweten, en men verzekert uit Konstantinopel, dat Abdul Kerim Pacha als opperbevelhebber is afgezet en vervangen door Osman Pacha. Ook de Minister van Oorlog zou ontslagen zijn. Verder heeft Ilobart Pacha bevel ontvangen de belangrijkste punten op de Russische kust der Zwarte zee te bombardeeren. Op een kunstveiliag, dezer dagen te Amster dam gehouden, is een ebbenhouten kastje met prach tige paneelen, beschilderd door Frans en Dominicus Francks, verkocht voor 4000een stuk aan Holbein gold 3000. Terwijl men te 's-Hage bezig was een huis beneden te verbouwen, stortte het geheele bovenhuis, met allen, die er zich op bevonden en met den geheelen inboedel der bewo ners, in. Gelukkig kwamen de bovenbewoners er met den schrik af, maar al wat zij bezaten, is door den val vernield gewoiden. Een hulpwachter bij 's-Bosch is dood aan zijn wachtpost gevonden ver moedelijk is hij met een trein in aanraking geweest. Te Westerlee is, terwijl een arbeider bezig was klei te vervoeren met twee wagens, die aan elkander verbonden waren, diens zoontje van een dier wagens gestort, onder de raderen geraakt en terstond over leden. Zondagavond heeft zich een milicien, die in herinnering bracht en hare toekomst schil derde met aansporing van de aanwezigen om haar den noodigen steun niet te onthouden. Met hartelijke toespraken tot den vorst, de lands-, gewestelijke- en gemeentebesturen, de directeuren, afgevaardigden en leden der Maatschappij ein digde deze rede, die, afgewisseld door een recitatief en sopraansolo alsmede een baritonsolö, telkens met koor, een diepen indruk maakte. En die indruk werd nog versterkt, toen het koor de bede van Tollens aanhief. Toen stonden alle aanwezigen, voorgegaan door Prins Hendrik, op, en die bede werd zeker nimmer op zoo danige wijze als loen geuit en aangehoord. Te 2 J/2 uur zou de opening van het Museum toe gepast op Nijverheid plaats hebben; doch daar de prins was opgehouden door den Keizer van Brazilië, die evenals Z. K. H. bij den Commis saris des Konings het dejeuner gebruikt had moesten de afgevaardigden tot 3V2 uur wach- ten. Gelukkig gaf de schil der ij zaal op het Paviljoen gelegenhe'd genoeg, om zich den tijd aangenaam te korten. Nauwelijks was de prins gezeten, aan wiens zijden men de Min. hier boven genoemd, benevens den vice-president van den Raad van State, den heer rar. Van Iieenen opmerkteof de heer mr, A. J. Enschede president der commissie voor de oprichting van het Museum, nam het woord en schetste de aanleiding en het ontstaan dezer tweede in stelling vau de Maatschappij, waarna hij ver acht te /.uiten heeft men het lijk opgehaald eener dienstbode. Wanhoop over het verlies van haar minnaar, die haar misleidde en toen dienst n, m bij het iodische leger, heeft haar tot deze daad gebracht. Te Rotterdam is een kind, dat op eene kamer van de 2de verdieping speelde, terwijl de moeder op die kamer huiselijke bezigheden verrichtte, uit het raam gevallen, waardoor het ernstig gewond is. Door de Haagsche politie is tegen J. Ovroeger wonende te Voorburg en thans in den Haag, proces-verbaal opgemaakt, wegens het te vondeling leggen van een kind beneden den ouderdom van vijf jaren, op een niet onbewoonde plaatste Delft. Te Norg is iemand wegens het uithalen van vogelnesten tot eene geld boete of subsidiaire gevangenisstiaf veroordeeld. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Ooststellingwerf liet zich een 92jarig man de trap van het raadhuis op en afdragen om zijn stem uit te. brengen. Te Homoe.t (Betuwe) is de bliksem in een boerderij geslagen, vielke totaal verbrand is, alsmede 3 hooibergen en een tweetal scharen. Een zeer eenvoudig middel om petroleum lampen, zonder het minste gevaar, uit te maken, zoo schrijft men aan het Hbl. bestaat hierin, dat men de vlam afdraait tot op een derde van haar gewone giootte, en dan een plat voorwerp, b. v. een schoteltje, kopje of iets dergelijks, mits het maar plat is, stevig een halve minuut boven het lampenglas houdt, dan dooft de vlam onmiddellijk, aangezien de zuurstof ver teert in het lampenglas en eeu vlam zonder zuur stof niet bestaan kan. Wie kent de koningin der likeuren, de heer lijke Chartreuse niet? Zij wordt, zooals men weet, in de „Groote Chartreuse" in Frankrijk bij Grenoble bereid en de verkoop er van, die door eigen agen- sen door de geheele wereld plaats heeft, levert den Karthuizer monniken jaarlijks verscheidene millioenen op. Voor hen, die rneenen, dat de handel in likeur moeielijk met de stichting van een klooster en de gelofteu der monniken, of met het in 1864 door Uen l'aus uitgevaardigde verbod te rijmen is, diene, dat van de opbrengst jaarlijks 3 a 500,000 francs aan de kerk afgestaan wordt en dat er even groote kapitalen aan aalmoezen worden uitgedeeld, terwijl het klooster gedurende zekeren tijd van hel jaar on bepaalde gastvrijheid verleent. Het recept van de likeur is de opkomst der orde geweest en het be vindt zich sedert 300 jaar in het klooster, waar het streng geheim gehouden wordt. Het kostelijke per kament, waarop het geschreven slaat, ligt verzegeld in eeu uitgeholden steen onder het hoofdaltaar der kloosterkerk en ziet alleen het daglicht als er een nieuwe generaal der orde optreedt. Daar de Karthuizer generaal dom Saisson onlangs stierf tn zijn opvolger reeds benoemd is, zal deze zeldzame plechtigheid binnenkort plaats hebben. Uil Porto wordt gemeld, dat op de tentoonstelling aldaar 0. a. een tweede prjjs is toegekend aan de firma Tresling Co. te Amsterdam, voor chromolithographie. Voor eenige dagen werd in een bosch, nabij Kattowitz gelegen, een werkman gevonden, die in dronken toestand zich op het gras had neergelegd, en wel juist op een mierennest, oin z>jn roes uit te slapen. De vraatzuchtige mieren wierpen zich op den hulpeloos neerliggende en beten hem eeu stuk uit het gezicht, uit de tong en verder uit zijne geheele lichaam. Voorbijgangers vonden ein delijk den beklagenswaardige in zijn ontzettenden toestand en brachten htm naar zijne woning, waar hij spoedig stierf. De dynamietfabriek te Opladen, in de Pruisische Rijnprovincie, is in de lucht gevlo gen. Er ziju vijf werklieden omgekomen en vier zwaar gekwetst. Ingezonden Stukken. Hoedekenskerke, 19 Juli 1877. Mijnheer de Redacteur Twee jaar geleden, in Augustus of September, was ik bezig een bericht op te stellen voor uwe courant omtrent een bezoek van sprinkhanen aan onze gemeente, toen ik daarin door eene gewichtiger zaak werd ver hinderd. Later heb ik er niet meer over gedacht. Maar nu de heer Posthumus betwijfelt, of Holland ooit door de treksprinkhanen bezocht werd, acht ik mijne mededeeling ook nu nog wel van eenig belang, te meer daar ik verder lees, dat „de eieren vele jaren onder den grond bedolven, kunnen blijven liggen, zon der hun vermogen lot ontwikkeling te verliezen." zocht, of Z. K. H. de goedheid wilde hebben het Museum te openen. Eene wandeling door de verschillende zalen volgde nu en men wist niet wat meer te bewonderen: den schat van kunst stukken hier bijeengebrachtof de zorgdie de commissie daaraan heeft besteed. (Later komen wij op dit museum terug.) Het was inmiddels vijf uren geworden, het tijdstip, waarop het feestdiner een aanvang zou nemen. In de groote zaal der sociëteit „de Vereeniging" stonden drie lange tafels in rechte lijnen tegen de hoofdtafel, allen prachtig gedekt, en weldra waren allen gezeten. Aan de hoofd tafel waren, behalve eenige directeuren en de Ministers, (Z. K. H. had zich verontschuldigd, wegens de treurige omstandigheden, die de vorste lijke familie hebben getroffen) ook de Voorzitter van de Eerste Kamer en de gezant van Frank rijk gezeten. Den inhoud der toasten mede te deelen zou vermoeiend wezen; genoeg zal het zijn te vermelden, wie er spraken en waarop; Dr. A. Vrolik op Z. M. den Koning en zijn huis. Prof. E. Von Baumhauer op de hooge regeering. Mr. J. Heemskerk Az. op de Maatschappij. Generaal Delprat op Frankrijk en zijn kunst toegepast op Nijverheid (Sèvres enz De Fransche Gezant Target op de kunstin dustrie van Nederland. Prof. Van de Willigen op de noodzakelijkheid van goed professioneel onderwijs. Jhr. mr. Teding Van Berkhoutpresident der tusscDeti 0 eiT T ur^a^gënëêle dijk van den Bieze- lingschen Ham tot hier, eu verder naar de Baarland- sche zijde zoover het oog reiken kon, met millioenen sprinkhanen bedekt was. Op een oogenblik waren ze echter verdwenen, zonder dat iemand wist te zeggen, in welke richting en zonder eenige schade te hebben aangericht, 't Is te hopen, dat er geene eieren zijn achtergebleven, die later „tot ontwikkeling zouden kunnen komen." Voor de waarheid van bet medegedeelde sta ik borg; mjjn naam kunt gjj den heer P., als bjj dit wenscht, opgeven. Mij nheer de Redacteur De schrijver uit Nisse in uwe Courant van 11. Donderdag had dus verwacht, dat -het ongeval met het dienstmeisje A. P. aanleiding zou gegeven heb ben, dat de laiitaarolooze parocbieput aldaar zou besproken worden. Als men niet beter wist, dan zou men allicht denken, dat een beschuldigend geweten die verwachting deed geboren worden, omdat die be doelde put reeds meerdere offers heeft geëischt; of is het louter voorgevoel, zonder aanleiding De schrij ver zegt, dat er in verband met het treurige feit geklaagd wordt over geen straatverlichting, alsof, als er verlichting bestond, het ongeluk niet zoude gebeurd zijn." Hij noemt bet overdreven te denken, dat eene verlichting van den put de poging tot moord zou voorkomen hebben. Ik deel bet gevoel van den schrij ver niet, op grond dat iemand, met het plan ver vuld om een moord te begaan, zooveel mogelyk het donker zal te baat nemen. Hier geldt het de vraag, of hij niet terug zou gedeinsd zijn om een moord te begaan, al9 de put behoorlijk verlicht geweest was? Het artikel van den schrijver verder lezende, kom ik tot de ontdekking dat mijn stuk niet goed gelezen is. In mijn anikel slaat„op vele dorpen in Zuid- Rtveland is men in den laatsten tijd begonnen lantaarns te plaatsen, maar niet heb ik gezegd op alle dorpen. De schrijver neemt eene verdediging op zich, die hij, om het doel wat ik beoogd heb, beter niet had moe ten uitspreken. Kan of wil de gemeenteraad geen lantaarns plaatsen, hij moet dit weten te verantwoor den. De treurige werkelijkheid ligt voor zijne reke ning. Laat de duisterheid op veler gebied van deze gemeente tot voorbeeld dienen voor andere plaatsen, om niet met de lantaarn van Diogenes naar wijsheid te zoeken, maar opdat flinke petroieum-verlichting de inwoners iu de donkerheid voor verdrinken moge behoeden. Nisse. UW CORRESPONDENT. Ondertrouwd: den 17, Johannes Van der Hofstede, 23 j., jm met Cornelia Johanna Van Riet19 j., jd. Getrouwd: den 19, Eduardus Tervaet, 31 j, jm., met Tannetje De Meij, 35 j, weduwe van Jchannis De Geus. Overleden den 18, Marinus Van Zweed en, 62 j., gehuwd met Pieternella Moerlandden 20, Adolplius Van de Rostijne, 32 j gehuwd met Pieternella Dirkse. 204ste STA ATS-LOTERIJ. 4e kl. Prijzen van f 100 en daarboven 3e lijst. No. 12579 25,000. No. 13277 ƒ1500. No. 13773 1000. No. 14813200. Nos. 2834, 7640, en 10608 elk 100. 4e lijst. No. 11308, ƒ100. CORRESPONDENTIE. Aan V. K. te Krabbendijke. Is uwe opmerking omtrent de onjuistheid van ons bericht over den uitslag der verkiezingen wel juist Wij betwijfelen het ten sterkste. Ons was de uitslag officieel gemeld. Daarbij is het een feit, dat er eene herstemming moet plaats hebben, waarvan door u geen melding wordt gemaakt. Dit versterkt ons nog meer 311 de meening, dat gij dwaalt. Overigens dank voor uwe goede bedoeling. De ondergeteekende betuigt zijn' dank aan allen die hem bewijzen van belangstelling gaven bij zijne verkiezing tot lid van den ge meenteraad. TAN/ DER FELTZ. Maatschappij van wetenschappen, op den bloei harer dochter, de Maatschappij van Nijverheid. De directeur A. H. G. Van Iterson op den Voorzitter. De Min. van Koloniën, mr. Alting Meesop den directeur van het koloniaal museum. De heer D. A. Thieme op de gemeente Haarlem en de feestcommissie. De burg van Haarlem, mr. E. A. Jordens, op den vooruitgang der Maatschappij. De secretaris der Maatschappij op den heer D'Arnoultdie, Nederlander van geboorte, in Frankrijk woonachtig, vele geschenken aan het museum van kunst had gedaan. De directeur dr. L. Mulder op de zuster verenigingen. De heer D'Arnoult op de welvaart der Maat schappij, zich daarbij beschikbaar stellende, voor de bevordering daarvan. De Voorz. der Eerste Kamer op de goede verhou ding van de volksvertegenwoordiging en het volk. De directeur A. C. Cramer op de zangers en de zangeressen, die zooveel tot het wel slagen van het feest hadden bijgedragen. In den Haarlemmer-hout werd vervolgens nog een concert aangeboden en de afgevaardigden door de feestcommissie op feestelijke wijze onthaald.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2