WTa argang. zaterdag' z\ Juli. OFFICIEELF. MEDEDEELIMN. W\\I1\LA\D. Een Kinderfeest. RECHTZAKEN. O GOËSGIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vkijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct, per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN OGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Z. M. heefc goedgekeurd de benoeming van jhr. M. J. De Marees van Swinderen, burgemeester van Driewegen, tot secretaris dier gemeente. In het begin van September a. s. zal te's-üraven- hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van hen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf. De Kijkstelegraafklerken worden onderscheiden in klerken le en 2e kl. Aanstelling geschiedt op eene jaarwedde van 350, welke belooning voor de klerken, met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tot ƒ800. De klerken kunnen, mits voldoende aan de daarvoor gestelde eischen, uit hunne betrekking over gaan tot die van telegrafist. Aanmelding voor of op den lOn Aug. a. s. bij het Dep. van Financiën. Zie verder de St. Ct. no. 163. Blijkens een bij de regeering ontvangen officiéél bericht uit Londen van den 15 dezer heeft zich in een koestal aldaar opnieuw de veepest geopenbaard. O.-Indik ontslagen op verzoek, eervol, de le luit.- kwartierm. bij de mil adm. I'. D. G. Soeibrood Piccardt. Geplaatst: infanterie, bij het garn. bat. Groot-Atjeh, de le luit. J. J De Graaft. GOES, 20 Juli 1877. Omtrent den uitslag der gemeenteraads verkiezingen hebben wij nog het navolgende te vermelden. DRIEWEGENGetal kiezers 26. Ingele verde geldige biljetten 22. Gekozen Abram Leijs en Cornelis van Strieu, aftredende leden, beiden met 21 stemmen. 's-GRAVENPOLDER: Getal kiezers 54. In geleverde geldige biljetten 41. Gekozen Jacob Felins met 24 stemmen. Herstemming tusscben Johannes Polderman, aftredend lid, Jan Woutersen en Jacob Remijn. NISSE: Getal kiezers 46. Ingeleverde gel dige biljetten 28. Gekozen Jacob Johs. van Liere met 24 en Jacobus Nieuwen'nuijse met 18 stem men, aftredende leden. lir uiniiigen. Donderdag 11. gaf de hand boogschutterij »De 3 Korenbloem kens" alhier een concours naar den vogel. Behalve de so ciëteit van Kruiniugen zelve, die met 18 leden tegenwoordig was, waren nog tien gilden aan wezig en wel: s>St.-Sebastiaan" van Kwaden- - damme met 2, »Soranus" te Heinkenszand met 4, Willem Teil" te Ovezand met 8, »De Pauw" te Biezelinge met 6, Excelsior" te Wissekerke (N.-B.) met 2, »Jacoba Van Beieren" te Goes met 3, «Kroonprins" te Cats met 3, Victoria" te Kwadendamme met 2, ïSt.-Sebastiaan te 's-lleerenhoek met 3 en St.-Barbara" te 's-HeereDhoek met 3 leden. Twee verguld zilveren medailles en twee premiën in geld waren uitgeloofd. Zelfs de baanwachtersdie altijd meer kans hebben om boeten te krijgen dan ovaties te ontvangen, werden door de kinderen toegejuicht. Waaraan zij zulk een eer hadden te danken zullen zij, als zij zelve kinderen hebben best hebben kunnen begrijpen. De meeste kinderen gevoelen behoefte, om hetgeen in hun binnenste omgaat luide te verkondigen. Zij kunnen zoo moeielijk, vooral als 't iets prettigs geldt, van hun hard een moordkuil maken. Zij moeten het hard uitschreeuwen, wat hen vroolijk stemt, en wees overtuigd dat het bij een kind spoedig te bemerken isof de vreugdekreet uit het hart voortkomt. En ik heb Donderdag weer gele genheid gehad 't optemerken. Al was er geen sterveling aan het station geweest, dan toch zou den die bijna 300 kinderen hoerageroepen hebben.. Later deden zij 't wel ter eere van dezen of genen arbeider ver op het veld, die zich volstrekt niet bekommerde om het gejuich, een voudig omdat hij te ver verwijderd was om er het rechte van te begrijpen; zelfs een visscher, die aan den slootkant in slaperige houding was gezetenwerd niet vergetenal vond die mijnheer 't onnoodig om eens even terug te wuiven. De visscherij was dan ook te gewich- D*>or den heer J. I>e Jonge, lid van »De 3 Korenbloemkens" te Kruiniugen werd de eerste medaille voor het afschieten van den rechter-zijvogel behaald terwijl de tweede medaille, gesteld op den liuker-zijvogel, te beurt viel aan den heer J. Rijklid van »Soranus" te Heinkenszand. Voor het behalen van de meeste punten op de klep of den lossen vogel, verkreeg de heer Charles Bernard, lid van De o Korenbloem kens" te Kruiningen de eerste premie in geld en de heer A. Lijk, lid van St.-Sebastiaan" te 's-Heerenhoek, als opvolgend in punten, de tweede premie. Met recht werd gewezen op het bewaarheid worden der zinspreuk van de feestvierende socië teit »In minnen versaemt." Alles liep in de beste orde af. Itflsse. Naar aanleiding der vraag, voor komende aan het slot der mededeeling in de Courant van Donderdag over het ongeval met de bewuste dienstmeid, kan bericht worden dat alhier geen straatverlichting bestaat, dat de put mitsdien niet kunstmatig verlicht-was, dat de redders het bovenste gedeelte van het lichaam der drenkelinge konden zien en alleen in hunne hulpvaardigheid zjjn vertraagd gewor den door het vele water en dat de ongelukkige zeer kort in het water is geweest, hetgeen overeenkomt met de verklaring, dat de gevaar volle toestand van de geredde meer veroorzaakt was door aandoening van het zenuwgestel dan door het ingeloopen water. misse. Als eene bijzonderheid omtrent de verkiezing van raadsleden alhier kan gemeld worden,dat de voorstanders van straatverlichting, die vóór het treurig feit met de dienstmeid van C. De B. geen plan hadden het aftredend lid, dat beschouwd werd daarvan geen voor stander te zijn, niet te helpen herbenoemen, na dit feit besloten hadden iemand van hun beginsel te kiezen. Ongelukkig voor hen en voor de goede zaak heeft deze slechts tien stemmen op zich vereenigd. Met de bedijking der schorren onder de gemeente Krabbendijke, eenige dagen geleden begonnen, gaat het goed vooruit. Ongeveer 300 polderwerkers zijn dagelijks bezig en het laat zich aanzien dat, zoo geen bijzondere ge vallen voorkomende nieuwe polder nog dit jaar zal kunnen bezaaid worden. Voor het Ja-a comité is gecontribueerd uit Goes ƒ34, nit Cortgene f 42,22, uit Wis sekerke 26,13, uit Wemeldinge f 30, en ten behoeve van het Centraal-comité voor de tige bezigheid al zou men het aan zijn voor komen niet hebben gezegd om zich 'n oogen- blik om die kinderen te bekommeren. Die man had zeker eer. koele visschennatuur of werd uit den aard zijner bezigheid te veel door slaperig heid geplaagd. Toch lieten de kinderen zich door zijn handelwijze niet afschrikken, want den gan- schen tocht over werden zij niet inoede hoera 1 te roepen. Verschillende motieven hadden het comité tot wering van schoolverzuim doen besluiten, om zulk eene uitspanning alleen te gunnen aan de kin deren die in een gansch jaar (nu 1876 van 1 Januari tot 31 December) nul verzuimen hadden gehad. In Middelburg was menigeen verbaasd, dat er in Goes zoovele kinderen waren, die daarop aanspraak konden maken. In optocht waren de kinderen 's middags van uit hunne scholen naar het station getrokken waar hun door vele ingezetenen, o. a door den heer school opziener, uitgeleide werd gedaan. In Middelburg gekomen, stelde zich de stoet geregeld op orde, en ging men, na eene wandeling door de stad, naar het Schuttershof. De kinderen waren, na eerst eenige versterking gekregen te hebben toen in de gelegenheid naar hartelust te spelen. Zij maakten daarvan dan ook ruimschoots ge bruik en sprongen en zongensoms in dolle oprichting en instandhouding van een Seminarie nabij Batavia uit Wolfaartsdijk 12,50. (A7. G. Ct.) Wederom heeft aan den Nieuwen Neu- zerjpolder, annex Ter-Neuzen, jl. Dinsdagmorgen een dijkval plaats gehad, maar ditmaal op een minder gevreesd punt, namelijk tegen den Brak man, bij den zoogenaamden Koepel, waar de buitenberm met glooiing, ter lengte van circa 60 meter, is weggevallen. Slechts eenige jaren geleden was hier nog een wijd uitstekende schor aanwezig, die reeds in de Wester-Schelde is verdwenen en thans als vaarwater door de diepst geladen zeeschepen wordt gebezigd. De leden der Eerste Kamer, onlangs herkozen of' gekozen, hebben die benoemiog aangenomen. Wegens eenige herstellingen aan de beide stoomketels van 's Rijks Munt zullen de muut- werkzaamheden nog vier a vijf weken geschorst moeten blijven. Onze nieuwe bronzen munt zal zich dus nog lang laten wachten. Vad.) De Keizer van Brazilië is Woensdag morgen naar Haarlem en van daar naar Amster dam vertrokken. Z. K. H. Prins Alexander heeft het be schermheerschap over het Diamantwerkers- weezeufonds te Amsterdam bereidwillig aan vaard, als opvolger van wijlen II. M. de Konin gin, die vele jaren Beschermvrouw over dat fonds was. Door den Minister van Financiën zal eerlang een ontwerp worden ingediend tot re geling van de beplantingen langs de rijkswegen. Vad.) Mr. G De Witt Hamer, te Deventer, is tot lid van den raad herkozen. Te Roermond hebben van de 665 kies gerechtigden voor den Gemeenteraad 646 kiezers van hun recht gebruik gemaakt en zijn alle clericalen, die tegen de aftredende liberale leden waren gesteld, gekozen. Of de bedreigingen vau de geestelijkheid aan de dierbare parochianen" ook baten Toch is het afwezig blijven van slechts 19 kiezers in een stad als Roermond een voorbeeld, dat wel algemeene navolging verdient. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Te Meppel is beroepen Dr. D. Rijnders, te Mid dellang, op een tractementsverhooging van 400. Beroepen bij de Chr. Ger gemeenten te Colijns- plaat,'s-Gravendeel en te Texel J. J. lmpeta, ca nd. vaart, en men kon aan hun houding zien, hoe veel genoegen zij hadden. En mocht hunne houding nog geen voldoend bewijs wezen, dan behoefde men liet hun slechts te vragenom te hooren verzekeren hoeveel genot zij smaakten. 's Avonds onder het naar huis rijden waren er zelfs, die nog eens even terugwilden naar Middelburg, om van voren af aan te beginnen. Of zij 't zouden volhouden betwijfel ik echter. Bij hun vertrek uit het Schuttershof klonk uit aller mond nogmaals een hartelijk hoera ter eere van den kastelein. En daarmee stemden, geloof ik, alle leden van het comité in. Met welwillendheid en hartelijkheid had die man de kinderen ontvangen; zija per soneel was steeds voorkomend geweest, om aan de verschillende, soms wel wat lastige, wenschen van de kleinen te voldoen. Hij had zelfs het bewijs gegeven van voor de kinderen iets over te hebben, door meer te doen dan waartoe hij was verplicht. Hij was niet onverschillig voor hun hoera! en hij had reden ervoor om het met gerustheid aan te nemen als een blijk van hulde voor zijne loyale behandeling. Als lid van het Comité zeg ik hem daarvoor dank. Na nog eene wandeling door Middelburg, om geven door een groot aantal nieuwsgierigen, gingen allen weer tegen negen uur in de waggons, Bij beschikking van den Minister van Binnenland- sche Ziikeu dd. 12 Juli 1877, no. 32, 5e afd., is met ingang van 1 September 1877 eene jaarlijksche rijks toelage verleend aan ieder der navolgende kweeke- lingen bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg: A. Aeter, te Mijdrecht A. Minderkoud, tijdelijk te Middelburg; Ph. J. Pas, te Steenbergen 3. Van Ede Az., te DinteloordG. J. C. Van der Nieuwen kuizen, te Dordrecht; J. Ii. Schuurkamp, te Vlissingen; L. J. De Vries, te Zaamslag, W. J, Den Heraer, te KruiningenN. Lema, te Deventer J H. Thiél Jz te CamperiandJ. Van der Stelt, te Hekelingen; G. Wolters, te Wormerveer; J. Van 't Hoff Czte St.-AnnalaadJ. Bitrlé, te IJzen- dijke; P. Visser, te Groote Liudt; J. I. De Back, te Zuidzande; J. M. Carpreau, te Eede; A. F. Ila- melijnck, te Hoofdplaat; J. Bal, te Roosendatl; H. J. Duijvelaar, te Steenbergen; J. A. Snijder, te Boskoop. Het plan van den Min. van Binn. Zaken om de academische vacantie tot October te verlengen, waardoor onderscheidene examinandi groote teleur stelling ondervinden en sommigen werkelijk in hunne belangen noodeloos wordeu gekrenkt, vindt volgens '2 Vad. bij de senaten der Hoogescholen algemeene afkeuring, en beeft zelfs van den Leidschen Senaat een vrij scherp protest uitgelokt. Nader meldt men ons, dat de heer Pieter Johannes Prinsen is geb. le Stolwijk (Zuid-Holland) den 6 Juni 1777 en overl. te Haarlem den 6 Januari 1854. Eenige jongens, die te Rotterdam steenen op den spoorweg wierpen, zijn tot geldboeten of gevan genisstraf veroordeeld. Ter ciimineele terechtzitting van bet gerechts hof te 's-Gravenhage werd Woensdag de zaak behandeld tegen J. C., die in den nacht van 8 op 9 April uit een schuur van den landbouwer J. F. te Rilland een paar schoenen en een paar laarzen had weggenomen. Toen hij gearresteerd werd, had hij de schoenen nog aan de voeten, maar de laarzen had hij reeds aan stonds voor 1,50 verkocht. Hij bekende het feit volledig; de adv.-generaal mr. Gregory requireerde zijn schuldverklaring aa.i diefstal bij nacht in de aanhoorigheid van een bewoond huis, na vroegere ver oordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van langer dan 6 maanden, en zijn veroordeeliug tot gevangenisstraf van een half jaar, waarmee het hof bij zijn uitspraak zich vereenigde. LANDBOUW VEETEELT. In de Gron. Ct. wordt er op gewezen, dat brand of brandgevaar bij hooi door een hoogst een voudig middel kan voorkomen worden. Een land- gebruiker bestrooide, als er een voer hooi in de schuur was gebracht, dit met een pond zout, waar door het sterke broeien werd getemperd en het hooi bovendien smakelijker en gezonder werd. Voorts had hij midden in den hooistapel eene opening van beneden naar boven. Deze verkreeg hy door een om den terugtocht aan te nemen. Ook deze had in de grootste orde plaats. Niettegen staande er eene onafzienbare menschenmassa op den stationsweg te Goes stond, kon de stoet gere geld voorttrekken, om op de markt uiteen te gaan. De vreugde der kleinen werkte aanstekelijk op de grooten, maar betreuren moest ik 't, dat enkelen in hunne opgewondenheid zoo bal dadig waren, dat zij niet er om dachten, hoe licht er een ongeluk gebeuren kan. Door de krachtige houding van een lid van het comité en van de politie werden zij echter spoedig tot kalmte gebracht. Overigens is alles uitstekend afgeloopen. Het weer zoo 'n machtige bondgenoot of erge vijand bij zulke gelegenheden had zich eerst niet gunstig laten aanzien maar was toch geëindigd met een vriendelijk gezicht te zetten en de kinde ren als vroolijk gezel bij te blijven. De orde werd niet verstoord het uit- en instap pen ging geregeld, en daarvoor zij een woord van hulde aan de stationchefs en het verdere spoor- wegpersoneel te Goes en Middelburg gebracht» Daarvoor verdient ook vooral de politie in beide gemeenten een woord van dank. Wat het Comité en de onderwijzers betreft, ik wensch hun en mijzelven geluk met den goeden uitslag. v. D. P.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1