Er m op esn WOONHUIS f 1500 op no. 2732, f 1000 op no. 4746. Porseleinen Artikelen, „i,, 294"" STAATS-LOTERIJ. -SPIRITUS ÖNTV AN GEN ADVERTENTIES- 1. een Huis en Erf, 2. een Huis en Erf, i°. Eene Weide 2». Eene Weide, 3°. Eene Weide Door verandering te koop: Prof. DELMINA'S NIEUWE VINDING. BURGERLIJKE STAND COES OPENBARE VERKOOPINC op Zaterdag den 21 Juli 1877, OPENBARE VERKOOPINC op Maandag '30 Juli 1877, OPENBARE VERPACHTING op Dinsdag den 31 Juli 1877, OPENBARE VERKOOPINC op Donderdag 2 Augustus 1877, J. DE JOiXGE Jz. jiijin FIJN FRANSCH Onlbijtstelletjes, Fruitschaalljcs, Soezcn- schalen, Gebakbordjes, Bouillonkoppen en Schotels (met en zonder deksels), Thee serviezen, Chocoladeketels, Koffiekannen, Bloemenvazen en Bloempotten (met en zonder Standaards.) YVed. JB. Fabcry De Jong*e, elk jaar enkele exemplaren van dit dier op onze duinen voor, en werd het meer dan eens binnen de steden Amsterdam en Rotterdam gevangen, maar van ver woestingen, door dit dier aangericht, werd, voor zoover mij hekend is, hier te lande nimmer iets gehoord. Wel vind ik in een werk van ten Duitsch geleerde opge eekend, dat in de jaren 1747 en 1748 ook Hol land door de trekspriukhanen bezocht werd, maar ik heb dit bij geen onzer schrijvers, die over insecten bandelen, bevestigd gevonden. Het elk jaar aanwezig zyn van enkele voorwerpen kan niet in aanmerking genomen worden, omdat er sprake is van aangerichte verwoestingen, die noodzakelijk eerst dan zichtbaar zyn, wanneer men als het ware van eene sprinkhanen- overstrooming zou kunnen spreken. Hoewel ik nu, strikt genomen, alleen die diereu zou moeten bespreken, welke voor onzen landbouw nut tig of schadelijk zijn, en de trekspriukhaneu dus eigenlijk geen onderwerp van behandeling behoefden uit te maken, heb ik toch, met het oog op de voor afgegane mededeeling, gemeend mijnen lezers geen on dienst te doen, indien ik hen eenigszins uitvoerig met deze dieren en hunne verwoestingen bekend maakte. De meest bekende der trekspriukhanen, dezelfde die ook by ons gevonden wordt, huist talrijk iu Syrië en Klein-Azië. Hij bereikt eene lengte van 4 cen timeter, is groenachtig grauw met blauwe bovenkaken, en heeft doorschijnende groenachtige vleugels, die met bruine vlekken geteekend zyn. Eene andere soort vinden we aan Afrika's noordkust, weder eene andere in Midden-Afrika, terwijl die van Amerika ook weder van de vorige verschilt. Afrika vooral schijnt van eeuwen her aan de ver woestingen dezer dieren blootgesteld geweest te zijn. De bijbel toch spreekt er reeds van, en in zeer dui delijke bewoordingen. Men leze Exodus X 15: Zij „(de sprinkhanen) bedekten bet gezicht der gansche „aar le, zoodat de aarde verduisterd werd; zij aten „al het kruid der aarde en al de vrucht van het ge boomte op, die de hagel overgelaten had, en er bleef „geeu groen over aan het geboomte of veldgewas in „gansch Egyptenland." Alles, wat de schrijvers van vroegereu of latereD tijd ous over de verwoestingen der spriokhauen hebben medegedeeld, stemt met het bijbelverhaal ten volle overeen. Toen een zeker reiziger in 1750 aan den Senegal was aangekomen, vertoonde zich, terwijl hij zich nog op de reede bevond, 's morgens te 8 uren eene dichte wolk, die den hemel verduisterde. Het was een zwerm sprinkhanen, die op ongeveer 120 a 150 voet boven den grond zweefde eo die, nadat zij als eene wolk breuk waren neergevallen, eene streek lands van eenige mijlen bedekten. Hier namen zij rust, voldeden aan hunne vraatzucht en vlogeu verder. Een sterke oos tenwind had deze wolk aangevoerd en zweefde den ge- heelen morgen over den omtrek. Nadat de dieren het gras, de vruchten en het loof der boomen hadden afgevreten, lieten zij zelfs het riet, waarmede de hutten gedekt waren, hoe dor en droog het ook was, niet onaangetast. Tegen het einde van Maart 1724 vertoonden zieh in Barbarij-: de eerste sprinkbaoen, nadat gedurende eenigen tyil een zmdenwiud gewaaid had. Half April was hun getal zoo toegenomen, dat zij wolken vormdm, die de zon verduisterden. Vier weken later verspreidden zij zich over de nabij ge legen streken om eieren te leggen. In de volgende maand reeds bedekten de uit d: eieren gekomen jon gen eene uitgestrektheid van honderden vierkante meters. In eene rechte lyn zich voorwaarts bewegende, beklom men zij de boomen, muren en huizen en vernielden al het loof, dat hun in den weg kwam, De bewoners maakten grachten, die zij met water vulden, om den vijand tegen te houden, of zy maakten een dam, uit blokken hout en andere brandstoffen samengesteld, die zy aanstaken, maar alles was te vergeefs. De grach ten werden door de lijken der sprinkhanen gedempt, en de vuren uitgedoofd. Na eenige dagen volgden nieuwe zwermen van pas geboren sprinkhanen. Zij verteerden de kleine takken, doorknaagden de schors der boomen, wier vrucht en bladen reeds door de voorgangers waren opgevreten. Zóo leefden zy ongeveer éeue maand, tot zij geheel volwassen waren, werden toen nog vraatzuchtiger, maar tetens gemakkelijker in hunne bewegingen, zoo dat zij zich verwijderden om elders eieren te leggen. In het jaar 1747 kwamen in Augustus uit Moldavië en Wallacbije zwermen sprinkhanen naar Zevenbergen, die zóo lang en breed waren dat zij den hemel ver duisterden. Men schoot met kogels naar hen, maar deze vermochten ze slechts voor enkele oogenblik- ken te verdeelen; geheel verjagen of van hun' weg doen afwijken, konden zij hen niet. In de lente van het jaar 1748 vond men de eieren in groote hoeveel heid op de velden onder den grond; in Juni ver toonden zich millioenen jongen, die alles, wat zij vinden koudeo, opaten. Toen hunne vleugels tot ontwikkeling gekomen waren, verhieven zich enkele zwermen hier en daar op de velden en beschreven kringen in de lucht. Nadat een veld was kaalgevreten, vereenigden zich de verschillende zwermen tot eeuen enkelen hoofdzwerm en trokken verder. Veldvruchten en weiden werden zoo netjes afgevreten, dat de bodem zichtbaar was. Meu beproefde hen te vernietigen door in den herfst en iu de lente de eieren stuk te trappen, door de jongen te dooden, wanneer zij, door de zon uit hunne schuilplaalse gelokt, met hun ver nielend werk bezig zijn, door varkens in de velden te jagen, maar men kon den vijand niet meester worden. In de genoemde jaren werden Hongarije, Polen, Silezië en Noord-Duitscbland tot Holland en Enge land door de sprinkhanen bezocht. In 1749 kwam Karei XII, koning van Zweden, na zijne nederlaag by Pultawa, met het overschot van zijn leger ergens in Bessarabië in een bergpas toen plotseling van den tegenovergesteldeu kant, door den feilen wiqd een zwerm sprinkhanen in die pas gedreven werd. Mannen en paarden werden verblind door dezen hagel van levende dieren, en het leger zag zich een geruimen tyd tegengehouden door verachte in secten. In 1780 waren bij Zamora drie weken lang 3000 menscben bezig om sprinkhanen in korven te verzamelen. Aan de Kaap de Goede Hoop werd eens een zwerm door een storm uit het noordwesten in zee gedreven, en toen hy later aan het strand spoelde, vormde hij aan den mond der Bosjesman- rivier tot aan dien der Bekka-rivier, dat is 17 uren gaans, een dijk vau 3—4 voet hoogte. In 1801 was in Livadië het aantal sprinkhanen zoo groot, dat l ijna 240.000 kilogr. opgezameld werden. Een bericht uit den jongsten tijd heeft betrek king op de Zuid-Afrikaansche treksprinkhaan, dat te belangrijker is, omdat het eene verklaring geeft van de levensvoorwaarden aan deze telkens terugkeerende landplaag. De eieren worden 3060 in getal, in een bruin omkleedsel gehuld, door het wijfje in kleine ronde gaten vau den grond aan den voet van een heuvel gelegd. De gaten worden weder dicht ge maakt of waaien dicht, en de eieren kunnen alsdan vele jaren, ouder den grond bedolven, blijven liggen, zonder het vermogen tot ontwikkeling te verliezen. Zij kunnen echter ook in den ceistkomenden regentyd de jongeD voortbrengen, zoodat de stieek, welke nau welijks bekomen is van de verwoestingen dezer vraat zuchtige insecten, opnieuw overstroomd wordt. Voch tigheid schijnt voor hunne ontwikktling eene nood zakelijke voorwaarde te zijn, want in droge jaren, wanneer de vroege regentijd in Augustus iu het geheel niet, de voorname regentyd in November en December slechts in geringe mate zich openbaart, hoort men van trekspriukhaneu niets. De schapen fokker, die door ge brek aan water wellicht het grootste gedeelte zijner kudde verloren heeft, begroet alsdan het weder verschijnen der sprinkhanen met zekere vreugde, als een teeken van betere tyden, en hij brengt liever aan de gevleu gelde pluuderaars zijn kleinen, met moeite verzorgden tuin ten offer, wanneer slechts de kudden zich goed ontwikkelen, en de uitgedroogde bronnen der hoeve weder water geven. De larven zelve marcheeren in gesloten rijen en nemen een bepaalde richting. Ko men de dieren aan een stilstaand water, dan zijn zij gewoon het door te trekken; de eerstkomende vinden natuurlijk bij duizenden den dood in het water, maar de volgende zetten hun weg over de lijken der voor gangers voort; stroomend water boudt hen op hunnen weg tegen. Tegen den avond houden de reizigers halt, laten zich op het nabijgelegen struikgewas neder en vernielen alles wat groen is. Ziet de pachter, dat de aanrukkende scharen in eene richting voortgaan, die voor zijn tuin gevaarlijk zou kunnen worden, dan tracht hij haar eene andere richting te gevtn door te paard midden in den zwerm te springen en rechts en links met een grooten doek te zwaaien. Telkens keert een aantal der vijanden alsdan om, en door berhaaldelyk te midden van den zwerm te springen, kan men den geheelen zwerm van richting doen ver anderen. Wanneer echter de boer de donkere wolken der gevleugelde (volkomene) sprinkhanen aan den ho rizon ziet verschijnen, dan neemt hij in vertwijfeling bet laatste redmiddel, dat in vele gevallen volstrekt niet als een zoodanig kan beschouwd worden, te baat hij ontsteekt om zijn tuinen of velden zooveel vuren als hem mogelijk is. Het voortdurend op stijgen en neerdalen van den zwerm gedurende de vlucht, het gegons door duizenden van vleu gels veroorzaakt, en het geknars der kaken, wan neer de dieren op den grond met hun' maaltijd be zig zijn, veroorzaakt een eigenaardig geluid, dat niet beschreven maar met het geruisch van een sterken hagelslag vergeleken kan worden. Ook hier wordt weder bet spreekwoord bewaarheid, dat eene zaak, hoe ltelijk ook, toch altijd hare goede zijde heeft. De inboor lingen roosteren de spriukbanen en veroberen deze in ongeloofelijke hoeveelheden, de achterpooten en vleu gels, doch soms in het geheel niets overlatend. De smaak is walgelijk en de voedende kracht zeer gering. Paarden worden er vet van en deze eten hen ook gaarne. Ook Amerika, vooral het zuidelijk gelegen deel, is van deze plaag niet vrij. Eea Engelschman bezat te Conohos in Zuid-Amerika aanzienlijke tabaks-plan tages. Bij zijue komst in die streek had bij gehoord, dat zich daar nu en dan sprinkhaan-zwermen had den vertoond, en hij verbouwde daarom zijne tabaks planten, 40,000 in getal, bij zijne woning, om haar des te beter te kunnen beschermen. Hier groeiden zij zeer welig en hadden de hoogte van een voet ongeveer bereikt, toen op zekeren middag het bericht tot hem kwam, dat de sprinkhaneu in aantocht waren. De planter spoedde zich naar buiten, en hij zag hoe een groote zwerm juist boven zijn tabaksveld zweefde, en plotseling neerviel en het veld als met een brui nen mantel bedekte. In 20 seconden, in nog geen halve minuut alzoo, verhief zich de zwerm weder even snel als hij gekomen was en zette den tocht voort* Van de 40,000 planten was geen spoor meer te vin den. Treffend wordt het verschijuea en de verwoes tingen dezer verschrikkelijke insecten geschilderd door dea profeet Joël 2 2—10. Niet alleen de oude kronieken berichten van ver woestingen door sprinkha -en in Europa, die zich tot Duitschlaud uitstrekten, maar elk jaar brengen de couranten nieuwe klachten. Zuidelijk Rusland bijv. werd in deze eeuw 23 jaren door de plaag bezocht. Voorts kwamen zij voor in Spanje, Frankrijk, Zwit serland, Beieren, Tburingen, Saksen, Posen, Polen, Rusland, Siberië enz. Enkele malen werden zij ook in Zweden, Engeland eu Schotland aangetroffen. Uit het medegedeelde is, mijns inziens, voldoende gebleken, dat de sprinkhaan-zwermen tot de verschrik kelijkste bezoekingen behooren, die op aarde bekend zijn. Dordrecht. L. POSTHUMUS. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN Datum Plaats. Voorwerpen, Informatie». 19 Juli, Cnliinsplaat, vruchten, V. il. Moer. 19 Wollaarlsdijk, vruchten te velde. Pilaar. '2o Colijnsplaat, bouwland, woonhuis enz V. d. Moer. 21 Goes, huizen en erven, Pilaar. 'li Vlissingen, keet, palen, enzRouricius, Middelburg. 25 Ellewoutsdijk, bouw- en weiland, Scholten. *25 Colijnsplaat, inspan, V. d. Moer. 25 hapelle, hofstede enz., Pilaar 27 Wissekerke, inpan, Roelof tan der Moer. 2' Kapalle, vruchten te velde, Paardekooper Overman. 30 baarland, Woonhuis enz., V. d. Bussche. 31 Goes, verp. weiden, Pilaar. oO en ol Juli, \yjssekerke, landbouwinspau, Roelof V. d. 1 A"«* f Moer. 1 Goes, verp bouw- en weiland, I.iebert, 2 Oudelande, verp. bouwland, Paardekooper Overman. 2 Wolfaarlsdijk, verp. horslede, bouw en weiland, Rembges. 2 Colijnsplaat. Woonhuis enz., V. d. Moer. 3 Waarde, verp. hofstede en bouwland, Rembges, van 13 tot 18 Juli 1877. Geboren: den 13, Helena, d. v. David Bot- bijl en Neeltje Beije; den 15, Johanna Corne lia en Cornelia Maria, tweeliugdochters van Bi- colaas De Jonge en Maria Verheule; Jacob Marinus, z. v. Hendrik Janse en Maatje Bras; Adriaan Marinus, z. v. Anthony Kooman en Cla- zina De Jager; den 16, Okke, z. v Klaas Pik en Margrieta Groenendijk; den 17, een onechte zoon; den 18, twee onechte dochters, tweel Overleden den 3 Juni, te Delft, Jacobus Van Liere, 44 jgehuwd met JPieternella Sara Merison; den 14 Juli, Adriana Ge rtruida, 1 d., d. v Adriaan Dekkersen Maria Catharina Meijaert; eene onechte dochterden 15, Pieter J an Daalen, 78 jwedr. van Elisabeth Maria Bod- dingius; Gerrit Jan, 3 w, z. v. Joseph Nagel- kerke en Johanna Anker; den 18, Maatje De Jonge, 24 j., geh met Johannes Car don. 294ste STAATS-LOTERIJ. 4e kl. Pry zen van 100 en daarboven. Ie lijst. No. 7978 2000. No. 2732 f 1500. Nos. 17. 15206 en 16380 elk /1000. Nos. 1806 en 3021 elk 400, Nos. 5471 en 192/3 elk ƒ200. Nos. 953, 1281, 5670, 10560, 11336 en 19988 elk 100. 2e lijst. No. 7426/5000. No. 4746/1000. Nos. 6181, 11323 en 15072, elk /400. Nos. 8544 en 13829, elk 200. Nos. 2406, 2880, 3750, 15761 en 19810, elk 100. SOjarlge Eclitvereeiilglng tof- van IZAAK ROTTIER Jz. en CORNELIA Van WIJNGEN. Borssele, 19 Juli 1877. Hunne dankbare kinderen, 'M behuwd- en kleinkinderen. fkü Heden overleed onze geliefde vader en beliuwdvader, de heer P. Van DALEN, Oud- Griffier der Rechtbank alhier, in den ouderdom van 78 jaren. P. A. SPRUIJT— Goes, Van Dalen. 15 Juli 1 877. A. C. SPRUIJT, S. M. Van DALEN— Steeneijk. Heden overleed mijn geliefde echtgenoot MARINUS Van ZWEEDEN, in den ouderdom van 62 jaren. Mede uit naam mijner kinderen en behuwdkinderen, Goes, P. MOERMANS, 18 Juli 1877. wed. M. Van Zwekden. des avonds te 8 uren te Goes, in het Hotel Zoutkeetvoor de erfgenamen van den heer J. l)e Graagten over staan van den Notaris J. M. PILAAR, te Goes, van te Goes, in de Rozemarijnstraat, wijk B no. 200, bewoond door W. Jansen Van Noord- wijk. te Goesin de St. Jacobstraat, wijk B no. 133, bewoond door Wulfaert. AtyA&ktjp 's morgens 10 uren ten overstaan van MfeC den Notaris VAN DEN BUSSCHE, ■JuUStA.S' in het Gemeentehuis te Baarland, van een a aldaar, in den Sichuit, groot 40 a. 8© c. a., aankomende C. POVER. des namiddags te 2 uren, te Goes, in het kof fiehuis bij Van den Dungen, voor den heer J. C. IK'king Dura, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAaR, voor 7 jaren, van: onder Wissekerke, in Boomgaard- h. a. c. hoek, in pacht bij L.Lücasse, groot. 2 08 60 aldaar, in pacht bij P. Remijn, groot1 88 40 in 's-Heer Arendskerke, in Oud 's-Heer Arendskerke, in pacht bij G. Verburg, groot1 60 10 des avonds te 6 uren, in de herberg het a //Wapen van Zeeland," te Colijnsplaat, -- ten overstaan \an den Notaris L. FAN DER MOER, van: (waarin Timmermanswinkel) met SCHUUR, (tevens tot berging van Hout en andere Materia len ingericht)verdere TIMMS'IRUVCJ en ERVS4, aan de oostzijde van de Voorstraat in het dorp Colijnsplaat, sectie A nos. 140, 141 en 143, ter gez, grootte van 3 aren, 25 centiaren, in welk perceel de Timmermans- en Metse laars-affaire sedert onheugelijke jaren met goed gevolg is en nog wordt uitgeoefend te aanvaarden 1 November e. k. En nog van een WOONHUIS met SCHUUR, verdere TUOIERO'tS en ERVE staande en liggende als voren, sectie A no. 792, groot 2 aren, 69 c. Terstond te aanvaarden. Nadere inlichtingen ten kantore van genoem den Notaris Bij den ondergeteekende is op heden gevallen in de u f ereeniging Krabbendijke en nog een prijs van Kruiningen, Juli 18 77. De Directeur der Brandwaarborg maatschappijen, opgericht te Boenen a ld. Vecht en „de Vereeniging", beiden geves tigd te Amsterdambrengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat op verzoek eervol ontslag werd verleend aan den heer I. WES- SEL, te Goes, eu in zijne plaa's als correspon dent van bovengemelde Brandwaarborgmaat schappijen is aangesteld de heer M. REMIJXSE, te Goes. Amsterdam, 18 Juli 1 877. II. Van VEEREN, Directeur. een Xuudnadel-JAUHTOEWEER, fijn, best kaliber. Te bevragen bij B. VERHEIJ POLS, in het gemeentehuis te Yerseke. maakt de TANDEN zoo wit als ivoorzet losstaande TANDEN en KIEZEN weder vast en is als specifiek middel ten zeerste beroemd om de TANDEN en KIEZEN tot in den lioogsten ouderdom te bewaren. Prijs per flacon met gebruiksaanwijzing 0,40. NB. De verkoop van dezen SPIRITUS is door diploma gewettigd vanwege de hoofdcommissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzicht in Nederland. CHEMISCHE MAGNETISCHE VIJLEN ter radicale genezing van Likdoorns en Eksteroogen; prijs met uitvoerige gebruiksaanwijzing f 0,90. Te Goes alleen verkrijgbaar bij J. P. Van der Does, Verkoophuis; Middelburg, P. A. D. Ronca; Vlissingen, P. Gasille; Zierikzee, A. C. Dagevos; Bergen op ZoomJ. B. Van GennipBredaM. Janssen. van 500.tot 60000.met gedeeltelijke aflossing. Tegenwoordige rente 4^2 °/0. Afgifte van WISSELS op Berlijn, Lon den en Parijs tegen den koers van den dag en 1I*°I0 provisie. Goes. Van der Bilt La Mollhe Risseeuw. eene extra mooie keuze: benevens een groot assortiment Lange Kerkstraat, C. 38, GOES.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3