EEN E E E W FEEST. VAN HET 00RL0GST00NEEL GEMENGDE BERICHTEN. De voor den Landbouw nuttige en schadelijke dieren. 's-HEER ARENDSKERKE. Ingeleverd 61 stembriefjes, waarvan 1 van onwaarde. Vol strekte meerderheid 31. Herkozende heeren H. De Jonge, met 59, P. Remijn, met 57 en G. De Jager, met 49 stemmen. Verder ver kregen G. Verschiere2 stemmen en A. Louwerse, J. Vermet, A. Zandee, L. Lucasse, N Priester, G. Otte, C. HeiboerJ. Dominicus en J. De Jager èlk 1 stem. KAPELLE. Aantal kiezers 88. Ingeleverd 67 stemmen, waarvan van onwaarde 2. Vol strekte meerderheid 33. Herkozen zijn de hm. A. Nessen met 54 en M. Schipper met 38 stemmen. Verder verkregen nog de hrn. P. Staal We. 15, J. Oele 9, K. J. v. d. Wal 4, J. De Jonge 2, M. Sela 2 en J. Van Willigen, A. P. Van Weele, A. Visser, J. De Jager ieder 1 stem. KATTENDIJKE. Aantal kiezers 49. Uit gebrachte stemmen 14. Herkozen de aftreden de leden J. Visser met 12 en P. Zandee met 9 stemmen. KLOETINGE. Getal kiezers 64. Ingelever de biljetten 42, van onwaarde 2. Herkozen de aftredende leden Paulus Wisse met 36 en Marinus Krijgsman met 32 stemmen. KRABBENDIJKE. "Voor de periodieke ver kiezing zijn uitgebracht 37 stemmen. Herkozen de aftredende leden D. Blok met 25 en Jacob De Jager met 23 stemmen. Herstemming tussehen C. C. Welleman (af tredend lid), die 17 en B. Den Exter van den Brink, die 9 stemmen had. Voor de vacature van C. Verschuure waren ook 37 stemmen uitgebracht. Gekozen is C. Nieuwenhuijze met 19 stemmen. KRUIN lil GEN. Uitgebracht waren 65 stem men. Herkozen de hrn. M. Wondergem met 61, Pr. Kole Mz. met 54 en Abr. Krijger met 42 stemmen. WAARDE. Uitgebracht 20 stemmen. Her kozen de hrn. M Geleedst met 17 en H. C. Poleij met 14 stemmen. SCHORE. Uitgebracht 15 stemmen. Her kozen de hrn. K. De Jonge met 15W. Rijn met 15 en A. In 't Anker met 14 stemmen. YERSEKE. Herkozen dhr. C. Van Hoorn. Herstemming tussehen dhro. J. Kriekaard, W. De Jonge, A. Van der Burght en G. Schipper WOLFAARTSD1JK. Getal kiezers 100. In geleverd 53 geldige biljetten. Herkozen de aftredende leden Gillis De Jager met 45 en Cornelis Van Damme met 44 stemmen. WEMELDINGE. Getal kiezers 71. Uit gebracht waren 59 geldige stembiljetten. Her kozen de aftredende leden: Jan De Klerk Az., met 47, Pieter Dekker Jz., met 49 en Wil lem De Groene Azmet 37 stemmen. Als een bijzonderheid wordt hierbij opge merkt, dat de heer Jan De Klerk Az. nu voor de achtste maal als lid van den raad gekozen en alsnu daar 42 jaren z'tting heeft. BORSSELE. Getal kiezers 64 ingeleverde geldige biljetten 40. HerkozenIzaak Rottier Jz., met 38 stemmen en Adriaan Mol Cz., met 30 stemmen. HEINKENSZAND. Aantal kiezers 90. Uit gebrachte stemmen 55. Herkozenjhr. mr. C. Van Citters, met 53, Giljaam Nijsse, met 41 en Cornelis Van Damme, met 40 stemmen. HOEDEKEf .SKERKE. Uitgebracht 57 stem men. Hiervan verkregenC. De Putter 30, J. De Schipper 25, J. Sieijn 25, M. De Regt 22 en L. Van Doeselaar 2 stemmen. Verkozen-. C. De Putter. Herstemming tussehen J. De Schipper en J. Steijn. OUDELANDE Herkozen de heeren: A. Vaar en J. Mol Czbeiden met 15 stemmen. De heer J. Lavienne had 1 stem. CORTGENE. Getal kiezers 68. Ingeleverde geldige biljetten 55. Herkozen de aftredende leden de heeren J. W. Vader met 54, en P. Wondergem met 38 stemmen. COLIJNSPLAAT. Getal kiezers 106. Inge leverd 57 geldige stembiljetten. Herkozen de aftredende leden, de heeren: J. H. Bijbau, met 55 en J De Regt, met 47 stemmen. CATS. Getal kiezers 30. Ingeleverd 20 geldige stembiljetten. Herkozen de aftredende leden W. Priester, met 18 en A. Verschuur, met 15 stemmen. WISSEKERKE./7er£o.s«i de aftredende leden: J. De Ridder, D De Regt Mz., J. Markusse Mz. en J. Van Schouwen. 's-HEERENHOEK. Aantal kiezers 49, in geleverd 28 biljetten. Herkozen W. B. Remijn en P. I. Rijk, ieder met 25 stemmen. OVEZAND. Aantal kiezers 46, ingeleverd - 36 biljetten. Herkozen P. A. Boonman met 34, en P. A. De Jonge met 27 st., beiden aftre dende leden. Herstemming tussehen P. A. Rijk, aftr. lid, met 17 en J. A. Huige met 13 st. (Vacature I. M. Rijk) ingeleverd 36 biljetten. Gekozen B. I. Rijk met 20 st. ELLEWOUTSDIJK. Uitgebrachte stemmen 36. Hiervan verkregen de heeren J. P. Spruijt 20, J. F. Prumers 18, Matthijs Mol 17, F. Rjjnberg 16 en Joh. Smallegange 1 stemmen. Eerstgenoemde is dus gekozenterwijl eene herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren J. F. Prumers en M. Mol. Het aftre dend lid was A. Weststrate, terwijl het andere lid J. Van Sabbingen is overleden. MIDDELBURG. Herkozen: de hrn. J. Lu tein met 377, mr. W. A. Van Hoek met 367, M. A. P. Snouck Hurgronje met 366, mr. A. J. Van Eekelen met 364D. Jeras met 348, mr. P. Roetert Tak Ezn. met 308 van de 462 geldige stemmen. ZIERIKZEE. Uitgebracht 177 geldige stem men. Gekozen de heeren W. A. Ochtraan met 166, J. C. Pilaar met 162, jhr. mr. J. W. D. Sch. Boeije met 149, E R. Van Nes van Meer kerk met 112 stemmen. is, na langen tijd stilte, thans eenig belang rijk nieuws te vermeldendat echter niet geheel en al vertrouwbaar is. De Russen hebben Nikopolis bezet, nadat den 15 de hoogten, die de vesting beheer- schen, bestormd en de Turken vervolgens terug getrokken waren. Dit belangrijke wapenfeit wordt overscha duwd door een andei-, dat te Konstantinopel een grooten en misschien beslissenden indruk zal maken Achttien bataljons Russische inlan- terie en kavalerie hebben, zonder slag ot' stoot naar het schijnt, den Schibka-pas van het Balkan-gebergte bezet, zijn dit ovei-ge- trokken en staan reeds te Jenisagra, aan den zullen te voorschijn gekomen zijn, zal de heer Van Vollenhoven er van uitgeven een nauwkeurig ge- teekende en gekleurde afbeelding met begeleidenden tekst. l)e tot dusver uitgegeven afbeeldingen schijnen zeer onvoldoende te zijn. Gisterochtend is een jongeling te Cbarlois in het water gevallen en ver dronken. Te Velp zijn gistereu vijf huisjes afge brand. Een paar glazeuspuiten van de buren moesten de naastgelegen woning vochtig houden. Toen alles verbrand was, kwam de brandweer aan. Zaterdag avond omstreeks 81 uur werd in den omtrek van Charlois een luchtverschijnsel waargenomen. Langs het hemelrond bewoog zich met pijlsuelbeid van het westen naar het oosten een helder geel-lichtende bol, met een groen licht afwerpeuden staart, voor het oog te zameu ongeveer ter grootte van de maan. Eenige seconden na het verdwijnen werd een doffe slag gehoord, niet ongelijk aan een uit de verte waargenomen kanonschot. Door den afgevaardigde der afdeeling Goes ter algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van JVijverheid. II. Maandagavond had de plechtige ontvangst vau directeuren en afgevaardigden plaats door den heer burgemeester van Haarlem, die, omgeven van al de leden van het gemeentebestuur, in een der zalen van het raadhuis de tegenwoor- digen een hartelijk welkom toeriep en een blik wierp in de geschiedenis van het ontstaan der Maatschappij en wel op zulk eene wijze, dat de voorzitter van directeuren, dr. Vrolik, in zijn antwoord betuigde, dat, wanneer hij zich niet mocht vleien op Woensdag een talrijker gehoor te zullen hebben, hij veel uit zijne feestrede zou kunnen schrappen. Na afloop van die ontvangst begaven allen zich naar de buiten-sociëteit van de oude rede rijkerskamer /Trouw moet blijken", waar de keizer der kamer, tevens voorzitter vau de Haar- lemsche afdeeling der Maatschappij, prof. Von Baumhauer, opnieuw de directeuren en afge vaardigden verwelkomde en verklaarde, dat het der oude kamer (van 300jarigen leeftijd) eene aangename taak was, de lOOjarige Maatschappij den eerewijn en een concert te mogen aan bieden. Jammer, dat het weder niet gunstiger was en de regen de aanwezigen naar binnen dreef, waardoor natuurlijk het landelijk karakter geheel verloren ging. Gezellig bleef men met eene groote schare Haarlemmers nog eenigeu tijd te zameu, en hernieuwde of maakte de kennis met de afgevaardigden der verschillende departementen. Dinsdagmorgen had de eerste zitting der al gemeene vergadering plaats in de bovenzaal der sociëteit de Vereeniging.'' Na de opening met een kort woord van den voorzitter dr. A. Vrolik, volgden eenige huishoudelijke bezig heden (Vlaardingen is het voorzittend depar tement; 24 departementen zijn vertegenwoor digd, te zarnen uitmakende 291 stemmen), en nu werd voorlezing gedaan van eenige ingekomen brieven van gelukwenschen, zooals van Z. M. den Koning, van de Hollandsche, Geldersche en Zeeuwsche Maatschappijen van landbouw, van de Genootschappen voor land- en tuinbouw in Drente en de baronnie van Breda, van de Vereeniging van en voor industriëelen en van de Maatschappij tot afschaffing van sterkeu drank. Vervolgens werd zonder stemming op eene aanvrage van de commissie voor de Noord poolexpeditie, overeenkomstig het praeadvies van directeuren, aan deze eene bijdrage van 100 verleend en goedgevonden het verzoek van Groningen, om eene bijdrage voor het on derzoek van den afval uit fabrieken, aan te houden tot het volgende jaar, dewijl eene prijs vraag over dit onderwerp was uitgeschreven Voor het onderzoek der rekening over 1876 en de begrootiag voor 1878 werden aangewe zen de departementen Amsterdam, Delft, Gouda, Rotterdam en Tilburg. Sedert de vorige vergadering waren als dona teurs toegetreden 10 personen, zoodat hun ge tal thans is 90, terwijl de Maatschappij boven dien telt 2114 leden. Na afloop van vorenstaande handelingen na men de eigenlijke beraadslagingen een aanvang. Het ontwerp van wet voor de verdeeling van marken en maatschappen, door de commissie ad hoe ingediend, om aan de regeering ingezonden te worden, gaf aanleiding tot gewichtige beraad slagingen, waaraan vooral deelnamen de afge vaardigden van Loehem, Goes en Arnhem, de donateur mr. Schober en de directeur prof. L. Mulder. Ten slotte werd het voorstel der com missie aangenomen, doch aangevuld met de be paling, dat de staat door subsidiën de ontgin- spoorvveg, die over Hivmenly naar Adriano- pel voert. Hoe ongelooflijk ook, wordt het van verschillende zijden, ook uit Konstantino pel, bevestigd, vanwaar in allerijl alle beschik bare troepen naar Adrianopel zijn gezonden. Het personenverkeer tnsschen deze plaats en de Turksche hoofdstad is reeds gestaakt. Thans wordt nader gemeld, dat Suleiman- pacha te Antivari met zijn troepen scheep is gegaan naar Konstantinopel en dus niet recht streeks naar Philippopel en Adrianopel op marcheert. Daarentegen zou Mehemed Ali- pacha met de onder hem staande troepen van de Montenegrijnsche grenzen naar Sofia op rukken. Dit ontblooten der grenzen geelt, zoo luidt eene dépeche uit Zara, aan prins Nicolaas van Montenegro aanleiding, om ver scheidene bataljons om Niksitsch te gaan coneentreerenteneinde het beleg voor die vesting te slaan. Engeland wil, zoo zegt een gerucht, de haven van Gallipoli, en Italië die van Antivari met hunne vloot bezetten. Uit Konstantinopel woidt officieel gemeld, dat 7ieo«/-pacha naar den Balkan is opgerukt en de Russen heeft genoodzaakt door de Schib- kapas terug te trekken, lïyoub-pacha heeft de Russen noordelijk van Tirnova verslagen, waarbij zij 12,000 man verloren. Grootvoi'st Nicolaas is ingesloten. Dit bericht wordt, volgens Reuter, door de depêches van den minister van oorlog niet bevestigd. De redactie van deu Tooneelalmauak uitgever de heer G. Theod. Bom, te Amsterdam, is van den heer H. Th. Boelen overgegaan op den heer Taco De Beer. Naar aanleiding ran ons bericht, dat in deze maand de honderdste geboortedag zou vallen van Petrus Johannes Prinsen, wordt nader medegedeeld dat, blijkens het doopregister te Stolwijk, P. J. Prinsen aldaar is gedoopt den 15n Juni 1777. Te Lands meer is Zaterdagnamiddag eene boerderij geheel af gebrand. Vijftien varkens kwamen in de vlammen om. Te Gulpen zijn twee huizen met inboedel en koopwaren een prooi d^r vlammen geworden. De schade wordt op fr. 16,000 geschat. Alles was ver zekerd, behalve de kleedereu en spaarpenningen (400 frs.) eener dienstbode. Dezer dagen werd ook door ons meegedeeld, dat te Wamel een rijksveldwachter tot notabel der Herv. Kerk was benoemd. Thans wordt gemeld, dat dit volstrekt geen zeldzaamheid is. In den Zuid-Oosthoek van Gelderland, Noord- Brabant en Limburg, waar slechts enkele protestanten wooen, is de benoeming van commiezen, rijksveld wachters enz. niets vreemds. Te Leiden is een kind geboren zonder armen of beenen. Het heeft daar, waar anders de armen beginnen, uitwassen, op hinden gelijkende. Te Wauswerd (Ferwerderadeel) is Zondagochtend eene boerenbuizinge een prooi der vlammen geworden, tengevolge van hooibroeiiug. De schoenmakerij, die in de Langstraat (Noord- Brabant) de voornaamste tak van mdustrie uitmaakt, waarin het grootste gedeelte der bevolkiDg een bestaan vindt, heeft in de laatste jaren een groote uitbrei ding verkregen. Op 't voorbeeld van 't buitenland zoo schrijft men uit Besoyen is men thans ook hier begonnen met het vervaardigen van laarzen en schoenen door middel van machines, hetgeen met ongelooflijke vlugheid geschiedt. Het Vad. verneemt, dat de larven van den coloradokever, te Rotterdam aange bracht, in handen zijn gesteld van mr. S. C. Snellen Van Vollenhoven, te '-Hage, bij wien ze worden waar genomen en afgebeeld. Zoodra de kevers uit de poppen ning van woeste gronden zal bevorderen. De bevloeiing van gronden werd besproken door den heer Conrad, lid der commissie van onderzoek, en ten slotte het voorstel aan de com missie opnieuw gerenvoieerd tot een nader onderzoek en rapport in de vergadering van het volgende jaar. Over de punten in het rapport der commissie uit de Tweede Kamer omtrent de enquête onzer koopvaardijvloot werden eenige discussiën ge voerd door de afgevaardigden van Amsterdam en Utrecht en de voorstellen daarna zonder stemming aangenomen. Een verzoek van Am sterdam om de rapporten der departementen Amsterdam, 's-Gravenhage en Haarlem in het Tijdschrift op te nemen, werd niet ingewilligd uithoofde van den omvang dier stukken. Ten opzichte van de wenschelijkheid eener wijziging in de wet op de onteigening was de vergadering het volkomen eens. Alleen werd een voorstel, om de regeering te verzoeken ook hier het Belgische stelsel van onteigening perzone in te voeren, verworpen met 145 stemmen; 143 verklaarden er zich voor. De abattoirs lokten discussie uit tussehen de afgevaardigden van Leeuwarden, Utrecht, Goes en Rotterdam en den directeur prof. Von Baum hauer. Ten slotte werd goedgevonden, dat de vergadei-ing deu wensch uitspreke datlo. de gemeentebesturen in Nederland door verordenin gen het slachten in abattoirs verplichtend stellen 2o. dat de abattoirs van gemeentewege worden opgericht en bestuurd; 3o. dat al het vee en vleeseh op het terrein van dat abattoir worde gekeurd door ambtenaren der gemeente, in het vak ervaren. De bevordering van het welenschappelijk on derzoek der nuttige voortbrengselen van Nederl. Indië lokte discussiën uit tussehen de afgevaar digden van Leiden, Delft, Groningen en Rotter dam, alsmede de donateurs Bosscher en Versteeg-, er werd goedgevonden dat directeuren in het Ouder de prijsvragen, door de Koninklijke Belgische Academie uitgeschreven, komen de volgende voor: 1. Eeu geschiedenis van Jacoba van Beieren, Gravin van Henegouwen, Zeeland en Holland, vrouwe van Friesland. 2. Welken invloed hebben de Ne- derlandsche dichtdunsl en de Duitsche dichtkunst op elkander uitgeoefend in de middeneeuwen? (Prijs: gouden medaille en 600 francs voor No- 1 en 2). 3. Geschiedenis van het Nederlaudsche proza vóór Marnix Van St. Aldegonde. Prijs1000 fr.). De antwoorden kunnen in de Nederlaudsche taal geschre ven worden. -Dezer dagen waren een troep wal- visscben gezien, in volle vaart de Sandwiehbaai, op de westkust van Shetland (Schotland) voorbijzweoi- mende. Bij dit onverwacht schouwspel werden al de beschikbare visschersbooten ter jacht uitgezonden, en door de stoutmoedigheid en behendigheid der visschers werd de bende spoedig omsingeld en naar de kust gedreven. Teen begon een eebte moordpartijmet wapens van allerlei soort begonnen kinderen, mau> nen, vrouwen de ongelukkige walviaschen af te maken. Een en tachtig aooden bleven op bet slag veld. Een persoon uit Dendermoude, die Zondag den 8 dezer deelgenomen had aan een pleziertocht naar Middelburg, is Maandag ouder de wieleu van een trein geraakt en vreeselijk vermorzeldeen zijner voeten werd afgereden en zjjn lichaam letterlijk in tweeën gescheiden. De ongelukkige bleef op de plaats dood. De Paus heeft van een dame uit Phila delphia een theepot ten geschenke gekregen, waarin de thee 24 uur warm kau blijven jammer dat de Paus nooit thee drinkt. Het te Berlijn vervaardigd monument voor Karl Vilhelmde componist van de „Wacht am Rbein", zal den 2n September te Crefeld worden onthuld. Een telegram uit Athene zegt, dat drie monniken vau bet klooster van Batouma, dicht bij Tricala, door 27 Turksche soldaten gruwe lijk zijn mishandeld. Twee der ongelukkigen maakten met kokende olie en was kennis; van de derde werden de handen en voeten afgehakt. De Turken plunderden en verbrandden daarna het klooster. IV. Het Volksblad van den 2 September 1876 bevat onder de rubriek „Landbouw" de volgende mededeeling: „Se- „dert eenigen tijd wordt een gedeelte van noordelijk „Pruisen door sprinkhanen bezocht. Men heeft allerlei „middelen beproefd, om dat ongedierte meester te „worden, maar tevergeefs. Er zijn eigenaren der aan- „getaste velden, die ze met petroleum hebben be sproeid en deze vervolgens in brand gestoken, teneinde „op die wijze den vijand te vernielen. Anderen hebben „zich op verschillende wijze trachten te redden, maar „hoogstens is daardoor een klein gedeelte van het „alles verwoestende leger geslagen." Deze mededeeling heeft betrekking op de zoo terecht gevreesde Treksprinkhanen. Wel is waar komen bijna volgende jaar een meer uitgewerkt plan met begrooting van kosten aan de algemeene ver gadering zullen indienen. Vervolgens werd goedgevonden, dat jaarlijks zullen gehouden worden wedstrijden op kunst nijverheids-gebied, waarvoor zullen worden uit geloofd medaillesgeldelijke belooningen en eervolle vermeldingen. Met 148 tegen 141 stemmen werd als oordeel der vergadering uitgesproken, dat de bevordering der vischteelt een voorwerp is van staatszorg. Met 212 tegen 76 stemmen werd een prijs vraag uitgeschreven voor eene volledige schets van den toestand der kolonie Suriname en van de middelen, die tot verbetering kunnen leiden, en met algemeene stemmen eene prijsvraag over het beste scheepsjournaal of logboek. De keizer en keizerin van Brazilië zullen he den (Woensdag) de opening van het kunstmuseum bijwonen. Per telegraaf meldt men ons nog uit Haarlem Het concert, dat gisteravond in den tuin der sociëteit „de Vereeniging" door de koninkl. ka pel van het regiment Grenadiers en Jagers, on der directie van dhr. Dunkier, zou worden gegeven, had wegens ongunstig weer in de zaal plaats en werd met een geanimeerd bal besloten. Ook had een feestelijk onthaal plaats door de socië teit „de Vereeniging." Bij de plechtige herdenking van het eeuwfeest op heden was de Groote Kerk stampvol. Prins Hendrik en de Ministers waren tegenwoordig. In zijne redevoering sprak dr A. Vrolik over de geschiedenis, de vruchten en de toekomst der Maatschappij. De uitvoering der cantate was prachtig. Het kunst-museum werd ingewijd met eene rede van dhr. Enschedé, president der re gelingscommissie. Hierbij waren o. a. tegenwoor dig Prins Hendrik en de Min. van Binn. en Buitenl. zaken, die van Marine en Koloniën.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2