1877. N°. 84. Donderdag 19 Juli. BEKENDMAKING. Bek.endmak.iiig. BINNENLAND. RECHTZAKEN. UITSLAG DER VERKIEZINGEN GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woênsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen ais buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke noromers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau voor de verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad ontvangen hebbende de proces sen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat van de 251 geldige stemmen er 177 op den heer B M. Den BOER, 156 W. F. BUSING, 139 Jhr. M. J. DE MAREES VAN SWIN DEREN, 133 J. A. BF.VIER DE FOUW en 132 Jhr. L. O VAN DER FELTZ zijn uitgebracht, zoodat die heeren allen zijn benoemd, brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier processen-verbaal op heden ter gewoner plaatse aan geplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn, alwaar zij kunnen geraad pleegd worden op eiken werkdag tusschen des voor- middags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 18 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, a i. C. R1SSEEUW. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau voor de verkiezing van één lid voor den Gemeenteraad ontvangen hebbende de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat van de 243 geldige stemmen' er 131 op den heer G. Van der Hoek en 73 op den heer J. Van de Velde IVBz waren uitgebracht, zoodat de heer GIJSBERTUS VAN DER HOEK gekozen is, brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier processen-verbaal op heden ter gewoner plaatse aan geplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage r.edergelegd zijn, alwaar zij kunnen geraad pleegd worden op eiken werkdag, tusschen des voor middags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 18 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, a. i. C. RISSEEUW. GOES, 18 Juli 1877. Wjj verheugen ons over den uitslag der verkiezingen, èn om de overwinning, door ons behaald, èn om het teeken van nieuw leven, door onze geestverwanten zoo fliuk gegeven. Zjj bebben onzen wenk ter harte genomen, om eene eerste stemming alle krachten in te spannen, en de uitslag heeft bewezen, dat wij goed deden daarop aan te dringen. Goes gaat dus, wat zijn gemeenteraad betreft, eene schoone toekomst tegemoet. Bjj ministeriëele beschikking is, met in trekking van eene vroegere beschikking, aau H F. Van Renterghem, te Goes, tot wederop zegging, vergunning verleend voor een stooin- bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Goes en Rotterdam. De Commissaris des Konings heeft bij het verzoek tot oproeping van verlofgan gers eene lijst gevoegdvermeldende al de milicienB van de gemeenten in Zeeland, die in de oproeping zijn begrepen, waardoor de burgemeesters in staat zijn gesteld de open bare kennisgeving in een publicatie te doen van al de in hunne gemeenten verblijf hou dende verlofgangers uit de provincie. Voor zeker een goede maatregel. 's-Heer Areiidskerke. Als een staal tje van groote vrijmoedigheid diene, dat verle den week twee ingezetenen uit Ovezand, zonder van akte en vergunning voorzien te zijn, de vrijheid genomen hadden te gaan visschen met een boot in een vischwater alhier, beide toe- behoorende aan iemand uit deze gemeente. Toevallig kwam de politie ben in hunne bezig heid storen. Hoedekenskerke. Maandag is alhier eene kiesvereeniging opgericht, waarvan tot president is verkozen de heer W. Te Gempt en tot secretaris de heer J. Van Rijke, 't Is het begin van eene worsteling op politiek ge bied tusschen het Ultramontanisme en het Pro- testanisme. De laatste partij zal WoeDsdag bij de stembus de nederlaag lijden, maar zij koestert de welgegronde hoop, eerlang zege vierend uit het strijdperk te zullen komen. Nisse. Hetgeen verwacht werd, is aan het licht gekomen. Kort na het ongeval met de dienstmeid A. P., alhier, werd verondersteld dat bet gemeentebestuur niet vrij zou blijven van de beschuldiging, dat de parocbieput niet voldoende omheind of niet verlicht is. En zie, in de Goesche Courant van Dinsdag wordt in verband met het treurig feit geklaagd, dat geen straatverlichting aanwezig is, waaruit zou afteleiden zijD, dat, zoo er verlichting bestond, bet ongeluk niet zou gebeurd zijn. Zonder de aangevallen raadsleden te verde digen en het nut van straatverlichting in 't midden latende, mag het overdreven genoemd worden, dat eene verlichting van den put de poging tot moord zou voorkomen hebben, evenals het gezegde dat alleen Nisse eene uit zondering maakt op den regel, dat in alle gemeenten van Zuid-Beveland verlichfing be staat. Eeue 8tatist:ek daaromtrent van die ge meente zou doen zien, dat Nisse in dezen volstrekt niet alleen staat. (Wij vragen echter naar aanleiding van het bovenstaande den berichtgever, ot, ingeval de verlichting slecht is, wat wij niet weten, dit geen beletsel kan geweest zijn, om het slacht offer spoediger uit den put te halen?) (Red.) Voor rekening van het Belgisch gou vernement wordt te Bath al sedert eenigen tijd aanteekening gehouden vau den waterstand der Schelde. Deze aanteekeuingen hebben dagelijks om het uur plaats, en wel van 's mor gens 7 tot 's avonds 7 uren. (M. Ct) De schade, door aanvaring van de mailboot »Stad Bredategen de Noorman" in de haven te Vlissingen toegebracht, is zooals reeds gemeld werd niet noemenswaard. De Noorman", die in de haven is blijven liggen, eischt echter een aanzienlijke vergoeding; men spreekt van 600 p. st. Te Vlissingen kan men sedert eenigen tijd alle gissingen, hoede 1000 man, waarmede bet garnizoen eerlang zal worden versterkt, gehuis vest moeten worden en alle vrees voor inkwar tiering laten varen. Tot huisvesting dezer troe pen zal het nieuwe arsenaal gebezigd worden. De Loodsschoener no. 10, schipper Engels, die met 5 leden der Dierkundige Vereeniging een zoölogischen kruistocht in de Noordzee maakte, keerde Maandag te Vlissingen in de haven terug. De tocht was tot Helgoland uit gestrekt en de rijkdom van het verzamelde over treft, vooral wat lagere dieren aangaat, verreweg de verwachting van de deelnemers Wel een bewijs dat, waar de Noordzee nog zooveel on- bekeuds oplevert, een dergeljjk onderzoek in onze tropische gewesten niet mag verzuimd wor den, vooral nn vreemdelingen reeds begonnen zijn onze landgenooten daarin voor te gaan. Naar wij vernemen is de brochure van den heer S. Gille üerinqa, getiteld: Afgeperste Verdediging in zake de Delftsche verkiezingen, ter perse bij de firma Blom Sf Olivierse te Cu- lemborg en zal in de volgende week verschenen. Aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal Maandag den 30sten a. s. een keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De Keizer en de Keizerin van Brazilië hebben Zaterdagavond Scheveningen bezocht en Zondagmorgen het „Huis ten Bosch" be zichtigd. Na een rijtoer door 's-Hage in hun hotel teruggekeerd, heeft Z. K. H. Prins Fre- derik bij HH. MM. zijne opwachting gemaakt later hebben de Keizer en de Keizerin gerui- men tijd vertoefd in de Koninklijke biblio theek en het Museum. Een groot deel van den avond brachten zij op het terras van het Badhuis te Scheveningen door. De Keizer reist onder het strengst incognito en heeft daarom voor alle eerbewijzen aan ziju persoon bedankt. Op zijn verlangeD zijn de militaire posten voor het hotel ingetrokken. Maandag in den vroegen morgen bezoch ten de vorstelijke personen met hun gevolg Delff. Des namiddags brachten zjj een bezoek aan Z. K H. Prins Frederik op het »Huis de Paauw", terwijl zij gisteren Leiden hebben bezocht. Don Pedro zon heJen de residentie verlaten en zich naar Amsterdam begeven vanwaar Z. M., na verblijf van eenige dagen, zijne bui- tenlandsche reis zal vervolgen naar Duitschland. Omtrent de nieuwe bronzen pasmunt deelt de Ned. Industrieel mede, dat er nog geen be stelling of aanbesteding van bronzen reepen heeft plaats gebad en eerst voor eenige dagen de stempel voor de 2^2 centstukken gereed is ge komen! Het- Departement van Financiën zoo schrijft de lnduslr. schijnt zich zeer lang zaam te haasten, of den volke een groote ver rassing voor te bereiden. Bij vergissing is gemeld, dat Jourde, de ex-Minister der Commune, in Oosterhout ver blijft; dit moet ziju Roozendaal, hotel Pays-Bas van den heer Snoekx. A.C KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Us. L. Kan De Bier, te Aagtekerke, heeft het beroep naar Pouderoyeu aangenomen. Benoemd tot pastoor te Sohoondijke de hr. C. W. Blommerde,le IJzendijke; te Oostburg de hr. C Van Genk, tc Dongen. Het toelatings-examen aan de Landbouwschool te Wageningen heeft den volgenden uitslag gehad: Eerste klasse 19 candi laten, toegelaten 17. Tweede klasse 6, toegelaten 3. Eerste klasse btoegelaten 3. Het geheele getal leerlingen bedraagt thans 61. Uit Zeeland kwamen 2 leerlingen. LANDBOUW VEETEELT. Uit Zwolle schrijft men aan het Fad- Sedert 15 Mei jl. zijn in Engeland geen gevallen van veepest meer voorgekomen, zoodat die ziekte daar geheel schijnt, geweken te zijn. Het Belgisch gouver nement heeft dientengevolge bij besluit van 26 Juni jl. toegestaan den in- en doorvoer van vleesch, huiden en andere versche overblijfsels van herkauwende dieren, van stroo, hooi en ander voedeel, mest, stalgereed- schappen, haar, hoorns, beenderen, oude kleederen, lom pen, enz. afkomstig uit Groot-Brittanje en Ierland. Dit besluit, dat, zooals men ziet, niet van levend vee spreekt, is 1 Juli jl. in werkiDg getreden. Naar aanleiding nu van deze omstandigheid is de veehandel in deze streek voor Engeland toegenomen, blijft die voor België en Frankrijk nog zeer geanimeerd en verneemt men, dat, hoewel de uitvoer van vee uit Nederland naar Duitsch land nog steeds een verbod schjjnt te zijn, in dezen toch verzachtende maatregelen zijn genomen, zoodat reeds waggons met vee zoogenaamd in het geheim worden ingevoerd. Hieruit leidt men af, dat deze be lemmering in den vrijen veehandel ook spoedig tot de geschiedenis zal behooren. Er wordt gemeld, dat de procedure tegen de Phönix, tengevolge van het berusten harerzijds in het door het gerechtshof te 's Hage bevestigde vonnis der rechtbank te Middelburg, als geëindigd is te be schouwen. 't Begon ook tijd te worden UIT ONZE KOLONIËN. Een van den Gouv. Gen. van Ned. Indië bjj het dep. van Koloniën ontvangen telegram, dd. 14 dezer, bevat het bericht dat, op aanstoking van den ex-radja van Simpang-Olim, onze post in dat landschap is aangevallen en dat daarom ouzo troepen zijn opgerukt naar de plaats, waar die ex-radja zich ophield. Zijne verster king is na een kort gevecht genomen? 13 vuurmonden en veel wapens en ammunitie werden buit gemaakt; de ex-radja vluchtte; aan onze zijde werden 1 officier en 5 minde ren gewond. De gezondheidstoestand in Groot-Atjeh wordt in het telegram gunstig genoemd. Aldaar is in de vorige maand de generaal- majoor Diemont op^zijn verzoek, wegens ziekte, tijdelijk als bevelhebber vervangen door den kononel Van der Hegden. voor leden van den Gemeenteraad, Dinsdag 17 Juli gehouden. GOES. Aantal kiezers 395. Yoor de ver kiezing van 5 leden voor de periodieke aftre ding zijn uitgebracht 257 stemmen, waarvan 6 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 126. Herkozen: de heeren B. M. Den Boer, met 177, W. F. Busing met 156 en jhr. M. J. De Marees van Swinderen, met 139 stemmen. Gekozen de hee-en J. A. Bevier De Fouw, met 133 en jhr. L. C. Van der Feltz met 132 stemmen. De heer J. Steketee Azn. verkreeg 88, en dhr. A. Sterk 78 stemmen. Verder waren nog uit gebracht op de navolgende heeren het achter hun naam vermelde aantal stemmen -. P. Van der Meer Mohr 13, C. E. Massee 10, J. P. Boshoff 9, J. P. Magielse 8, M. J. Soutendam 8, L. A. Knitel 7, dr. J. L. Goemans 7, -I. P. Larsen 7, J. H. De Laat de Kanter 5, J. En- gelblik 5, Johs. Fabery De Jonge Pz. 5, G. J. Besseling 4, Izak Paardekooper 4, S. De Meulemeester 4, A. Kakebeeke 4, J. Van de Velde Bz. 4, J. J. Koens 4, A Steketee 4, J. G. De Backer 4, J. C. Kakebeeke 3, W. De Beste 3, Johs. Dekker Lz. 3, W. J. Van de Weert 3, W. Thewes 3, J. Hannink 3, J. J. B. Wiecking 3, T. E. Liebert 3, M. Bartelse 3, T. Van Heel 2, J. C. Massee 2, H. K. Domiuicus Van den Bussche 2, N. Ver- venne Dz. 2, J. Donner 2, P. Stieger 2, L. De Fouw 2, H. Poolmeijer 2, M. Sterk 2, M. J. Harinck 2, G. Van der Hoek 2, M. A. Stieger 2, Johannes Bookelaar 2, C. Dekker Mz. 2, J. H. Janssen 2, mr. P. Lenshoek Van Kerkwijk 2 en P. Den Herder 2 stemmen - en voorts op de heeren: mr. Van Hoek, D. Rouw, M. A. Ramondt, A. C. Koopman, W. De Waard, A. Snoep, J. B. Van Calmthout, I. Wessel, J. Van de Velde, J. Meijler, A. Zandee, S. Van der Peijl, J. Peels, J. Prins, J. L. Rijk, J. J. Hartman, J. H. Deker, M. De Jonge Jz., J. Peeters, J. P. Hopmans, Dominé Loggers, J. Mervenneé, B. Janse, J. M. Pilaar, J. W. Van de Weert, J. G. Dobbelaere, C. Kouwen- berg, P. J. De Wij0, G. De Jonge Az., J. Roelofse, mr. J. L. H. Liebert, F. Wachmann, P. Lipjes, Philip Bresser, M. Dekker Dz., Jac. Oranje, J. M. Kakebeeke en A. Witkam ieder 1 stem. Voor de verkiezing ter vervanging van den heer J. A. Van Hoek, die bedankt heeft, waren ook 257 stemmen uitgebracht, waarvan 14 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 122 stemmen. Gekozen is de heer G. Van der Hoek, met 131 stemmen. De heer J. Van de Velde YV.Bzn. verkreeg er 71. Verder waren nog uitgebracht: 6 stemmen op den heer B. M. Den Boer, 4 stemmen op de heeren H. Poolmeijer en J. Steketee Azn., 3 stemmen op den heer J. A. Bevier De Fouw, 2 stemmen op de heeren mr. P. Van der Meer Mohr en S. De Meulemeester, en 1 stem op elk der heerenM. De Bokx, N. Werri, J. P. Boshoff, H. Witkam, G. J. Besseling, Frans Richard, maj. C. Van 't Westeinde, J. Peels, H. J. Stieger, J. L. Goemans, F. S. A. Knitel, J. Fabery De Jonge Pzn., A. Kakebeeke Jz., jhr. L. C. Van der Feltz, A. De Jonge Jz., J. DonnerH. Spoormeijer en C. Van de Velde Wzn.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1